Verwoest Limburg. abri cage Financiële Sanering. i Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Buitenlands overzicht W T Uit de 74e Jaargang ZATERDAG 15 September 1945] No. 42 Waarin opgenomen de ,,SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Bonnenlijst ?an de distributie verwacht 53S5 74ste Jaargang ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 No. 58 ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES 10 et. p. mm. Zogen. .Kleintjes", minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) de Joden dus bondgenoten van Enge- j Ml twpft Yvilr I l Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres" Drukkerij T K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer. Tel 213 ABONNEMENTSPRIJS fi .25 p.kwart. franco per post f 1.50 (bij vooruitbet.) PRIJS DER ADVERTENTIEN 10 et. per m.m. Zogen. Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim, 75 et. (bij vooruitbetaling) OOST-GOORECHT Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sappemeei Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54 - Sappemeer - Tel. 213 Wij publiceren hierbij het laatste van een drietal artikelen, dat onze spéciale verslaggever, die op uitno- diging van het Militair gezag, teza- men met vertegenwoordigers van an- dere bladen, H.A.R.K. en N.V.H. een tocht door Noord- en Midden Limburg maakte, schreef: Wij rijden door het geteisterde land, door de puinhopen van dorpen en stadjes, langs voormalige weiden, waarop onkruid het gras heeft ver- stikt en die een grauw, bruin voor- komen hebben door de laag verdorde planten die ze bedekken; wij waren rond tussen ruines, waarvan velen mensen tôt woning dienen. Eens was hier een streek van met vee gevulde weiden en bouwlanden, van vriende- lijke en welvarende steden en dorpen bevolkt door vrolijk geaarde mensen. Het is zo moeilijk dit te realiseren, nu er een sfeer van melancholie ligt over dit land, waarin de oorlog zo diep zijn stempel heeft gedrukt, dat door de barbaren van Europa is leeg- geplunderd met systematische nauw- gezetheid. Wie aan de verwoestingen van de bevrijdingsstrijd denkt, denkt onwillekeurig aan de puinhopen van de Bloemenstad, of zijn gedachten staan even stil bij het verdronken land van de Zeeuwse tuin, de plaat- sen waar de worsteling om Nederland haar hoogtepunt bereikte. Wat wis- ten we van Limburg; hadden we ooit gehoord van de vernielde Maasdor- pen van het in woesternij herschapen land. Limburg: wij denken aan het zwar- te goud, aan het leger van arbeiders, dat dagelijks naar het binnenste der aarde afdaalt, om daar zijn zware taak te vervullen, een der belangrijk- ste taken voor de opbouw van ons land. De kolenproductie der mijnen bedraagt thans 20.000 ton per dag of wel 75 80 van de vooroorlogse opbrengst, terwijl als bijproducten een grote hoeveelheid kunstmeststof- fen worden verkregen. Zesduizend Limburgers doen hier hun plicht in dienst van de wederopbouw. Groningen en Drenthe hebben de taak op zich genomen geteisterd Lim burg te helpen. Wist U, dat meubi- lair en linnengoed voor 10.000 gezin- nen, en beddengoed en keukengerei voor 12.000 gezinnen, 38000 fietsen, 2900 karren, 875 luxe- en 600 vracht- auto's, 425 motorrijwielen en ca. 85 der landbouwwerktuigen en ge- reedschappen in Limburg werden ge- roofd? Was het U bekend dat 5200 paarden, 16300 koeien, 32000 varkens en 340.000 