Wereldhutptaal âge mm f/1,' NIëUWS- en ADVERTENTIEBLAD L_ 'sprijs: him" MHHii eHk «BBb îuitenlands overzicht Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappem eer Spoorwegnieuws. I Bonnenlijst 74e Jaargang WOENSDAG 22 Augustus 1945 No. 35 Wordt Engels waarin opgenomen de "SLOCHTERofficiëel prgaan voor Hoogezand en Sappemeer Drenthe, een Graanland van Betekenis. flitsen stributie verwacht i I l '4ste Jaargang ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 00ST-G00RECHT No. 58 J f 30NNEMENTSPRIJS 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 RIJS DER ADVERTENTIES et. p. mm. Zogen. .Kleintjes", nim. 75 et. (bij vooruitbetaling) de Joden dus bondgenoten land en Ameri bondgenoten van Enge- i -w-*- y ri;t i iksu Daartoe geeft ook Ull de Verschijnt Woensilag en Zaterdag Ultg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn.' Noorderstr. 51 Sappemeer, Tel 213 ABONNEMENTSPRIJS fi .25 p.kwart. franco per post f 1.50 (bij vooruitbet.) PRIJS DER ADVERTENTIEN 10 et. per m.m. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mimm, 7j et. (bij vooruitbetaling) OOSf-GOORECHT - - a k mm m m Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sappemeei Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54 - Sappemeer -Tel. 213 7j et. idij vuuiuuu™m.s, *jt-5 5 iMooracrsu,. 54. - Er is in de laatste tijd in ons land een zeer grote belangstelling voor les in de Engelse taal. 1s dat ont met de Canadezen tel kunnen praten? Zeer zeker kan dit een motief zijn, maar zij, bij wie dit de enige reden is, zul- len zeker teleurgesteld worden, want voordat ze hakkelend en zoekend naar bekende woorden een simpel zinnetje in het Engels kunnen zeg- gen voordat hun uitspraak meer op Engels dan op Chinees lijkt, zijn onze bevrijders reeds lang weer in hun Vaderland. x Het Espéranto is op de achtergrond. geraakt, of liever, het is buiten de politieke kringen, die zich de verbrei- ding van het Espéranto ten doel stel- den, nooit zeer populair geweest: Steeds zijn er, ook in ons land, dui- zenden geweest, die het Engels als wereldhulptaal aanwezen, omdat het niet alleen de meest gesproken, maar ook grammaticaal de gemakkelijkst te leren taal is. In verhand hiermede is het intéres sant te vernemen, dat tijdens de 001- log vertegenwoordigers van de Ned., Franse, Belgische, Noorse, Poolse, Tsjechische, Zd. Slavische en Griekse regeringen besprekingen over de m- voering van een wereldhulptaal heb- ben gevoerd. Een definitief besluit is daarbij niet genomen, omdat men aarzelde tussen Engels en Frans. Wel was men het erôver eens, dat een -mstmatige taal niet in aanmerking on komen, doch slechts een levende ni, "3t is logisch, dat de meest ge- j uikte taal in aanmerking komt, smeer omdat deze grammaticaal be- ekkelijk eenvoudig is, want zonder oncurrentie is dit het Engels. Zij O-dt gesproken door de ongeveer twee honderd millioen inwoners van het Britse Rijk en de Verenigde Sta- en In andere landen hebben, naar ud-Minister Dr. Boikestein in „Het Parool" schrijft, volgens schattmg /'if honderd millioen personen haar 1 jeleerd, of worat zij voor admini- stratieve doeleinden gebruikt. Engels is niet alleen de tweede taal voor iederen zeevaarder, maar ook de han- delstaal voor de gehele Pacific, en voor bijkans de gehele wereld. „Van de twee duizend millioen inwoners, die elkaar het leven op deze planeet lastig maken," aldus Dr. Boikestein, ,kent of spreekt