âge Atoombom Q Indië en Wij Buitenlands Overzicht. o N 'sprijs: iiiwi" «fir m mh iOBb îuitenlands overzicht Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" NIEUWS- ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappem Spoorwegnieu ws. I BonnenlijslT 74e Jaargang WOENSDAG 29 Augustus 1945 No. 37 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD waarin oP9anon,en de "SLOCHTERofficiëel prgaan VOor Hoogezand en Sappemeer Q LU stributie verwacht - Te - -J» 4stc Jaargang ZATERDAG JO NOVEMBER 1945 OOSTGOORECHT 5o. 58 30NNEMENTSPRIJS 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 RIJS DER ADVERTENTIES et. p. mm. Zogen. ..Kleintjes", nlm. 75 et. (bij voorultbetaling) Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administra tie- en Redactieadres- Drukkerij T de Joden dus bondgenoten van Enge- 1 -w-w- -r riu j Iand en Amerikm Daartoe geeft ook U1C de uuiuersi tôt en me en Redactieadres: eer Drukkerij T. K. KREMER Zn. ^oorderstr. 54' Sappemeer, Tel 243 ABONNEMENTSPRIJS fi.25 p.kwart. franco per post fi.50 (bij vooruitbet.) PRIJS DER ADVERTENTIEN 10 et. per m.m. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) OOST-GOORECHT A m A aiTH Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sappemeei Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 5+- Sappemeer - Tel. 213 75 et. \uij bi m .|Ti 1 Nooraerstr. 54- od^tuiv,. Vrijdagavond heeft Kol. du Croo in Hôtel Faber een lezing gehouden, ge- titeld „Indië en Wij." Allereerst gaf spreker een beeld van Indonésie van vôôr 1940. Om- streeks 1900 vond men er geen grote bedrijven, doch slechts particulière en z.g. ,,familie"fabriekjes. In die tijd was alleen Java van belang; de bui- tengewesten waren tamelijk onbe- kend. Het is een van de grote ver- diensten geweest van v. Heutz, dat hii de buitengewesten ontsloot. Toen kwam het groot bedrijf en daarmee een welvaartspeil, dat zo hecht was, dat het de crisis van 1929 kon op- vangen en in 1935 weer sterk stond als tevoren. In '36'37 constateerden geschoolde Indische leiders. dat de leuze: ,.Los van Holland" onjuist was, en dat het samengaan met Ne- derl. voor de handhaving van de eco- nomische welvaart noodzakelijk was. Een andere verdienste van v. Heutz was de invoering van volks- onderwijs, dat thans zijn bekroning vindt in een medische-, een techni- sche- en een juridische hoge school, Volgens de besChikbare inliehtin- gen was de toestand in Indonesië on- der Japanse bezetting minstens even erg als bij ons onder Duitse terreur. Niet gearresteerde Europeanen zijn tôt het laagste levenspeil terugge bracht. Velen zullen een langdurige rust nodig hebben voordat ze hun werk kunnen hervatten. Men ver- wacht, dat 75 der Europeanen nog in leven zal zijn. De voedseltoestand is zeer slecht. De Japanners sloten rijst producerende gebieden af en kochten de gehele oogsten op, om de- ze elders tegen woekerprijzen van de hand te doen. Op Madoera heerst hongersnood, de mensen sterven er langs de weg. Kleren zijn niet meer te krijgen. De vrouwen omhangen het lichaam met oude half vergane zakken en zelfs met boomschors. Een millioen Indische mannen werden ge- deporteerd; 2000 Indonesiërs en 13 leiders werden wegens pro Neder- landse sympathieën onthoofd. Streken waar de bevolking in opstand kwam tegen de verkrachting der vrouwen. werden geheel uitgemoord. Vervolgens behandelde spr. de mo- gelijkheden die Indië jonge en ook oudere Nederlanders biedt. Elke Ne- derlander, die zieb in Indonesië een toekomst wil