3fc w ër Fabricage fc ■i Moeilijkheden in Indonesië. Buitenlands Overzicht C I H Buitenlands overzicht Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Uit de ERELDPERS Spoorwegnieuws. 74e Jaargang WOENSDAG 3 October 1945 No. 47 s.: Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" 51 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Groningen in Herfsttooi. Wandeling Duurswold. Uit onze Gemeenten Bonnenlijst er t d.' t.m. uiming van de distributie verwacht k mam 1ii •■i -^s? -■ -v-rx 74ste Jaargang ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 1 OOSTGOORECHT 'SPRIJS: h«uu No. 58 ///y ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES 10 et. p. mm. Zogen. „Kleintjes", minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) de Joden dus bondgenoten van Enge- land en Amerika. Daartoe geeft ook aanleiding een Engels plan (van de commissie-Peel) dat Palestina wil ver- delea in «en .Tond» on oon Ar- Versehijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres Drukkerij T K. KREMER zH." Noorderstr. 54, Sappemeer. Tel 213 ABONNEMENTSPRIJS fi.25 p.kwart. franco per post f 1.50 (bij vooruitbet.) fjf PRIJS DER ADVERTENTIEN 8L 10 et. per m.m. Zogen. Kleintjes", aïs te koop, te huur, gevraagd enz. minim, 75 et. (bij vooruitbetaling) )OST-GOORECI HT Versehijnt Woensdags en Zaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sappemeet Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54 - Sappemeer - Tel. 213 lags meei s Vele geruchten omtrent Indo nesië doen de ronde. Onrustba- rende geruchten er is een re- actionaire actie gaande. Nog zijn de berichten vaag en spre- ken elkander hier en daar tegen. Maar dit is wel duidelijk: Een deel der Indische Nationale Be- weging o.l.v. Ir. Soekarno en Drs. Mon. Hatta wenst een onaf- hankelijke republiek Indonesië. Het is nog niet duidelijk hoe groot de massa is waarop de leiders steunen. Hoewel volgens een verklaring van de Ned. am bassadeur in Londen het meren- deel der Nationalisten voor sa- mengaan met Nederland is, moet men de Soekarno-aanhangers toch niet onderschatten. Men kan van de Nationale be- weging denken wat men wil, maar zeker is het, dat de figuur BURGERL1JKE STAND. Sappemeer, 2026 Sept. Geboren: Abraham, z. v. Fre- derik Heiko Ruiter en Hillechien Klat; Margaretha Anna Maria, d. v. Bernardus Johannes Fik- kers en Johanna Angela Swart, wonende te Hgz. Ondertrouwd: Aries Smit, 28 j., Hgz. en Aaltje Vos, 27 jaar. Spm.; Hendrikus Bernard Ru- ding, 28 j., Spm. en Maria The- resia Wakkerman, -25 j., Hengelo. Getrouwd: Abraham Smitten- berg, Spm. en Sibbeldina Adriana Klopstra, 's-Gravenhage; Jan Koeneman, Hgz. en Aaltje Be- rendina Teunis, Spm. Overleden: Aaltje Wiardi, 80 j. wed. van Frederik Olferdus Kiel- man; Andries Jager, 79 j., echtg. v. Geertje Bos. Hoogezand, 2026 Sept. Geboren: Bea, d. v. Jan Hen- drik Berg en Harmke Zuur, Kropsw.; Geertruida, d. v. Jo hannes Theodorus Brugge en Antje Brugge, Martensh.; Geer tje, d. v. Jelis Hartman en Trijn- tje van der Schoot, Martensh. Ondertrouwd: Aries Smit, 28 j., Hgz. en Aaltje Vos, 27 j., Spm. Roelf Hut, 27 j., Kiel-Win- deweer en Magrieta Grietje Rui ter, 19 j., Kiel-Windew. Gabe Rienks, 30 j., A'dam en Afina Felicie van Thiel, 28 j., Heem- stede, laatst te Hgz.; Pieter Ak- kerman, 25 j., Hgz. en Berendina Jansen, 24 j., Borger; Eris Char les Hurst, 26 j., Toronto (Can.) en Geessien Retsema, 20 j., Hgz. Getrouwd: Daniel Eisso de Ja ger, 21 j., Zuidl. en Henderika Tijtia Flik, 22 j., Kiel-Windew.; Johannes Bakker, 25 j., Slocht. en Harmke Arbeider, 22 j., Hgz.; Pieter de Vries, 47 j., Foxhol en Maria Brugge, 29 j., Hgz.; Har- mannus Johannes Ahlers, 27 j., Veendam en Berendina Maria Eucharistica Clobus, 25 j., Hgz. Overleden: Jan Meertens, 59 j., te Hgz., echtg. v. Maria Gezina Tonnis. Slochteren, 2026 Sept. Geboren Henderikus Bernar dus, z. v. H. B. Timmerman en A. Kerkhof, Scharm.; Johannes, z. v. J. Ruben, Kolh.; Jan Albert, z. v. H. Moedt en P. Mossel, Schildw.; Tjaartdina Martje, d. v. W. Wildeboer en J. A. Swalve, Siddeb.; Celina Klaassien, d. v. O. J. van den Berg en H. A. Pel- grim, Vlagtw. (geb. te Siddeb.); Derktje Irene en Jantje Helena, ds. v. J. J. Bulthuis en H. Bar- telds, Slocht.; Evert Harm, z. v. J. Fokkens en A. M. Jager, Sidd. Ondertrouwd: A. Berghuis, 34 j., A'dam en M. H. Leemborg, 32 j., Scharm.; P. Noordman, 25 j., en L. Bus, 23 j., b. v. Schildw.; B. J. Harkema, 22 j., App.dam en W. C. Arbeider, 20 j., Siddeb.; M. Koning, 24 j., Kolham en H. Meedendorp, 20 j., Hoogezand. Overleden: J. Wolthuis, 49 j., echtg. v. G. Kerkstra, Schilw. G.H.M.Veen, 50 j., ong., Slocht.; E. Oosterhuis, 29 j., echtg. v. J. Kruid, Kolh.; N. Wold, 72 j. echtg. v. G. Westerkamp, Sch.w. Zuidbroek, 2026 Sept. Geboren: Jans, z. v. Jan Beu- ker en Geertje Venema. van Soekarno als leider onge- schikt is. Soekarno heeft immers de z.g. souvereiniteit uit de han- den der Japanners aanvaard, hij heeft haar geaccepteerd van den vijand, die zijn land heeft ver- woest en geplunderd, die zijn be- volking heeft verdrukt en ten dele uitgemoord. Hieruit behoeft niet voort te vloeien, dat de Soe karno actie pro Japans is. Maar het blijft een feit, dat zij door de Japanners is bewapend, en door hen als marionetten-bewind is aangesteld. Het getuigd niet van grote staatsmanswijsheid van een vijandelijke bezetting en tyrannie te profiteren om zijn ideaal te realiseren. Voor Nederland is een zwara taak weggelegd. De taak van overtuigen van en tvinnen voor het grote belang, dat ook Indië heeft bij het Rijksverband, zoals dat door de Koningin in haar rede van Dec. 1942 werd voor- gesteld. Laat men vooral bedenken, dat men hier met geweld weinig zal kunnen bereiken. Laat men trachten te overtuigen, en event. te zoèken naar een voor beide zijden aanvaardbaar compromis. Hoe men f 100 in contanien kan verkrijgen. Er zijn drie mogelijkheden: le. De geldkaart of volmacht vermeldt een bedrag van f 100 of meer. in dat geval wordt f 100 op de geldkaart of vol macht uitbetaald. 2e. De geldkaart of volmacht vermeldt een oedrag minder dan f 100. In dat geval wordt het ge- hele vermelde oedrag uitbetaald, terwijl de belanghebbende boven- dien recht heeft het ontbrekende gedeelte in contanten op te ne- men uit een geblokkeerde reke- ning. Deze laatste faciliteit geldt echter alleen indien het op de geldkaart gestorte bedrag bij de- zelfde instelling is gedeponeerd als waar belanghebbende zijn re- ning onderhoudt. 