'âge Indonesië's Toekomst. I De strijd in de Pacific. Amerika ziet ailes. 'SPRIJS: wmmsmt «mua •âC.'là» mÊBÊm» <T lah •No. 58 Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT' NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD 74e Jaargang WOENSDAG 18 JULI 1945 No. 25 Waarin opgenomen de ,,SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer f we langs een paar landwegën" fe No. 26 ind en Sappemeer »r Hoogezand en Sappemeer jSp oorwegnieuws. 1-Bonnenlijst No. 32 No. 31 ind en Sappemeer f 150 £ram Vlees istributie verwacht 1 1 I 74ste Jaargang ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 92 OOSTGOORECHT ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES 10 et. p. mm. Zogen. ,,Kleintjes", gilnim. 75 et. (bij vooruitbetaling r\rf ABONNEMENTSPRIJS fi .25 p.kwart. franco per post f 1.50 (bij vooruitbet.) PRIJS DER ADVERTENTIEN 10 et. per m.m. Zogen. Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim, 75 et. (bij vooruitbetaling) OOST-GOORECHT Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54 - Sappemeer - Tel. 213 Een der meest belangrijke problemen, die zich thans voordoen is de bevrijding en de toekomst van Indië. Van verschillende zijden wordt ge- tracht belangstelling te wekken voor dat gebiedsdeel in het Verre Oosten. En al mag misschien door een rekken van de oproepen van hen, die zich vrijwillig meldden om mee te werken aan de be vrijding van onze Oost, op het enthousi asme een domper worden gezet, toch mag dat niet beletten telkens te wijzen op de belangrijkheid van dit overzeese gebied. In het artikel, dat hieronder staat afgedrukt en dat om z'n belang rijkheid in extenso is overgenomen uit het jongste nummer van „Indonesia" is aan het woord de Edeleer Ch. O. v. d. Plas, voorz. van de Ned. Ind. Raad van departementshoofden en lid van de Raad v. Ned. Ind., iemand derhalve, die tôt oordelen bij uitstek compétent is. Het volk van Nederlands-Indië zucht onder een afgrijselijke barbarievTiiet al- leen zijn bijna aile Nederlanders, tôt de kinderen toe opgesloten, maar boVendien houdt een krankzinnige soldateska huis onder de Indonesiërs, niet minder dan onder de andere bevolkingsgroepen. Men mag in Nederland wel weten dat Java- nen, met geweld gedwongen om voor de Japanners te werken, slecht gevoed, niet betaald, vaak geranseld, uit pure wreed- heid zijn verminkt, onthoofd, levend be- graven, aan de grond vastgenageld. Van 3000 man naar het eiland Noemfoor gebracht, waren na drie maanden nog slechts 261 in leven en dezen konden niet meer lopen en waren uitgemergeld, vol wonden. Al hetgeen gij zelf in Nederland hebt medegemaakt onder- gaan de broeders in Indië, alleen erger nog, omdat de Japanner tôt nog groter wreedheid in staat is dan de Duitser. Hulp bij de wederopbouw is nodig, om dat wij in Indië in het belang van de oorlogvoering al onze havens, bruggen, fabrieken, enz. hebben vernietlgd vôôr de Japanners die in bezit kregen. Indië is nu een straatarm land, waar hon- gersnood heerst door het Japanse wan- beheer. Bovendien zullen vele van de Nederlanders aldaar gestorven zijn, of niet meer in staat te werken. Er zal dus een tekort aan specialisten zijn: dokto- ren, verpleegsters, leeraren en onderwij- zers, ingénieurs en andere technici, enz. enz. Wij hebben een noodvoorziemng ontworpen om de Nederlandse kinderen, die weldra drie jaar van onderwijs ver- stoken zullen zijn geweest, te helpen. Maar dat kan aneen, indien veel leeraren en leeraressen, onderwijzers en onderwij- zeressen zich beschikbaar stellen in Ne derland. En zo is het met ailes, Qij, landgenoten, die U even groot ge- toond hebt in Uw verzet tegen Hitler als onze voorouders waren in de tach- tigjarige oorlog tegen het machtige Spanje, gij kunt 00k tegenover Uw In- donesischen rijksgenoot