m 'âge n Geen Wreedheden, geen Egards \i jLS1 Weer Treinen weer Gas Koloniale Vraagstukken. Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT' NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappem eer 74e Jaargang WOENSDAG 25 JULI 1945 No. 27 Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer .X' Spoorwegnieuws. No. 32 No. 31 nd en Sappemeer IBonnenlijst stributie verwacht 1 74ste Jaargang ZATERDAG 10 NOVEMBRE 1945 No. 58 BONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES 10 et. p. mm. Zogen. ..Kleintjes", 75 et. (bij T-GOORECHT ABONNEMENTSPRIJS fi .25 p.kwart. franco per post fi.50 (bij vooruitbet.) PRIJS DER ADVERTENTIEN 10 et. per m.m. Zogen. Kleintjes", als VerschijntWoensdags en Zaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sappemeei Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54 - Sappemeer - Tel. 213 Het Groninger Dagblad wijdt een uit- voerig artikel aan de behandeling der geïnterneeerde vrouwen, en vraagt ver- schillende verbeteringen. Een vetge- drukte passage in het artikel luidt: De geïnterneerden liggen de gehele dag en naeht in stro, behalve een klein gedeelte, dat uitgaat om te werken. Van haar plaatsen mogen zij niet opstaan, op een kwartier luchten per dag na en voor een bezoek aan de W.C.; zij mogen niet lezen, niet handwerken en alleen zachtjes met haar buurvrouwen praten. Het stro wordt zelden ververst; vrou wen, die er vijf weken vertoefden, lagen nog steeds op het stro, dat haar voor- gansters 00k hadden gebruikt, en dat geheel platgelegen was. Tegenover deze roep om verbetering der verzorging van N.S.B. vrouwen stel- len wij hetgeen een ex-gevange der s.s. ons vertelde omtrent zijn ervaring in hun plaatselijk kwartier. In Holl. Veld, een Drents dorp nabij Hoogeveen, is een schilderachtig plein- tje. Er staan naast enige lage woonhui- zen een school, een kerk en de daarbij behorende pastorie. Die sc'hool was het hoofdkwartier van een troep s .s. man- nen, die geheel Zuid Drenthe afstroop- ten, en bij hun nachtelijke tochten tôt diep in Overijsel doordrongen. In die school is geleden, bitter geleden door de slachtoffers van de beestmensen. Wie 's nachts gepakt werd, moest vanaf het moment van zijn arrestatie tôt de volgende dag 4 5 uur met zijn handen in zijn nek staan, en wee den- gene, die zijn ellebogen even liet zakken, die kon de slagen met de geweerkolf nog dagenlang voelen. Bij het eerste verhoor, de volgende namiddag laat, kreeg de hongerige, dortige en oververmoeide ar- restant zijn eerste pak slaag meestal met de zweep toegebracht te incas- seren. Wanneer de obersturmfiihrer het ar- restantenlokaal binnenkwam, dan hui- verde iedereen, dan werden zij uitge- zocht, die mee naar de gang moesten. Het werd stil in de zaal, alleen hoorde men het kermen der ongelukkigen, die een half uurtje later met gezwollen en bebloede gezichten terugkwamen. Ook vrouwen werden wel eens geslagen. Iemand, die zes uur lang in verhoor" geweest was, en wiens hoofd abnormale als het niet zo ernstig was zou ik zeggen belachelijke proporties had aangenomen, werd iederen nieuw binnen- gebrachten gevangene met trots ge- toond. Eens werd iemand een nacht, van 's avonds tôt 's morgens, geslagen met koppelriemen en geweerkolven. 