M Testament van de Oorloy Fantasie âge IZg(Ki£; NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD De Wereld in Twee Nazibeulen in één kamp. 'sprijs: «wHM.fcMMpL-ig '"'Mb*1 eHn mmBm Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT' Buitenlands overzicht Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer dSSjTkenKE^S'T'S: Bonnenlijst Uit de Spoorwegnieuws. 74e Jaargang WOENSDAG 12 September 1945 No. 41 Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer stributie verwacht 74ste Jaargang ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 00ST-G00RECHT ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer de Joden dus bondgenoten van Enge- I 7" land en Amerika Daartoe geeft ook] Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 ABONNEMENTSPRIJS fi .25 p.kwart. franco per post f 1.50 (bij vooruitbet.) PRIJS DER ADVERTENTIEN 10 et. per m.m. Zogen. Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim, 75 et. (bij vooruitbetaling) OOST-GOORECHT Verschijnt Woensdags enZaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sappemeet Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54 - Sappemeer - Tel. 213 „Waar in 't bronsgroen eikenhout, 't nachtegaaltje kweelt" zo bezong eens de Limburger zijn prachtig plekje geboortegrond, maar nu zingt hij nlet meer. Zijn huis en zijn land, zijn steden en dorpen zijn vernield, zijn bezittingen geroofd, zijn akkers nog niet te bewerken. Dertien bombardementen maakten van Venlo een uitgestrekte puinhoop. Door een trommelvuur van beide zij- den, dat aan de bevrijding voorafging werd Blerick zwaar verminkt, nog erger zelfs dan Venlo. Het heen en weer schuiven van het front had de totale verwoesting van Overloon en Vierlingsbeek ten gevolge, evenals die van Meyel. De Maasdorpen Lot- tum, Blitterswijck, Broekhuizen, Broekhuizenvorst, Wanssum, Geijste- ren en Maashees lagen vanaf Novem- ber 1944 tôt aan de bevrijding in Maart onder zwaar Duits geschut- vuur, en de dorpen aan de overzijde van de rivier ondergingen niet alleen het geallieerde vuur, doch werden bovendien nog door de Duitsers ont- volkt en finaal, maar dan ook finaal, leeggeroofd. Onder het motto ,,Het Noorden adopteert Limburg" hebben de pro- vincies Groningen en Drenthe de taak op zich genomen het zo zwaar ge- teisterde Limburg te helpen. Wij, Noordelingen bezitten een ge- heel andere aard, dan de bewoners van onze zuiderlijke provinciën. In de afgelopen maanden toen een zeer groot aantal geëvacueerde Limbur- gers in het Noorden verbleef, hebben wij deze mensen nader leren kennen. En al zal in menig gezin een zucht van verlichting zijn opgegaan toen de gasten naar hun eigen gebied terug- keerden, toch zullen er zeker banden gelegd zijn, banden van vriendschap tussen Noord en Zuid. En juist door deze banden zullen onze gewesten beter kunnen helpen dan andere de- len van ons land dit zullen kunnen doen. Wij immers weten, dat in het Zuiden mensen wonen, die even goede Nederlanders zijn als wij, die even- zeer de Duitsers door sabotage en ondergronds verzet hebben getoond, dat de Nederlandse geest niet gebro- ken was. Wij moeten Limburg helpen, zoveel wij kunnen, daartoe roept ons de Christelijke naastenliefde. Die hulp moet geen liefdadigheid zijn, maar een plicht, een Vaderlandse plicht. Vijf jaren hebben wij tezamen met het Zuiden en Westen geleden onder de Duitse tyrannie. De beste der bes- ten uit aile provinciën zijn naar con- centratiekampen gesleept of voor het vuur-peleton geplaatst. Tezamen heb ben wij illegaal gestreden en de geest ABRAHAM LINCOLN. Abraham's familie stamde uit Nor folk in Engeland, en was naar Ameri- ka