groot zijn en hem aan ons rijk en onze zaak binden door hem in vrijheid met ons te laten samenwerken. tw en ons aller KOning- in is U voorgegaan, toen Zij op 6 De- cember 1942 ons een toekomstig rijk schetste, waarin aile rijksdelen hun eigen zaken zouden regelen (en dat be- tekent in een Indonesië met 14 millioen Nederlanders en 70 millioen Indonesiërs, dat deze laatsten in dat regelen het grootste aandeel zullen hebben). Juist omdat zn in hun eigen zaken vnj zijn, zouden de Rijksdelen, vrijwillig en uit vertrouwen en overtuiging gemeenschap- pelijke rijksaangelegenheden samen hecht verbonden, regelen. ,,In het nieu- we Indonesië is voor rasdiscriminatie geen plaats", zeide de Koningin. Die uitspraak, Haar moed en vertrouwen in de bevolking van Nederlands-Indië, hebben grote indruk op het buitenland gemaakt en onze positie zeer versterkt. Het is in vertrouwen in aeze verklaring, dat de oud-Vice-Minister van Buiten- landse Zaken (Under Secretary of Sta te) van Amerika, Summer Welles, voor Nederlands-Indië alléén internationale contrôle onnodig noemt in zijn recent boek en van het lid van de Amerikaanse volksvertegenwoordiging Claire Boothe Luce in de notulen van dit lichaam een brief liet opnemen, waarin volledig her- stel van Nederlands-Indië als gelijk- waardig deel van het Koninkrijk bepleit wordt. Spoorwegverbindingen in het Noorden en Oosten Sedert Maandag j.l. is het mogelijk de prov. Overijsel weer per spoor te berei- ken. Iedere morgen zal er om 8.30 uit Groningen een trein vertrekken. J.l. Maandag besiond deze uit 25 koîenwa- gons en 3 personenrijtuigen, om via As- sen, Gasselternijeveen, Emmen, Coevor- den, Mariënberg en Almelo te 17.25 te Enschede te arriveren. In omgekeerde richting vertreiet er om 7.40 een trein uit Hengelo, die te 15.02 te Groningen aankomt. Vanuit Mariënberg bestaat er gelegenheid om, via een aansluitende verbinding. Zwolle te bereiken. Het begin is er dus. Laten wij hopen, dat 00k Hoogezand en Sappemeer wel dra uit hun isolement zullen worden be- vrijd. Zo geen belangrijke, maar dan toch een opvallende gebeurtenis in verband met de strijd in het Verre Oosten, is de Italiaanse oorlogsverklaring aan Japan. Sedert Zaterdagnacht 12 uur bevinden de beide landen zich in staat van oor log. Deze mededeling werd het eerst aan de pers verstrekt door den Italiaansen ambassadeur in Washington. De gezant voegde eraan toe, dat Italië geen ambi- ties heeft in de Pacific, doch wenste mede te werken met de Verenigde Vol- keren, om welke reden de vloot en een legercorps ter beschikking van de Ge- allieerden wordt gesteld. Italië, dat in de oorlog van 1914'18 aan de zijde der entente streed, doch naar zijn mening onvoldoende werd be- loond, koos in deze strijd, eerst toen Frankrijk op het punt stond ineen te storten, en een Duitse overwinning ze- ker scheen, de zijde van dat land. Duitsland heeft de strijd verloren en door thans de geallieerden te steunen in de oorlog tegen Japan, tracht Italië aan de weeën van een nederlaag te ont- komen of deze althans te verzachten. Hierop wijst 00k de mededeling) welke van Italiaanse zijde werd gedaan en waarin gezegd wordt, dat het democra- tische Italië voor het begin van de con- ferentie der „Grote Drie" een blijk wil geven een vijand te zijn van dictatuur en impérialisme. De Italiaanse premier Parri zal binnen enkele dagen de mi nistère van oorlog, vloot en financiën bijeenroepen om Italië's effectieve deel- name aan de oorlog te bespreken. Wat de strijd zelve aangaat valt een intensivering der luchtbombardementen waar te nemen. Bovendien beschiet de Amerikaanse vloot vanuit zee de Japan se kusten, hetgeen betekent, dat klei- nere vaartuigen, zoals kruisers en tor- pedojagers zich op een afstand van min der dan 10 km. van de kust moeten