Amerika Contra Rusland w T}uitenlands Overzicht. ër Fabricage Nederland en Indië Zware Taak voor de Dienst der Wederopbouw Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Buitenlands overzicht Uit de ERELDPERS Spoorwegnieuws. 74e Jaargang WOENSDAG 10 October 1945 No. 49 Waarin opgenomen de ,,SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Aile verdronken land met uitzondering van de Wieringermeer en Walcheren weer drooggelegd. o. 51 ieer Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer If. p. Bonnenlijst uiming van de distributie verwacht 74ste Jaargang ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 00ST-G00RECHT •CJTDDTlTCJ So. 58 Un ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES 10 et. p. mm. Zogen. Kleintjes", NIEUWS- minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) de Joden dus bondgenoten van Enge- land en Amerika. Daartoe geeft ook aanleiding een Engels plan (van de commissie-Peel) dat Palestina wil ver- delen in een Joods en een Arabiseh deel, terwijl de grote havensteden en Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres- Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54. Sappemeer, Tel 213 schuld, dat de wetenschap der ABONNEMENTSPRIJS fi.25 p.kwart. franco per post f 1.50 (bij vooruitbet.) PRIJS DER ADVERTENTIEN 10 et. r m.m. Zogen. Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim, 7j et. (Jj vooruitbetaling) OOST-GOORECHT Verschijnt Woensdags enZaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sappemeei Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54 - Sappemeer - Tel. 213 Bij de hevige debatten over de positie van Nederl. in Indië kan men wellicht veel misverstand opruimen, indien men drie din- geji goed in het 00g houdt. Het eerste is, dat officiëel de koloni- ale verhouding is beëindigd, en dat Indië dus in elk geval geen kolonie meer is. Alleen moet de verhouding met Nederland nader geregeld worden, want Indië be- hoort nog wel tôt het Rijk, zoals bijv. Brits-Indië tôt het Britse Rijk behoort. Er zal dus een In- donesische regering moeten ko- men, die een overeenkomst sluit met de Nederlandse. Het staat vast, dat Indië grote behoefte heeft aan kapitaal, machines, schepen, technici, en het zou re- delijk zijn, dat het deze uit Ne derland betrekt en dat Neder land niet wordt verdrongen door machtiger mogendheden. Het twede is, dat zich de vraag voordoet, of men kan on- derhandelen met Soekarno. De Engelsen de tijdelijke bezet- ters menen van wel. Zij vol- gen in Malakka en overal de stelregel, dat diegenen die met de Japanners hev-hen samenge- werkt, vrij zijn, tiiàns met de Engelsen samen te werken. De Nederlandse regering wil met andere inheemsen praten,die niet gecomprommiteerd zijn. Dat is eigenlijk ailes. Tactisch op het ogenblik van veel belang, maar niet principiëel van aard. De derde kwestie is, dat de Engelsen niet het recht hebben, om ons onze politiek voor te schrijven, noch de Australiërs. Daarvoor zijn echter Londen en Canberra het eens en de regerin- gen daar, zijn niet, verantwoor- deîi" voor minderheden, die de 7 kiezen van Soekorno. In- men zo zaken de stelt, .vordt veel misverstand opgehe- ven. SPORTKL ANKEN Voetbal. AchillesH.S.C. 41. In het begin ontwikkelde zich een kalme vrij gelijk opgaande strijd. Enige goede aanvallen van beide zijden hadden geen succès. Langzamerhand kwam Ach .les iets meer in de aanval, er profiteerde van een gelegen- h-n -R keeper Hofkamp uit- g voo was (io). ,rf> thee was Ahilles voort- d "end in de meerderheid. Wel wist v. d. Huizen te profiteren van 't terugspelen op den keeper om een tegenpunt te maken, maar het gelukte Achilles nog driemaal te scoren, zodat de As- senaren ten slotte met 41 wonnen. Hoewel ietwat geflat- teerd, geeft deze uitslag toch de sterkte der beide elftallen aan. Achilles speelde met een terug- getrokken spil, waardoor