âge Helpt Elkander. Buitenlands Overzicht Strafnormen voor Geïnterneerden. L Wm - -//// Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLADOfficiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappem 5uitenlands overzicht Uit de jSp oorwegnieuws. 74e Jaargang ZATERDAG 25 Augustus 1945 No. 36 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" Officiëel Orgaan voor Hoogezand en bappemeer BANDELOOSHEro EN HAAR BESTRIJDING. Bonnenlijst stributie verwacht I J* 11 4ste Jaargang ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 No. 58 30NNEMENTSPRIJS 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 IIJS DER ADVERTENTIES et. p. mm. Zogen. „Kleintjes", lim. 75 et. (bij vooruitbetaling) de Joden dus bondgenoten van Enge- 7- land en Amerika^ Daartoe geeft ookj Verschljnt Woensdag en Zaterdag Ultg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres eer Drukkerij T. K. KREMER Zn.' Noorderstr. 54. Sappemeer. Tel 213 ABONNEMENTSPRIJS fi .25 p.kwart. franco per post f 1.50 (bij vooruitbet.) PRIJS DER ADVERTENTIEN 10 et. per m.m. Zogen. Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim, 7j et. (bij vooruitbetaling) OOST -GOORECHT Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sappemeei Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54 - Sappemeer - Tel. 213 De radioluisteraar zal gemerkt heb- ben, dat het dicteernieuws voor de pers niet meer in 't ochtend- en mid- dagprogramma is opgenomen. Dat is niet te wijten aan het persburea,u A. N. P.-Aneta, doch aan de Radio Omroep, die de zenders niet meer be- schikbaar wil stellen. Door deze maatregel is de pers in het algemeen, en de provinciale pers in het bijzon- der ernstig gedupeerd, omdat zij het uitvoerige per post aan haar gezon- den nieuws vanzelfsprekend met enige vertraging ontvangt. In de moeilijke omstandigheden waarin wij thans leven is het een mo- rele plicht elkaar zo veel mogelijk te helpen, en zo was het de plicht van de Radio Omroep de pers te helpen, nu het Nieuwsbureau noch over een eigen zender, noch over een uitge- breid telex-apparaat kan beschikken. Het motief van het feit, dat de zenders van de Radio Omroep niet meer voor een ochtend- en middag- uitzending van het dicteernieuws worden beschikbaar gesteld, is niet duidelijk. Wenst de Radio met de pers een concurrentiestrijd aan te gaan, of moeten wij dit beschouwen als een oorlogsverklaring aan de pers? Ze- ker is, dat de radio-leiding misbruik maakt van haar macht, en de belan- gen van anderen met voeten treedt. Van de uren en uren bromtol-muziek, die dagelijks de aether wordt inge- slingerd, kan heus wei een half uur- Weinig dingen zijn er, die op het ogenblik zo in het middelpunt der belangstelling staan als het probleem van de tuchteloosheid der jeugd. De bandeloosheid onder het opgroeiende geslacht heeft zodanige vormen aan- genomen, dat allerwegen dammen zullen moeten worden opgeworpen om het kwaad te keren. Oneerlijkheid en liegen, gebrek aan arbeidslust, om van nog ergere ondeugden maar niet te reppen, vieren hoogtij. In de ach- ter ons liggende bezettingsjaren zag de opgroeiende jeugd met de haar eigen scherpe blik, hoe ouderen het zo nauw niet namen met het verschil tussen het mijn en het dijn. En leerde het niet, zag het niet welhaast dage lijks voor eigen ogen, hoe, In meer dan één geval, het beter was de waar- heid te verzwijgen of te verdraaien, omdat een open en frank uitkomen er voor de meest funeste gevolgen met zich kon slepen? Werd er niet één dezer dagen in ,,Het Vrije Volk" nog op gewezen