geëmigreerd. Als jongen werd hy opgevoed in het harde kolonistenbe- staan, maar vond toch nog altijd wel even tijd zich in wetenschappelijke boeken te verdiepen. Zo studeerde hij rechten en het gelukte hem de „Mr." titel te verwerven. Abraham deed zijn intrede in de politiek en werd tôt président der Ver. Staten gekozen. In die kwaliteit nam hij het besluit, dat hem naast Washington en Wilson een roemrijke plaats verzekerde in de historié der United States, dat hem Clio met vette letters deed vermel- den in der wereld annalen: de af- schaffing der slavernij, waarmede de burgeroorlog werd ontketend. Deze gebeurtenissen, die zich on- geveer een eeuw geleden in Amerika afspeelden, zijn, overgoten met een sausje van romantiek en gekruid met de speeerij der geestigheid, op de film Abraham Lincoln" vastgelegd, welke film heden en morgenavond in de Bi oscoop te Hoogezand wordt vertoond. Wy kunnen deze historische film al zijn dan hier en daar de con- touren der feiten ietwat verdoezeld door een teveel aan romantiek meer appreciëren dan de een of an dere onwaarachtige liefdesscène. Dit is in ieder geval een film waarvan men iets kan leren, die een culturele waarde heeft. H. B. van verzet gestimuleerd. Bij de be vrijding hebben sommige delen van ons land meer geleden dan andere, er zijn streken waar de moffenbende haar roofzucht nog meer heeft bot- gevierd dan elders. Er zijn mensen, die ailes wat zij op deze wereld be- zaten hebben verloren, terwijl het verlies, dat anderen leden, betrekke- lijk gering was. Die laatsten moeten helpen. Het gaat niet aan, dat men slechts geeft wat men over heeft, want vergeet niet dat er Nederlan ders zijn, die niets maar dan ook niets meer hebben. Ailes wat er over is dient gedeeld te worden zodat iedereen dat krijgt wat strict nood- zakelijk is. Geven is voor ons Nbor- derlingen thans een even grote Va derlandse plicht, als het in bezet- tingstijd een plicht was ware Neder- lander te zijn. Spoorwegnieuws. Hieronder geven wij een opgave der vertrektijden van treinen van het Station Hoogezand-Sappemeer. Richting Zuidbroek. Tijd: gaat naar: Vertrek uit Gron. 6.23 Nieuweschans 5.45 8.07 Stadskanaal 7.31 12.07 Stadskanaal 11.34 12.27 Winschoten 12.00 14.52 Winschoten 14.20 17.38 Stadskanaal 17.00 17.57 Nieuweschans 17.35 Richting Groningen. Tijd Komt van Alwaar vertr. om 9.09 Nieuweschans 7.55 10.58 Veendam 10.19 13.43 Veendam 13.05 14.49 Winschoten 14.00 16.30 Winschoten 15.50 20.11 Nieuweschans 19.13 20.31 Veendam 19.51 BUITENLANDS Japan. De grote gewilligheid waarmee de Japanners zich overgeven heeft de vraag doen rijzen wat er eigenlijk gaande is. Men had het wel anders verwacht. Er zijn waarnemers, die de idee krijgen dat de Japanners hopen hun positie zeer te versterken, juist nu zij verslagen zjjn. Ze zullen nu poseren als slachtoffers van het Wes- terse impérialisme" dat zij hebben willen weren uit Oost-Azië en dat hen de taak der bevrijding van het Oosten heeft onmogelijk gemaakt. Natuurlijk waren de Japanners geens- zins sympathiek als overheersers. Juist daarom hopen zij het te worden als verslagen mogendheid. In elk ge val wijst veel er op, dat zij hun krach- ten willen sparen en geen mensenle- vens, steden, enz. meer willen opof- feren. Weliswaar zullen zij ontzaglijk veel markten en grondstoffen verlie- zen. Maar zij zullen overal achterla- ten de propagandisten, die ,,Azië voor de Aziaten" zullen blijven roepen en daardoor bondgenoten van Japari worden in zijn vernedering. Op die wijze zou het land evenals Duitsland na 1918, zich weer kunnen herstellen. Vooral indien zich tussen de vier grote mogendheden: China, Rusland, Engeland en Amerika rivaliteit zal voordoen. Het zal heel wat staats- manswijsheid vereisen om te voorko- men dat de Japanners in zulk een gunstige positie komen te verkeren. Ze zouden terug kunnen keren met nieuwe aanvalsplannen. Reeds thans is er in Indo-China een sterke actie gaande om de Fransen niet meer te dulden, in China verzet men zich er OVERZICHT. tegen, dat de Engelsen de stad Hong kong terug krijgen en zo zal er in vele gewesten wel verzet z(jn tegen het herstel van de oude koloniale ver- houdingen. Dat zal dan de erfenis zijn van het feit dat de Japanners zo lang heersers zijn geweest en de blanken haden verdreven. Het Zionlsme. Het Zionisten-congres in Lon- den heeft de wereld doen weten dat van de ze» millioen Joden in Europa (Engeland en de neutrale lan- den inbegrepen) er nog hoogsten3 1% millioen over zijn, hoewel dat een te hoog getal bl(jkt. De rest, de over- grote meerderheld is door de nazi s uitgeroeid. Nu gevoelen de overigen, vooral in Midden- en Oost Europa, zich niet meer veilig en zij willen, althans voor een gedeelte, naar Pa- lestina. Het Congres wenst nog dit jaar toelating tôt Palestina van 100.000 Joden. Maar daar zit men in het nabije Oosten met de moeilykheid dat de (zowel Christelijke als Moham- medaanse) Arabieren niet veel willen weten van zulk een uitbreiding der Joodse macht. Zij vrezen, dat deze nederzetting in dienst van Engeland zal staan, en zijn jaloers op de inder- daad uitstekende resultaten van de Joodse landbouw en de industrie, zij willen nu eenmaal in hun Arabische Liga geen Joodse enclave. Het enlge zal zijn dat de Joden met de Arabie ren samengaan, de nationale eisen ondersteunen en de wederzydse be- langen behartigen. Dan is waarschijn- lyk toeh samenwerking in één land wel mogelijk. SPORTKLANKEN. Zondagmiddag zjjn op het Be-Quick terrein te Groningen de demi-finales en de finale van het Groninger Dag- bladbeker-tournooi gespeeld. Door H. S. C. in de eindstrijd te verslaan legde G.V.A.V. voor dit jaar bcslag op de beker. Allereerst ontmoette H. S. C. Frisia. In den beginne werd er fel ge- kampt, en er ontwikkelde zich een snelle, spannende, doch niet buiten- gewoon fraaie strijd. Na enige krach- tige aanvallen nam Frisia de leiding, doch ondanks de meerderheld in het veld van de Friezen, wist H.S.C. ge- lijk te maken, en nadat de gelijkma- ker gescoora was verbeterde het spelpeil der Sappemeersters. Na de wisseling gelukte het H.S.C. nogmaals het vijandelijke doel te doorboren, en v. d. Huizen zette een strafschop in een goal om. Hierna versterkte H.S.C. zjjn verdediging. Toch kon Eleveld nog eenmaal sco- ren, zodat het einde kwam met een 41 overwinning voor de onzen. In de snelle gelijkopgaande strijd tussen G.V.A.V. en Velocitas werden voor de wisseling geen doelpunten ge maakt. In het begin van de tweede speelhelft gelukte het G.V.A.V. te doelpunten. Hierna nam het tempo en ook de spanning af. Het einde kwam met een 20 zege voor G.V.A.V. De eindstrijd tussen H. S. C. en G.V.A.V. liet in de aanvang kalm doeh goed spel zien, waarin H.S.C. iets in de meerderheid was, G.V.A.V. profiteerde van een gelegenheid, dat Hofkamp uitgelopen was. Na de wis seling nam G.V.A.V. het spel gelei- delijk in handen, en in het laatste kwartier concentreerde het spel zich bijkans geheel voor het H.S.C.