Uit de Krantenwereld âge Wat gebeurt er in Spanje Buitenlands Overzicht Président Truman ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 'sprijs: hHm mUÊÊm iflBs Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en luitenlands overzicht Uit de Spoorwegnieuws. oappemeer Drukkery t k. kremer za.' Bonnenlijst 74e Jaargang WOENSDAG 5 September 1945 No. 39 Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer sprak voor de radio stributie verwacht ™fchaïs rarmTmee. té worden wàs m'y" Iste Jaargang 00ST-G00RECHT BONNEMENTSPRIJS .25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 IIJ S DER ADVERTENTIES et. p. mm. Zogen. „Kleintjes", nim. 75 et. (bij vooruitbetaling) de Joden dus bondgenoten van Enge- 7" land en Amerika^ Daartoe geeft ook J \jk/ Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Hedactieadres* Noordcrstr. 54, Sappemeer, Tel 213 ABONNEMENTSPRIJS fi .25 p.kwart. franco per post f 1.50 (bij vooruitbet.) PRIJS DER ADVERTENTIEN 10 et. per m.m. Zogen. Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim, 75 et. (bij vooruitbetaling) OOST-GOORECHT Verschijnt Woensdags enZaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sappemeei Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54 - Sappemeer - Tel. 213 Een ster, die gedurende enige tijd haar glans verloren had, blinkt thans opnieuw aan de Amsterdamse kran- tenhemel: het Algemeen Handels- blad. Enige dagen geleden is bekend gemaakt, dat dit blad vergunning heeft gekregen wederom te verschij- nen, terwijl het dagblad „De Tele- graaf" en daarmee ook haar volks- editie ,,De Courant-Het Nieuws van den Dag" definitief zijn verboden. Wij willen ons niet voor of tegen deze beslissingen uitspreken tegen het verdwijnen van „De Telegraaf", het schandblad van de bezettingsja- ren, zullen sleehts weinigen bezwaar hebben maar vragen ons toch af op welke gronden deze besluiten ge- nomen zijn. Dat de voorm. hoofdre- dacteur van het Algemeen Handels- blad, de heer von Ballusek zich in de oorlogsjaren zeer correct gedragen heeft is intussen een feit waaraan niet valt te tomen,, en dat hij als journalist hersteld zou worden was zeker zijn goed recht. Met zijn her- benoeming tôt hoofdredacteur van het Handelsblad is hij gerehabiliteerd. Deze maatregelen te Amsterdam vestigen opnieuw de aandaeht op de perszuivering, waarover reeds zoveel is geschreven en gesproken, maar waaraan niets, of althans zeer weinig werd gedaan. Het Militair Gezag is in dit opzicht volkomen in gebreke gebleven. Thans is de perszuivering overgedragen aan het Département van Binnenl. Zaken, en ieder, die een verantwoordelijke betrekking hij de pers bekleed heeft zich vôôr 1 Sept. De galm der festiviteiten. SAPPEMEER. Zij, die een prijs verwierven in de optocht kunnen de ze hedenmiddag afhalen aan de Velo- zaak Noorderstraat. HOOGEZAND. De taak van de jury, bestaande uit mej. R. Boon en de h.h. N. Bulder en E. Wiertsema, om prijswinnaars uit allen die aan de optocht hebben medegewerkt, aan te wijzen, is niet gemakkelijk ge- weest, daar door eendrachtigheid en samenwerking zeer goede resultaten waren bereikt. Ook de buitenwijken hadden grote bjjdragen geleverd. In dit verband wijzen wij erop, dat b.v. het deel der optocht „Alles Rijdt", dat door Kielw. verzorgd was, een lengte had van 500 m. Tenslotte wees zij de volgende winnaars aan: Fraaiste groepen: 1. Rijsthuisje, Westerpark; 2De 11 Provinciën; 3. Vrede, groep Simons; 4. Kalkwijk, Samenwerking (Fam. Klok) 5. H.