hoe sporadisch men een ,,eerlijke vinder" aantreft, zelfs in die gevallen, waarin het gevondene duidelijk zijn rechtmatigen eigenaar aanwijst Het voorbeeld, dat hierin dikwijls door de ouderen wordt en werd gegeven, is nu juist niet al te geschikt om de jeugd de juiste idee omtrent eerlijkheid en waarheid bij te brengen. En dan die ontzettende verwildering op zedelijk gebied, waar- op door de meest gezaghebbende per- sonen al zo vaak bij herhaling is ge wezen! Hier dient ingegrepen te worden om nog erger te voorkomen. Onmid- dellijk zij hier toegegeven, dat het vraagstuk van de tuchteloosheid op verschillende gebieden ligt.Een onder- zoek naar de oorzaken hiervan ligt evenzeer op het gebied van den pae- dagoog als van den geestelijke, op- dat van den medicus evengoed als op dat van den criminoloog. Maar vôôr alies zal de oorzaak gezocht moeten worden in het vernielde gezinsleven, waarvan zovelen onder de jeugd het slachtoffer werden. In de laatste ja- ren is er van het gezin, dat door de tijdsomstandigheden werd uiteenge- rukt, zo weinig opvoedende kracht uitgegaan. Wil men dus de vernie- lende invloed, die er uitgaat van een verscheurd gezinsleven, opheffen, dan is een van de zaken, die het eerste hersteld moeten worden, het gezins leven, omdat vandaar uit de grote stimulerende kracht bij de opvoeding moet uitgaan. Het geregelde huisge- zin is een onontbeerlijk element in een goed geordende samenleving: hoe hechter het gezin is gegrondvest, hoe groter 00k de paedagogische kracht is, die er van uitgaat. Functionneert die kleine maatschappij, die men ge zin noemt, regelmatig, dan kan het niet anders, of de grote maatschappij, die uit al die kleine cellen is opge- bouwd, zal daarvan de gunstige uit- werking ondervinden. De eerste stap is dus: het gezinsleven weer in nor male banen leiden. tje af voor dicteernieuws. Hier wreekt zich ongetwijfeld het feit, dat de beschikking over aile zenders en de nieuwsomroep in één hand zijn. Wanneer dit leidt tôt machtswille- keur, dan is een terugkeer naar de toestand van voor 1940 gewenst, toen aile nieuwsuitzendingen door het A. N. P. werden verzorgd. 25 tôt 31 Augustus. Herdenkingsweek Stichting 1940—1945. Predikbeurten, Zondag 26 Aug. 1945 Ned. Herv. Gem. Sappemeer: 10 u. ds. Schenk. Hoogezand: 10 u. ds. Schmidt. Westerbroek: 7 u. n.m. d.hr. Kraima. Kielwindeweer: Geen dienst. Kropswolde: 10 u. cand. Naber. Zuidbroek 10 u. ds. van Mullem, on- derw.: de vrouw als middel. (Sy- nodetekst Genesis 12, vers 13). Noordbroek: 10 u. ds. van der Meiden Stootshorn: 7 u. ds. van der Meiden. Slochteren: 10 u. ds. Lieve. Doopsgezinde Gem. Sappemeer: 10 u. ds. R. de Zeeuw. Noordbroek: 10 u. Dienst. Gereformeerde Kerk. Sappemeer: 9.30 u. ds. de Boer van Den Andel; 5 u. ds. L. M. Wynia. Martenshoek: 10 u. ds. L. M. Wynia; 4.30 u. ds. de Boer. Ned. Herv. Kerk (Ev.) Sappemeer: 10 u. d.hr. K. Pruijsen, 4 u. d.hr. J. La Brijn uit Tjuchem Baptisten Gemeente. Hoogezand: 10 u. Kinderkerk; 4 u. Theol. stud. J. Bosma; 6.30 u. Jeugddienst. Foxhol: 10.30 u. Bijbelbespreking; 3.30 u. Openluchtsamenk. (Wes terbroek) 7 u. Samenkomst Theol. Stud. Reiling. Leger des Heils. Hoogezand: 10 u. Heiligingssamen- menkomst; 3.30 u. Openluchtsa menk.; 7.30 u. Verlossingssamen- komst; 2 u. Zondagsschool. Voor de predikbeurten voor de Wij- dings- en Herdenkingsdiensten op Vrijdag 31 Aug. verwijzen wij naar ons blad van Woensdag a.s. Wij ver- zoeken de heren Predikanten deze predikbeurten, voorzover nog niet opgegeven, deze voor Maandagmid- dag 12 uur in