H.S.C. werd gedwongen tôt vleugelspel, en de vleugelspelers hadden juist geen goede dag. (Koeneman was wagens blessure uitgevallen.) De gehele frontlinie van de Sap- pemeersters was trouwens niet erg in conditie. De backs hebben goed werk verricht. Het plaat- sen was dikwijls slordig. Over het geheel beschouwd kan men zeggen: H.S.C. kan beter, veel beter. Hoogez. IAppingedam I 30. De overwinning was voor Hoo gezand verdiend, hoewel de krachtsverhouding in het veld toch van die aard was, dat Ap pingedam tenminste één tegen- puntje heeft verdiend. Voor de rust waren beide partijen beur- telings in de aanval. De corner- verhouding was in deze période zes tegen twee. Door buitenspel gingen voor Hoogezand enkele goede kansen verloren. De aan vallen van Appingedam waren ook niet geheel zonder gevaar. Bij één dier aanvallen was het weer S. v. d. Laan.die bijna in eigen doel trapte. De bal ging De mislukte conferentie. Het mislukken van de Lon- dense conferentie was te voor- zien, en toch blijft het een klap voor allen die hoop hadden, dat de betrekkingen tussen de over- winnende mogendheden zouden verbeteren. In Engelse bladen komt nog al eens de gewone man aan het woord, en hij vraagt zich dan af, waarvoor hij nu gevochten heeft, indien de di- plomaten een wereld van haat en wantrouwen bestendigen. Zullen niet in aile landen over heel de wereld de gewone mensen er zo over denken? Hoe klein is he- laas nog hun invloed op de poli tiek der grote en machtige staten. Het conflict in Londen is er één tussen Rusland en de an- deren. In strijd met wat bijv. in Yalta is afgesproken, willen de Russen de wereld in invloeds- sferen verdelen. Dat wil zeggen, dat zij zelf voor zich een be- paald deel der wereld reserve- ren, maar niet willen dat de an- deren dit ook doen. Daarbij me- ten ze met twee maten. Ze be- geren, dat Italie bijv. ontwapend zal worden, maar Roemenië, Boelgarijë en Hongarijë hun va- zalstaten, bewapend. Dat Italië schadévergoeding zal betalen, die andere niet. Dat is van meer be- tekenis, dan dat Frankrijk en China uitgesloten worden van onderhandelingen met Oost- Europese gewezen vijanden.thans vrienden van de Sovjet-Unie. echter juist naast. De rust ging in met blanco stand. Na de rust was 't vrijwel het- zelfde spelbeeld. Beide- partijen waren aanvankelijk beurtelings in de aanval. Wij noteerden thans voor Hoogezand één en voor Appingedam vijf corners. Evenals voor de rust liep de voorhoede van Hoogezand nogal eens in de buitenspelval. Toch werd het door Hekert met een laag schot 10, welke voor- sprong door Adams werd ver- groot (20). In de laatste minu- ten werd het door samenspel tus sen G. Scholten en Hekert 30. Keeper Vos in het Hoogezand- doel heeft uitstekend werk ver richt. Hij is zeker een aanwinst voor Hoogezand. Verdere uitsluagen: W. V. V.Veendam 10 BatoMuntendam 34 H.S.C. IIHoogezand II 22 gestaakt wegens blessure Roukema. Hoogez. IIIH.S.C. III 1—5 Adspiranten Foxhol BHoogezand B 73 Foxhol AHoogezand A 11 Handbaluitslagen W.I.K.—Olympia 4—6 W.I.K. II— H. C. V. 8—2 Korfbal. Het dit -jaar naar de 2e klasse gepromoveerde S.V.H. won met 42 van N. O. II (Gron.) Wandelsport. Rode Kruis wan- deltocht. De politie-sportvereni- ging, B.S.ers, Rode Kruis afde- lingen, grensbewakingstroepen, voetbal- en gymnastiekverenigin- gen, en vele anderen hebben 6 en 7 Oct. deelgenomen aan de 20 km. lange wandeling door het Rode Kruis georganiseerd. Op beide dagen tezamen liepen 1350 personen mee, van wie slechts 2 uitvielen. Nadat Zondag de tocht was volbracht sprak de Kringcom- missaris van het Rode Kruis voor Groningen, de heer Dr. Pol- man, enkele woorden. In de klasse ,,Ruim voldoende" plaatste zich ,,Kwiek", Kolham, personeel machinefabr. Gorter. In de klasse ,,Goed" Gymn. Ver. ,,H.