opbouwen moet deelne- men aan de bevrijding. Hij kan zich bij een aanmeldingsbureau melden als vrijwilliger voor de NICA, het corps mariniers, de expéditionnaire troepenmacht of het gezagsbattaljon. Nadat het dienstverband is vervuld kunnen de vrijwilligers overgaan naar het Indische leger, terwijl zij voor- keur krijgen voor het vervullen van burgerlijke betrekkingen. Kol. du Croo adviseerde studerenden eerst hun studie te voltooien, alvorens tôt aanmelding over te gaan. Vertrekkende mannen moeten hun gezinnen achterlaten. Deze verplichte gezinsscheiding is inmiddels van 3 op 2 jaar teruggebracht. Wel bestaat voor vrouwen indien zij MULO en vakopleiding bezitten, en geen kin- deren onder 14 jaar hebben de Waar de Airbornes daalden! Nadat de Gemeente Hoogezand He- veadorp heeft geadopteerd, wordt er nog steeds aan gewerkt om de hulp zo effectief mogelijk te doen zijn. Zo is er thans een boekje verschenen, dat enig idee geeft van de verwoes- tingen, die in en om Heveadorp, dat tôt de gemeente Renkum behoort, door het oorlogsgeweld zijn aange- rieht. Dit boekje, waarvan de op- brengst geheel ten goede komt aan de bovengenoemde verwoeste plaat- sen, draagt als titel: Waar de Air- bornes daalden! mogelijkheid zich bij het Vrouwelijk Vrijwilligers corps aan te melden, doch het staat niet vast, dat zij in dezelfde streek als hun echtgenoot tewerk gesteld zullen worden en te- zamen met hem zullen reizen. Daar het niet mogelijk zal zijn, dat de grote bedrijven op eigen kracht op gang komen, en hun personeel aan- vullen, zal de staat hun de helpende hand bieden. Van staatsexploitatie zal echter geen sprake zijn, doch van hulp in de eerstkomende moeilijke jaren. Door overbevolking wordt Java naar industrialisatie gedreven. Hier- door ontstaan grote problemen, op allerlei gebied, die opgelost moeten worden. Ten slotte verklaarde spr., dat In dië alleen behoefte heeft aan hen die met geestdrift en overtuiging zich aan de taak van de opbouw willen geven. Predikbeurten, Vrijdag 31 Aug. 1945. Ned. Herv. Gem. Sappemeer: 10 u. Ds. C. A. Schenk. Kropswolde: 10 u. Mej. Hoving. Kielwindeweer9.30 u. Gecombineer- de Wiidingssamenkomst met Ge- réf. in Herv. Kerk, Ds. W. A. Wasch. Hoogezand: 9 u. Ds. Schmidt (mede- werking kerkkoor). Doopsgez. Gem. Sappemeer: 10.30 u. Ds. R. de Zeeuw. Geref. Kerk. Sappemeer: 9 u. Ds. W. Tom. Martenshoek: 9 u. Ds. L. M. Wynia. Kielwindeweer: Zie Ned. Herv. Kerk. Ned. Herv. Kerk (Ev.) Sappemeer: 9 u. dhr. K. Pruysen (med. zangkoor). Baptisten Gem. Hoogezand: 9 u. Ds. Hekhuis. Leger des Heils. Hoogezand: 9 u. Wijdings- en Herd.- dienst. Na de Japanse capitulatie. De capitulatie van Japan stelt na- tuurlijk de geallieerden voor grote moeilijkheden zoals ook het geval was met de overgave van Duitsland. Hier is de vraag of de keizer zijn gezag zal kunnen laten gelden, wat tôt nu toe wel zo schijnt te zijn. Nadat Ja pan ontwapend is komen echter twee millioen soldaten uit de bezette ge bieden terug en worden in Japan zelf er vier millioen gedemobiliseerd. Hoe allen to voeden waar de bevolking reeds leeft op een naar Westerse be- grippen uiterste minimum? Japan is anderhalf maal zo groot als Enge- land, doch slechts een kleine 20 van zijn bodem kan bebouwd worden en er wonen nu ongeveer twee maal zoveel mensen als in Groot-Brittan- nië. Het zal onmogelijk zijn de Ja panse industrie geheel te likwideren want het iand moet textiel en zijde en ijzerwaren uitvoeren om levensmid- delen te kunnen importeren. De grote