te zenden. mogendheid die zelf zich heeft ver- plicht in San Francisco om zelfbestuur der Inheemse bevolking en verhoging van het welvaartspeil 2 jaar internering (niet celstraf). Men leest zelfs, dat ze vrijgesproken worden. Is dat geen grote onrecht- vaardigheid tegenover de nabestaan- den van hen die in bezettingstijd werden vermoord of in het buiten- land omkwamen? In de eerste zitting van het bijzon- der Gerechtshof te 's-Gravenhage zijn doodvonnissen tegen ex-landwachters geëist. Deze eisen bevredigen het rechtsgevoel van de gemiddelde Ne- derlander, in tegenstelling met de lage straffen, die de tribunalen in Zuid-Nederland opleggen. Een dief, een moordenaar krijgt 10 20 jaar celstraf dan wel levenslange opsluiting, en de thans geïnterneer den zijn bijna zo grote, even grote, of grotere misdadigers dan dieven of moordenaars. Zij waren het, die ons land verraden en verkocht hebben aan den vijand, die den bezetter ge- holpen hebben in de plundering van ons land en de vertrapping van ons volk. Zij zijn mede schuldig aan de massamoord op Nederlanders in den vreemde. Hun misdaad is hoogverraad. Tegen dergelijke individuen hoort men straffen uitspreken van 1, 1% of Kort geleden heeft de ministerpre- sident aangekondigd, dat binnenkort een aantal geïnterneerden ontslagen zal worden omdat er geen huisves- ting voor hen, is voor de komende winter, Deze maatregel heeft onrust onder de bevolking verwekt. Geen wonder, dat er onrust heerst als een misdadigersbende wordt losgelaten. Minister Schermerhorn heeft te Rotterdam verklaard dat geen 60000 geïnterneerden zullen worden vrijge- laten. Hoeveel het er wel zijn heeft hij niet gezegd. Laàt de regering op- passen, dat zij niet weer in de voor- oorlogse laksheid vervalt. Gedenk, die deze woorden leest Mijn makkers in de nood. En hen die nastaan 't allermeest Dien hunne ramspoed groot. Stichting 19401945. UIT ONZE GEMEENTEN. SAPPEMEER. Blok V van de Luchtbescherming heeft zijn batig saldo ad f 34.81 en zijn verbandmate- riaal geschonken aan het Rode Kruis De WelEerw. Heer Ds. R. de Zeeuw komt voor op een nominatie van vier geestelijken, die voor het ambt van predikant aan de Doops gezinde Gemeente te Enschede in aanmerking komen. Als opvolger van den Heer A. Daanje, koster der Doopsgez. kerk, wien als zodanig eervol ontslag is verleend, is benoemd het echtpaar A. v. d. MeerBakema. Het grote nationale feest van 31 Augustus nadert met rasse schreden. Van aile zijden wordt gewerkt en gezwoegd, om die dag voor Sappe meer onvergetelijk te maken. Er is een comité opgericht om een schitterend kinderfeest te organise- ren. In 't vorig nummer van dit blad is daaromtrent een en ander mede- gedeeld. Terwijl de buurtverenigingen zich beijveren om een feestelijk aanzien aan onze plaats te geven, heeft een ander comité zich ingespannen om tôt een avondfeest te komen, vol licht, vol muziek en grote afwisseling Een groot familiefeest voor heel Sappemeer wordt het. Plaatselijke gymnastiekverenigin- gen, kerkkoren en zangverenigingen zullen er aan medewerken. Maar 00k Canadese officieren en soldaten heb ben hun middelen en krachten dlspo- nibel gesteld om het Sappemeerster feest er een te doen zijn waar we trots op kunnen zijn. Er worden po- gingen in 't werk gesteld om de fees- telijkheden te sluiten met een schit terend vuurwerk. Door middel van aanplakbiljetten zullen aile bijzonderheden betreffende het programma bekend gemaakt worden. HOOGEZAND. Mej. E. Agterbos, die jarenlang onderwijzeres is ge- weest aan de o.l. school