J 4 n m Cur l I Ned. Kernen van Brieven. Gritiek r -\S r wijken van Ferrara vochten. Het vliegve veroverd. In het W pen van het 8e achter zich. De in N. terug trekkende ti door de Geai. luchti stookt. In Japan hebben aanvallen gedaan o buitenwijken van 1 doelen bevonden zi brieken te Hitachi maal werden aange., Eden, Stettinius eï hun bespreking overt beëindigd. Hun de werd bijgewoond di Min. van Buit. Zakei Er is omtrent het sprekingen nog niets Maarschalk Petin i: aangekomen. Hij vrc toelating om het land op doorreis naar Fran thans de regelingen v naar Frankrijk af. Ko rte Medec Van de zijde der ai de bevolking er met j druk op gewezen, dat machtiging van den P litairen Corrmissaris - tankgrachten te slech gooien. Eventueele aanvrage dernissen - die intussc deezen gelukkig niet hen ons van onze .Cultuurbrengers" te I een of andere wijzi -uimen, dienen te i de Sectie Voorlich Hoofd-ingenieur ie provincie Gror motief om dez Isnog in stand te gen bruik voor mogelijke v waterstaatkundig gebi De vondst van he Anloo heeft aan het dat hier een zeer groc nen slachtoffer is gei Duitsche overheerschii De mogelijkheid bes eenige slachtoffers geidentificeerd. In verband met dit den degenen, die verr milieleden of bekendf zijn om gebracht, zoo lijk verzocht een p' personen in te levere Commandant, Wester 15, Groningen. De Nederlandsche steeds te Lond^ r ift- VpOlf 'rijde deel' !e minister ns land, j; indsche Ge E I- H Kwekersgror Verkoping V ER PA J. A. Gis Af GEERT ROELOF. Grietje Schuitema, Fredcrika Margaretha Smidt, Frederika Margaretha Smidt, Sterke Ammoniak en Bleekwater heeft HARM SCHAAPHOK. Visscht Zater B I Gerr SBuitenland. Naar het Land van de Misdaad C 1 Door d( wegens het c handelsbespre een handelsp( aangekondigd V.S. zijn voor Aardappe C590, A591, A130, B130, Zitting w buren geboi dag 1 Oct. Al—A130, A131A260 uur A 261- A391A520 912 uur A A651A780 9 -12 u. A: van 14 uij Voor zelf en omgtrek hun bonnen 5 October e 14 uur in dag 6 Oct. Tjuchem en wenweg. Gemeen Bon 636 is g Begin volgen bekende Vish gemeente ver T. Hartmar geven met b van de gebi Dochtertje Hoogezam Spoorstraat Met blijds kennis van onze Dochte Hoogezand v. Royenst Hiermede onze hart. c vele blijken bij ons 40-j. ondervonden Sappemeer Kleinemeer 2 E. Fa A. Fa Getrouwd ]an Koc Aaltje I die, mede n; Ouders, hart voor de ve] belangstellinç hun huwelijk Wehe, (Gi Hiermede onze hart. dai blijken van b ons Huwelijl Foxhol, S> G. Imbosstra P. de M. de In pacht aat 2.40,00 H.A, (Vosholen) d Te bevr. ter Nots. Mr P Sappemeer. Op Vrijdi '45 te 15 ut Café Por publiek won Een flin getekend A weg te Siddel erf en tuin, toebehorendi M. H. Briar Aanvaardinç taling 1 Me betaling var wnd. ni diverse perq OndergeU nemens bij te verpachte van drie jaï celen kwek rend van 1' Voorwaarde de te verp; te bevragei 's avonds ns Gesloten ingewacht Te bevr. bi Noorderstr tôt a.s. W( blijft open. spreekuur. betering, doch voor het volgen oogstjaar was hij niet optim tisch. Vervolgens sprak dhr. Boelman uit Nw. Scheemda ov Drainage en Afwatering".Na dit steeds actueel blijvende c derwerp werd door de aanwe gen met aandacht geluisterd. Nadat dhr. Boelman zijn i leiding had beëindigd, sloot vice-voorzitter, dhr. Veldman, bijeenkomst, die