stuks pluimvee werden weggesleept De Limburger werkt aan de we deropbouw. Door zijn arbeid in de donkere mijngangen zullen U en ik en allemaal binnen afzienbare tijd weer over ailes kunnen beschikken wat wij in het dagelijkse leven nodig hebben. Hij rekent erop dat andere gebieden zijn gehavende streken zullen helpen, opdat de bewoners weer een mens- waardig bestaan zullen kunnen lei- den. Die hulp is onze plicht! Predikbeurten, 16 September 1945. Ned. Herv. Kerk. Sappemeer: 10 u. mej. Jonink van Veendam. Hoogezand: 10 u. ds. Schmidt. Westerbroek: 10 u. ds. Vinkenborg; 11.45 u. d.hr. Hemmes, Kinderk. Kielwindeweer: 10.30 u. ds. Wasch. Kropswolde: 10 u. mej. Hoving, dienst voor jong en oud. Engelbert 7 u. mej. Hoving v. Krops wolde. Slochteren 10 u. d.hr. K. Pruijsen v. Sappem.; extra coll voor ver- woeste kerken. Schaaphok 9.30 u. d.hr. Blaauwwieckel. Froombos: 6.30 u. d.hr. Blaauwwiec kel. Noordbroek: 10 u. ds. van der Meiden Zuidbroek 10 u. ds. van Mullem (Doop). Doopgez. Gemeente. Sappemeer: 10 u. ds. de Zeeuw. Geref. Kerk. Sapemeer: 9.30 u. Leesdienst; 4.30 u. u. ds. W. Tom. Martenshoek: 10 u. ds. W. Tom; 4 u. Leesdienst. Geref. Kerk (Vrvjgem.) Sappemeer: 9.45 u. Leesdienst; 5u. Prof. Schilder, Kampen. Ned. Herv. Kerk (Ev.) Sappemeer: 10 u. d.hr. F. Faber van Bolsward; 4 u. d.hr. K. Pruijsen. Babtisten Gemeente. Hoogezand: 10 u. Kinderkerk; 4 u. ds. Hekhuis; 7 u. Feestelijke Sa- menkomst voor allen (Zie adv.). Foxhol; 9.30 u. Bijbelbespreking; 5 u. Ev. Wolters, H.A.; 7.30 u. Jeugd- dienst. Leger des Heils. Hoogezand: 10 u. Heiligingsdienst 3.30 u. Openluchtsamenkomst; 7.30 u. Verlossingssamenkomst; 2 u. Zondagsschool. BONNENLIJST. Voor het tijdvak van 16 tôt en met 29 September 1945. 621 622 640 641 642 „Wij staan aan de vooravond van een maatregel, die in ons land nog nooit is beproefd, en hopelijk nooit zal moeten worden herhaald", zo sprak de minister van Financiën, Prof. Lieftinck, in zijn Woensdag- avond gehouden radiorede inzake de zuivering van ons betaalmiddel. Diezelfde dag is het besluit geld- zuivering in het Staatsblad gepubli- ceerd. Het besluit houdt in dat Woensdag 26 September aile papier- geld (dus aile bank- en muntbiljet- ten) hun waarde verliezen, en dat aile saldi op dien dag zullen worden ge- blokkeerd. Voor dien datum zal men al zijn contanten bij bank, spaarbank of giro moeten storten. Teneinde er- voor te zorgen, dat in de inleverings- week althans enig geld in omloop is, om de allernoodzakelijkste kleine be- talingen te doen, zal ieder gezins- Sigaretten en Fietsen. Op een persconferentie heeft min. Vos medegedeeld dat binnenkort 2 rantsoenen Eng. sigaretten worden verstrekt, en dat in 1946 één mill. nieuwe fietsen beschikbaar zullen zijn. FILMNIEU W S. Met de Duitse bezetting is 00k de „Ned. Kultuurkamer" en het ,,Film- gilde" verdwenen. De oude Neder- landse Bioscoopbond is weer te voor- schijn gekomen, zij het 00k enigszins gehavend, want het bezit is door de leiders van het Filmgilde te gelde ge- gemaakt en verdwenen, het bonds- gebouw is platgebombardeerd en de, in ruim 25 jaren opgebouwde admi nistratie, is verbrand. Maar de Bios coopbond is er weer, of is eigenlijk nooit weg geweest, want ondergronds bleef het contact bewaard. In aile afdelingen zijn nieuwe besturen ge- kozen. Vrijdag 7 Sept, vergaderde in het hôtel Frigge te Groningen de afd. „Het