mçT_nnnDcruT :age Heveadorp. N Atoomsplitsende Bommen op Japan. L. ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 'SPRiJS: semtmsmsmm HBHNi hBm tf9Hb NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" Buitenlands overzicht Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer DrukkeïJÏV kremer "zà. Uit de jSpoorwegnieuws. asJBonnenlijst NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Hoogezand adopteert istributie verwacht j H 74ste Jaargang OOSTGOORECHT No. 58 ///v- ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES Verschijnt Woensilag en Zaterdag Uitg. T. K KREMER, Sappemeer Administratie- en Redaetieadres: Ide Joden dus bondgenoten van Enge- I -r land en Amerika. Daartoe geeft ook j Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 m1 74e"Jaargang ZATERDAG 11 Augustus 1945 No. 32 ABONNEMENTSPRIJS fi .zj p.kwart. franco per post fi.jo (bij vooruitbet.) 74e Jaargang VerschijnfWoensdagsenZaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sappemeei WOENSDAG 8 Augustus 1945 No. 31 OOST-GOORECHT ABONNEMENTSPRIJS fi.25 p.kwart. franco per post f i.jo (bij vooruitbet.) PRIJS DER ADVERTENTIEN 10 et. per m.m. Zogen. Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim, 75 et. (bij vooruitbetaling) Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" Verschijnt Woensdags enZaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sappemeei Administratie- en Redaetieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54 - Sappemeer - Tel. 213 Ofschoon de ooriog ten einde is en de bezetter werd verdreven, blijven de gevolgen van strijd en bezetting zwaar op ons land drukken, op de ene meer, op de ander minder. Maar omdat wij allen vrij zijn geworden tegen de hoge pnjs van bloed en le- vens, marteling en concentratiekamp, gevangenschap en slavernij van dik- wijls de besten tait ons volk, rust op ieder van ons de dure plicht van on- derlinge steun, waarbij de minder, of minst getroffenen, de zwaarder ge- troffenen zullen moeten helpen. "Dit is de reden, waarom de ge- meente Hoogezand er toe overging een plaats te adopteren, die meer ge- leden heeft dan zij, en haar keuze viel op Heveadorp. Hiervoor beston- den twee redenen. De eerste is, dat tussen Hoogezand en Heveadorp ban- den bestaan, die van jaren her date- ren. Onze gemeente is immers de ba- kermat der Hevea Fabr., wier arbei- ders en beambten Heveadorp bevol- ken. Bovendien zijn er onder het per- soneel nog verscheidene Hoogezand- sters en Sappemeersters De tweede reden voor deze keuze ligt in het feit, dat Heveadorp zo emstig gele- den heeft. Onder leiding van den burgemees- ter van Hgz. hebben wij ons ter plaatse van de toestand kunnen over- tuigen. Wie de gruwel der verwoes- ting, die over dat eertijds zo vrien- delijke dorp is gekomen niet persoon- lijk gezien heeft, kan er zich wel- haast geen voorstelling van maken. Van de ruim 300 huizen, waaruit het voor de ooriog bestond, zijn 17 licht beschadigd; de andere bestaan niet meer of zijn zodanig gehavend, dat zij onbewoonbaar zijn. In de woningen, die er nog staan zit natuurlijk geen enkel stukje glas, terwijl al wat hout was, door den bezetter is geroofd: deuren, kasten, zolderingen, ailes is verdwenen en gebruikt voor loopgra- venbouw. En had de roofzucht der moderne barbaren zich daartoe maar beperkt! Ailes wat niet getroffen en vernield werd bij bombardementen of