w De Toestand op Java PARIJS ër Fabricage i in de Diamant-Industrie 2>e perspedieven Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Buitenlands overzicht Uit de ERELDPERS ZATERDAG 6 October 1945 No. 48 NIEUWS- Waarin opgenomen de ,,SLOCHTER COURANT" en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer T\Cet Standpunt der JVederlandse Jlegering bepaalt. Amusementsprogramma Grônneger-Aovend voor Heveadorp Het Na-Oorlogse Van bijzonder belang voor Amsterdam. SPOORWEGNIEUWS. Minister Van Kleffens Secretaris Generaal Spoorwegnieuws. Bonnenlijst eer uiming van de distributie verwacht l. 74ste Jaargang ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 IV o. 58 ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES 10 et. p. mm. Zogen. ,,Kleintjes", NIEUWS minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) de Joden dus bondgenoten van Enge- land en Amerika. Daartoe geeft ook aanleiding een Engels plan (van de commissie-Peel) dat Palestina wll ver- delen in een Joods en een Arabisch deel, r\„ j j terwijl de groje havensteden en Jeru- ato«niAneriip' -de3-W.e1tensch^P 74e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS fi .25 p.kwart. franco per post f 1.50 (bij vooruitbet.) PRIJS DER ADVERTENTIEN 10 et. per m.m. Zogen. Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim,' 75 et. (bij vooruitbetaling) T-GOORECHT Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54 - Sappemeer - Tel. 213 „n de toestand op Java is de laatste dagen weinig verandering gekomen. Wel heeft thans onze regering haar standpunt in deze aangelegenheid bekend gemaakt: Zij wenst op geen enkele wijze met Soekamo en zijn aanhangers te onderhandelen, en niets zal haar doen afwijken van het be- leid, dat o.m. is uitgestippeld in de rede van H. M. de Koningin van 7 December 1942, waarin volledig deelgenootschap van In donésie in het Koninkrijk en zelfstandigheid in het behande- len van interne aangelegenheden in uitzicht werd gesteld. Zij eist, dat eerst het gezag wordt her- steld, en dat zal aan de reorga- nisatie der structuur worden be- gonnen. Een poging van den hr. v. d. Plas, die Ir. Soekamo wilde uitnodigen tôt besprekingen over de toekomstige politieke status, werd door de regering gedesavoueerd. ,,De Nederlandse regering ondersteund deze stap van den heer v. d. Plas niet", aldus verklaarde minister Loge- mans te Londen, wij zullen hem onmiddellijk telegraferen aile handelingen over deze kwes- tie te staken en hem adviseren in het vervolg niet meer van dergelijke besluiten te nemen zonder machtiging van de Ne- derlandse regering." Minister Logemans verklaarde verder, dat de Regering bereid is met de Indische Nationalisten te onderhandelen, mits hun politiek geen voorzetting is van de Ja- panse werkwijze, onder de mom van nationalisme, zoals het ge- val is met Soekarno en de zijnen. ,,Soekarno", aldus de minister, ,,is niet te beschouwen als een representatief Javaans nationa- list, maar hij is een demagoog, die zich aan de Japanners had verkocht." Hij zou slechts steun hebben van een deel der jonge génératie, dat door de Japan ners in militaire en halfmilitaire organisaties was gestopt, en dat haat tegen aile blanken was bij- gebracht. De minister schatte hun aantal op ten hoogste 30.000 Een deelgenootschap zoals de regering zich dat voorstelt is zeker niet mogelijk in een 'sfeer van wantrouwen. Daarvoor is wederzijds vertrouwen nodig, en een grote mate van samenwer- king. Deze sfeer van vertrouwen, deze samenwerking kan niet worden bereikt indien lieden als Soekarno de leiding in Indië hebben, lieden die om der wille van het eigen belang hun land aan den vijand hebben verkocht, die hebben samengewerkt met de moordenaars van hun eigen volk. voor het weekeinde. Zaterdag van 3 