:age 1 I -I Hebt U nog bankjes van 100 San Fransisco. De huisvrouw in moeilijkheden //V,* - Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT1 ÎUWS- en ADVERTENTIEBLAD Hoogezand en Sappemeer DruTkèrf^-,CK.eKREMERe&drzn.: 74e Jaargang WOENSDAG 11 JULI 1945 No. 23 Waarin opgenomen de ,,SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer jorwegnieuws. IBonnenlijst No. 32 No. 31 en Sappemeer t- stributie verwacht 1 11 74ste Jaargang ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 OOSTGOORECHT 'SPRIJS: HHilh mÊBÊm ÉMH Ao, 58 ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES 10 et. p. mm. Zogen. .Kleintjes", 75 et. (bij Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer - Noorderstr. 54, Sappemeer. Tel 213 ABONNEMENTSPRIJS fi .25 p.kwart. franco per post f 1.50 (bij vooruitbet.) PRIJS DER ADVERTENTIEN 8 et. per m.m. Zogen. Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagil enz. mimm, 73 et. (bij vooruitbetaling) OÔST-GOORECHT Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Maandagmorgen. Voor postkantoren en banken staan groepjes druk pratende mensen. Er is wat bijzonders aan de hand. De bankjes van honderd worden uit de circulatie genomen! Reeds heb- ben ze hun waarde als wettig betaal- mlddel verloren, maar tôt Zaterdag kun- nen ze ingeleverd worden hij handels- en boerenleenbanken, waar een geblok- keerde rekening zal worden geopend ten name van dengene die ze inlevert. Maandagavond heeft de minister v. financiën, Prof. Mr Lieftinck voor de radio de maatregel toegelicht. „De zui- vering van het geldwezen moest zonder dralen plaatsvinden", aldus de minister. ,,Er moet beslag gelegd worden op het geld, dat op laakbare wijze is verkre- gen. De mazen van het net, dat daartoe wordt gespannen, zullen steeds nauwer worden aangehaald, ondanks het onge- rief, dat dit v. de bona fide man brengt. De geldhoeveelheid moet worden inge- krompen, want bij het teveel aan geld van ettelijke milliarden, staat een da- ling van de waarde van ons betaalmid- del voor de deur. Daardoor zouden de kleine man en de kleine spaarder het meest gedupeerd worden. Bovendien wordt de werklust gedood bij hen die profiteerden van de sluikhandel. Ter verkrijging van een eerlijke ver- deling der belasting, moet het nationale verroogen worden geregistreerd, want callaborateurs en zwarte handelaren zijn de grootste belasting-ontduikers, omdat zij hun op oneerlijke wijze verkregen vermogen meestal in baar geld behou- den. Naar de oorsprong van de ingele- verde bankbiljetten zal een onderzoek worden ingesteld. Dit behoeft bij fat- soenlijke lieden geen onrust te verwek- ken, zij zullen dit doorstaan. Hetgeen thans geschiedt is slechts 'n onderdeel van de maatregelen, die ge nomen zullen worden om tôt een alge- hele geldzuivering te komen. De maat regel van vandaag is voorafgegaan door een telegrafische mededeling aan buiten- landse banken, die daarvoor in aanmer- king komen, om de aankoop van aile Nederl. papiergeld te staken. Vermogens in het buitenland van collaborateurs en sluikhandelaars zullen eveneens opge- spoord en gevonden worden. De geblokkeerde saldo's mogen ge- bruikt worden voor betaling van belas- tingen. Natuurlijk is dit nadelig voor de kleine man, die zijn spaarduitjes tosval- lig in een paar lapjes van honderd had omgezet. Maar al het mogelijke zal ge- daan worden om hem te helpen. Nadat het onderzqek is voltooid volgt geleide- lijk de deblokkering, doch het zal nog wel enige maanden duren alvorens men daartoe kan overgaan. In individuele ge- vallen worden de hardheden zoveel mo- gelijk verzacht." Sta elkaar bij, helpt de ernstig gedu- peerden aan geld, maar beperk uw hulp tôt betrouwbare