Japan aanvaardt iage Bezinning de Capitulatievoorwaarden West-Indië If UIT ONZE GEMEENTEN! x Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Buitenlands overzicht Uit de Spoorwegnieuws. 74e Jaargang WOENSDAG 15 Augustus 1945 No. 33 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer De Toekomst van Bonnenlijst stributie verwacht I -J I A I - m H ï4ste Jaargang ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 lBONNEMENTSPRIJS 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 'RIJS DER ADVERTENTIES 0 et. p. mm. Zogen. ..Kleintjes", linim. 75 et. (bij vooruitbetaling) de Joden dus bondgenoten van Enge- land en Amerika. Daartoe geeft ook j Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Hedactieadres* Drukkerij T. K. KREMER Zn.' Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 ABONNEMENTSPRIJS fi .25 p.kwart. franco per post f 1.50 (bij vooruitbet.) PRIJS DER ADVERTENTIEN 10 et. per m.m. Zogen. Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim, 75 et. (bij vooruitbetaling) OOST-GOORECHT Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sappemeei Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54 - Sappemeer - Tel. 213 De feiten wijzen op een nabije vrede. De onderhandelingen zijn aan de gang. En al is nog niet duidelijk of de strijd in Chinese gebieden al dan niet tôt het bittere einde gestreden zal moeten worden, of de plaatselijke bevelhebbers in Ned. Oost Indië en andere bezette landen zich bij de Ja- panse capitulatie zullen aansluiten, of dat zij de strijd in guérilla vorm zullen voortzetten, toeh kan men zeggen, dat de wereldbrand is ge- blust, en dat thans een begin is ge- maakt met de nablussing. Reeds wap- peren overal ter wereld vlaggen en in de V.S. is de bouw van oorlogseche- pen gestaakt. Geleidelijk zullen de reusachtige légers worden gedemobiliseerd en het leven weer in normale bànen worden geleid. In een der Zuid-Amerikaanse sta- ten is onmiddelljjk bij het bekend worden van het Japanse capitulatie- aanbod een feestdag geproclameerd. Engeland heeft twee feestdagen aan- gekondigd, nadat de overgave een feit geworden zal zijn. Is er reden tôt feestvieren? Wat zijn wij beter geworden van de oor- log Het nazidom is vernietigd, maar dat nazidom was een gevolg van de vorige oorlog. We gaan dus feestvie ren, omdat met deze oorlog het ge volg van de vorige wereldkrijg onge- daan is gemaakt. Wt) kunnen voldaan zijn, dat de stem van het geschut zwijgt, dat het vernuft weer in dienst gesteld zal worden voor de veraangenaming van het menselijk bestaan. Maar wan- neer we realiseren, dat millioenen jonge levens abrupt werden afgebro- ken, dat in tienduizenden gezinnen die ene lege plaats aan tafel blijft, voor immerdat nog eens dui- zenden gezinnen met onmenselijke wreedheid zijn uiteengescheurd, en dat bij vele ongelukkigen de oorlogs- en bezettingsellende het laatste vonk- je levensgeluk heeft gedoofd. Laat ons tôt bezinning komen, laat ons de zinloosheid beseffen van de oorlog, die zoveel leed heeft veroorzaakt, zo- veel heeft vernietigd wat mooi en goed was, en zoveler levens heeft ge maakt tôt een trieste gang naar de dood. Is er dan reden tôt uitbundige vreugde SPOORWEGNIEUWS. Met ingang van heden zijn onze gemeenten weer opgenomen in het spoorwegverkeer, en is ook het per- sonenvervoer weer