11 t w Generaal Eisenhower Uit de WERELDPERS NIEUWS" r ër Fabricage Indonesië I I Officiële Bonnenlijst J No. as Waarin opgenomen de ,,SLOCHTER COURANT" Umcieel Urgaan voor Hoogezand en Sappemeer Dnikkerij t. k. kremer za. Buitenlands overzicht Uit de ERELDPERS Spoorwegnieuws. ZATERDAG 13 October 1945 NIEUWS- en AD VERTENTIEBLAD Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" No. 50 Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappem eer Morgen 55 jaar. Ondanks Roem een eenvoudig man gebleven. wereldluchthaven. Verwarde Financiële Situatie. Het Dilettantentoneel. SBinnenland lo. 51 ieer K. Bonnenlijst uiming van de distributie verwacht I r 1 ZATERIIAG 10 NOVEMBER 1945 74ste Jaargang OOSTGOORECHT ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES: rr^^r^^TrivrT^nT t 10 et. p. mm. Zogen. „Kleintjes", NIEUWS- dl ADVERTENTIEBLAD minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) Verscliijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer r\rr r\ tt - Administratie- en Redactieadres: Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 de Joden dus bondgenoten van Enge- land en Amerika. Daartoe geeft ook aanleiding een Engels plan (van de commissie-Peel) dat Palestina wil ver- delen in een Joods en een Arabisch deel, terwijl de grote havensteden en Jeru- In vervolge op onze, de vorige week gepubliceerde dienstregeling der N. S. in ons rayon, laten wij hieronder een 74a Jaargang ABONNEMENTSPRIJS fi .25 p.kwart. franco per post f 1.50 (bij vooruitbet.) PRIJS DER ADVERTENTIEN 10 et. per m.m. Zogen. Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim, 75 et. (bij vooruitbetaling) OOST-GOORECHT De schuld, dat de wetenschap der atoomenereie -niet e"ede«ld wnrrlt îie-t opgave volgen van de voornaamste aan- bmdingen: IIÎN—l.BICI WARDEN 3.22 8.25 14.15 16.22 18.16 >EN—GRONINGEN. 1 9.20 12.03 16.30 19.15 9 11.05 13.23 18.15 21.— GEN—ASSEN 2 5.57 9.01 14.39 18.— -GRONINGEN 13.53 19.16 20.28 22.51 0 14.29 19.52 21.11 23.27 1 5.57, 9.01 en 14.39 van Assen naar Deventer g naar Holland. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sapp emeei Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54- Sappemeer -Tel. 213 De naam Dwight D. Eisenho wer, van den Amerikaansen Ge neraal, die de geallieerde légers in Noord Afrika en in Europa ten overwinning voerde, is onaf- scheidelijk verbonden aan twee wereldbranden, die binnen een halve eeuw oplaaiden.en de men- selijke beschaving dreigden te zullen vernietigen. Aan hem dankt de wereld, dat het nazi- dom werd vernietigd. Morgen viert generaal Eisenhower zijn 55e verjaardag. Dennison (Texas) is zijn ge- boorteplaats. Na de Militaire Akademie der V.S. te hebben doorlopen, deed hij in 1915 zijn intrede in het leger als tweede luitenant, werd, na aile tussen- liggende rangen te hebben ver- vuld, in 1942 benoemd tôt luite nant generaal, en werd een jaar jater tôt generaal bevorderd. In de vorige oorlog diende hij zijn land als luitnant kolonel, en was toen speciaal belast met de be- studering en uitvoering van de tank-oorlog, toen het nieuwste snufje op oorlogsgebied. Kort nadat de V.S. aan de tweede wereldoorlog deelnamen, werd Eisenhower benoemd tôt hoofd van de Amerikaanse Gé nérale Staf; in April 1942 werd hij chef van de afd. krijgsver- richtingen in het bureau van den chef der staf, en wisselde op 24 Juni 1942 zijn functie van ,,pa- pieten" generaal, met die van bevelhebber: Op die datum werd hem het bevel der