3e. De geldkaart is ongebruikt en vermeldt dus in het geheel geen bedrag (voor een volmacht geldt deze regeling uiteraard niet). In dit geval moet de be langhebbende zich van 3 tôt 6 Oct. tôt zijn bank, spaarbank, enz. wenden met verzoek uit zijn rekening f 100 uitbetaald te krij- gen. Dit moet schriftelijk ge- schieden, en aan de brief moet bon 1 van de geldkaart worden gehecht. Indien men de berichten van deze week overziet komt men tôt de droeve conclusie, dat de we- reld meer dan voorheen is terug- gekeerd tôt een systeem van macht, nationalisme en strijd om invloedssferen. In Londen is op de conferentie der Grote Vijf in werkelijkheid niets bereikt. De kranten hebben openlijk geschre- ven over het feit, dat zô voort- gaande de ,,mensheid naar een derde wereldoorlog zou snellen" en er niets meer te verbloemen viel. Wat er aan de orde is ge- weest, is weer terzijde gelegd. Alleen inzake het beheer van Duitsland heeft men eensgezind- heid getoond, maar de Geallieer- de Contrôleraad in Berlijn had de richtlijnen al vastgesteld, waarbij nog eens nader wordt bepaald, hoe Duitsland zal wor den ontwapend, zijn industrie af- gebroken of gecontroleerd, de nazi's uit aile posten verwijderd enz. Daarmee gaat samen een vermaning aan het adres van Gen. Patton, vertegenwoordiger der Amerikanen, om niet toe te laten, dat zovele vooraanstaande nazis op hun post blijven. Het rechtse Duitse bestuur dat Pat- ton had ingesteld, was afkerig van strenge maatregelen tegen nazis en thans zal men het meer zoeken bij linkse elementen, in de overtuiging dat dezen zullen afrekenen met nazi's, die zich nog steeds hebben weten te handhaven. Gebrek aan overeenstemming. Volkomen gebrek .aan over eenstemming evenwel bleek er over aile andere problemen. Over de vredesvoorwaarden aan Italie bijv.. Rusland wil van dit land 'n grote schadeloosstelling, want het ligt in de Engelse sfeer en dan betaalt het Westerse blok. Het wil zelfs het beheer der oude Italiaanse koloniën. Engeland en Amerika wensen in geen geval dat het zo ver komt. Trouwens er zijn andere gegadigden Egyp te en Abessynië. Vandaar dat de Engelsen een gemengd beheer voorstellen, hoewel de landen zelf onafhankelijk willen zijn, naar vertegenwoordigers dier koloniën tenminste betogen. Evenmin kwam men tôt over eenstemming over de Balkan- staten. Hier wil Rusland niets weten van een schadevergoeding aan het Westen of aan Grieken- land, en de Westerse landen willen geen vredesverdrag slui- ten met regeringen die het volk niet vertegenwoordigen, maar Russische marionettenregeringen zouden zijn. Zelfs over de kwes- tie van internationalisatie der Europese waterwegen kwam men tôt geen overeenstemming. De accoorden namelijk van Rus land met Roemenië en Ho igarije beslissen mede, dat de Donau fei- telijk Russisch vaarwater is ge- worden. Australië en Indië. In de kwestie Australië—Indië kan men een merkwaardig ver- schijnsel waarnemen. De Austra- lische arbeiders hebben zich n.l. uit vrees voor concurrentie hevig verzet tegen toelating in Austra lië van gekleurde arbeiders en zich er steeds op laten voorstaan een ,,blanke" beweging te zijn van een „blank" land. Het ver- dient nader onderzoek, hoe het komt, dat nu contact wordt ge- zocht met de bruine broeders" tegen blanken, die hard hebben meegeholpen om Australië te redden van een inval der Japan ners. Zou het verdwijnen van het „gele gevaar" der Japanners deze arbeiders overstag hebben doen gaan Hebben ze geen vrees voor Indonesische concur rentie meer en zijn ze een idea- listische internationale broeder- schap gaan aanhangen? Het is niet waarschijnlijk, en het feit, dat de Austral, stakingen