opengesteld. len gerieve van onze lezers volgen hieronder de uren waarop men kan vertrekken in de richting: Groningen: 9.09, 11.02, 13.38 14.49, 19.44, 20.34; richting Nieuwe Schans: 6.23, 12.27 (alleen tôt Winsch.), 16.53; richting Stadskanaal: 8.33 (met aan- sluit. n. Zwolle), 12.07. Vanuit Gron. zijn de vertr.uren richting Hoogezand 5.45, 8.06 (Stdskn.), 11.34 (Stdskn.), 12.00, 16.15. Niet alleen is de verbin- dlng met Gron. weer tôt stand geko- men, maar men kan, eveneens vanaf heden, rechtstreeks Amsterdam weer bereiken, en wel per boottrein. Naar het Franse Nieuwsagentsehap A. F. P. meldt, heeft het Amer. Minlsterle van Oorlog riedegedeeld, dat Japan de capltulatie-voorwaarden heeft geaccepteerd. Ook van Radio Toklo zou A. F. P. bericht van aan- vaardlng der geallieerde voorwaarden hebben ontvangen, en dit omroep- station zou hieraan hebben toegevoegd, dat de „oorlogsmoede wereld" zich gereed moet maken voor een I»elangrijk bericht. Intussen komen van de verschlllen- matra echter onmiddellijk een bur Curaçao, en daarmee geheel West Indië, is tôt dusverre te veel door Nederland verwaarloosd", aldus sprak Mr. Elias, oud Directeur der Rege- ringsvoorlichtingsdienst in de West op een in Den Haag gehouden lezing. „Dit is verklaarbaar tegenover het grote en rrjke Oost Indië, doch dit mag geen voortgang hebben. Neder- lands houding tegenover Curaçao dient in de toekomst te worden her- zien." Mr. Elias schilderde onze West en wees op de economische vooruitgang van Curaçao, die te danken is aan de olie-industrie. Met Aruba, dat een grote raffinaderij van de Standard Oil Co. bezit, raffineerde Curaçao ongeveer 60 van de oliebehoeften der geallieerden. Voor het onderwijs-systeem had spr. niets dan lof. Het eiland Curaçao, dat slechts 2 analphabeten heeft, onderscheidt zich in dat opzicht zeer gunstig van de omliggende landen. Op cultureel gebied constateerde hij echter een leemte, en acht het nodlg, dat men ook in West-Indië den Ne- derl. kunstenaar zal leren kennen. Dank zij de werkzaamheden van de K.L.M. is Curaçao de laatste jaren een knooppunt geworden in de Ca- raïbisehe wereld, zowel voor handel als voor toerisme. Dè ontwikkeling der verkeersmiddelen gaat steeds verder en grote verwachtmgen voor de toekomst zijn gerechtigd. Door het Atlantic Charter en naar aanleiding van de desbetreffende rede van de Koningin is een toege- nomen inheemse invloed in de olie- industrie en in het Gouvernement merkbaar geworden. De ontwikke ling in de West in staatkundige zin beweegt zich naar zelfbestuur. Na de decentralisatie, door Gou verneur Kasteel aangesneden en be- studeerd door een commissie o.l. van Prof. Mr. Oppenheim, zullen de Ko- loniale Staten, die zich thans met kleinigheden moeten bezighouden, zaken van algemeen belang kunnen behandelen, zoals de verhoudingen in de Caraïbische Zee, de verhouding tôt de V.S. en de daarmee samenhangen- de economische ontwikkeling. de hoofdkwartieren berlchten binnen over geslaagde geallieerde operaties. Plannen om de in Japanse kampen opgesloten krijgsgevangenen onmid dellijk na de overgave te helpen, zijn reeds ontworpen. Waarschijnlijk zal dit met vliegtuigen en parachutisten geschieden. De lierbezetting van Ned. Oost Indië zal geschieden door Britse troepen, zo wordt uit het hoofdcommando v. Z.O. Azië