I -\ âge Leed en Ellende Ongewenste Gasten ■7 y in Noord- en Midden Limburg fl ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 NIEUWS- Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT' en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer luitenlands overzicht Uit de Spoorwegnieuws. No. 40 NIEUWS- Waarin opgenomen de en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Jeugd en VrijeTijd. „Hoera, wij zijn vrij" Bonnenlijst p- ts stributie verwacht V- s ti. Iste Jaargang 00STG00RECHT SONNEMENTSPRIJS 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 fclJS DER ADVERTENTIES et. p. mm. Zogen. „Kleintjes", aim. 75 et. (bij vooruitbetaling) de Joden dus bondgenoten van Enge- 7- )dkl land en Amerika. Daartoe geeft ook Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg, T. K. KREMER. Sappemeer Administrai- en Redactieadres- Drukkerij T. K. KREMER Zn Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 74a Jaargang ABONNEMENTSPRIJSfi.15 p.kwart. franco per post f 1.50 (bij yooruitbet.) PRIJS DER ADVERTENTIEN 10 et. per m.m. Zogen. Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim, 75 et. (bij vooruitbetaling) ZATERDAG 8 September 1945 OOST-GOORECHT Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sappemeei Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. SLOCHTER COURANT" Noorderstr. 54 - Sappemeer -Tel. 213 In ons artikel ,,Bandeloosheid en haar Bestrijding" betoogden wij dat dat een der voorwaarden om te kun- nen geraken tôt een inperking en uit- eindelijke uitbanning der tuchteloos- heid bij de jeugd, gelegen is in een opnieuw, op degelijke fundamenten gegrondvest huisgezin. Thans willen wij aantonen, hoe het gezin zich bij het vervullen van zijn opvoedende taak geplaatst zal zien voor proble- men, voor welker oplossing het de hulp van anderen behoeft. Niet ge- noeg toe te juichen is de stichting van de centrale, waarin aile jeugd- werk samenkomt, en aile jeugdgroe- pen, van aile richtingen, elkaar ge- vonden hebben. Het ligt in de aard der zaàk, dat deze centrale met de ouders zal samenwerken om de jeugd weer binnen de normale banen te leiden. Een van de problemen, waar sa- menwerking nodig is, is de vraag van de vulling van de vrije tijd. En dit probleem is er een van het aller- grootste belang, niet alleen voor het heden, maar ook voor de toekomst. Voor Het heden: immers nog bij lange na niet aile jeugdige personen kon- den ingeschakeld worden in het pro- ductie procès, of hebben reeds een dagvullende taak te verrichten ge- ltregen, zodat er nog al te velen zijn, die over een overmaat van vrije tijd beschikken. En zij, die reeds een dag- taak te vervullen hebben, beschikken nog over hun vrije avonden en moge- lijk vrije Zaterdagmiddag. Het pro bleem is van belang voor de toekomst omdat een doelmatige vulling van de vrije tijd van primair belang is; im mers wordt die vrije tijd productief gemaakt om zich, door studie en ont- wikkeling voor te bereiden op een UIT ONZE GEMEENTEN. SAPPEMEER. Op uitnodiging van den Burgemeester heeft in het ge- meentehuis een bespreking plaats ge- had tussen de Kolonel der alhier ge- detacheerde Canadezen benevens vijf zijner officieren en een 15-tal inge- zetenen n.l. de heren: G. Boer, loco Burgemeester, W. Boswijk, T. A. Ed- zes, J. M. Hornan, A. Kamps, A. Kie- wiet, W. Koelma, H. J. Koeneman, A. Edzes Koerts, A. Kolthof, A. W. Lagerman, J. J. Perdon, G. Ruding, Dr. D. van der Veen, J. de Wind, Ds. R. de Zeeuw. De heer Boer heette de aanwezigen welkom en zei, dat in deze gemeente zijn gedetacheerd 18 officieren