personen." Tôt zover onze minister van rinanciën. Met een krachtige stoot heeft de re- gering het mes gestoken in een rette plek. Ons geldwezen moet gesaneerd worden, het zal hard zijn, zeer hard voor velen, maar het is noodzakelijk. En door op deze wijze te werk te gaan worden collaborateurs en zwarte han delaren, de parasieten in ons volk, het zwaarst getroffen. Of zij durven hun vermogen in baar geld niet inleveren. ôf zij doen het wel, hetgeen gelijk staat met zichzelf bij de autoriteiten te mel- den. Mogelijk zullen er velen zijn die nu nog door de mazen van de wet glippen. De belangstelling voor San Francisco is eigenlijk niet zo neel groot. Men geeft wat commentaar, en men juicht toe, wat er besloten is. Maar eigenlijk heeft men andere zorgen, in heel de wereld. Geen wonder. Een verschrikkelijke oorlog wacht nog in het Verre Oosten. Econo- misch herstel gaat overal langzaam. Juist nu de oorlog in Europa is afgelo- pen, begint de wereld te voelen, hoe arm ze is. In Amerika, Canada, Engeland moeten nu de rantsoenen verlaagd wor den. Grote droogte op het hele Zui- delijk halfrond, vermindering van het aantal varkens in Noord-Amerika, da- ling der productiviteit door gebrek aan kunstmeststoffen, nog steeds geen oe- schikking over plantaardige vetten van Oost-Azië (uit soyabonen, palmpitten, copra) en niet over de olie, rubber, ta- bak, koffie, thee, enz. van dit Verre Oosten. Neen, er zijn inderdaad andere zorgen. Ook juist over de verhouding tôt Rus- land. Niet, dat men gelooft aan een oor log met dit land. Zulke vitale kwesties zijn er niet aan de orde. Om levensbe- langen gaat het niet. Maar het onder- handelen met de Sovjet-Unie is moeilijk en traag. Grote staatsmanwijsheid wordt er nu vereist. En dat, terwijl juist ailes afhankelijk is van de vijf grote mo- Maar de minister kondigde immers aan, dat' dit de eerste van de reeks maatre gelen is. Eenmaal zullen de gaten zo klein geworden zijn, dat zelfs de meest gesiepene erin verstrikt raakt. Intussen is het plicht te helpen. Velen, die pas hun maandloon in een of twee briefjes van honderd ontvingen, zitten zonder geld, en dus zonder eten. Hiei moet geholpen worden, zonodig van overheidswege. Ook kleine bedrijven, wier kassaldi grotendeels uit bankbil jetten van f 100.bestonden komen voor moeilijkheden wanneer de lonen uit- betaald moeten worden. Onverwijld dient de overheid maatregelen te nemen, die het mogelijk maken, dat die bedrijven onmiddelliik over zoveel contanten kun- nen beschikken, dat de lonen aan de werkers kunnen worden betaald. Amerikaans Eipoeder. De medicus G. Matthew te Fife heeft naar dé „Daily Herald" meldt, aan de volksgezondheidscommissie van een graafschap de waarschuwing ge- richt, om altijd zorg te dragen gedroog- de eieren, alvorens ze te consumeren aan een hoge temperatuur te onderwerpen. .Indien men",, zo schreef hij, „ge- droogde eieren bezigL voor ice cream of synthetische roombereiding.bestaat de mogelijkheid, dat het product niet vol- doende gesteriliseerd is. Het is gefcle- ken", aldus genoemde medicus, dat er in gedroogde eieren uit Amerika bacté rien voorkomen, die ingewandsziekten verwekken." A.N.P.