over Indië Japan capituleert ;age J K Hoogezand Heveadorp. adopteert Stemmen De Besluiten te Potsdam. 59B Buitenlands overzicht Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappem eer Uit de No. 32 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Waarin opgenomen de ,,SLOCHTER GOURANT" Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Aile tekenen wijzen erop dat Japan capituleert. Vrijdagmiddag kort voor 2 uur meldde Domei, dat Japan de capitulatie op basis van de in Potsdam gemaakte voorwaarden aanvaardt. Deze voorwaar- den houden o.a. in dat Keizer Hirohito aan het bewind zal blijven. De Geallieerden hebben inderdaad de mogelijkheid voor een Japanse vredesbeweging onder leiding van den Keizer opengelaten. De capitulatievoorwaarden behelzen in grove lijnen de volgende punten le. Ontruiming van de door Japan bezette gebieden. 2e. Ontwapening der Japanse strijdkrachten. 3e. Bezetting door de Geallieerden van strategische punten. 4e. Het Japanse Rijk wordt ingekrompen tôt de 4 voornaamste eilanden. 5e. De Japanse wapenindustrie wordt vernietigd. 6e. De Geallieerde bezettingstroepen zullen zich terugtrekken nadat een vredelievende Regering is gevormd. Op 27 Juli werd dit ultimatum door Japan afgewezen. De eerste aanval met atoombommen volgde 6 Aug., en 8 Aug. verklaarde Rusland het Rijk van de Rijzende Zon de oorlog. Volgens Domei heeft Japan de regeringen van Zweden en Zwitser- land verzocht het capitulatieaanbod aan de regeringen van de V.S., En- geland. Rusland en China over te brengen. Of de strijd hiermee geheel ten einde is, kan nog niet worden be- paald. De mogelijkheid bestaat van Generaals in China of Indië de strijd zullen blijven voortzetten hetzij uit dwaas chauvinisme, hetzij uit valse schaamte. Flitsen LUCHTVAART. Bonnenlijst 200 gram kaas 100 gr. chocolade of istributie verwacht f 14ste Jaargang ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 5o. 58 p. post f 1.50 lBONNEMENTSPRIJS 1.25 p. kwart., fr. p. p 'RIJS DER ADVERTENTIES 0 et. p. mm. Zogen. ,,Kleintjes", NTRTJWS- [inim. 75 et. (bij vooruitbetaling) de Joden dus bondgenoten van Enge- i 7- land en Amerika. Daartoe aeeft onk I m A VersclUjnt Woensdag en Zaterdag Ultg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres- Dnikkerij T. K. KREMER Zn.' _Noorderstr. 54, Sappemeer. Tel 213 74e"Jaargang ZATERDAG 11 Augustus 1945 ABONNEMENTSPRIJS fi .25 p.kwart. franco per post f 1.50 (bij vooruitbet.) PRIJS DER ADVERTENTIEN 10 et. per m.m. Zogen. Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim, 7j et. (bij vooruitbetaling) OST-GOORECHT VerschijntWoensdags enZaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sappemeei Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54 - Sappemeer - Tel. 213 In ons vorig artikel hebben wij ge- tracht den lezer een indruk te geven van de verwoesting, die in Heveadorp werd aangericht, en citeerden de woorden van de Sociale Verzorgster aldaar, die om hulp verzocht voor haar plaatsgenoten. „Helpt U ons toch", deze woorden van Heveadorp's sociale verzorgster maakt N.V.H. te Hgz. tôt de hare. Hier moet geholpen worden en wel op zeer korte termijn. Niet langs de wGg der ambtelijke bureaux en in- stanties, maar rechtstreeks, van plaats tôt plaats. Hier moet geholpen worden, voordat herfst en winter straks met hun regen en storm het leven nog ondragelijker maken voor de zwaar getroffenen. Steunt der- halve de inzamelingen van N.V.H. en niet de financ'iële inzameling al- leen, die trouwens tôt nog toe prach- tig geslaagd is, maar vooral en in de eeiste plaats de inzameling van meu- bels, enz., want daar is vooral be- hoefte aan. Ieder kan toch wel iets mis3en, al is het nog zo weinig! Laat toch eens voor één keer die egoïstisch egocentrische gedachte, die idee van „men kon mij beter wat geven, want ilc heb 00k maar zo weinig ineer" eindelijk eens varen! U heeft weinig, Onder de titel „Naar Ruimer Hori zon" is van den heer C. H. W. v. d. Ven, voorz. van het Xndisch Jeugd Centrum te Hilversum