-doel. Het gelukte de Groningers nog drie- maal te seoren zodat zij met 40 zegevierden. Hoogezand IOosterparkero I 41. Zaterdagavond heeft Hoogezand Oosterparkers ontvangen. Het eerste doelpunt in deze wedstrijd was voor de Groningers, en gescoord door het missen van een der backs. Nadat G. Scholtens een goede kana had gemist, maakte Hekert met een hard schot gelijk (11), met welke stand de rust kwam. Evenals voor de rust, was ook het krachtsverschil tussen de beide ploe- gen daarna gering. De voorhoede van Hoogezand was edhter schotvaardi- ger. Daarbjj kwam, dat de keeper van Oosterparkers niet altijd klemvast was. Hierdoor kon Hoogezand door Hekert gemakkelijk een 21 voor- sprong nemen, en kon deze voor- sprong door Boit worden vergroot. Met een voor den keeper onhoudbaar schot maakte Scholtens er ten slotte 41 van. Hoogezand II—H. S. C. n 1—1 Korf bal U. N. I. I—S. V. C. I 1—2 U. N. I. IH—S. V. C. II 0—1 Paardensport. Draverijen en rennen te Veendam. De uitslagen luiden als volgt: Electronprfls: Af stand 2000 m. 1. Johanna N. In een km. tijd van 1.41 2. Hannover T; AtoomprQsRen voor Britse en Canadese militairen, 1 Mickie, 2 Thunderbolt, 3 Tan Tor- nado. Molcculeprjjs: Afstand 2000 m. 1 Gruno Gregor 2280 m. in 3.37, km. tijd 1.352, 2 Diameda, 3 Goudster B. Nucheusprijs. Afstand 2000 m. 1 Dor- Ii, 2 Corvilla, 3 Draislm, aile paarden van den hr. J. Rogge, Groningen. Uraniumprijs. Afstand 2200 m. 1 All- right 2260 m. in 3.29 of km.tijd 1.32% 2 Boy Scott, 3 Le Canigou, 4 Darwin. Hydrogeenprijs: Kortebaan dravertj: le serie Generaal Locke 1.106 2e serie Goudster B 1.12 3e serie Gelukloper 1.15 4e serie Allright 1.104 De finale werd gewonnen door All right (berijder Marten Siderius) in 1.112. Generaal Locke, Goudster B en Gelukloper werden gedisqualificeerd. Jachtrit met eindloop. Winnaar dhr. J. Westers op Bento n. Het Spring- concours voor leden van de Landelijke Ryver. bood niet veel bjjzonders. Door een naamsverwisseling was een onschuldige Amsterdammer in een kamp verzeild geraakt, in het- zelfde kamp waarin Rauter en Chris- tiansen, de beulen van het Ned. Volk UIT ONZE GEMEENTEN. HOOGEZAND. De collecte voor onze gevalenen, gehouden tijdens de feestdagen te Hoogezand, heeft opge- bracht, aldus deelt het N.V.H. ons mede: bij de opening van de brug f 1103.31 bij de voetbalwedstrijd - 635.85 tijdens de sportdemonstr. - 682.02 Totaal f 2421.18 Zaterdag 15 Sept, hoopt de hr. W. Spanjer uit Hoogezand de dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de Nederlandse Spoor- wegen. Hij is reeds 22 jaar op het station Hoogezand-Sappemeer werk- zaam. Met ingang van 1 Januari 1945 zijn de stationsambtenaren H. H. Hoekstra, J. Brenks en L. Nieborg bevorderd tôt adjunct-commies. Door de politie is tegen iemand procès verbaal opgemaakt wegens openbare schennis der eerbaarheid. Bij den heer H. Kerlien te Wes- terbroek is 's nachts een rjjwiel ont- vreemd, dat tegen de muur van zijn woning stond. Op de Groninger weg te Wes- terbroek zijn 10 kuikens gestolen. Wij vernemen, dat voor Hooge zand en Sappemeer wordt gewerkt aan een grote revue. De algehele lei ding berust bij de heren K. Addens en Plinsinga. Het iniatief werd genomen door de Binnenl. Strijdkrachten. Te Kropswolde is Vrijdag en Zaterdag feest gevierd. Vele gevels waren versierd, en op verschillende plaatsen waren erebogen opgericht. Er was een optocht, waaraan zeer veel werk besteed was. Een bijzonde- re vermelding verdient de wagen „Vrede" en daarnaast mogen ge- noemd worden „Voor hen, die vie- len" en ,,Wij scharen ons om de Oranjeboom". In de ochtenduren leid- de de route over Martenshoek en Foxhol; 's Middags ging men in de richting van De Groeve. In de avond werd in het café Olt- hof een cabaret-programma vertoond waarbij bijkans het gehele dorp aan- wezig was. Zaterdags was een schoolfeest ge- organiseerd en kinderspelen. Dank zjj de uitstekende samenwer king is het feest boven