door 60 ledi was bezocht. N I E U W S. Binnenland. Heden wordt de luchtljj Amsterdam-Leeu waren-Groni n- gen officiëel geopend. Dank zij de medewerkir van Gen. Eisenbov/er zijn ee gisteren per Am. legervliegtuJ 26 van de door de Duitsers g stolen schilderijen op Schiph' aangekomen. Indië. De correspondent van c' Daily Telegraph seint uit Sydne dat gewapende Javanen in auto door Batavia rijden, en dat doc de Nederlanders bij de ingan van het Ned. Hoofdkwartk zware machinegeweren zijn oi gesteld. In Tandjong Priok zij Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze Zoon Kolham, 8 Oct. '45. Knijpslaan E 395b. K. Groeneveld T. Groeneveld-Mulder Tijdelijk: St. Jozefstichting. Henderikus H. Mulder en Agatha M. Schomaker hebben de eer U kennis te geven van hun voorgen. Huwelijk. dat zal worden ingezegend in de Kerk van de H. Willibrordus te Sap pemeer, op Vrijdag 19 Oct. des v.m. om half tien. Hoogez., Sportterr.str. 101 Sappemeer, Herenstr. 143 Toek. adres: Veendam, Postweg 29. Heden overleed zacht en kalm, onze innig gel. Vrouw, Moeder. Be- huwd-, Groot- en Over- grootmoeder in de ouderdom v. 66 j. Sappemeer, 8 Oct. '45. Noordbroeksterstr. 5. Uit aller naam: B. Balkema. De begrafenis zal plaats vinden Donderd. 11 Oct. 'snam. 2 uur. Zij, die de overledene de laatste eer wensen te bewijzen, worden verzocht samen te komen in Café Prins. Heden overleed zacht en kalm na een ernstige ziekte van 8 week, onze gel. Dochter en Zuster in de bloeiende leeftijd van ruim 18 jaren. Muntendam, 6 Oct. '45. L. E. Smidt C. SmidtBergman Klaassien Jantina Jan Engbert Pieter. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Don- derdag om 2 uur. Zij, die de overledene de laatste eer wensen te bewijzen worden om 1.15 uur in Café D. Bosscher verzocht samen te komen. Heden overleed zacht en kalm na een ernstige ziekte van 8 weken onze geliefde Kleindochter en Nichtje in de bloeiende leeftijd van ruim 18 jaar, gel. Dochter van L. E. Smidt en C. SmidtBergman. Muntendam. 6 Oct. '45. Uit aller naam Fam. Bergman. Hoogezand, Zuidbroek en Loppersum. Zij gegev de E begin, derde- gedee voc derdc 8 uur voc den 8 uur Zic straat Nie nen z voor daarn sisten schrev Esj Hengi dag 1- van i Groev derav. van Anti-rr. wanter Brug". Aan d We, werkzc bode 1 heden He der fi op E 's avozé Lichtl Toeç van H onthou worde in het Registratie arbeidskrachten in Berlijn. De geallieerde Kommandantu- ra, het bestuurslichaam voor de Duitse hoofdstad heeft haar goedkeuring gehecht aan een instructie voor den leider van het Centrale Duitse Arb. Bureau, krachtens welke aile manlijke Berlijners tussen 19 en 65 jaar en aile vrouwelijke tussen 15 en 50 jaar moeten worden geregi- streerd om nuttige arbeid te ver- richten. ULTIMATUM aan den Président van Argentinië. Uit Buenos Aires wordt ge- meld, dat door officieren van lé ger en vloot aan den président van Argentinië een ultimatum is overhandigd, waarin wijzigin- gen worden gevraagd in de hui- dige regering. De Palestijnse moeilijkheden. 