-S. 6. Kabouters, Oosterpark; 7. Boot m. matrozen, Sportt.str.; 8. Sierrots; 9. Speeltuin; 10. Indonésie, Kerkstr.; 11. Voorheen en thans, Ned. Huisvr.; 12. Hans en Grietje; 13. Nijvere Bijen De groep van de W. A. Scholten's Fabrieken, die de eerste prijs ver- diende, deed mede hors de concours. Orlgineelste groepen: 1 Ned. Spoor- wegen; 2. Witte Wieven van Hesse- link's Laan; 3. 4-span Canadezen m. Cowboy, enz.; 4. Hoogezandster brug, Knijpslaan; 5. Kinderwagen; 6. Groep Duitsers, Verl. Hfdstr.; 7. Aardappel- rooisters van Sjors; 8. Vrije Handel, J. Smid. Westerbroek; 9. Heveadorp; 10. A. Hulsebos, Tank; 11. Tank en Vught; 12. Huishouden in Duitsland; 13. Voorheen en thans, Scheepsbouw. Gondelvaart: 1. Praam, Hoofdstr.; 2. Praam, Spoordijk; 3. Zeilboot, A. J. Gorter; 4. Sloep Vrede; 5. Woithuis en Wieringa M.T.S.; 6. Jolletje v. E. Benes. Toezending der prijzen in de loop van deze week. De prijzen moeten Zaterdag a.s. tussen 4 en 6 uur worden afgehaald. ZUIDBROEK. Uitslagen wedstrij- den voor kinderen: Jongens 6/7 jaar (kopje duikelen en Zweedse bank) 1. J. Boerema; 2. R. v. d. Veen; 3. P. Meltenburg; 4. L. Gerards 8/9 j., (Zaklopen) 1. K. Veendorp; 2. W. Sljjm; 3. R. de Groot; 4. J. v. d. Mo- len; 5. A. de Vries. 10/11 j. (zak lopen): 1. H. Amerika; 2. Kl. de Raad; 3. I. Venema; 4. J. Bolhuis; 5. R. Mandema; 6. H. Robertus. 12/13 jaar: 1. R. Vast; 2. Kl. v. d. Molen; 3. W. Klat, 4. J. v. Stralen; 5. W. Brust. 14 j. en ouder (Hardi, m. Hindemissen) 1. Luc. Vos; 2. J. Schipper; 3. J. v. d. Wijk. Meisjes 6/7 j. (Vlaggetjes steken): 1. H. Wijntjes; 2. J. Kok; 3. R. de Groot; 4. T. Jager; 5. J. Elzer. 8/9 j. (behendigh. oefening) 1. A. Olthof; 2. J. Lic'htenberg; 3. C. Prins; 4. J. Munnik. 10/11 j. (Was op lijn hangen) :1. A. Veentjer; 2. F. Wolt- hof; 3. J. Vedder; 4. G. Smit; 5. E. Venema. 12/13 j. (Hardlopen met bij dit ministerie moeten aanmelden. Het is wenselyk, dat de perszuive ring nu eens krachtig ter hand ge- nomen wordt. De pers heeft een ver antwoordelijke taak en ieder journa list dient zich daarvan bewust te zijn. Zij, die in de bezettingstijd naar de nazi-pijpen hebben gedanst hebben zeker niet het recht thans de ver antwoordelijke taak van volksvoor- lichting op hun schouders te nemen, en het volk heeft het recht te weten, dat betrouwbare mannen de voorlich- ting in handen hebben. Het mes moet in het redacteuren corps worden gezet, diep maar recht- vaardig, dat is in het belang van de Nederlandse pers. Er zullen nog ver- schillende bladen, die een voorlopige verschijningsvergunning hebben, moe ten verdwijnen. De papierverruiming zal de bona fide kranten zeer zeker ten goede komen, en daarmee ook het aanzien van de Nederl. pers in het buitenland verhogen. VERNIELZUCHT. De feestviering ligt alweer in het verleden. Wat wij er van overgehou- den hebben is de Hoogezandster Brug en de prettige herinnering. De ver- sieringen worden, en zijn reeds ten dele afgenomen. De Buurtverenigin- gen zullen datgene, wat daarvoor in aanmerking komt bewaren voor een volgende gelegenheid. Maar de jeugd heeft zoveel vemield, dat moeilijk of brjkans in het geheel niet te krijgen is. Oranje-schilden zijn gescheurd, guirlandes afgerukt. En het is treurig om te zeggen, maar het was niet al- leen de jeugd, die deze vernielingen op haar geweten heeft, ook zij, die reeds te oud zijn om hen tôt de kin deren te rekenen, maar ook nog niet ten voile de kindersehoenen ontwa3- sen zijn, hebben er een aandeel in. Dat deze jongelieden. die zo gaame voor volwassen doorgaan, dit verstan- deiyk zeker niet zijn, bewijst deza nutteloze vernieling. Opheffing leen- en pachtwet. De Amerikanen hebben onmiddel- lijk na afloop van de oorlog