een brochure verschenen over het werk dezer ver- eniging. De brochure is uitgegeven door de fa. de Boer te Den Helder. Schr. begint met een klacht over het gebrek aan kennis van den ge- middelden Nederlander omtrent onze Overzeese gebiedsdelen. „Als een don- kere sehaduw lag zelfs tôt kort voor het opnieuw uitbreken van de wereld- brand de uiterst geringe belangstel- ling voor Indische zaken in Nederl. Dit moge beschamend klinken de iuistheid van deze uitspraak kan niet worden ontkend." Hij pleit voor een groter aandacht voor Indië bij lager-, middelbaar- en voorbereidend hoger onderwijs, met inschakeling van oud- koloniale-werkers bij het onderricht. Verder vraagt hij: „Had, men den duizenden studenten niet wat meer geestelijk koloniale injecties kunnen toedienen?" Vervolgens wordt de oprichting en de groei van het I.J.C. besproken, als- mede de taak en het doel der vereni- ging, wier ideeën over geheel Neder- land moeten worden uitgedragen. De heer v. d. Ven geeft methoden aân, waarop, naar zijn mening, de plannen tôt verspreiding van meerdere ken nis omtrent Indië verwezenlijkt kun nen worden. Hij denkt de financiële onkosten, die hierdoor ontstaan, te kunnen bestrijden met regeringssub- sidie en bijdragen van grote Indische cultuur maatschappijen. Uit het slotwoord van het geschrift halen wij nog enkele passages aan: „Er moet in en om de Archipel nog gestreden worden om den indringer te verjagen, die met gebruikmaking van wapenen en onder valse leuzen bezit nam van deze belangrijke eilan- dengroep, die den inheemse, den Ne derlander, den Chinees knechtte en uitbuitte, die voor den overwonnene de leugen handteerde om zijn zucht tôt expansie te kunnen botvieren. De geschiedenis zal oordelen, hoe diep het mes er tijdens het Japanse Inter- regnum is ingegaan, hoe fel de ter reur van het land van de rijzende zon in ons mooi Indië heeft gewoed. Er moet nog gestreden worden in de Indische wateren, het land dient van de tyrannie van den vijand te worden verlost, opdat het Nederl. ge- zag wederom over de gehele Indische Archipel worde gevestigd, waarna het nieuwe Indische Rijk zal worden gevormd, tôt een staat met eigen ka- rakter, met eigen bestuursvorm, zelfstandig, doch zo nauw verbonden met Nederland, dat het daarvan niet is te scheiden." Omslag en andere tekeningen zijn door den heer G. J. F. Tjassens Kei- zer goed verzorgd, goed, maar dââr is niets, totaal niets: beseft dat eens! Laten wij ons toch Nederlanders tonen, die gelouterd door oorlogsleed en bezettingsellende geworden zijn tôt een grote eenheid, sterk door onderlinge steun en naas- tenlief de samen hebben wij geleden, samen is er gestreden, nu 00k samen aan het opbouwen, maar dan begon- nen waar zulks het meest nodig is, hij onze zwaar getroffen landgenoten. Bij al het gebrek dat wij menen te lijden zijn wij nog schatrijk in verge- lijking tôt de bewoners van Hevea dorp: welnu door Uw gave brengt gij dankbaarheid in de harten van de mensen daar, ontsteekt ge licht in de duisternis van hun bestaan! Door Uw steun en medewerking is N.V.H. er in geslaagd het leed der plaatselijke oorl ogsslachtoffers te verzachten en zoveel mogelijk te verhelpen, ver- leen haar nu dezelfde steun, dezelfde medewerking, nu het gaat om mensen te helpen, die even zwaar, misschien nog zwaarder zijn getroffen. Geeft toch; geeft met ruime hand, geeft al is het maar één vork, één mes of wat linnengoed, want ailes ontbreekt! SPOORWEGNIEUWS. De Geallieerden hebben een vrij groot aantal locomotieven en goede- renwagens aan Nederl. afgestaan. De diensten GroningenMèppel en GroningenLeeuwarden (00k voor reizigers) zijn uitgebreid tôt twee maal daagse verbindingen, en worden gereden volgens onderstaand schéma: Meppel A 8.47 Meppel A 18.17 Gron. A 12.12 Gron. A 21.42 Assen, Beilen en Gron. V 6.35 Gron. V 16.05 Meppel V 10.00 Meppel V 19.30 (tussenstations Hoogeveen). Gron. V 6.00 Leeuwarden A 8.09 Gron. V 16.00 Leeuwarden A 18.09 Leeuwarden V 9.15 Gron. A 11.24 Leeuwarden V 