abricage A Geldzuivering Moeilijkheden in Frankrijk. 74ste Jaargang 'SPRIJS: VU «wn wil OBV OBh 5o. 58 Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Buitenlands overzicht 74e Jaargang WOENSDAG 19 September 1945 Uit de F. R F I nPUD m Spoorwegnieuws. No. 43 Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" Verschijnt Woensdags en Zaterdags NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Buitenlandse Kroniek, Bonnenlijst /an de distributie verwacht ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 00ST-G00RECHT ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES: 10 et. p. mm. Zogen. ..Kleintjes", minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) de Joden dus bondgenoten van Enge- land en Amerika. Daartoe geeft ook aanleiding een Engels plan (van de commissip-Pooii iiot Verschljnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres* Drukkerij T K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer. Tel 213 ABONNEMENTSPRIJS fi .25 p.kwart. franco per post f 1.50 (bij vooruitbet.) PRIJS DER ADVERTENTIEN 10 et. per m.m. Zogen. Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim, 75 et. (bij vooruitbetaling) OOST-GOORECHT Uitgever T. K. KREMER, Sappemeei Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54 - Sappemeer - Tel. 213 Zoals uit de officlële mededelingen van de distributiediensten bleek, wordt vandaag een begin gemaakt met de eerste uitgifte van het nieuwe geld. In dit verband zullen wij de tôt nu toe afgekondigde bepalingen in kort bestek de revue laten passeren. Omwisseling van f 10. Voor het omwisselen van 10 gulden oud papiergeld in nieuw zal een der gezinsleden van 18 jaar of ouder zich met de tweede distributie stam- kaart van het hoofd van het gezin plus de inlegvellen van aile gezinsle den en de brandstoffenkaart T 509 op de voor hen vastgestelde tjjd bij de distributiedienst moeten vervoe- gen. De bij de distributiedienst in te leveren betaalmiddelen zal moeten bestaan uit bankbiljetten van 10, 20, 25 of 50 gulden (biljetten van 25 gulden alleen in veelvouden van 50 gulden). Biljetten van 1, 2% en 5 gulden kunnen niet worden ingele- verd. Men ontvangt hiervoor terug 10 biljetten van 1 gld. voor het hoofd van het gezin en voor ieder verder gezinslid 4 biljetten van 2% gld., hiervoor wordt bon 25 (rechterboven- hoek) van het inlegvel door de distri butiedienst ingehouden. Tevens ont vangt men een .Geldkaart A." Gezinnen, welke niet over voldoen- de bankbiljetten beschikken om de omwisseling van 10 gld. voor ieder gezinslid te doen plaats hebben, moet behalve de stamkaart van het hoofd en de brandstoffenkaart slechts zo- veel inlegvellen meenemen als nodig is voor de omwisseling van de be- sehikbare bankbiljetten. Zij, die niet over voldoende bank biljetten beschikken, doch wel een geblokkeerde rekening hebben van- wege ingeleverde biljetten van 100 gld. kunnen bij de bank waar deze biljetten zijn ingeleverd het ontbre- kende bedrag opnemen, tegen over- legging van een schriftelijke verkla- ring van onmacht tôt betaling. Geldkaart A. Deze geldkaart wordt aan het hoofd van het gezin uitgereikt tegen inname van bon 51 (rechterboven- hoek) van de brandstoffenkaart. De distributiedienst vult het nummer van de tweede distributiestamkaart op de geldkaart in, terwijl het vakje 401a van de stamkaart wordt afgekruist. Zij, die niet in het bezit van een brandstoffenkaart zijn komen niet voor een geldkaart A in aanmerking. Geldkaart