Atoombom âge Japan s Capitulatie Buitenlands Overzicht. een droom ten einde. Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLADOfficiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer îuitenlands overzicht WT Uit de Spoorwegnieuws. ytrs 74e Jaargang ZATERDAG 18 Augustus 1945 No. 34 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURA Snnnemeer n Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer bonnenlijst De kracht der Bonnenlijst stributie verwacht Ï4ste Jaargang ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 .No. 58 lONNEMENTSPRIJS 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 RIJS DER ADVERTENTIES et. p. mm. Zogen. ,,Kleintjes", nim. 75 et. (bij vooruitbetaling) de Joden dus bondgenoten van Enge- lland en Amerika. Daartoe geeft ook Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres* Drukkerij T K. KREMER Zn.' Noorderstr. 51, Sappemeer, Tel 213 NMQHMHpM egwpeeappppBSi ABONNEMENTSPRIJSfi.25 p.kwart. franco per post f 1.50 (bij vooruitbet.) PRIJS DER ADVERTENTIEN 10 et. per m.m. Zogen. Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. miram, 75 et. (bij vooruitbetaling) OOST- Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sappemeei Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54- Sappemeer - Tel. 213 75 VUiJ 0/ Noorcierstr. 54 - oappcmcci w*. Het machtige trotse Rijk van de Rijzende Zon heeft de wapens neer- gelegd; aan zijn droom van grootheid en beheersing der Aziatische Wereld is een einde gekomen. Driekwart eeuw geleden waren de Japanners een onbetekende natie, die de sterk vulkanische eilanden ten Oosten van de Chinese kust bevolkte. Men bracht er beschaving, Westerse cultuur en plantte daarmee vol- komen onbewust het zaad, waar- uit het Japanse impérialisme zou ont- spruiten. Het eerste duidelijke teken van Ja pans expansie-drang is de kwestie Mansjoerije in 1931, de oorlog tegen Rusland buiten beschouwing gelaten. Na deze gewapende ondem. volgde in 1937 de z.g. strafexpeditie tegen het in chaos verkerende China, dat verscheurd was door innerlijke ge- schillen, welks légers ongeoefend en niet modem bewapend waren. lllu- sies van een snelle overwinning gm- gen in rook op. China's tegenstand was taai, de reorganisatie en moder- nisering der légers voltrok zlch snel, evenals de interne eenwording. Op 7 Dec. 1941 dacht Japan zijn droom te kunnen verwezenlijken. In Europa rukten de Duitse légers ze- gevierend op Engeland streed voor zhn leven, Amerika was nog niet v. de oorlog gereed. Terwijl nog voile vrede in de Pacifie heerste, yoerden de Japanners hun verraderlijke en helaas ook succesvolle aanva op de Amerikaanse vloot te Pearl Harbour uit. Daarmee was de oorlog tegen de geallieerden een feit ge- worden. Thans is die oorlog ten einde, als laatste der vijanden heeft Japan ge- capituleerd. De politiek van de macht van de sterkste is vernietigd. Er zal gestreefd worden naar vrede, vrij- heid en sociale rechtvaardigheid ïh deze dagen zullen de gedachten van vele Nederlanders uitgaan naar Indië, naar familieleden en vnenden, die daar hun bestaan hadden geves- tigd. Ook dat Indië is nu weer vnj, en het is onze taak ook dat gebieds- deel weer op te bouwen. Wrj moeten den Inheemsen voorgaan in de con- structie van een nieuw Indonésie. Laat zoals Prof. Ir. Schermerhorn het zei Blank aan Bruin de hand rslk^Q. Wij zijn niet klaar om Indië te heipen", sprak Prof. Logemans onze minister voor overzeese gebiedsdelen. Wi1 zijn daarvoor