-Aneta. DE KOMENDE TABAKSDISTRIBUTIE Als dit nummer verschijnt, zijn vele colbertjes dragers reeds in het bezit van een rokerskaart. En nu vraagt men zich af: Wanneer zullen wij langs officiële weg, na vijf jaar scharrelen met ,,eigen- bouw" en duur betaalde Consi's, ons pakje Chesterfield, Wings of Chief Whip krijgen? Daaromtrent lopen de menin- gen nogal uiteen. ,,Ons Noorden' meent, dat 13 Juli reeds een voorinleveringsbon zal worden aangewezen; „Het Vrije Volk'" noemt 1 Augustus, terwijl .Com mentaar" het weekblad van M.G. 20 Juli aangeeft. Volgens „Het Vrije Volk" zijn reeds in, of op weg naar ons land de volgende partijen tabak: Uit O. Afrika 646 ton, uit de V.S. 3038 ton, uit Zd Amerika 6331 ton; uit Engeland 5300 ton en 223 ton sigaretten. Dat wordt bij elkaar 15.538 ton, of het aantal rokers in ons land geschat op 3.000.000 bij een toewijzing van 1 doosje sigaretten van 25 gra,m per week, een hoeveelheid vol- doende voor 4 jaar. Aile respect voor de jt urnalistieke prestaties van onze col- lega's van ,,Het vrije Volk", maar reke- naars schijnen zij niet te zijn! Naar „Commentaar" schrijft zou de regering ruim 12500 ton tabak hebben gekocht, waarvan verreweg het grootste deel nog in Brazilië en Zd Afrika ligt. ,,Het vervoer van die tabak", aldus Com mentaar, ,,is een probleem." Volgens het blad kan hier in het Noorden vanaf 1 Augustus een geregelde 14 daagse dis tribuée verwacht worden (20 Juli is een extra toewijzing). Slaagt het M.G. om op zeer korte termijn 500.000.000 siga retten uit Engeland in te voeren, dan zou wekelijks een rantsoen beschikbaar gesteld kunnen worden. leeg zijn." Op onze desbetreffende vraag, deelde de leider van de Brandstoffen Commis- sie ons mede, dat de voorraad te klein was om een hoeveelheid per hoofd te verstrekken, zodat ieder gezin weer een halve eenheid zal worden toegewezen. Een poging om het kwantum voor ge- zinnen van meer dan 6 personen te ver- hogen is mislukt. Wel krijgen gezinnen van 10 of meer mensen een extra toe wijzing. Deze raad zouden wij nog willen ge- ven: weest niet al te optimistisch over de brandstoffenpositie in de komende winter. Men doet wat men kan, maar zoals de toestand zich momenteel laat aanzien, is optimisme zeker ongemoti- veerd. Ik zit in een kamer. Tegenover mij heeft een huisvrouw plaats genomen. ,,Een lcopje thee Kan ik U niet aanbie- den", zegt zij, ,,want ik heb helemaal geen brand." En dan volgt een jeremi- ade over het brandstofgebrek, over het feit, dat zij haar kinderen geen kop warm dirnken kan voorzetten, over het eten van de centrale keuken. In een hoek van de kamer staat de kachel, een ketel water erop. Ailes is koud... Dat- gene wat over was in huis en brandbaar: kisten, oude kranten, brieven die reeds jarenlang zorgvuldig bewaard waren, en zelfs ongebruikte meubelen zijn door de vlammen in het fornuis verteerd. Nu is er niets meer om te verbranden, de kachel staat koud en levenloos in een hoek, een ketel water erop, als een felle aanklacht! Toch spiraalt nog wel eens rook uit de schoorsteen, maar dat is hoogstens een of twee maal in de week, wanneer de heer des huizes, overigens een volkomen betrouwbaar en eerlijk man, met een vrachtje hout thuiskomt. Waar het vandaan komt weten slechts twee mensen op deze wereld: hij, die het nam en hij, die het miste. Een andere kamer, een andere huis vrouw. Vol trots vertelt zij, dat ze bui- ten de distribuée turf kan kopen, „en niet tegen zwarte prijzen", voegt zij er aan toe. De brandstofnood is hoog, temeer om dat wij hier nog steeds geen gas hebben. De huisvrouw, die man en kinderen moet voeden staat voor een moeilijke taak. „En dat", zo zegt zij, „terwijl de opslag- plaatsen der handelaren vol turf liggen. Laten ze die vprdelen, ieder persoon niet ieder gezin zoals de vorige maal evenveel. Uit Drenthe kan genoeg turf gendheden, de ,,Big Five", al komt dat dan in de praktijk eigenlijk neer op de ,,Big Three", omdat Frankrijk en China nog geen volledig woordje kunnen mee- spreken. Inderdaad: om deze grote drie of vijf gaat het. In San Francisco is eigenlijk aan aile andere landen duide- lijk gemaakt: komt en ziet en hoort, hoe wij met ons vijven de wereld be- heersen. Zonder ons en