Japanse concerns, o.a. die van Mitsui, waren voorheen nauw verbonden met buitenlandse trusts. Natuurlijk zullen Amerika en Engeland ook de Japan se industrie gaan controleren. Intussen zullen de Verenigde Sta- ten als sterkste en bijna oppermach- tige Zuidzee-mogendheid uit deze oorlog te voorschijn komen. Zij zullen de beschikking krijgen over drie ke- tens van eilanden die, van Oost naar West, Amerika verbinden met Oost- Azië en tevens de Stille Zuidzee ge heel onder hun contrôle brengen. Ter zee in de lucht en te Iand is Amerika zo sterk dat het vooral met En- gelse medewerking vooralsnog voor geen mededinging beducht be- hoeft te zijn. Aile noodkaarten 6de serie. 600 200 gram bloem 601 250 gram grutterswaren 602 100 gram eipoeder 603 en 604 200 gram suiker 605 250 gram stroop 606 50 gram vette en 50 gram magere kaas 607 150 gram zout Noodkaarten VI A, VI B en VI C. ABC 650 tôt en met 655 800 gram brood A, B, C 656 en 657 400 gram brood ABC 658 250 gram peulvruchten a' b' C 660 100 gram koffie a' B C 661 125 gram boter a' B C 662 en 663 125 gr. margarine 100 gram vet 800 gram brood 112 gr. chocolade De Engelsen en Europa. Merkwaardig is dat de Engelsen zich zeer actief gaan bemoeien met de toestanden in de door de Russen bezette gebieden. Alleen in Tsjecho- Slovakije bestaat volgens hen Churchill was hun woordvoerder in het Lagerhuis en de minister Bevin viel hem bij démocratie. In aile andere landen zouden dictatoriale re- geringen zijn en zouden de verkiez.n- gen niet vrij zijn. Met name wordt er critiek uitgeoefend op Joego-Slavië, op Boelgarije en op Polen. In Pots- dam is besloten dat overal onafhan- kelijke journalisten zouden worden toegelaten en dat démocratie zou be- tekenen dat ook de oppositie aan de verkiezing zou deelnemen. Engeland en Amerika wensen nu dat rekening gehouden wordt met deze beloften. Merkwaardig is dat nu vele bladen van het Anglo-Amerikaanse blok be- togen dat nooit is erkend dat de door Rusland bezette gebieden uitsluitend Russische invloedssferen zouden zijn. Zeer kennelijk is de Anglo-Ameri kaanse macht bezig de Russische wat terug te dringen uit haar ver voor- uitgesehoven positie zowel in het Westen als in het Verre Oosten. Aan- gezien de Russen zeer veel producten nodig hebben ,die vooral Amerika in overvloed bezit, zal Rusland wel con- cessies doen. Maar een werkelijke vriendschap bestaat er toch niet. Een echte bondgenoot is Rusland nooit geweest, noch in het Westen waar het eerst met de Duitsers Polen ver- deelde noch in het Oosten waar het te elfder ure pas de oorlog aan Jappan verklaarde. Dat ailes moge Rusland's goed recht zijn geweest, De feiten verklaren een zeker wantrouwen. A, B, C 664 B 665 C 665 Noodkaarten VI D. D 650 en D 651 800 gram brood D 652 250 gram rijst of kindermeel of 225 gram kinderbiscuits D 653 100 gram suiker D 654 H2 &r- chocolade D 655, D 656 125 gram boter D 657 125 gram margarine Inlegvellen. D 14 800 gram brood E 14 250 gr. rijst of kindermeel, of 225 gram kinderbiscuits Tabakskaart Q 413. 49 2 rantsoenen tabak, sigaren 01 sigaretten De volgende bonnen zijn slechts gel- dig tôt en met 8 Sept, a.s.: 608 2 liter melk 609, 610 100 gram vers vlees z. b. of 112 gr. vlees of vis in blik of 1 rants. vleesw. 