^abricage //,v _L Nederland De Politie Waakt Buitenlands Overzicht. r* 'sprijs: m iihwi «m ifii hhb wBÈMm Waarin opgenomen de ,,SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Buitenlands overzicht Al T1 Uit de ELDPERS 74e Jaargang WOENSDAG 3 October 1945 No. 47 Spoorwegnieuws. Bonnenlijst 74e Jaargang NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD WOENSDAG 26 September 1945 No. 45 Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer van de distributie verwacht 74ste Jaargang ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 OOSTGOORECHT No. 58 ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES 10 et. p. mm. Zogen. ,,Kleintjes", minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) de Joden dus bondgenoten van Enge- land en Amerika. Daartoe geeft ook aanleiding een Engels plan (van de commissie-Peel) dat Palestina wil ver- iT n ^3 ABONNEMENTSPRIJS fi .25 p.kwart. franco per post fi.50 (bij vooruifbet.) PRIJS DER ADVERTENTIEN onçT_annpFrnT Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sappemeei In vervolge op onze, de vorlge week gepubliceerde dienstregeling der N. S. ~.s rayon, laten wij hieronder een 'e volgen van de voornaamste aan- bindingen 1EN—LEEUWARDEN 22 8.25 14.15 16.22 18.16 •EN—GRONINGEN. i 9.20 12.03 16.30 19.15 9 11.05 13.23 18.15 21.— JGEN—ASSEN 2 5.57 9.01 14.39 18.— EN Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres- Drukkerij T K. KREMER Zn.' Noorderstr. 54, Sappemeer. Tel 213 ABONNEMENTSPRIJS fi .25 p.kwart. franco per post f 1.50 (bij vooruitbet.) PRIJS DER ADVERTENTIEN 10 et. per m.m. Zogen. Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim, 75 et. (bij vooruitbetaling) OOST-GOORECHT Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sappemeei Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54 - Sappemeer - Tel. 213 let op Uw saeck. Wanneer Duitsland tôt een agra- rische staat wordt gevormd is er voor Nederland slechts één middel om zijn economiseh leven intact te hou- den, dat is de industrialisatie. Reeds bezit ons land grote industrieën, indu- strieële bedrijven, die wereldver- maard zijn, maar tôt nu toe is de export van landbouw en in het bijzonder van zuivel-producten een factor van grote betekenis geweest in onze totale uitvoer. Bij een agrarisering van Duitsland moet het Nederlandse economische leven nog meer geleid worden naar industrie, waarvoor we een deel der grondstoffen ult Indië zouden kun- nen betrekken, en een deel in het bui- tenland aankopen. Verdere industrialisering zal zeker vele problemen met zich brengen, waarvan het arbeidersvraagstuk, de moeilijkheid om geschoolde leiding en om fabrieksinstallaties te verkrijgen, niet de minst belangrijke zijn. Verder zal er nieuw emplooi gezocht moeten worden voor de werlteloos geworden boeren en hun knebhts, want het zal heel moeilijk gaan, van deze mensen goede fabrieksarbeiders te maken. Er is ook nog een andere reden, die industrialisatie nodig maakt. Dat is de toename van onze bevolking, Reeds is Nederland zeer dicht bevolkt en In normale tijd neemt de bevol king jaarlijks nog toe. Aile mensen hebben recht op lonend werk, en het zal moeilijker zijn voor hen allen werk te vinden bij het boerenbedrijf en de daarmede samenhangende fa- brieken, dan bij de industrieën van een sterk geïndustrialiseerd land. Dan zal de bevolkingsdichtheid nog aanmerkelijk kunnen toenemen. De geallieerden zijn thans bezig een groot deel van de Duitse industrie te liquideren. Thans moeten wij meer vragen dan de geroofde fabrieksuit- rustingen. Wij moeten een aandeel vragen in de bedrijven, die naar het UIT ONZE GEMEENTEN. SAPPEMEER. Sappemeer heeft het dorp Echt geholpen. Spontaan en met milde hand. De goederen, die werden geschonken vulden een ganse loods van de Fa. A. J. Koeneman Zn. Enige dagen lang hebben meer dan tien mannen gewerkt om een deel dezer goederen op 4 aanhang- wagens, die een lengte hadden van 10 m. ieder, te laden, en Zondag te- gen middernacht trokken deze wa- gens, gesleept door 2 tractors de nacht in, op weg naar het geteisterde gebied in het Zuiden van ons land. HOOGEZAND. Onder de auspiciën van het Leger des Heils werd Zater- dagavond door groep II der Gron. padvindsters in het hôtel ,,De Nieuwe Brug" een revue opgevoerd, getiteld ,,Hoog de Toorts en de Banier". De leiding berustte bij mej. majoor Doek. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. kapt. Krommenhoek. Enige der zangtaferelen werden niet onverdien- stelijk uitgevoerd. De inhoud van de bus welke op de contactavond HeveadorpDoor- werthHoogezand bij de ingang van Hotei Faber was geplaatst bedroeg f 274.00. Daar velen wegens plaatsge- brek de avond niet konden bijwonen ligt het in de bedoeling van N.V.H. i t.z.t. een tentoonstelling te houden, die een indruk geeft van Heveadorp- Dooijverth voorheen en thans. A- In de nacht van 14 op 15 Sept, zijn te Westerbroek 2 kipkarren met turf ontvreemd. Twee kinderen van den heer W. de Lange zijn bij een motorongeluk, dat Vrijdagavond op de Stationsweg nabij het station gebeurde, gewond. Na ter plaatse verbonden te zijn konden zij naar hun ouderlijke wo- ning worden overgebracht. De politie stelt een onderzoek in. Er bestaat gelegenheid van 26 Sept, tôt 2 Oct oud geld in te leveren op het belastingkantoor. buitenland worden overgebracht. Een groot aandeel, want het gaat om het behoud van het economische leven in ons land, dat door de bepalingen van de vrede ontwricht dreigt te worden. LU CHT V A ART. De bezettingsjaren zijn door de technische staf der Fokkerfabrieken gebruikt om de constructie van in aanbouw zijnde verkeerstoestellen en het project voor een lange-afstands- machine, voor transatlantische vluchten, verder te ontwikkelen. Verder werden ontwerpen uitgewerkt voor op de Indië-lijn gedachte vlieg- tuigen. Ook het kieine privé-vliegtuig heeft de aandacht' van de technische staf. Er wordt gewerkt aan een volksvlieg- tuigje/ dat door aanschaffingsprijs en eigenschappen aantrekkelijk zal zijn voor velen. De seriebouw hiervan zal binnen afzienbare tijd beginnen. BENOEMINGEN: Tijdelijke leeraren aan de Gem. Am- bachtsehool de heren J. Zwaneveld, Waterhuizen, voor tîmmeren en scheepsbeschieten P. Kamphuis, Eoxhol, voor lassen; T. Mulder, Mar- tenshoek voor smeden en J. Hemmes, Zuidlaren voor tekenen. Tôt tijdelijk leeraar aan de Gem. H. B. S., de heer R. Heeg te Ede. Tôt onderwijzer de heren: E. Lah- por, onderw. te Veendam en W. v. Koldam tijd. onderw. te Schildwoide aan de O. L. School te Hoogezand; H.H. Engels, onderw. te Sloohteren West, aan de O. L. School te Mar- tenshoek. Tôt brugwachter op contract aan de Hoogezandster brug de heer J. Meyering. Aan mej. G. Dankert, onderwijze- res V.G.L.O. is als zodanig ontslag verleend, wegens haar benoeming aan een O. L. School te Leeuwarden, Itaïiaanse koloniën en Triëst. Het is van betekenis, wat er zal gebeurèn met de bezittingen van Italie. Bij de besprekingen in Londen heeft Rusland blijkbaar de oude Itaïi aanse. koloniën voor zich opgeëist. Natuurlijk zal daarvan geen sprake kunnen zijn. Indien zij onder interna- tionaal beheer der Verenigde Volke- ren worden geplaatst, zulien als be- heerders namens de nieuwe volken- bond in aanmerking komen: Italië zelf, Egypte, de Negus van Abessinië en geen van de grote mogendheden indien daaruit jalouzie en naijver voortspruiten. Wat Triëst betreft, dat de Russen aan Joego-Slavië wilden schenken en dus binnen hun invloedssfeer wilden brengen, deze grote haven zal geïn- temationaliseerd worden. In het alge- meen heeft Rusland dus wel bereikt wat het waarschijnlijk wilde 4 dat de