en 150 manschappen. Het is de bedoeling door middel van bijeenkomsten het contact met de alhier aanwezige Ca nadezen te bevorderen. Dezen zullen graag iets meer van Nederland willen weten; hoe hier het bedrijfsleven is; hoe drooglegging van laag gelegen gronden plaats vindt en dijken wor den aangelegd; hoe en wanneer hier bijzondere kerkdagen worden gehou- den; hoe en welke sport wordt be- oefend enz. Deze bijeenkomsten zou- den ook door samenzang kunnen wor den afgewisseld. Ook zijn er bij de Canadezen per sonen die reeds meer dan 5 jaren in militairen dienst zijn en graag eens weer in hun oude ambacht werkzaam willen zijn, natuurlijk zonder de ar- beidsmarkt hier te schaden. De gevoerde bespreking had tôt re- sultaat, dat voorlopig uit de aanwe zigen werden samengesteld een paar subcommissies, die de voorbereiding zullen regelen. In de algemene commissie werden benoemd de heren: Edzes, Kamps, Koelma en Ds. de Zeeuw, terwijl de heren: Homan, Edzes Koerts en de Wind zich zullen belasten met de sportafdeling. HOOGEZAND. Tegen vrouw C. S. V. die bij een burenruzie in de Verl. Hoofdstr. haar buurvrouw 41. S.D. heeft mishandeld is procès verbaal opgemaakt. De ruzie is ontstaan door strubbelingen met de kinderen. In de boerderij van den heer Knevelbaard te Kielw. is in de nacht van 4 op 5 Sept, ingebroken. Uit de schuur zijn 4 rijwielen ontvreemd. De 6-jarige Harm Geerts, die bij Café Wiardi te Foxham door een militaire auto werd overreden, is aan de gevolgen overleden. SLOCHTEREN. Zekere O. is ge- arresteerd en wordt in voorarrest ge- houden. Hij wordt beschuldigd f 50.— ten nadele van zijn patroon te heb ben ontvreemd. NOORDBROEK. Onder opmaking van procès verbaal is alhier een partfj koolzaad in beslag genomen, beter in staat zijn z'n maatschappe- lijke positie waardig te bekleden en zich vooruit te werken? Of wordt die vrije tijd alleen benut om langs de straat te flaneren, om van erger nog maar niet te spreken? En wanneer wij ons oor te luisteren leggen bij die onderwijs- en ontwikkelingbrengende instellingen, die hun pupillen juist uit de schoolvrije jeugd moeten recru- teren, dan zijn het nu juist geen al te optimistische geluiden, die men daar opvangt. In de achter ons liggende jaren hebben de tijdsomstandigheden de jeugd vervreemd van geestesarbeid. Kolengebrek en lichtrantsoenering waren oorzaak, dat ailes in één en hetzelfde vertrek moest geschieden. Buitendien waren er nog andere fac- toroen die een remmende invloed uit- oefenden en aile drang naar ontwik- keling verstikten. Maar dat ailes is nu voorbij. Het komt er nu op aan het jonge geslacht, ook in hun vrije tijd, er weer aan te gewennen seri- euze arbeid te verrichten, die hen ontwikkelt. En waar dat mogelijk is sport, die hen ontspant. Studie en sport, ziedaar reeds twee elementen, die ertoe kunnen bijdra- gen de vrije tijd te vullen, afzonder- lijk of gecombineerd, om zodoende de jeugd weer zin voor orae en tueht bij te brengen. NIEUWE BONNEN. Aardappelen: 613 en B 672 (6e Noodk.) 1 kg. A671, B671, C671 2 kg. Melk: 612, D661, D662 2 L. B670, C670 iy2 L. Op deze bonnen kan vanaf 10 Sept, gekocht worden. De bonnen A670, A672 en C672 kunnen vemietigd worden. Algemeen distributienieuws. Eng. Huish.zeep. Een rantsoen blijft gehandhaafd op 225 gr. Op bon „Artikel A" wordt plm. 56 gr. rantsoen) verstrekt. Benzine bonnen zijn voortaan in het gehele land geldig. Rozynen. Aflevering aan het het publiek mag plaats hebben vanaf 17 dezer. Gedroogde Bananen. Bon D 664 v. J.0 dezer inleveren. Winkellers moe ten de ontvangen