te Foxhol, heeft als zodanig ontslag gevraagd. Door de bewoners van Ooster- park en Zuiderstraat zijn buurtver enigingen opgericht. Tegen F. t. C. is procès verbaal opgemaakt wegens mishandeling van zijn schoonzuster en vernielingen in haar huis. Naar wij vernemen, zal de offi- ciële ingebruikneming van de Hooge- zandsterbrug plaats hebben op 31 de zer 's voormiddags 11 uur. Sedert Maandagavond is het 4- jarig zoontje van schipper Lever, wiens schuit aan de Zuiderstr. bij de werf van de Fa. Gebr. Coops ligt, zoek. Het signalement van het knaap- je luidt: groot voor zijn leeftijd; wit haar; blauwe ogen. Hij was gekleed in een wit/geel gebreid truitje en droeg een korte blauwe broek. Ver- der had hij blauwe kniekousen en bruine laarsjes, waarvan het bovenste deel is afgesneden. Als bijzonder ken- teken heeft hij een schaafwonde op het voorhoofd. Hun, die inlichtingen kunnen ge ven, wordt verzocht zich tôt de po- litie te wenden. SLOCHTEREN. Voor de op 31 Aug. te houden optocht hebben zich vele deelnemers aangemeld. Voegen wij hierbij nog de verschillende scho- len, dan belooft dit werkelijk iets groots te zullen worden. Daar er voor de verschillende deel nemers van het avondfeest geen plaats zal zijn, werd besloten twee avonden hetzelfde programma op te voeren en wel op 31 Aug. en 1 Sept. De eerste avond is voor leden, de tweede voor nieuwe leden en voor zo- ver nog plaatsen over zijn voor niet leden. Aangifte van nieuwe leden bij den secr. De Roo, Slochteren en den penn. P. Noorman te Schildwolde. ZUTDBROEK. Op 19 Aug. werd de jaarlflkse wedstrfld gehouden tussen de hengelver. „Zuidbroek" en ,,Scheemda" op het Schildmeer. De vangst was gering. „Zuidbroek" won met 112 tegen 107 punten. Er werden 10 persoonlijke prijzen in de vorm van diploma's uitgereikt. STOOTSHORN. De commissie voor het organiseren van een op 15 Sept, a.s. te houden schoolfeest met daar- aan verbonden avondfeest heeft suc- ces gehad want behalve giften in na- tura is een bedrag van ruim f 1500. ontvangen Voor de ouders en andere genodigden wordt des avonds in de schuur van den heer E. Koning, feest gevierd een gezelschap van 7 per- sonen zal optreden. Einde van de oorlog. Straks zal blijken of de regeling van de vrede in het Oosten moeilijk- heden met zich zal brengen. Natuur- lijk heeft Rusland zijn eisen en het is maar de vraag of deze niet een bit- tere teleurstelling zijn voor de Chi- nezen. Daarbij komt nog dat de Ame- rikanen deze oorlog gewonnen heb ben en dat de Chinezen er ontzaglijk onder geleden hebben. Het zou niet fair zijn indien nu de Chinezen de gebieden die hen zouden schadeloos stellen en die tôt China hebben be- hoord zoals Mansjoekwo zou den moeten afstaan aan Rusland. Men kan alleen hopen dat staats- manswijsheid en vrees voor nôg een oorlog aile partijen tôt elkaar zullen brengen om een blijvende en bevre- digende oplossing te vinden. In de .Observer" werd er terecht op gewezen, dat er eigenlijk nog maar twee grote mogendheden zijn: Amerika en Rusland en dat die be- slissen wat er gebeuren zal. De kwes- tie schijnt nu eigenlijk hierop neer te komen dat uitgemaakt moet worden welk deel van China onder Ameri- kaanse en welk deel onder Russische invloed zal komen te staan. Dat het echter practisch zal neerkomen op een verdeling van China in invloeds- sferen zoals dat het geval is met Europa en met Perzië moet men wel aannemen. Waarschijnlijk is dit de enige basis waarop voor lange tijd hopelijk voor immer vrede zal kunnen blijven bestaan. Het lot der koloniën. Eén