verwachting geslaagd, een samenwerking die na- volging verdient. ,,Eendracht maakt Macht" laat ons dat steeds bedenken, ook bij de opbouw van ons Vaderland. Algemeen distrlbutienieuws. De bonnen 643 en 646 resp. voor 250 gr. zout en voor ontbijtkoek moe ten voor 15 dezer zij den winkelier ingeleverd zijn. Schoenreparatie: bon 647 van de 6e noodkaart is geldig verklaard voor 25 gr. leer. De bon heeft een onbeperkte geldigheidsduur. Petroleum. Van de bonkaarten die zij, die geen electriciteit of gas bezitten, hebben ontvangen, zijn de volgende nummers geldig verklaard: 01, 02, 03 en 04 van de kaarten UA 510, de no's 01 en 03 van UB 510 en bon 61 van kaart UC 510. Op deze bonnen wordt 4 L. petroleum verstrekt. Bon 543 van de 5e noodkaart, die was geldig verklaard van 3 L. Is verlengd tôt 30 September. Tabak. Vanaf 8 Sept, dienen win- kellers zich voor bevoorrading te wenden tôt een der volgende dépôts: Th. Niemeyer N.V., Patersw.weg 39, Groningen; N.V. Tabaksfabr. ,,De Ol- denhove" v.h. H. Taconis, Iepenbr.- steeg 1, Leeuwarden; Gebr. Jacobs, Stationsweg 3, Meppel; W. S. Boe- le Sr., Boven Nieuwstr. 45, Kampen; C.V. H. Neuteboom, Bakenstr. 31, Almelo; Fa. Bjjdendjjk ten Hove, Jacob Reviusstr. 14, Deventer; Muy- derman's Tabaksfabr., Laarstr. 44 46, Zutphen; Ritmeester Sigarenfabr. Kerkwijk 75, Veenendaal. Vlees. De hoeveelheid paardenvlees, die per rantsoen verstrekt wordt be- draagt 150 gr. zonder been. De bon nen A, B, C en D 144, A, B, C145 zijn verlengd tôt 15 Sept. Eipoeder. De bonnen A, B, C en D 148 zijn verlengd tôt 15 dezer. Aile oude inlegvellen kunnen wor den vernietigd. Alleen inlegvel G 508 moet worden bewaard. Ook de nood- kaarten TV en V en de extra nood- kaarten zullen geen dienst meer doen, en kunnen worden vernietigd. zaten. Het kamp was door een 10 m. brede haag van prikkeldraad omge- ven en men mocht de omheining slechts tôt op 3 m. afstand naderen. Volgens deze Amsterdammer lijdt Rauter nog steeds aan de gevolgen van het schot door zijn lichaam, hij ziet er slecht uit als een afgeleefde oude man. Rauter verklaarde in 1942 reeds Duitslands nederlaag te hebben ingezien, doch desondanks te hebben volgehouden. Hij was zich bewust van de doodstraf, doch meende, dat het nationaal socialisme tenslotte toch zou zegevieren...... Christiansen, die er in zijn verfom- faaide, blauwe uniform uitzag als een postbode, liet een heel ander geluid hoten. Hij meende, dat zijn geweten volkomen zuiver was. Hij had het im mers goed met ons land gemeend en sympathieën gekoesterd voor ons volk. Zijn enige fout was geweest, dat hij de generaalsuniform van Hit ler had aanvaard. Hij kon maar niet begrijpen waarom hij in een kamp voor oorlogsmisdadigers geplaatst was Achter die prikkeldraadomheining wachten. twee naziknechten op hun laatste gang, de gang die via het ge- rechtshof naar het graf leidt. BINNEN ONZE GRENZEN. Gisteren is het procès tegen Max Blokzijl begonnen. Hij begon zijn car rière als journalist, klom op, door zich in dienst te stellen van het nat. socialisme. Maar voor het Haagse Bijzondere Gerechtshof eindigt zijn loopbaan met de eis tôt de doodstraf. Voor 1 Oct. zal de Ned. rege- ring een nota bij de geallieerden in- dienen inzake de schadevergoeding door Duitsland. In de volgende 3 5 jaar is voor de opbouw 3 milliard no- dig. Ten dele zal dit bedrag door cre- dieten moeten worden gedekt. De Gouv. Gen. van N.O.I. Jhr. Mr. Tjarda v. Starkenborgh Stac- houwer is door H.M. de Koningn in audiëntie ontvangen. Maandagmiddag is een auto met arbeiders uit Ede te Veenendaal op een vlak langs de weg liggende mijn gereden. Eén persoon werd gedood, 14 