bonnen op 10 en 11 Sept, inleveren. Op het ontvangstbe- wijs kunnen zjj gedr. bananen van grossier betrekken. Petroleum. Er zijn nieuwe rant- soenbonnen geldig verklaard. Per bon wordt 2 L. verstrekt. Handelaren mo- gen op de oude bonnen niet meer le- veren. Inlevering door den handelaar bij de distr.dienst in hele rantsoenen, met een minimum van 10. Verwoeste dorpen, gehavende ste- den, landerijen, waar Moeder Natuur sinds twee jaar de graanbouw heeft geregeld, aangezien geen boer zijn grond kan betredén vanwege het mijnengevaar. Dit is geen reportage in de buurt van Wilhelmshafen of Stettin, maar is het droeve beeld van Noord- en Midden Limburg. Gennep, Montfort, Leerop zijn verwoest, Mook, Blerik, Middelaar volkomen vemield. Venlo emstig be- schadigden zo kunnen we voort- gaan. Dood en verderf zijn over dit deel van ons gebied gegaan, over ste- den, dorpen en landen. Op uitnodiging en onder leiding v. h. Militair Gezag heeft een gezel- scfhap van Groninger joumalisten en vertegenwoordigers van H.A.R.K en N.V.H. een bezoek gebracht aan dit geteisterde gebied gebracht. Het landschap, dat wij doorkruis- ten, was een beeld van verschrikking en ellende. Nadat de bevolking was geëvacueerd hebben de Duitsers ailes wat los zat geroofd, vee en pluimvee induis. In een dorp vonden wij één varken, dit was een zwijn, dat door den boer was meegenomen, toen deze moest evacueren. De boeren zien hun vee aan de andere zijde van de grens grazen. Zij kunnen er naar kijken, en in stille woede hun vuisten ballen. Maar hun weiden blijven leeg. Wel hebben de Noordelijke provinciën in- tussen enig vee naar Limburg ge- zonden. Ook in de steden is de toestand erg. In Venlo b.v. zijn 698 woningen onherstelbaar verwoest, 1049 huizen zijn gedeeltelijk vernield, en 4733 zijn lichter beschadigd. De burgemeester van Monfoort vertelde ons, dat hij overal moeite doet materiaal te verkrijgen voor 't bouwen van noodwoningen. Dit wordt echter zeer gehandicapt door de bu- reaucratische geest, die de rijksamb- tenaren nog steeds beheerst. Kunnen deze ambtenaren, die natuurlijk in onbesdhadigde huizen wonen, zich het leed niet voorstellèn van de duizenden dakloze gezinnen? Intussen zijn een Friese aannemer en 60 man personeel gekomen om aan de bouw der noodwoningen te helpen, en met hun hulp zijn reeds 12 wonin gen gereed gekomen en 20 in aan- bouw. Het feit, dat de werklui hier f 0.71 en in Amhem f 0.86 per uur verdienen, werkt echter niet stimu- lerend. Noord en Midden Limburg, een streek zonder bestaansbronnen, leeft nu reeds maandenlang op het aller- uiterste bestaansminimum in een nauwelijks te dragen mensonwaardige toestand van volslagen gebrek, doch in de vaste hoop dat minder getroffen Nederland zal helpen. Wanneer het donker wordt en de lucht is grijs en kil van de regen, dan trekken w(j de gordijnen dicht en steken de lamp aan. Buiten is het hondenweer. Maar wij zijn het ver- geten. Wij hebben goed gegeten, zijn tevreden en gelukkig met een goed boek voor het slapen-gaan, heerlijk onder de warme dekens in een warm bed. Wanneer het donker wordt en de lucht is grijs en kil van de regen, zijn er anderen die wachten tôt het nog donkerder zal zjjn, en nog killer. en zij zijn met velen, veel te velen, in een bouwvallig schuurtje zwijgend bijeen, of in keldergaten verscholen van een tôt puin geschoten stad, waar wind en regen van aile kanten bin- nengieren, en wachten, wachten Wachten waarop, wachten hoelang, wachten waarvoor Vaderlanders in nood wachten op U, bezittende landgenoten! Honger lijden wij niet