ook gepaard gingen met looneisen doet vermoeden, dat de oorzaak was: versterking der eigen machtspositie en dat de Indische kwestie slechts aanleiding was. Herfstluchten drijven over het Groninger land Torenhoge sta- pelwolken pakken tezamen en gieten hun overtollige, gecon- denseerde waterdamp over de aarde. Dan rukt de wind het grijze zwerk uiteen en schijnt de zon door de plekjes blauw; haar stralen spiegelen zich in de honderdduizenden druppels. De schoonheid van de zomer is voorbij; thans vindt men overal de charmes van de herfst: een sombere donkergroene planten- wereld, die overgaat in geel en bruin en rood. En op iedere windzucht zweven gestorven blaadjes naar de aarde. De Commissie voor Lich. Op- vooeding te Slochteren heeft 'n wandeltocht uitgeschreven door het in herfsttooi gehulde land. En zij heeft goed gezien. Nu heeft men geen last van de over- matige zomerwarmte en de be- SPORTKLANKEN. Voetbal. De wedstrijd Wolter- sum H.S.C. is niet onder gunsti- ge omstandigheden gespeeld. Het veld was glad, en bij den aan- vang van de strijd regende het. H.S.C. speelde beter, dan zijn tegenstanders. Koeneman schoot tegen de lat, doch even later wist Pool de bal in het net te krijgen. Door het missen van Blijham wist de linksbuite'n van Woltersum gelijk te maken. Met deze 11 stand kwam de rust. Na de pauze had Eleveld voor de gasten succès. De Wolter- sumse keeper deed goed werk, maar moest ten slotte zwichten voor een bal van Koeneman (13). Even voor het einde doelpunte Woltersum nogmaals, zodat de eindstand was 23. Hoogezand IAchilles I 1-11. Hoogezand kon er niet ,,in" ko- men. Er is door aile spelers ge- zwoegd, doch Achilles was over aile linies beter, waardoor de stand met de rust reeds 04 was. Na de rust begon Hgz. goed. Achilles nam echter spoedig het spel weer in handen en voerde de stand op tôt 010. Daarna maakte Scholtens uit een penal ty het enige tegenpunt en Achil les maakte er ten slotte 111 van. De Hoogezandster keeper Swiers was onvoldoende en daar- bij komt nog, dat v. d. Laan de bai 2 maal in eigen doel werkte. Verdere uitslagen: Westerbroek IIHgz. III Muntendam IW.V.V. I Handbaluitsiagen S.V.H. IS.G.V. I (heren) 8- S.V.H. ID.O.S. I (dames) 2- 3—6 2—4 Sappemeer. Door L. W. wo nende in de Borgercomp.straat is zelfmoord gepleegd. L. W. was om 2 uur van huis gegaan op weg naar zijn kwekerij. Toen hij tegen het avondeten niet was teruggekeerd, zijn de medebewo- ners van zijn huis naar de kwe kerij gegaan om hem daar te zoeken. In de schuur vonden zij z'n lijk. Wij vernemen nog dat L. W.'s vrouw is geïnterneerd. Men verzoekt ons mede te delen. dat de geverbaliseerde vis- handelaar niet is de heer L. Hui- zing te Sappemeer. Hoogezand. In de nacht van Zondag op Maandag tegen 1 uur zijn naDij de Foxholsterbrug twee Canadese auto's tegen el kander gebotst. Hierbij raakte een der wagens in het Winscho- ter Diep. De 56-jarige Klasina Kamphuis, die in de auto mede- reed is verdronken. De chauffeur verkeerde onder de invloed van sterke drank. In net kamp voor geïnter- neerden aan de M. Veningastr. heeft een zekere E. zelfmoord gepleegd. Wegens het verkopen van minderwaardige alcoholische dranken aan de Canadezen zijn P. en V. aangehouden. Na een breedvoerige be- spreking werd Zaterdagavond in het hôtel De JNieuwe Brug door een aantal personen een groep opgericht, die zich ten doel