Noorden", omvattende de Prov. Groningen, Friesland en Drenthe. Tôt voorz. van de afd., lid van de „Afde- lingsraad" en lid van de ,,Ledenraad in de N.B.B. werd wederom de heer G. J. Milius te Hoogezand gekozen. Met ingang van 14 Sept, zijn de tij- delrjk getroffen maatregelen opgehe- ven en komt het bioscoopbedrijf in het gehele land weer volledig op gang. UIT ONZE GEMEENTEN. SAPPEMEER. Op 19 en 20 Sept, worden huis aan huis goederen door het N.V.H. afgehaald voor hulp aan Limburg. Sappemeer zal het zwaar getroffen Echt adopteren. HOOGEZAND. Op het bevrijdings- feest te Kropswolde is een twist ont- staan, waaruit mishandeling is voort- gevloeid. In de pauze van het avond- feest had de 73-jarige S. zich even verweiderd. Toen hij terug kwam was een vrouw, zekere J.D. op zijn stoel gaan zitten. Er ontstond een twist, daar de vrouw niet wilde opstaan, die ontaarde in een handgemeen, waarbij de oude man met een schoen in het gezicht werd geslagen, waar- door hij werd gewond. Men verzoekt ons mede te delen dat de jury voor de beoordeling der wagens van de optocht te Kropswol de bestond uit de h.h. r>olt, Prenger en Wiersema. De Hoogezandster politie ver zoekt de dame, die Zondag j.l. om on- geveer 13.30 uur de Kielsterachter- weg is gepasseerd, tezamen met en ca. 10-jarig kind, en daar een onge- klede man heeft gezien, in verband waarmede zij twee leden van de B.S. j heeft gewaarschuwd, zich aan haar j bureau te vervoegen tôt het verstrek- 1 ken van nadere inlichtingen. Een 14-jarig meisje uit Warf fum, dat de ouderlijke woning had verlaten om ongehinderd met militai- ren te kunnen omgaan is aangehou- den en naar haar ouders terugge- bracht. Tegen verschillende groentehan- delaren is procès verbaal opgemaakt wegens overtreding van het prijsaan- duidingsbesluit. (Aile geëtaleerde ar tikelen moeten geprijsd zijn). Winke- liers worden in verband hiermede ge waarschuwd. In de spaarbusjes van de ver schillende spaarbanken bevindt zich natuurlijk geld, dat 00k onder de in- leveringsplicht valt, in dit verband maken wij het publiek er op attent, dat het in hun eigen belang is deze zo spoedig mogelijk bij de betreffende spaarbanken te laten ledigen. Op 17 dezer wordt te Hooge zand en Sappemeer een collecte ge houden ten bate van de Vereniging voor Personeel in dienst der N.S. SLOCHTEREN. Er is een grote wandeltocht georganiseerd, en wel op Zaterdag 29 Sept. De route leidt door minder bekende maar mooie gedeel- ten van Duurswold. Door welwillend- heid van Mr. v. d. Hoop kon 00k het landgoed „Fraeylemaborg" in de route worden opgenomen. De afstand ia 25 K.M. Aan hen, die deze afstand in 5V2 uur of minder tijd afjeggen, wordt een diploma verstrekt. hoofd en op-zich-zelfstaande in de ge- legenheid worden gesteld bij de dis- tributiedienst een klein bedrag aan oud geld in nieuw om te zetten, n.l. f 10.00 per persoon. (Dus voor ieder gezinslid f 10.00). In de inleverings- week wordt geen loon uitbetaald; 4, 5 of 6 Oct. vindt een dubbele loonbe- taling plaats aan hen die een week- loon verdienen, en de maandlonen, pensioenen, enz. over de maand Sep tember kunnen eerst dan worden uit- gekeerd. Door ieder gezin en ieder op zichzelf staand persoon mag in de in- leveringsweek ten hoogste f 300.00 worden ingeleverd. De zinken pas- munt blijft voorlopig nog in omloop. Tôt zover het zuiveringsbesluit in