24 uur nadat bij een uitbraak- poging uit een kamp te Haifa een Brits politie-agent en een Joods meisje werden gedood, is door gewapende Joden een over- val gepleegd op een legerdepôt te Rehoboth. waar zij zich mees- ter maakten van 200 geweren, 15 machinegeweren, 200 bajonet- ;en en vele andere uitrusting- stukken. De pogingen tôt illégale immi- gratie van Joden duren voort. De Syrische bladen .dringen aan op boycot van Joodse goe- deren door aile Arabische landen. Président Truman heeft giste ren een motie aan het congres gericht, waarin hij voorstelt Jo den in Palestina toe te laten. Predikbeurten Zondag 14 Oct. Ned. Herv. Kerk. Sappemeer: 10 u. ds. C. A. Schenk. Hoogezand: 10 u. ds. Schmidt, Doop Coll.; 11.30 u. Kinder- kerk. Westerbroek: 9 u. Kinder kerk; 10 u. ds. Bloemhof. Kielwindeweer: Geen dienst. Slochteren: 10 u. ds. Lieve; H.A. Extra Coll.; 6.30 u. ds Lieve Dankzegg., Extra Coll. Schaaphok: 9.30 u. d.hr. Blaauw- wickel. Froombosch: 7 u. d.hr. Blaauw- wickel. iropswolde 10 u. Buurtpreek; 3 u. ds. Bijl. Jarkstede-Scharmer 9.30 u. ds. Glas, Doop. •Colham: 10 u. ds. Mr. Schoen- maker, H. Doop. Noordbroek: 7 u. ds. v. d. Meiden Dopsgez. Gem. Sappemeer: Geen dienst. Geref. Kerk. Sappemeer: 9.30 u. ds. W. Tom; 4.30 u. ds. W. Tom, H.A. en Dankz. Ned. Herv. Kerk (Ev.) Sappemeer:10 u. d.hr. K. Pruij- sen; 3 u. ds. Lieve, Slochte ren, onderw. „Kampervarin- gen". Baptisten Gemeenten. Hoogezand: 10 u. ICinderkerk; 4 u. d.hr. J. Reinholdt; 7 u. Jeugddlenst; Maandag-, Dinsdag- en Woensdagav. Evangelisatie. Foxhol: 9.30 u. Bijbelbespreking; 4 u.. Ev. Wolters; 7.30 u. Jeugddienst. Leger des Heils. Hoogezand: 10 uur Heiligings- dienst; 3.30 openluchtsa- menk.; 7.30 u. Verlossings- samenk., 2 u. Zondagssch. Aan onze lezers. In verband met het feit, dat wij 's Zaterdags met 4 pagina's kunnen verschijnen, zijn wij in de gelegenheid het aantal ru- brieken met enige uit te breiden. Daar wij van verschillende ver- enigingen verzoeken ontvingen om hun mededelingen te publi- ceren, hebben wij besloten een rubriek ,,Verenigingsmededelin- gen" te beginnen. Aan aile sportverenigingen zullen wij in de gelegenheid stellen hun nieuws, zoals te spelen wedstrijden, aan de leden bekend te maken, ech- ter met dien verstande, dat iedere club ten hoogste 25 regels in ons Zaterdagnummer mag ge- bruiken. Mededelingen die lan ger zijn dan 25 regels, worden van redactiewege ingekort. Nadere inlichtingen en voor- waarden zijn aan ons bureau te bekomen. Verder zullen wij in het ver- volg uittreksels opnemen van brieven, welke wij van lezers ontvangen, en waarvan wij de publicatie van algemeen belang achten. Met beide rubrieken is in dit nummer een begin gemaakt. SPORTKL ANKEN Voetbalprogramma v. Zondag: WoltersumHoogezand. Korfbalprogramma voor Zondag S. V. C.Oosterpark I S. V. C. II—S. B. O. H. Ilandbalprogramma voor Zondag Dames le kl. 10 u. H. S.—VI. en Kr. Heren le kl. 11 u. H.C.G.-W.I.K. Dames 2e kl. C 11 u. Noordbr.H. S. XI 10 u. S. V. H.—H. C. W. Heren 2e kl. B Inst. HommesS. V. H. Paardensport. Draverijen en Rennen te Scheemda. Uitslagen Langen- en Kortebaandraverijen en Rennen... 1. Octoberprijs, 2040 m. Prijzen f 500.,f250.; f 150.en f 100.—. 1. Hanno- ver T. 2100 m. in 3.278, km.tijd 1.39; 2. Hannover Gregor; 3. I. Grady van Vredenhof; 4. Jacque line. Toto: Winnend f 3.40, plaats f 1.60, f 1.30. 2. Mackenzie Kingprijs, Ren voor Canadese ruiters, afstand 1000 m. Gewonnen door: Red. 17 R. C. A. 3. Najaarsprijs. Heat handi- capdraverij, afstand 1650 m. Prijzen f 1000.f 500.f 300.