sleutelposities niet gebruikt 4 kunnen worden door de andere grote mogendheden. Perzië. Van soor'cgelijke aard is het conflict in Perzië. De Engels-Russische bezet- ting aldaar moet zich volgens ver- drag terugtrekken, zes maanden na het einde van de oorlog, dus in Maart. De Perzische regering staat daar op. Het enige land, dat geen garantie heeft gegeven om zijn troepen weg te halen, is Rusland. Het gaat hier niet om petroleum, want het staat reeds sinds 1907 vast, dat de olie in het Noorden door de Russen, die in het Zuiden door de Engelsen zal worden gewonnen. Veel wijst er op, dat de Russen een regering willen in Téhéran, die hun vriendelijk gezind zal zijn, een soort marionetten- bewind, opdat zij via Perzië toegang zulien verwerven naar de Perzische Golf. Dus als in de Tsarentijcl: naar de zee, in dit geval de Indische Oceaan. Het zal er ook hier wel weer op uitdraaien, dat Perzië door allen verlaten wordt en dat verder vrede- lievende penetratie van beide kanten er actlef zal blijven. Japan. Verder heeft Rusland zich toegang verschaft tôt de Grote Oceaan door de Japansc Koerillen, die een barrière vormden voor de Russi3che kust, te bezetten. Het heeft er aile schijn van, dat de Amerikanen onder pro test van vele anti-Japanners Japan sparen, om het als een soort bastion voor de Russische kust te laten lig- gen. Aangezien het voor Rusland ook geen gevaar kan opleveren, zou een nieuw Japan als bufferstaat goede diensten kunnen bewljzen. Het heeft overigens zoveel verloren, dat het al genoeg gestraft is. En de Amerika nen zulien een groot aantal oorlogs- drijvers opsluiten of voor het gerecht dagen. zodat men met Japan als aanvaller voorlopig geen rekening be- hoeft te houden. ûflilgCIlUUUClX VU UlgCOiVbVUi SPORTKLANKEN. H.S.C. IHoogezand 65 Het talrijke publiek heeft Zondag waar voor z'n geld gekregen. Geen „waar" in de vorm van aantrekkelijk voetbalspel maar in de vorm van een overvloed van doelpunten. H.S.C. heeft zijn ploeg hier en daar verjongd, hetgeen het elftal thans zeker niet ten goede komt, maar wat voor de toekomst ongetwijfeld van belang is. Het spel, dat H.S.C. in deze wedstrijd vertoonde was geen spel van een eerste klasser. Hooge zand heeft hoewel het onverdiend verloor veel beter werk te zien gegeven. In de beginperiode nam Hoogezand het spel in handen en nam de leiding. Daarna werd de thuisclub wat beter, en Eleveld maakte gelijk. Dezelfde s peler doelpuntte nogrnaals uit een free kick, onverwacht, doch niet on- houdbaar. G. Scholtens maakte gelijk (22). Een mooie aanval van Hoo gezand had geen resultaat: Hekert kopte juist over de lat. H.S.C. had wel succès (door Schoenmaker), doch het iets sterkere Hoogezand maakte door Scholtens gelijk. (33.) Na de rust doelpuntte Hgz. het eerst (Hekert). Het succès van een goede H.S.C. aanval bleef door uit- stekend werk van keeper Swiers uit. Maar even daarna gelukte het v. d. Huizen toch de bal in het net te krij- gen (44). Nogrnaals nam daarna Hgz. de leiding met een schot van G. Scholtens, en weer bracht v. d. Hui- de partijen op gelijke voet, n.l. uit een penalty. Ten slotte sleepte Pool voor de gastheren de overwinning uit het vuur. luajw* uwjju u< De herfstavond is gevallen; de duisternis heeft zich over Hoogezand gelegd. Het was alsof zij vanuit het omliggende bouwland hierheen kwam sluipen,, en zich over het dorp sloot. Toen is de maan gekomen, vanuit het verre Oosten steeg zij omhoog langs de met sterren besprenkelde hemel, als een reuzen lampion. En met haar kwam de Noord-Westen wind, die hier kilte bracht. Het is Zondagavond. Langs de Hoofdstraat sliert een mensenstroom, er heerst een gezellige drukte. De café's vullen zich, danslustigen ko men tezamen in de dansgelegenhe- den, door welker geopende deuren flarden rythmische muziek naar bui- ten