gemeld. De Nica zal op Su- gerlijk bestuur mogen instellen. De overige eilanden vallen niet onder het opperbevel voor Z.O. Azië, maar on der Me. Arthur's hoofdkwartier. Over het feit, dat voor de bezetting geen Nederl. troepen worden gebruikt wordt medegedeeld, dat de schepen, die voor troepentransport zouden moeten worden gebruikt beter in dienst gesteld kunnen worden voor de voedselvoorziening in Europa. SPORTKL ANKEN Voetbal. Zaterdagavond waren Hoo gezand I en II gasten van het eerste en tweede elftal van Muntendam. Muntendam I is zeer gehandicapt. Vier spelers, die zich als oorlogsvrij- willigers hebben aangemeld, moesten worden vervangen. Het had boven- dien nog twee invallers. Muntendam IHoogezand I 44. In de beginperiode was Hoogezand iets sterker. Door een schot van Scholtens nam het de Ieiding. Boit kopte een vrije hoekschop in het doel en vergrote daarmede de voor- sprong tôt 02. Voor de rust wisten de gasten nog eenmaal het doel te vinden. Geleidelijk aan nam Hoogezand het spel in handen. Toch gelukte het Muntendam een tegenpunt te maken. Met een zeer onverwachte „trekbal" vergrote Scholtens de score voor de gasten weer. Toen kwam Muntendam opzetten. Met élan en blijkbaar onweerstaan- baar. In ongeveer een half uur had- den de Muntendammers de achter- etand ingehaald. Bij het einde was de stand 44. Hoogezand II, dat met 9 spelers in het veld was gekomen, deelde de eer met Muntendam II met 11. Verdere uitslagen: Noordbroek IHoogezand III 63 AstreaKwiek 34 AmicitiaKwiek 20 AmicitiaAstrea 04 Zuidbroek IMuntendam I 43 Zuidbroek IIMuntendam II 05 Handbal. Zondag a.s. organiseert S.V.H. een handbaltournooi, om de S.V.H. Wisselbeker, op het terrein Hommes. In de le klasse afd. komen uit Olympia I (Gron.), Jahn 2 I (Stadskan.) en W.I.K. I (Spm.). In de 2e klasse bekampen elkaar H.C. W. I (Winsch.), H. C. V. I (Veen- dam) en S.V.H. I (H'zand). Ilegelen. Voor het eerst sedert de be- vrijding zullen de Noordelijke kege- laars elkaar weer ontmoeten in een wedstrijd „Stad Ommelanden" en wel op Zondag 19 dezer, 3 uur, op de ba- nen van Café Groeneveld. Kegelen. DusselOns Genoegen (Zuidbroek). Maandagavond waren 9 leden van de kegelclub ,,Ons Genoe gen" van Zuidbroek, de gast van Dussel". De eerste ronde eindigde met een vlotte meerderheid van „Dussel". Na wisseling der banen ontliep het gegooide hout elkaar niet veel. De totaal uitslag van deze geani- meerde kegelwedstrijd was: „Dussel" 180 ballen 1033 hout. ,,Ons Genoegen" (Zuidbroek) 180 ballen 915 hout. Het bestuur der R.K. Gymn. Ver. D.O.S. verzoekt leden en oudleden de officiele mededelingen te lezen welke aangeplakt zjjn achter de R.K. Kerk en t.o. de R.K. school te Mar- tenshoek en die betrekking hebben op de feestdagen op 30 en 31 dezer. Algemeen Distributienieuws. Brandstoffen voor verwarmings- doeleinden. Van 13 Aug. tôt 1 Sept, is bon BV 44 van brandstoffenkaart T 509 geldig verlclaard voor 1 een- heid vaste brandstoffen. De medede lingen die reeds omtrent de geldig- verklaring van bon BV 43 versche- nen, blijven van kracht. Handelaren kunnen de bonnen BV 44 vanaf 13 dezer tôt 3 Sept., opgeplakt op op- plakvellen, bij de distr. dienst inle- veren tegen toewljzingen waarop als vervaldatum 11 Sept, is vermeld. Bonnen BV 43 moeten (afzonderlijk) voor 18 dezer worden lngeleverd. Brood