-S." en padvindersgroep ,,De Trappers". De ,,Gronneger Spraok" had haar gebouw be- schikbaar gesteld en officier Bakker van. O. en O. stelde auto's ter beschikking. toch de natuur geweest zîjn m haar se schepping! Toen ik twee maanden oud was kwam een vreemde op de boerderij, een line, dikke man. Hij bond een touw mijn hais en trok me mee. Samen en we langs een paar landwegen, Thans is de toestand in zekere zin gespannen. Niet dat er vrees voor een oorlog behoeft te be- staan. Maar van ontwapening wel van demobilisatie zal er weinig komen. Amerika en Engeland zullen met het 00g op een gevreesde nieuwe oorlog gaan samenwerken, ja zelfs zijn Duitse uitvinders naar Amerika vertrokken om hun kennis in dienst te stellen van de Ameri- kanen. Zou de hoop der nazi's -, Engeland en Amerika tegen Rus land zo toch nog in vervul- ling gaan Het ware een mis- daad jegens de mensheid, waar- aan allen schuld zouden hebben, maar de Russen zeker niet het minst. Moge het gezond verstand nog zegevieren. Want ook de Russen zullen zich toch liever opsluiten en afzonderen dan nog eens een oorlog te wagen, ho- pen we. Azië in beroering. Wat overigens den Westerse mogendheden grote zorg baart is de verhouding tôt Azië. En geland heeft te kampen met de problemen van Brits-Indië en Palestina. In beide landen willen de volkeren zelfbestuur en zelfs onafhankelijkheid. Maar in beide landen leven minderheden, die in geen geval een absolute heer- schappij der meerderheid dulden willen. In Palestina zijn het de Joden, die een eigen staat willen, en weigeren op te gaan in een Arabische nationale gemeen- schap. Dat is het namelijk wat de Arabieren wensen: wel Joden, maar dan geen Zionisten, slechts mensen die trouwe onderdanen willen zijn van een Arabische staat. Dus toch: opheffing van het Jodendom als volk. In Brits- Indië zijn het de Mohammeda- nen, die zelfbestuur willen (Pa kistan) in de provincies waar zij de meerderheid hebben. Voor beide groepen zijn de Engelsen wier taak het is, vrede te hou- den en het gezag te doen eerbie- digen, vijanden. De Joden in Palestina ontschepen clandestien immigranten, onder hun gewa- Geslaagde Spordemonstratie. De sportdemonstratie welke Zaterdag onder auspiciën van de Gemeentelijke commissie voor Lichamelijke opvoeding te Hoo gezand werd gehouden, kon in voile omvang geen voortgang vinden. Door bijzondere omstan- digheden moest 'het middagpro- gramma beperkt blijven tôt en kele springdemonstraties en de handbalwedstrijd Jahn IIVlug- heid en Kracht. Deze spannende wedstrijd, die in toenemend tem po werd gespeeld, en door het publiek met toenemend enthou siasme werd gadegeslagen, ein- digde in een 76 overw. voor Jahn II. De ruststand was 43. 's Avonds hadden turndemon- straties plaats in hôtel Faber, uitgevoerd door leden van de Groningse vereniging ..Vlugheid en Kracht", onder leiding van den heer Boonstra, welke zeer geslaagd zijn en door het talrijke publiek zeer werden op prijs ge steld. De vrije-, brug-, ring- en rekstokoefeningen, die werden uitgevoerd toonden niet alleen aan, dat de turnsters en turners een zeer grote mate van lenig- heid bezitten, maar ook, dat zij spieren en zenuwen volkomen be- heersen. Ieder nummer was af. De dames bleken iets maatvas- ter te zijn dan de heren. Na afloop dankte namens de Gem. Comm. de heer Baas de turnsters en turners en hun lei- der.voor hun prestaties, die aller waardering hadden. ,,Het doel van deze avond is geweest," al- dus spr., ,,de sport in deze ge- meente over het dode punt heen te helpen." Hij hoopte, dat door samenwerking tussen de vereni- gingen en de Gem. Comm. in de toekomst veel bereikt worden. pend toezicht, en de eveneens ge- wapende Arabieren dreigen met verzet. De Engelsen hebben er nu troepen heengezonden, om een 00g in het zeil te houden. In Indo-China en Nederlands- Indië is de kwestie ingewikkel- der. Daar bezetten de Engelsen de gebieden voor anderen, voor Fransen en Nederlanders. Ze worden gemengd