- en f 200.Hieraan namen 12 paarden deel le heat: Boy Scott in 2.402, km.tijd 1.359; 2e heat: H. Smiling in 2.402, km.tijd 1.348 3e heat wederom H. Smiling, gewonnen in 2.392, km.tijd 1.342. 2e werd Boy Scott, 3e Eddy, 4e General Locke. Toto in de le heat voor Boy Scott f 190. Onder de wedders was er maar een die op het paard f 1.gezet had. Voor H. Smiling was de toto: winnend f 1.60 en f 1.50, plaats f 1.30 en f 1.10. 4. Generaal Hoffmeesterprijs. Winnaar Prince" van de 6 Husars. 5. Toekomstprijs. Afstand 2000 m. Prijzen f 900.f 450. f 300.en f 150.le Julius 2000 m. in 3.222, km.tijd 1.403, 2e Janneke, 3e Jacqueline. 6. Prijs van Akkrum. Prijzen f 800.—, f240.f 160.— en f80.- I. „Corvillia", eig. J. Roggen, Groningen. afstand 2400 m. in 3.066. 2. Rouvry op 2 lengten, 3. Cythare op 2 lengten. 4. Me- dinette op 2 lengten. Toto win nend f 9.90, pl. fl.40. 7. Sluitingsprijs. Kortebaan- prijzendraverij. le serie: Julius, 690 m. in 1.104; 2e serie: Hon- nover Gregor 730 m. in 1.088; 3e serie: Boy Scott, 740 m. in 1.102; 4e serie: Goudster B, 740 m. in 1.106. Finale: 1. Julius in 1.076, 2. Hannover Gregor, 3. Boy Scott, 4. Goudster B. Noordoroek. Voor de verkie- zing van de gemeenteraad zijn de volgende candidaten gesteld: H. K. FIuks, G. Kostwinder, K. Kruijer, H. J. Muntinga, R. Oom- kens, J. M. Rozeveld, F. Smidt, L. Tuin en H. Visser. ,,La critique, c'est un homme" zeggen de Fransen, en dat wil in het Nederlands zeggen, ,,de cri- tiek is een mens". Misschien draagt de criticus een grijs col- bertje en, de becritiseerde een blauw, of omgekeerd. Maar in ieder geval is hij ook een mens met een eigen oordeel, een eigen smaak. Het is heel goed moge- lijk dat de recencent een geheel andere smaak heeft dan degene, die het werk, dat hij beoordeelt heeft geschapen. Bovendien heeft ieder mens een persoonlijke voor- keur. Het is de taak van den goeden criticus zijn eigen smaak zo- veel mogelijk uit te schakelen, en opbouwende, geen afbrekende critiek te leveren. Als hij afbre kende critiek levert is hij een criticaster, en ongeschikt voor zijn taak. Opbouwende critiek, een recentie, die gebaseerd is op de normen, die Kunst van kunst onderscheiden, dient niet om de kunstenaars onaangenaam te zijn, maar om voor hen een spiegel te vormen, waarin zij hun fouten en tekortkomingen zien, en waarvan zij iets kunnen leren, zodat hun volgende wer- ken of uitvoeringen zonder die fouten kunnen worden uitge- voerd. Naar aanleiding van onze re centie van de uitvoering van ,,Nieuw Leven" ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan, ont vingen wij verschillende brieven, waarin de schrijvers het niet met onze mening eens zijn. Wij hebben getracht deze mening weer te geven, zonder ons ge- voel van smaak te laten spreken, doch slechts te wijzen op de fou ten. Vooral met ons oordeel over het ,,natuurlijk spelen" en het beter formuleren van academisch geschoolde personen is men het niet eens. Naar aanleiding daar- van wijzen wij er even op, dat het voor personen, die alleen de lagere school, en event. ook MULO of een dergelijke instel- ling bezochten moeilijk is een roi van advocaat of doctor te spelen. Verder