Amerikaanse strijdkrachten in Europa opge- dragen. terwijl reeds op 8 No- vember d.a.v. zijn benoeming tôt opperbevelhebber der geallieerde troepen in Noord Afrika volgde. Tezamen met zijn uitgelezen staf van medewerkers, waarbij zich generaal Sir Bernard Mont- gomery en Sir Harold Alexander bevonden, verdiende Eisenhower in Noord Afrika zijn eerste spo- ren als aanvoerder, sporen die niet alleen zijn krijgskundige, maar ook zijn organisatorische kwaliteiten aantonen. want Brit- se, Amerikaanse en Franse een- heden heeft hij geformeerd tôt één voortreffelijke strijdmacht. Het grote succès in Noord Afrika was vanzelfsprekend de oorzaak tôt zijn benoeming tôt opperbevelhebber den geallieerde légers in Europa, wier zware taak was de invasie in West- Europa vanuit Engeland. De SCHIPHOL wordt Na advies van de Rijkscom- missie voor Luchtvaartterreinen te hebben ingewonnen heeft de ministeraad Schiphol bestemd tôt vliegveld voor het transoce- anische- en transcontinentale burgerluchtverkeer. Na het her- stel van de vier verharde start- banen, waarvan reeds een ge- deelte in gebruik is genomen, zullen de zwaarste 4-motorige vliegtuigen er kurtnen landen en starten. Reeds voor de oorlog was de Amsterdamse luchthaven een der beste, zo niet het best geoutil- leerde vliegveld in ons land. De Gemeente Amsterdam had er vele millioenen in geïnvesteerd, en de verbinding met de hoofd- stad was dôor de totstandkoming van de verkeersweg Amsterdam- Den Haag voortreffelijk gewor- den. In de oorlog is het veld grondig vernield, en het zal ze- ker nog geruimen tijd duren voordat Schiphol weer is wat het eens was, niet alleen een lucht haven van internationale bete- kenis, maar ook een ontspan- ningscentrum voor Nederlandse luchtvaartenthousiasten in het algemeen, en hoofdstedelijke in het bijzonder. voorbereidingen tôt deze opera- tie werden door hem geleid. De landingen in Normandie op 6 Juni 1944, die de doodsteek voor het nazidom moesten inluiden, werden in gevaar gebracht door een hevige storm, welke die dag boven Het Kanaal woedde. Eisenhower moest kiezen tussen uitstellen en doorzetten. Hij koos dit laatste, ondanks het ver- hoogde risico en de bijkomende moeilijkheden. De operatie is vol- komen geslaagd. Toen eenmaal vaste voet op het Europese Con tinent verkregen was zette ,,Ike" zoals Eisenhower in de volks- mond heet, de beproefde Duitse legeraanvoerders schaakmat. Het tijdstip van de Duitse ne- derlaag was door de geallieerde berekend. Door wat in de ge- schiedenis als de grootste dub- bele omsingeling bekend is, wer den in de Roerzak 317.000 Duit- sers afgesneden en gevangen ge nomen; in aile andere sectoren werden- zij schaakmat gezet en verslagen. Door zijn leiding bij deze gevechtshandelingen heeft generaal Eisenhower zijn plaats verdiend in de geiederen van eminente militaire gescheidenis- makers. Roem heeft geen afbreuk ge- daan aan Eisenhowers eenvoud, zijn democratische sympathieën en zijn afkeer van bureaucratie. Zijn opgewektheid en prettige houding hebben hem de toewij- ding bezorgd van al zijn mede- officieren, ongeacht hun nationa- liteit. Misschien zijn het zijn ge- boorte en opvoeding onder een- voudige omstandigheden, in het grote midden Westen, die hem tôt een zo minzaam en ook be- mind aanvoerder hebben maakt. voor het tijdvak van 14 t.e.m, ge- Een spéciale verslaggever van A.N.P.