stelt het bestuderen en propageren van het socialisme in het alge- meen en van het socialisme on vrije grondslag in het byzonder. Hiervoor zal zij cursussen orga- niseren en vergaderingen beleg- gen, waar bekende persoonlijkhe- den op sociaal, economisch en anti-militaristisch gebied en van verschillende richtingen het woord zullen voeren' om zo op een brede basis het socialisme aan de mensen kenbaar te ma ken. Verder dacht men toneel- en kunstavonden met socialisti- sche tendenz te organiseren. Bin- nenkort zal weer een vergade- ring worden gehouden waar het programma voor de komende winter zal worden besproken. Algemeen Distributienieuws. Schoenreparatie: bon 736 van bonkaart 511 geldig verklaart voor 25 gram leer. Hoofdred.: R. F. Kremer; Red J. D. B. Lammerts en H. Bonewit 1 Ruhrgebied. In vervolge op onze, de vorige week gepubliceerde dienstregeling der N. S. "us rayon, laten wij hieronder een Ve volg.en van de voornaamste aan- bindingen: i 9.20 12.03 16.30 19.15 9 11.05 13.23 18.15 21.— GENASSEN j>2 5.57 9.01 14.39 18.— -GRONINGEN 13.53 19.16 20.28 22.51 D 14.29 19.52 21.11 23.27 i 5.57, 9.01 en 14.39 van Assen naar Deventer g naar Holland. koorlijkheid van de natuur is bij- kans even groot. Het weer heeft Zaterdag in aile opzichten medegewerkt. Het was een mooie, frisse herfstdag en de regen beperkte zich tôt toi enkele kleine buien. Vierhonderdvijftig deelnemers hebben zich voor de wandeling aangemeld en onder hen bevond zich Uw verslaggever. Het op- scharrelen van kleme misdrijven en het formalisme van vergade ringen begonnen hem te verve- len. Hij wilde eens wat anders. Daarom heeft hij zich Vrijdag- middag nog als deelnemer laten inschrijven. Zaterdagmiddag ver- scheen hij in zijn bruin colbertje op de startplaat en eerst schaamde hij zich een beetje tus- sen al de sportkleding. Maar hij bleef niet alleen. Hij heeft het volbracht. Hij heeft 25 km. ge- lopen en nu heeft hij een diplo- ma in zijn handen en blaren op z'n voeten. De tocht was uitstekend ge- organiseerd en de keuze van de routen, die de verschillende groe- pen volgden, kon niet beter. Wij kunnen dan ook niet anders dan zeggen, dat de organisatoren goed werk hebben verricht. Op ons Bureau ter inzage. Op ons bureau liggen ter in zage 5 lijsten bevattende namen van Ned. krijgsgevangenen in Japanse kàmpen. Deze lijsten zijn voor de capitulatie verzon- den. Verder ligt 'n lijst met na men van uit kanrpen in 't Verre Oosten bevrijde Nederlanders ter inzage. NIEUWS. Binnenland. De Minister van Oorlog Mr. J. Meynen zal 9 en 10 Oct. Beriijn ûezoeken om onderschei- dingen uit te reiken aan de Air- borne Devision, die een jaar ge- ieden te Nijmegen landde. Met ingang van 1 Oct. is de radio-telefonische verbindihg met de V. S. hersteld, en ge- opend van 14 tôt 21 uur. Tarief le zone 3 min. f 32, elke min. meer f 10.65.. Voor de 2de zone luiden deze bedragen resp. f 40 en f 13.30. Indië. Volgens de beschikbare ge- gevens zou de voedselpositie op Java onrustbarend zijn. Batavia en Soerabaya wor den door Brits-Indische troepen bezet. Minister Logemans heeft te Londen verklaard, dat hij op geallieerde hulp rekent bij de handhaving der orde in Indone sië. Buitenland. In de Londense Conferentie schijnen moeilijkheden gerezen te zijn inzake de opstelling van het protocol: Gisterenmorgen waren de ministers weder bijeen. In Washington