B. Gezinshoofden of alleenstaande personen, aan wie geen brandstoffen kaart is uitgereikt en die in verband daarmede bon 51 niet kunnen inleve- ren ter verkrijging van een geldkaart A kunnen een Geldkaart B aanvra- gen. Hiervoor dienen zij zich echter niet tôt de distributiedienst te wen- den, doch moeten aan het postkan- toor een aanvraagformulier voor een Geldkaart B afhalen. Dit aanvraag formulier moeten zij vervolgens uiter- lijk op 22 Sept. a.s. ingevuld en on- dertekend onder overlegging van hun stamkaart indienen bij de bank, waar zij hun geld wensen te deponeren. Zij ontvangen van die bank een Geld kaart B waarbij de bank in het vakje 401a van de stamkaart de aanteke- ning B plaatst. Ook personen, die geen hoofd van een gezin zijn, doch de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt en zelfstandig een inkomen genieten van meer dan 100 gld. per maand, kunnen indien zij hun geld niet op de rekening van het gezinshoofd wensen te storten op bovenomschreven wijze in het bezit komen van een Geldkaart B. Wat de waarde betreft zijn Geld kaart A en B gel(jk. De Deblokkering. De deblokkeringsvoorschriften zul len op 26 September 1945 worden gepubliceerd. Het is van belang, dat men zijn geld deponeert bij een instelllng waar men reeds een rekening heeft, hiervan zal men over het algemeen bij de deblokkering pro fit kunnen trekken. Biljetten van 500 en 1000 gulden. Zeer binnenkort zal een nadere be- schikking worden gepubliceerd, welke de mogelijkheid opend, om biljetten van 500 en 1000 gulden alsnog in te leveren onder bepaalde zeer strenge voorwaarden. De minister is niet van plan, de mensen die gerechtvaardigd dit bezit hebben verkregen, de dupe te laten worden van hun indertijd ge- nomen besluit, deze biljetten niet in te leveren. Reeds eerder ingetrokken bankbiljetten. Uitgezonderd biljetten van 100 gul den kunnen in de inleveringsweek ook oude reeds eerder aan de circu- latie onttrokken bankbiljetten wor den ingeleverd. De wyze van inlevering. Houders van geldkaarten mogen slechts driehonderd gulden inleveren, in dit verband is het van belang, dat het meerdere reeds voor 26 Sept, bij een instelling is ingeleverd. Voor een vlotte gang van zaken is het gewenst dit zo spoedig mogelijk te doen. Voor de bespoediging bij de behandeling is het gewenst het geld vooraf te sor- teren in verschillende coupures, met hetzelfde beeld naar boven. Overleg ging van een lijstje met de specifica- tie van het geld is daarbij zeer ge wenst. lnlevering door Bedr^ven. Voor bedrijven is het maximum van 300 gulden niet van toepassing. lnlevering door Militairen. Militairen moeten hun geld via hun betaalmeesters inleveren. Alleen indien zij beschikken over een geld kaart met bijbehorende stamkaart kan door hen bij een instelling wor den ingeleverd. lnlevering door burgerg. De inlevering door burgers zal al- fabetisch gesehieden, volgens een na- der bekend te maken plaatselijk sché ma. Men wordt verzocht zich aan dit schéma te houden, daar het anders vastloopt. Reisgelegenlieid N.S. De enige uitzondering op de ongel- digheidsverklaring is, dat de Neder- landse Spoorwegen tôt 30 September gerechtigd zijn oud geld bankpapier aan te nemen, om zodoende het rei- zen in de inleveringsweek mogelijk te maken. Over in het tijdvak van 26 tôt 30 Sept, niet gebruikte kaartjes zal echter geen restitutie plaats vin- den. Aangetekende zendingen. Geadresseerden van aangetekende zendingen, die