's Ochtends was de man stervende en toen werd een dokter ontboden. Een groep z.g. terroristen moest iederen dag van 's morgens 6 tôt 's avonds 11 uur staan. Een zwakke onder hen hield het niet langer uit, doodsbleek stond de man in een hoek geleund en vroeg een der officieren of hij even mocht zitten. .,,Je moet hier blijven staan tôt je doodvalt, was het antwoord, en de ongelukkige werd geslagen tôt hij weer vrij van de muur stond. Wat hier allemaal gebeurd is kan in een enkel artikel niet beschre- ven worden, wat aile gevangenen, maar in het bijzonder Joden en zelfs Joodse kindertjes van enkele jaren, alsmede ge- reformeerden er ondervonden grenst aan het ongelooflijke, en het is misschien beter hierover te zwijgén en te volstaan met de mededeling dat het aan hen die naar elders werden overgebracht op straffe des doods werd verboden te spre- ken over hetgeen zij in Holl. Veld had den gehoord en gezien. Deze schanddaden werden gepleegd door leden der Hollandse s s., door de mannen, vrienden en familieleden van een aantal der geïnterneerde vrouwen. Moeten wij die vrouwen nu met égards behandelen? De wreedheden der s.s. en s.d. moeten wij zeer zeker niet navol- gen, maar om die vrouwen te behande len alsof zij van porcelein zijn lijkt ons ook niet juist. UIT ONZE GEMEENTEN. SAPPEMEER. Herhaaldeiijk wordt in het bijzonder door jeugdige perso- nen getrachi fruit te stelen in de ge- meentelijke proeftuin. De dieven en dief- jes komen met tassen en koffers, blijk- baar met het doel deze te vullen. Dezer dagen werd een viertal gesnapt, dat z'n kleding aan gene zijde van de gracht had uitgetrokKen, en in Actamsgewaad de tuin was omnengedrongen. De politie houdt een wakend 00g op de tuin en er werden reeds verscheidene prooessen verbaal opgemaakt. De WelEerw. Heer Ds. C. A. Schenk, Ned. Herv. predikant, alhier, is beroepen te 's Heerenberg (Gld.). In de vergadering van de Veren. Watersch. Kleinemeer en Borgercomp. Westkant bracht de voorz. dlir. A. Mul- der J.W.zn hulde aan de nagedachtenis van het bestuurslid W. J. Berg, geval- len als slachtoffer van de Duitse terreur. Hij wees vervolgens op de slechte toe- stand van de watergangen. Het financ. versiag van den seer.- boekh., den hr. G. Botke, noemde als in- komscen f 4212.08, als uitg. f 2919.00, als batig saldo f 1293.08. De begroting werd in ont. en uitg. vastgesteld op f 4479.52 en de omslag op f 5.00 per H.A. gehandhaafd. Dhr. G. Schrage werd in de vacature Berg gekozen als bestuurslid. Nog werd een nieuw règle ment vastgesteld. In de laatste bijeenkomst van het mannenkoor H. S. had een eenvoudige huldiging plaats van een paar verdien- stelijke bestuursleden n.l. de h.h. H. G. Eekels en L. Wiertsema, resp. 20 jaar voorz. en secr. Dhr. Eekels werd tôt erevoorz., dhr. Wiertsema tôt erelid be- noemd. De Centrale Keuken staakt het einde dezer week haar werk. Getracht zal worden tôt een regeling te komen waarbij de Rijkskeuken in Hgz. het be- nodigde eten levert, zodat dit hier op de gewone wijze gedistribueerd kan worden. HOOGEZAND. Zondagavond zijn een tiental jonge dames, die de leeftijd van 18 jaar nog niet bereikt nadden, en zich na 10 uur zonder begeleiding van een der ouders, voogd of door dezen met toe- zicht belast persoon op de openbare weg bevonden, door de politie aangehouden. Zaterdagavond heeft te Foxham, nabij het café Wiardi een auto-ongeluk plaats gehad. Een Nederl. militaire auto, die met zeer grote snelheid naderde kreeg van een haar tegemoetkomende Canadese wagen weinig ruimte om te passeren. De auto reed tegen een boom en kwam ondersteboven in een sloot te- recht. De beide inzittenden werden licht gewond. Op de Groninger Weg werd een door een dame bestuurde luxe auto door een Canadese wagen aangereden. De schuld lag bij de luxe auto. 18 dezer herdacht de hr. A. Hop- ster de dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad als linieerder oij de N.V. Kantoorboekenfabriek Atlanta". Na- mens directie, personeel en personeels- vereniging werd de jubilaris toegespro- ken, en er werden hem cadeaux ter hand gesteld. -v Op 1 Augustus a.s. geeft het mu- ziekgezelschap ,,Orpheus" een uitvoering in Hôtel