zwaar gewond. In een interview met Ass. Press heeft minister Schermerhorn gezegd, dat het kabinet heeft besloten een commissie te benoemen, die gedwon- gen emigratie der politieke gevange- nen zal bestuderen. De premier ver klaarde dat hoewel de beëindiging der leen- en pachtwet als een slag kwam de betrekkingen tôt de V. S. uitstekend zjjn, en dat de handels- betrekkingen met Rusland een zeer definitieve plaats in het regerings- programma innemen. Volgens mededelingen van het directoraat van de prijzen zullen uit Engeland geïmporteerde herenfietsen kosten f 97.50 en damesrijw. f 101.50. INDIë. Radio Delhi meldt, dat voor Ned. Bornéo een afzonderlijk capi- tulatie verdrag is getekend. - De minister voor overzeese ge- bieden Prof. Dr. J. H. A. Logemans is Maandag te Brisbane aangekomen voor besprekingen met de Luit. G. G. Dr. H. J. v. Mook,. VAN OVERAL. Woensdag is de raad v. min. v. Buitenl. Zaken te Londen geopend. De eerste zitting werd door minister Bevin gepresideerd. De Franse min. v. Buitenl. Za ken Bidault verklaarde, dat Europa een eenheid vormt, die nlet verbroken kan worden. Hij betreurde, dat op het programma van de conferentie te Londen geen bespreking over Duits land voorkomt. In een onderhoud met de „Ti- mes" correspondent heeft Gen. De Gaulle gepleit voor Frans-Engelse samenwerking, ook op koloniaal ge bied. In dit verband betreurde hy het incident in het Midden Oosten. Ver- der achtte De Gaulle het noodzakelijk in het Westen een dam op te werpen tegen Duitsland, waarbjj het nodig is Rijnland en Saargebied van het rijk los te scheuren. Eerdaags beginnen Am.-Engelse financiële besprekingen in verband met de opheffing der leen- en pacht wet. Tegen Quisling is de doodstraf geëist. Mac Arthur heeft bevolen dat met in gang van 15 dezer het Japan- se hoofdkwartier wordt opgeheven. Pers en radio komen onder censuur. ^1 tôt en met 25 November 1945. kaarten KA, KB, KC 513. 1 doosje lucifers t.m. 141 800 gram brood 143 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 150 gram vlees 154 2 kg. aardappelen B12 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk C14 3% liter melk taarten KD, KE 512. 236 800 gram brood 238 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 500 gram suiker 250 gram boter 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gr. chocolade of suikerwerken 6 liter melk 150 gram vlees 1 kg. aardappelen D12 400 gram brood 250 gr. rijst of kindermeel tskaart Q 413 i 2 rantsoenen tabaksart. (geen import-sigaretten) de broodbonnen kan men Engelse ts betrekken, voor over de detail- bakker deze nog voorradig heeft. jr de week van 18 tôt en met 24 pber a.s. zullen nog bonnen wor- mgewezen voor vlees, melk, aard- in, grutterswaren, ontbijtkoek, jam, peulvruchten, vermicelli en uchten. komen scherven voor, waarop |tbare messen der schilmachines d worden. De directie heeft daar- lans de beschikking gekregen e nodige instrumenten, waarmee :rborgen splinters in het hout kan en. ;rootste der Nederlandse lucifers- ten, die te Eindhoven, heeft tôt nkele weken stop gestaan. thans zij weer een beperkte produetie van de zusterfabriek et Breda en Je Nederlandse lucifersfabriek te Dit hervatten van de produetie felden als een bewjjs van het feit, >k het brandend probleem der I weer een klein stapje nader tôt ossing komt. ubberconferentie te Londen. .9 dezer begint te Londen een ntie van de Rubberstudiegroep. ise en ook de Amerikaanse dele- estaat uit 9 personen. Nederland rden vertegenwoordigd door een le bestaande uit de heren P. H. fnann, Handelscomm. van N. O. bnden, hoofd der delegatie; Dr. Bannier, gecommitteerde voor e