gevechtshandelingen, is meegevoerd. Men ziet er niets, absoluut niets meer tussen de ingestorte en zwartgebla- kerde muren, die eens woningen vormden; U vindt er geen sfcoel, geen tafel, geen bed of beddegoecl, geen stukje eet- of keukengerei. Ver scheidene woningen, waarin de be- woners waren teruggekeerd en door hen weer ,,bewoonbaar" gemaakt, hebben wij bezocht en telkens werden wij getroffen door hetzelfde beeld v. ellende. Hier een bed, bedekt met wat vodden als dekens, en als ond'erbed wat stro, waarop dan t.b. patîënten moesten „rusten", elders een wankele tafel met een paar kreupele stoelen; weer elders een slaapgelegenheid, in normale omstandigheden amper ge- schikt voor 6 personen, waar nu 11 de nacht moeten doorbrengen, ge- deeltelijk op de vloer. En dan geen keukengerei, geen kopje, niets. Hier en daar een geleende of door het N. V.H. verstrekte emmer of pan. Men moet zelf de toestanden daar gezien hebben om overtulgd te zijn van de dringende noodzaak van onmiddelljj- ke liulp. Maar wat ons overal trof was de blijde moed, vdie men bij de teruggekeerde bewoners aantrof, een levensdurf, die zich uitte in talloze kleinigheden, zoals b.v. een paar bloemen op tafel, of een eenvoudige versiering aan de wand. ,,Ondanks ailes", verzekerde ons mej. Scholtens, sociale verzorgster bij de Heveador- pen, ,,keren de mensen naar hun wo ningen terug, want het eigen huis trekt, en zoals u zelf gezien heeft doen zij hun best het huis weer be- woonbaar te maken, weer een sfeer van huiselijkheid te scheppen. Maar zij bezitten niets! Telkens komen zij met hun klachten en moeilijkheden bij mij, maar telkens weer moet ik hen afwijzen, want er is niets, er is behoefte aan ailes: kleding, huis- raad, keuken- en eetgerei. Wij doen een beroep op Hoogezand, helpt U ons toch". En de burgemeester van Renkum, die ons leidde op onze tocht door dit onderdeel van zijn zwaar ge troffen gemeente voegde hieraan nog toe,dat Heveadorp door zijn afgezon- derde ligging en door het ontbreken van elk verkeersmiddel bij de verde- lingen wel eens op de aehtergrond raakt. Op zijn voorstel, is dadelijk een klein comité gevormd, waarin naast mej. Scholtens o.a. ook de pastoor en de predikant van Renkum zitting hebben, omdat vele der employé's v. Heveadorp tôt hun kerkgenootschap- pen behoren. Dit comité zal verdelen wat door Hgz zal worden gezonden. De ooriog heeft zich in de laatste dagen beperkt tôt luchtbombarde- menten van de vooraf gewaarschuwde steden, en blokkade der Japanse wa- teren. Wegens ongunstig weer moes ten de operaties van geringe omvang blijven. Enkele prominente figuren hebben hun oordeel gegeven over de strijd in het Verre Oosten. Een drietal ver- melden wij hieronder. In een Radiorede zei de Am. on- derstaatssecr. v. Marine, dat volgens in vlootkringen heersende mening de Japanse vloot als strijdmacht heeft opgehouden te bestaan. Japan heeft geen slagschip meer, dat aan de strijd kan deelnemen", aldus de onderst.