tôt 5 uur grote sportdemonstratie op het terrein Hommes, van 5 tôt 6 u. gevolgd door een handbalwedstrijd. Zaterdagavond opvoering van ,,Ik heb gezondigd" en ,,Pietje" door ,,Nieuw Leven" in Hôtel Struvé. Bij het Hôtel F*aber een sportdemonstratie. Zondag: Najaarstentoonst. der Ned. Jeugîlb. v. Natuurstudie in de IJstent te Hgz. Zondagavond: Hôtel de Nieuwe Brug, Reprise van de voorstel- ling welke Zaterdagavond in Hôtel Struvé wordt gegeven. Zaterdag en Zondag. gewone tijd Bioscoop Hoogezand. De Woensdagavond van de vorige week leverde het bewijs, dat de adoptatie van Heveadorp Doorwerth door Hoogezand zich in aile geledingen uitstrekt. Op initiatief van N.V.H. uit Hoo gezand werd toen in bovenge- noemde plaatsen een ,,Gronneger Aovend" gegeven, die door ruim 1100 belangstellenden uit deze plaatsen werd bijgewoond, waar- onder opgemerkt werden het Da- gelijks Bestuur der Gemeente Renkum, de leidende persoon- lijkheden van de Heveafabrieken, terwijl Hoogezand vertegenwoor- digd was door zijn Burgemeester, weth. Klok, gem, secr. Hellinga, en vele anderen vergezeld vç,n hun dames. De leiding van de avond berustte bij den hr. Pilkes, voorz. van de afdeling Hooge zand der N.V.H. Na de gebrui- kelijke openings- en begroetings- woorden werd een aanvang ge maakt met de afwerking van het ,,Gronneger" programma waaraan medewerkten 't orkest van E. Novacek, en de heren F. Nienhuis, N. C. Teuben en Klip- huis een der Hoogezandster wer- kers in Heveadorp, terwijl de mannenzangvereniging ,,Seel- beeck" uit Heveadorp op zeer verdienstelijke wijze enige num- mers ten gehore bracht. Harte- lijke woorden van erkentelijk- heid werden er door de officiële instanties van Heveadorp-Door- werth aan Hoogezand gebracht voor de grote en daadwerkelrjke hulp, die aan deze geteisterde dorpen gebracht werd, welke dank op stoffelijke wijze geuit zal worden in het aanbrengen van een gedenksteen, die aange- bracht zal worden in het opge- bouwde Heveadorp. Nadat Burgemeester Tuin het woord had gevoerd, waarbij hij in het bijzonder er op wees, dat wij samen moesten werken, richtte de Burgemeester van Renkum, Mr. J. ter Horst, het woord tôt de aanwezigen, waar bij hij zeide, dat Hoogezand op uitstekende wijze heeft geholpen. ,,U heeft niet maar zo wat ge bracht", aldus spr., „maar Uw werk verdient de grootste waar- dering" en spr. hoopte, dat an- dere gemeenten tôt hetzelfde peil hun hulp zuden opvoeren als Hoogezand. Nadat door den heer Beets, voorzitter van het N.V.H. Co mité Hevea-Doorwerth aan de gemeente Hoogezand als herin- nering een mitrailleur was aan- geboden, welk geschenk door burgemeester Tuin werd aan- vaard, met de verzekering, dat het geplaatst zou worden in het gempentehuis alhier, kwam er een einde aan deze buitenge- woon geslaagde avond, waarop de heer Faber met z'n staf de bediening op de bekende wijze heeft verzorgd. Tenslotte zij nog vermeld dat Lt. Dowling en den Can. chauffeur H. Strater, die een zeer belangrijk deel in de hnlpverlening hebben gehad, bij monde van den hr. Oterdoom dank werd gebracht onder het aanbieden van een souvenir. Een rédacteur van A.N.P.- Aneta, die te Parijs vertoeft, schrijft het een en ander van de Franse hoofdstad in. de na-oor- logse tijd. Parijs is Parijs niet meer, constateert hij, het is niet meer „la ville lumière" (de licht- stad). Wel stralen, zodra de duisternis valt de lichten en re clames van tal van winkels, ma- gazijnen, theaters en bioscopen, maar de meeste van die lichten worden reéds vroeg in de avond gedoofd, en dan liggen de bou levards en straten in het vale schemerlicht der straatlantaarns Ook het verkeer is anders ge- worden, hoewel het toch eenigs- zLis vooroorlogs aandoet. Maar er zijn geen snorrende taxi's met schreeuwende