Faber. Neerlanils Volks-Herstel Hooge zand. De eerste straat van de goederen- en geldinzameling' is afgewerkt. Ruim f 1500.en twee grote wagens vol degelijke meubelen, textielgoederen, schoenen, kachels, ledikanten, enz. Aile bewoners hebben medegewerkt tôt dit mooie resultaat. Hoogezand helpt het Zuiden! De AVRO deelt mede, dat de ge- legenheid wordi. opengesteld zich als lid dezer vereniging op te geven. Leden ont- vangen t.z.t. „De Radiobode" gratis. KIELWINDEWEER. Alhier is weer een landarbeidersbond van het N.V.V. opgericht, aanvankelijk met 51 leden. Tôt bestuurders werden gekozen de h.h. J. Laning, J. E. Nieborg, B. Palstra, J. Ramaker, Joosten en H. Kuiter. HET ANDERE INDIë. Wie aan Indië denkt, denkt aan ons prachtig Aziatisch gebiedsdeel, dat zich. zoals Muùatuli zegt, als een gordel van smaragden om de evenaar slingert, aan dat land, dat vruchtbaar is en rijk in de weelde van zijn tropische plantengroei. Maar er is nog een ander Indië, een brok land in Zuid-Amerika, en een aan tal eilanden in de Caraïbische Zee. Dit gebiedsdeel, onze West, is de rest van een machtig rijk, dat Johan Maurits van Nassau hier eens voor de West Ind. Compagnie veroverae. Doch deze uitne- mende gouverneur werd reeds na enkele jaren ontslagen, omdat hij de welvaart van het land hoger achtte dan de winst voor de aandeelhouders, en op grond daarvan weigerde mede te werken aan de verovering van zilvervloten. Het rijk viel uiteen, en slechts een stuk oerwoud, Suriname, en een aantal eilanden bleven Nederl. bezit. De West is immer aan onze aandacht ontsnapt, neen erger, wij hebben haar verwaarloosd. De grond is er van minder goede kwaliteiL uan in Oost-Indië, het klimaat is er ongezonder, er is een te- kort aan werkkrachten. Maar mogen dat beletsels zijn om althans te pogen het land tôt welvaart te brengen? Het particulier initiatief tezamen met de Ve- nezolaanse petroleum hebben het eiland Curaçao reeds opgeheven uit zijn staat van economisch verval. Zou het geen regeringstaak zijn het gehele gebied tôt grotere bloei te brengen? Wij gaan aan het opbouwen, ons eigen land, en straks ons Aziatisch gebieds deel. Wanneer wij aan het bouwen zijn, laat ons de West dan niet vergeten. In dit verband is het te wensen, dat de voor de oorlog door de K.L.M. ge- traceerde luchtlijh naar Paramaribo spoeaig werkelijkheid zal worden, waar- door het contact met het Moederland verbeterd zou worden. West Indië is voor oorlogsramp ge- spaard gebleven. Dit zal de ophefflng uit het verval waarin het voor 1940 ver- keerde zeker vergemakkelen. Onze plaatsen zijn uit hun isolement verlost. Per trein zijn van hieruit weer vele plaatsen te bereiken, dochvoor reizigers is nog geen plaats. Vrijdag werden de aanwezige wagons weggehaald. Maandag is de dienst offi ciëel begonnen. De volgende plaatsen zijn te bereiken: Groningen, Leeuwar- den, Harlingen, Assen, Stadskanaal, Coevorden, Almelo, Enschede, Hengelo, Zwolle en Deventer. Onze stationchef, de heer van Bock- hoven, deelde ons mede, dat hij de mo- gelijkheid om een forensentiein te laten lopen ter sprake heeft gebracht. Hier- omtrent worden thans besprekingen ge- voerd. Maandagmiddag heerste er een vro- lijk drukke stemming in het station. Groepjes employé's zaten hier en daar te praten. Men wachtte op de eerste trein. De telefoon schelde: ,,De trein is om 4.32 uur uit Groningen vertrokken." Weer wachtten we. Dan klinkt een fluitsignaal in de verte en om 3 min. voor vijf rolt de eerste trein sinds de bevrijding het station binnen. Het zijn 9 wagons met kolen en 12 ledige wa gons. Van de kolen zijn 5 wagons be- stemd voor de gasfabriek te Hgz. en 4 voor deze fabriek te Sappemeer. Wij hebben ons onmiddellijk met de