het kort. Velen zullen bij het horen van deze maatregelen zeker even hebben ge- zucht, niet om de moeilijkheden die ieder zeker zal ondervinden, om de zeer moeilijke week die wij tegemoet gaan, maar zij zullen even gezucht hebben van opluchting. Eindelijk is de monétaire sanering dan toch een feit geworden De financiële chaos, die in ons land heerste heeft niet nagelaten grote in- vloed uit te oefenen op de gehele sa- menleving. In handelskringen was 'n onverschilligheid merkbaar, een ten- dens van ,,het kan me niet schelen". Vele winkeliers behielden liever de voorraden, die zij in hun magazijnen hadden opgeslagen, dan dat zij deze verkochten. En 00k bij de arbeiders was een lusteloosheid te bespeuren; wie nog enig geld bezat had geen belang bij het loon. Of aile winkeliers en grossiers thans tôt de verkoop van hun gehele voorraden zullen overgaan is niet ze ker, het is mogelijk dat een aantal de in hun bezit zijnde artikelen zullen vasthouden, tôt zij deze voorraden zullen kunnen aanvullen. Maar in ieder geval is een grote verbetering te verwachten. En de zwarte handel gaat een zwarte tijd tegemoet. Niet ten onrechte verklaarde de minister, dat de binnenkort in werking treden- de bepalingen inzake de geldsanering, de registratie van effectenbezit en onroerende goederen en de opheffing van het bankgeheim de beste maat regelen zijn tegen de zwarte handel. Aile belastingbetalers zullen een veer moeten lâten, maar de vermo- gens, die in de bezettingsjaren on- evenredig zijn vergroot zullen veel meer dan die ene veer moeten laten. Met een gezond geldmiddel kunnen wij in ieder geval een commerciële intensivering tegemoetzien, en een verbetering in onze handelsbetrekkin- gen met het buitenland. Aile noodkaarten VI. 614 200 gram bloem 615 250 gram bloem 616 100 gram vermicelli 617 100 gram eipoeder 618, 619 200 gram suiker 620 100 gram kaas 200 gram kaas (extra rants.) 150 gram zout 112 gr. Eng. huishoudzeep 250 gram koffiesurrogaat 125 gram jam Noodkaarten VI A, B, C. A, B,C 673 tôt en met 678 800 gram brood A, B, C 680, 681 400 gram brood A, B, C 682 500 gr. peulvruchten A, B,C 683 125 gram boter A, B,C 684 t.e.m. 686 125 gr. Marg. A, B, C 698 100 gram koffie B 687 800 gram brood C 687 110 gr. chocolade Noodkaarten VI D. D 665, D 666 800 gram brood D 667 250 gr. rijst of kindermeel of 225 gr. kinderbiscuits. 100 gram suiker 110 gram chocolade D 672 125 gram boter 125 gram margarine 1 ei. D 668 D 670 D 671, D 673 D 674, D 698 Inlegvellen. D 16 800 gram brood E 18 250 gr. rijst of kindermeel. Tabakskaart. 50 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten) Voor de week van 16 tôt en met 22 September 1945. 623, D 675, D 676 2 liter melk. B, C 668 1% liter melk 624 100 gram vlees. 625, B 691 1 kg. aardappelen A, B, C 690 2 kg. aardappelen Toeliehting. De bonnen A 687, A 688, A 691 en C 691 zullen niet worden aangewezen en kunnen vernietigd worden. Op bon 620 zal 50 gram volvette of 40+ kaas en 50 gram magere of 20+ kaas worden geleverd. De eieren op bonnen D 674 en D 698 kunnen worden gekocht bij een detaillist die eieren op rantsoenbon- nen voor zieken pleegt te verkopen. Vôôrinlevering van deze bonnen is niet geoorloofd. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 14 Sept. a.s.