te laat bevrijd, te veel leeggeplunderd, en de chaos in ons land is te groot." Maar wat Nederland kan en moet is bereidheid tonen Indië te willen heipen in herstel en vernieuwing. Wij gaan nââr Indië, véôr Indië, en met de overtuiging het werk in Indië te volbrengen. Natuurlijk mogen wij re- kenen op de hulp van onze bondgeno ten, en die hulp werd door de Engelse Koning toegezegd, toen hij zei: ,,Wij hebben ons aandeel te vervullen in de opbouw van de Wereld", en zijn on- derdanen in het Britse Imperium v. die grote en grootse taak opriep. Door wederzijdse hulp en bijstand van een verarmd Nederland en een verarmd Indië zullen de banden van saamhorigheid zeker nauwer worden aangehaald. Misschien zullen die ban- dën overbodlg worden en een volle- dige twee-éénheid worden gevormd; tezamen met West-Indië een drie- éénheid van zelfstandig bestuurde ge- bieden, gevat in één rijk, het Konink- rijk der Nederlanden. 1945. Predikbeurten, Zondag 19 Aug Ned. Herv. Gem. Sappemeer: 10 u. ds. C. A. Schenk (Extra coll.) Hoogezand: 10 u. Ds. v. Mullem (col.) Westerbroek: 3 u. dhr. Kraaima. Kielwindeweer: Geen dienst. Kropswolde: 10 u. ds. Bijl. Noordbroek: 10 u. ds. v. d. Meiden. Kropswolde: 7 u. dhr. Kraaima. Geref. Kerk. Sappemeer: 9.30 u. ds. Grëfe v. Ech- ten, 4.30 u. cand. Mantz. Martenshoek: 10 u. Cand. Mantz, 4.30 u. ds. Gràfe. Ned. Herv. Kerk (Ev.) Sappemeer: 10 u. en 4 u. dhr. Jager van Muntendam. Doopsgez. Gem. Sappemeer: Geen dienst. Baptisten Gem. Hoogezand: 10 u. Kinderkerk, 4uur dhr. Reinholdt, 6.30 u. Jeugddienst. Foxhol: 9.30 u. Bijbelbespr., 5 u. Evang. Wolters, 7.30 u. Jeugdd. (Zaterdagavond 7.30 u. open- luchtsamenkomst Martenshoek). ONJUIST BEOORDEELD. In het „Groninger Dagblad" van Dinsdag 9 Aug. wordt in een artikel Met milde hand?" betoogd, dat de opbrengst van collecte en inzamehng van meubels, textiel enz. voor de oorlogsslachtoffers in de stad Gro- ningen ongunstig afsteekt hij die van het platte land. Wij zouden geen re- den gevonden hebben op dit artikel temg te komen, indien de gemeente Hoogezand daarin niet vermeld stond, en wel in zodanig verband, dat de goede naam van onze gemeente daar- door in het gedrang komt, en aan de vrrjgevigheid van haar inwoners te kort wordt gedaan. Genoemd arti kel vermeldt n.l. dat de opbrengst per persoon in de gemeente Hooge zand was f 2.15, het op een na laag- ste gemiddelde. Wij weten niet hoe onze Groninger collega aan dit ge middelde komt, maar wij berekenen een ander gemiddelde. Volgens gege- vens ons door het plaatselijk comité N.V.H. verstrekt bedroeg de op brengst der eerste collecte f 47.607.78 Indien wij het aantal inwoners van Hoogezand stellen op 13.000, dan wijst een eenvoudig deelsommetje uit dat per persoon Hoogezand opbracht f 3.66, hetgeen wel iets meer is, dan door het genoemde blad vermelde be- drag. De plaatselijke toestanden ken- nende en in aanmerking nemende, dat een groot gedeelte der Hooge- zandster bevolking tôt de arbeidende klasse behoort, aarzelen wij met dit gemiddelde zeer goed, en het resul- taat zeer gunstig te noemen. Ter- loops willen wjj nog opmerken, dat een vergelijking met gemeenten als Aduard, Leens en Stedum— om maar een paar te noemen mank gaat, omdat de samenstelling der bevol king in die plaatsen geheel anders Rusland neemt deel aan de oorlog. Na de sensatie van de atoombom, veel geweldiger dan de Duitse vlie- gende bommen, kwam de oorlogsver- klaring van Rusland aan Japan. Deze was in