chauffeurs, geen fraaie Limousines en eenvoudi- ger kleinere wagens, nu zijn het jeeps en, andere geallieerde le- gerwagens, die door de straten racen, want Parijs is het ver- maakeentrum geworden van de Am. soldaten. De burgerauto's zijn sterk in de minderheid. Parijs is Parijs niet meer. Nog zijn de Franse vrouwen en meis- jes charmant en élégant, nog zijn ze met zorg en smaakvol gekleed, maar de coquette hoed- jes zijn verdwenen. De meeste Françaises lopen, gelijk de Ne derlandse vrouwen, blootshoofds, En als in ons land zrjn ook in Frankrijk dameskousen een weelde artikel geworden, in wel- ker bezit zich slechts weinigen verheugen. Wat de Françaises behouden is de make up. Met heel veel zorg parfumeren zij zich, want toiletartikelen zijn overvloedig verkrijgbaar, al zijn de prijzen dan rijkelijk hoog. Voor de oorlog kon men in elk Parijs' restaurant genieten van een smakelijke Franse maaltijd. Thans zijn de restaurants café's geworden. Hun koks hebben zij naar huis gezonden tôt er betere tijden komen, en verkopen slechts hier, koffie met zoetstof en een eenvoudig landwijntje, waarvoor fabelachtige prijzen betaald moeten worden. In som- mige barg kan men nog wel li- keuf, een beter glas wijn, vrij goede cognac, en zelfs wel eens Champagne krijgen. Maar voor den gewonen sterveling zijn deze dranken onbetaalbaar. Het is verboden, dat menu's vlees- gerechten bevatten; het is ailes vis, wat de klok slaat, zowel voor diner als voor souper. En hoewel de zwarte markt welig tiert is het toch niet mogelijk „zwart" vlees te krijgen, want er is een scherpe contrôle. Voor- al wanneer men een maaltijd wenst zonder bon zijn de prijzen schrikbarend hoog. Slechts in een enkele gelegenheid kan men een diner krijgen tegen 45 tôt 60 francs. Zulke restaurants worden in de volksmond „eet- machines" genoemd, omdat zij tegen etenstijd als het ware worden bestormd, en men er de spijzen in ijltempo naar binnen moet werken. Wat in Parijs van heden her- innert nog aan de vooroorlogse lichtstad? In de eerste plaats de gezellige, doorlopend druk be- zette terrassen, de métro (on- dergrondse spoorweg), die im- mer overbelast is, en verder aan de wijk van het nachtleven, Montmartre, waar het leven eerst te middemacht begint, en gestimuleert door de Ameri- kaanse militairen, die nu de toe- risten vervangen, voortduurt tôt het eerste ochtendgloren. Karakterestiek voor Parijs zijn ook de krantenventers, die hun bladen, die iets groter van formaat zijn dan de onze, aan de man traehten te brengen, de kiosken en loterijhuisjes. De brede straten en ruime pleinen, de architectonische bouwwerken en historische overblrjfselen zrjn aile gespaard gebleven, maar vele standbeelden, van Fransen, die de Franse cultuur in de we- reld beroemd maakten, maar wier nagedachtenis de Duitsers smaakte als een bittfere pil, zijn van hun voetstukken verdwenen. In de stad vindt men vele mar- meren voetstukken, als evenzo- vele bewijzen voor een mislukte Duitse poging om den Parijze- naar „cultuur" te brengen. De besprekingen, welke in Londen omtrent de diamanthan- del en -industrie hebben plaats gehad, en waarbij tôt het voeren van verdere besprekingen te Antwerpen werd besloten, ves- tigen weer eens op aandacht op deze industrie, waarvan Amster dam eens bijkans een monopolie bezat, die de glorie was van onze hoofdstad. Liet de Engelse Ko- ning de beroemde Cullinan niet in Amsterdam kloven en slijpen De diamant-nijverheid, die tij- dens de oorlog volkomen lamge- legd was begint zich enigermate te herstellen, zij het dan zeer en zeer langzaam, want in het bij zonder deze tak van nijverheid heeft met grote moeilijkheden te kampen. Onder de vaklieden be- vonden zich voor de oorlog ruim 60 Joden, welke tijdens de be- zetting werden