dringen. Wij zitten op het politiebureau en waehten. Straks als het 8 uur is, zul ien we enige dansgelegenheden con- troleren, of er kinderen onder 18 jaar binnen zijn. We roken nog een sigaret (dank zij de toegewezen 40 Engelse sigaretten) en gaan dan op weg. In het eerste café, dat we binnen gaan, valt het mee: geen enkele overtreding. We hebben er althans geen enkele kun nen constateren. Dan gaan we weer verder: een paar donkere straten een andere dancing. Een roep is hoor- baar: Politie". Toen we binnengin- meiske in de herfstavond verdwijnen. De klok van het gemeentehuis heeft het tiende uur aangekondigd. We slenteren langs de Hoofdstraat. Het is stil geworden. Maar in de café's heerst nog volop drukte. „Mag ik Uw persoonsbewijs even zien?" Bij een hek staat een jong meisje met een Canadese militair te praten. „Ik heb er geen bij me". Ze is slechts 17 jaar, en dus wordt zij het eerste slachtoffer van de contrôle. Ze doet pogingen om zich vrij te praten. Haar ouders zijn niet thuis; ze moet op de telefoon passen, en heeft even een brief gepost. Ze kan absoluut niet mee naar het bureau, want de telefoonWe hebben haar naar huis gebracht, maar aan een procès verbaal is ze niet ontkomen. Toen we terugkwamen heeft de militair het meisje verdedigd: „Ze heeft slechts 5 rninuten met me staan te praten" zei hlj en vroeg of hij er geen last door zou krijgen. Dan gaan we naar de bioscoop. Op het doek manouvreert een muzikale neger met een blaasinstrument, maar het is te donker om het jonge goed eruit te halen. Daarom blijven we buiten waehten tôt de voorstelling is afgelopen. En dan hebben we inder- daad succès. „Uw persoonsbewijs Verontwaardigde en kwaadaardige Hoogez. IIIWesterbr. II 25 PAARDEN SPORT. Ver. „Oranje", Scheemda. De uitsla- gen van de rennen gehouden ter ge legenheid van het 25-j. jubileum der Ver. „Oranje" luiden: I. Kampioenschap van Nederland, 800 m. Opgekomen 24 paarden. le serie Hannover Gregor tijd 1.09; 2e serie Handsome Scott, tijd 1.142; 3e serie Johanna N., tijd 1.12; 4e serie Herold Me. G. 1.116. De finale, en daarmee het kamppioenschap werd gewonnen door Handsome Scott in 1.11, gereden door B. M. de Jong. II. Ren op de vlakke baan, afstand 2000 m. Hieraan namen 3 paarden deel, allen v. d.hr. Rogge, Groningen. 1. Draisine in 2.362; 2. Corvillia in 2 lengten3. Christl in 2 lengten. III. Worstelmatch te paard door Can. ruitres. Winnaar Hollingsworth op het paard „Grinder". IV. Prijs van Europa, afstand 2040 m. Opgekomen 8 paarden. 1. Johanna N. 2060 m. in 3.416 (Km tijd 1.476); 2. E. Lay G. 2100m. in 3.42; 3. Humpie Scott; 4. Jackeline V. Prijs van Australië. Heat prjjzen draverij. Afstand 1650 m. le heat Goudster B. 1690 m. in 2.572, Km. tijd 1.413; 2e heat Goudster B. 1690 m. in 2.506 (Km. tijd 1.407). VI. Eisenhower prijs. Ren voor Britse en Canadese militairen. Af stand 1100 m. Winnaar Prince" H. Q. Sqn 6 Hussars in 1.35. VII. Prijs van Amerika. Intern. prijzendraverij voor paarden. Afstand 2240 m. 1. H. Smieling 2220 m. in 3.468, Km. tijd 1.42; 2. Buziau K.W.; 3. Frits van Silladar; 4. Bruno. Algemeen ilistributienieuws. Koffiesurrogaat. Bon 641 is ver- lengd tôt 13 Oct. (Geen voorinl.) Engelse Biscuits. De voorraden mo- gen uitverkocht worden op broodbon- nen. Voor 4 rantsoenen brood ont- vangt men 3 rantsoenen biscuits. Winkeliers die biscuits op broodbon- nen hebben verkocht moeten die bon- rien bij de distr. dienst inleveren ter verrekening met de verstrekte voorschotten. Bakkers kunnen de bonnen tezamen met de andere broodbonnen inleveren. Pakjes Vermicellisoep zijn alleen op de vermicellibon verkrijgbaar. Brandstoffenkaart T 509. Zij, die deze kaart nog niet bezitten, kunnen alsnog bij de distributiedienst een aanvraagformulier afhalen. Brandstoffen. Bij verhuizing naar een andere