meer, honger lijden zij niet meer. Maar een mens leeft niet van brood alleen! Er is reeds vele malen een aanslag gepleegd op Uw beurs en op Uw in- boedel. Maar vergeet niet hoeveel wij bevoorrecht zijn boven hen die daar wachten in Noord en Midden Lim burg, wachten op Uw hulp. Geeft, vandaag nog, laat onze Noordelijke provinciën voorgaan in ae hulp aan het zo zwaar geteisterde Limburg. H.A.R.K. en N.V.H. verlenen gaarne hun tussenkomst. Predikbeurten, Zondag 9 Sept. Ned. Herv. Kerlc. Sappemeer: 10 u. ds. Mulder van Meeden. Hoogezand: 10 u. ds. Schmidt; 11.30 u. Kihderkerk. Westerbroek: 3 u. ds. Bijl; 11.15 u. d.hr. Hemmes, kinderkerk. Kielwindeweer: 10.30 u. ds. Wasch. Kropswolde: 10 u. mej. N. Hoving. Slochteren: 10 u. ds. Lieve. Schaaphok: 9.30 u. d.hr. Weerts. Froombosch: 6.30 u. ds. Lieve. Noordbroek: 10 u. ds. van der Meiden Zuidbroek: 10 u. ds. van Mullem, on- derw. Strafkampen. Doopsgez. Gem. Sappemeer: Geen dienst. Geref. Kerk. Sappemeer: 9.30 u. ds. W. Tom; 4.30 u. Leesdienst. Martenshoek: 10 u. Leesdienst; 4.30 u. ds. W. Tom. Geref. Kerk (Vrfjgem.) Sappemeer: 9.45 u. Leesdienst; 4.30 u. ds. J. P. v. d. Stoel van Over- schild. Ned. Herv. Kerk (Ev.) Sappemeer: 10 en 4 uur d.hr. K. Pruijsen. Baptisten Gemeente. Hoogezand: 10 u. geen Kinderkerk; 4 u. ds. Hekhuis; 6.30 u. Jeugd- dienst. SPORTKLANKEN. Voetbalprogramma, Zaterdag 8 Sept. 4.30 u. Hoogezand II—H.S.C. II. 6.30 u. Hoogezand IOosterparkers I Keeper Vos, oud-H.S.C.-lid, zal het Hoogezandster doel bewaken. Zondag 9 Sept. (Be Quick terrein om Gron. Dagbladbeker) 1.30 u. H.S.C.—Frisia; 2.30 u. G.V.A. V,—Velocitas; 4 u. Finale. In Zuid Limburg zijn ze weer. Geen bananen lazers, of cocosnoten, of krentenbroden, maar onvervalste blonde ..Deutsche Mâdel". De „Gazet van Limburg" geeft een besehrijving van Limburgs vrees voor een nieuwe invasie van uit het Oos- ten. In het artikel wordt verteld hoe de ..Gretchen" weer door de Maas- trichtse straten flaneren, charmant en zegevierend, hoe ze weer bezig zijn de Hollandse voorraden over de grens te slepen. Wat heerlijk die verbroedering, nu bezitten ze Ameri- kaanse sigaretten om de winkeliers te verleiden! hoe ze links en rechts in onze zwembaden plonsen, en hoe ze zelfs op de avond van Ko- ninginnedag onze dancings, vulden zodat de Limburgers gedwongen wa ren hun danslust te uiten op de straatstenen. Ze zijn er weer de moffenmeiden met hun onderdanige vriendelijkheid, met hun geraffineerde uitgeslepen- heid. We hebben in de achter ons liggen de 5 jaar zoveel moffen gezien, dat JUBILEUM. Op 7 Sept, herdacht d.hr. J. Meijer uit Zuidbr. de dag dat hij 40 j. in dienst was van W. A. Scholten's fabr. Hij werd toegesproken door den di recteur en door een afgevaardigde v. h. personeel, terwijl hem bloemen werden aangeboden. ECONOMIE EN FINANCIëN. S tort Uw kasmiddelen op Bank- cf Girorekeningen. Het Ministerie van Financiën ad- viseert iedereen zijn niet strict nood- zakelijke geldmiddelen zo spoedig mo- gelijk te storten op bank- of giro- rekenningen. Dit zal niet alleen het vlot verloop van de komende geldsa- nering bevorderen, maar er zal bo- vendien blijken, dat het in het belang van den storter is. Deviezen. Volgens Reuter heeft de direc- tie van het Nederlandse Clearingin- stituut verklaard dat een monétaire overeenkomst wordt gesloten tussen Nederland en Engeland, en een de- creet inzake de buitenl. valuta voor 15 dezer zal worden gepubliceerd. KUNST. Slachtoffer van het interview Is vandaag een jonge vrouw, een vrouw zoals er duizenden anderen rondlo- pen. Neen, toch niet, zij is