tegen ons ge- beurt er niets. Het klinkt een beetje rauw, als we het zo formuleren. Goed, maar het is toch eigenlijk zo. De nieuwe Volkenbond dan zal tôt geen enkele ac- tie overgaan, geen straf kunnen toepas- sen, zonder dat aile vijf grote mogend- heden eenstemmig daartoe besloten heb ben. Wordt dus een grote mogendheid zeli' voor het gerecht gedaagd en dat kan wel, zowel voor de vierschaar der Verenigde Naties als voor het Interna tionale Gerechtshot in Den Haag dan zal de nieuwe Bond toch niet tôt een gemeenschappelijke actie kunnen over gaan tegen deze grote mogendheden. En als twee kleintjes ruzie hebben, dan zal tegen één ervan slechts opgetreden wor den, indien aile vijf de grote bazen het eens zijn. Intussen behoeft géén kleine gewurgd te worden. Want de kleine na- tie heeft het recht, régionale .verdragen te sluiten, en kan dus onmiddellijk bij- gesprongen worden door de bondgeno- ten. Dat mag. Nu zijn het echter niet de kleine lan- gehaald worden om de pakhuizen op- nieuw te vullen." Wij hebben ons ook tôt brandstof- fenhandelaren gewend. ,,In afwachting van de maatregelen, die genomen zullen worden om tôt een normale distributie te komen," zo deelde men ons van die zijde mede, „is voorlopig een halve een heid, bestaande uit 225 bagger of 150 persturven per gezin verstrekt. Deze hoeveelheid is in twee gedeelten gele- verd: Eerst 100 bagger of 75 persturven en daarna 125 bagger of nogmaals 75 persturven." De mededeling van de huisvrouwen, dat de magazijnen vol liggen werd door sommige handelaren bevestigd. Wij heb ben met eigen ogen gezien, dat in die pakhuizen de hopen turf tôt aan de nok reiken. Andere handelaren hebben een minder grote voorraad. Maar in ieder geval: er is genoeg voor een toewijzing. De vraag wat er met die turf gebeuren gaat werd door de handelaren met „Ik weet het niet" beantwoord. Daarom zijn wij ons licht eens gaan opsteken b(j de brandstoffencommissie. „Ons ressort omvat 6 gemeenten" zo deelde de leider ons mede, „wâàrin ca. 15000 gezinnen wonen; om één eenheid per gezin te verstrekken zouden 60 70 schepen turf nodig zijn. Maar men is be- gonnen een halve eenheid per gezin te verstrekken. Zij, die reeds turf hebben aangevraagd komen eerst aan de heurt. De mogelijkheid om aan te vragen is tij- delijk gesloten, doch zal binnenkort weer geopend worden. Beschikbaar gesteld zullen worden 225 bagger of 150 pers turven, in één maal te verstrekken. Na dat iedereen in het bezit gekomen is van deze toewijzing, zullen de pakhuizen den, die de wereldvrede in gevaar bren- gen. Ze heboen hun Balkanoorlog ge- had, ze" hebben in Zuid-Amerika gepluk- haard. Maar oorlogen onder hen zijn zeldzaam. De vraag is dus: zullen de vijf grote zich van oorlog onthouden? In San Francisco hebben ze dat plechtig beloofd. En dat is belangrijk. Ze hebben aile mogelijke voorzorgen getroffen, om eventuele geschillen in der minne te schikken. Ook dat is voortreffelijk. Ze zullen een krijgsmacht op de been hou- den, om samen een amokmaker klein te te krijgen. Maar men moet er niet aan denken, wat er gebeurt, als ze onder elkaar ruzie krijgen. Dan helpt geen San Francisco. Maar het zal wel helpen, als de grote landen gaan ontwapenen en ze zijn al op grote schaal bezig, légers naar huis te sturen en als ze ac- coorden treffen voor hun geschillen. Dan pas, als ze verschijnen met blote handen en ongewapend, dan krijgt het Recht weer zijn macht. En dan wordt het ge- weld, dat er nog is, werkelijk geweld in dienst van dat recht: justitie, en anders niet. En dan wordt San Francisco het begin van een nieuw tijdperk. Het zal daarom goed zijn, dat Tru- man, Churchill en Stalin elkaar straks weer ontmoeten. Ze