blijkens het poststem- pel op of na 22 Sept, zijn aangeko- men, zijn gerechtigd deze zending te weigeren. Deze bepaling werd opge- steld om te vermijden, dat een schul- denaar zijn schuldeiser met oud pa pier op het laatste ogenblik opscheept Posstwlssels. Het zal niet mogelijk zijn om door middel van postwissels, die thans ver- zonden worden en waarvan de gel- digheldsduur tôt een later ttjdstip begrenst is, na het tijdstip van de inlevering in nieuw geld te incasseren Post Chèque- en Girodienst. De Post Chèque- en Girodienst is van 13 Sept, af gesloten voor het doen van overschrijvingen en ultbe- talingen, stortlngen kunnen echter wel worden verricht. De positie van De Gaulle wordt on- behaaglijk. Deze zeer populaire ge- neraal heeft weinig politieke tact en het gevolg is, dat hij blunders maakt, die een gewoon minister misschien niet zou overleven. Dat wil niet zeg- gen dat De Gaulle geen eigen politiek heeft. Maar degenen die zijn politiek steunen ontziet hij niet en dat maakt de toestand zo ingewikkeld. Do buitenlandse politiek van De Gaulle is deze, dat hij het niet nodig vindt, toenadering te zoeken tôt En- geland. De kwestie van Syrië, waarin Frankrijk de nederlaag leed tegen- over de Arabieren die rekenen kon- den op Engelse steun, zit De Gaulle hoog. Nu komt daar de moeiljjkheid bjj met Indo-China. De Japanners ge- ven er zich over aan de Engelsen, maar dezen schijnen geen acht te slaan op Franse belangen. Immers in het Noorden van de Franse kolonie hebben de Chinezen enkele provincies bezet. In het Westen de Siamezen. Zij zijn niet bereid iets terug te geven en rekenen op sympathie van de Ver- enigde Staten en van Rusland. Boven- dien zijn de inheemsen zelf bezig de macht over te nemen van de Japan ners en schijnen te weigeren, zich te onderwerpen aan de Fransen. Enge- land verkeert hier in hetzelfde geval als in Syrië. Waarom zou het de be langen der Fransen verdedigen tegen- over de inheemsen, indien het voor Engeland noodzakelijk is, met de in- geborenen op goeden voet te staan. Maar in Frankrijk gevoelt men zich zwak en prikkelbaar, en vooral De Gaulle geeft daar blijk van. De soci- aal-democraten echter, die hem steu nen, verwachten toch altijd nog het meest van Engeland onder de Labour- regering, en proberen De Gaulle met Londen te verzoenen. Financiële hulp is er gekregen in Washington, poli- rust gekomen. tieke verwacht o.a. Blum van Londen, In de binnenlandse politiek wil De Gaulle en alleen de sociaal-dem. zjjn het daarin met hem eens dat de grondwet van 1875 niet vemieuwd wordt, dat een nationale vergadering wordt gekozen die een nieuwe grond wet zal ontwerpen, en dat intussen een staatshoofd wordt gekozen, dat verantwoordelijk is voor de gang van zaken De ministers zullen aan hem vorantwoordlng schuldig zijn en niet aan de nationale vergadering die de grondwet moet maken. Hij wil niet aile macht uit handen geven aan de in October te kiezen .Constituante". De communisten, hoewel voorstan- ders van een nieuwe grondwet, willen van zo'n overgangstijd niets weten. De radicalen zijn ervôôr de oude grondwet eenvoudig te herstellen. De chaos is nog vermeerderd door het feit dat De Gaulle nu een kies- systeem heeft ontworpen dat het con- servatieve platteland zeer bevoordeelt boven de linkse stadsbevolking. Toen een delegatie van aile linkse politieke partijen ook van de sociaal-dem. en de moderne vakbond, de C G T, daarover met hem wilde praten, wei- gerde