be vinden. De eerste maal had een derge- lijke beschieting plaats Zaterdagmiddag, door 14 schepen, die onder commando stonden van Adm. Wm. F. Halsey, de bevelhebber der 3e Amerik. vloot. Op Bornéo hebben de Austaliërs stor- menderhand een sterke Japanse heuvel- stelling veroverd; verder bepaalt de strijd zich tôt activiteit van patrouilles. De haven van Balikpapan is door de ge allieerden in gebruik genomen. UIT ONZE GEMEENTEN. SAPPEMEER. Zaterdagmiddag heeft de E.V.B. in café Groeneveld een verga- dering belegd, welke druk bezocht was. Van de beide geannonceerde sprekers was dhr v. d. Hende niet aanwezig, zo- dat de heer Rootlieb alleen het woord voerde. Spr. becritiseerde de verschei- denheid der Ned. vakorganisaties, daar- om zijn tijdens de bezetting plannen tôt oprichting der E.V.B. gemaakt. Hij ont- kende, dat de E.V.B. een communisti- sche organisatie. zou zijn en besprak achtereenvolgens de stakingen in de mijnstreek en te Rotterdam en de on- deskundigheid van het M.G. t.a.v. de so ciale zorg voor de werkers. Dhr. Root lieb vroeg aller medewerking voor de opbouw, waartoe de E.V.B. het hare zal bijdragen. Spr. formuleerde drie wensen der beweging: Werklozen uitkering door de staat, onder contrôle der vakorgani- satie; Een behoorlijke pensioenregeling v. staatswege Veertig urige werkweek. ,,De E.V.B. is en blijft aan de kop" al- dus besloot dhr. Rootlieb zijn toespraak, die enige malen onderbroken werd door bijvalsuitingen door een deel der aan- wezigen. Wegens diefstal van sigaretten ten nadele van alhier ingekwartierde Cana- dese militairen, zijn twee jeugdige per- sonen uit Hoogezand aangehouden. In het Café Dost, alhier, werd Maandag 16 dezer de algemene jaarver- gadering van de Onderlinge Begrafenis- vereniging te Sappemeer gehouden on der voorzitterschap van den heer T. Al- bronda. Na opening door den voorz., le- zing notulen, jaarverslag secr., penn. en kascommissie, kwam de benoeming kas- comm. aan de orde. Voor de aftr. leden, de heren W. Kliphuis en T. K. Kremer werden benoemd de h.h. J. v. Slooten en M. Mulder. De aftr. bestuursleden de h.h. L. A. v. Hage, Joh. Praktiek en H. Viening werden herkozen, terwijl voor den hr. G. H. Kuiter (overl.) werd be noemd dhr. Ch. j.Vieijer. De contributie werd onverander vast- gesteld, met vrijstelling van betaling over het 4e kwartaal van leden die 10 jaar en langer lid waren. Het ledental bedroeg 1203. De inkomsten bedroegen f 28.167.90, de uitgaven f 27.119.93. Het batig saldo ad f 1047.97 werd aan de reserve toegevoegd, welke thans be- draagt f 37.099.31. HOOGEZAND. Vrijdag heeft op de hoek van de Van Royen- en Kielsterstr. een aanrijding plaats gehad tussen een groentewagen en een Canadese auto. In deze krachtmeting moest de groentekar het onderspit delven; zij werd bescha- digd. Naar de schuldvraag wordt een onderzoek inçesteld. Alweer wordt melding gemaakt v. een gestolen fiets. Tegen K. te Foxhol is procès vér- baal opgemaakt in verband met de dief stal van planken. Op de Banken gevestigd te Hooge zand en Sappemeer is een millioenen- regen neergedaald in de vorm van bank- Indien één ding duidelijk is bij het doorlezen van buitenlandse bladen, dan is het wel dit: dat Amerika meer dan ooit de toon aangeeft in de buitenland se politiek. Het mag dan schijnen, dat Rusland een aardig woordje meespreekt en dat doet het 00k inderdaad het heeft op geen stukken na de invloed- sfeer van de Verenigde Staten. Rusland monopoliseert voor zich Oost-Europa en géén klein deel van Midden-Europa, hoe- wel het hier wat zal moeten afstaan aan Engelsen en Amerikanen: het beheer van Berlin en Weenen. Rusland wil dan invloed uitoefenen op Turkije, dat tegen- spartelt en de besprekingen rekt en uit- stelt tôt de vredeseonferentie. Daar is dan voorts het