-Aneta seint uit Batavia, dat de financiële situatie op Java momenteel verward en fan- tastisch is. In het land is nog steeds geen werkelijke gealli eerde bezetting. De Japanners oefenen er nog steeds het be- stuur uit, z.g. onder geallieerd toezicht. En thans zijn de spe- culaties in goederen en geld er als het ware op hol geslagen. Het is nog steeds niet mogelijk geweest het Nederlandse munt- stelsel in te voeren, aangezien er slechts weinig troepen zijn aangekomen. De Japanse gulden is bijna overal gangbare munt, hoewel er nog een aantal stre- ken zijn, waar de oude Nederl. munten als betaalmiddel worden gebruikt. Het Ja*panse geld wordt weliswaar nergens ver- trouwd, maar toch wordt het overal aangenomen. De kooplie- den, voor het merendeel Chine- zen, hoewel er ook een flink aantal Indonesiërs onder aange- troffen worden, trachten op al- lerlei zonderlinge wijzen hun goederen zo snel mogelijk van de hand te doen, om dan in ijl- tempo voor het ontvangen geld nieuwe waren in te kopen, voor een verdere depreciatie is inge- treden. Een plotseling in voeren van Nederlands geld zou de chaos, die op financiëel gebied op Java heerst, nog verergeren. Er is evenwel plotseling een stijging in de koers van de Ja panse gulden ingetreden. Toen de correspondent half Sept, aan- kwam kon hij Japanse guldens kopen voor 4 cent. Dat is dus 25 Japanse guldens voor één Nederlandse-, en nu is de koers gestegen tôt drie voor een. Enige dagen geleden konden Amerikaanse schepelingen nog Er wordt een begin gemaakt met de zuivering van het dilet tantentoneel. De Ereraad voor het toneel oordeelt, dat hier strengere normen moeten wor den aangelegd, dan voor het be- roepstoneel, en stelt vast: a. dat de amateurgezelschappen, die na instelling van de Kultuur- kamer zijn blijven doorspelen, thans gedurende 2 jaren (tôt 1 Sept. 1947) zullen mogen spelen noch in besloten kring, noch in het openbaar; b. dat aile andere amateurgezel schappen, die in besloten kring of in het openbaar tôt 1 Sept. 1947 een voorstelling willen ge- ven hiertoe een vergunning no- dig hebben, die door de Ned. Amateur Toneel Unie onder be- paalde voorwaarden zal worden verstrekt. Japans geld f 40 per dollar kopen, maar nu nog slechts 20 voor één dollar. MENING van een Corr. van „The Times" OVER INDIë. Een correspondent van ,,The Times" seint uit Batavia, dat de revolutionaire actie van de Soe- karno-beweging had kunnen worden voorkomen door twee devisies geallieerde troepen op Java te landen. De Nationale be- weging is tijdens de Japanse overheersing sterk geworden, en zij wordt nog steeds sterker. Zij heeft de beschikking gekregen over moderne wapens van de Ja panners, en controleert thans de politie, de spoorwegen en de pu- blieke instellingen. De Nederlanders hebben hun schepen ter beschikking van de geallieerden gesteld, zodat zij voorlopig niet in staat zijn vol- doende Nederlandse troepen naar Java te zenden. De correspon dent meent, dat het voor Gr. Brittagne een plicht is te helpen, en te bewijzen, dat de banden die in oorlogstijd tussen Nederland en Engeland zijn gesmeed, sterk genoeg zijn om de spanning van het ogenblik te weerstaan. NATION AEISTEN DE B A A S OP JAVA. Uit de jongste berichten blijkt, dat de Nationalisten overal op Java het heft in handen hebben, uitgezonderd te Batavia.Uit deze stad worden botsingen gemeld tussen gewapende Indonesische politie enerzijds en Britse solda- ten en Ned. zeelieden anderzijds. Drie Indiërs werden gewond en één gedood. Bij een incident tussen Indiërs en Japanners te Pekalongan werden 30 Indonesiërs gedood en 32 gewond. De Japanners verlo- ren 17 man. Bij de beschieting van een auto in Batavia werden 3 personen gedood en 3 gewond. 