directies der gasbedrijven in verbinding gesteld en kunnen mededelen dat de eer ste gaslevering over ca. 3 weken ver- wacht mag worden. Distrlbutie van schoenreparaties. Met ingang van 22 dezer is bon 523 van noodkaart 5e serie geldig verklaard voor schoenreparaties welke 25 gram leer vragen. De geldigheid is onbeperkt; men kan de bon dus bewaren tôt meer- dere bonnen zijn aangewezen en deze bonnen tezamen inleveren voor repara- tie waarvoor meer dan 25 gram leer nodig is. De bonnen moeten eerst inge- leverd worden, indien de schoenmaker de reparatie binnen 14 dagen gereed kan hebben. Nu vroeg Engeland ook van de Indiërs De conferentie van Simla in Brits- Indië is mislukt. Dat is niet geheel de schuld der Engelsen. Die hadden aan Brits-Indië een vergevorderd zelfbe- stuur willen verlenen, waardoor aile minister-functies in handen zouden zijn geweest van Indiërs, met uitzondering van die van oorlog dat zou de taak zijn van den Britsen opperbeveihebber en de functie van Onderkoning, die den Engelsen koning zou vertegenwoor- digen. Maar zelfs de minister van bui- tenlandse zaken al zou hij een andere naam dragen zou Indiër zijn Deze regeling aldus de Engelsen zou niet de onafhankelijkheid vervangen, maar voorbereiden. Wat is er nu echter gebeurd? De On derkoning had voorgesteld, dat evenveel Mohammedanen zouden worden opgeno men als kaste-Hindoes. Dat was reeds voor de kaste-Hindoes moeilijk aan- vaardbaar, daar zij in de meerderheid zijn. Nu is echter de congrespartij geen Hindoe-partij, maar een Indisch natio- nalistische, en er zijn Mohammedanen lid van en leiders. Het Congres verlangde dan ook, dat zeker een der vijf Moham medanen uit de congrespartij zou moeten zijn. Jinnah echter, de Mohammedaanse leider, eiste dat ze allen uit zijn Moham medaanse Liga gekozen moesten wor den. En daarop sprongen de onderhan- delingen af. deelneming aan de oorlog tegen Japan En de zuster van Nehroe, een van de echte nationalisten, had in San Fran cisco opgemerkt, dat de congrespartij alleen voor die oorlog was, indien de be- vrijde gebieden ook Nederlands Indië daarna zelfbestuur zouden krijgen. En dat was niet zeker, zo zei zij. Aan Nederlands-Indië is echter zelfbestuur toegezegd. En indertijd (21 Mei) heeft luitenant gouv. gen. v, Mook in San Francisco erop gewezen, dat internati onale contrôle over Indië een stap terug zou zijn, omdat deze overzeese gebieden al geen koloniën meer waren en zelf hun eigen lot zouden kunnen bestemmen. Toch zijn de vraagstukken moeilijk. Reeds had bijvoorbeeld Burma een grondwet en een mate van zelfstandig- heid, die het voor de oorlog op de weg naar zelfbestuur brachten. Toen is het land bezet geweest. Na de terugkeer der Engelsen evenwel, bleek het helemaal van Engelse hulp en Engels kapitaal af- hankebjk te zijn. De voorlopige regeling van de overgangstoestand is dan ook zo. dat het Engelse gedeeltelijk militaire ge- zag weer veel meer te zeggen heeft dan voorheen. In Nederlands-Indië zal zich vooral indien de Japanners de taktiek van de versdhroeide aarde toepassen hetzelf- de voordoen. Waar moet dan het kapi taal vandaan komen? Nederland zelf is zeer verarmd. Dus zullen Engeland en Amerika moeten bijspringen. Maar aan- gezien die landen ook al het leeuwendeel van de bevrijdingsstrijdkraehten hebben geleverd, zal Nederland de eerstkomen- de jaren zeer veel maatregelen moeten overleggen met de geallieerden, waarbij dan ook de Australiërs. Dezen en de Nieuw-Zeelanders hebben verleden jaar voorgesteld, om een Zuidzee-Raad te be- noemen waarin aile mogendheden.die be- langen en gebieden hebben in de Stille Zuidzee vertegenwoordigd zullen zijn, om gezamenlijk de politieke lijn uit te stippelen. Daar in