feit, dat Rusland geen lust heeft, zijn troepen terug te trekken uit Noord Perzië, en dat het poogt, zich door middel van Chinese communis- ten te mengen in Chinese aangelegen- heden. Maar juist in Perzië en in China zal het als tegenspelers vinden, niet gl- leen Engeland, maar 00k Amerika, en in hoeverre Rusland zich dan zal kunnen laten gelden, is nog de vraag. Amerika heeft besloten, al voert Rusland geen oorlog meer, toch nog materiaal aan de Sovjet Unie te leveren volgens de ,,leen- en pachtwet". Het zal vriendelijk gezind bltfven jegen Rusland, maar zich zeker niet de kaas van het brood laten eten. Rusland dus is een zeer grote mogend- heid, en zijn invloed breidt zich uit. Maar daarbuiten... daar is Amerika opper- hoofd en controleert de hele wereld. Sa men met Engeland, maar met Engeland als goede tweede. Daar zijn bijvoorbeeld de handelsbetrekkingen. De Times" er- kent het: als de Verenigde Staten vrij- handel willen, moeten wij mee. En reeds is er een sterke stroming in de U.S.A. voor vrijhandel. Immers het land moet wel invoer toestaan, indien het wil uit- voeren. Hoe zouden anders de afnemers kunnen betalen? Dus worden de invoer- rechten verlaagd. Maar op hun beurt eisen de Ver. Staten nu 00k vrijheid van deelneming in andere landen. En wat ons interesseert: in Nederlands-Indië niet het mînst, om daar te leveren, maar 00k mede te beschikken over rubber, olie, tin en al datgene waaraan Neder lands-Indië rijk is. Bovendien hebben de Amerikanen bepaalde ideeën over afhan- kelijke gebieden: ze willen, dat gëstreefd wordt naar zelfbestuur en naar wel- vaart der koloniale bevolking, en in Pa- rys, Londen en Den Haag moet men bij ailes, wat de koloniën betreft, zich wel afvragen: Wat zal de indruk zgn in Amerika De ogen van Amerika zien ver. Hoe gedragen zich de Engelsen in Italië en in Duitsland of in OostenrjjK De Ame- rikanen zijn er bij, en ze weten het dus. Hier zijn ze het kennelijk in de grote lijnen eens. Maar konden we onlangs al niet lezen, dat de Amerikanen hun hoofd begonnen te schudden over de politiek der Engelsen in Griekenland, waar de koningsgezinde rechterzijde veel te veel vrijheid had om andere partijen te kne- velen? Welke politiek voeren de Fran- sen in Syrië? Naar de resultaten te oor delen, geen gelukkige. Amerika bemoeit er zich mee, en als Engeland de Fransen uitnodigt tôt een conferentie, dan is Amerika er bij. Président Truman, als hij straks in Europa komt om met Stalin en Churchill te praten, zal Parijs aan- doen en eens een woordje spreken met De Gaulle. Zo houdt de wereld de ogen gericht op Oom Sam, die al onbetwist de baas is in heel Midden- en Zuid-Amerika, in de Stille Zuidzee en overal zijn woordje meespreekt. Maar hij is een zoon van Jonh Bull, en moderner, en heeft zo zijn vooruitstrevende ideeën en daarom be- nauwt het de wereld niet, dat de Ver enigde Staten zich bemoeien met haar perikelen. Nu, het moet gezegd worden: we weten niet, hoe het nog wordt, maar tôt nu toe hebben ze meer geleend dan geïnd, meer gegeven dan genomen. Hun macht ontlenen ze aan hun welvaart, maar die rijkdom hebben ze van zich- zelf. Een benjjdenswaardige positie. 1 was net verwaandste en akeligstë Bezint eer ge begint. Eer weegt meer dan chocolade, con- stateerden wij enige tijd geleden, toen we schreven over de verhouding van Ne derlandse vrouwen en meisjes enerzijds en Canadese militairen anderzijds. Sins- dien is de toestand eerder slechter dan beter geworden. Verschillende bladen hebben het treurige feit reeds ter sprake gebracht. Denkt er toch om, dat binnenkort ,,Uw Canadees" naar zijn Vaderland terug- keert, of wordt ingeschakeld in de oor log tegen Japan. Maar gij blijft hier, met Uw moeilijkheden, misscîïîen met een verwoest leven. En dat is het ge- volg van Uw