Potsdam beklonken, zoals ach- teraf blijkt. Maar het zou intéressant zijn te weten, of Rusland tôt die deelneming heeft besloten nadat het op de hoogte was gesteld van de atoombom. Om dan niet te laat te komen en nog mee te kunnen praten zou het snel op het laatste ogenblik nog in de strijd getreden zijn. Of dat de berekening was, weten we niet. Het resultaat is hetzelfde. Zoals Italië pas aan Frankrijk de oorlog verklaarde toen Frankrijk verslagen was, zo komt Rusland ook als het niet meer nodig is. Maar men weet bij voorbaat wat Rusland zal bezetten Mansjoekwo, Korea en Sachalin en wie weet wat meer. De moeilijkheden na deze oorlog zullen nog veel groter zijn dan die na de oorlog in Europa. Amerika won. Eén ding is zeker: de oorlog tegen Japan heeft Amerika gewonnen. Al- leen vrijwel. Het heeft Australie ge- red, toen Engeland de handen vol had in het Westen. Het heeft de eilanden in de Stille Zuidzee, de Philippijnen en Okinawa met eigen kracht bezet. Het heeft de Janpanse vloot versla gen. Het maakte zich nu op Japan binnen te vallen. Engeland heeft al- leen Birma kunnen bevrijden. Verder was het nog niet gekomen. Zou het nu wonder zijn indien de Verenigde Staten, die deze oorlog vrijwel op eigen houtje gewonnen hebben en bovendien in West-Europa het leeu- wenaandeel hebben bijgedragen Sept. is dan ten onzent. Het plaatselijk comité van N.V.H. kan zeer zeker tevreden zijn met dit resultaat en als gemeente kan Hoo gezand zeggen, dat zij het hare heeft gedaan om de slachtoffers van ter reur en oorlog zoveel mogelijk scha- deloos te stellen, niet alleen financi- eel, maar ook materieel. En het laat zich aanzien, dat de tweede inzame- ling van geld, meubelen en textiel niet bij de eerste zal achterstaan. Want, naar men ons mededeelde, wordt er In het algemeen met milde hand gegeven, zodat verwacht kan worden, dat niet alleen de plaatse lijke slachtoffers, maar ook die van Heveadorp hun lasten aanmerkelijk verlicht zullen zien. Hier behoeft ten- minste niet de vraag, waarmee het .Groninger Dagblad" besluit, gesteld worden. Immers: eigen slachtoffers worden van het nodige voorzien en Heveadorp wordt geholpen! Hooge zand betaald ereschuld! SPORTKLANKEN- Voetbal. Morgen is Hoogezand I op bezoek bij W.V.V. I. De wedstrijd be- gint om 2% uur. Donderdagavond a.s. speelt H.S.C. I tegen een ploeg samengesteld uit spelers van Hoogezand, F. V. V., Kwiek en Westerbroek. De baten ko men N.V.H. en H.A.R.K. ten goede. Paardensport. Programma ,,Oranje Scheemda op 25 dezer. 1. Openings- prijs: Draverij over 2040 m. 2. Oranjeprijs: Draverij volgens punten- telling. 3. Oldambtprijs: Draverij v. Ned. paarden. 4. Victorie prijs: Ren op de vlakke baan. 5. Sportterrein- prijs: Korte baan draverij. Totaal aan prijzen ruim f 7.000. ook eisen bij de bezetting van Japan en v. O.-China de doorslag te geven? Japan capltuleert. De snelle capitulatie van Japan was onverwacht. Zij was ongetwijfeld het gevolg van de uitwerking van de atoombom. Het schijnt, dat de zelf- moord-eskaders reeds tôt hun tactiek waren gekomen omdat ze begrepen, dat de oorlog verloren was en ze naar Japanse gewoonte harakiri ple- gen wilden. De vloot was niets meer waard. De kustverdedlging op geen stukken na bestand tegen een invasle. Aile hoop hadden de Japanners ge- bouwd op hun vloot en luchtvloot. Waarschijnljjk zal achteraf blijken, dat de felheid vaii de strijd der zelf- moordenaars een laatste opflikkering was van verzet voor de