in moeilijkhe- den, die er bestaan tussen ge wezen kolonie en moederland. De Engelse pers vraagt zich af, wat de Engelsen daar eigenlijk mee te maken hebben. De gekste situatie is deze, dat de Japan ners volgens de capitulatie- overeenkomst er de orde hand- haven, tegen de inheemse optre- den, en dan gesteund worden door de Engelsen en Fransen, hun gewezen doodsvijanden. Het is gewenst, dat de inlandse be- volking spoedig tôt een accoord komt met het Moederland, om aan deze verwarring een einde te maken. KUNST. De Toneelvereniging ..Nieuw Leven" heeft haar 10-jarig be staan gevierd met een tweetal uitvoeringen Zaterdagavond in Hôtel Struvé en Zondagavond in ,,De Nieuwe Brug". Opgevoerd werd ,,Ik heb gezondigd", ge- volgd door .Thetje". Sedert wij de eerste uitvoering van Nieuw Leven" na de bevrijding zagen. is het spel vooruit gegaan. Het eerste stuk, een dramatisch to- neelspel, werd behoorlijk uitge voerd. De spelers moeten zich nog meer toeleggen op zo na- tuurlijk mogelijk spreken. Verder moet men bedenlcen, dat acade- misch geschoolde personen, als een jonge dokter, anders spre ken, hun zinnen anders forme- ren, dan boer of arbeider. ,,Pietje" was o.i. zeer slecht ge- kozen. In deze tijd mogen wij toch verwachten, dat er niet ge- scholden wordt op- of gespot met ras of geloof. Het Rijksbureau voor Tabaksproduoten deelt mede dat de volgende bonaanwijzingen kunnen worden verwacht: 13 Oct. een bon voor 40 Rhodesia sigaretten; 20 Oct. 20 Engelse sigaretten; 27 Oct. 40 Rhodesia en 3 Nov. 20 Engelse sogaretten. Inplaats van Rhodesia sigaretten kan men ook sigaren of tabak kopen. is in het bijzonder de positie van glas, stenen en dakpannen slecht, en voor de "oplossing van het tweede probleem is rationa- lisering noodzakelijk. Toch hoopt men reeds het volgende jaar het herstel der zwaar beschadigde en de herbouw der verwoste hui zen ter hand te kunnen nemen. Met het herstel der licht bescha digde woningen is men reeds be- gonnen. Het verdronken land van de Wieringermeerpolder en Walche ren, overstroomde, onherstelbaar verwoeste dorpen, zoals Sloot- dorp, Westkapelle en vele andere puin, bergen puin, dat za gen wij op de film, die voor een groep journalisten uit de Noor- delijke provinciën «in Luxor te Groningen werd vertoond. Aan de belangwekkende gege- vens, welke ons op een hierbij aansluitende persconferentie werden verstrekt, ontlenen we het volgende: In ons land zijn vernield of zwaar beschadigd 130.000 wo ningen; lichte schade (onder f 3000.kregen 300.000 huizen. Een oppervlakte van 195.000 ha. land heeft onder water ge- staan, dat is 8.2 van onze gecultiveerde bodem, of wel een stuk grond ongeveer zo groot als Friesland. Met uitzondering van de Wieringermeer en Walcheren zijn deze gronden intussen weer drooggelegd. Vanzelfsprekend zijn de ver- nielingen in onze plaatsen voor ons van de meeste betekenis. Daarom geven wij hieronder een opsomming en noemen achter iedere plaats de onherstelbaar •verwoeste percelen; de zwaar be schadigde, doch herstelbare hui zen; de liehter beschadigde wo ningen Sappemeeer Hoogezand Slochteren Zuidbroek Noordbroek Voor de 1 1 26 10 0 7 10 28 10 3 0 72 0 0 25 provincie Groningen luiden deze cijfers resp. 710 832 5006; voor het herstel van deze woningen zijn nodig 5 mil- lioen stenen', 1100 ton cernent, 2.300.000 dakpannen, 88000 m2 glas, 4000 m3 hout en 245.000 m2 dakbedekking. Verder werden verw,oest 159 boerderijen geheel, 35 schuren en 4 woningen van boerderijen waarvoor benodigd zijn 61 nood- woningen waarvan 25 gereed zijn en 36 in aanbouw en 91 noodstallen waarvan thans 17 gereed en 72 in aanbouw. In de getroffen gebieden van Delfzijl komen nog dit jaar 150 noodwo- ningen gereed. In Groningen werden 228 brug- gen vernield, voor de reparatie van deze bruggen en voor de sluizen werd beschikbaar gesteld 500.000 kg. cernent, 300.000 ste