hij besprekingen, omdat een vakbond zich niet met politiek be- hoefde te bemoeien. Dat was de» te groter verrassing omdat met de CGT voortdurend inzake politieke kwesties onderhandeld is. Met dat al is er geen politicus die De Gaulle zou kunnen vervangen tenslotte staat hij bo ven de partijen maar economisch gaat desondanks de zaak niet naar wens. Er wordt een enorm leger ge- vorm dat schreeuwend duur is en reel hoger rantsoenen heeft dan de bur gers, er is een geweldige zwarte han- del, de opbouw gaat traag. Nog steeds is het bevrijde land niet tôt Algemeen Distributienieuws. Pairoleum op bon 637. Bon 637 van de 6e noodkaart is aangewezen voor het kopen van 3 liter petroleum Deze bon is geldig tôt en met 20 Oet. 1945 In verband met de bevoorrading van de handel is het mogelijk, dat de petroleum niet overal onmiddelltjk verkrjjgbaar zal zijn. Voorinlevering der bonnen is evenwel niet geoorloofd Bon voor ontb(|tkoek is bestelbon. Het C.D.K. te Zwolle deelt mede, dat de voorinleveringsbon voor ont- bijtkoek bedoeld is als bestelbon. Op deze bon wordt door den winkelier dus niet afgeleverd. Te zflner tijd wordt een bon bekend gemaakt, waarop het publiek ontbytkoek zal kunnen kopen. Brood niet zonder bon. Hoewel de regering met behulp van onze bondgenoten er in is geslaagd het broodrantsoen op een dusdanige peil te brengen, dat deze beantwoord aan de behoefte van de gemiddelde consument, vindt het feit, dat brood nog niet zonder bon mag worden ver- kocht zijn oorzaak hierin, dat de re gering de thans verkregen gunstige toestand eerst behoorlijk wenst te stabiliseren. Klantenbinding groente en fruit. Het Centraal Distributiekantoor te Zwolle deelt mede Met Ingang van 30 September a.s. wordt voor aile plaatsen in de Provincies Groningen, Friesland, Drenthe, Over- Ijssel en Gelderland klantenbinding voor groente en fruit ingevoerd. Het publiek moet in verband daar mede bon 638 voor groente en 639 voor fruit in de week van 17 t.m. 22 Sept, a.s. inleveren bij een groente- en/of fruithandelaar. De bonnen zijn bestemd om gedurende het tijdvak van 30 September t.m. 27 October bij dien handelaar groente en fruit te kunnen kopen. Schoenendistributie. Binnenkort zal over het gehele land de mogelijkheid bestaan een bon voor schoenen aan te vragen. De schoenen- bonnen welke het formaat van een rantsoenbon hebben, zullen dan voor 5 Oct. worden uitgereikt en moeten voor 8 Oct. b(j den schoenhandelaar worden ingeleverd. Indien de hande laar geen schoenen in voorraad heeft mag hij de bon tegen afgifte van ont- vangstbewijs innemen en zal het on- geveer 2 3 weken duren voor de schoenen beschikbaar zijn SPORTKLANKEN. De H.S.C veteranen hebben Zon- dag j.l. een 40 overwinning behaald op de Emmen seniores en daarmede weer eens een voorbeeld gegeven aan de jongeren. In een prettig gespeelde wedstrijd werd het door Azing Mulder voor de rust 01 en hoewel tegen een straffe wind in spelend wisten de onzen nog tweemaal te doelpunten. De vierde goal kwam van het hoofd van één der Emmer backs. Het eerste elftal kon het tegen Emmen niet bolwerken. Met een fris open spelletje waren zij H.S.C. veelal de baas en was keeper Hofkamp niet in zo'n prachtige vorm geweest, de nederlaag van 12 zou ongetwijfeld veel groter zijn geworden. Speciaal de voorhoede speelde slordig en weinig doortastend. Ook de ongefraindheid deed zich evenals in de bekerwedstrijd tegen G.V.A.V. gevoelen. Van der Huizen scoorde voor