zullen de wrijving kunnen opheffen, die er nog is. De weg kunnen banen voor een geordende we reld en democratische gemeenschap der 70 aren. En voor een wereld zonder oorlog. UIT ONZE GEMEENTEN. SAPPEMEER. In de matig bezochte vergadering welke de Ned. Bouwaibei- dersbond, afd. Hoogezand, Sappemeer en Kiel, Vrijdagavond j.l. in café Groene- veld heeft gehouden, 'voerde de districts- bestuurder H. Porringa het woord. Spreker lichtte de aanwezigen m om- trent de besprekingen, die door de bonds- leiding in de bezettingséjd waren ge- voerd en de plannen omtrent centralisa- tie der vakgroepen en uniformiteit in contribuée en uitkeringen v. Moderne-, R. Katholieke- en Ghr. Bond. De blokploegen Slochterstraat en Tripscompagnie van de Luchtbescher- ming hebben hun verbandmateriaal ten geschenke gegeven aan de afdeling van het Rode Kruis, alhier. In een op 6 Juli in 't hôtel Struvé gehouden vergadering is opgericht de buurtvereniging „Het Centrum". De nieuwe vereniging begint haar werk met het houden van een kinder- feest op 8 Augustus a.s. Aile kinderen, die de kleuterschool en de lageré school bezoeken en in de buurt wonen, kunnen aan dit feest deelnemen. Er werden enige commissies benoemd voor de voorbereidingen en voor de uit- werking van verder bestaande plannen. HOOGEZAND. Ten nadele van een bewoner van het Heveapad zijn twee wollen dekens gestolen. Een inwoner van Martenshoek deed aangifte van de vermissing van een naapslam. Het mannenkoor Hoogezand-Sap- pemeer, dat geen voogdijschap duldde van de z.g. Kultuurkamer en daardoor gedurende de oorlogsjaren zijn gewone oefeningen moest staken, is thans krach- tiger dan ooit herrezen. Het ledental is van 23 gegroeid tôt 6"±. Voorz. is de hr G. Siems, secr. de hr. H. Hoepman. SLOCHTBrvEN. Door het commando der B.S. alhier, was verschillende malen aangedrongen om de kledingstukken, schoeisel en andere eigendommen van de voormalige Duitse weermacht, zome- de de eigendommen der geallieerde troe- pen, die op onrechtmatige wijze waren verkregen, in te leveren, daar het door het Geallieerde Opperbevel verboden is deze goederen te bezitten. Korte tijd geleden werd dit verzoek nogmaals herhaald, onder mededeling, dat indien geen gevolg hieraan zou worden gegeven andere maatregelen genomen zouden worden. Die maatrege len zijn genomen. In de loop van de vo rige week is met goedvinden van den Militairen Commissaris op grote schaal een reeks huiszoekingen verricht. Daartoe werden honderd man van de eerste compagnie stoottroepen uit Win- schoten gerequireerd, allen oud K.P.ers, die samenwerkten met 50 man van de Slochterse bewakingstroepen. Het geheel stond onder leiding van kapitein Van der Zee der Winschoter Stoottroepen. Het resultaat van de huiszoekingen overtrof de verwachtingen. Er werden zelfs onderdelen van de ladingen der 4 schepen, die op Eems werden leegge- roofd, teruggevonden. De ,,buit" der troepen bestond uit 4 5000 stearine- kaarsen, kleren, schoeisel, enz., alsmede uit 5 geweren en een pistool. Degenen, die nog verboden artikelen in hun bezit hebben, hetzij afkomstig v. buitenlandse troepen, hetzij vuurwape- nen, worden verzocht deze alsnog in te leveren, want het commando der B.S. blijft op deze zaak attent. KERKCONCERT SAPPEMEER. In de Nederl. Herv. Kerk te Sappe meer werd op 6 Juli door de heren Jan v. d. Velde (viool) en B. J. Bogaerts (orgel) een concert gegeven. Deze muziekavond werd geopend met een prélude voor orgel van Handel; hier- in bewees de heer Bogaerts wel z'n vak- manschap. Graag hadden we nog enige orgelwerken van hem gehoord. Het is een min of meer merkwaardig feit, dat in de muziekliteratuur de com- binatie viool-orgel,ofschoon een