uitputting. De rest der Japanners zou zich dan willen overgeven. Maar op één voor- waarde: dat de in naam almachtige keizer, die als een God vereerd wordt, zijn voorrechten zou behouden. Dat was moeilijk, omdat de Chinezen hem als oorlogsmisdadiger behandeld wil len zlen en men In Yalta heeft beslo ten, in overwonnen landen de démo cratie ln te voeren. Toch hebben de geallieerden ln de voorwaarde, dat de keizer aan zou blijven, toegestemd, echter zal hij de bevelen hebben uit te voeren van den opperbevelhebber van de geallieerden. En wat de dé mocratie betreft komt men wel tôt een accoord: De Russische opvatting van démocratie is ook niet dezelfde als die der Westerse landen. De oorlog ls afgelopen. De vrede komt, en met hem pas de grootste moeilijkheden. Hoge men ze redelijk oplossen. Reeds lang weet men dat stof geen kracht heeft, maar kracht is. Dat wil zeggen, dat een atoom is om te zetten in energie. Zou dat gelukken dan zou men krachten vrij maken waarvan men nauwelijks dromen kon, Steenkool kan men verbranden en zo krijgt men calorieën. Maar hoeveel millioenen méér energie zou men uit steenkool verkrijgen indien men de stof kon omzetten in kracht Men heeft proeven genomen met radium en uranium. Nu zijn deze geslaagd. Wat meer zegt: ze zijn ook toege- past. Op de betrekkelijk eenvoudig- ste wijze: om een ontploffing te ver- wekken. Oneindig veel moeilijker zal heti zijn, zulk een ontploffing weer om te zetten in beweging en te be- nutten voor vredesdoeleinden. Slaagt men daarin, dan zou een auto 1000 uur kunnen rtjden op een gram brand- stof. Toch late men zich niet van de wijs hrengen door de voorspelling ener industriële revolutie, alsof olie, steenkool, electriciteit enz. nu waar- deloos zouden zijn geworden. De toe- passing van de vinding is nog zo ont- zaglijk duur, de hoeveelheid radium en uranium zo gering (men zal wel méér vinden natuurlijk) dat van practische toepassing in vredestijd nog lang geen sprake is. In oorlogs- tijd ziet men niet op de kosten: 2 milliard dollars, 125.000 arbeiders. Het resultaat is geweest dat men 2 steden, Hirosjima en Nagasaki, de eerste met 318.000 inwoners, de 115 116 117 118 A134 A135 A136 Al 37 A138 A140 A141 A142 A144 A145 A146 A147 B133 B134 B135 B136 B137 B138 B140 B141 B142 B144 van 19 Aug. tôt en met 1 Aile leeftyden. 114 24 rantsoenen brood 250 gram grutterswaren 100 gr. aardappelmeel of aardappemeelproducten 400 gram sulker J 250 gram stroop Geboren in 1926 of vroeger. A132 24 rantsoenen brood 2 rants. 200 gr. bloem 250 gram peulvruchten 100 gram zout 112 gr. Eng. huishoudzeep 50 gram koffie 100 gram kaas i/2 rants. 125 gr. boter 375 gram margarine 200 gr. vers vlees zonder been of 224 gr. vlees of vis in blik of 2 rants. vleeswaren idem 4 liter melk 6 kg. aardappelen Geboren in 1927 t.m. 1930. B132 24 rantsoenen brood 8 rantsoenen brood 2 rants. 200 gr. bloem 250 gr. peulvruchten 100 gram zout 112 gr. Eng. huishoudzeep 50 gram koffie 100 gram kaas Va rants. 125 gr. boter 375 gram margarine 200 gr. vers vlees zonder been of 224 gr. vlees of vis in blik of 2 rants. vleeswaren idem 7 liter melk 8 kg. aardappelen Geboren in 1931 t.m. 1940. C132 24 rantsoenen brood 2 rants. 200 gram bloem 250 gr. peulvruchten 112 gr. chocolade 100 gr. zout 112 gr. Eng. huishoudzeep 50 gram koffie 100 gram kaas rants. 