H.S.C. G. Schut voor Emmen, terwijl Wub- beling een bal in eigen doel werkte. Er zal Zondag a.s. uit een heel an- der vaatje getapt moeten worden, wil H.S.C. tegen Hoogezand succès heb ben. De revance wedstryd Oosterpar- kers IHoogezand I eindigde in een gelyk spel 22. Voor de rust was het een prachtige gelijkopgaande wedstrijd, waarin de Owsterparkers met twee goede doel punten zegevierden. Na de rust nam Hoogezand door technisch goed ver- zorgd spel het heft in handen, met resultaat twee fraaie doelpunten. Toch moeten de Hoogezandsters, willen zij een zekere hoogte in het spel bereiken meer aandacht aan het plaatsen besteden, want dit was soms maar zeer slecht verzorgd. Verdere uitslagen: Zuidlaren IHoogezand II 20 Zuidlaren H—Hoogezand III 13 De gevangenen en geïntemeerden op Java. Het Japanse hoofdkwartier op Java heeft in antwoord op een desbetref- fend verzoek van het Zuidoost-Azië- Commando verklaard, dat te Batavia veertienhonderd negen en veertig krijgsgevangenen zijn en te Bandoeng tweeduizend zevenhonderd negen en dertig. Voorts dat van de één en zestig dulzend zeshonderd één en zes- tig burger geïntemeerden op Java er negen en vijftigduizen acht en negen- tig Nederlanders zijn. Het Nederl. Rode Kruis ont- ving een voor de capitulatie uit Tokio verzonden bericht inhoudende ver schillende mededelingen omtrent Ned. krijgsgevangenen in Japanse kampen. Deze lysten liggen ter inzage in de leeszaal te Hoogezand en aan ons bureau. Zij, die inlichtingen kunnen verstrekken omtrent op deze lijst voorkomende personen, gelleven zich te wenden tôt de Afdeling A van het Nederlandse Rode Kruis, Gebouw „Petrolea", Benoordenhoutscheweg 7 te 's-Gravenhage, onder opgave van zo volledig mogelijk gegevens, zo als naam, volledige voomamen, ge- boortedatum en -jaar, stamboeknum- mer, rang enz., zomede de naam en het adres der naaste famille. Neerlands Volksherstel Hoogezand. Naar wlj vernemen, z(jn de inwo- ners van HeveadorpDoorwerth zeer dankbaar voor de hulp van Hooge zand. Het eerste schlp met meubelen en textlelgoederen is deze week ge- lost en onder de bevolking verdeeld. Als men weet dat daar de Duit- sers ailes weggeroofd hebben en dat de inwoners op hun vlucht niets dan één koffer hebben kunnen meenemen, kan men zich indenken dat met grote dankbaarheid de artikelen in ont- vangst worden genomen. De inzameling in Hoogezand is nog niet geheel gereed, maar de laatste wijken zullen in de komende week worden afgewerkt. Spiegeltje, Splegeltje Spiegeltje, spiegeltje aan de wand, Wat is het mooist van Hoogezand? Och 'k weet niet wat ik zeggen moet, Ailes is bijna even goed. Doch een ding staat me lang niet aan, Dat is die smerige Smitslaan. Die toi en modder moet aan kant, Dat past niet in mooi Hoogezand, En ook niet in ,,Vrij Nederland"! Doeke P. UIT ONZE GEMEENTEN. SAPPEMEER. Het herstel van de vernielde bruggen begint langzamer- hand z(jn voltooiing te naderen. De Borgercompagniesterbrug kan als men rekent naar de Hoogezandster- brug spoedig gereed zijn, terwijl thans ook met de Bonthuizerbrug een be gin wordt gemaakt. De Gemeente Gasfabriek verzocht ons het volgende onder de aandacht van de lichtgasverbruikers te brengen. Voor de gasverllchting wordt het vol- gend rantsoen extra toegewezen September—October 24 M3 November—December 36 M3 HOOGEZAND. Door de politie al- hier is aangehouden een zekere J. D. van Groningen terzake overtreding van artikel 248bis van het Wetboek van