- secr., ,,en indien het nog drie krui- sers heeft, die kunnen varen, zal ik verbaasd zijn. Zij hebben 15 25 des troyers en enige duikboten." Schout bij Nacht Ramsey deelde mede, dat de invasie in Japan zou ondernomen worden met de meest overweldigende strijdmacht, die ooit is bijeen gebracht. ,,De vijand kan, zo hij wil de proclamatie van Potsdam terzijde leggen," sprak hij, ,,maar hij kan niet de vernietiging van al zijn middelen van bestaan negeren." Ten slotte heeft een correspondent gemeld, dat marine autoriteiten me- nen, dat Japans overgave of neder- laag binnen enige maanden verwacht kan worden. Volgens de laatste berichten zijn de eerste atoomsplitsende bommen op Japan geworpen. Bijzonderheden over deze bom men zijn te Washington en Londen bekend gemaakt. Voor de samenstelling wordt het in Canada veel voorkomende uranium gebruikt. De proefnemingen in New Mexico hebben bewezen, dat de uitwer- king aile verwachtingen overtreft. Sedert '39isaandeconstr. van deze bom gewerkt. MAN^ENVERDKIET Er zijn vrouwen en ze zijn tal- rijk die beweren, dat hun mannen net grote jongens zijn, ze doen dit, ze doen dat, ze spelen met een treintje, enz. enz. Wij mannen zijn het hier- mee natuurlijk absoluut niet eens. Hoe het zij: We geloven niet meer aan het bestaan van St. Nicolaas. Ware dit wel zo, dan zouden we waarschijnlijk vanat de dag van inle- vering van tabaksbon R 13 tôt Vrij- dag j.l. iedere avond „Vol verwach- ting klopt ons hart" voor de schoor- steen hebben gezongen. Nu brachten wij het hartkloppen alleen in praktijk wanneer wij zo nu en dan steels langs de sigarenwinkel slopen, om te zien of er al wat was gekomen. Twee we- ken hebben wij ons onberispelijk ge- dragçn. Wij hebben niet eens bij een goede Canadees 6m een sigaret gebe- deld of er een bij een slechte Neder- lander gekoent voor een piek of nog meer, we waren zo zoet als suiker- poppetjes. Veertien nachten zagen wij in hoopvolle visioenen bergen Chersterfield, Wings, North State, Laurens, CaranvellisEn Vrij- dag kregen we o desillusie! te gen betaling van f 1.20 een pakje ori- ginele, zuivere, echte, onvervalste, maar beschimmelde Consi's. Zaterdag en Zondag waren we slecht te spreken mannenverdriet. VOOR DE HUISVROUW. In verband met het feit, dat bin- nenkort wederom een bon voor eipoeder zal worden aangewezen, ge- ven wij hieronder nog enkele recep- ten voor het gebruik van gedroogde eieren: Flensjes met gedroogde eieren (4 liter (2y2 kopje) water, 75 gram (V2 kopje) meel of bloem, 2 afgestre- ken eetlepels eipoeder (25 gr) verder wat zout en olie om te bakken. Het eipoeder, de bloem en het zout goed dooreen mengen en met kop je water tôt een glad deeg roeren. Het deeg met de rest van het water verdunnen. Van het beslag dunne flensjes in de koekepan bakken. Eiercake (in de koekepan gebak- ken) 200 g. meel of bloem, 50 g. (4 afgestreken eetlepels) eipoeder, 50 100 g. suiker, 2dl. water, een snuifje zout. Aile ingredienten door elkaar men gen entot een gelijkmatig deeg klop- pen Het deeg in een ingevette koe kepan doen en met het deksel op de pan zachtjes laten bakken. Na 15 mi- nuten de koek omdraaien en aan de andere zijde plm. 10 minuten laten bakken. door den heer G. J. F. Tjassens Kei- zer goed verzorgd, onzen tegenwoordigen minister Onderwijs prof. dr. v. d, Leeuw. van RADIOREDE VAN H.K.H. PRINSES JTTLIANA. Zaterdagavond heeft een Kroon- prinses tôt haar volk gesproken; een Moeder sprak van haar kinderen. Allereerst deelde de Prinses mede, dat de gezondheidstoestand van de Koningin zich gunstig laat aanzien. H.M heeft 4 jaar onafgebroken moe ten àrbeiden en zal, naar de Prinses en met haar het gehele Nederl. volk hoopt, thans de vereiste rust kunnen nemen. H.K.H. bracht dank voor de belang- stelling en de sympathie betuigingen ondervonden