San Francisco reeds is be- paald, dat in ailes het welzijn der in- landse bevolking voorop moet staan, dat het streven naar zelfbestuur moet wor- uen bevorderd, en dat de handel en deel neming aan het economisch leven vrij en open moeten zijn voor de Ver. Naties, staat de koloniale politiek vrijwel vast. Opvoering van het levenspeil der inlan- ders, groter koopkracht, meer invoer uit andere landen, ook uit Amerika, win- ning van grondstoffen met deelneming van andere landen en mede tén bate van de ingeborenen. Zulk een politiek zal in Nederland ook door de meerderheid der bevolking gesteund worden, naar het lijkt. Maar de economische positie van Nederland zal zij eerder verzwakken dan verstevigen. Eén der gevolgen van de dure oorlog! Op weg naar Geleide Economie? Welk economisch systeem zal in ons vernieuwd Vaderland gaan gelden? Zal het systeem van de vrije concurrentie, zoals dat voor de oorlog gold zich thans kunnen handhaven? Ieder bedrijf kon volop produceren. Het stuurde zijn wel- bespraakte reizigers naar aile windstre- ken, en de fabriek voerde de door hen genoteerde bestellingen uit. Na een be- paald aantal jaren konden de betTrijven hun orders echter niet op peil houden. De grossiers en winkeliers hadden hun magazijnen vol. De fabrieken, die niet meer op voile kracht konden draaien, ontsloegen een gedeelte van hun perso neel. Die ontslagen verminderden weer de koopkracht van het publiek, en ver- traagden aldus de afname der voorra- den van de winkeliers. Er is wel eens beweerd, dat bij vrije concurrentie zulk een economische inzinking iedere 7 jaar verwacht kan worden, doch wij laten deze bewering voor rekening van hen, die menen dit te kunnen berekenen. Tegenover dit systeem stelt men de z.g. geleide économie, d.w.z. économie, die van hogerhand geleid wordt. De overheid tracht de productie in overeen- stemming te brengen met de consumptie en daardoor een economisch systeem te vormen, dat in evenwicht is, en dus pe- riodieke crises zou voorkomen. Beide systemen bezitten voor- en na- delen, en hebben dus zowel vôôr als tegenstanders. Volgens welk systeem het economisch raderwerk in ons land in de komende jaren zal functionneren is nog moeilijk te zeggen. Wel kan men vaststellen, dat de overheid nu reeds de teugels van het be- drijfsleven stevig in de hand houdt. FLITSEN H.M. de Koningin is thans weder geheel hersteld. H.K.H. Prinses Juliana, met de drie Prinsesjes zijn met de „Queen Mary'' in Europa aangekomen. Maandagmiddag om 1.30 uur is in het Parijse Palais de Justice het procès tegen Maarschalk Pétain begonnen. De voormalige held van Verdun wordt be- schuldigd van een complot tegen Frank- rijks binnenlandse veiligheid en ver- standhouding met de Duitsers. „Terwijl De Gaulle de strijd voortzette" zo zeide Pétain, ,,heb ik de bevrijding van Frank- rijk voorbereid door het gewonde Frankrijk het leven erin te houden. Zo ge mij veroordeelt, veroordeelt ge een onschuldig mens." Toen het procès was verdaagd en Pé tain werd weggeleid, trad een jong, on- gewapend officier naar voren en kuste de hand van den grijzen veldmaarschalk. Dinsdag wordt een débat verwacht tussen Pétain en den oud-president der Franse Republiek, Albert Lebrun. Verwacht wordt, dat de Commu- nisten in de Belgische Kamer het aftre- den van Koning Leopold zullen eisen. man. Hij bond een touw jn hais erî**trok me mee. Samen we langs een paar landwegen, waa net verwaandste en akeligste schepseltje, dat ik ooit heb ontmoet. En zrjn speelmakker te worden was mijn bestemming. Het was een verschrikke- .^acnien. we décr ie riusten de provincie van Noord naar Zrnd van Oost naar West, en âls we aile plaatsen bezocht hadden, dan be gonnen we onze rondrit opnleuw Het «p ta. wun. ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing of had de Criais dan wel de alcohol het hart van mijn baas ver- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere. gebruinde buitenman mijn Verschljnt Woensdag en Zaterdajr Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres Drukkerij T K. KREMER Zn Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 'erschijntWoensdags en Zaterdags itgever T. K. KREMER, Sappemeei ichijnt Woensdags en Zaterdags ever T. K. KREMER, Sappemeei dministratie- en Redactieadres ukkerij'T. K. KREMER Zn. rderstr. 54.- Sappemeer - Tel. 213 ributiekring HOOGEZAND Agentschap SAPPEMEER. [treiking extra-Noodkaarten. litreiking geschiedt voor beide m opp Donderdag 9 Aug. Me nen dienen te worden: Tweede itiestamkaarten van allé ge- |n, alsmede de inwisselings- van de Noodkaarten 5e serie. treiking Brands tôt fenkaârten voor verwarmingsdoeleinden t seizoen 1945 46. Deze na-uit- geschiedt voor beide kantoren lerdag 9 Aug. Bij de indiening volledig ingevulde aanvraag- er, waarop onderaan op de e de bonnen A 575, B 575, D 575 en E 575 van de nood- 5de serie van aile gezinsle- een evacuees) zijn geplakt tegen overlegging van aile Distributiestamkaarten "Ge affenkaafe ,,T 509" uitgereikt te brandstoffenvergunnin-, gens onderstaand schéma zul- andstoffenvergunningen als nde toewijzing op de tweede king worden uitgereikt aan ners der gemeenten Sappe- Hoogezand. weede Distributiestamiiaart jehoorend inlegvel van het van het gezin moet worden iracht. înte Hoogezand, Donderdag 9 8.30—10.00 Hoofdstr., Veri. Zuiderstr. 10.00-11.00 Verl. r., Jan Huitzingstr., Parkiaan 11.00—12.00 Heveapad, At- Kuijpslaan, Burg. Bartels- lsterstr., Parallelweg 2.00 slaan, Zuiderlaan, Nutsstr., ilaan, Noordersingel, Vijver- .tionsweg; 3.004.00 Singel- jriekskade, Jan Sangerslaan, je, Kerkstr., Beukemastr., ningastr.; 4.005.00 Nieu- Verl. Kielsterstr., KalkwijJc Lula 0. en W., Spoorstr. g 10 Aug. 1945. 8.30—10.00 e, Sluiskade, Smitslaan, Mo- Guitpad, Vossenburg, Zuid- eg; 10.0011.00 Sluisweg, Eendrachtsweg, Pieter Ve- e; 11.00—12.00 Nw. Com- irulweg, G. Imbosstr., W. A. eg; 2.003.00 Meerweg, Groningerweg, Borgweg, dijk; 3.004.00 MeesZers- derpad, Roodharsterlaan, m, Nieuwelaan; 4.005-00 Sportterreinstraat. ig 11 Aug. 1945. 8.30-10.00 enstr. O. en W.; 10.00-11.00 en, welke hierboven niet ge- in. lté Sappemeer. Donderdag 9 p: 8.3010.00 Achterdiep Borgeeompn.str.10.0(1 irdbroeksterstr., Heerenstr.; i0 Slochterweg, Slochterstr. Parkstr., Winkelhoek; 3.00 irderstr., Molenstr. 10 Aug. 1945: 8.30—10.00 sterdiep Nz. en Zz., Klei- str., Wilhelminastr. 10.00 iuiderstr., Luth. Kerkstr., 11.0012.00 Tripscom- denstr.; 2.003.00 Jagers- ionsstr., Boswijksiaan et. 3.00-4.00 Aile straten, boven niet zijn vermeld. kantoor Spm. is Zaterdag geopend van 9—12 uur NIET van 24 uur. AKSDISTRIBUTIE. 5 uitsluitend bestelbon nkeliers moet ten laat- >:j de tabakshandelaar van tabak wenst te betrekken eleverd. nie leiding van het bericht n Zd. Limburg te stichten leelt het ministerie van Nijv. mede, dat deze aan- bij de betr. instanties on- landfontijn" ls zonder la- îanada vertrokken. gmiddag is de „Hawai 'erelds grootste vliegboot De inzittenden zijn gered mden, die men vanuit En- niet beheerst. 11 tôt en met 25 November 1945. Mikaarten KA, KB, KO 512. 1 doosje lucifers ■L-™,- !41 800 gram brood 143 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 150 gram vlees 154 2 kg. aardappelen B12 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk C14 3 y2 liter melk ikaarten KD, KE 512. 