en Tarwebloem. Op broodbon- nen mag slechts brood, op bloembon- nen uitsluiten bloem verkocht wor den. (1 rantsoen bloem is 100 gram). Aan instellingen en bijzondere in- stellingen wordt voor de broodvoor- ziening geen toewijzing tarwebloem doch toewijzing 01 uitgereikt. Bakkers moeten ontvangen toewij- zingen 01 bij de distributiediensten inwisselen tegen gezegelde ont- vangstbewijzen voor bloem of meel. Benzine. De houders van machti- gingen moeten deze hij de distr.dienst aanbieden ter verkrijging van benzine bonnen van 1 en 5 liter. Alleen tegen deze bonnen mogen de pomphouders benzine afleveren. Vet. Bjj den slager van wien men vet wenst te betrekken moeten in- wisselingsbonnen A en B van de extra noodkaart worden lngeleverd. Engelse Biscuits. Bonnen A, B en C 161 geldig verklaart voor 600 gr. Eipoeder. 70 gram verkrjjgbaar op bon 113. FLITSEN Op 22 Aug. a.s. hoopt Nederlands oudste Bisschop, de Bisschop van Breda, Mgr. P. A. W. Hopmans zijn 80e verjaardag te vieren. Hij is Bis schop bjj de Pauselijke troon en Ro- meins Graaf en bezet sedért 1 Nov. '14 de Bisschoppelijke zetel als 5de Bisschop van Breda. De Engelse Koning zal op ,,V. J. day" een radiorede houden. Neerlands Vollts-Herstel Hoo gezand. Mogelijk treft U in Uw wo- ning artikelen aan, die U wilt afstaan voor Heveadorp. U kunt zich dan wenden tôt de heren: G. H. de Boer, Westerbroek H. d. S. G. Viel, Kiel-Windeweer, H. d. S. T. Koetse, Hoofdstraat 134. G. v. d. Velde, Van Royenstraat O 24. H. Sanders, Kalkwijk Oost. Deze mededeling is alleen voor wij- ken, die reeds afgewerkt zijn. SAPPEMEER. Het beroep om naar 's Heerenberg te gaan is door den WelEerw. Heer Ds. C. A. Schenk aangenomen. Zaterdagavond zijn door de po- litie enige meisjes bekeurd, die nog geen 18 jaar waren, en zich na 10 u. op de openbare weg bevonden. Hoogezand. De werkzaamheden aan de Hoo- gezandsterbrug vorderen goed. Het vaste gedeelte van de ijzerconstructie is bijna gereed, en weldra zal de ba- lans op haar plaats worden gebracht. Aan het „bruggenwee", dat het ge volg was van de onvoldoende capaci- teit van de noodbrug, zal binnenkort een einde komen. Ook aan de brug in Sappemeer, over het Winschoterdiep bij de Bor- gercompagniesterstr. wordt hard ge- werkt. De werkzaamheden zijn in zo een stadium gekomen, dat de vorde- ringen den geregelden voorbijganger opvallen. Naar wij van de gasfabriek te Hgz. vernemen begint de gaslevering Donderdag a.s. te 10 uur. Hoe men moet handelen voor het in gebruik nemen der toestellen en hoeveel gas men mag gebruiken is vermeld in ons blad van Zaterdag j.l. in de mededeling van den directeur der gasfabriek te Spm. Zaterdagavond vond In Hôtel Faber de jaarlijkse promotie plaats van de leerlingen der Gem. Dag Am- bachtschool en de Vaktekenschool te Hoogezand, welke werd bijgewoond door het Gem.bestuur, de leden der comm. van toezicht op de scholen, leerarencorps en leerlingen verge- zeld door hun ouders. Na opening door den Burgemeester, ging de wnd. directeur van de Ambachtschool, de heer Stout over tôt voorlezing van het jaarverslag 19441945. Na erop gewezen te hebben dat ook het afge- lopen jaar zich vele moeilijkheden voordeden op onderwijsgebied, waar- van o.a. het gebrek aan materialen genoemd werd, en na vermeld te heb ben, dat het leerlingen aantal door de tijdsomstandigheden van 112 daalde op 98 (klasse I 51, Klasse IX 43, vervolgklassen 4) maakte hij de overgang bekend. Van I A: H. Deen, J. Hakkeling, L. Kijlkema, J. Landman, A. Moes- ker, R. Mulderj, R. Noordman, C. Santema, Chr. Spakman, Andr. Teu- ben, P. Vegt, H. Vos. Voorw. 