prach- tig geheel vormend, slecht bedeeld is. Zodoende moet men zoeken naar priori niet-originele werken. Hierin slaagt men het beste in de période Bach—Handel en daarvôôr, ook al, om dat klankkleur-raffinement een nog niet hijnt Woensdags en Zaterdags er T. K. KREMER, Sappemeer rit Woensdags en Zaterdags T. K. KREMER, Sappemeei istratie- en Redactieadres rij T. K. KREMER Zn. r. 54- Sappemeer - Tel. 213 riekring HOOGEZAND ntschap SAPPEMEER. ting extra-Nootlkaarten. king geschiedt voor beide ip Donderdag 9 Aug. Me- lienen te worden: Tweede ramkaarten van allé ge- lsmede de inwisselings- de Noodkaarten 5e serie. ling Brandstoffenkaàrten r verwamiingsdoeleinden toen 1945 46. Deze na-uit- hiedt voor beide kantoren ,g 9 Aug. Bij de indiening edig ingevulde aanvraag- vaarop onderaan op de bonnen A 575, B 575, 5 en E 575 van de nood- serie van aile gezinsle- evacuees) zijn geplakt 1 overlegging van aile itributiestamkaarten Hé kaaft ,,T 509" uitgereikt brandstoffenvergunnln-i onderstaand schéma zul- toffenvergunningen als toewijzing op de tweede worden uitgereikt aan der gemeenten Sappe- igezand. le Distributiestamtaart 'rend inlegvel van het het gezin moet worden Hoogezand, Donderdag 9 O—IO.OO Hoofdstr., Verl. iderstr. 10.00-11.00 Verl. n Huitzingstr., Parkîaan j—12.00 Heveapad, At- ijpslaan, Burg. Bartels- Str., Parallelweg 2.00 1, Zuiderlaan, Nutsstr., j Noordersingel, Vljver- weg; 3.004.00 Singel- kade, Jan Sangerslaan, lerkstr., Beukemastr., str. 4.005.00 Nieu- Kielsterstr., Kalkwijk a 0. en W., Spoorstr. Aug. 1945. 8.30—10.00 liskade, Smitslaan, Mo- ad, Vossenburg, Zuid- 10.0011.00 Sluisweg, idrachtsweg, Pieter Ve- 1.00—12.00 Nw. Com- eg, G. Imbosstr., W. A. 2.003.00 Meerweg, oningerweg, Borgweg, t; 3.004.00 Meescers- pad, Roodharsterlaan, ieuwelaan; 4.005.00 tterreinstraat. Aug. 1945. 8.30-10.00 O. en W.; 10.00-11.00 elke hierboven niet ge- ippemeer. Donderdag 9 1.3010.00 Achterdiep rgecompn.str. 10.00 leksterstr., Heerenstr.; pchterweg, Slochterstr. |str., Winkelhoek; 3.00 str., Molenstr. iug. 1945: 8.30—10.00 iep Nz. en Zz., Klei- Wilhelminastr.; 10.00 tr., Luth. Kerkstr., .0012.00 Tripscom- 2.00—3.00 Jageri!- Boswijkslaan er D0-4.00 Aile straten, niet zijn vermeld. aor Spm. is Zaterdag ad van 9—12 uur van 2—4 uur. DISTRIBUTIE. uitsluitend bestelbon - moet ten laat- nbakshandelaar van wenst te betrekken ng van het hericht Limburg te stichten het ministerie van mede, dat deze aan- 6 betr. instanties on- antijn" is zonder la- a vertrokken. lag is de „Hawai s grootste vliegboot nzittenden zijn gered t j die men vanuit En- beheerst. 154 B12 Cl 4 238 U tôt en met 25 November 1945. mkaarten KA, KB, KC 512. 1 doosje lucifers 141 800 gram brood 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 125 gram boter Eram margarine J25 gram margarine 200 gram kaas 100 gram choeolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk 3 Va liter melk kaarten KD, KE 512. 236 800 gram brood 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 500 gram suiker 250 gram boter 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gr. choeolade of suikerwerken 6 liter melk 150 gram vlees 1 kg. aardappelen 400 gram brood 250 gr. rijst of kindermeel ■kskaart Q 413 2 rantsoenen tabaksart. (geen Import-sigaretten) de broodbonnen kan men Engelse Its betrekken, voor over de detail- f bakker deze nog voorradig heeft or de week van 18 tôt en met 24 mber a.s. zullen nog bonnen wor- angewezen voor vlees, malk, aard- en, grutterswaren, ontbijtkoek, jam, peulvruchten, vermicelli en ruchten. D12 komen scherven voor, waarop itbare messen der schilmachines Id worden. De directle heeft daar- rians de beschlkking gekregen le nodige instrumenten, waarmee erborgen splinters in het hout kan ten. 