anders, de gelykenis is slechts uiterlijke schijn, want deze jonge vrouw heeft een aangeboren talent. Het is Mej. B. Aï. Sijpkens de bewerkster van re vue-cabaret ..Hoera we zijn vrij!" En vele van de gedichtjes der revue zijn door haar gemaakt. ..Somtijds, wanneer ik huishoude- l(jk werk doe, krijg ik plotseling een idee en dan ga ik onmiddellijk schrij- ven", vertelde ze enthousiast. ,,Vier avonden achter elkaar is ze in Noord broek voor een voile zaal vertoond. Thans ligt de tekst van de revue ter beoordeling voor ons. Het werk begint met een zucht van verliehting: Wij zijn vrij! en tracht daarbij de opbloeiende Vaderlandsliefde te sti- muleren. Daarna wordt de aandacht gevestigd op het zojuist van tyrannie bevrijde Indië, dat weer vele jonge mannen in staat zal stellen ver van hun geboortegrond, en toch in Ne derland, een bestaan op te bouwen, dat onze sehepen weer zal vullen met Koloniale waren. Dan komen de her- inneringen: de moeilijkheden in be- zettingstijd, de herdenking van geval- len stille werkers. Ook de kwestie Hollands MeisjeCanadese soldaat wordt aangesneden, en onze meisjes krijgen een uitstekende raad. Als revue ljjkt ons het werk goed, en past het zeker in deze tijd. Het- geen Mej. Sijpkens schrijft zjjn meer dan rjjmpjes, het zijn niet onverdien- stelijke gedichtjes. De technische on- geschooldheid komt hier en daar even tôt uitdrukking: een paar maatfou- ten, verder is haar werk hier en daar wat te doorzichtig, te naïef som tijds. Zou het niet mogelijk zijn, dat de revue ook in Hoogezand, Sappemeer, Slochteren en Zuidbroek wordt opge- voerd? Wij hopen dan in de gelegen- heid te zijn de décors, die in een revue van 2oveel betekenis zijn, te bezichtigen. wij tenminste voor een eeuw van dat gebroed verschoond wensen te blij ven. Nog al te goed herinneren wij ons ook het leger van Duitse dienst- boden, dat voor de oorlog in ons land met voorbeeldige ijver de orders van zijn diverse Mevrouwen uitvoerde, maar dat niets anders was dan een troep spionnen, die ons land heeft verraden en verkocht. Ook Duitsers zijn mensen en heb ben het recht te leven, maar niet binnen onze grenzen. Moge de plannen, die in beraad zijn, om in ons land overbodige Duit sers uit te wijzen, ook voor deze mei den gelden. En laat onze bondgeno ten ons ook helpen ons voor een mof- fenmeideninvasie te behoeden. BINNEN ONZE GRENZEN. De Amsterdamse haven biedt weer aceomodatie aan grote sehepen. In Den Haag zijn razzia's op zwarte handelaren gehouden. Uit de in beslag genomen voorraden leidt men af dat de sluikhandel afneemt. In afwachting van het gereed- komen der herstelwerkzaamheden aan Ruigenhoek heeft de Koningin haar intrek genomen in een villa le Scheveningen. INDIë. Afdelingen van het Rode Kruis zijn op weg naar Indië. - De uitzending van troepen naar N.O.I. zal in versneld tempo geschie den. Door de capitulatie der Japan- nei-s is de taak der troepen aanmer- kelijk lichter geworden, doch voor alle3 is een snelle uitzending nodig. Er zullen 27 batteljons van 800 man naar Indië gaan. Het eerste conti- gent vertrekt 15 Sept., de volgende 1 Oct., November, Januari en Febr. VAN OVERAL. Maandag a.s. begint de cfonferentie der ministers van buitenl.zaken te Londen, doch thans reeds heerst er politieke bedrijvigheid in de Engelse hoofdstad, en ook economische en financiële vraagstukken worden be- sproken. Vandaag wordt de Franse afgevaardigde Bidault verwacht en de Franse pers vraagt de aandacht voor de vaststelling van de Duitse Westgrens en voor de toekomstige status in Roer- en Saargebied. De