611 1 kg- aardappelen A 667 2 kg. aardappelen B 666, IV2 liter melk COLLECTE Deze week houdt het Comité ,,Bloe- men Tolk onzer Dankbaarheid" haar landelijke collecte. Het stelt zich ten doel in de hoofdsteden onzer bondge noten, alsmede in die van Zweden en Zwitserland, welke landen onze nood- lijdende bevolking zo veel hebben ge- holpen, een Hollondse tuin aan te leg- gen om onze dankbaarheid te tonen. STICHTING 1940—1945. De Stichting 1940—1945 houdt de ze week een actie onder het motto „Koninginneweek is Herdenkings- week" (de week van 25 31 Aug.) Aan allen, die daarvoor in aanmer- kinc- komen is verzocht een woord van°herdenking voor de gevallen ille- iiuju nais en trok "me mee. în we langs een gale werkers te spreken of te schrij- ven. Op 30 dezer spreekt de minister- president over dit onderwerp en 1 Sept, vindt een herdenkings bijeen- komst plaats in de Martinikerk te Groningen. Het doel der Stichting is het leni- gen der zedelijke, maatschappelijke en stoffelijke noden van personen, die tijdens de bezetting tôt het bin- nenlands verzet hebben bijgedragen, alsmede van hun gezinnen en nabe- staanden. Wie een bedrag in eens wil storten, kan op ONS BUREAU inte- kenen. Verder wordt 31 Augustus een collecte door N.V.H. gehouden, welks opbrengst voor de helft de Stichting 19401945 ten goede komt. SI'OIITKI.ANKEN. Voetbaluitslag: F V. V. IOosterparkers I 24. Paardensport. Op 8 Sept, organiseren The Br. Colubia Dragoon Racing Club en de Harddraverijver. „Veendam" een draverij, ren en springconcours op het sportterrein te Veendam. Een eventuele winst zal voor liefdadige doeleinden worden bestemd. Gymnastiek en Handbal. In de kortgeleden gehouden alg. jaarverg. van de Sportver. S. V. H. te Hgz. werden in de plaats van de H.H. H. Swalve, J. Bosscher en M. Klopstra nieuwe bestuursleden geko- zen, t.w. mej. W. Bijlstra, mej. D. Brust en dhr. II. Schaap, Besloten werd toen, dat het bestuur onderling de functies zou verdelen, wat inmid dels is geschied àls volgt: H. Eenjer, voorz.; Joh. Rugge, 2e voorz., H. Prins (Beukemastr. 37) alg. secr.- penn.; mej. W. Bijlstra, 2e secr.esse; J. Schaap, 2e penn.; mej. D. Brust en A. Bergman. Zwemimen. Morgen houdt de Zwem- club „Poseidon" in de bad- en zwem- inrichting ,,Foxholstermeer" een zwemwedstrijd voor jongens en meis- jes, dames en heren. Aanvang 1 uur. Om 3.30 uur bij voldoende deelname prestatietochten over 1000 en 1500 meter. Hengelsport. De Hengelsportver. ..Centrum" hield Zondag haar tradi- tioneel geworden feestelijke wedstrijd bij café Landman te Steendam. Ook dames namen aan de wedstrijd deel, door wie in het bijzonder met animo werd gevist. De uitslag luidt: 1. mevr. Reineck, 2. mevr. Nijborg, 3. mevr. Venema. Van de heren behaalden een prijs 1. W. Leuning en 2. B. Dusink. UIT ONZE GEM EEN TEN SAPPEMEER. Op 1 Sept. a.s. hoopt de hr. J. H. Tulp te Kleinemeer zijn 40 j. ambtsjubileum als smid te vieren. De hr. Tulp is voorz. der afd. Hgz.-Spm. Omstr. der B.S.P.V. Het 4-jarig zoontje van schipper Lever, dat sedert 20 Aug. zoek is, werd Maandag uit het Winschoter- diep gehaald. Als verblijdend teken van voor- uitgang kunnen wij mededelen, dat bij de fa. Mulder Wortelboer g>s- teren de eerste Braziliaanse katoen is binnengekomen. Geen wonder, dat dit heugelijk feit door het uitsteken van de vlag werd gememoreerd. HOOGEZAND. Bij mej. W. te Kalkwijk, die thans geïnterneerd xs, werd een rijwiel in beslag genomen, dat in November door Duitsers was gestolen. Mej. W. had zich deze fiets toegeëigend. Dhr. W. Eevennaam, directeur van het Verzorgingshuis is benoemd tôt directeur van de Angelino Stich ting in Emmen. Zaterdag a.s. is dhr. H. Eenjer 25 jaar in dienst bij de Fa. Wed. J. G. Benes. Voor de oorlog had