onnadenkend optreden. Gelijk die van Amerikanen en Engel sen is 00k de aard van den Canadees nuchter en critisch. Wanneer hij straks weer bij zijn vrouw of meisje thuis is zal hij U niet beschrijven als het liefste en aardigste wichtje, dat er op aarde rond- tippelt, maar als een slet, een prosti tuée. Wat U persoonlijk betreft is dat niet erg, ge hebt niet beter verdiend, doch het is wel erg, dat ge met Uw wan- gedrag de hoogstaande reputatie van het Nederl. volk schaadt. Onze mannen hebben gestreden tegen tyrannie in het Westen en Verre Oosten, duizenden jonge kerels hebben zich gemeld voor dienstneming bjj lucht-, land- of zee- macht voor de bevrijding van Indië. Die mannen helpen onze eer als natie hoog te houden, en gij hebt niet het recht die eer door het slijk te halen. en muntbiljetten van f 100.die aile daaromtrent gemaakte verwachtingen verre overtreft. Van welingelichte, doch niet officiële zijde verkregen wij de me dedeling, dat alleen in deze beïûe ge- meenten voor een bedrag van ongeveer 5% millioen van deze biljetten is inge- leverd. J. Bakker, secr.-penn. van het Bur- gerlijk Armbestuur, heeft tegen 1 Aug. a.s. ontslag gevraagd uit bovengenoemde betrekking. In Januari 1907 werd hij verkozen tôt lid van het B.A. en is dat gebleven tôt 11 Oct. 1933. Op dien datum werd "hij door de Raad van Sappemeer in boven genoemde betrekking benoemd, zodat hij gedurende 39 jaar deel heeft uitgemaakt van het Burgerlijk Armbestuur. In dien tijd heeft hij samengewerkt met verschillende leden, waarvan ver- scheidene reeds zijn overleden, en met 4 verschillende Vaders en Moeders van het verzorgingshuis. Naar wij vernemen werden van onze vroegere plaatsgenoien dr H. A. Klasens benoemd tôt leider van het Phi- lipslaboratorium te Londen en drs A. Klasens lot bibliothecaris bij het univer- siteitsmuseum te Leiden. Kropswolde. Bij landbouwer B. Breemhaar, Woldweg 172 te Kropswolde zijn 5 haarden met larven, die op het punt waren uit te vliegen. van de Coloradokever gevonden. Wie een dergelijke kever of larfdaarvan vindt dient onverwijld den Rijkslandbouw- consulent te Veendam te waarschuwen. NOORDBROEK. De ver. ,,Oranje Nassau" is weer opgericht. Besloten werd om op 31 Aug. een kinderfeest en des avonds een bevrijdingsfeest te organiseren. De bakkers gaan met vacantie. De bakkers willen dit jaar 00k met vacantie. Daar hebben zij recht op, even- als de onderwijzer, de kantoorbediende en de fabrieksarbeider. Een week willen ze beurtelings hun zaken sluiten, en daartoe hebben ze de medewerking van het publiek nodig, dus 00k van U. Geeft hen die medewerking, opdat zij krijgen waarop ieder werkend mens recht heeft: vacantie. Neerland's Volksherstel Hoogezand. De goederen-inzameling is begonnen. Onze medewerkers komen bij U, om datgene in ontvangst te nemen, waar duizenden land genoten dringend op wachten. Nederland zàl herrijzen Ook Uw hulp is daartoe nodig Prins Bernard spràk tôt de B.S. Maandagavond heeit Z.K.H. Prins Bernard vanuit zijn hoofdkwartier tôt die leden van de B.S. gesproken, wier dienstverband ten einde is. De Prins wees op de mogelijkheid deel te nemen aan de gewapende macht, waarover de minister de volgende week per radio mededelingen zal doen. Tôt hen, die aan de opbouw gaan me- dewerken, zei de Prins, dat eenvoud en plichtsbetrachting de kenmerken v. den soldaat zijn, dus ook van den B.S.er. Z.K.H. vroeg hun met het volste ver trouwen overal het voorbeeld te geven. FLITSEN De bos- en heidebrand onder de gemeenten Mierlo; Geldrop en Heeze woedt nog voorc. 