Parijse radio besprak het toekomstige Italie. De besprekingen met de on- derkoning van Brits-Indië, Lord Wa- vel, zijn bijna ten einde. Men ver wacht, dat hij de volgende week zal vertrekken. - In een voor het Congres gehou den rede heeft près. Truman aange- drongen om zo snel mogelijk goed- keuring te hechten aan de overbrug- gingsplannen voor hulpverlening aan Engeland en de andere geallieerde landen, teneinde hen uit de moei lijkheden te helpen welke uit de op- heffing der leen- en pachtwet zijn ontstaan. De président verklaarde: ,,Wij wensen de toevoer van voorra den zonder onderbreking te handha- Hij wenste da UNNRA nog 250 dollar te verstrekken. Aan boord van de ..Glory" is de overgave van de Japanse troepen in Z.W. Azië door de geallieerden aan- vaard. Hiermede hebben 139.000 Ja- panners de wapens neergelegd. In het door Rusland bezette Duitse gebied is een centraal Duits bestuur ingesteld. Dit bestuur be- staat uit 5 communisten, 5 Soc.dem., 2 Christel.dem. en 1 onafh. De Tsjechische premier deelde in Londen mede, dat 2 300.000 Su- deten Duitsers Tsjecho Slovakije heb ben verlaten of zijn gedeporteerd. Hij verwachtte dat binnen een jaar aile Duitsers over de grens gezet zrjn. Tegen Quisling is de doodstraf geëist. De uitspraak wordt binnen enkele dagen verwacht. Heden zijn Amerikaanse troepen begonnen de Zuidelijke helft van Korea te bezetten. Donderdag was Generaal Eisen- hower de gast van de Belgische hoofdstad. James Bymes, de Am. Minister van Buit. Zaken, die met de Queen Elisabeth op weg is naar de confe- rentie te Londen brengt de agenda voor de vergadering mede. Deze agenda bevat plannen voor een vre- desverdrag met Italie, de beschikking over de mijnen in Roer- en Saarge bied en elders in Duitsland, demo- cratisering der Balkan en contrôle op de Europeso waterwegen. ven mill. hse schepping! "•■■■■•■■Si Toen ik twee maanden oud was kwam een yreemde op de boerderij. een line, dikke man. Hij bond een touw mijn hais en trok me mee. Samen en we langs een paar landwegen. I U tôt en me 11 tôt en met 25 November 1945. kaarten KA, KB, KC 512. 1 doosje lucifers vTî." 141 800 J?ram brood 143 154 B12 Cl 4 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram sulker 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk 3 y2 liter melk îaarten KD, KE 512. 236 800 gram brood 238 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 500 gram suiKer 250 gram boter 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gr. chocolade of suikerwerken 6 liter melk 150 gram vlees 1 kg. aardappelen 400 gram brood 250 gr. rijst of kindermeel cskaart Q 413 2 rantsoenen tabaksart. (geen import-sigaretten) de broodbonnen kan men Engelse ts betrekken, voor over de detail- bakker deze nog voorradig heeft. ir de week van 18 tôt en met 24 nber a.s. zullen nog" bonnen wor- ingewezen voor vlees, m»lk, aard- n, grutterswaren, ontbijtkoek, jam, peulvruchten, vermicelli en uchten. t>12 komen scherven voor, waarop (tbare messen der schilmachines d worden. De directie heeft daar- lans de beschikking gekregen e nodige instrumenten, waarmee ïrborgen splinters in het hout kan Bn. rrootste der Nederlandse lucifers- :en, die te Eindhoven, heeft tôt fikele weken stop gestaan. thans zij weer een beperkte productie van de zusterfabriek et Breda en le Nederlandse lucifersfabriek te Dit hervatten van de productie [elden als een bewjjs van het feit, >k het brandend probleem der I weer een klein stapje nader tôt ossing komt. (îbberconferentle te Londen. .9 dezer begint te Londen een tle van de