hij 22 ir. achtereen zitting in de Gem.raad voor de S.D.A.P., en nam op velerlei gebied deel aan het organisatieleven. Ook aan sport heeft hij veel gedaan en is voorz. van S.V.H. Dhr. Eenjer heeft zitting in de gem. Sportcom- missie. Voor de betrekking van brug- wachter der Hoogez. brug zijn 136 sollicitanten. SLOCHTEREN. Froombos vierde Zaterdag een groot schoolfeest. Na dat dhr. v. d. Kamp een inlexdend woord had gesproken werd een op- toeht gehouden bestaande uit 25 wa- gens, 20 paarden en 2 fietsen, ailes versierd. Voor de beste vei-sienng waren enige prijzen beschikbaar ge steld. 's Middags vonden kinderspelen plaats. De ouderen vierden 's avonds feest in de tent, waarbij het gezel- schap v. Peursen en het muzieken- semble Bos medewerking verleenden. ZUIDLAREN. Alhier wordt Ko- ninginnedag niet alleen 31 Aug. maar ook 1 en 2 Sept, gevierd. Er is een uitgebreid en aantrekkelijk feestpro- gramma samengesteld. GEVAREN VAN DE De uitvinding van de atoombom heeft vele gemoederen in beweging gebracht. Het Vaticaan heeft ernsti- ge bedenkingen geopperd tegen het wapen, Engelse geestelijken hebben er op aan gedrongen het evenzo m de ban te doen als gifgas; neutrale bladen als de Zweedse hebben het gebruik fel afgekeurd. De pole- mieken zijn belangwekkend en ze be- wijzen dat het menselijk geweten met door de wrede oorlog tôt zwijgen is gebracht. Er zijn ethische tegenstan- ders die het bewust doden van bur- gers afkeuren. Er zijn pessimisten, die een derde wereldoorlog voorzien en daarmee de vernietiging der be- schaving en die aldus redeneren: de mens is niet in staat de oorlog voor- goed uit te roeien, en het is de schuld der geleerden dat hij steeds misdadi- ger wordt. Dan zijn er optimisten, die juist menen dat deze bom voor- goed elke oorlog zal voorkomen. Hij kan n.l. duizend maal zo sterk zijn als hij nu gebruikt werd en wie dat weet zal zich wel wachten ooit weer oorlog te beginnen. Bovendien heeft hij door de snelle beëindiging van deze oorlog millioenen mensenlevens gered. Moge de optimist gelijk hebben. Intussen is het waar dat in de madhtsverhoudingen een wijziging gekomen is ten gunste van het Anglo- Amerikaanse blok. De vrees komt nxx op, dat ook Rusland de bom zal willen maken en zolang zal laten zoeken tôt het procédé gevonden is, indien de Anglo-Amerikanen hun ge- B 667 2 kg. aardappelen B 668 1 kg. aardappelen C 666 iy2 liter melk C 667 2 kg. aardappelen D 658, D 660 2 liter melk Toelichting. In de rantsoenen zijn voor de ko- mende veertien dagen slechts enkele wijzigingen gebracht. m De hoeveelheid zout is verhoogd v. y 100 tôt 150 gram, koffie van 50 tôt m 100 gram. Voor de kinderen wordt thans ook tarwebloem beschikbaar gesteld. Op de bon voor rijst zijn ook kin- derbiscuits verkrijgbaar. Voor de D-groep is de helft van de hoeveelheid rijst verànderd in 800 gr. brood. De bonnen voor vlees, aardap pelen en melk worden voortaan per week aangewezen. Algemeen distributienieuws. Brood. Op de bonnen A127, B127 en C130 worden 8 rantsoenen ver- strekt. Eipoeder. Op bon A, B, C en D 148 per bon 140 gr. Toewijzingen. Aan instellingen wor den voortaan toewijzingen per 14 da- 4 gen verstrekt. Toewijzingen worden in het vervolg gestempeld met de datum waarop de geldigheid begint. Beizigers, die naar het Zuiden of Westen van ons Iand gaan kunnen hun bonnen inwisselen tegen rant- soenbonnen. Vleesbonnen: 110, A126, B12b, C126 en D 128 verlengd tôt 1 Sept. Scheermesjes. Bon R 16 moet voor 6 Sept, ingeleverd