ding is merkwaardig er zijn persstemmen die natuurlijk geen officlële politiek vertegenwoordigen zowel in Amerika en in Brits- Indië als in Rusland, die de moge- lijkheid in overweging geven om de status der nu bevrijde koloniën te wijzigen. Het betreft hier Engelse, Franse, Nederlandse en Portugese gebieden. De bedoeling van deze com- mentators zou zijn om die gewesten zo snel mogelijk rijp te maken voor zelfbestuur en ze daartoe te doen controleren door een voogdijraad der Verenigde Volkeren (trusteeship) na tuurlijk met deelneming der vroegere koloniale mogendheden als trustée. Nu is dit beginsel in San FrUncisco alleen aanvaard voor die gebieden, die aan den vijand ontnomen zijn en dan nog slechts als op de vredes- conferentie daarover een accoord kan worden bereikt. Het is theoretisch mogelijk dat een land dat een man- daatgebied beheert dit vrijwillig on der internationaal beheer wil plaat sen. Verworpen is echter elke poging een koloniale mogendheid te verplich- ten deze voogdij te aanvaarden. Het is 00k logisch dat indien een koloniale mogendheid van haar koloniën een „dominion" wil maken of er zelfbe stuur aan wil verlenen zij dit wel al leen af kan en rechtstreeks onder- handelt met de vertegenwoordigers der Inheemse bevolking. Zo zal het dan 00k wel geschieden. Elke andere suggestie zou nodeloze inmenging zijn in de aangelegenheden van een SPORTKLANKEN. Voetbal. Donderdagavond vond de voetbalwedstrijd H.S.C.Rest H. S. plaats, die eindigde in 3-3 gelijk spel. Voor de rust wilde het tempo er niet in komen en het plaatsen was onzuiver. In die période gelukte het geen der partijen doelpunten te maken. In de tweede speelhelft kwam er meer spanning in de strijd en het spelpeil steeg. Door een schot van v. d. Huizen namen de gastheren de leiding. Van het feit dat de keeper uitgelopen was profiteerde de Rest H.S. (11). Nogmaals had v. d. Hui zen succès, en maakte Scholten met een kopbal gelijk. Ook het derde doel- punt van v. d. Huizen werd door Scholten geltjk gemaakt. Het einde was 33. De belangstelling was bevredigend, maar... er kon meer bij. Er zijn zeer veel lepels, vorken, messen en borden nodig! Vele getroffen gezinnen zullen H.S.C. dankbaar zijn voor haar origi- neel initiatief. Kegelen. Op de banen van Café Groeneveld hebben elkaar Zondag in een z.g. „StadOmmelanden-wed- strijd" de Noordelijke kegelaars ont- moet. Van weerszijden namen 22 van de beste spelers(sters) aan de wed- strijd deel. De provincialen wonnen met 2631 ht. tegen de stedelingen 2473 ht. te bevorderen. Dit ailes is van belang voor Nederland dat indertijd bij mon de van minister van Kleffens heeft verklaard, dat Indië reeds geen kolo- nie meer is en dat de verhouding tus sen de verschillende gebiedsdelen v. het Rijk een zaak is van interne po litiek. FLITSEN In de gemeente Eenrum is in twee gevallen procesverbaal opgemaakt in verband met overschrijding van het tarief, zoals dat in de loonregeling voor het groenrooien is vastgesteld. Gisterenavond heeft Gen. Mac Arthur een aantal bevelen gegeven welke voorlopig een einde maken aan Japans onafhankelijkheid. In Okinawa staat een reusach- tige luchtvloot gereed om Dinsdag luchttroepen voor de bezetting van Japan naar Tokio te brengen. Tege- lijkertijd met deze operatie zal de ge- allieerde vloot de baai van Tokio bin- nenstomen. De ondertekening van het vre- desverdrag zal Vrijdag a.s. plaats vinden aan boord van de ..Missouri", die in de baai van Tokio ligplaats zal kiezen. Nog steeds bltfft 't Japanse op treden arrogant