19.15 Gron. A 21.24 (De treinen stoppen aan aile tus- senliggende stations) De busdiensten GroningenAssen en GroningenLeeuwarden zijn op- geheven. DE BROODPRIJ S. De aanvankelijk aangekondigde verhoging van de broodprijs met 2 et. per 100 gr. was onjuist, en moet zijn 2 et. per 800 gram. UIT ONZE GEMEENTEN. HOOGEZAND. Woensdagavond zijn op de hoek van de Van Royenstr. en Spoorstr. twee auto's tegen elkan- der gebotst, waardoor de wagens ma- teriële schade opliepen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De oorzaak van het ongeval is het slech- te zicht. Doordat het niet mogelijk is vuur- werk te krijgen voor 31 Augustus a.s., doet het Comité moeite hiervoor iets an- ders in de plaats te krijgen. Vertegen- woordigers van de buurtverenigingen worden opgeroepen voor eén vergadering op Donderdag a.s. 16 Augustus, 8 uur in de ULO-school te Hoogezand. SCHARMER. Door de politie zijn 4 personen aangehouden beschuldigd van verduistering van f 400. Sappemeer krijgt met ingang van Zaterdag gas. Waarschuwing van den directeur der fabriek. De Directeur van het Gemeente Gasbedrijf te Sappemeer deelt aan aile gasverbruikers mede, dat a.s. Za terdag 11 Aug. 1945 des v.m. 11 uur weer gas wordt afgegeven. Met het oog op de veiligheid doe ik een volgend dringend beroep op U. Voor het in gebruik nemen der ver- bruikstoestellen is het noodzakelijk, eerst de lucht, welke in de huisleiding aanwezig is, te verwijderen. Dit kan geschieden door de hoofdkraan (bij de meter) en de kranen der ver- bruikstoestellen te openen. De lucht wordt op die manier verdreven, tef- wijl de leiding zich met gas vult. Om exploisiegevaar te voorkomen, is men verplicht de verbruikstoestel- ten enige minuten te laten doorstro- men, voordat men ze aansteekt. Bij het aansieken van de toestel- len moet men er van overtuigd zijn, dat er gas uitstroomt. Om zekerheid te hebben, dat er voldoende is doorgespoeld, is 't raadzaam op 't literrad van de gasmeter te contro- leren, dat er 50 liter is doorge- gaan. Daarna kan het gas worden aangestoken Mocht men om de één of andere reden bezwaar er in zien, zelf de hoofdkraan open te zetten en de lucht af te blazen, dan zal de gasfabriek na waarschuwing hiervoor zorg dra- gen. Volgens de opgave van het Rijks- kolenbureau kan het volgende rant- soen worden toegestaan: voor gezin- nen van twee personen 34 M3 p. péri ode, voor elk gezinslid meer 6 M3 p. période, voor alleenwonende personen die zelf koken 17 M3 p. période. (Eén période is 60 dagen.) Radioredevan PresidentTruman. Donderdagavond heeft près. Truman een radioredegehouden. Allereerst besprak hij de resultaten van Potsdam, waarbij zich, naar hij zei, geen geheime, doch wel militaire overeenkomsten bevonden. Duits- land zal een agrarische staat worden met een beperkte vredesindustrie. Met betrekking tôt de atoombom zei de près, dat de openbaring van de con- structegeheimen niet zou geschieden, voor dat aan de uitwerking paal en perk kan worden gcsteld, teneinde een totale des- tructie van de wereld te voorkomen. Truman verheugde zich in de Russische oorlogsverklaring aan Japan. Hij kondigde Europa hulp aan in de komende winter, annonceerde vrije vaart in aile wateren, en eiste militaire bases op voor de V.S. na de oorlog, om naast de eigen belangen de wereldvrede te garanderen. MEER TABAK? Het schijnt de bedoeling te zijn de tabaksdistributie binnenkort te ver- ruimeny althans wanneer de import dit toestaat. Tegen het einde dezer maand kan een nieuwe bon verwacht worden, en er bestaan plannen om in de période SeptemberDecember twee rantsoenen per 14 dagen be- schikbaar te stellen. KUNST. Ter herdenking van de bevrijding der Groninger Veenkoloniën is door de fa. Schuur, Veendam een rijmprent uitgegeven. In de fraaie ets, vervaar- digd door den hr. Nico Bulder, Hgz., is de oorlogsellende gevat tussen de poten der „V" van Vrede. Buiten de ze benen ziet men de opbloei van landbouw en scheepvaart. Het rijmpje, getiteld ,,Hèt lied van Jan Sems" is van