strafrecht. In de nacht van 14 op 15 Sept, is ingebroken in de boerderij van de fam. Moesker aan de Kalkwijk_ Er werden huishoudeltjke gœderen," o.a. schoenen, vermist. Uit de schuur van de boerderij van de fam. Jansingh aan de Kalk- wijk is in de nacht van 15 op 16 Sept, en vet schaap ontvreemd. Op de begraafplaats te Krops- wolde is op 8 Sept, een grafkrans van een graf weggenomen. De politie te Hoogezand verzoekt ter wille van de nabestaanden aan degenen, die hier- over inlichtingen kunnen verstrek ken, dit onverwijld aan hun bureau te doen Dé Maréchaussée te Hoogezand heeft aangehouden een zekere B. van Hoogezand, welke verdacht werd van een schipper te Noordbroeksterham- rik een portemonnaie met een bedrag aan geld te hebben ontvreemd. B. bleek bij zijn aanhouding nog in het bezit van de portemonnaie en geld te zijn. KOLHAM. Zaterdag werd te Kol- ham het schoolfeest begonnen met 'n grote optocht, waaraan 47 paarden bereden door ruiters en amazones deelnamen, buiten de vijf wagens voor de kinderen waren er nog een aantal wagens met symbolische voorstellin- gen o.a. Vredeswagen en Volendam- mers. Voor de fraaie verslering wer den de onderstaande prfjzen uitgege- ven: De molen voor de boerderij van H Tepper le prijs; Boog voor de wo- nihg van J. Klad 2e prijs; De gehele hoek Knypslaan 3e pr(js. Voor de optocht werden de vol gende prijzen toegekend: Versierde wagens: Vredeswagen le prijs; Car naval 2e pr.; Volendammers 3e pr.; Huifkar 4e pr.; Elf provinciën 5e pr.; Oorlogstank eerv. verm. Diversen: Usbeer le pr.; Clown 2e pr.; Watt en Watt 3e prijs. Wagens voor schoolkinderen: G. van Timmeren le pr.; H Tepper 2e pr.; B. de Vries 3e prijs. Baarden: Bruidspaar le prijs; versierde paarden no. 33 en 35 2e pr.; no. 12 en 13 3e pr.; no. 14 en 15 4e pr.; no. 2 en 3 5e prijs. 'a Avonds werd in de grote feest- tent voor ruim 900 aanwezigen door het gezelschap van ds. Nolle uit Ober- gum de revue ,,Oorlogsherinneringen 19401945" opgevoerd, vooral de voordacht van ds. Nolle vielen zeer in de smaak van het publiek. HANDELSBERICHTEN. In het Handelsregister van de Ka- mer van Koophandel en Fabrieken voor Groningen, kantoor Veendam, werden de volgende inschr(jvingen verricht met betrekking tôt in ons rayon gevestigde firma's: Nieuwe inschryvingen. Nieboer en Smit, (B.P.), Hooge zand, Beukemastr. 16, aardewerkfa- briek en handel in aardewerk Venn.: H. Nieboer en J. Smit. S. Cohen, Hoogezand, Meint Ve- ningastr. 63, grossierderij in vlees en veehandel. G. Smallenbroek, Sappemeer, Zui- derstraat 91, smidsbedry'f en klein- handel in Huish.art., ijzerwaren en gereedschappen. A. Bos, Kielwindeweer, Dorpsstr. 108, motoren en repareren van land- bouwwerktuigen en scheepsmotoren, radiotoestellen, electr.app. W(j7.1gingen. Coop. Landb. aankoopver. „De Vooruitgang" G.A., Tripscompagnie. Uitgetr. vice-secr.: H. Huisman. De penn. P. Panman vervult thans de functie van vice-secr.-penn. Ben. tôt penn.: M. Meijer. R. Klinkhamer, Kielwindeweer, Dorpsstraat 154, kermisattractiebe- drijf, handel in en reparatie van twee- dehands goederen en autosloopbedrjjf. Door het Mill. Gezag aangesteld tôt beheerder: Mr. H. Douwes. De handel in en reparatie van tweedehands goe deren en het autosloopbedrflf is over- gedragen aan S. Hanenburg, die als handelsnaam voert: Hanenburg's Sloopbedrijf. Wolters Meubelhandel „De Con- Vorige week der N. S. :ronder een lamste aan- 1RDEN 16.22 18.16 INGEN. 16.30 19.15 18.15 21.— EN 14.39 18.