bij de terugkeer ln het Vaderland. Sprekend over de kinderen vertelde Zrj, dat de beide oudsten naar school moeten, en verzocht de prinsesjes niet te overweldigen met belangstel- ling en liefde, zij zijn ait niet géwend. In Canada hebben wij het goed ge- had, ja uitstekend, aldus Prinses Ju- liana. Ten slotte sprak H.K.H. «nkele woorden over de geteisterde streken van ons land, de verwoeste gebieden en woningen. UIT ONZE GEMEENTEN. SAPPEMEER. De heer J. Koene- man, onderwij'zer alhier is aangesteld als hoofd der school te Wehe. Voor arbeiders in de strocarton- industrie van de Ned. Ver. v. Pabr. arb., die Zaterdâgmiddag in Café Groeneveld bijeen gekomen waren, heeft dhr. Timmerman het woord ge- voerd. Spr. schetste de onderhandelingen met de patroonsver., waarbij loons- verhoging van 25 voor de arbeiders kon worden verkregen De onderhan delingen voor vergroting van het in- komen van de wachtgelders, die slechts 80 van het loon ontvangen, en daardoor in zeer moeilijke omstan digheden verkeren, zijn nog niet ge- slaagd. Verdere onderhandelingen worden nog gevoerd. De kwestie der vacantieregeling voor wachtgelders is hangende. Spr. achtte het kolenvraagstuk v. de bedrljven in de komende winter préeair. Ten slotte sprak h(j een waarderend woord over de houding der direetie van de W. A. Scholten's Fabr. HOOGEZAND. Bij Zondagmorgen in Café Sloots gehouden besprekingen is de A.N.C.C. opgeheven en de C.E. N.V. (Corr. en Natuurvrienden Ver.) opgericht. De nieuwe vereniging heeft een nieuw programma en zal trachten nieuwe ideeën te verwezen- der tegenprestatie. Aangenomen wordt waarschjjnlijk dat Engeland en lijken. Het doel is het voeren van correspondentie tussen verschillende delen des lands en het bezichtigen v. deze streken door een ontworpen wis- selsysteem. Verder wil men mede- werking verlenen aan liefdadige in- stellingen. Op het toekomstprogram- ma staan: Een eigen orgaan, en aan- sluiting bij de A.N.W.B. Aan de ver eniging is een toneelciub verbonden voor propagandistische doeieinden. In Hgz. verwacht men de toetreding v. plm. 60 leden. Afdelingen in Sidde- buren en Sappemeer zijn in voorbe- reiding. De Hoogezandster onderwijzer G. Haayen is benoemd tôt hoofd der school te Warfhuizen. Op het kermisterrein nabij café Wiardi, zijn enkele fietsen, die door de eigenaars niet in de rijwielberg- plaats waren geplaatst, gestolen. De Handelsavondschool is thans een vijfjarige sdhool geworden. Aan het eind van het 5e leerjaar wordt een schoolexamen gehouden onder toezicht van Rijksgecommitteerden. Het schooldiploma geeft vrijstelling voor het examen Middenstanddiplo- ma en staat gelijk aan het praktijk- diploma boekhouden, alsmede cor- resp. Nederl., Duits en Engels, indien de candidaten in die vakken geëxa- mineerd worden. Eind 4e klas kan men examen doen in Ned. handels- corr., in de 5e klas kan gekozen wor den tussen handelsvakken en talen. Voor vlugge leerlingen is het moge- lijk om aan het eind der 5e klas in het bezit te zijn van 4 praktijkdiplo- ma'g (boekh., Ned., Duits en Engels) Verder zijn aan de school cursuusen typen, sténo en een officiëel erkende opleiding Middenstandsdipploma ver bonden. In de nieuwe vorm biedt de school dus vele mogelijkheden Hoogezand adopteert Hevea dorp. N.V.H. alhier heeft met alge- mene stemmen beslotèn het zwaar geteisterde Heveadorp, onderdeel van de gemeente Renkum voor