bijna de helft En gels." Dat geen andere taal tôt dit getal komt spreekt vanzelf, naast de invloed van het Frans, moet men die van Spaans, Italiaans en Portugees ook niet onderschatten. Dat er een wereldhulptaal nodig is, staat vast. Dat is in het belang "van de handel, en ook in het belang van het onderling contact der volkeren. Want uit dit contact kan vriendschap en wederzijds begrijpen geboren wor den, welke veel zullen bijdragen tôt de bestendiging van de zo duur be- taalde vrede. In de bijeenkomst te Londen werd Espéranto verworpen; ,,Leert nu En gels" moet dus de leuze worden. WIJ EISEN Wij eisen; we nebben de oorlog ge- wonnen en we hebben dus het recht om van de verslagen vijand vergoe- ding te vragen voor de schade die ons Vaderland door de strijd heeft geleden. Onze regering heeft dezer dagen desbetreffende nota's gencht aan de regeringen van Engeland, de V.S., Frankrijk en Rusland, Geëist wordt: le Teruggave van aile gesto- len goederen, waar deze zich ook be- vinden; 2e Een evenredig deel der Duitse activa in binnen- en buiten- land, die voor herstelbetalingen be- stemd zijn; 3e Een evenredig deel der Duitse vloot; 4e Annexatie van Duits Grondgebied. In. verband met dit laatste punt wordt in Mapple Leaf de mogelijk- heid van verschuiving van de Nederl. grens naar het Oosten, zelfs tôt aan de Weser, besproken. Inmiddels is een staatscommissie ingesteld, die op korte termijn een duidelijk omlijnd voorstel moet doen. t A. VATirlAm hnPTdf Umdekking van Indië. Dat Columbus in 1492 Amerika ontdekte weet iedereen, die vier of vijf klassen van de lagere school heeft doorlopen. Maar de vraag wie Indië ontdekte is moeilijker te be- antwoorden. Om de ontdekking toe te schrijven aan Cornelis de Hout- man, die 2 Apr. 1595 van de rede van Texel uitzeilde en 5 Juni 1596 het eiland Engano aan Sumatra's West- kust, en 22 Juni daaraanvolgend Ban- tam bereikte, is volkomen onjuist. Evenmin is het juist haar den Portu gees Vasco di Gama in de schoenen 'o schuiven. Deze voer in 1498 naar oor-Indië en had daarmee de zee- weg naar Indië gevonden. Eerst toen ing voor Europa het scherm geheel op, en kon men een blik werpen in dat geheimzinnig land, waarvan men alleen wist, dat het specerijen op- acht. ont de ontdekking is wemig - s bekend alleen staat vast, H ndoes op hun tochten van Voor- naar China, in het begin onzer elling, Javflhaandeden. Ongeveer i^jrhalve eeuw îater, wordt dat- eifde eiland, en nog een aantal an dere, door den Alexandrijnsen geleer- de Ptolemaeus genoemd. Eerst enige eeuwen daama (in 414) wordt Java weer genoemd, en wel door den Chi nees Fa-Hian, die op de teragreis van Voor-Indië naar China een der havens binnenliep. Chinese beschrij- vingen van 518 tonen aan, dat er toen reeds handelsbetrekkingen be- stonden met Voor-Indië en China. Vanaf de helft der 9e eeuw begonnen zich Arabieren en andere Muzelman- nen in Indonesië te vestigen, en be- eidden de invoering van de Islam in r.ilandenrijk voor. De eerste vol- elige beschrijving van de gehele Ar chipel is van een Arabier, n.l. Ibn Chorddâdhbeh (846). De eerste Euro- peaan, die in Indië kwam was de be kende ontdekkingsreiziger Marco Polo. Hij bracht het echter niet ver- der dan Sumatra (1292). Het belang van Nederl. Oost-Indië in het begin onzer jaartelling en ook nog tôt ver in de middeleeuwen werd ''et gevormd door de producten, die ne de economische toestand van nid bepalen, zoals: copra, rijst, o, koffie, thee, suiker, tabak, ki- is tin, enz.. waarvan vele zelfs io" geheel onbekend waren. Noch De plannen, die bestaan, met be- trekking tôt de opening van een graanbeurs in Assen, vestigen de aan- dacht op Drenthe's agrarische bete kenis. Nog al te veel wordt onze Zui- delijke buurprovincie voorgesteld, zo als zij in verouderde aardrijkskunde- boekjes is beschreven: een land van onmetelijke heidevelden, waarop de herder zijn kudden schapen hoedt, van Hunnebedden en turfgraverijen. Er zijn suggestieve prentjes in om- loop, die ons in facsinerende kleuren een beeld trachten te geven van de melancholieke eenzaamheid, de ar- moede en de genuanceerde aantrek- kelijkheid van een dergelijk land. In Drenthe zijn nog wel brokken paars bloeiende heide. Ge kunt er op gaan liggen. Uw ogen sluiten en in het tableau Uwer fantatsie den brei- enden scheper met zijn honden en zijn kudde zien; ge kunt U verbeelden, dat aan de verre horizon, violet en blauw tezamen vloeien en dat in de nevelige verten de vage contouren van schaapskooien en plaggenhutten waarneembaar zijn. Maar wanneer ge Uw ogen opent en om U heen ziet, ontwaart ge, dat het stukje heide, waarop U zich had uitgestrekt, wordt omsloten door rogge- en aardappel- akkers en groenland met grazend vee, dat op de plaats waar uw ver- beelding schaapskooien en plaggen hutten tekende, in de schaduw van een reep dennenbos een dorp ligt, en SPOORWEGNIEU W S. Ten gerieve van onze lezers volgt hier een dienstregeling voor onze plaatsen, om te bew^e^NINGEN_NIEUWESCHANS V 5.45 8.06 11.34 12 Groningen Kropswolde Martenshoek Hoogezand-Sappemeer Sappemeer-Oost Zuidbroek J Zuidbroek Scheemda Winschoten Nieuweschans 6.06 6.14 6.23 6.31 6.41 6.43 6.59 8.33 8.47 naar 11.53 12.— 12.07 12.14 12.33 naar 12.27 12.41 12.43 12.59 dat overal rondom boerderijen zijn, welker rode daken door de omkran- sende loverkruinen gluren. De civilisatie is over Drenthe ge gaan De spade ging door bos en heide' en veranderde hen in tamelijk onvruchtbaar bouwland, dat dank zij de fertiliserende werking van kunst- mest oogsten kan dragen, en weiden met mager sprietig gras. Er bestaan nog turfgraverijen, zij zijn in aantal en omvang afgeno- men, al valt momenteel, vanwege de toegenomen vraag naar turf, een op- leving te constateren. Het nageslacht der herders is boer geworden, en de opbrengst van zijn landerijen heeft Drenthe gemaakt tôt een rogge- en aardappelland van betekenis. De na- zaten der turfgravers werken m de zuivelfabrieken of in de andere be- drijven, die, om reden van lage le- vensstandaard, naar hier zijn over- gebrac'ht. Drenthe, zoals 't in onze oude aard- rijkskundeboekjes wordt beschreven is gesneuveld in de strijd tegen ont- ginning, het nieuwe Drenthe dat ver- rees is een land van rogge en aard- appels. Maar tussen de akkers zrjn n0g plekjes grond waar Moeder Na- tuur zelve de plantengroei regelt. Die stroken bos en heiae maken het land aantrekkelijk voor den toerist. De provincie zoekt haar bestaan evenwel meer in agrarische productie dan in toerisme. Nieuweschans Winschoten Scheemda Zuidbroek Sappemeer-Oost Hoogezand-Sappemeer Martenshoek Kropswolde Groningen -A- ZUIDBROEKST AD SKANA-VL Zuidbroek V 8.52 12.25 Veendam Wildervank 9.19 12.52 Bareveld 9.30 13.03 Stadskanaal 9.42 13.12 Stadskanaal H.S. A 9.50 13.20 7.15 Stadskanaal 13.09 A 7.34 NIEUWESCHANSGRONINGEN V 7.55 8.19 van 14. 