1000 H.A. is reeds ver- nield. Adm. Nimitz heeft aangekonaigd, dat de phase, die aan de invasie vooraf- gaat is begonnen. fr if mal?' Hij bond een touw schepseltje, dat ik ooït heb ontmoet^Fn Jy cl1S tr0k me n?ee' Same" I zfin speelmakker te we langs een paar landweuen. hestemmino- rr^f ,,-o1. ----- auto waenten. We door- kruisten de provincie van Noord naar Zuid van Oost naar West, en âls wë aile plaatsen bezocht hadden, dan be- schijnt Woensdags en Zaterdags ever T. K. KREMER, Sappemeei dministratie- en Redactieadres ukkerij T. K. KREMER Zn. irderstr. 54- Sappemeer - Tel. 213 ibutiekring HOOGEZAND \gentschap SAPPEMEER. r van formulieren MD 323-09 ijging van brandstoffenkaarten voor verwarmingsdoeleinden seizoen 1945-46. ormulieren worden alleen ver- zen overlegging van de Tweede lestamkaart van het gezins- r gezin mag slechts één formu- 323-09 worden afgegeven. reiking geschiedt voor de ge- Hoogezand. in het uitreikings- Ln het kringkantoor op Maan- uli '45 van 9—12 u. en 2—4 u.; Ëemeente Sappemeer in het uit- okaal van het Agentschap te 1er op Dinsdag 24 Juli '45 van 6H 24 u. iet indienen van deze formulie- plege men de publicatie van a.s. g 25 Juli '45. 11e zelfverzorgingsbonnen. Hoogezand: Donderdagmorgen '45 van 9—12 uur. Sappemeer: Vrijdagmorgen 27 van 9—12 uur. king van toeslagkaarten en bonnen voor bijz. arbeid over riode. Hoogezand op 23, 24 en 25 Juli, morgens van 912 uur. Sappemeer op 26, 27 en 28 Juli. morgens van 912 uur. riCIëLE MEDEDELINGEN Kruideniersver. H.S. .orinleveringsbonnen van de vo- iode kunnen, alleen door de vvin- alsnog worden ingeleverd bij J. an, Sappemeer en J. Wolden- loogezand, tôt Maandagmorgen innen, van de noodkaarten, welke gereikt in de provincies Gronin- riesland, Drenthe, Overijsel en ind ten Noorden van de Waal, lit gehele gebied geldig. ie deelnemen aan maaltijden van -raie keuken. moeten de boter, A 586, B 586 of C 586 of de bo- 533 alsmede de aardappelbonnen B 590, C 590, A 591, B 591, D 591 Il bij de centrale keuken inleveren ig voorinleveringsbonnen. n bovenstaande lijst opgenomen welke als voorinleveringsbonnen langegeven, moeten door het PU" ôôr of op Dinsdag 24 Juli a.s. bij nkelier worden ingeleverd. De ers mogen eerst afleveren, zodra er plaatse hun goederen op de lfende toewijzingen ontvangen Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres* Drukkerij T. K. KREMER Zn." Noorderstr. 54, Sappemeer. Tel 213 (erschijnt Woensdags en Zaterdags Jitgever T. K. KREMER, Sappemeei vnorinlevering zijn aangewezen hen voor kinderbiscuits, koffie, 3he huishoudzeep en lucifers. onnenlijst voor deze période werd et eerst sedert de bevrijding weer il in Den Haag vastgesteld. raard wordt thans getracht zo r mogelijk de beschikbare voorra- hjkmatig over het genele land te ïn en op deze wijze tôt een billijke ng daarvan te geraken. nu toe was de toestand zo, dat in •ie gebieden, waarin ons land was ld, een ander rantsoen gold. In het n had men een rantsoen, dat er ingesteld, de mensen zo spoedig jk weer op krachten te hrengen; ir b.v. de zeer grote hoeveelheden welke men verstrekte, doch gelei- aan weer verminderde en thans ns rantsoen heeft gelijk gemaakt. Oosten en Noorden bestond vlak bevrijding een overschot aan melk, iet a-fgevoerd en door kolengebrek :on worden verwerkt, vandaar dat jm verlies te voorkomen, het melk- -,en hoger opgevoerd moest worden. het algemeen trachtte elk der drie van ons land met de daar aanwe- morraden op de een of andere wijze antsoen van 1800 cal. of iets hoger reiken. jetwijfeld zal iedereen begrijpen 'y zo spoedig transportmoeilijkhe- en voorraadspositie dit toelaten, en trachten, niet slechts de calo- waarde van het voedselpakket gelijk te maken, doch ook de astelling daarvan. ereen in elk deel van ons land be- hetzelfde rantsoen te kunnen ont- en, dit is gewoon een eis van billijk- De gelijkschakeling is begonnen nog niet geheel voltooid. voornaamste wijzigingen, welke ■antsoen in verband daarmede voor omende période ondergaat, zullen ieronder nader