haar re- kening te nemen. Ieder geve naar vermogen bij de inzameling! Directe hulp is dubbele hulp!! In gebouw Martenshoek hield de A.R. kiesver. ,,Nederland en Oran- je" haar eerste vergadering na de bevrijding, onder leiding van den heer A. van Dijk, oud-voorzitter. In een uitvoerig openingswoord besprak de heer Van D(jk de alge- mene toestand, gaf een overzicht v. de werkzaamhêden tijdens de bezet ting en herdacht de gevailen leden H Kolthof, M. Veninga, J. Sangers en J. Huitsing. Tôt bestuursleden werden gekozen de heren Van Dijk, Jansen, Nicolai, Pllkes en Teule. Aan het eind van de vergadering werd de heer P. Boelens, namens aile aanwezigen, hartelijk dank gezegd v. zijn initiatief, stuwkracht en bezie- ling in de verzetsactie gedurende de oorlogsjaren. Het Comité Org. feestelijkheden op Nat. Feestd. heeft Donderdagavond in het Gemeentehuis vergaderd met sportleiders en voorz. der buurtver. waarbij in het bijzonder de feestelijkheden op Koningin- nedag werden besproken. Op 30 Aug. wordt 's avonds een optocht voorsportver. georganiseerd. zoveel moge- lijk in costuum en uitgerust met vlaggen vaandels. Aanvang 7 uur of 7.30 op Terr. Hommes. Routs over Foxhol, v. Royenstr. Parallelw., Bonth. Brug terug naar terrein Hommes. Daarna wensen enige buurtver. een gondelvaart te organiseren. 31 Aug. volgteen stoet versierde wagens dezelfde route. Opstelling 2 uur in het Oosterpark. Medewerking der buutver. is toegezegd. s Avonds concert op het sport- terrein in ten slotte vuurwerk. De spreker dhr. Boit, die namens>het gemeentebestuur de vergadering presideer- de, sprak er zijn voldoening over uit, dat samenwerking in de feestviering is bereikt, waarvoor de kwaliteit der volksfeesten die op Koninginn- en Bevrijdingsdag zullen worden gevierd sterk kan worden verbeterd. gevaariijk een bufferstaat zou worden De overige besluiten liggen zeer Distributiekring HOOGEZAND met Agentschap SAPPEMEER. Na-uitreiking extra-Noodkaarten. De na-uitreiking geschiedt voor beide kantoren opp Donderdag 9 Aug. Me- degenomen dienen te worden: Tweede Distributiestamkaarten van aile ge- zinsleden, alsmede de inwisselings- bonnen van de Noodkaarten 5e serie. Na-uitreiking Brandstoffenkaârten „T 509" voor verwaimingsdoeleinden voor het seizoen 1945 46. Deze na-uit reiking geschiedt voor beide kantoren op Donderdag 9 Aug. Bij de indiening van het volledig ingevulde aanvraag- formulier, waarop onderaan op de voorzijde de bonnen A 575, B 575, C 575, D 575 en E 575 van de nood kaarten 5de serie van aile gezinsle- den (geen evacuees) zijn geplakt wordt tegen overlegging van aile Tweede Distributiestamkaarten TTe brandstoffenkaaft ,,T 509" uitgereikt Uitgifte brandstoffenvergunnin-. gen. Volgens onderstaand schéma zul len brandstoffenvergunningen als aanvullende toewijzing op de tweede verstrekking worden uitgereikt aan de inwoners der gemeenten Sappe meer en Hoogezand. De Tweede Distributiestamiiaart met bijbehoorend inlegvel van het „hoofd" van het gezin moet worden medegebracht. Gemeente Hoogezand, Donderdag 9 Aug. '45: 8.30—10.00 Hoofdstr., Verl. Hoofdstr., Zuiderstr. 10.00-11.00 Verl. Zuiderstr., Jan Huitzingstr., Parkîaan Singel; 11.0012.00 Heveapad, At- lantapad, Kuijpslaan, Burg. Bartels- str., Kielsterstr., Parallelweg 2.00 3.00 Kerslaan, Zuiderlaan, Nutsstr., Meidoornlaan, Noordersingel, Vljver- str., Stationsweg; 3.004.00 Singel- str., Fabriekskade, Jan Sangerslaan, Spoordijk, Kerkstr., Beukemastr., MeintVeningastr. 