3, rest niet. Van I B: H. Bakema, A. Ballema, J. Broekema, T. v. Dijken, W. Dijk- gat, J. v. d. Holt, K. Hooites, J. Ko ning, R. Kortholt, H. Patje, J. Raspe, H. Smittenberg, J. v. Timmeren, H. Vedder, J. Menzinga, Th. Swiers. 2 voorw., rest niet. Het diploma verwierven: Van klasse II A: Derk Bosscher, Zuidbroek, Derk Bosscher, Wester broek, A. ten Cate, J. J. Drenth, J. C. Hartlief, J. F. Hartman, B. Jager, C. v. d. Laan, H. Marrink, C. Meel- ker, J. Sloot, J. Snakenborg. Van klasse H B: H. Benthem, A. Bijlholt, H. ten Cate, J. Faber, R. Jansen, H. Klingenberg, H. Kortholt, J. Kruizinga, D. J. v. d. Laan, B. Nieboer, L. Oostland, G. Stege, G. de Vries, J. Venema, W. Winter. Van de vervolgklassen werden ge- diplomeerd: W. Meijer, A. Steenhuis, E. v. Tholen, S. Wolf. Diploma avondschool kregen: Schilderen: T. Bakema, H. J. Klinkhamer. B. G. Scholtens. Metaalbew.: W. Brouwer, J. Klun- der, E. Korringa, J. Piening, K. Ste ge, R. Wolthuis. Niet bevorderd n. e. hogere klas 1 timmerman en 7 metaalbew. Zich daarna speciaal wendend tôt de leerlingen,die de school zouden verlaten voor werkplaats of fabriek, drukte hij hen op het hart er vooral het hunne er toe bij te dragen, dat de naam van de Hoogezandster Am- bachtsch. met ere genoemd kon wor den. Een bijzonder woord richtte de hr. Stout tôt den leerling H. ten Cate, de beste leerling van zijn klasse,, die een boek ten geschenke zal krijgen als erkenning van het door hem ge- presteerde. Hierna verkreeg Burgemeester Tuin het woord. Aan zijn rede ontle- nen wij het volgende: Na gewezen te hebben op de pio- niers arbeid 300 jaar geledett, hier door onze voorouders verricht, trok hjj een parallel tussen hun werk, de toestanden na hun werk, en datgene, wat den leerlingen der Ambachtsch. wachtte. Hij wees hen er op, dat een traditie hooggehouden moest worden. Een nieuw stel jonge mannen, aldus spreker, gaat het leven in, om te werken aan de opbouw van ons Va- derland, in het belang van ons volk. Spr. ging vervolgens na het ontstaan en wording van de dagambachtsch. in deze gemeente; hij zei, dat het Gemeentebestuur er steeds naar ge- streefd had deze school op te richten en uit te breiden, hoe de belangstel- ling algemeen was. Vervolgens wees hij erop hoe het leaarencorps zich vol ambitie geeft aan zijn taak hoe de Comm. v. Toezicht steeds in de weer is het hare tôt de bloei bjj te dragen. Hij eindigde de leerlingen op te wek- ken de school te eren, door te tonen dat zij hun plaats in het leven waard zijn. Nadat dhr. Pilkes, namens de Comm. v. Toezicht de sympathie en medewerking der ouders had Ingeroe- pen, werd de avond besloten door vier tonelen uit het schoolleven, door leerlingen niet onverdiensteljjk ge- speeld. De onkosten van de avond werden gedragen d. industriëlen der gemeente. Mevr. E. Novacek en haar band verzorgden de muzikale op- luistering. Distrlbutlekring HOOGEZAND met Agentschap SAPPEMEER. Uitreiking Noodkaarten 6e serie. De volgende soorten noodkaarten zul len worden uitgereikt: a. Noodkaar ten VI