Herman de Boer uit Veendam. H.B. Het ligt in de bedoeling der Ned. regering de tijd op 16 September a.s. met een uur te vervroegen. Ned. keert op die datum dus terug tôt de Middeleuropese tijd. In het door de Russen bezette deel van Duitsland bevinden zich nog 15 20.000 Nederlanders. In Zweden zijn nog 1076. Bovendien bevinden zich nog een aantal in Denemarken, Zwitserland en Afrika. -Vertegenwoordigers van onze re gering hebben Amerika verzocht materi- aal voor huizenbouw te leveren. Stinson verklaarde dat de nieuwe bom het aspect van de wereld zal ver- anderen. „Het vaste besluit de nieuwe kracht na de oorlog te gebruiken voor de vooruitgang der mensheid, is genomen aldus de Am. minister. De algemene verkiezingen in Frankrijk zijn uitgesteld tôt 21 October' Uit Paramaribo wordt gemeld, dat de heer Plesman, directeur der K.L. M., vergezeld van de heren Van Bal- kom en IJselstein eind Juli in Suri name zijn aangekomen. Het is de be doeling van den heer Plesman nâar de V.S. te gaan om vliegtuigen aan te kopen voor het vervoer van Ned. militairen en burgers naar Indië. In verband met Suriname's toe- komst halen wij nog een verklaring van den directeur der K.L.M. aan, waarin hij zei, dat het luchtverkeer zeer geschikt is om in het achterland van dat gebied door te dringen. De Zweedse luchtvaart Mij A. B. A., Aktiebolaget Aertransport, heeft besloten de dienst op Nederland te hervatten. Iedere andere dag zal een vliegtuig van deze maatschappij op het Amsterd. vliegveld „Schip- hol" landen. Prof. Dr. F. SASSEN. Door de regering is benoemd tôt Directeur-Generaal van het Départe ment van Onderwijs, Kunsten en We- tenschappen, prof. dr. F. Sassen, thans rector-magnificus aan ûe Ka- tholieke Universiteit van Nijmegen en hoogleraar in de geschiedenis der wijsbegeerte der Grieken en Romei- nen. Prof. Sassen is de eerste kath. priester in ons land, die een dergelij- ke functie aanvaardt. Prof. Sassen, die 13 Aug. 1894 te Nijmegen geboren werd en in 1919 te Roermond tôt priester werd gewijd, is 'n geleerde v. grote naam, en staat ook bekend als zeer bekwaam en practisch. Hij heeft steeds geijverd voor een reorganisa- tie van ons hoger onderwijs en was in dit opzicht niet alleen een goed vriend, maar ook een bondgenoot v. onzen tegenwoordigen minister van Onderwijs prof. dr. v. d, Leeuw. De besluiten te Potsdam genomen betreffen voornamelijk Duitsland. Daarbuiten is alleen gezegd, dat na dat de vredesverdragen zullen zijn vastgesteld, landen als Finland, Roe- menië, Boelgarije, Hongarije en Italie zullen worden toegelaten tôt de Ver- enigde Naties. Die toelating zal al leen geweigerd worden aan Spanjê, zolang daar Franco aan 't bewind is. Wat afgesproken is in zake de her- stelbetalingen kan men niet defini- tief noemen, noch erg duidelijk. Hoe- veel zal Duitsland betalen en aan wie? Voorlopig heeft het er meer van, dat wie het eerst komt, het eerst maalt. Er wordt gesproken van een totale vergoeding van 200 milliard dollar, waarvan Rusland dan 56 zou krijgen ook is daar een portie bij voor Polen en Engeland en Amerika 44 die dan daarvan weer hun kleinere bondgenoten en Frankrijk zouden moeten schadeloos stellen. Men begrijpt, hoe ongerust de Fransen zijn. Bovendien schijnt het Westen niets te verwachten te hebben van de Oost-Europese landen onder Russische bezetting. Klaarblij- kelijk zal Rusland daarvan alleen her- stelbetalingen vorderen. Bepaald is dan, dat uit Duitsland de Russen machines en voorraden kunnen weghalen waarmee zij reeds druk bezig zijn waarvàn het bedrag niet is genoemd. Bovendien zullen zij van datgene wat West- Duitsland missen kan aan industriele uitrusting 15 krijgen en daarvoor in ruil grondstoffen geven en levens- middelen, Bovendien nog 10 zon- der tegenprestatie. Aangenomen wordt waarschijnlijk dat Engeland en Amerika niets behoeven van deze Duitse installaties en dat, indien er nog meer kan worden uitgehaald, dit ten goede komen zou aan Frankrijk, Nederland, België en Noorwegen. De grote vraag