4.005.00 Nieu- weweg, Verl. Kielsterstr., Kalkwijk O. en W., Lula 0. en W., Spoorstr. Vrijdag 10 Aug. 1945. 8.30—10.00 Werfkade, Sluiskade, Smitslaan, Mo- lendijk, Guitpad, Vossenburg, Zuid- laarderweg; 10.0011.00 Sluisweg, Dorpsstr., Eendrachtsweg, Pieter Ve- nemakade; 11.0012.00 Nw. Com pagnie, Kruhveg, G. Imbosstr., W. A. Scholtenweg; 2.003.00 Meerweg, Oudeweg, Groningerweg, Borgweg, Woortmansdijk; 3.004.00 Mees'ers- laan, Vonderpad, Roodharsterlaan, Nevelslaan, Nieuwelaan; 4.005.00 Foxham, Sportterreinstraat. Zaterdag 11 Aug. 1945. 8.30-10.00 Van Royenstr. O. en W.; 10.00-11.00 aile straten, welke hierboven niet ge- noemd zijn. Gemeente Sappemeer. Donderdag 9 Aug. 1945: 8.3010.00 Achterdiep Nz. en Zz., Borgecompn.str. 10.OV 11.00 Noordbroeksterstr., Heerenstr.; 11.0012.00 Slochterweg, Slochterstr. 2.003.00 Parkstr., Winkelhoek; 3.00 4.00 Noorderstr., Molenstr. Vrijdag 10 Aug. 1945: 8.3010.00 Kleinemeersterdiep Nz. en Zz., Klei- nemeersterstr., Wilhelminastr. 10.00 11.00 Zuiderstr., Luth. Kerkstr., Spitsbergen; 11.0012.00 Tripscom- pagnie, Middenstr.; 2.003.00 Jagers- wijk, Stationsstr., Boswijkslaan er- Boswijksstr.; 3.00-4.00 Aile straten, weike hierboven niet zijn vermeld. Het Distr. kantoor Spm. is Zaterdag a.s. alléén geopend van 912 uur dus NIET van 2—4 uur. TABAKSDISTRIBUTIE. Bon R 15 uitsluitend bestelbon voor de winkeliers moet ten laat ste heden bij de tabakshandelaar van wlen mon tabak wenst te betrekken worden ingeleverd. FLITSEN...... Naar aanleiding van het hericht inzake de in Zd. Limburg te stichten staalfabr. deelt het ministerie van Handel en Nijv. mede, dat deze aan- gelegenheid bij de betr. instanties on- bekend is. De ..Randfontijn" is zonder la- ding naar Canada vertrokken. Zondagmiddag is de ,,Hawai Mars", 's werelds grootste vliegboot neergestort. De inzittenden zjjn gered in andere landen, die men vanuit En geland toch niet beheerst. 154 B12 238 11 tôt en met 25 November 1945. Jnkaarten KA, KB, KC 512. g 1 doosje lucifers o -.'H' 141 800 !?ram brood 2, 143 200 gram bloem 1 rantsoen gebak a 70 gram beschuit 0 400 gram suiker 7 125 gram boter ?o2 h'l am margarine j25 gram margarine 200 gram kaas 100 gram ehocolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 4 2 liter melk I, C14 3% liter melk nkaarten KD, KE 512. 236 800 gram brood 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 500 gram suiKer 250 gram boter 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gr. ehocolade of suikerwerken 6 liter melk 150 gram vlees 1 kg. aardappelen 400 gram brood 250 gr. rijst of kindermeel akskaart Q 413 36 2 rantsoenen tabaksart. (geen lmport-sigaretten) de broodbonnen kan men Engelse lits betrekken, voor over de detail- 3f bakker deze nog voorradig heeft or de week van 18 tôt en met 24 iber a s. zullen nog bonnen wor- angewezen voor vlees, mslk, aard- en, grutterswaren, ontbijtkoek, jam, peulvruchten, vermlcelli en •"chten. D12 Sîs a schepseltje, dat ik ooit heb ontmoet. En inn<£? of mee Samen zrjn speelmakker te worden was mijn langs een paar landwegen, 1 bestemming. Het was een verschrikke- ..