A voor houders van inlegvel- len G A 508; b. Noodkaarten VI B v. houders van inlegvellen GB 508; c. Noodkaarten VI C voor houders van inlegvellen GC 508; d. Noodkaarten VI D voor houders van inlegvellen GD 508 en GE 508. Uitreiking inlegvellen GA tôt en met GE 508. De volgende soorten in legvellen zullen worden uitgereikt: a. inlegvel GA 508 voor pers., geboren in 1924 en vroeger; b. inlegvel GB 508 v. pers. geb. in 1925 tôt en met 1930;c. inlegvel GC 508 v. pers. geb. in 1931 tôt en met 1940; d. inlegvel GD 508 v. pers. geb. in 1941 tôt en met 1943; e. inlegvel GE 508 v. pers. geb. in 1944 of later. Beide uitreikingen geschieden ge- lijktijdig volgens onderstaande inde- ling In het tijdvak van 16 Aug. t.m. 30 Aug. 1945. Alleen zij ,die zijn opgenomen in de bevolkingsregisters van de gemeen ten Hoogezand en Sappemeer kunnen door onze Dienst worden voorzien v. nieuwe inlegvellen en noodkaarten. Hiervan zijn uitgezonderd schippers, woonwagenbewoners en geëvacueer- den. Voor deze uitreiking dienen de Tweede Distributiestamkaarten met bijbehorende inlegvellen te worden medegenomen, alsmede de lichamen van de Extra Noodkaarten. Schéma uitreiking. Hoogezand. Voor het Centrum enz. vindt de uitreiking plaats in het uit- reikingslokaal. Donderdag 16 Aug. 1945; 910 u. Hoofdstr. no. 1 t.m. 80, 1011 u. Hoofdstr. rest; 1112 u. Verl. Hoofdstr.; 23 u. Verl. Zuider- str.; 34 u. Zuiderstr. Vrijdag 17 Aug. 1945: 910 u. Jan Huitzingstr. en Parklaan; 1011 u. Singel, Knijpslaan en Burg. Bartels- str.;ll12 u. Heveapad en Atlanta- pad; 23 u, Kielsterstr. 34 u. Verl. Kielsterstr. en Parallelweg. M aan dag 20 Aug. 1945. 910 u. Kerslaan, Zuiderlaan en Nutsstr.; 1011 u. Meidoomstr. Noordersin- gel en Vijverstr. 1112 u. Stations- weg en Singelstr.; 23 u. Fabrieks- kade; 34 u. Jan Sangerslaan en Spoordijk. Dinsdag 21 Aug. 1945. 9—10 uur Kerkstr.; 1011 u. Beukemastr.; 1112 u. Meint Veningastr.; 23.30 u. Nieuweweg; 3.304 u. Spoorstr. Woensdag 22 Aug. 1945: 910 u. Kalkwijk Oost; 1011 u. Kalkwjjk West;ll12 u. Lula Oost en West en Werfkade; 22.30 u. Sluiskade; 2.30 4 u. Smitslaan. Donderdag 23 Aug. 1945. 910 u. Sportterreinstr. no. 1 t.m. 70; 1011 u. Sportterreinstr. rest en Molendijk; 1112 u. Van Royenstr. Oost no. 1 t.m. 50; 23 u. Van Royenstr. Oost rest; 34 u. aile straten, welke in deze publicatie niet zijn genoemd. Westerbroek. De uitreiking vindt plaats in het café Huisman. Donderdag 16 Aug. 1945. 911 u. Oudeweg; 1112u. Groningerweg; 23 u. Borgweg; 34 U. Woort- mansdijk. Vrjjdag 17 Aug. 1945: 9—10 U. Ne- 154 B12 C14 11 tôt en met 25 November 1945. ikaarten KA, KB, KC 512. 1 doosje lucifers t.m. 141 800 gram brood 143 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk 3 liter melk kaarten KD, KE 512. 236 800 gram brood 238 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 500 gram suiKer 250 gram boter 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gr. chocolade of suikerwerken 6 liter melk 150 gram vlees 1 kg. aardappelen 400 gram brood 250 gr. rijst of kindermeel kskaart Q 413 6 2 rantsoenen tabaksart. (geen import-sigaretten) de broodbonnen kan men Engelse its betrekken, voor over de detail- f bakker deze nog voorradig heeft. Dr de week van 18 tôt en met 24 mber a.s. zullen nog bonnen wor- angewezen voor vlees, m»lk, aard- en, grutterswaren, ontbijtkoek, jam, peulvruçhten, vermicelli