raden wij een ieder, die het met ons oordeel niet eens is aan een keer naar een voor- dracht van iemand als Charlotte Kohler te luisteren. Let U dan eens op hoe een dergelijke ac trice de spraak van verschillend geaarde en opgevoede personen imiteert. Tôt dergelijke presta- ties zijn amateurs natuurlijk niet in staat, en dat verlangt nie- mand van hen. Doch te veel af- wijken van de natuurlijkheid moet men trachten te vermijden. Om ten slotte ere te geven aan wie het toekomt, besluiten wij met te zeggen dat de voor- zitter van ,,Nieuw Leven" uit- stekend heeft gespeeld. Autobestuurders vergeet niet te dimmen. Een chauffeur van een auto- busonderneming schrijft een brief over het dimmen der kop- lampen 'bij duisternis. Wij zijn thans bijna een half jaar bevrijd, en langzamerhand normaliseren zich aile toestanden. Maar met de verkeersdicipline is het -nog treurig gesteld. Rijd eens 's avonds langs een hoofdweg en tel de autobustuurders die' ver- zuimen te dimmen! Het is ge- makkelijker hen te tellen, die wel zo beleefd zijn... Meer dan 80 vergeet het! Meer dan 80 der chauffeurs is zo on- hebbelijk in duisternis maar met verblindende lichten te rijden, zonder zich erôm te bekommeren PLAATSELIJKE BERICHTEN. Sappemeer. De volgende can didaten komen voor op de lijst met namen voor verkiezing van de tijdelijke gemeenteraad: T.A1- bronda (V.D.). G. Boer (V.D.), H. Fabritius (D. S. P.), H. J. Geling (R.K.), J. Huizing (C.P.) A. Kiewiet (D.S.P.), W. J. Klip- huis (V.D.), E. H. Klomp (D.S. P.), A. T. Lieberom (R.K.), D. Mulder (C. P.), E. D. Postma (V. D.), P. Srhâfer (D.S.P.) en A. J. C. de Wit (V.D.). Hoogezand. De afd. Hoogezand van N.V.H. houdt ae komende weken haar ,,nalezing". Een cir culaire, die huis aan huis be- zorgd zal worden, zal daarom- trent nadere bijzonderheden ver- melden. Bij de scheepswerf Fikkers had een ongeluk met dodelijke afloop plaats. Vermoedelijk is een stuk hout' tegen de cirkel- zaag gevallen en is den arbeider Meedendorp, die bij de zaag werkte, door dit hout tegen de borst getroffen. Dr. v. d. Kooi. die ijlings werd ontboden con- stateerde de dood van het slacht offer. Slochteren. Vrijdag 5 dezer is bij candidaatstelling de noodraad der gemeente verkozen. Op de naamlijst der leden komen de volgende voor: H. C. v. d. Ark (V.B.), F. Boerema (Gem. Be lang), J. J. Doornbos (A.R.), E. F. Elema (V.B.), J. Fokkens (A.R.), G. Hazenhoek (S.D.A.P.) J. Keizer (C.D.U.)), B. Knolle- ma P.Jzn. (S.D.A.P.), J. Kui- pers Hzn. (V.B.), E. Lenting (A.R.), J. Ridderbos (S.D.A.P.), H. J. Ritsema (C.H.), H. Riep- ma (S.D.A.P.), E. Scheidema (C.H.) en D. Wolt (S.D.A.P.). De heer W. Postma, assis tent-directeur der Coôp. Zuivel- fabr. en Melkinrichting ,,Duurs- wold", werd benoemd tôt admi nistrateur bij het Bedrijfschap voor Zuivel te Assen. 