-as-- --- .wa.vm.eii. we door-jik kwam onder de hamer. Was hêt éen S rat, finSt eJant Noord naar vergissing of had de crisis dan wel de 71 Y Oost naar West, en als welalcohol het hart van mijn baas ver- 6n hadden, dan be- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd gonnen we onze rondrit opnieuw Het een stoere, gebruinde buitenman mijn V.V wamcu met de vrouw zat ik te wachten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuiden- windje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, zij komen scherven voor, waarop stbare messen der schilmachines ld worden. De direetie heeft daar- hans de beschikking gekregen le nodlge instrumenten, waarmee 'erborgen splinters in het hout kan fen. jrootste der Nederlandse lucifers- cen, die te Eindhoven, heeft tôt fnkele weken stop gestaan. thans zij weer een beperkte productie van de zusterfabriek et Breda en de Nederlandse lucifersfabriek te Dit hervatten van de productie gelden als een bewijs van het feit, ok het brandend probleem der s weer een klein stapje nader tôt lossing komt. lubberconferentie te Londen. 19 dezer begint te Londen een -ntie van de Rubberstudiegroep. tse en ook de Amerikaanse dele- estaat uit 9 personen. Nederland rden vertegenwoordigd door een ie bestaande uit de heren P. H. mann, Handelscomm. van N. O tonden, hoofd der delegatie; Dr. Bannier, gecommitteerde voor e Zaken aan het ministerie voor Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc- r Handels Ver. .Amsterdam", Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; lerts van Reesema, dir. Rubber- Mij. Amsterdam, allen leden. îrvangend lid is de heer J. F. fort. APPEMEERSTER KLAAGT :zer wijst ons op de slechte con- aarin de z.g. ..hooghoutjes" in sente Sappemeer verkeren. In met deze klacht hebben wij ons rsoonlfjk op de hoogte gesteld. Westen naar het Oosten gaan- ?en we eerst de brug bG de -et'k. Deze is vrij goed. Enkele zijn stuk, en kunnen gemakke- !en vervangen. Het ..hoogholtje" lochterstraat verkeert In wat foede toestand. De treden zijn sn, zodat het afdalen, vooral ere mensen moeilijk is. Boven- tkeert een leuning. ig bij de Victoria Fabriek is er aan toe. De païen waarop zij half verrot, de treden zijn zeer en en zitten op ongelijke af- van elkaar. De leuningen zijn verdwenen, en voor zover nog gebroken. Hier is reparatie noodzakelijk. n doek om haar hais en ver- n de inktzwarte duisternis. De •erd dag, de zon rees tôt het »og was geen van beiden terug- <Ik liep làngs het smalle duin- r het strand, dat stil was en in de zonnige herfstdag. tén mens was er: de vrouw! îp ze heen en weer, zwaaide [armen, schreeuwde dwaze be- naar de zee, die nu weer en de zonnestralen duizend- serkaatste. Somtijds balde ze iten en dan rolden haar ogen pn kassen. Ze was waanzinnig niet terug naar ons huis, ik iiet, maar zwierf dagenlang land, op zoek naar het huis teer van Staanderen. Eindelijk pt er woonden vreemden. aathond werd ik, die leefde ven resten en eetbare hapjes emmers, en die sliep in par- rtieken. De ellende en ontbe- n dit bestaan mpakten me leepte mijn uitgeput lichaam s de straten; ik moest toch 1 opscharrelen, er desnoods n met andere honden, want Even. avond legde ik mij uitgeput acht neer. In de verte lokte ïhte winkelstraat; een ijle drong door een geopend jn gedachten verstarden, mijn - -d zwaar en neeg naar de vijl de blik van mijn ogen wentelde mijn lichaam zich nds duwden mannen van de Hniging het hondencadaver in it. Het groene water sloot zich het met stenen bezwaarde lijk. H. B. k .1.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1