plaats moet de brandstof- fenhandelaar op het ontvangstbewijs, dat bij de inlevering der bonnen werd verstrekt verm,elden op welke bonnen nog geen brandstoffen zijn geleverd. Vervolgens moet men zich eerst tôt de Brandstoffencommissie in de ge- meente van vertrek en daarna tôt deze edmmissie in de gemeente van vestiging wenden. Betalingen in de inleveringsweek. De gezamenlijke bakkers, kruide- niers, melkventers en slagers verzoe- ken ons het publiek op het volgende te wijzen: Deze groep van kieine handelslui heeft niet meer geld ontvangen dan particulieren, n.l. f 10.per gezins- lid, en al hun handelsgeld hebben zij op geblokkeerde rekeningen moeten storten. Teneinde niet in moeilijkhe- den te komen met hun betalingen, hebben zij daarom moeten bepalen, dat in de inleveringsweek door hen slechts goederen tegen contante be- taling worden verkocht, omdat ook de grossiers en fabrikanten contante betaling vragen. Plet is dus een maat- regel, die noodzakelijk is om de ver- koop gaande te kunnen houden, en die geheel het gevolg is van de bi- zondere omstandigheden waaronder we in die week zulien leven. ,,Een gezin van 5 personen kan de beschikking krijgen over f 50.al- dus sprak de minister in zijn uiteen- zetting. „dit bedrag is bestemd om gedurende de inleveringsweek de nor male dagelykse uitgaven te doen (dus bakkei", kruidenier enz.) Grotere betalingen zulien in de inleverings week tôt later moeten worden uitere- steld. 6 De winkeliers spreken de hoop uit, dat uit deze maatregel zal voort- vloeien, dat het kopen contant steeds meer regel zal worden. O j - vwuu,.o,a1UigUC C1JL IVWfctctUfcl gen zagen wij nog juist een blond j gezlchten, een klein leugentje soms. Maar het legitimatiebewijs spreekt de waarheid,. Ze worden naar het bureau gebracht, waar ze moeten waehten tôt ze door de gewaarschuwde ouders worden gehaald. En dan mogen ze naar huis gaan, met procès verbaal. Het is geen prettig werk deze kin deren, die een pleizierige avond ge- had hebben aile prêt te moeten ver- gallen door een verblijf op het politie bureau. Maar laten de ouders besef- fen. dat deze maatregel niet is ge- maakt om hun kroost te plagen, maar om hen te beschermen tegen de om- ringende gevaren. NIEUWS. Provincle. Het Prov. Groninger Fonds tôt Verkrijging en Behoud van goed Hengelwater, heeft zich op grond van verschillende klachten over waterverontreiniging, waardoor veel vis verloren is gegaan, met een motie tôt den Minister van Landbouw en Visserij gewend. Hierin drlngt zij er met klem bij de regering op aan, in deze onhoudbare toestand te voorzien. Voor het doctoraal examen Economische Wetenschappen aan de Handels Hogeschool te Rotterdam slaagde onze vroegere plaatsgenoot d.hr. E. Koppius. BINNENLAND. Tegen Max Blokzijl is het doodvonnis uitgesproken. Hem werd echter het recht verleend cassatie aan te tekenen. Er is Iers slachtvee aangekocht. De luchtdienst Amsterdam Parijs is geopend. INDIë. Het hoofdkwartier van Adm. Helferich wordt deze week naar Ba tavia overgeplaatst. Men verwacht, dat de Indische regering spoedig naar N. O. I. zal terugkeren. Binnenkort zulien Douglas vliegtuigen in ons land aankomen, bestemd voor de lijn A'damBatavia. VAN OVERAL. De Londense conferentie is in een impasse geraakt. ,,The Times" schrijft: ,,De Balkan werpt zijn scha- duwen over de conferentie". De ..News Cronicle'' zegt: Ieder der bondgenoten, die de oorlog wonnen. tacht zijn eigen positie te versterken; dat is gevaarlijk spel." In de verkiezing der Franse Prov. Raden boeken de Socialisten (Blum) en de partij van De Gaulle winsten. Conservatieven en Radicalen zijn achteruit gegaan. In Engeland is het uitvoerver- bod van diverse goederen opgeheven. Gisteren kwamen te Parijs de vakbond delegaties van 56 landen hij een, om te komen tôt de oprichting van een Int. Vak Verbond. 