had de eer- ste bijeenkomst plaats van de Commissie voor Handelspolitiek.. Engelse en Amerikaanse afge- vaardigden hebben besprekingen gevoerd over het uit de weg rui- men van handelsbelemmeringen. De Geall. Raad v. Toezicht heeft de positie van Dr. Renner besproken. Zij heeft o.a. ook de kwestie van een vrije pers, die alleen onder militaire censuur staat, voor Oostenrijk behandeld Ook de Raad v. Toezicht voor Duitsland is bijeen'geweest. Generaal De Gaulle is te- vreden over het resultaat der départementale verkiezingen. Rusland zal niet aan de conferentie der arbeidsbureaux, vvelke 15 Oct. te Parijs begint, deelnemen. Stalin verklaarde tegenover een Amerkaans journalist, dat men Duitsland het oorlogvoeren in de toekomst onmogelijk moet maken door het afnemen van het Zn. 21} 12.21 13.04 13.24 15.40 16.13 16.33 21.03 21.54 22.14 85 j., sri er. v. H. ark- iringa Kor- en en japko iehof, Tja- Ideb.; van bn, d. 3teen, z. v. ulder, berna, j., b. mme- neren 15. fe, 32 sters, vaag, ■g en Hille- fohan tartje la, 26 Ls, 21 pllde- :inga, iman, Dijk, lorst. ROZENDAG. ;t klaprozendag. Voor eschiedenis worden ook deze wapenstilstands- g 19141918 van doek •zen aan militairen en aangeboden. De op- en goede aan invalide In afwijking van de re kledingvoorschriften le soldaten toegestaan lun uniform te dragen. ijn een herinnering aan In Vlaanderen uit de ,ar vele Britten en Ca- 1 lieten. De lange reek- tussen de velden met naakten diepe indruk zag, en werden tôt van de Britse offers >g. Het thema van een luidt: ,,In Flanders es grow amidst the w." (Op de velden van ;n de klaprozen temid- n rij staande kruisen.) 11 tôt en met 25 November 1945. Bonkaarten KA, KB, IIC 512. 1 doosje lucifers 141 800 gram brood 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk 3 Vu liter melk Bonkaarten KD, KE 512 235, 236 123 135 142, 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153, 154 Bll, B12 B13 A14 B14, C14 238 800 gram brood 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 500 gram sulKer 250 gram boter 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gr. chocolade of suikerwerken 6 liter melk 150 gram vlees 1 kg. aardappelen 400 gram brood 250 gr. rijst of kindermeel Tabakskaart Q 413 06 2 rantsoenen tabaksart. (geen import-sigaretten) Op de broodbonnen kan men Engelse biscuits betrekken, voor over de detail- list of bakker deze nog voorradig heeft Voor de week van 18 tôt en met 24 November a.s. zullen nog* bonnen wor- den aangewezen voor vlees, malk, aard appelen, grutterswaren, ontbijtkoek zout, jam, peulvruchten, vermicelli en zuldvruchten. 237, 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 Dll, D12 Ell rmj 3rgen n uit hem mgen egen. f van telijk t om Int. 1 en t het ,arde van n de .den, oed- shele wen. lan- gen, heb- zoe- Iucifers dat af en toe In brengt menigeen men vraagt zich af, ge stokjes weer een goed zullen gaan wor- daarover inlichtingen pnnen zeggen, dat er ileine verruiming van dat overigens de lu- i/ooreerst nog een zor- blijven. jr den leek misschien te horen, dat de be- îing de belangrijkste ntoeilijkheden, waar- en staan. Doch weini- van de hoeveelheden, assaproduct gemaakt o vertelde de directie Hollandse Luciferfa- n normale tijd de fa- >*en en Breda van deze paar doosjes per dag ir kwam dan nog zo rt millioen bij van de millioen bij van de Normaal verbruikten Luciferfabrieken