zijn. Rozijnen Bon 648 aan de 6e noodkaart voor 5 Sept, inleveren. T.z.t. verkrijgt men hierop 100 gram rozijnen. heim niet onthullen. Inderdaad zou dit gevolg rampzalig zijn en men mag dan ook hopen dat de huidige fabrie- ken onder internationale Contrôle ge- plaatst zullen worden, het geheim openbaar zal worden gemaakt en men alleen verder zal vorsen om de uit vinding voor vredesdoeleinden te ge- bruiken. Het zal moeilijk zijn de méthode daartoe te vinden en elkaar zozeer te vertrouwen. Maar gelukt het niet dan is het einde der mens- heid door zelfvernietiging niet denk- beeldig. Dat is de wrange bijsmaak aan deze zo begeerde en met vreugde begroete overwinning. Het Wilhelmus, ons Volkslied. Het is betreurenswaardig, dat er nog velen zijn, die tijdens het zingen van ons mooi oud volkslied, hetzij uit onwetendheid, hetzij uit valse schaamte, hun hoed of pet op houden. Dat er enkelen zijn, die zich stilhou- den bij gebrek aan stem, of omdat ze uitgesproken vais zingen, is begrijpe- lijk, maar dat iemand het te veel moeite zou vinden om een ogenblik z'n hoofd te ontbloten, is toch wel erg Even erg, zo niet erger dan het ophouden van hoed of pet, is wel het zingen van het Wilhelmus, alsof het een straatlied is. De meest uitverko- ren gelegenheid voor het schenden van het Wilhelmus schijnt wel een Jan Plezier of een ander volbeladen kar te zijn, waar met het grootste genoegen het Wilhelmus afgedreund wordt tussen „De zee, die vol met mijnen ligt" en „Daar bij die molen", ailes bij voorkeur onder begeleiding van jengelende harmonicamuziek. Tenslotte is het helaas niet over- bodig nog even te vermelden, dat het hoogst onhebbelijk is, tijdens het zingen van het Wilhelmus te blijven zitten of door te praten. Laten ouders en onderwijzers hun kinderen resp. leerlingen af en toe, vooral tegen nationale feestdagen, hierop wijzen, en laten de ouderen zich niet schamen hun hoofddeksel af te nemen en staande uit voile borst mee te zingen. K- H- FLITSEN Te Tsoengking en Moskou zijn de bepalingen van het Chinees-Russisch verdrag gepubliceerd. De Sovjet Unie erkent uitsluitend de nationale rege- ring van Tsoengking en de Chinese souvereiniteit in Mantsjoerije. De bei- de staten beloven elkaar steun voor de overwinning op J apan en zullen geen afzonderlijke vrede met dat Iand sluiten. Verder is 'n economische sa- menmerking voorgesteld. Port Arthur wordt zowel voor Rusland als voor China een vlootbasis, en Dairen een vrije haven. Korea krijgt zelfstandig- heid. Het verdrag blijft 30 jaar van kracht. De eerste geallieerde bezettmgs- troepen zijn in Japan geland en wel eb ontmoet. En paar landwegen, ZukT van Oost nâ'ar" West TnAV'we I Sof "fe"'hart vln^S^f^S was, .^aan aile plaatsen bezocht hadden, dan be- steend? Tegen betaling van f 5.83 we. H a d°,°,r ^e,m' gonnen we onze Scïï^âdderT dan be! ™7 Tegenb^taUng ^nf wert tfuu'r d°lT u^ rondrit opnieuw Het een stoere, gebruinde buitenman mijn De vrouw hield'het niet Snger uit zlj 'v; OLUUIi Zuiden- 't Werd Il tôt en met 25 November 1945. ikaarten KA, KB, KC 513. 1 doosje lucifers t-™- Ml 800 gram brood 143 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk S Va liter melk 154 B12 C14 0 /2 111er meu xaarten KD, KE 512. 