10 dezer heeft alhier een ernstig motorongeluk plaats ge- had. De grossier Holman uit Slochteren reed met zijn motor tegen de afsluitketting van het marktterrein. Hierbij werd hij zo ernstig gewond, dat de dood vrij- wel onmiddellijk intrad. Zuidbroek. De volgende per sonen zijn candidaat gesteld voor de tijdelijke gemeenteraad A. Ba- kema (S.D.A.P.), J. Kuipers (S. D.A.P.), J. Smit (Gem. Belan- gen), G. J. Toxopeus (Vrijz.), J. Vegter (S.D.A.P.), H. R. Verver en K. Zuidema (beide Gem. Be- langen) hoeveel last de tegenliggers hiervan ondervinden. Hierbij bevinden zich ook vele zondaars onder de Canadezen, wier wagens dikwijls verlicht zijn met één 12 volts lamp, welke zeer verblindend zijn. Het ware te wensen, dat de politie in het vervolg aan de bepalingen, die voor het dimmen gelden, streng de hand zal houden. Grieven tegen de STRAAT VERLICHTIN G. De heer H. H. V. wijst erop, dat de electriciteitswerken ten behoeve van industrieën, welke 's nachts werken, verplicht zijn 's nachts stroom te produceren, wat erop neerkomt dat 24 uur per etmaal stroom geleverd wordt. Daar de Electriciteitsbe- drijven toch werken, zo zegt hij, zou het dan een grote stroom- verspilling zijn, indien naast de lantaarns, die bij de bruggen branden, in iedere straat enige lichten te laten branden. Het is treurig schrijft hij verder, dat wij na 5 jaar lang in Egyptische duisternis geleefd te hebben, nu nog 's avonds al tastende onze weg moeten vinden. Want zo is inderdaad de toestand op diverse plaatsen, o.a. het Ooster- en Westerpark. Distributiedienst. Klachten over de distributie dienst ontvingen wij van vele zijden. Bijna iedere week een uit- reiking, altijd langen tijd in de rij wachten. De ambtenaren schijnen nooit haast te hebben. Is het niet mogelijk de uitrei- king van verschillende beschei- den te combineren, en de kaarten zodanig te maken, dat ze lange- ren. tijd gebruikt kunnen wor den? De huidige omstandighe- den hebben het ontstaan van ,,distributiekaarten-ophaaldien- sten" ten gevolge gehad. Is het niet bijkans ongelofelijk Door de uitreikingen te vereenvoudi- gen zou het personeel overcom- pleet worden, waardoor een aan tal distributie-ambtenaren zou kunnen worden ingezet in bedrij- ven, die thans met een tekort aan personeel te kampen hebben. Verenigings Mededelingen. M.H.C. „Dash" Zaterdag 13 Oct. a.s., Aanv. 3.30 u.: Dash III Daring II (heren). Scheids- rechters: Hm. de Vries, R. Wor- telboer. Opstell. P. Spaak, E. M. M. Smit, P. Homan, C. Jager, A. Wayon, B. J. Eikema, J. R. Smit, H. Jonker Hzn., A. Gorter, A. v. Alteren, B. Geling. Aanv. 2.30 uur, Dash I— Daring I (dames). Scheidsrech- ters: H. Jonkman, Hk. de Vries. Opstell. R. Plinsinga, I. Jonke- ren, L. Oldenziel, A. v. d. Bend, E. Koeneman, G. Kok, T. Benes, J. Wortelboer, T. Kranenborg, B. Meihuizen, K. Siems. Zondagmiddag 14 Oct., 3 uur. Dash IIDaring I (heren) Scheidsrechters Hk. de Vries, B. J. Eikema. Opstell. H. Jonker Kzn., W. J. Bronsema, G. K. de Vries, J. Eikema, F. Huizinga, O. Begeman, R. Doornbos, F. Smit, R. Wortelboer, H. v. d. Werff, A. Wayon. Kalken: Zaterdagmiddag 2.30 uur: H. Jonker Kzn., G. K. de Vries, R. Doornbos. De tijden op de convocaties zijn niet juist. Hoofdred.: R. F. Kremer; Red. J. D. B. Lammerts en H. Bonewit Wie h Wij h Duits. 