'rootste der Nederlandse lucifers- cen, die te Eindhoven, heeft tôt nkele weken stop gestaan. thans zij weer een beperkte productie van de zusterfabriek et Breda en de Nederlandse lucifersfabriek te Dit hervatten van de productie ■elden als een bewijs van het feit, >k het brandend probleem der weer een klein stapje nader tôt ossing komt. ubberconferentie te Londen. 9 dezer begint te Londen een ntie van de Rubberstudiegroep. se en ook de Amerikaanse dele- estaat uit 9 personen. Nederland "den vertegenwoordigd door een e bestaande uit de heren P. H. nann, Handelscomm. van N. O. mden, hoofd der delegatie; Dr. 3annier, gecommitteerde voor Zaken aan het ministerie voor Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc- r Handels Ver. .Amsterdam", Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; erts van Reesema, dir. Rubber- Mij. Amsterdam, allen leden. rvangend lid is de heer J. F. ifort. APPEMEERSTER KLAAGT zer wjjst ons op de slechte con- tarin de z.g. ,,hooghoutjes" in lente Sappemeer verkeren. In met deze klacht hebben wjj ons soonlijk op de hoogte gesteld. Westen naar het Oosten gaan- ■•en we eerst de brug bij de erk. Deze is vri) goed. Enkele zijn stuk, en kunnen gemakke- en vervangen. Het ..hoogholtje" lochterstraat verkeert Tn wat ;oede toestand. De treden zijn sn, zodat het afdalen, vooral ere mensen moeilijk is. Boven- îkeert een leuning. g bij de Victoria Fabriek is er ,an toe. De païen waarop zij half verrot, de treden zijn zeer în en zitten op ongelijke af- van elkaar. De leuningen zijn verdwenen, en voor zover nog gebroken. Hier is reparatie noodzakelijk. L CCil e, dikke man. Hij bond een touw ujn hais en trok me mee. Samen we langs een paar landwegen, wat. net verwaandste enljakeligste schepseltje, dat ik ooit heb ontmoet En zijn speelmakker te worden was mijn bestemming. Het was een verschrikke- waenten. we door- kruisten de provincie van Noord naar Zuid van Oost naar West, en als we aile plaatsen bezocht hadden, dan be- gonnen we onze rondrit opnieuw Het -r— "Uitu. VUft ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing of had de Criais dan wel de alcohol het hart van mijn baas ver- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere, gebruinde bultenman mijn uaïucn illCL dç vrouw zat ik te waenten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuiden- windje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit zij doek om haar hais en ver- de inktzwarte duisternis. De ird dag, de zon rees tôt het g was geen van beiden terug- k liep fàngs het smalle duin- het strand, dat stil was en 14 in de zonnige herfstdag. én mens was er: de vrouw! p ze heen en weer, zwaaide armen, schreeuwde dwaze be- naar de zee, die nu weer en de zonnestralen duizend- ierkaatste. Somtijds balde ze :en en dan rolden haar ogen n kassen. Ze was waanzinnig niet terug naar ons huis, ik let. maar zwierf dagenlang land, op zoek naar het huis îer van Staanderen. Elndelijk :t er woonden vreemden. aathond werd ik, die leefde ven resten en eetbare hapjes emmers, en die sliep in par- rtieken. De ellende en ontbe- 1 dit bestaan mgakten me leepte mijn uitgeput lichaam s de straten; ik moest toch opscharrelen, er desnoods n met andere honden, want ven. avond legde ik mij uitgeput icht neer. In de verte lokte (h te winkelstraat; een ijle drong door een geopend jn gedachten verstarden, mijn d zwaar en neeg naar de vijl de blik van mijn ogen wentelde mijn lichaam zich __nds duwden mannen van de îniging het hondencadaver in 1t. Het groene water sloot zich het met stenen bezwaarde lijk. H. B.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1