en brutaal. In de nieuwe regering is een minister van oorlog benoemd; bioscopen en andere vermakelijkheden zijn weer voor het publiek opengesteld; een verbod tôt verbroedering met de geallieerde be- zettingstroepen is nota bene door de Japanse autoriteiten uitgevaardigd. Er bestaan plannen om 600 Ne- derl. artsen naar Indië te zenden. Distributiekring HOOGEZAND met Agentschap SAPPEMEER. Uitreiking toeslagkaarten bij/.on- dere arbeid en rantsoenbonnen melk v. giftige arbeid over de 10e période 1945. Voor de gemeente Hoogezand. Maandag 27 Aug 1945 van 912 en van 24 en Dinsdag 28 Aug. 1945 van 912 landbouwers; Dinsdag 28 Aug. 1945 van 24 kwekers; Woens dag 29 Aug. 1945 van 912 en van 24 uur: Heide Mij, Aardappelm.fa- brieken en Scheepswerven; Donder- dag 30 Aug. 1945 van 912 en van 24 uur: Overige categorieën. Voor de gemeente Sappemeer: Maandag 3 Sept. 1945 van 24 u.: landbouwers; Dinsdag 4 Sept. 1945 van 912 kwekers van 24 u.: ove rige categorieën. Zelfverzorging. Maandag 27 Aug. 1945 wordt weer begonnen met de inname van de bonnen voor zelfver- zorgers. Deze bonnen moeten inge- leverd worden op dag en uur, aange- geven op het oproepingskaartje. Be halve de oproepingskaart moeten de Tweede Distributiestamkaarten (TD) worden meegenomen van aile gezins- leden. De volgende bonnen moeten in- geleverd worden: Brood: 100, 114, A-B-C 120, A-B- C 121, D 121, E 121, A 132, B 132, B 133 en C 132; Vlees: 110, A-B-C 126, D 128, E 128, A-B-C-D 144, A- B-C145; Melk: 111, B128, C128, D130, E 130, A-B-C-D 146; Aardappelen: 112, A 130, B 130, A 147, B 147, C 147, D 147. Noteer deze bonnen di rect even in Uw notitieboekje. Algemeen Distributienieuws 1 rantsoen vleeswaren is thans: 100 gr. gekookt of gerookt rund-, kalfs-, varkens-, paarde- of schape- vlees zonder been, dan wel gerookte worst, gebraden gehakt of corned beef 130 gr. knakworst of gekookte worst; 165 gr. leverart., tongenworst of nierbrood; 200 gr. zure zult; 400 gr. bloedworst; 175 gr. verse tong, lever of hart van runderen, kalveren, varkens, paarden en schapen; 265 gr. verse zwezerik van runderen en kal veren; 330 gr. varkenskluiven, verse uiers van runderen of verse nier van runderen, kalveren, varkens en scha pen; 430 gr. staart van runderen en kalveren; 665 gr. varkenspoten. Stroop. Op bon 118 is in deze pro- vincie 250 gr. stroop toegewezen. Winkeliers worden echter bevoorraad met 125 gr. per bon. Itaas. Op aile toewijzingen zal in het vervolg de helft 40+ en de helft 20+ kaas worden afgeleverd. Toeslag bijzondere arbeid. wordt met ingang van 2 Sept, verhoogd, en wordt verstrekt vanaf de datum dat 1 "1 tôt en me 154 B12 C14 238 en met 25 November 1945. kaarten KA, KB, KC 512. 1 doosje lucifers t.m. 141 800 gram brood 143 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk 3 V2 liter melk ^aarten KD, KE 512. "36 800 gram brood 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 500 gram suiKer 250 gram boter 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gr. chocolade of suikerwerken 6 liter melk 150 gram vlees 1 kg. aardappelen 400 gram brood 250 gr. rijst of kindermeel cskaart Q 413 2 rantsoenen tabaksart. (geen lmport-sigaretten) de broodbonnen kan men Engelse ts betrekken, voor over de detail- bakker deze nog voorradig heeft r de week van 18 tôt en met 24 aber a.s. zullen nog bonnen wor- ingewezen voor vlees, melk, aard- n, grutterswaren, ontbijtkoek, jam, peulvruçhten, vermlcelli en uchten. bl2 komen seherven voor, waarop tbare messen der schilmachines d worden. De directie heeft daar- îans de beschikking gekregen e nodige instrumenten, waarmee irborgen splinters in het hout kan en. Tootste der Nederlandse lucifers- :en, die te Eindhoven, heeft tôt îikele weken stop gestaan. thans zij weer een beperkte productie van de zusterfabriek et Breda en le Nederlandse luclfersfabriek te Dit hervatten van de productie elden als een bevvijs van het feit, k het brandend probleem der weer een klein stapje nader tôt sssing komt. abberconferentle te Londen. 