1 gersdoc bij ons Weli Meisje bijstanc Onder bovenstaande titel zal sen ingezetene van Sappemeer ten overzicht geven van zijn be- rindingen in een concentratie- :amp, wat daaraan voorafging in hoe eindelijk de bevrijding, net hetgeen daarmede gepaard j-ing, plaats vond. Het is 27 Januari '45, 's Zater- dagmiddags 4 uur. In de afge- lopen nacht vroor het 15 graden en tengevolge van de sneeuwval ligt er een dikke laag sneeuw, op verscheidene plaatsen zelfs een halve meter. Wanneer ik uit het raam kijk zie ik plotseling een 4-tal mili- tairen uit een auto stappen, die het door mij bewoonde huis bin- nendringen. Als zij mij vragen of ik met hen mee wil gaan blijkt mij dat het S.D.ers zijn en wel 3 Nederlanders en 1 Duitser. Er wordt mif medegedeeld dat mij op het Scholtenshuis te Gro ningen enige vragen zullen wor den gesteld en dat ik nog dezelf- de avond zal kunnen terugkeren. Als ik in de auto zit en wij een half uur later Groningen binnen- rijden bemerk ik dat we niet naar het Scholtenshuis gaan doch in de richting van de Hee- reweg. Op mijn vraag wordt mij op lompe manier door een der Nederlanders geantwoord dat ik naar het huis van bewaring wordt gebracht. Bij mijn aankomst zie ik di verse landwachten, S.D.ers en ander gespuis, die mij allen met lompheid en brutaliteit behan- delen. Mijn gehele hebben en houden moet ik afgeven en daarna wordt ik door een slungelachtig lange S.D.lummel bij de kraag gepakt en in cel 32 gebracht. Ik tref er twee lotgenoten aan. Eén afkomstig uit Gronin gen en de andere uit Leeuwarden Het eerste wat zij mij vragen is: ,,Kunt U ons iets mededelen over de oorlog?" Wanneer ik hun vertel dat de Russen geweldig opschieten en dat de Geallieerden vorderingen maken kent hunne vreugde bijna geen grenzen. De jongste van de twee maakt meteen een vreug- dedans. Ik verwonder mij daar over doch later bleek mij, dat het nieuws van de fronten het enige is waar men zich in zo'n cel aan blijft vastklampen. De cel waarin ik ben opgeslo- ten is erg klein en in normale tijden slechts bestemd voor één persoon. Vanwege het grote aantal gevangenen zijn echter in Ter g( Slochtei dag 10 de meeste cellen 3, 4, 5 en zelfs meer personen gehuisvest. Als het tijd wordt om ter ruste te gaan, zeer vroeg natuurlijk, om- dat er geen licht is, moet met de ruimte gewoekerd worden om languit te kunnen liggen. Een vuile strozak met twee vuile de- kens is ailes wat mij ter be- schikking staat. De eerste nacht komt er dan van slapen ook zeer weinig. De volgende dag is het Zon dag. Tegen 12 uur wordt voor iedere gevangene een bus met middageten gebracht. De kost is vandaag aardappelen met er doorheengestampt bedorven bo- nen. Wanneer ik dit onsmakelijk vind zeggen mijn beide celgeno- ten dat deze pot nog het aller- beste is wat wordt verstrekt; ik zal mij er dus wel aan moeten gewennen. Juist wanneer ik de eerste vork van deze stamppot naar binnen heb gewerkt wordt de deur geopend en moet ik meekomen voor, wat mij later blijkt, een z.g. verhoor. De S.D.ers noemen dit een verhoor doch in werkelijkheid is dit niets anders dan een zware mishande- ling, want toen ikkwam aan- lopen en mij iets werd gevraagd kreeg ik meteen reeds een hevige klap in mijn gezicht. Door enige landwachten werd ik geweldig geslagen en toen ik viel en weer wilde opstaan schopten de land- wacht-helden mij van de ene kant van de kamer naar de an dere. Er is mij ook nog iets ge vraagd, maar toen ik mijn mond open deed was ik niet meer in staat te spreken; m'n mond ging nog open doch er kwam geen geluid meer uit. I Wordt vervolgd

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 10