( van des middags 12 uur af worden ge- bruikt, met uitzondering van de bon nen voor melk en aardappelen, waar op eerst met ingang van Maandag 17 September mag worden afgeleverd. Zelfverzorgers voor graan, vlees, melk of aardappelen moeten op door de distributiedienst te bepalen dagen aldaar inleveren resp. ae bonnen v. brood, vlees, melk of aardappelen. Algemeen Distributienieuws. Tabak. In ons vorig nummer deel- den wij mede dat winkeliers zich met betrekking tôt de bevoorrading moes- ten wenden tôt een der acht door ons genoemde dépôts van het Rijksbureau voor Tabak of Tabaksproducten. Dit moet niet zijn winkeliers doch gros siers. BURGERLÏJKE STAND. SAPPEMEER, 612 September. Geboren: Frederik, z. v. Frederik Smit en Grietje Vos, won Hgz.; Jo- hanna Margaretha Maria, d. v. Jo seph Martinus Wilbrink en Cornelia Maria Dietvorst, won. Hgz.; Trijntje Johanna, d. v. Arend Jan ter Heide en Temmina Johanna van der Heide. HOOGEZAND, 6—12 Augustus. Geboren: Hinderkien, d. v. Jakob Pot en Albertje Anna Wijchertjes, Kalkwijk; Willemtien, d. v. Harm Hoeksema en Maria Hofmann, Kiel- Windeweer; Catharina Geertje, d. v. Sies Herman Scheper en Renske Westers, Hgz.; Roelf, z. v. Harm Honebecke en Jantina Hooites, Wes terbroek. Ondertrouwd: Derk Koning, 25 j., Hgz. en Jantje Schut, 18 j., Zuidbr.; Gerardus Leininga, 28 j., Hgz. en Antje Jonker, 29 j., Gron.; Jacobus Broerken, 31 j., Hgz. en Geertruida Catharina Maria Wijsbeek, 22 j., te Veend.; Albert Grissen, 35 j., Hgz. en Reina Wiersema, 30 j., Mensingeweer; Pieter de Vries, 47 j., Foxhol en Ma ria Brugge, 29 j., Hzg., binnen de laatste 6 mnd. te Gron. woonachtig. Getrouwd Hindrik Venema, 27 j., Hgz. en Frederika Huizinga, 19 j., Hgz.; Nanno Upko Elevelt, 25 j., Spm. en Geessie Vegter, 33 j., Hgz.; Klaas Leinenga, 37 j., Hgz. en Grietje Jager, 29 j., Spm.; Luitjes Gelling, 30 j., Hgz. en Elisabeth Annje Dod- dema, 25 j., Hgz. Overleden Hendrik Rath, 2 mnd., overl. te Gron., z. v. Jan Rath en Henderika Hoving, Hoogezand. SLOCHTEREN, 612 September. Geboren; Wieger, z. v. J. Elzenga en A. Mulder, Kolham; Stoffer Bern- hard, z. v. P. Cnossen en E. Kleefs- man, Slocht.; Pieter, z. v. H. Gras- dijk en M. Scholte, Harkst.; Hendrik Jan, z. v. M. Fluks en J. A. Veltman, Scharmer; Jan Theodoricus, z. v. H. Smit en W. Nap, Hélium; Garmt, z. v. B. Knollema en F. Kostwinder. Harkst.; Jeltje Klaassien, d. v. H. Venhuizen en A. H. Evenhuis, O.sch. BRANDENDE K W E De eerste der vooraanstaande N.S.B.- figuren is voor het Haagse byzondere gereehtshof geweest, Max Blokzijl. Na een betrekkelijk korte zitting werd de doodstraf geëist, een straf, die algemeen werd verwacht. Bleek, doch uiterlijk kalm hoorde Blokzijl de eis aan. Hij begon z'n carrière als ver slaggever bij het Algemeen Handels- blad. Door tezamen met zijn collega Jean Louis Pisuisse 'n boekje te pu bliceren „Als straatmuzikant door Nederland" werd zijn naam bekend. Later werd hij als Duits correspon dent door 't Handelsbl. n. Berlijn ge- zonden. In de Duitse hoofdstad werd hij blijkbaar vergiftigd met het bacil van het nationaal socialisme. Na de bezetting van ons land werkte hij openlijk samen met de Mussert-kliek, en heeft, als uitmuntend propagan- dist en uitstekend stylist, veel kwaad gedaan. Voor het byzondere gerechts- STIES GEBLUST. hof is zijn carrière geëindigd. De brandende kwesties zijn geblust. De klok, die eerst vijf minuten voor twaalf aanwees geeft nu aan, dat het middernachtelijk uur is gepasseerd. De nieuwe dag gloort aan de Ooste- lijke hemel, een dag die vrede brengt, vrrjheid en sociale rechtvaardigheid. Maar op zulk een dag kunnen wij ver- raders als Max Blokzijl niet gebruiken Wij vernemen nog, dat op 3 Oct. de voorm. Secr.