de leen- en pachtwet opgezegd, welke inhield, dat de geallieerden elkander zouden betalen met wederzijdse diensten en dus met gesloten beurzen, zodat zij zich geen zorgen behoefden te maken over betaling met waardepapieren. Natuurlijk kwam het er in de prak- tijk op neer dat Amerika veel meer leverde dan kreeg en dus grote vor- deringen had op de anderen. Reeds werd er kort geleden veel critiek uit- geoefend op debiteuren-landen, waar- onder Engeland. De Amerikanen vreesden dat dezen hun voordeel zou den aanwenden om de eigen industrie op te bouwen ten koste van de Ame rikanen en later dus de Amerikanen beconcurreren met hun eigen leve- ranties. De schuldenaar zou dus con current worden. Thans heeft de Ame- rikaanse regering bepaald dat zij wel wil blijven leveren vooral levens- middelen en grondstoffen maar tegen betaling en zo die niet moge- lijk is, op gewone rentegevende cre- dieten, zoals trouwens reeds met al- lerlei landen geschiedde. In Engeland is men zeer ontstemd en geschrokken omdat de financiële positie van Groot Brittannië er niet beter op wordt. Geruchten over daling van het pond sterling schijnen een grond van ze- kerheid te hebben. De gulden zal dan wel mee dalen, al is die niet gebon- den aan het pond sterling. Trouwens op het ogenblik doet het er weinig toe wat de oficiële koers van het geld is, want er is toch geen geidhan- del. Bezetting van Japan. De bezetting van Japan is nu in voile gang. Natuurlijk zullen zich ook enige moeilijkheden voordoen. Hong kong is namelijk een Chinese stad, die Engels bezit is, en de Chinezen hadden gaarne gezien dat deze stad terug zou komen aan China. De En- gelsen weigeren echter enige conces- sie te doen en staan er op Hongkong opnieuw te bezetten. In Sjanghai zijn de Amerikanen verschenen maar dat beduidt niet dat zij er de Chinezen zullen uithouden. Wel dat ze er een poosje blijven, maar dat is niets bij- zonders, want in heel China vindt men Amerikaanse bondgenoten. Dan komt de kwestie van Korea, dat be- zet is door de Russen terwijl de Ame rikanen op weg daarheen zfln. Welke afspraken daarover eigenlijk zijn ge maakt is niet zo klaar. Er is sprake van gemengde bezetting. Het belangrijkste is misschien nog de aankondiging dat de Russen op weg zijn naar een der Koerillen- eilanden, de groep ten Noorden van Japan en Stalin aangekondigd heeft, dat deze eilanden Russisch zullen worden, terwijl de Amerikanen even- eens aanspraak hebben gemaakt op deze eilanden. Dat is een delicate kwestie omdat een Russische haven, die daarachter ligt, geheel overscha- duwd zou worden door Amerikaanse militaire contrôle op deze eilanden, die voor de Russische kust liggen al is het dan op respectabele afstand. Niemand spreekt er over maar nu Japan is uitgeschakeld en Engeland in het Noorden van de Stille Zuidzee geen belangen heeft is het duldeiyk, dat het hier gaat om een strijd tus sen Rusland en Amerika om goede posities. De Amerikanen stellen zich voor, veel gebied bezet te houden, want ze willen voor Europa en Azië niet minder dan 2.6 millioen man op de been houden en hun bewapening blijven perfectionneren. Ze achten dit het beste middel om oorlog te voor- komen. Natuurlijk ook om hun po sitie te verstevigen. Amerika is ten slotte de overwinnaar bij uitnemend- heid in deze oorlog. Maar het heeft ook het meeste gepresteerd, wat mogelyk was door zijn bevolking, zijn ongekwetste industrie en zijn teeh- nische capaciteit. Op de Balkon. De Balkan doet weer van zich spre- ken. Koning Michael heeft het ge- waagd, omdat zijn ministerie weiger- de af te treden en hij