of Duitsland nu als eenheid zal worden bestuurd is eigen- ljjk niet opgelost. Beslist is alleen, dat de vier bezettende mogendheden zich zoveel mogelijk zullen laten lei- den door dezelfde beginselen bij het beheer van Duitsland. Die richtlijnen zullen de vier cpperbevelhebbers dan samen uitwerken. Overigens wordt practisch Duitsland in vieren ver- deeld. Wat de grenzen betreft heeft men aangenomen, dat inderdaad aan Polen ailes zal toevallen wat ligt ten Oosten van Oder en Neisse, met inbe- grip zelfs van Stettin. Het nieuwe Polen zal daardaor beschikken over drie grote havens: Stettin, Gdynia en Dantzig. Maar het Oosten van Oost Pruisen met de haven Koningsbergen zal aan Rusland toevallen. Wat de Westgrenzen bëtreft is niets beslo ten, nàar het lijkt. Of dus Nederland, België en Frankrijk stukken zullen anexeren, is ohzeker. De Engelsen hebben er zich nooit geestdriftig over getoond. De Russen schijnen er posi- tief niets van te willen weten, nu zjj in het Oosten hun portie binnen heb ben. Klaarblijkelijk vrezen zij nog steeds dat een Westers blok te mach- tig zou worden en onder Engelse in- vloed zou komen en een te sterk te- genwicht zou vormen tegen het Rus- sisch blok. Zij zouden klaarblijkelijk het liefste zien dat een agrarisch Duitsland zonder industrie en dus on- gevaarlijk een bufferstaat zou worden De overige besluiten liggen zeer voor de hand. Ontwapening, verwij deren van nazis en naziwetten uit heel het bestuur van Duitsland, we- deropopbouw, nieuwe rechtspraak, democratische opvoeding, vrijheid v. antifascistische partijen en haar pers, vrijheid van godsdienst enz. Wat aangetroffen wordt aan bui- tenlandse waardepapieren, goud, dia- manten, enz. kunnen de bezetters in beslag nemen en als eigen aandeel in de herstelbetalingen beschouwen. Belangrijk is dan weer, dat er nog geen centrale Duitse regering zal ko men onder contrôle der opperbevel- hebbers, maar wel bepaalde departe- menten onder staats-secretarissen die hun bemoeienissen uitstrekken over heel Duitsland. Dat is dus ôf een eerste stap naar de eenheid van het Duitse economische leven of mis schien het maximum wat daarvan is overgebleven... Van niet minder belang moet wor den geacht, dat het bedrijfsleven zal worden gedecentraliseerd, en in dit geval machtelozer zal worden, door dat kartels, trusts, enz. moeten wor den ontbonden. Dit werkt weer tegen de economische eenheid van Duits land, zo men ziet. Overigens kan men niet verwach ten dat de politiek van de Engelse Arbeiderspartij grote veranderingen zal kunnen brengen in de Britse po litiek. Deze woVdt geleid door be paalde vaste beginselen van buiten- landse politiek die bijvoorbeeld van het Europees evenwicht, waardoor tegen het machtige Russische blok wel naar e<fn Westers blok gestreefd moet worden en dus naar toenade- ring tôt Frankrijk en tevens wordt die politiek beïnvloed door factoren in andere landen, die men vanuit En geland toch niet beheerst. 154 B12 Cl 4 11 tôt en met 25 November 1945. nkaarten KA, KB, KC 512. 1 doosje lucifers Eni. 141 800 gram brood 143 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 125 gram boter £ram margarine 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk 3 Va liter melk kaarten KD, KE 512. 236 800 gram brood 238 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel 1 rantsoen erebak 70 gram beschuit 500 gram suiKer 250 gram boter 125 gram margarine suikerwerken 6 liter melk 150 gram vlees 1 kg. aardappelen 400 gram brood 250 gr. rijst of kindermeel ikskaart Q 413 >6 2 rantsoenen tabaksart. (geen import-sigaretten) de broodbonnen kan men Engelse lits betrekken, voor over de detail- >f bakker deze nog voorradlg heeft >or de week van 18 tôt en met 24 imber a.s. zullen nog bonnen wor- langewezen voor vlees, melk, aard- len, grutterswaren, ontbijtkoek, jam, peulvruchten, vermicelli en rruchten. D12 n komen scherven voor, waarop )stbare messen der schilmachines eld worden. De directle heeft daar- thans de beschikking gekregen de nodige instrumenten, waarmee verborgen splinters in het hout kan iren. grootste der Nederlandse lucifers- sken, die te Eindhoven, heeft tôt enkele weken stop gestaan. thans zij weer een beperkte productie h van de zusterfabriek et Breda en rde Nederlandse lucifersfabriek te t. Dit hervatten van de productie gelden als een bewijs van het feit, aok het brandend probleem der rs weer een klein stapje nader tôt plossing komt. m~'\\ MH mail. «.