-Generaal v. h. dept. van Justitie, Prof. Genechten, voor het gereehtshof zal verschijnen. SFORTKLANKEN Voetbalprogramma: voor Zaterdag: Oosterparkers IHoogezand I (6 u.) Voor Zondag: Emmen IH. S. C. I Emmen SenioresH. S. C. Seniores Zuidlaren IHoogezand II (3.30 u.) Zuidlaren II—Hoogezand III (2 uur) Ondertrouwd: S. Olthof, 22 j., Scharmer en R. Jager, 20 j., Siddeb. Getrouwd: K. Koning, 30 j., Gar- merwolde en D. Akkerman, 22 j., Schildw.; J. Holt, 25 j. Wgenb. en A. P. Tuinema, 24 j., Siddeb.; K. J. van der Ploeg, 35 j., Wirdum en M. Hui- zenga, 28 j., Schildwolde. Overleden: T. van Eerden, 7 mnd. d. v. H. van Eerden en E. Rath, Sidd. ZUIDBROEK, 612 Sept. Geboren: Albert, z. v. Johan Roel- of L. W. Stâbler en Luchina de Vries. BINNENLAND. De voorschriften tôt deblokke- ring van de saldi welke bij de banken enz. zullen worden gesperd, zullen op 26 Sept, worden gepubliceerd. De Post-cheque- en Girodienst is wegens achterstand in de werkzaamheden van af 13 Sept, tôt nader order ge- sloten; stortingen bij de postkanto- ren blijven mogelijk tôt en met 25 September. In deWieringermeer zijn slechts 80 van de 500 boerderijen over. INDIë. Australië zal Timor van voed- sel voorzien, tôt het Ned. Gouverne ment deze taak kan overnemen. Curaçao is bezig voedselpakket- ten voor Nederland te maken. 9000 liggen reeds voor verzending gereed. VAN OVERAL. In een uitvoerend besluit heeft Près. Truman verklaard, dat er geen verkoop of andere beschikking over de radio actieve stoffen bevattende gronden mag plaatsvinden, teneinde de staatscontrôle over atoomsplitsen- de energie te kunnen versterken. Distributiekring HOOGEZAND met Agentschap SAPPEMEER. Omwisseling Bankbiljetten. In de week van 19 t.m. 25 Sept. 1945 zal de bevolking in staat worden gesteld bank- en muntbiljetten om te wisselen in nieuwe muntbijjetten van één gulden en van 2% gulden, tôt een bedrag van tien gulden per per soon. Deze omwisseling vindt plaats op de distributiekantoren. Voorts zul len z.g. „geldkaarten A" worden uit- gereikt, welke benodigd zjjn bij het storten van de hun resterende bank en muntbiljetten nà 25 Sept. a.s. bij banken en dergelijke instellingen. De omwisseling en uitreiking vindt plaats volgens onderstaand schéma op het Hoofdkantoor te Hoogezand en op het Agentschap te Sappemeer. Op de vastgestelde dag dient per ge zin één der gezinsleden (18 jaar of ouder) zich op het kantoor te ver voegen met aile inlegvellen. Tevens dient de brandstoffenkaart T 509, alsmede de Tweede Distributiestam kaart van het Hoofd van het gezin te worden meegebracht. Per gezinslid (hieronder worden 00k verstaan kostgangers, kamerbe- woners enz.) mag f 10.worden in geleverd. (Uitsluitend in bankbiljet ten van f 10.f 20.f 50.of bankbiljetten van f 25.— in veelvou- vorige week der N. S. ironder een ramste aan- 1RDEN 16.22 18.16 INGEN. 16.30 19.15 18.15 21.— EN 14.39 18.— EN 20.28 22.51 21.11 23.27 1 14.39 van Deventer ind. 11 tôt en met 25 November 1945. Bonkaarten KA, KB, KC 512. 