gedeporteerd, en van wie de meesten in de con- eentratiekampen zijn overleden. Een 600 tal is naar Engeland ontkomen en heeft zich daar ge- vestigd. Veder hebben de Duit sers grote hoeveelheden diamant geroofd, maar de fabrieken en uitrustingen zijn veelal intact gebleven, omdat zij dachten deze dienstbaar te kunnen maken aan hun economisehe belangen. Toen de deportaties reeds op grote schaal plaats vonden, hebben de nazi's nog getracht een soort van diamant-industrie in Bergen Belsen op te richten, maar daar- in zijn zij niet geslaagd, omdat de ineenstorting van het Duitse verzet hun plannen achterhaalde. Wel hebben aan deze poging een aantal diamantbewerkers hun Met ingang van Vrijdag zijn in onze prov. 2 nieuwe lijnen ge- opend, t.w. GroningenRoode- school en GroningenDelfzijl. De treinen naar Roodeschool vertrekken uit Groningen om 5, 9.10, 13.en 17.45 en komen aan resp. om 6.12, 10.22, 14.12 en 18.57. De vertrektijden uit Roodeschool zijn 6.45, 10.45, 14.45 en 19.30; aankomst te .Groningen 8.22, 12.22, 16.22 en 21.07. Naar Delfzijl vertrekken trei nen uit Groningen om 5.10, 9. 13.10 en 17.55,aankomst 6.17. 10.07, 14.17 en 19.02. In omge- keerde richting gaan treinen om 6.38, 10.38, 14.38 en 19.23,die aankomen om 8.07, 12.07, 16.07 en 20.52. Algemeen Distributienieuws. Voor de week van 7 t.e.m. 13 October zijn de volgende bonnen aangewezen A753 2 liter melk. B en C753 3% liter melk D760 en D761 3 liter melk 742 100 gr. vlees of vleeswaren 715 2 kg. aardappelen 743, B754 1 kg. aardappelen Op deze bonnen kan vanaf 8 Oct. worden gekocht. Per 12 Oct. zal de eerste koop- bon voor ontbijtkoek worden aangewezen. Besehuit zal tegen eind Octo ber in ditributie worden gebracht Daamaast zal een bon voor bis cuits, toast of wafels worden aangewezen. Voor 4 weken wordt 125 gram toegewezen, doch 2 weken later zal een bon voor 75 gram koekjes of gebak bekend gemaakt worden. Petroleum: De bonnen 05, 06. 07 en 08 van kaart UA510, 05 en 07 van UB510 en 62 van UC 510 geldig voor 4 L. petroleum elk. De bonnen 109, 110 en 111 van UD510 voor 2 L. De geldig- heidsduur van 01, 02, 03 en 04 van UA510, 01 en 03 van UB510 en 61 van UC510 is verlengd tôt 13 dezer. leven te danken. Toen zij op transport naar het Oosten waren werden zij door Russen en Ame- rikanen bevrijd. Van de Diamond Trading Com pany in Londen, de instantie, die de verkoop van ruwe diamant regelt, verwacht men volledige medewerking om de Amster- damse edelsteen-industrie te her stellen. De toevoer van grond- stof schijnt reeds verzekerd te zijn, op voorwaarde, dat het ge- slepen product, waarnaar in En geland, de Verenigde Staten en de Zuid Amerikaanse republie- ken grote vraag is, weer wordt uitgevoerd. Hiertegen kan van Nederlandse zijde, ook met het 00g op onze huidige deviezen- positie, geen bezwaar bestaan. Bij het uitbreken van de oorlog was de toestand in de diamant- nijverheid zeer slecht. Een groot gedeelte van de arbeiders was werkloos. Maar toch werkten er nog ruim 3000 man. Thans zijn in de fabrieken weer ca. 1000 man aan de arbeid, maar dage- lijks melden zich nieuwe krach- ten, en de hoge lonen maken, dat ook vele oude rotten weer naar hun vroeger beroep terug- keren. Intussen wordt de oplei- ding ter hand genomen en de opening van een vakschool wordt binnenkort tegemoet gezien. Er is een tijd geweest dat deze tak van nijverheid in Amsterdam begon te tanen, en in Antwer pen sterk opkwam. Dit feit was toe te schrijven aan het zich naar het Zuiden verplaatsen van vele vaklieden, die meenden in België hoger loon te kunnen ver- dienen. Antwerpen heeft een goed geoutilleerde diamant-indu- strie gekregen, een industrie, die niet voor de Nederlandse on- derdoet.Thans heeft de Belgische havenstad geprofiteerd van haar