zelf een rege ring wilde op bredere grond- slag, zich rechtstreeks te wenden tôt Engeland, Amerika en Rusland. Waarschijnlijk heeft Rusland de hui- dige regering gesteund en dan komt het dus hierop neer, dat de koning de moed heeft gehad om van Enge land en Amerika steun te vragen tegen de Russische inmenging. Daar mee zou kloppen dat de koning op de achtergrond wordt geschoven. Verder zal het belangwekkend zijn te zien hoever de Westerse invloed in Roemenië reikt. In Boelgarije heeft hij bereikt dat verkiezingen zullen worden gehouden op brede basls en met groter vrijheid voor de opposltie, en nu is het de vraag wat men in Roemenië zal verkrijgen. Hindem.) 1. E. o. d. Dyk; 2. B. Berg man; 3. H. Buurke; 4. T. Schepel; 5. J. Westman; 6. E. Bosscher. 14 j. en ouder (Hardi, m. Hindem.): 1. H. Buurke; 2. R. v. d. Horst; 3. E. Konig Verdere prijswinnaars: Erebogen: 1. Uiterburen (Smit); 2. Kerkstraat (Tuin) 3. Spoorstraat (Balkema) 4. Kerkstraat (Steenhuis) 5. Heili- gelaan West (W. Koerts). Eervolle vermeld. 2 bogen in Heiligelaan Oost. Etalages: 1. E. Lijster, Spoorstr.; 2. G. Jonker, Spoorstr.; 3. E. Hamster, Spoorstr.; 4. J. Smit, Uiterburen; 5. H. Brouwer, Spoorstr. Eervolle ver- melding M. Tuin, Kerkstr. en H. Mul- der, Kerkstr. Symbolische voorstel- lingen in étalagés: 1. Kuiters, Win- schoterdiep; 2. A. Smit, Kerkstr. NOORDBROEK. Ter gelegenheid van Koninginnedag was het dorp met ongeveer 20 erebogen versierd. Over- al wapperden vlaggen, en guirlandes van papieren wimpeltjes waren van huis tôt huis, van boom tôt boom ge- slingerd. Schoolkinderen hielden een optocht, bevattende meer dan 50 ver- sierde groepen. Een revue Cabaret ,,Hoera we zfln vrij" door mej. B. M. Sijpkens, werd 4 achtereenvolgende avonden in Hôtel Schrage opgevoerd. De volgende bogen werden be- kroond (gekeurd op verlichting) 1. Bij woningbouw in Noorden; 2. Bij Jager (Noorden); 3. Bij Wildeman. Ereprijs: Molen. Bogen bij daglicht: 1. Jager; 2. Woningbouw; 3. Wilde man. Eervolle vermelding boog b(j Drent (Slochterweg) en Bouwman. Prijswinnaars optocht. Kleuters: 1. Hertediefje; 2. Twee matrozen; 3. Bloemenmeisje; 4. Tiroler. Kleine groepen kinderen: 1. Eruitwagen; 2. Hans en Grietje; 3. Vliegtuig met Prinsessen. Grote groepen schoolkin deren: 1. Veilig om de Kroon van Oranje; 2. Noorderschool; 3. Cana- dese Vyfling. Kleine groepen volwas- senen en kinderen: 1. Hans en Griet je; 2. Wy bouwen Holland op; 3. Stap- horsters. Grote groepen volwassenen en kinderen: 1. Vrede; 2. wy scharen ons rond Oranje; 3. Zelfverzorgers; 4. Het Prinselijk Paar; 5. Zigeuner- wagen. Paarden: 1. no. 3; 2. No. la; 3. No. 1. Het probleem Spanje is nog steeds een onopgelost vraagstuk. Het is dui- delijk, dat de fascistische regering Franco in een democratisch West Europa geen stand kan houden. Het Franco regiem moet vervangen wor den, bij voorkeur zonder buitenlandse inmenging en zonder bloedvergieten. En er zijn enige tekenen, die erop wijzen, dat Franco op een hellend vlak staat. Eind Aug. werd te Mexico de vor- ming van een Republikeins Spaanse regering bekend gemaakt, welke on- der leiding staat van Giral, die bij het uitbreken van de burgeroorlog in 1936 premier was. Noch Negrin, noch Delvayo, die beiden in het laatste re- publikeinse kabinet tijdens de bur geroorlog zitting hadden, en uiterst links georiënteerd zjjn, werden in de nleuwe regering opgenomen. Een ander feit van betekenis is, dat de Aartsbisschop van Toledo, en Primaat van Spanje, Mgr. Play Da niel in een herderlijk schrijven heeft vastgesteld, dat de geestelijkheid zich niet in dienst