125 gram boter 375 gram margarine 200 gr. vers vlees zonder been of 224 gr. vlees of vis in blik of 2 rants. vleeswaren Idem 7 liter melk 6 kg aardappelen Geboren ln 1941 of later. D131 150 gr. kinderblscults 500 gT. rjjst of ktndermeel 100 gram suiker 112 gram chocolade 100 gram zout 112 gr. Eng. huishoudzeep 100 gram kaas iy2 rants. 375 gr. boter 200 gr. vers vlees zonder been of 224 gr. vlees of vis ln blik B145 B146 B147 C134 C135 C133 C136 C137 C138 C140 C141 C142 C144 C145 C146 C147 D132 D134 D133 D136 D137 D140 D142 D144 of 2 rants. vleeswaren D146 12 liter melk D147 2 kg. aardappelen Zelfverzorgers voor melk, vlees, aardappelen en brood mogen de bon- nen voor deze artikelen niet gebiui- ken, doch moeten deze bij de distri bu tiedienst inleveren. Zij ,die deelnemen aan maaltijden van de centrale keuken, moeten de aardappelbonnen A147B147 C147 en D147 bij de centrale keuken inleveren Toelichting. Voor de eerste maal sinds lange tijd komen in de bonnen lijst geen voorinleveringsbonnen meer voor. Voor verscheidene artikelen zijn nog enkele wijzigingen in de rant soenen aangebracht. Voor de kinde- ren van 14 tôt 18 jaar is het brood- rantsoen verhoogd tôt 2800 gr. per week. Volwassenen en kinderen van 4 tôt 14 jaar krijgen 2400 gram per week, de kleine kinderen 1200 gram per week. De beschikbaar gestelde hoeveel heid bloem voor de A, B en C groep is verhoogd tôt 100 gram per week, terwijl het suikerrantsoen voor deze personen van 125 gram op 200 gram per week is gebracht. De bonnen voor aardappelmeel enz. en Engelse huishoudzeep zijn geldig tôt 1 Sept. De volgende bon wordt echter pas op 16 Sept, aangewezen. Boter, margarine en vet wordt de ze veertien dagen als volgt verstrekt: personen boven 14 jaar 125 gr. boter en 375 gr. margarine; kinderen van 4 tôt 14 jaar 500 gram boter; kinde ren van 0 tôt 4 jaar 375 gram boter. Het vleesrantsoen is niet gewijzigd; van de A, B en C-kaart zijn twee bon nen aangewezen, elk voor 2 rantsoe nen, van de D-kaart is één bon voor 2 rantsoenen geldig. Aanvulling BonnenHjst. Er zullen nog bonnen worden aangewezen voor eipoeder en Eng. biscuits. Vermoede- lijk kan deze bon over een week be- kend worden gemaakt. Algemeen distrlbutlenleuws. Engelse Biscuits. Abusievelijk was opgegeven dat op de bonnen A, B en C 161 600 gram Eng. Biscuits ver- krijgbaar waren gesteld. Dit moet zijn A, B en C 131. Boterbonnen 107 en 108. Voor zo- ver geen boter voorradlg is mag op bon 107 200 en op bon 108 100 gram olie worden verkocht. Engelse zeep. Met de invoering van bon A die slechts ln bijzondere ge- vallen wordt verstrekt is het rant- soen verlaagd van 225 gram tôt plm. 56 gram. Op toewijzingen met een vervaldatum na 15 Aug. moet vol gens de nleuwe rantsoenwaarde wor- i den afgeleverd. tweede nog groter weUicht, heeft vernietigd. En de eerste indruk van ieder is: angst, verbijsteringen geen vreugde. Wie eenmaal over zul- ke krachten beschikt, is een gevaar geworden. Men houdt zijn hart vast voor de toekomst. De bom is het resultaat van de sa- menwerktng van drie ultgeweken Joodse geleerden ult Duitsland (waarvan één vrouw), een Deen die men uit Denemarken onder het oog der Duitsers heeft weggehaald, 7 En- geisen en een Amerikaan. Amerika heeft de vinding gefinancierd en al leen Amerika was veilig terreln voor de bouw der fabrieken. Bovendien verschaften de Verenigde Staten de geleerden die tôt de practische toe passing kwamen nadat theoretisch de mogelijkheid vast stond. Het resul taat is een kleine bom met de uit werking van 20.000 ton springstof. UIT ONZE GEMEENTEN. SAPPEMEER. Bij een onlangs gehouden ver- gadering van het werkeomité van de Feestcommissie is besloten op 31 Aug. voor kinderen een optocht te houden met versierde fietsen, wagens enz. 