9 dezer begint te Londen een ntie van de Rubberstudiegroep. ;se en ook de Amerikaanse dele- pstaat uit 9 personen. Nederland •den vertegenwoordigd door een le bestaande uit de heren P. H. nann, Handelscomm. van N. O. pnden, hoofd der delegatie; Dr. Bannier, gecommitteerde voor Zaken aan het ministerie voor Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc- I Handels Ver. .Amsterdam", Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; lerts van Reesema, dir. Rubber- Mij. Amsterdam, allen leden. ervangend lid is de heer J. F. (fort. APPEMEERSTER KLAAGT ezer wijst ons op de slechte con- 'aarin de z.g. ..hooghoutjes" in eente Sappemeer verkeren. In met deze klacht hebben w(j ons ersoonljjk op de hoogte gesteld. t Westen naar het Oosten gaan- jgen we eerst de brug bij de Kerk. Deze is vrrj goed. Enkele I zrjn stuk, en kunnen gemakke- rden vervangen. Het ..hoogholtje" Slochterstraat verkeert in wat goede toestand. De treden zijn iten, zodat het afdalen, vooral idere mensen moeilijk is. Boven- ankeert een leuning. rug bij de Victoria Fabriek is er aan toe. De païen waarop zij II half verrot, de treden zijn zeer iten en zitten op ongelijke af- van elkaar. De leuningen zijn e verdwenen, en voor zover nog ig gebroken. Hier is reparatie d noodzakelijk. - me mee- Samen zijn "speelniakker te "worden" waqetjriHn m we langs een paar landwegen, 'bestemming. Het was een versehrikke- Aiuui u En Zuid van Oost naar West, en als we aile plaatsen bezocht hadden, dan be gonnen we onze rondrit opnieuw Het vergissing of had de Crisis dan wel de alcohol het hart van mijn baas ver- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere, gebruinde buitenman mijn was gaan liggenf®een flauw Zuiden- wmdje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, zij en doek om haar hais en vér in de inktzwarte duisternis. De tverd dag, de zon rees tôt het nog was geen van beiden terug- Ik liep langs het smalle duin- ar het strand, dat stll was en ln de zonnige herfstdag. één mens was er: de vrouw! liep ze heen en weer, zwaaide ir armen, schreeuwde dwaze be- gen naar de zee, die nu weer ras en de zonnestralen duizend- weerkaatste. Somtijds balde ze iisten en dan rolden haar ogen hun kassen. Ze was waanzinnig iig niet temg naar ons huis, ik niet, maar zwierf dagenlang land, op zoek naar het huis heer van Staanderen. Eindelijk het er woonden vreemden. traathond werd ik, die leefde Irven resten en eetbare hapjes s emmers, en die sliep in par- lortieken. De ellende en ontbe- an dit bestaan mpiakten me sleepte mijn uitgeput lichaam gs de straten; ik moest toch :n opscharrelen, er desnoods en met andere honden, want leven. avond legde ik mij uitgeput racht neer. In de verte lokte ichte winkelstraat; een ijle t drong door een geopend dlijn gedachten verstarden, mijn erd zwaar en neeg naar de rwijl de blik van mijn ogen e, wentelde mijn lichaam zich tends duwden mannen van de iniging het hondencadaver in acht. Het groene water sloot zich n het met stenen bezwaarde lijk.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1