123 1 doosje lucifers 35 t.m. 141 800 gram brood 5.40 3,13 3.33 21.03 21.54 22.14 iag. Voor orden 00k stilstands- van doek Itairen en De op- a invalide g van de rschriften oegestaan :e dragen ering aan 1 uit de m en Ca- nge reek- ilden met b indruk rden tôt se offers van een Flanders ldst the ilden van n temid- kruisen. 145 146 147 148 149 150 151 152 153, Bll, B13 A14 B14, 154 B12 C14 }42, 143 200 gram bloem 144 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk 3Y2 liter melk Bonkaarten KD, KE 512. 235, 236 800 gram brood 237, 238 200 gram bloem 239 250 gr. rijst of kindermeel J40 1 rantsoen erebak 241 70 gram beschuit 242 500 gram suiker 243 250 gram boter 244 125 gram margarine 245 200 gram kaas 246 100 gr. chocolade of suikerwerken 247 0 liter melk 248 150 gram vlees 249 1 kg. aardappelen Dll, D12 400 gram brood Ell 250 gr. rijst of kindermeel Tabakskaart Q 413 05, 06 2 rantsoenen tabaksart. (geen Import-sigaretten) Op de broodbonnen kan men Engelse biscuits betrekken, voor over de detail list of bakker deze nog voorradig heeft Voor de week van 18 tôt en met 24 November a.s. zullen nog- bonnen wor- den aangewezen voor vlees, melk, aard appelen, grutterswaren, ontbijtkoek, zout, jam, peulvruchten, vermicelli en zuidvruchten. en toe tenigeen dch af, :er een m wor- htingen dat er ng van 1 de lu- en zor- sschien de be- jrijkste waar- weini- lheden, smaakt lirectie dferfa- de fa- n deze er dag 10g zo fan de an de uikten en te 20.000 tsbos- ei'dere jaren ossen, e deel npen- bomen komen scherven voor, waarop de kostbare messen der schilmachines vernield worden. De directie heeft daar- om thans de beschikking gekregen over de nodige instrumenten, waarmee men verborgen splinters in het hout kan opsporen. De grootste der Nederlandse lucifers- fabrieken, die te Eindhoven, heeft tôt voor enkele weken stop gestaan. thans vqegt zij weer een beperkte productie bij die van de zusterfabriek et Breda en de derde Nederlandse lucifersfabriek te Weert. Dit hervatten van de productie moge gelden als een bewjjs van het feit, dat 00k het brandend probleem der lucifers weer een klein stapje nader tôt zijn oplossing komt. tlstof- p het ilang- is de bilijk- vele van ering over ferika 1 een mil- ban- heb- idere tigen van feref- loen, veer mo- k in het Rubberconferentie te Londen. Op 19 dezer begint te Londen een conferentie van de Rubberstudiegroep. De Britse en 00k de Amerikaanse dele- gatie bestaat uit 9 personen. Nederland zal worden vertegenwoordigd door een delegatie bestaande uit de heren P. H. Westermann, Handelscomm. van N. O. I. te Londen, hoofd der delegatie; Dr. J. P. Bannler, gecommitteerde voor Indische Zaken aan het ministerie voor Overz. Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc teur der Handels Ver. .Amsterdam", A. A. Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; W. Sieuerts van Reesema, dir. Rubber- cultuur Mij. Amsterdam, allen leden. Plaatsvervangend lid is de heer J. F. de Beaufort. EEN SAPPEMEERSTER KLAAGT Een lezer wijst ons op de slechte con- ditie, waarin de z.g. ,,hooghoutjes" in de gemeente Sappemeer verkeren. In verband met deze klacht hebben wij ons eens persoonlijk op de hoogte gesteld. Van het Westen naar het Oosten gaan- de, krijgen we eerst de brug b\) de Geref. Kerk. Deze is vrr] goed. Enkele planken zijn stuk, en kunnen gemakke- lijk worden vervangen. Het ,,hoogholtje" bij de Slochterstraat verkeert in wat minder goede toestand. De treden zijn