vroegtijdige bevrijding. En hoe wel de vele fabrieken zijn ver- nield, is men er toch goed op dreet, en werken er 7000 arbei ders, tegen voor de oorlog 20.000 Ook Zuid Afrika had reeds voor de oorlog een diamant-in dustrie van betekenis, en er zijn thans ook fabrieken geopend in de Verenigde Staten, Canada en Brazilië. Verder is er tijdens de oorlog een nieuw centrum ont- staan, en wel in Pelestina. Hoe wel dit centrum het bezwaar on- dervindt ver van de wereldmarkt verwijderd te zijn, vinden er toch ca. 4000 mensen werk. Zij, die dachten, dat het met de Amsterdamse diamant-nijver heid voorgoed gedaan zou zijn hebben ongelijk gekregen. De grote fabrieken, waaronder wij in het bijzonder noemen die van de Fa. I. J. Asseher in de Tol- straat, wachten op arbeiders, 't fraaie gebouw van de diamant- beurs is onge^chonden, en ook het gebouw van de Alg. Ned. Diamantbewerkers Bond staat er nog. De Juweliersverenigîng zal vermoedelijk binnenkort wor den heropgericht; de A.N.D.B. functioneert weer. de oude Amsterdamse diamant-industrie herleeft! van de organisatie der Verenigde Volken? ,,Het Vrije Volk" meldt, dat in de eonferentie van vijf te Londen het denkbeeld is gerezen onze minister van buitenl. zaken Mr. Van Kleffens te benoemen tôt secretaris generaal van de nieu we organisatie der Verenigde Volkeren. In Den Haag kon geen beves- tiging van dit bericht worden verkregen. Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres* Drukkerij T. K. KREMER Zh.' Noorderstr. 54, Sappemeer. Te] 213 In vervolge op onze, de vorige week gepubliceerde dienstregeling der N. S. in ons rayon, laten wij hieronder een van de voornaamste aan- bindingen: iENLEEUWARDEN 6.22 8.25 14.15 16.22 18.16 (EN—GRONINGEN 9.20 12.03 16.30 19.15 9 11.05 13.23 18.15 21. GEN—ASSEN '2 5.57 9.01 14.39 18.— -GRONINGEN 13.53 19.16 20.28 22.51 D 14.29 19.52 21.11 23.27 1 5.57, 9.01 en 14.39 van Assen naar Deventer g naar Holland. 11 tôt en met 25 November 1945. Bonkaarten KA, KB, KC 512. 123 1 doosje lucifers 125 t.m. 141 800 gram brood 143 3. 51 rdags Zn. 11. 213 85 j., ber. v. H. Hark- 'eringa 1; Kor- [een en Tjapko Niehof, J. Tja- iddeb.; J. van ien, d. Steen, z. v. lulder, tsema, f j-, b. imme- meren 45. ilg, 32 îsters, waag, ig en 12.21 13.04 13.24 15.40 16.13 16.33 21.03 21.54 22.14 142 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153, 154 Bll, B12 B13 A14 B14, Cl4 ROZENDAG. ;t klaprozendag. Voor eschiedenis worden ook deze wapenstilstands- g 19141918 van doek >zen aan militairen en aangeboden. De op- en goede aan invalide In afwijking van de te kledingvoorschriften je soldaten toegestaan tiun uniform te dragen. ijn een herinnering aan m Vlaanderen uit de .ar vele Britten en Ca- 1 iieten. De lange reek- 1 tussen de velden met naakten diepe indruk zag, en werden tôt van de Britse offers )g. Het thema van een luidt: ,,In Flanders es grow amidst the w." (Op de velden van ;n de klaprozen temid- n rij staande kruisen.) 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram besehuit 400 gram suiker 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk 3 ya liter melk Bonkaarten KD, KE 512. 235, 236 800 gram brood 237, 238 200 gram bloem 239 250 gr. rijst of kindermeel J40 1 rantsoen gebak 241 70 gram besehuit 242 500 gram suiker 243 250 gram boter 244 125 gram margarine 245 200 gram kaas 246 100 gr. chocolade of suikerwerken 247 6 liter melk 248 150 gram vlees 249 1 kg. aardappelen Dll, D12 400 gram brood Ell 250 gr. rijst of kindermeel Tabakskaart Q 413 05, 06 2 rantsoenen tabaksart. (geen import-sigaretten) Op de broodbonnen kan men Engelse biscuits betrekken, voor over de detail- list of bakker deze nog voorradig heeft Voor de week van 18 tôt en met 24 November a.s. zullen nog bonnen wor den aangewezen voor