236 800 gram brood 238 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 500 gram suiKer 250 gram boter 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gr. chocolade of suikerwerken 6 liter melk 150 gram vlees 1 kg. aardappelen D12 400 gram brood 250 gr. rijst of kindermeel ikskaart )6 2 rantsoenen tabaksart. (geen Import-sigaretten) de brood bonnen kan men Engelse lits betrekken, voor over de detail- 3f bakker deze nog voorradig heeft or de week van 18 tôt en met 24 mber a s. zullen nog bonnen wor- langewezen voor vlees, malk, aard- en, grutterswaren, ontbijtkoek, jam, peulvruchten, vermicelli en fruchten. V 1. ""«'O fecxvuiHCli. oauicil UltîL de vrouw zat ik te wachten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuiden- wmdje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, zij a komen scherven voor, waarop stbare messen der schilmachines ld worden. De directie heeft daar- -hans de beschikking* gekregen de nodige instrumenten, waarmee 'erborgen splinters in het hout kan ren. grootste der Nederlandse lucifers- ken, die te Eindhoven, heeft tôt inkele weken stop gestaan. thans zij weer een beperkte productie van de zusterfabriek et Breda en de Nederlandse lucifersfabriek te Dit hervatten van de productie jelden als een bewijs van het feit, ok het brandend probleem der weer een klein stapje nader tôt ossing komt. bberconferentie te Londen. dezer beglnt te Londen een tie van de Rubberstudiegroep. se en ook de Amerikaanse dele- istaat uit 9 personen. Nederland den vertegenwoordigd door een ie bestaande ult de neren P. H. mann, Handelscomm. van N. O. ronden, hoofd der delegatie; Dr. Bannier, gecommitteerde voor Zaken aan het ministerie voor Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc- Handels Ver. Amsterdam", Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; erts van Reesema, dir. Rubber- Mij. Amsterdam, allen leden. rvangend lid is de heer J. F, fort. APPEMEERSTER KLAAGT ezer wijst ons op de slechte con- aarin de z.g. ,,hooghoutjes" in eente Sappemeer verkeren. In met deze klacht hebben wij ons ■soonlijk op de hoogte gesteld. Westen naar het Oosten gaan- en we eerst de brug b{j de i.erk. Deze is vrtj goed. Enkele zrjn stuk, en kunnen gemakke- en vervangen. Het „hoogholtje" loehterstraat verkeert In wat joede toestand. De treden zijn în, zodat het afdalen, vooral ere mensen moeilijk is. Boven- îkeert een leunlng. ig bij de Victoria Fabriek is er lan toe. De païen waarop zij half verrot, de treden zijn zeer en en zitten op ongelijke af- van elkaar. De leuningen zijn verdwenen, en voor zover nog gebroken. Hier is reparatie noodzakelijk. n doek om haar hais en ver- n de inktzwarte duisternis. De erd dag, de zon rees tôt het 10g was geen van beiden terug- flk liep làngs het smalle duin- p het strand, dat stil was en in de zonnige herfstdag. én mens was er: de vrouw! p ze heen en weer, zwaaide armen, schreeuwde dwaze be- naar de zee, die nu weer en de zonnestralen duizend- eerkaatste. Somtijds balde ze ten en dan rolden haar ogen in kassen. Ze was waanzinnig niet terug naar ons huis, ik iet, maar zwierf dagenlang land, op zoek naar het huis eer van Staanderen. Eindelijk T er woonden vreemden. ■aathond werd ik, die leefde ■ven resten en eetbare hapjes emmers, en die sliep in par- rtieken. De ellende en ontbe- n dit bestaan mpakten me leepte mijn uitgeput lichaam le straten; ik moest toch 1 opscharrelen, er desnoods n met andere honden, want Êven. avond legde ik mij uitgeput acht neer. In de verte lokte ïhte winkelstraat; een ijle drong door een geopend jn gedachten verstarden, mijn •d zwaar en neeg naar de (vijl de blik van mijn ogen wentelde mijn lichaam zich ids duwden mannen van de ing het hondencadaver in -Iet groene water sloot zich met stenen bezwaarde lijk. H. B. r

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1