20.28 22.51 21.11 23.27 n 14.39 van f Deventer and. 15.40 16.13 16.33 21.03 21.54 22.14 11 tôt en met 25 November 1945. Bonkaarten KA, KB, KC 512. J23 i doosje lueifers t o V?}.' 141 800 gram brood 142, 143 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk 3 Vâ liter melk Bonkaarten KD, KE 512. 235, 236 800 gram brood 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 500 gram sulKer 250 gram boter 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gr. chocolade of suikerwerken 6 liter melk 150 gram vlees 1 kg. aardappelen 400 gram brood 250 gr. rijst of kindermeel Tabakskaart Q 413 05, 06 2 rantsoenen tabaksart. (geen lmport-sigaretten) Op de broodbonnen kan men Engelse biscuits betrekken, voor over de detail- list of bakker deze nog voorradig heeft Voor de week van 18 tôt en met 24 November a.s. zulien nog* bonnen wor- den aangewezen voor vlees, melk aard appelen. grutterswaren, ontbijtkoek, zout, jam, peulvruchten, vermicelli en 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153, 154 Bll, B12 B13 A14 B14, Cl4 237, 238 239 240 241 242 243 244 245 246 idag. Voor ivorden ook hstilstands- 8 van doek illtairen en i. De op- an invalide ng van de lorschriften toegestaan te dragen. inering aan en uit de ten en Ca- lange reek- velden met •pe indruk werden tôt *itse offers na van een Flanders ,midst the velden van izen temid- e kruisen. zuidvruchten. 247 248 249 Dll, D12 Ell af en toe menigeen t zich af, weer een gaan wor- nlichtingen en, dat er iming van ;ens de lu- ig een zor- misschien lat de be langrijkste len, waar- och weini- sveelheden, gemaakt le directie Luciferfa- tijd de fa- a van deze îs per dag an nog zo bij van de 3ij van de erbruikten irieken te îer 20.000 Staatsbos- ag verdere tste jaren lté bossen, derde deel klompen- bomen komen scherven voor, waarop de kostbare messen der schilmachines vernield worden. De directie heeft daar om thans de beschikking gekregen over de nodige instrumenten, waarmee men verborgen splinters in het hout kan opsporen. De grootste der Nederlandse lucifers- fabrieken, die te Eindhoven, heeft tôt voor enkele weken stop gestaan. thans voegt zij weer een beperkte productie bij die van de zusterfabriek et Breda en de derde Nederlandse lucifersfabriek te Weert. Dit hervatten van de productie moge gelden als een bewijs van het feit, dat ook het brandend probleem der lueifers weer een klein stapje nader tôt zijn oplossing komt. grondstof- iat op het în belang- ictie is de e moeilijk- zeer vele ening van regering 'oerd over I Amerika t doel een h 200 mil- tikele ban- gerd heb- tet andere nkkringen helft van de veref- 0 millioen, wil weer 3, dat mo- e Bank in oor de het Bubberconferentie te Londen. Op 19 dezer begint te Londen een conferentie van de Rubberstudiegroep. De Britse en ook de Amerikaanse dele- gatie bestaat uit 9 personen. Nederland zal worden vertegenwoordigd door een delegatie bestaande uit de heren P. H. Westermann, Handelscomm. van N. O. I. te Londen, hoofd der delegatie; Dr. J. P. Bannier, gecommitteerde voor Indische Zaken aan het ministerie voor Overz. Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc teur der Handels Ver. .Amsterdam", A. A. Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; W. Sieuerts van Reesema, dir. Rubber- cultuur Mij. Amsterdam, allen leden. Plaatsvervangend lid is de heer J. F. de Beaufort. EEN SAPPEMEERSTER KLAAGT Een lezer wijst ons op de slechte con- ditie, waarin de z.g. ,,hooghoutjes" in de gemeente Sappemeer verkeren. In verband met deze klaeht hebben wij ons eens persoonlijk op de hoogte gesteld. Van het Westen naar het Oosten gaan de, krijgen we eerst de brug bij de Geref. Kerk. Deze is vrij goed. Enkele planken zijn stuk, en kunnen gemakke- lijk worden vervangen. Het ..hoogholtje" bij de