bezien. t melkrantsoen voor personen bo- 8 jaar is teruggebracht op 2 L.; de zakelijiiheid hiervan is reeds eeder Dgd, omdat de melkproductie van land als één geheel genomen, dit soen van 2 L. temauwernood toe- lartegenover staat echter een verho- van het vetrantsoen tôt 250 gram r of margarine of de daarmede eenkomende hoeveelheid vet. )k het vleesrantsoen ondergaat een itige wijziging, ofschoon dit op het te 00g misschien anders lijkt. Tôt nu schijnt Woensdags en Zaterdags ever T. K. KREMER, Sappemeei dministratie- en Redactieadres ■ukkerij'T. K. KREMER Zn. rderstr. 54- Sappemeer - Tel. 213 Iributiekring HOOGEZAND Agentschap SAPPEMEER. Itreiking extra-Noodkaarten. jitreiking geschiedt voor beide ;n opp Donderdag 9 Aug. Me- men dienen te worden: Tweede jtiestamkaarten van aille ge- tn, alsmede de inwisselings- van de Noodkaarten 5e serie. itreiklng Brandstoffenkaarten voor verwarmingsdoeleinden t seizoen 1945 46. Deze na-uit- geschiedt voor beide kantoren lerdag 9 Aug. Bij de indiening volledig ingevulde aanvraag- ir, waarop onderaan op de e de bonnen A 575, B 575, 3 575 en E 575 van de nood- 5de serie van aile gezinsle- ben evacuees) zijn geplakt egen overlegging van aile Distributiestamkaarten Ce ffenkaafï ,,T 509" uitgereikt brandstoffenvergurmin- fens onderstaand schéma zul- ndstoffenvergunningen als |de toewijzlng op de tweede ng worden uitgereikt aan ers der gemeenten Sappe- ïoogezand. (reede Distributiestamiiaart noorend inlegvel van het |n het gezin moet worden acht. lté Hoogezand, Donderdag 9 8.30—10.00 Hoofdstr., Verl. Zuiderstr. 10.00-11.00 Verl. Jan Huitzingstr., Parkîaan 1.0012.00 Heveapad, At- Kuijpslaan, Burg. Bartels- terstr., Parallelweg 2.00 aan, Zuiderlaan, Nutsstr., lan, Noordersingel, Vijver- onsweg; 3.004.00 Singcl- ekskade, Jan Sangerslaan, Kerkstr., Beukemastr., igastr. 4.005.00 Nieu- erl. Kielsterstr., Kalkwijk Lula 0. en W., Spoorstr. 10 Aug. 1945. 8.30—10.00 Sluiskade, Smitslaan, Mo- litpad, Vossenburg, Zuid- 10.0011.00 Slulsweg, ïendrachtsweg, Pieter Ve- 11.00—12.00 Nw. Com- llweg, G. Imbosstr., W. A. j; 2.003.00 Meerweg, Groningerweg, Borgweg, Bijk; 3.004.00 Meesfers- lerpad, Roodharsterlaan, Nieuwelaan; 4.005.00 lortterreinstraat. 11 Aug. 1945. 8.30-10.00 tr. O. en W.; 10.00-11.00 welke hierboven niet ge- Sappemeer. Donderdag 9 8.3010.00 Achterdiep Borgecompn.str. 10.0(1 iroeksterstr., Heerenstr.; Slochterweg, Slochterstr. .rkstr., Winkelhoek; 3.00 prstr., Molenstr. Aug. 1945: 8.30—10.00 erdiep Nz. en Zz., Klei- Wilhelminastr.; 10.00 lerstr., Luth. Kerkstr., 11.0012.00 Tripscom- istr.; 2.00—3.00 Jagers- str., Boswijkslaan er_ 3.00-4.00 Aile straten, en niet zijn vermeld. tntoor Spm. 1s Zaterdag pend van 9—12 uur van 2—4 uur. 5DISTRIBUTIE. uitsluitend bestelbon liers moet ten laat- tabakshandelaar van ik wenst te betrekken erd. âing van het bericht Limburg te stichten het ministerie van mede, dat deze aan- de betr. instanties on- fontijn" is zonder la- da vertrokken. idag is de ,,Hawai ds grootste vliegboot inzittenden zijn gered 1, die men vanuit En- beheerst. 11 tôt en met 25 November 1945. onkaarten KA, KB, KC 512. 3 1 doosje lucifers a 141 800 gram brood 2, 143 200 gram bloem 4 1 rantsoen gebak 5 70 gram besehuit 0 400 gram suiker 125 gram boter 250 gram margarine 1 125 gram margarine 200 gram kaas L 100 gram chocolade of suikerwerken 154 2 kg. aardappelen 1, B12 400 gram brood 1 kg. aardappelen 4 2 liter melk 1, C14 3% liter melk akaarten KD, KE 512. 