en ruchten. D12 t komen scherven voor, waarop stbare messen der schllmachines ld worden. De directie heeft daar- hans de beschikking gekregen le nodige instrumenten, waarmee erborgen splinters in het hout kan 'en. grootste der Nederlandse lucifers- ken, die te Eindhoven, heeft tôt mkele weken stop gestaan. thans zij weer een beperkte productie van de zusterfabriek et Breda en 'de Nederlandse lueifersfabriek te Dit hervatten van de productie gelden als een bewijs van het feit, pk het brandend probleem der s weer een klein stapje nader tôt Jossing komt. tubberconferentie te Londen. 19 dezer begint te Londen een ïntie van de Rubberstudiegroep. tse en ook de Amerikaanse dele- iestaat uit 9 personen. Nederland irden vertegenwoordigd door een Je bestaande uit de heren P. H. •mann, Handelscomm. van N. O. -onden, hoofd der delegatie; Dr. Bannier, gecommitteerde voor le Zaken aan het ministerie voor Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc- fer Handels Ver. Amsterdam", Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; uerts van Reesema, dir. Rubber- Mij. Amsterdam, allen leden. rervangend lid is de heer J. F. ufort. SAPPEMEERSTER KLAAGT lezer wijst ons op de slechte con- waarin de z.g. ,,hooghoutjes" in meente Sappemeer verkeren. In nd met deze klacht hebben wjj ons persoonljjk op de hoogte gesteld. let Westen naar het Oosten gaan- rijgen we eerst de brug btf de Kerk. Deze is vrrj goed. Enkele en zijn stuk, en kunnen gemaklce- brden vervangen. Het ..hoogholtje" Slochterstraat verkeert In wat goede toestand. De treden zijn .eten, zodat het afdalen, vooral «dere mensen moeilijk is. Boven- lankeert een leuning. >rug bij de Victoria Fabriek is er r aan toe. De païen waarop zij ijn half verrot, de treden zijn zeer leten en zitten op ongeljjke af in van elkaar. De leuningen zijn 'le verdwenen, en voor zover nog zig gebroken. Hier is reparatie id noodzakelijk. Een doek om haar hais en vér in de inktzwarte duisternis. De werd dag, de zon rees tôt het nog was geen van belden terug- !d. Ik liep langs het smalle duin- lar het strand, dat stil was en in in de zonnige herfstdag. één mens was er: de vrouw! liep ze heen en weer, zwaaide ar armen, schreeuwde dwaze be- •gen naar de zee, die nu weer ivas en de zonnestralen duizend- weerkaatste. Somtijds balde ze listen en dan rolden haar ogen hun kassen. Ze was waanzinnig len ing niet terug naar ons huis, ik niet, maar zwierf dagenlang et land, op zoek naar het huis jnheer van Staanderen. Eindelijk het er woonden vreemden. Straathond werd ik, die leefde orven resten en eetbare hapjes lis emmers, en die sliep in par- portieken. De ellende en ontbe- van dit bestaan mfiakten me sleepte mijn uitgeput lichaam ngs de straten; ik moest toch ten opscharrelen, er desnoods Iten met andere honden, want leven. n avond legde ik mij uitgeput neer. In de verte lokte winkelstraat; een ijle drong door een geopend Mijn gedachten verstarden, mijn verd zwaar en neeg naar de gracht Flichte ik r.wu ™ooi en neeg naar de erwijl de blik van mijn ogen de, wentelde mijn lichaam zich |cntends duwden mannen van de reiniging het hondencadaver in :raeht. Het groene water sloot zich Mcven het met stenen bezwaarde lijk. H. B. zij I

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1