Rubberstudiegroep. se en ook de Amerikaanse dele- estaat ult 9 personen. Nederland [den vertegenwoordigd door een ie bestaande ult de neren P. H. fnann, Handelscomm. van N. O jonden, hoofd der delegatie; Dr. Bannier, gecommitteerde voor b Zaken aan het ministerie voor Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc- Ir Handels Ver. ..Amsterdam", Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; lerts van Reesema, dlr. Rubber- Mij. Amsterdam, allen leden. ervangend lid is de heer J. F. ifort. ^APPEMEERSTER KLAAGT lezer wijst ons op de slechte con- vaarin de z.g. ..hooghoutjes" in neente Sappemeer verkeren. In d met deze klacht hebben wt) ons ersoonljjk op de hoogte gesteld. ;t Westen naar het Oosten gaan- en we eerst de brug bij de erk. Deze is vrt) goed. Enkele n zijn stuk, en kunnen gemakke- rden vervangen. Het ..hoogholtje" Slochterstraat verkeert in wat goede toestand. De treden zijn eten, zodat het afdalen, vooral ndere mensen moeilijk is. Boven- ankeert een leuning. rug bij de Victoria Fabriek is er aan toe. De païen waarop r zij n half verrot, de treden zijn zeer eten en zitten op ongelijke af- a van elkaar. De leuningen zijn e verdwenen, en voor zover nog 4g gebroken. Hier is reparatie id noodzakelijk. dan de gemiddelde verpleegde van een gekkenhuis. De negenjarige Johannes was het verwaandste en akeligste schepseltje, dat ik ooit heb ontmoet En zijn speelmakker te worden was mijn bestemming. Het was een verschrikke- ikWlltjWO. wv/1110 UC4iUU1LCI1 WIJ B et- men de klanten, soms ging hij alleen en liet me in de auto wachten. We door- kruisten de provincie van Noord naar Zuid van Oost naar West, en als we aile plaatsen bezocht hadden. dan be gonnen we onze rondrit opnieuw Het lupeis en op een koopje beluste buiten- lui, die daar samengekomen waren. Ook ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing of had de Crisis dan wel de alcohol het hart van mijn baas ver- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere, gebruinde buitenman mijn sters rammelend. 's Avonds was de visser niet thuis gekomen. Samen met de vrouw zat ik te wachten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuiden- windje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, zij ;en doek om haar hais en vér in de inktzwarte duisternis. De werd dag, de zon rees tôt het nog was geen van beiden terug- 1. Ik liep langs het smalle duin- ar het strand, dat stil was en a in de zonnige herfstdag. één mens was er: de vrouw! liep ze heen en weer, zwaalde ar armen, schreeuwde dwaze be- ?en naar de zee, die nu weer ras en de zonnestralen duizend- weerkaatste. Somtijds balde ze listen en dan rolden haar ogen hun kassen. Ze was waanzinnig ng niet terug naar ons huis, ik niet, maar zwierf dagenlang :t land, op zoek naar het huis nheer van Staanderen. Eindelijk het er woonden vreemden. traathond werd ik, die leefde >rven resten en eetbare hapjes is emmers, en die sliep in par- Jortieken. De ellende en ontbe- 'an dit bestaan mpakten me sleepte mijn uitgeput lichaam îgs de straten; ik moest toch en opscharrelen, er desnoods ten met andere honden, want leven. a avond legde ik mij uitgeput jracht neer. In de verte lokte lichte winkelstraat; een ijle Jk drong door een geopend Mijn gedachten verstarden, mijn rerd zwaar en neeg naar de ïrwijl de blik van mijn ogen le, wentelde mijn lichaam zich ntends duwden mannen van de einiging het hondencadaver in gracht. Het groene water sloot zich J-, vv ULCl Cl. boven het met stenen bezwaarde lijk. H. B. v

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1