nen, 100 m3 hout. De materiaalpositie en de ar- beidskrachten zijn 2 grote moei- lijkheden. Wat het eerste betreft PLAATSELIJKE BERICHTEN. Sappemeer. Te Groningen is aangehouden G. V. uit Sappe meer, die ervan wordt verdacht in Juli lijfsgoederen uit een N. S. B. woning aan de Noordbroek- sterstraat te hebben ontvreemd. Alhier is een reserve-wiel met band van een auto gestolen. Aangehouden zijn een tweetal v. d. M.'s en zekere F. Hun aanhouding schijnt in ver- band te staan met de ontdekking van een geheime alcoholstokerij. Naar wij vernemen zijn W. en T. door Winschoter grenstroe- pen gearresteerd. Nadere bij- zonderheden konden wij niet ver- krijgen. Wij vernemen, dat minister Vos 27 Oct. in Struvé spreekt over de wederopbouw van ons land. De heer L. Jansen, alhier, vroeger onderwijzer aan de o. 1. school te Froombosch, is met in gang van 1 Oct. voor vast aan- gesteld als onderwijzer aan de Schoolvereniging te Enschede. Hoogezand. Enige tijd gelden deelden wij mede, dat de gebr. de B. waren aangehouden wegens diefstal van een schaap. Hun ar- restatie berustte echter niet op de diefstal, maar op de fraudu leuse slachting van dit schaap. Zaterdagavond is de bejaar- de scheepsbouwer M. door een Canadese wagen aangereden, waarbij hij werd gewond. Na ter plaatse verbonden te zijn kon hij huiswaarts keren. Morgen herdenkt dhr. J. Kuipers de dag, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de te- lefoon in Hoogezand. Slochteren. Op 4 dezer vergâ- derde in café Smit de Ver. van Oud-Leerlingen van de Lagere Landbouwschool. De heer Bonnema leidde het Bouwplan 1945-1946 in. Hij be- sprak de reeds beproefde rassen van aardappels en granen, daar de laatste jaren niet veel nieuwe werden gekweekt. Met betrek- king tôt de kunstmestvoorzie- ning eonstateerde spr. enige vér in vervolge op onze, de vorige week gepubliceerde dienstregeling der N. S in ons rayon, laten wij hieronder een :n van de voornaamste aan- bindingen: iENLEEUWARDEN 5.22 8.25 14.15 16.22 18.16 •EN—GRONINGEN. i 9.20 12.03 16.30 10.15 9 11.05 13.23 18.15 21. ffGENASSEN 32 5.57 9.01 14.39 18.— -GRONINGEN 13.53 19.16 20.28 22.51 D 14.29 19.52 21.11 23.27 1 5.57, 9.01 en 14.39 van Assen naar Deventer g naar Holland. rdags res Zn. al. 213 12.21 13.04 13.24 15.40 16.13 16.33 21.03 21.54 22.14 85 j„ Jjer. v. H. Hark- veringa n; Kor- /een en Tjapko Niehof, J. Tja- 3iddeb. J. van tien, d. j; Steen, f, z. v. Mulder, ntsema, ;27 j., b. iTimme- mmeren '45. sing, 32 Vesters, ezwaag, aaag en Sept. anna, d. m Hille- n Johan 1 Martje ;ema, 26 kens, 21 b Wilde- tuizinga, oek. Bouman, an Dijk, lothorst. nis mij jmorgen hem uit im hem brengen plegen. ;ing van ankelijk erst. om n een Int. :lsel en rent het klaarde er van van de worden, le voed- gehele geven. en lan- irengen, lot heb- ied zoe- igen. ;hie pie. Parri ts. Tru- ppathie o.m. de iliaanse anden alands- de Fin- •klaard, lilanden et Fin- id wen- aan te ROZENDAG. ît klaprozendag. Voor eschiedenis worden ook deze wapenstilstands- g 19141918 van doek izen aan milltairen en aangeboden. De op- en goede aan invalide In afwijking van de re kledingvoorschriften e soldaten toegestaan lun uniform te dragen. ijn een herinnering aan m Vlaanderen uit de ,ar vele Britten en Ca- 1 iieten. De lange reek- l tussen de velden met naakten diepe indruk zag, en werden tôt van de Britse offers )g. Het thema van een luidt: ,,In Flanders es grow amidst the w." (Op de velden van m de klaprozen temid- n rij staande kruisen.) 11 tôt en met 25 November Bonkaarten KA, KB, KC 512. doosje lucifers 1945. 141 800 gram brood 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk 3V2 liter melk 123 135 t.m. 142, 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153, 154 Bll, B12 B13 A14 B14, Cl4 Bonkaarten KD, KE 512. 