îj pond een touw mpn hais en trok me mee. Samen en we langs een paar landwegenj en akeligste Je. dat ik ooit heb ontmoet. En zijn speelmakker te worden was mijn bestemming. Het was een verschrikke- ...c m ue auto wachten. We door- kruisten de provincie van Noord naar Zuid van Oost naar West, en als we aile plaatsen bezocht hadden, dan be- gonnen we onze rondrit opnieuw Het uaar samengekomen waren. Ook ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing- of had de Crisis dan wel de alcohol het hart van mijn baas ver- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere, gebruinde buitenman mijn iivvuuo vv cio LIC visser met thuis gekomen. Samen met de vrouw zat ik te wachten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuiden- windje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, zij kibberconferentle te Londen. 19 dezer begint te Londen een rentie van de Rubberstudiegroep. fitse en ook de Amerikaanse dele- bestaat uit 9 personen. Nederland orden vertegenwoordigd door een itie bestaande uit de heren P. H. (rmann, Handelscomm. van N. O. Londen, hoofd der delegatie; Dr. Bannler, gecommitteerde voor he Zaken aan het minlsterie voor Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc- 3er Handels Ver. .Amsterdam", Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; euerts van Reesema, dir. Rubber- r Mij. Amsterdam, allen leden. (vervangend lid is de heer J. F. aufort. SAPPEMEERSTER KLAAGT lezer wijst ons op de slechte con- waarin de z.g. ,,hooghoutjes" in emeente Sappemeer verkeren. In md met deze klacht hebben wij ons persoonlijk op de hoogte gesteld. het Westen naar het Oosten gaan- krijgen we eerst de brug bïj de Kerk. Deze is vrij goed. Enkele en zijn stuk, en kunnen gemakke- 'orden vervangen. Het ..hoogholtje" Je Slochterstraat verkeert in wat 1er goede toestand. De treden zijn isleten, zodat het afdalen, vooral oudere mensen moeilijk is. Boven- mankeert een leuning. bzng bij de Victoria Fabriek is er ig aan toe. De païen waarop zij zijn half verrot, de treden zijn zeer sleten en zitten op ongelijke af- 3en van elkaar. De leuningen zijn iele verdwenen, en voor zover nog mzig gebroken. Hier is reparatie jend noodzakelijk. een doek om haar hais en ver- h in de inktzwarte duisternis. De Ît werd dag, de zon rees tôt het h; nog was geen van beiden terug- erd. Ik liep langs het smalle duin- îaar het strand, dat stil was en en in de zonnige herfstdag. s één mens was er: de vrouw! liep ze heen en weer, zwaaide aar armen, schreeuwde dwaze be- ngen naar de zee, die nu weer was en de zonnestralen duizend- weerkaatste. Somtijds balde ze vuisten en dan rolden haar ogen hun kassen. Ze was waanzinnig len ing niet terug naar ons huis, ik niet, maar zwierf dagenlang (et land, op zoek naar het huis îjnheer van Staanderen. Eindelijk k het er woonden vreemden. straathond werd ik, die leefde lorven resten en eetbare hapjes Unis emmers, en die sliep in par- portieken. De ellende en ontbe- van dit bestaan mp.akten me sleepte mijn uitgeput lichaam ings de straten; ik moest toch iten opscharrelen, er desnoods hten met andere honden, want i leven. :n avond legde ik mij uitgeput gracht neer. In de verte lokte irlichte winkelstraat; een ijle ik drong door een geopend Mijn gedachten verstarden, mijn verd zwaar en neeg naar de erwijl de blik van mijn ogen ide, wentelde mijn lichaam zich chtends duwden mannen van de .reiniging het hondencadaver in - gracht. Het groene water sloot zich uoven het met stenen bezwaarde liik. H. B.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1