8.31 Stadskanaal 14.12 8.48 10.44 13.17 14.28 9.10.54 9.09 11.02 9.17 11.09 9.25 11.16 9.44 11.33 13.29 13.38 13.46 13.54 14.13 16.15 16.36 16.44 16 53 17.01 17.11 17 13 1T29 17.45 18.04 18.30 18.54 19.06 19.23 19.35 19.44 19.52 20.— 20.19 20.13 20 25 20.34 20.42 20.50 21 09 14.40 14.49 14 57 15.05 11.33 14.X3 15.24 STADSKANAAL—ZUIDBROEK Stadskanaal H.S. V 9.52 12.20 19.15 Stadskanaal 10.01 12.29 19.24 Bareveld 10.10 12.40 19.35 Wildervank 10.19 12-50 19.45 Veendam 10-29 13.01 19.56 Zuidbroek A 10.42 13.15 20.10 wist men dat bodem en klimaat ge- schikt waren voor rubberaanplantin- gen men had immers de waarde van de Heveaboom, die uit Brazilië stamt, nog niet leren kennen. Spece rijen, die in het byzonder uit de Mo- lukken werden verkregen, waren het Indische product, en dit bracht prij- zen op, waarvan zelfs onze zwarte handelaren de haren te berge rijzen! SPORTKLANKENë Zondag heeft dank zij het betrek- kelijk gunstige weer het door S.V.H. uitgeschreven handbaltournooi op het terrein Hommes doorgang kun nen vinden. Zowel in de le als 2e klasse halfcompetitie hebben verschil- lende zeer spannende wedstrijden de toeschouwers geboeid. De uitslagen luiden: le klasse: W.I.K.Jahn 2 3 10 Jahn 2—Olympia 8—5 W.I.K.Olympia 38 2e klasse: S.V.H.—H.C.W. 5—3 S.V.H.H.C.V. 83 H.C.W.—H.C.V. 9—2 Zoals in het programma was ver- meld zou na afloop van het toumooi de prijsuitreiking door den hr. J. v. d Geest uit Groningen plaats hebben. Jahn 2 blijft in het bezit van de wis- selbeker. (Het vorig jaar had zij daarop eveneens beslag gelegd). De overige prijzen, die in Den Haag be- steld zijn, zullen onmiddellijk na ont- vangst aan de clubs worden gezon- den. De hr. v. d. Geest wekte hand- ballers en handbalsters op lid te wor den van S. V. H., welke vereniging nog enige dames- en herenleden no dig heeft. Op initiatief van H.S.C. is Don- derdagavond een bijzondere gebeurte- nis op sportgebied georganiseerd. Niet het sportevenement zelve is iets bijzonders, dat is een heel gewone voetbalwedstrijd tussen H. S. C. I en een elftal samengesteld uit spelers van Hoogezand, F.V.V., Kwiek en Westerbroek. Het bijzondere is dat i men ditmaal niet in zijn portemonnaie moet grabbelen voor de entrée-prijs, maar in zijn keukenkast. Wie getuige wil zijn van een goede wedstrijd offere een lepel of vork, en wie op de tri bune wil zitten geve een gaaf bord erbij. Kinderen kunnen volstaan met een thee- of suikerlepeltje. Het spreekt vanzelf, dat U niet slechts 1 lepel of vork behoeft te geven, U mag ook een gevulde caisette plus 24 bor- den aanbieden, want de opbrengst is voor N.V.H. en H.A.R.K., en dus v. landgenoten, die in moeilijkheden zijn Opstelling H.S.C. Doel: P. Hof- kamp; achter: F. Wiebbeling, F. Olt- hof; midden: H. Blijham, J. Pik, P. Oosterwijk; voor: J. Koeneman, J. v. d. Huizen, B. Pool, A. Reinders en D. Eleveld. Opstelling Rest van Hoogezand en Sappemeer: Doel: Bakker (Kwiek); achter; Klopping (F.V.V.), L. Schol- tens (Hgz.); midden: Ubels (Wbr.), Huizing (Hgz.), Venema (F.V.V.); voor: De Boer (Hgz.), Hekert (Hgz.), G. Scholtens (Hgz.), Adams (Hgz.) en Diephuis (F.V.V.). UIT ONZE GEMEENTEN. SAPPEMEER. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in de Kledingzaak vân de Gebr. Meyer, aan de Noorderstraat alhier. De in- brekers zijn door een openstaand val- raam gekropen en zo in de zaak ge- komen. Ontvreemd werdén 4 colbert costuums en 3 overjassen. Zaterdag- morgen bemerkten de heren Meyer de diefstal en deden aangifte bij de po- litie. Nog dezelfde dag konden de beide daders worden aangehouden. A. G. uit Hoogezand werd uit zijn bed gelicht. De andere schuldige, A. B. uit 's-Gravenhage, geëvacueerd en tijdelijk woonachtig te Sappemeer, vluchtte bij de nadering der politie- auto. In de Noordbroeksterstr. rende hij het veld in, achternagezet door de hulpmarechaussee Swart. Nadat de wachtmeester Dolfing Qrie waarschu- wingsschoten had gelost bleef de man staan en kon worden gegrepen. De twee inbrekers zijn in de ma- rechaussee-kazerne opgesloten. Het grootste deel der buit is in middels teruggevonden. Zaterdag organiseerde de bu art- ver. „Voorv/auïts" ten feest, 's mid- dags voor kinderen, 's avonds voor ouderen. Om één uur begon een boot- tocht door Noordbroekster- en Win- schoterdiep. Daarna vonden kinder- spelen plaats gevolgd door poppen- kast vertoning. Na afloop werden de kinderen m de school getracteerd en kreeg ieder een prijsje. 's Avonds was er een boottoent v. ouderen. De dag werd besloten met enige uren dansen. HOOGEZAND. De Noodbrug bij het postkantoor gaat een roemloos einde tegemoet. Ongeveer vier maan- den heeft zij dienst gedaan, en al die tijd is er op haar gemopperd. En toch, stel eens voor, dat zij er niet geweest was... De werkzaamheden aan de Hooge- zandsterbrug naderen het eindstadi- um. Men kan reeds over de nieuwe brug lopen. Wanneer de officiële in- gebruikneming zal plaats vinden is nog niet bekend. Doch het is zeker dat dit niet lang meer op zich zal la- ten wachten. De Hengelsport Ver. ,,Centrum" hield Zaterdag en Zondag haar 4e jaarl. wedstrijd bij H. v. d. Schuur (Klein Scheveningen). De vangst was redelijk goed te noemen. Prijswinnaars werden 1. J- Glas, 2. K. Pepping, 3. A. Hopster en 4. W. Leuning. SCHARMER. Door de politie is aangehouden K. B. wegens abortis. Een jonge kerel, zekere J. K. heeft een eind aan zijn leven gemaakt KUNST. Uitgaven. Van de bekende te- kenaar Ton van Tast is bij de Uitge- verij Kompas in Den Haag versche- nen een oorlogsprentenboek getiteld ,,1945 ons Land uit lijden ontzet". In een reeks schetsen wordt ons leven in bezettingstijd getekend, waarbij minder op het „af" zijn der plaatjes dan op de geestigheid en vindingrijk- heid van den tekenaar wordt gelet. Een goed werkje, waarmede men zich zeker een uurtje zal amuseren. Een vergroting van het formaat of ver- mindering van het aantal tekeningen zou het uiterlijk zeker ten goede ge- komen zijn, omdat de opelkander ge- drongen prentjes thans een enigs- zins rommelige indruk maken. Ver- der komt het ons voor, dat meer plaats had moeten worden ingeruimd aan het onderduikersleven en de ille- galiteit, die een zo grote roi in de be- zettingsperiode hebben gespeeld. H. B. Alleen op de Wereld. Zaterdag heeft het gezelschap Dick van Peursen in de zaal van het café Degenhart te Slochteren een uitvoe- ring gegeven van Alleen op de We reld", een bewerking in 6 taferelen voor volwassenen naar het bekende gelijknamige kinderboek van Hector Malot. In de eerste acte viel het ons op, dat de spraak van vrouw Barberin (Gé Monsma) te beschaafd was voor de eenvoudige arbeidersvrouw, die zij moet uitDeelden, waardoor haar roi iets onwezenlijks kreeg. Suze Le- onardi, die de roi van Remi vervulde heeft geen geschikt figuur om een 14 iarigen knaap uit te beelden, die was daardoor wat te groot en fors gewor den, en datzelfde geldt