Zaken aan het minlsterie voor Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc- ir Handels Ver. Amsterdam", Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; lerts van Reesema, dir. Rubber- Mij. Amsterdam, allen leden. ervangend lid is de heer J. F. (fort. APPEMEERSTER KLAAGT lezer wijst ons op de slechte con- .vaarin de z.g. ,,hooghoutjes" in neente Sappemeer verkeren. In d met deze klacht hebben wij ons lersoonlijk op de hoogte gesteld. it Westen naar het Oosten gaan- Ijgen we eerst de brug by de Kerk. Deze is vrrj goed. Enkele n zrjn stuk, en kunnen gemakke- rden vervangen. Het ..hoogholtje" Slochterstraat verkeert in wat goede toestand. De treden zijn eten, zodat het afdalen, vooral iderë mensen moeilijk is. Boven- ankeert een leuning. rug bij de Victoria Fabriek is er aan toe. De païen waarop zij 11 half verrot, de treden zijn zeer ;ten en zitten op ongelijke af- 1 van elkaar. De leuningen zijn e verdwenen, en voor zover nog :ig gebroken. Hier is reparatie id noodzakelijk. Toen ik twee maanden oud was kwam een vreemde op de boerderij, een iine, dikke man. Hij bond een touw mijn hais en trok me mee. Samen en we langs een paar landwegen, dan de gemiddelde verpfeegde van een gekkenhuis. De negenjarige Johannes was het verwaandste en akeligste schepseltje, dat ik ooit heb ontmoet En zijn speelmakker te worden was mijn bestemming. Het was een verschrikke- «i*xx».^i.xviA»iiLjci3. outiiia uez.uuilUJ.il WIJ sa- men de klanten, soms ging hij alleen' en liet me in de auto wachten. We door- kruisten de provincie van Noord naar Zuid van Oost naar West, en als we aile plaatsen bezocht hadden, dan be gonnen we onze rondrit opnieuw Het iopers en op een koopje beluste buiten- lux, die daar samengekomen waren. Ook ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing of had de Crisis dan wel de alcohol het hart van mijn baas ver- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere. gebruinde buitenman mijn sters mmmelend. 's A vonds" was'"de visse) niet thuis gekomen. Samen met de vrouw zat ik te wachten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuiden- wmdje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur.11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, zij yn doek om haar hais en vér in de inktzwarte duisternis. De werd dag, de zon rees tôt het nog was geen van beiden terug- 1. Ik liep lângs het smalle duin- ar het strand, dat stil was en 1 in de zonnige herfstdag. één mens was er: de vrouw! liep ze heen en weer, zwaaide ar armen, schreeuwde dwaze be- jen naar de zee, die nu weer ras en de zonnestralen duizend- weerkaatste. Somtijds balde ze listen en dan rolden haar ogen hun kassen. Ze was waanzinnig en...... hg niet terug naar ons huis, ik j niet, maar zwierf dagenlang it land, op zoek naar het huis pheer van Staanderen. Eindelijk het er woonden vreemden. traathond werd ik, die leefde jrven resten en eetbare hapjes is eramers, en die sliep in par- lortieken. De ellende en ontbe- 'an dit bestaan maakten me sleepte mijn uitgeput lichaam igs de straten; ik moest toch en opseharrelen, er desnoods ten met andere honden, want leven. 1 avond legde ik mij uitgeput nacht neer. In de verte lokte Jichte winkelstraat; een ijle k drong door een geopend Vlijn gedachten verstarden, mijn ferd zwaar en neeg naar de irwijl de blik van mijn ogen le, wentelde mijn lichaam zich Oehtends duwden mannen van de Klsreiniging het hondencadaver in gracht. Het groene water sloot zich bon Vint Wlnf t, .1 I - - X V/Vi X vv CX L O X Ol'l V) L- X, 1 boven het met stenen bezwaarde lijk. H. B. v

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1