's Mlddags kinderspelen. Des avonds een groot Volksfeest: „Elk wat wils." Ter bestrijding van de on- kosten zal een lijstencollecte worden gehouden. HOOGEZAND, 15 Aug. Ships, that pass in the night treinen, die voor- bijgaan in de ochtend. Een dikke, kille nevel hangt over de stad, alsof het herfst is. De ochtend is grauw. In de Middenstraat raast een auto voorbjj, grommend en knallend. Eni- ge werklieden gaan reeds naar hun arbeid, en een matineuze huismoeder boent de stoep. Hoogezand en Sappe meer zijn nog in nachtrust. Maar op het station is ieder reeds op zyn post. De man-aan-het-loket moet thans v. iederen reiziger een bon uitschrijven, omdat de kaartjes zijn ingeleverd. Enige spoorwegmannen staan om de telefoon. De chef geeft nog een paar instructies. Over enkele minuten zal de eerste passagierstrein arrlveren. Er komen nog enige passagiers. Dan is het grote moment daar. Precies om 6 uur 20 blijft de trein, bestaande uit 6 personen- en 2 goederen wagons, knarsend staan. Zeven passagiers stappen in, het sein gaat omhoog. verder gaat het in de richting van het in de mist verborgen station Sap- pemeer-Oost, waar een erepoort is opgericht, en vrolijk muziek door de stille ochtend schalt. Daar was ook een aantal belangsteUenden. HOOGEZAND. Bjj het Vrijdag j.l. te Groningen gehouden Staatexamen ter verkrtjging acte nuttige hand- werken slaagden de volgende perso nen uit deze gemeente: A. Fettinga, J. Lamain en A. Miedema allen van Kalkwijk. Reeds voor de oorlog waren stappen gedaan om te komen tôt de oprichting van een Hulshoud- en In- dustrieschool voor melsjes. Na de be- vrijding heeft de hiervoor werkende stichting zich opnieuw tôt het Minis- terie van Onderwîjs gewend, tenelnde op 1 Sept, een dergeljjke school te kunnen openen. In de Schouwburgzaal van Hô tel Faber presenteerde Gebri's Caba ret zich Woensdagavond voor de eer ste maal in Hoogezand, welke kennis- making van aangename aard was. Feitelijk zou dit verslag hiermee kun nen volstaan, want telkens zou van elk nummer gezegd kunnen worden, dat het behoorljjk werd gepresen- teerd. Tapdance zowel als acrobatiek steeds een aantrekkelijk nummer werden goed uitgevoerd. Het op- 11 tôt en met 25 November 1945. kaarten KA, KB, KC 513. 1 doosje lucifers t-rn- 141 800 gram brood 143 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk 3% liter melk 154 B12 C14 236 238 taarten KD, KE 512. 800 gram brood 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 500 gram suiker 250 gram boter 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gr. chocolade of suikerwerken 6 liter melk 150 gram vlees 1 kg. aardappelen 400 gram brood 250 gr. rijst of kindermeel kskaart Q 413 5 2 rantsoenen tabaksart. (geen Import-sigaretten) de broodbonnen kan men Engelse fs betrekken, voor over de detail- bakker deze nog voorradlg heeft fr de week van 18 tôt en met 24 nber a s. zullen nog bonnen wor- angewezen voor vlees, m»lk, aard- sn, grutterswaren, ontbijtkoek, jam, peulvruchten, vermicelli en ■uchten. D12 komen scherven voor, waarop itbare messen der schilmachines d worden. De directle heeft daar- aans de beschikking gekregen e nodige instrumenten, waarmee îrborgen splinters in het hout kan bn. (rootste der Nederlandse lucifers- ten, die te Eindhoven, heeft tôt nkele weken stop gestaan. thans