in nog sterker mate voor Mattia (Lies Oosterbaan). Mevr. Miligan (Jeanne Tersteeg— Kremer) heeft moeilijkheden met de uitspraak van de „r". Wanneer zij er op let, laat zij die letter te veel rol- len en indien zij een ,,r" uitspreekt zonder er bij te denken zegt zij die met een keelklank. De toneelbewerking van Dick van Peursen is goed, alleen de figuur van den zwerver Vitalis is een beetje in eedrang gekomen en heeft iets onechts gekregen. Doordat Vitahs in het boek een geheel andere is, dan die in het toneelstuk, hadden we hem liever anders getekend gezien. In het algemeen is de klemtoon ge- le"d op de dramatische scènes, waar door het geheel een sterk tragedisch accent heeft verkregen. Ondanks de kleine tekortkomingen, die wij noemden kunnen wij de uit- voering als geheel zeer geslaagd noe men De voordrachten van Remi m tweede en derde bedrijf waren uitste- kend en de vertolking van de roi van James Milligan door Wiebe Monsma liet niets te wensen over. De muzikale illustratie door viool en piano paste veel beter bij de dramatische stof, dan muziek van een jasz- of harmo nica ensemble, dat men in deze stre- ken gewoonlijk engageert. De zaal was meer dan gevuld en het publiek was in het algemeen dankbaar voor het gebodene. H. Door de Ned Volksbewegmg is een programma met toelichting uitgege- ven Zo spoedig mogelijk zullen toe- lichtingen op de hoofdstukken en het culturele en agrarisch program der N.V.B. verschijnen. Formulieren v. inl. over f amibe in Indië en door Japan bezette ge- bieden zijn verkrijgbaar op de Geim- huizen en de H.H. J. H. Band, Hgz. en B. Zwart, Spm. De G.G van N.O.I. Jhr. Tjarda v Starkenbo'rgh Stachouwer bevindt zich in een kamp bij Moekden, waar een medische eenheid is neergelaten. De Koningin heeft zijn uitwijzing uit Mansjoerije verzocht. Aile Nederlanders in het gebied van Shanghai zijn vrijgelaten. Aan Ned. en Frankrijk is ver zocht mil. vertegenw. naar Tokio te zenden om tegenwoordig te zrjn bij de ondertekening der Japanse overgave. Ned. havens zullen worden în- geschakeld bij de kolenexport uit het Roergebied. Berichten uit Austr. zeggen, dat Tokio binnen enkele dagen bezet zal worden. Algemeen Distributienieuws. In de Bonnenlijst van 18 dezer leze men: Bon C 142 375 gram boter. Evenredige bevoorrading. Met in- gang van 19 dezer is overgegaan tôt een stelsel van evenredige bevoorra ding In een brochure die de detail- listen binnenkort ontvangen wordt dit nader uiteengezet. Met betrekking 11 tôt en met 25 November 1945. ikaarten KA, KB, KC 512. 1 doosje lucifers t.m. 141 800 gram brood 143 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram sulker 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk 3% liter melk 154 B12 Cl 4 taarten KD, KE 512. OO/» riAA 236 238 800 gram brood 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 500 gram sulKer 250 gram boter 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gr. chocolade of suikerwerken 6 liter melk 150 gram vlees 1 kg. aardappelen 400 gram brood 250 gr. rijst of kindermeel fskaart Q 413 i 2 rantsoenen tabaksart. (geen lmport-sigaretten) de broodbonnen kan men Engelse ts betrekken, voor over de detail- bakker deze nog voorradig heeft t de week van 18 tôt en met 24 nber a s. zullen nog bonnen wor- mgewezen voor vlees, melk, aard- m, grutterswaren, ontbijtkoek, jam, peulvruchten, vermicelli en uchten. D12 komen scherven voor, waarop tbare messen