236 800 gram brood 238 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel 1 rantsoen gebak 70 gram besehuit 500 gram suiKer 250 gram boter 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gr. chocolade of suikerwerken 6 liter melk 150 gram vlees 1 kg. aardappelen D12 400 gram brood 250 gr. rijst of kindermeel ikskaart Q 413 )6 2 rantsoenen tabaksart. (geen lmport-sigaretten) de broodbonnen kan men Engelse lits betrekken, voor over de detail- Df bakker deze nog voorradig heeft •or de week van 18 tôt en met 24 imber a.s. zullen nog bonnen wor- langewezen voor vlees, m»lk, aard- len, grutterswaren, ontbijtkoek, jam, peulvruchten, vermicelli en Tuchten. komen scherven voor, waarop tbare messen der schilmachines d worden. De directie heeft daar- ans de beschikking gu kregen e nodige instrumenten, waarmee îrborgen splinters in het hout kan 'en. frootste der Nederlandse lucifers- ken, die te Eindhoven, heeft tôt nkele weken stop gestaan. thans zij weer een beperkte productie van de zusterfabriek et Breda en de Nederlandse lucifersfabriek te Dit hervatten van de productie jelden als een bewfjs van het feit, ok het brandend probleem der 1 weer een klein stapje nader tôt ossing komt. ubberconferentie te Londen. 9 dezer begint te Londen een tie van de Rubberstudiegroep. se en ook de Amerikaanse dele- staat uit 9 personen. Nederland 'den vertegenwoordigd door een ie bestaande uit de heren P. H. nann, Handelscomm. van N. O. onden, hoofd der delegatie; Dr. Bannier, gecommitteerde voor Zaken aan het ministerie voor Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc- r Handels Ver. .Amsterdam", Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; erts van Reesema, dir. Rubber- Mij. Amsterdam, allen leden. irvangend lid is de heer J. F. fort. APPEMEERSTER KLAAGT izer wijst ons op de sleehte con- aarin de z.g. ..hooghoutjes" in îente Sappemeer verkeren. In met deze klacht hebben w(j ons 'soonlijk op de hoogte gesteld. Westen naar het Oosten gaan- ;en we eerst de brug t^j de Lerk. Deze is vrij goed. Enkele zijn stuk, en kunnen gemakke- en vervangen. Het ..hoogholtje" lochterstraat verkeert Tn wat joede toestand. De treden zijn ;n, zodat het afdalen, vooral ere mensen moeilijk is. Boven- lkeert een leuning. ig bij de Victoria Fabriek is er lan toe. De païen waarop zij half verrot, de treden zijn zeer en en zitten op ongelijke af- van elkaar. De leuningen zijn verdwenen, en voor zover nog gebroken. Hier is reparatie noodzakelijk. h doek om haar hais en ver- de inktzwarte duisternis. De rd dag, de zon rees tôt het was geen van beiden terug- Ik liep làngs het smalle duin- r het strand, dat stil was en in de zonnige herfstdag. én mens was er: de vrouw! p ze heen en weer, zwaaide armen, schreeuwde dwaze be- naar de zee, die nu weer en de zonnestralen duizend- ierkaatste. Somtijds balde ze :en en dan rolden haar ogen m kassen. Ze was waanzinnig niet terug naar ons huis, ik iet, maar zwierf dagenlang land, op zoek naar het huis eer van Staanderen. Eindelijk er woonden vreemden. aathond werd ik, die leefde ven resten en eetbare hapjes emmers, en die sliep in par- rtieken. De ellende en ontbe- n dit bestaan miaakten me leepte mijn uitgeput lichaam de straten; ik moest toch opscharrelen, er desnoods n met andere honden, want iven. q»woicn. UIJK ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing of had de Criais dan wel de alcohol het hart van mijn baas ver- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere, gebruinde buitenman mijn viùSw uiuia gcrwuiiicu. oaineii mer de vrouw zat ik te wachten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuiden- windje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, zij avond legde ik mij uitgeput acht neer. In de verte lokte chte winkelstraat; een ijle drong door een geopend jn gedachten verstarden, mijn d zwaar en neeg naar de vijl de blik van mijn ogen wentelde mijn lichaam zich ,-^nds duwden mannen van de iniging het hondencadaver in lt. Het groene water sloot zich het met stenen bezwaarde lijk. H. B.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 3