Slochterstraat verkeert Tn wat minder goede toestand. De treden zijn uitgesleten, zodat het afdalen, vooral voor oudere mensen moeilijk is. Boven- dien mankeert een leuning. De brug bij de Victoria Fabriek is er treurig aan toe. De païen waarop zij rust zijn half verrot, de treden zijn zeer uitgesleten en zitten op ongelijke af- standen van elkaar. De leuningen zijn ten dele verdwenen, en voor zover nog aanwezig gebroken. Hier is reparatie dringend noodzakelijk. îltige han- rug. Heel is mij pijn i riem om met hem En met iieuwe be- is als die en onbe- i kan ook het leven pgezweept vaterdalen ventje bij am ik in truise bui- 1 was een met een ddag ver- ibije stad. g; 't was :e schijnen aehter de liten. rtelijk als visserswo- verborgen ld, heerste fde, in ja- en door i toch de natuur geweest ztjn in haar ise schepping! Toen ik twee maanden oud was kwam een yreemde op de boerderij, een line, dikke man. Hij bond een touw mijn hais en trok me mee. Samen en we langs een paar landwegen, dezer echtlieden onhandelbaarder was, dan de gemiddelde verpleegde van een gekkenhuis. De negenjarige Johannes was het verwaandste en akeligste schepseltje, dat ik ooit heb ontmoet. En zijn speelmakker te worden was mijn bestemming. Het was een verschrikke- suikerklontjes. Soms bezochten xvrj sa men de klanten, soms ging hij alleen en liet me in de auto waehten. We door- kruisten de provincie van Noord naar Zuid van Oost naar West, en als we aile plaatsen bezocht hadden, dan be- gonnen we onze rondrit opnieuw Het lopers en op een koopje beluste "btïiten- lui, die daar samengekomen waren. Ook ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing of had de crisis dan wel de alcohol het hart van mijn baas ver- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere, gebruinde buitenman mijn i: ik werd yDagelijks cere hapjes ken, maan- n herfstdag. 's Och- mijn baar naar zee as onverwacht storm Loeiend had de orkaan om - Jbulderd, aan deuren en ven- sters rammelend. 's Avonds was de visser niet thuis gekomen. Samen met de vrouw zat ik te waehten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuiden- wmdje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, zij sloeg een doek om haar hais en ver- dween in de inktzwarte duisternis. De nacht werd dag, de zon rees tôt het zénith; nog was geen van beiden terug- gekeerd. Ik liep làngs het smalle duin- pad naar het strand, dat stil was en verlaten in de zonnige herfstdag. Slechts één mens was er: de vrouw! Woest liep ze heen en weer, zwaaide met haar armen, schreeuwde dwaze be- dreigingen naar de zee, die nu weer kalm was en de zonnestralen duizend- voudig weerkaatste. Somtijds balde ze haar vuisten en dan rolden haar ogen wild in hun kassen. Ze was waanzinnig geworden Ik ging niet terug naar ons huis, ik durfde niet, maar zwierf dagenlang door het land, op zoek naar het huis van mijnheer van Staanderen. Eindelijk vond ik het er woonden vreemden. Een straathond werd ik, die leefde van bedorven resten en eetbare hapjes uit vuilnis emmers, en die sliep in par- ken en portieken. De ellende en ontbe- ringen van dit bestaan mpakten me ziek. Ik sleepte mijn uitgeput lichaam voort langs de straten; ik moest toch etensresten opscharrelen, er desnoods om vechten met andere honden, want ik wilde leven. Op een avond legde ik mij uitgeput op een gracht neer. In de verte lolcte een verlichte winkelstraat; een ijle vioolklank drong door een geopend venster. Mijn gedachten verstarden, mijn hoofd werd zwaar en neeg naar de grond, terwijl de blik van mijn ogen verglaasde, wentelde mijn lichaam zich terzijde 's Ochtends duwden mannen van de standsreiniging het hondencadaver in de graeht. Het groene water sloot zich boven het met stenen bezwaarde lijk. H. B.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1