zij weer een beperkte productie van de zusterfabriek et Breda en je Nederlandse lucifersfabriek te Dit hervatten van de productie (elden als een bewjjs van het feit, >k het brandend probleem der weer een klein stapje nader tôt ossing komt. ubberconferentie te Londen. .9 dezer begint te Londen een ntie van de Rubberstudiegroep. :se en ook de Amerikaanse dele- estaat uit 9 personen. Nederland rden vertegenwoordigd door een le bestaande uit de heren P. H. rnann, Handelscomm. van N. O onden, hoofd der delegatie; Dr. Bannler, gecommitteerde voor B Zaken aan het ministerie voor Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc- r Handels Ver. .Amsterdam", Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; lerts van Reesema, dir. Rubber- Mij. Amsterdam, allen leden. jrvangend lid is de heer J. F. (fort. SAPPEMEERSTER KLAAGT iezer wijst ons op de slechte con- waarin de z.g. ,,hooghoutjes" in neente Sappemeer verkeren. In id met deze klacht hebben wij ons lersoonlijk op de hoogte gesteld. et Westen naar het Oosten gaan- ijgen we eerst de brug by de Kerk. Deze ls vrtj goed. Enkele n zijn stuk, en kunnen gemakke- rden vervangen. Het ,,hoogholtje" Slochterstraat verkeert in wat goede toestand. De treden zijn eten, zodat het afdalen, vooral idere mensen moeilijk is. Boven- ankeert een leuning. rug bij de Victoria Fabriek is er aan toe. De païen waarop zij n half verrot, de treden zijn zeer eten en zitten op ongelijke af- i van elkaar. De leuningen zijn ie verdwenen, en voor zover nog ig gebroken. Hier is reparatie id noodzakelijk. en doek om haar hais en vér in de inktzwarte duisternis. De werd dag, de zon rees tôt het nog was geen van beiden terug- 1. Ik liep làngs het smalle duin- ar het strand, dat stil was en a in de zonnige herfstdag. één mens was er: de vrouw! liep ze heen en weer, zwaaide ar armen, schreeuwde dwaze be- ^en naar de zee, die nu weer ras en de zonnestralen duizend- weerkaatste. Somtijds balde ze iisten en dan rolden haar ogen hun kassen. Ze was waanzinnig ng niet terug naar ons huis, ik niet, maar zwierf dagenlang t land, op zoek naar het huis (îheer van Staanderen. Eindelijk het er woonden vreemden. jraathond werd ik, die leefde irven resten en eetbare hapjes s emmers, en die sliep in par- fortieken. De ellende en ontbe- an dit bestaan mfiakten me sleepte mijn uitgeput lichaam gs de straten; ik moest toch an opscharrelen, er desnoods en met andere honden, want leven. avond legde ik mij uitgeput racht neer. In de verte lokte ichte winkelstraat; een ijle t drong door een geopend 4ijn gedachten verstarden, mijn erd zwaar en neeg naar de rwijl de blik van mijn ogen e, wentelde mijn lichaam zich nnjn nais en trok "me mee. Samen I we langs een paar landwegen „r i— whhb onuer ue namer. Was het een laat ill ooit heb ontaôetbFn I ZnTri vL 0^ Jr'^ Noord, naar vergissing of had de crisis dan wel de ziin mwlmaklîpr - van Oost naar West, en als we lalcohol het hart van miin baas ver- hestemming. Het "f ïeSiff dan be- steend Tegen betaling van f 5.S3 werd en verscnrikke- gonnen we onze rondrit opnieuw Het'een stoere, gebruinde buitenman mijn de vrouw zat ik te wachten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuiden- windje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, zij duwden mannen van de tsreiniging het hondencadaver in •acht. Het groene water sloot zich «uven het met stenen bezwaarde lijk. H. B.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1