— EN 20.28 22.51 21.11 23.27 il 14.39 van Deventer Mid. 11 tôt en met 25 November 1945. Bonkaarten KA, KB, KC 512. 123 135 t.m. 142, 143 144 145 146 147 148 149 150 151 5.40 6.13 5.33 21.03 21.54 22.14 1 doosje lucifers 141 800 gram brood 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk 3 y2 liter melk lag. Voor 'orden ook stilstands- van doek italren en De n Invalide g van de irschriften oegestaan te dragen. ering aan n uit de în en Ca- nge reek- klden met e indruk jrden tôt se offers van een Flanders idst the ilden van In temid- kruisen. 152 153, 154 Bll, B12 B13 A14 B14, C14 Bonkaarten KD, KE 512. 235, 236 800 gram brood 237, 238 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel 240 1 rantsoen gebak 241 70 gram beschuit 242 500 gram suiker 243 250 gram boter oft 3-25 gram margarine 245 200 gram kaas 246 100 gr. chocolade of suikerwerken 247 6 liter melk 248 150 gram vlees 249 1 kg. aardappelen Dll, D12 400 gram brood Eli 250 gr. rljst of kindermeel Tabakskaart Q 413 05> 06 2 rantsoenen tabaksart. (geen lmport-sigaretten) Op de broodbonnen kan men Engelse biscuits betrekken, voor over de detail- list of bakker deze nog voorradig heeft Voor de week van 18 tôt en met 24 November a.s. zullen nog* bonnen wor- den aangewezen voor vlees, melk aard appelen, grutterswaren, ontbijtkoek zout, jam, peulvruchten, vermicelli en zuidvruchten. f en toe lenigeen zich af, eer een an wor- îhtingen dat er ing van s de lu- îen zor- isschlen de be- grijkste waar- 1 weini- ilheden, emaakt directie ciferfa- de fa- in deze 1er dag nog zo van de /an de ruikten ten te 20.000 Itsbos- rerdere jaren lossen, le deel mpen- bomen komen scherven voor, waarop de kostbare messen der schilmachines vernield worden. De directie heeft daar- om thans de beschlkking gekregen over de nodige instrumenten, waarmee men verborgen splinters in het hout kan opsporen. De grootste der Nederlandse lucifers- fabrieken, die te Eindhoven, heeft tôt voor enkele weken stop gestaan. thans voegt zij weer een beperkte productie bij die van de zusterfabriek et Breda en de derde Nederlandse lucifersfabriek te Weert. Dit hervatten van de productie moge gelden als een bewjjs van het feit, dat ook het brandend probleem der lucifers weer een klein stapje nader tôt zijn oplossing komt. idstof- Jp het elang- is de leilijk- vele fering over lerika 1 een mil- ban- heb- ndere îngen van feref- lioen, weer mo- ik in B het Rubberconferentie te Londen. Op 19 dezer begint te Londen een conferentie van de Rubberstudiegroep. De Britse en ook de Amerikaanse dele gatie bestaat uit 9 personen. Nederland zal worden vertegenwoordigd door een delegatie bestaande uit de heren P. H. Westermann, Handelscomm. van N. O I. te Londen, hoofd der delegatie; Dr. J. P. Bannler, gecommitteerde voor Indische Zaken aan het ministerie voor Overz. Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc teur der Handels Ver. .Amsterdam", A. A. Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; W. Sieuerts van Reesema, dir. Rubber- cultuur Mij. Amsterdam, allen leden. Plaatsvervangend lid is de heer J. F. de Beaufort. EEN SAPPEMEERSTER KLAAGT Een lezer wijst ons op de slechte con- ditie, waarin de z.g. ,,hooghoutjes" in de gemeente Sappemeer verkeren. In verband met deze klacht hebben w(j ons eens persoonlijk op de hoogte gesteld. Van het Westen naar het Oosten gaan- de, krijgen we eerst de brug bg de Geref. Kerk. Deze is vrij goed. Enkele planken