te eda ongeveer 20.000 tr en daar Staatsbos- voor een nog verdere b in de laatste jaren pk aangetaste bossen, ns met het derde deel ens ook de klompen- •net andere grondstof- n papier gaat op het vel, doch een belang- 4 t>r de productie is de Technische moeilijk- want in zeer vele bomen komen scherven voor, waarop de kostbare messen der schilmachines vernield worden. De directie heeft daar om thans de beschikking gekregen over de nodige instrumenten, waarmee men verborgen splinters in het hout kan opsporen. De grootste der Nederlandse lucifers- fabrieken, die te Eindhoven, heeft tôt voor enkele weken stop gestaan. thans voegt zij weer een beperkte productie bij die van de zusterfabriek et Breda en de derde Nederlandse lucifersfabriek te Weert. Dit hervatten van de productie moge gelden als een bewijs van het feit, dat ook het brandend probleem der lucifers weer een klein stapje nader tôt zijn oplossing komt. 'arri Tru- thie de ,nse over een lening van millioen. de Nederl. regering elingen gevoerd over over geheel Amerika in, met het doel een p lening van 200 mil- Hoewel enkele ban- 'king geweigerd heb- Idelingen met andere Volgens bankkringen igering de helft van ruiken voor de veref- 1 idiet van 100 millioen, bsloten. Zij wil weer op het goud, dat mo- eral Reserve Bank in "waarborg voor de het ten lening. en? îds- Tin- ard. den tin- ren- 1 te ND ER. on- er- -12 er- ade jien Jae- de {de |ke Rubberconferentie te Londen. Op 19 dezer begint te Londen een conferentie van de Rubberstudiegroep. De Britse en ook de Amerikaanse dele- gatie bestaat uit 9 personen. Nederland zal worden vertegenwoordigd door een delegatie bestaande uit de heren P. H. Westermann, Handelscomm. van N. O I. te Londen, hoofd der delegatie; Dr. J. P. Bannier, gecommitteerde voor Indische Zaken aan het ministerie voor Overz. Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc teur der Handels Ver. .Amsterdam", A. A. Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; W. Sieuerts van Reesema, dir. Rubber- cultuur Mij. Amsterdam, allen leden. Plaatsvervangend lid is de heer J. F. de Beaufort. EEN SAPPEMEERSTER KLAAGT Een lezer wijst ons op de slechte con- ditie, waarin de z.g. ,,hooghoutjes" in de gemeente Sappemeer verkeren. In verband met deze klacht hebben wij ons eens persoonlijk op de hoogte gesteld. Van het Westen naar het Oosten gaan de, krjjgen we eerst de brug b{j de Geref. Kerk. Deze is vri) goed. Enkele planken zijn stuk, en kunnen gemakke- lijk worden vervangen. Het ,,hoogholtje" bij de Slochterstraat verkeert in wat minder goede toestand. De treden zijn uitgesleten, zodat het afdalen, vooral voor oudere mensen moeilijk is. Boven- dien mankeert een leuning. De brug bij de Victoria Fabriek is er treurig aan toe. De païen waarop zij rust zijn half verrot, de treden zijn zeer uitgesleten en zitten op ongelijke af- standen van elkaar. De leuningen zijn ten dele verdwenen, en voor zover nog aanwezig gebroken. Hier is reparatie dringend noodzakelijk. PB. îjn ruwe, eeltige han- ijn kop en rug. Heel rij bang was mij pijn Bpte hij een riem om liep ilt met hem mders doen En met ik mijn nieuwe be- een hond is als die >pervlakkig en onbe- h, maar zij kan ook elief zijn; het leven golven opgezweept oos diepe waterdalen Dedreigd. rustige leventje bij nderen kwam ik in recht. De struise bui- ekocht had was een ging hij