der schilmachines d worden. De directle heeft daar- îans de beschlkking gekregen e nodige instrumenten, waarmee rborgen splinters in het hout kan sn. Tootste der Nederlandse lucifers- [en, die te Eindhoven, heeft tôt [ikele weken stop gestaan. thans zij weer een beperkte productie van de zusterfabrlek et Breda en le Nederlandse lucifersfabriek te Dit hervatten van de productie ;elden als een bewijs van het feit, ik het brandend probleem der 1 weer een klein stapje nader tôt bssing komt. Ubberconferentie te Londen. .9 dezer begint te Londen een ntie van de Rubberstudiegroep. ;se en ook de Amerikaanse dele- estaat uit 9 personen. Nederland Pden vertegenwoordigd door een le bestaande uit de heren P. H. nann, Handelscomm. van N. O. onden, hoofd der delegatie; Dr. Bannier, gecommitteerde voor Zaken aan het ministerie voor Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc- r Handels Ver. .Amsterdam", Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; lerts van Reesema, dir. Rubber- Mij. Amsterdam, allen leden. brvangend lid is de heer J. F. (fort. 1APPEMEERSTER KLAAGT lezer w^st ons op de slechte con- «vaarin de z.g. ..hooghoutjes" in îeente Sappemeer verkeren. In d met deze klacht hebben w(j ons ersoonljjk op de hoogte gesteld. :t Westen naar het Oosten gaan- jgen we eerst de brug de .erk. Deze is vrij goed. Enkele zijn stuk, en kunnen gemakke- rden vervangen. Het ..hoogholtje" Slochterstraat verkeert Tn wat goede toestand. De treden zijn !ten, zodat het afdalen, vooral idere mensen moeilijk is. Boven- ankeert een leuning. rug bij de Victoria Fabriek is er aan toe. De païen waarop zij 11 half verrot, de treden zijn zeer iten en zitten op ongelijke af- van elkaar. De leuningen zijn verdwenen, en voor zover nog ig gebroken. Hier is reparatie d noodzakelijk. oord naar en als 'ergissing of had de'drisis 'ton wel "de was' ga^'n Ifen^een flSfl B'* tlcohol het hart van mîjn baas ver- windje suizelde door het helm 't" Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, zij v alcohol het hart van mîjn D. steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere, gebruinde buitenman mijn en doek om haar hais en vér in de inktzwarte duisternis. De Werd dag, de zon rees tôt het nog was geen van beiden terug- Ik liep làngs het smalle duin- ar het strand, dat stil was en in de zonnige herfstdag. één mens was er: de vrouw! liep ze heen en weer, zwaalde ir armen, schreeuwde dwaze be- (en naar de zee, die nu weer 'as en de zonnestralen duizend- weerkaatste. Somtijds balde ze listen en dan rolden haar ogen hun kassen. Ze was waanzinnig ,lg niet terug naar ons huis, ik niet, maar zwierf dagenlang land, op zoek naar het huis aeer van Staanderen. Eindelijk iet er woonden vreemden. \raathond werd ik, die leefde rven resten en eetbare hapjes s emmers, en die sliep in par- ortieken. De ellende en ontbe- an dit bestaan mfiakten me sleepte mijn uitgeput lichaam gs de straten; ik moest toch :n opscharrelen, er desnoods en met andere honden, want leven. avond legde ik mij uitgeput racht neer. In de verte lokte ichte winkelstraat; een ijle -1 drong door een geopend Jijn gedachten verstarden, mijn erd zwaar en neeg naar de rwijl de blik van mijn ogen e, wentelde mijn lichaam zich itends duwden mannen van de msreiniging het hondencadaver in (racht. Het groene water sloot zich an het met stenen bezwaarde lijk. H. B.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1