zijn stuk, en kunnen gemakke- lijk worden vervangen. Het ,,hoogholtje" bij de Slochterstraat verkeert In wat minder goede toestand. De treden zijn uitgesleten, zodat het afdalen, vooral voor oudere mensen moeilijk is. Boven- dien mankeert een leuning. De brug bij de Victoria Pabriek is er treurig aan toe. De païen waarop zij rust zijn half verrot, de treden zijn zeer uitgesleten en zitten op ongelijke af- standen van elkaar. De leuningen zijn ten dele verdwenen, en voor zover nog aanwezig gebroken. Hier is reparatie dringend noodzakelijk. g* nutum gcwccot ZjJLII I 111 llcLcir ise schepping! foen ik twee maanden oud was kwam een vreemde op de boerderij, een ine, dikke man. Hij bond een touw mijn hais en trok me mee. Samen en we langs een paar landwegen, uezer ecntiieaen onhandelbaarder was, dan de gemiddelde verpleegde van een gekkenhuis. De negenjarige Johannes was het verwaandste en akeligste schepseltje, dat ik ooit heb ontmoet. En zijn speelmakker te worden was mijn bestemming. Het was een verschrikke- suikerklontjes. Soms bezochten wij sa men de klanten, soms ging hij alleen en liet me in de auto wachten. We door- kruisten de provincie van Noord naar Zuid van Oost naar West, en als we aile plaatsen bezocht hadden, dan be gonnen we onze rondrit opnieuw Het lopers en op een koopje beluste buiten- lui, die daar samengekomen waren. Ook ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing of had de Crisis dan wel de alcohol het hart van mijn baas ver- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere, gebruinde buitenman mijn t uc DiAru1.11 om -JDUlderd, aan deuren en ven- sterS rammelend. 's Avonds was de visser niet thuis gekomen. Samen met de vrouw zat ik te wachten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuiden- wmdje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, sloeg een doek om haar hais en ver- dween in de inktzwarte duisternis. De nacht werd dag, de zon rees tôt het zénith; nog was geen van beiden terug- gekeerd. Ik liep làngs het smalle duin- pad naar het strand, dat stil was en verlaten in de zonnige herfstdag. Slechts één mens was er: de vrouw! Woest liep ze heen en weer, zwaalde met haar armen, schreeuwde dwaze be- dreigingen naar de zee, die nu weer kalm was en de zonnestralen duizend- voudig weerkaatste. Somtijds balde ze haar vuisten en dan rolden haar ogen wild in hun kassen. Ze was waanzinnig geworden Ik ging niet terug naar ons huis, ik durfde niet, maar zwierf dagenlang door het land, op zoek naar het huis van mrjnheer van Staanderen. Eindelijk vond ik het er woonden vreemden. Een straathond werd ik, die leefde van bedorven resten en eetbare hapjes uit vuilnis emmers, en die sliep in par- ken en portieken. De ellende en ontbe- ringen van dit bestaan mpakten me ziek. Ik sleepte mijn uitgeput lichaam voort langs de stratsn; ik moest toch etensresten opscharrelen, er desnoods om vechten met andere honden, want ik wilde leven. Op een avond legde ik mij uitgeput op een gracht neer. In de verte lokte een verlichte winkelstraat een ijle vioolklank drong door een geopend venster. Mijn gedachten verstarden, mijn hoofd werd zwaar en neeg naar de grond, terwijl de blik van mijn ogen verglaasde, wentelde mijn lichaam zich terzijde 's Ochtends duwden mannen van de standsreiniging het hondencadaver in de gracht. Het groene water sloot zich boven het met stenen bezwaarde lijk. H. B. t

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1