gesteld heeft van de totalitaire staatsmacht. Hij wees op de neutraliteit van Spanje en het feit dat het het driemogendhedenpact niet had getekend, en aehtte het juist, dat ailes, wat aanleiding zou kunnen ge- ven aan kwade veronderstellingen uit de staat verweiderd zou worden. De Primaat eiste voor Spanje het recht op zijn eigen binnenlandse pro- blemen op te lossen, en gaf als richt- lijnen voor die oplossing aan; het herstel der monarchie, openstelling van het land voor politieke banne- lingen, raadpleging van het volk en uitvaardiging van wetten voor de uit- oefening van de rechten van 't volk. Men vermoedt dat Franco vooraf is geraadpleegd, doch zeker is het, dat hy er terdege rekening mede zal dienen te houden. ITT ONZE GEMEENTEN. HOOGEZAND. Te Foxham, tegen- over het café Wiardi is het 6-jarig zoontje van den heer Geerts, Nieu- welaan 6, door een Nederl. Militaire anto overreden, en emstig aan het hoofd gewond. De knaap sprong van een zolderschuit en rende de weg op. De auto, die zeer grote snelheid had kon niet meer uitwijken. De jongen verkeerde in zorgwek- kende toestand en is naar het zieken- huis te Groningen overgebracht. Omtrent de navolgende gevon- den voorwerpen zijn bij de Gem. Fo- litie inlichtingen te verkrijgen: Tas inh. 12 pakjes margarine, dubbele witlinnen (zeildoek) fietstas; matras; 5 houtën stoelen; ring met 3 sleutels; blauw „Parker" vulpotlood; aantal portemonnaies met inhoud. SPORTKLANKEN. Het voetbaltournooi te Groningen. Zondag zjjn de eerste wedstrijden om de Groninger Dagbladbeker op het Be Quick terrein gespeeld. H. S. C. won met 10 van Bato. In het begin was, door onzuiver plaatsen der Sappemeersters, Bato in de meerderheid. Het spelpeil van H.S.C. steeg echter geleidehjk enigs- zins en er ontwikkelde zich een gelijk opgaande strijd, waarin het Eleveld gelukte voor de onzen te doelpunten. Daarmee kwam de wisseling. In de tweede speelhelft deed Bato heftige pogingen gelijk te maken, doch het gelukte haar niet door de sterke verdediging heen te breken. Enige schoten werden door Hofkamp uitstekend gestopt. De stand bleef ongewijzigd. In de zeer aantrekkelijke strijd tus sen Be Quick en Frisia, behaalden de Leeuwardenaren een verdiende 10 overwinning. Veendam heeft de eer gered Het verloor met 41 van G.V.A.V. Bij wisseling was de stand 30. De aanvankelyk gelijk opgaande strijd tussen Velocitas en Achillis is in een 51 overwinning voor de Gro- ningers geëindigd. Het resultaat van de eerste speelhelft was 11. Zondag a.s. krijgt H.S.C. tegen Frisia een zware dobber. Voorspellen kunnen we niets,maar zeker is, dat de Sappemeersters veel beter zullen moeten spelen, dan zy tegen Bato deden, indien zij een kans op de over winning willen hebben. Verder speelt Zondag G.V.A.V. te gen Velocitas en de beide overwin- nende ploegen komen in de finale tegen elkander uit. De uitslag van de wedstrjjd Zuidla- ren I—H.S.C. H is 5—1. Toch heeft de Pranco-regering zich nog eenmaal laten gelden. De Spaan se Radio heeft n.l. op heftige wijze gepleit voor de handhaving van de Spaanse souvereiniteit over Tanger, en richtte zich tegen het Intern. Sta- tuut. Verder nam men de vrijheid te beweren, dat de aanwezigheid van Rusland een eehec betekende voor de Westelijke mogendheden. WASHINGTON, 2 Sept. (Reuter). Président Truman heeft in een he- denmorgen gehouden radio-rede Zon dag 2 Sept, officiëel uitgeroepen als V. J. Day, de dag van de formele overgave van Japan. „Met andere Volkeren," aldus zeide Truman onder meer, ,,gaan wij thans voorwaarts naar een nieuwe en betere wereld van vrede, internationale