uitgesleten, zodat het afdalen, vooral voor oudere mensen moeilijk is. Boven- dien mankeert een leuning. De brug bij de Victoria Fabriek is er treurig aan toe. De païen waarop zij rust zijn half verrot, de treden zijn zeer uitgesleten en zitten op ongelijke af- standen van elkaar. De leuningen zijn ten dele verdwenen, en voor zover nog aanwezig gebroken. Hier is reparatie dringend noodzakelijk. lan- Heel pijn om nem met be- die ibe- 00k ven ept ilen bij in ui- ien en ar- ad. as en de ils ro- en ite ia- or .ise senepping! roen ik twee maanden oud was kwam een vreemde op de boerderij, een ine, dikke man. Hij bond een touw mijn hais en trok me mee. Samen en we langs een paar landwegen, uaaiuei Wity, dan de gemiddelde verpleegde van een gekkenhuis. De negenjarige Johannes was het verwaandste en akeligste schepseltje, dat ik ooit heb ontmoet. En zijn speelmakker te worden was mijn bestemming. Het was een verschrikke- suiKerKiontjes. Soms bezochten wij sa men de klanten, soms ging hij alleen en liet me in de auto wachten. We door- kruisten de provincie van Noord naar Zuid van Oost naar West, en als we aile plaatsen bezocht hadden, dan be- gonnen we onze rondrit opnieuw Het lopers en op een koopje beluste bui lui, die daar samengekomen waren. Ook ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing of had de Crisis dan wel de alcohol het hart van mijn baas ver- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere, gebruinde buitenman mijn rd ks es n- h- ee p om - „!buMerd, aan deuren en ven ten- sters rammelend. s Avonds was de visser met thuis gekomen. Samen met de vrouw zat ik te wachten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuiden- windje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, zij sloeg een doek om haar hais en ver- dween in de inktzwarte duisternis. De nacht werd dag, de zon rees tôt het zénith; nog was geen van beiden terug- gekeerd. Ik Hep langs het smalle duin- pad naar het strand, dat stil was en verlaten in de zonnige herfstdag. Slechts één mens was er: de vrouw! Woest liep ze heen en weer, zwaalde met haar armen, schreeuwde dwaze be- dreigingen naar de zee, die nu weer kalm was en de zonnestralen duizend- voudig weerkaatste. Somtijds balde ze haar vuisten en dan rolden haar ogen wild in hun kassen. Ze was waanzinnig geworden Ik ging niet terug naar ons huis, ik durfde niet, maar zwierf dagenlang door het land, op zoek naar het huis van mrjnheer van Staanderen. Eindelijk vond ik het er woonden vreemden. Een straathond werd ik, die leefde van bedorven resten en eetbare hapjes uit vuilnis emmers, en die sliep in par- ken en portieken. De ellende en ontbe- ringen van dit bestaan mpakten me ziek Ik sleepte mijn uitgeput lichaam voort langs de straten; ik moest toch etensresten opscharrelen, er desnoods om vechten met andere honden, want ik wilde leven. Op een avond legde ik mij uitgeput op een gracht neer. In de verte lokte een verlichte winkelstraat; een ijle vioolklank drong door een geopend venster. M(jn gedachten verstarden, mijn hoofd werd zwaar en neeg naar de grond, terwijl de blik van mijn ogen verglaasde, wentelde mijn lichaam zich terzijde 's Ochtends duwden mannen van de standsreiniging het hondencadaver in de gracht. Het groene water sloot zich boven het met stenen bezwaarde lijk. H. B.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1