vlees, melk, aard appelen. grutterswaren, ontbijtkoek, zout, jam, peulvruchten, vermicelli en zuidvruchten. pt. na, d. Hille- ohan artje la, 26 as, 21 Vilde- ^inga, iman, Dijk, aorst. van Int. en t het arde van n de ■den, oed- ;hele ven. lan- gen, heb- zoe- lucifers dat af en toe in brengt menigeen men vraagt zich af ge stokjes weer een g-oed zullen gaan wor- daarover inlichtingen unnen zeggen, dat er Heine verruiming van a dat overigens de lu- i/ooreerst nog een zor- blijven. r den leek misschien te horen, dat de be- zing de belangrijkste rrtoeilijkheden, waar- en staan. Doch weini- 1 van de hoeveelheden, assaproduct gemaakt 0 vertelde de directie Hollandse Luciferfa- n normale tijd de fa- ten en Breda van deze paar doosjes per dag ir kwam dan nog zo rt millioen bij van de millioen bij' van de Normaal verbruikten 1 Luciferfabrieken te *eda ongeveer 20.000 ir en daar Staatsbos- voor een nog verdere e in de laatste jaren rk aangetaste bossen, ns met het derde deel Bns ook de klompen- fnet andere grondstof- n papier gaat op het vel, doch een belang- t>r de productie is de Technische moeilijk- 1, want in zeer vele bomen komen scherven voor, waarop de kostbare messen der schilmachines vernield worden. De directie heeft daar- om thans de beschikking gekregen over de nodige instrumenten, waarmee men verborgen splinters in het hout kan opsporen. Pjr grootste der Nederlandse lucifers- fabrieken, die te Eindhoven, heeft tôt voor enkele weken stop gestaan. thans voegt zij weer een beperkte productie bij die van de zusterfabriek et Breda en de derde Nederlandse lucifersfabriek te Weert. Dit hervatten van de productie moge gelden aïs een bewijs van het feit, dat ook het brandend probleem der lucifers weer een klein stapje nader tôt zijn oplossing komt. regering ierd over over een lening van millioen. 1 de Nederl. elingen gevoerd over over geheel Amerika m, met het doel een p lening van 200 mil- Hoewel enkele ban- 'king geweigerd heb- Idelingen met andere Volgens bankkringen igering de helft van Hiiken voor de veref- diet van 100 millioen, îsloten. Zij wil weer op het goud, dat mo- eral Reserve Bank in jwaarborg voor de het ten lening. Rubberconferentie te Londen. Op 19 dezer begint te Londen een eonferentie van de Rubberstudiegroep. De Britse en ook de Amerikaanse dele- gatie bestaat uit 9 personen. Nederland zal worden vertegenwoordigd door een delegatie bestaande uit de heren P. H. Westermann, Handelscomm. van N. O. I. te Londen, hoofd der delegatie; Dr. J. P. Bannier, gecommitteerde voor Indische Zaken aan het ministerie voor Overz. Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc teur der Handels Ver. Amsterdam", A. A. Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; W. Sieuerts van Reesema, dir. Rubber- cultuur Mij. Amsterdam, allen leden. Plaatsvervangend lid is de heer J. F. de Beaufort. EEN SAPPEMEERSTER KLAAGT Een lezer wijst ons op de slechte con- ditie, waarin de z.g. ,,hooghoutjes" in de gemeente Sappemeer verkeren. In verband met deze klacht hebben wij ons eens persoonlijk op de hoogte gesteld. Van het Westen naar het Oosten gaan- de, krijgen we eerst de brug b\j de Geref. Kerk. Deze ls vrij goed. Enkele planken zijn stuk, en kunnen gemakke- lijk worden vervangen. Het ..hooghoRje" bij de Slochterstraat verkeert in wat minder goede toestand. De treden zijn uitgesleten, zodat het afdalen, vooral voor oudere mensen moeilijk is. Boven- dien mankeert een leuning. De brug bij de Victoria Fabriek is er treurig aan toe. De païen waarop zij rust zijn half verrot, de treden zijn zeer uitgesleten en zitten op ongelijke af- standen van elkaar. De leuningen zijn ten dele verdwenen, en voor zover nog aanwezig gebroken. Hier is reparatie dringend noodzakelijk. (i toch de