met een in de middag ver- st in de nabije stad. goedhartig; 't was is begon te schijnen de tuin of achter de •n of te fluiten. goed en hartelijk als schamele visserswo- enzaam en verborgen toppen stond, heerste fachtige liefde, in ja- 1 verdiept, en door elouterd. ettig home: ik werd verwend. Dagelijks es en lekkere hapjes gleden weken, maan- a toch de natuur geweest zijn m haar use schepping! Toen ik twee maanden oud was kwam een vreemde op de boerderij, een :ine, dikke man. Hij bond een touw mijn hais en trok me mee. Samen en we langs een paar landwegen, dezer eehtlieden onhandeibaarder was, suikerklontjes. Soms bezochten wtf sa- dan dp p-pmiddpld^ vorniûû^û î.uliJ dan de gemiddelde verpleegde van een gekkenhuis. De negenjarige Johannes was het verwaandste en akeligste schepseltje, dat ik ooit heb ontmoet. En zijn speelmakker te worden was mijn bestemming. Het was een verschrikke- men de klanten, soms ging hij alleen en liet me in de auto wachten. We door- kruisten de provincie van Noord naar Zuid van Oost naar West, en als we aile plaatsen bezocht hadden, dan be gonnen we onze rondrit opnieuw Het lopers en op een koopje beluste "buiten- lui, die daar samengekomen waren. Ook ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing of had de crisis dan wel de alcohol het hart van mijn baas ver- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere, gebruinde buitenman mijn n herfstdag. 's Och- mijn baar naar zee as onverwacht storm Loeiend had de orkaan om „ibulderd, aan deuren en ven- sters rammelend. 's Avonds was de visser niet thuis gekomen. Samen met de vrouw zat ik te wachten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuiden- windje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, zij sloeg een doek om haar hais en ver- dween in de inktzwarte duisternis. De nacht werd dag, de zon rees tôt het zénith; nog was geen van beiden terug gekeerd. Ik liep làngs het smalle duin- pad naar het strand, dat stil was en verlaten in de zonnige herfstdag. Slechts één mens was er: de vrouw! Woest liep ze heen en weer, zwaaide met haar armen, schreeuwde dwaze be- dreigingen naar de zee, die nu weer liai m was en de zonnestralen duizend- voudig weerkaatste. Somtijds balde ze haar vuisten en dan rolden haar ogen wild in hun kassen. Ze was waanzinnig geworden Ik ging niet terug naar ons huis, ik durfde niet, maar zwierf dagenlang door het land, op zoek naar het huis van mijnheer van Staanderen. Eindelijk vond ik het er woonden vreemden. Een straathond werd ik, die leefde van bedorven resten en eetbare hapjes uit vuilnis emmers, en die sliep in par- ken en portieken. De ellende en ontbe- ringen van dit bestaan mpakten me ziek. Ik sleepte mijn uitgeput lichaam voort langs de straten; ik moest toch etensresten opscharrelen, er desnoods om vechten met andere honden, want ik wilde leven. Op een avond legde ik mij uitgeput op een gracht neer. In de verte lokte een verlichte winkelstraat; een ijle vioolklank drong door een geopend venster. Mijn gedachten verstarden, mijn hoofd werd zwaar en neeg naar de grond, terwijl de blik van mijn ogen verglaasde, wentelde mijn lichaam zich terzijde 's Ochtends duwden mannen van de standsreiniging het hondencadaver in de gracht. Het groene water sloot zich boven het met stenen bezwaarde lijk. H. B. -J I

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1