235, 236 800 gram brood 237, 238 200 gram bloem 239 250 gr. rijst of kindermeel 240 1 rantsoen gebak 241 70 gram beschuit 242 500 gram suiker 243 250 gram boter 244 125 gram margarine 245 200 gram kaas 246 100 gr. chocolade of suikerwerken 247 6 liter melk 248 150 gram vlees 249 1 kg. aardappelen DU, D12 400 gram brood Eli 250 gr. rijst of kindermeel Tabakskaart Q 413 05, 06 2 rantsoenen tabaksart. (geen import-sigaretten) Op de broodbonnen kan men Engelse biscuits betrekken, voor over de detail- list of bakker deze nog voorradig heeft Voor de week van 18 tôt en met 24 November a.s. zullen nog bonnen wor den aangewezen voor vlees, melk, aard appelen. grutterswaren, ontbijtkoek, zout, jam, peulvruchten, vermicelli en zuidvruchten. lucifers dat af en toe m brengt menigeen men vraagt zich af, ge stokjes weer een goed zullen gaan wor- daarover inlichtingen unnen zeggen, dat er kleine verruiming van n dat overigens de lu- yooreerst nog een zor- blijven. r den leek misschien te horen, dat de be- zing de belangrijkste ntoeilijkheden, waar- en staan. Doch weini- 1 van de hoeveelheden, lassaproduct gemaakt jo vertelde de directie Hollandse Luciferfa- n normale tijd de fa- (ren en Breda van deze paar doosjes per dag ir kwam dan nog zo jrt millioen bij van de millioen bij van de Normaal verbruikten Luciferfabrieken te eda ongeveer 20.000 r en daar Staatsbos- voor een nog verdere e in de laatste jaren rk aangetaste bossen, ns met het derde deel ens ook de klompen- met andere grondstof- n papier gaat op het ivel, doch een belang- Dr de productie is de Technische moeilijk- t, want in zeer vele bomen komen scherven voor, waarop de kostbare messen der schilmachines vernield worden. De directie heeft daar om thans de beschikking gekregen over de nodige instrumenten, waarmee men verborgen splinters in het hout kan opsporen. De grootste der Nederlandse lucifers- fabrieken, die te Eindhoven, heeft tôt voor enkele weken stop gestaan. thans voegt zij weer een beperkte productie bij die van de zusterfabriek et Breda en de derde Nederlandse lucifersfabriek te Weert. Dit hervatten van de productie moge gelden als een bewijs van het feit, dat ook het brandend probleem der lucifers weer een klein stapje nader tôt zijn oplossing komt. regering >erd over over een lening van millioen. i de Nederl. lelingen gevoerd over over geheel Amerika m, met het doel een e lening van 200 mil- 1. Hoewel enkele ban- •king geweigerd heb- îdelingen met andere Volgens bankkringen îgering de helft van ruiken voor de veref- Idiet van 100 millioen, bsloten. Zij wil weer 1 op het goud, dat mo- leral Reserve Bank in waarborg voor de het en lening. Rubberconferentie te Londen. Op 19 dezer begint te Londen een conferentie van de Rubberstudiegroep. De Britse en ook de Amerikaanse dele- gatie bestaat uit 9 personen. Nederland zal worden vertegenwoordigd door een delegatie bestaande uit de neren P. H. Westermann, Handelscomm. van N. O. I. te Londen, hoofd der delegatie; Dr. J. P. Bannier, gecommitteerde voor Indische Zaken aan het ministerie voor Overz. Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc teur der Handels Ver. Amsterdam", A. A. Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; W. Sieuerts van Reesema, dir. Rubber- cultuur Mij. Amsterdam, allen leden. Plaatsvervangend lid is de heer J. F. de Beaufort. EEN SAPPEMEERSTER KLAAGT Een lezer wijst ons op de slechte con ditie, waarin de z.g. ,,hooghoutjes" in de gemeente Sappemeer verkeren. In verband met deze klacht hebben wjj ons eens persoonljjk op de hoogte gesteld. Van het Westen naar het Oosten gaan- de, krijgen we eerst de brug b\) de Geref. Kerk. Deze is vrij goed. Enkele planken zijn stuk, en kunnen gemakke- lijk worden vervangen. Het ..hoogholtje" bij de Slochterstraat verkeert in wat minder goede toestand. De treden zijn uitgesleten, zodat het afdalen, vooral voor oudere mensen moeilijk is. Boven- dien mankeert een leuning. De brug bij de Victoria