goodwill en samenwerking. Gods hulp heeft ons gebracht tôt deze dag van Victorie. Met Zijn hulp zullen wy vrede heb ben en voorspoed, voor onszelf en de gehele wereld in de jaren, die voor ons liggen." Truman herinnerde aan de smadelijke dag vàn Pearl Harbour in de lange weg die naar Tokio moest worden afgelegd. De democratische opofferingen, die de vrede hadden ge bracht, opsommend, zeide Truman: ,,God geve, dat wij in onze trots over deze stond niet vergeten de zwa re taken, die nog voor ons liggen, en dat wij deze taken mogen ten uitvoer brengen, met diezelfde moed, ijver en geduld als waarmede wij de beproe- vingen en problemen van de afgelo- pen 4 jaren onder ogen hebben gezien." Truman bracht eer aan wij- len président Roosevelt: „Onze heen- gegane leider verdediger van de dé mocratie en architect van de wereld- vrede en -samenwerking". Ook bracht Truman hulde aan de bondgenoten, zowel zij die de strijd ten einde had den kunnen strijden als degenen, die voor de overmacht moesten zwichten, doch die het vuur van 't verzet bran- dend hielden in de ziel van het volk. ,,Een vrij volk en vrije bondgenoten, die een atoombom kunnen uitvinden", zo zei hij tenslotte, „kunnen dezelfde kundigheid, energie en beslistheid aanwenden om aile komende moei lijkheden te overwinnen." VAN OVERAL. De Britse premier heeft ter ge legenheid van de 6e verjaardag van de oorlog Maandagavond een rede gehouden, waarin hij o.m. sprak over demobilisatie, en de reden waarom zovele mannen onder de wapenen moeten blijven. Voorts wees hij op de technische vooruitgang van de we reld, waarbij hij de atoombom tôt voorbeeld nam. De bezetting van Singapore kan binnen een etmaal verwacht worden. De overgave van Penang en Sa- bang is voltooid. In de omgeving van de Baai v. Tokio zjjn 1500 krjjgsgevangenen be- vrijd. De 500 Engelsen, die zich hier- onder bevohden zjjn reeds op weg naar hun Vaderland. Tsjang-Kai-Sjek heeft een voor lopige overeenkomst met de Commu- nisten gesloten. Er zal een coalitie kabinet worden gevormd. Tsjang-Kai- Sjek kondigde aan, dat een einde zal gemaakt worden aan het bestaan v. aile niet officiële légers. Er zullen al- leen staatstroepen worden geduld. Verder zei de generalissimus, dat China het voorbeeld van een demo cratische staat in het Verre Oosten zou worden. In Frankrjjk is een scherp me- ningsverschil over de verkiezingen. Een delegatie van de linkse partijen die wilde praten over het feit, dat de huidige bepalingen gunstiger zijn voor plattelanders als voor stedelin- gen, werd door De Gaulle niet ont- vangen. Volgens de bevelhebber der Britse Genie zal het herstel der ha- vens van Tokio en Yokohama niet zoveel moeiiykheden opleveren als men verwachtte. De Japanners in Indo-China zullen zich waarschijnlijk 10 dezer overgeven. De Keizer presideert de Japanse Rijksdag bij de opening op 4 Sept. De N. S. hebben als 2e lijn het traject Den HaagRotterdam ge- electrificeerd. 154 B12 C14 238 il tôt en met 25 November 1945. kaarten KA, KB, KC 512. 1 doosje lucifers 141 800 £ram brood 143 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 125 gram boter 250 gram margarine J25 gram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk 3 V2 liter melk aarten KD, KE 512. 