natuur geweest zqn in haar nse schepping! Toen ik twee maanden oud was kwam een vreemde op de boerderij, een line, dikke man. Hij bond een touw mijn hais en trok me mee. Samen en we langs een paar landwegen, dezer echtlieden onhandelbaarder was, suikerklontjes. Soms bezochten wii sa- ri n n rit» o-orvri/I rlolrl V7nvn1rt««v/l« j_ i.ii... J dan de gemiddelde verpleegde van een gekkenhuis. De negenjarige Johannes was het verwaandste en akeligste schepseltje, dat ik ooit heb ontmoet. En zijn speelmakker te worden was mijn bestemming. Het was een verschrikke- men de klanten, soms ging hij alleen en liet me in de auto wachten. We door- kruisten de provineie van Noord naar Zuid van Oost naar West, en als we aile plaatsen bezocht hadden, dan be- gonnen we onze rondrit opnieuw Het lopers en op een koopje beluste buiten- lui, die daar samengekomen waren. Ook ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing of had de Crisis dan wel de alcohol het hart van mjjn baas ver- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere, gebruinde buitenman mijn fijn luwe, eeltige han- iijn kop en rug. Heel hij bang was mij pijn Bpte hij een riem om liep ik met hem (inders doen? En met ik mjjn nieuwe be- een hond is als die ()pervlakkig en onbe- n, maar zij kan ook relief zijn; het leven le golven opgezweept loos diepe waterdalen bedreigd. rustige ieventje bij mderen kwam ik in recht. De struise bui- fekocht had wâs een s ging hij met een f, in de middag ver- st in de nabije stad. p goedhartig; 't was ais begon te schijnen de tuin of achter de pn of te fluiten. goed en hartelijk als schamele visserswo- Bnzaam en verborgen toppen stond, heerste rachtige liefde, in ja- i verdiept, en door elouterd. 'ettig home; ik werd verwend. Dagelijks es en lekkere hapjes gleden weken, maan- herfstdag. 's Och- mijn baar naar zee ls onverwacht storm Loeiend had de orkaan om ^^^^_^,;bulderd, aan deuren en ven- sters rammelend. 's Avonds was de visser niet thuis gekomen. Samen met de vrouw zat ik te wachten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuiden- windje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, zij sloeg een doek om haar hais en ver- dween in de inktzwarte duisternis. De nacht werd dag, de zon rees tôt het zénith; nog was geen van beiden terug- gekeerd. Ik liep langs het smalle duin- pad naar het strand, dat stil was en verlaten in de zonnige herfstdag. Slechts één mens was er: de vrouw! Woest liep ze heen en weer, zwaaide met haar armen, schreeuwde dwaze be- dreigingen naar de zee, die nu weer kalm was en de zonnestralen duizend- voudig weerkaatste. Somtijds balde ze haar vuisten en dan rolden haar ogen wild in hun kassen. Ze was waanzinnig geworden Ik ging niet terug naar ons huis, ik durfde niet, maar zwierf dagenlang door het land, op zoek naar het huis van mijnheer van Staanderen. Eindelijk vond ik het er woonden vreemden. Een straathond werd ik, die leefde van bedorven resten en eetbare hapjes uit vuilnis emmers, en die sliep in par- ken en portieken. De ellende en ontbe- ringen van dit bestaan m pal; ten me ziek. Ik sleepte mijn uitgeput lichaam voort langs de straten; ik moest toch etensresten opscharrelen, er desnoods om vechten met andere honden, want ik wilde leven. Op een avond legde ik mij uitgeput op een gracht neer. In de verte iokte een verlichte winkelstraat; een ijle vioolklank drong door een geopend venster. Mijn gedachten verstarden, mijn hoofd werd zwaar en neeg naar de grond, terwijl de blik van mijn ogen verglaasde, wentelde mijn lichaam zich terzijde 's Ochtends duwden mannen van de standsreiniging het hondencadaver in de gracht. Het groene water sloot zich boven het met stenen bezwaarde lijk. H. B.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1