Fabriek is er treurig aan toe. De païen waarop zij rust zijn half verrot, de treden zijn zeer uitgesleten en zitten op ongelijke af- standen van elkaar. De leuningen zijn ten dele verdwenen, en voor zover nog aanwezig gebroken. Hier is reparatie dringend noodzakelijk. dezer echtlieden onhandeibaarder was, dan de gemiddelde verpleegde van een gekkenhuis. De negenjarige Johannes was het verwaandste en akeligste sehepseltje, dat ik ooit heb ontmoet. En zijn speelmakker te worden was mijn bestemming. Het was een verschrikke- suikerklontjes. Soms bezochten wij sa men de klanten, soms ging hij alleen en Het me in de auto wachten. We door- kruisten de provincie van Noord naar Zuid van Oost naar West, en als we aile plaatsen bezocht hadden, dan be- gonnen we onze rondrit opnieuw Het lopers en op èen koopje beluste "buiten- lui, die daar samengekomen waren. Ook ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing of had de Crisis dan wel de alcohol het hart van mijn baas ver- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere, gebruinde buitenman mijn sijn ruwe, eeltige han- lijn kop en rug. Heel bij bang was mij pijn ppte hij een riem om g liep ik met hem anders doen? En met ik mijn nieuwe be- een hond is als die (>pervlakkig en onbe- h, maar zij kan ook relief zijn; het leven je golven opgezweept loos diepe waterdalen bedreigd. rustige leventje bij tnderen kwam ik in Irecht. De struise bui- jekocht had wâs een ging hij met een in de middag ver- st in de nabije stad. goedhartig; 't was ris begon te schijnen de tuin of achter de en of te fluiten. goed en hartelijk als schamele visserswo- mzaam en verborgen .oppen stond, heerste achtige liefde, in ja- 1 verdiept, en door elouterd. ettig home: ik werd verwend. Dagelijks les en lekkere hapjes gleden weken, maan- p herfstdag. 'g Och- mijn baar naar zee as onverwacht storm 1 Loeiend had de orkaan om îbulderd, aan deuren en ven- sters rammelend. 's Avonds was de visser niet thuis gekomen. Samen met de vrouw zat ik te wachten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuiden- windje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, zij EZAND MEER. ngsbon- Donder- n 9—12 jonder- >an 2 eneinde rkomen jen be- tend de chtigde ifteiijke •kgever bijzon- sloeg een doek om haar hais en ver- dween in de inktzwarte duisternis. De nacht werd dag, de zon rees tôt het zénith; nog was geen van beiden terug- gekeerd. Ik liep langs het smalle duin- pad naar het strand, dat stil was en verlaten in de zonnige herfstdag. Slechts één mens was er: de vrouw! Woest liep ze heen en weer, zwaaide met haar armen, schreeuwde dwaze be- dreigingen naar de zee, die nu weer kalm was en de zonnestralen duizend- voudig weerkaatste. Somtijds balde ze haar vuisten en dan rolden haar ogen wild in hun kassen. Ze was waanzinnig geworden Ik ging niet terug naar ons huis, ik durfde niet, maar zwierf dagenlang door het land, op zoek naar het huis van mijnheer van Staanderen. Eindelijk vond ik het er woonden vreemden. Een straathond werd ik, die leefde van hedorven resten en eetbare hapjes uit vuilnis emmers, en die sliep in par- ken en portieken. De eliende en ontbe- ringen van dit bestaan mpakten me ziek. Ik sleepte mijn uitgeput lichaam voort langs de straten; ik moest toch etensresten opscharrelen, er desnoods om vechten met andere honden, want ik wilde leven. Op een avond legde ik mij uitgeput op een gracht neer. In de verte lokte een verlichte winkelstraat; een ijle vioolklank drong door een geopend venster. Mijn gedachten verstarden, mijn hoofd werd zwaar en neeg naar de grond, terwijl de blik van mijn ogen verglaasde, wentelde mijn lichaam zich terzijde 's Ochtends duwden mannen van de standsreiniging het hondencadaver in de gracht. Het groene water sloot zich boven het met stenen bezwaarde liik. H. B.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1