236 800 gram brood 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel 1 rantsoen e;ebak 70 gram beschuit 500 gram suiKer 250 gram boter 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gr. chocolade of suikerwerken 6 liter melk 150 gram vlees 1 kg. aardappelen 400 gram brood 250 gr. rijst of kindermeel cskaart Q 413 2 rantsoenen tabaksart. (geen import-sigaretten) de broodbonnen kan men Engelse ts betrekken, voor over de detail- bakker deze nog voorradig heeft |r de week van 18 tôt en met 24 nber a.s. zullen nog bonnen wor- mgewezen voor vlees, m»lk, aard- in, grutterswaren, ontbijtkoek, jam, peulvruchten, vermicelli en uchten. D12 komen scherven voor, waarop tbare messen der schilmachines P worden. De directie heeft daar- lans de beschikking gekregen e nodige instrumenten, waarmee ïrborgen splinters in het hout kan pn. ;rootste der Nederlandse lucifers- [en, die te Eindhoven, heeft tôt nkele weken stop gestaan. thans zij weer een beperkte productie van de zusterfabriek et Breda en pe Nederlandse lucifersfabriek te Dit hervatten van de productie ;elden als een bewjjs van het feit, >k het brandend probleem der weer een klein stapje nader tôt >ssing komt. ibberconferentie te Londen. 9 dezer begint te Londen een ntie van de Rubberstudiegroep. tse en ook de Amerikaanse dele- estaat uit 9 personen. Nederland rden vertegenwoordigd door een le bestaande uit de neren P. H. inann, Handelscomm. van N. O. bnden, hoofd der delegatie; Dr. Pannier, gecommitteerde voor 6 Zaken aan het ministerie voor Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc- Ir Handels Ver. .Amsterdam", Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; lerts van Reesema, dir. Rubber- Mij. Amsterdam, allen leden. irvangend lid is de heer J. F. [fort. 1APPEMEERSTER KLAAGT Jezer wijst ons op de slechte con- ivaarin de z.g. ..hooghoutjes" in leente Sappemeer verkeren. In id met deze klacht hebben wjj ons ersoonljjk op de hoogte gesteld. :t Westen naar het Oosten gaan- jgen we eerst de brug by de Kerk. Deze is vry goed. Enkele n zy'n stuk, en kunnen gemakke- rden vervangen. Het ,,hoogholtje" Slochterstraat verkeert in wat goede toestand. De treden zijn eten, zodat het afdalen, vooral Jdere mensen moeilijk is. Boven- ankeert een leuning. rug bij de Victoria Pabriek is er aan toe. De païen waarop zij 11 half verrot, de treden zijn zeer -ten en zitten op ongelijke af- 1 van elkaar. De leuningen zijn e verdwenen, en voor zover nog ;ig gebroken. Hier is reparatie id noodzakelijk. lo 1 we langs een paar landwegen, bestemming. Het was een versehrikke- gonnen we onze rondrit opnieuw S sen doek om haar hais en vér in de inktzwarte duisternis. De werd dag, de zon rees tôt het nog was geen van beiden terug- I. Ik liep làngs het smalle duin- ar het strand, dat stil was en in de zonnige herfstdag. één mens was er: de vrouw! liep ze heen en weer, zwaaide ai1 armen, schreeuwde dwaze be- ?en naar de zee, die nu weer vas en de zonnestralen duizend- weerkaatste. Somtijds balde ze listen en dan rolden haar ogen hun kassen. Ze was waanzinnig ng niet terug naar ons huis, ik niet, maar zwierf dagenlang (t land, op zoek naar het huis nheer van Staanderen. Eindelijk het er woonden vreemden. traathond werd ik, die leefde irven resten en eetbare hapjes is emmers, en die sliep in par- iortieken. De ellende en ontbe- ,'an dit bestaan mpakten me sleepte mijn uitgeput lichaam ;gs de straten; ik moest toch ;n opscharrelen, er desnoods en met andere honden, want leven. a avond legde ik mij uitgeput jracht neer. In de verte lokte 'liehte winkelstraat; een ijle ik drong door een geopend Myn gedachten verstarden, myn rerd zwaar en neeg naar de îrwijl de blik van mijn ogen le, wentelde mijn lichaam zich htends duwden mannen van de einiging het hondeneadaver in gracht. Het groene water sloot zich boven het met stenen bezwaarde lijk. H. B.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1