236 800 gram brood 238 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 500 gram suiKer 250 gram boter 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gr. chocolade of suikerwerken 6 liter melk 150 gram vlees 1 kg. aardappelen 400 gram brood 250 gr. rijst of kindermeel tskaart Q 413 2 rantsoenen tabaksart. (geen lmport-sigaretten) de broodbonnen kan men Engelse ts betrekken, voor over de detail- bakker deze nog voorradig heeft. >r de week van 18 tôt en met 24 nber a.s. zullen nog bonnen wor- ingewezen voor vlees, m»lk, aard- in, grutterswaren, ontbijtkoek, jam, peulvruchten, vermicelli en uchten. D12 komen scherven voor, waarop itbare messen der schilmachines d worden. De directie heeft daar- jians de beschikking gekregen e nodige instrumenten, waarmee îrborgen splinters in het hout kan en. frootste der Nederlandse lucifers- len, die te Eindhoven, heeft tôt pkele weken stop gestaan. thans zij weer een beperkte productie van de zusterfabriek et Breda en 3e Nederlandse lucifersfabriek te Dit hervatten van de productie felden als een bewijs van het feit, ik het brandend probleem der I weer een klein stapje nader tôt ossing komt. libberconferentie te Londen. .9 dezer begint te Londen een ntie van de Rubberstudiegroep. !se en ook de Amerikaanse dele- estaat uit 9 personen. Nederland rden vertegenwoordigd door een le bestaande uit de heren P. H. nann, Handelscomm. van N. O. onden, hoofd der delegatie; Dr. Bannler, gecommitteerde voor f Zaken aan het ministerie voor Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc- |r Handels Ver. .Amsterdam", Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; lerts van Reesema, dir. Rubber- Mij. Amsterdam, allen leden. ervangend lid is de heer J. F. [fort. «APPEMEERSTER KLAAGT lezer wijst ons op de slechte con- tvaarin de z.g. ,,hooghoutjes" in neente Sappemeer verkeren. In d met deze klacht hebben w(j ons ersoonlyk op de hoogte gesteld. it Westen naar het Oosten gaan- jgen we eerst de brug bïj de Kerk. Deze is vrij goed. Enkele zijn stuk, en kunnen gemakke- rden vervangen. Het ..hoogholtje" Slochterstraat verkeert in wat goede toestand. De treden zijn eten, zodat het afdalen, vooral udere mensen moeilijk is. Boven- ankeert een leuning. rug bij de Victoria Fabriek is er aan toe. De païen waarop zij n half verrot, de treden zijn zeer :ten en zitten op ongelijke af- van elkaar. De leuningen zijn e verdvvenen, en voor zover nog ig gebroken. Hier is reparatie noodzakelijk. en doek om haar hais en vér in de inktzwarte duisternis. De verd dag, de zon rees tôt het was geen van beiden terug- r. liep làngs het smalle duin- ar het strand, dat stll was en in de zonnige herfstdag. één mens was er: de vrouw! liep ze heen en weer, zwaalde xr armen, schreeuwde dwaze be- fen naar de zee, die nu weer ras en de zonnestralen duizend- weerkaatste. Somtijds balde ze xisten en dan rolden haar ogen hun kassen. Ze was waanzinnig ig niet temg naar ons huis, ik niet, maar zwierf dagenlang t Iand, op zoek naar het huis xheer van Staanderen. Eindelijk pet er woonden vreemden. traathond werd ik, die leefde jrven resten en eetbare hapjes s emmers, en die sliep in par- iortieken. De ellende en ontbe- an dit bestaan mpakten me sleepte mijn uitgeput lichaam |gs de straten; ik moest toch p. opscharrelen, er desnoods ten met andere honden, want leven. 1 avond legde ik mij uitgeput ;racht neer. In de verte lokte lichte winkelstraat; een ijle k drong door een geopend dijn gedachten verstarden, mijn erd zwaar en neeg naar de rwijl de blik van mijn ogen e, wentelde mijn lichaam zich btends duwden mannen van de "'niging het hondencadaver in t. Het groene water sloot zich met stenen bezwaarde lijk. H. B. I

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1