2000 man naar Indië. Ondanks de staking der En- gelse havenarbeiders is de „A1- cantara"met 2000 man Ned troe pen uit Liverpool vertrokken op weg naar Indië. Het schip is door Ned. militairen geladen. De Hertog van Windsor had besprekingen met Attlee, Bevin en Churchill. De Middeleuropese tijd blijft dit jaar gehandhaafd. In verband met de moeilijke kolenpositie, heeft de minister- raad dezer dagen besloten de Middeleuropese tijd dit jaar in ons land te handhaven. 27 Oct. 1945, Aile bonkaarten 511. 737 200 gram bloem 738 210 gr. ontbijtkoek 739 200 gr. kaas Bonkaarten 511 A, B, 716 t.e.m. 722 800 gr. brood 723 400 gr. suiker. 724 125 gr. boter 725 250 gr. margarine 726 125 gr. margarine B755, 756 400 gr. brood B780, C780 1 ei Bonkaarten 511 D. D762, 763 800 gr. brood 250 gr rijst of kindermeel 500 gr. suiker 250 gr. boter 125 gr. margarine 1 ei D764 D765 D766 D767 D780 Inlegveilen, D18, 19 E20 400 gram brood 250 gr. rijst of kindermeel Tabakskaart. 01 2 rants. tabaksart. Voor de week van 14 t.e.m. 20 October 1945. A770 2 liter melk B770 3 y2 liter melk C770 3V2 liter melk D770 6 liter melk A, B, C, D771 100 gr. vlees A, B, C, D772 1 kg. aardappelen A. B, C773 2 kg. aardappelen B757 1 kg. aardappelen Op bon 739 zal 100 gr. volvette of 40+ kaas en 100 gr. magere of 20+ kaas worden geleverd. Voor de week van 21 t.e.m. 27 Oct. zullen nog bonnen worden aangewezen voor gort, vermicel- li, zout, cacaopoeder, jam, ge- droogde Zuidvruchten en peul- vruchten. Op de bloembonnen kan mes pok paneermeel verkrijgen. Waarschijnlijk zal in Novem- ber een bon voor scheerzeep worden aangewezen. plaatselijke nationalistische be- wegingen zou steunen of tolere- ren in dit uur v. verwarring. En- gelands eerlijkheid of politieke bekwaamheid worden hier zwaar op proef gesteld. De Britten zijn niet van plan zich uit hun eigen koloniën terug te trekken. Zij hebben hun gezag weer op Ma- lakka gevestigd. Zij kunnen dus geen voordeel hebben van een afstand v. koloniën. Er valt niets te zeggen ten voordele van het behouden van eigen koloniale bezittingen als men die van an- deren weggeeft (The Economist) Dank van Venlo. Vele inwoners van Venlo hebben lange tijd als evacué's gastvrij- heid genoten in Veendam. Als dank zullen zij de Gemeente Veendam een door d.hr. Ritsema ontworpen gedenktegel aanbie- den. De tegel wordt in Tegelse klei geboetseerd. KORTE VREUGDE. In een perceel aan de Zwolse weg te Apeldoorn is een uit Scheveningen gevluchte politieke gevangene gearresteerd. Hij 'is weder naar Scheveningen over- gebracht. Dividend „De Twentsche Bank". In de te Amsterdam gehouden algemene vergaderihg van aan- deelhouders van De Twentsche Bank werd het dividend vastge- steld op 3 GOUDEN JUBILEUM. Op 7 Nov. a.s. zal de bisschop- pelijke kweekschool te 's Herto- genbosch haar 50-jarig bestaan herdenken. Motie van den Heer Schouten. Tijdens het kamprdebat over het wetsontwerp houdende rege- len omtrent de voorlopige Staten Generaal heeft de heer Schou ten (A.R.) een motie ingediend, waarin de Kamer als haar oor- deel uitspreekt, dat aan de trj- delijke Staten Generaal dezelfde bevoegheden dienen te worden toegekend als aan de voorlopige Staten Generaal. Vee en Zuivelproducten voor Nederlarul. Uit Dublin wordt vee, suiker, boter en kaas per s s. ,,Prins Willem van Oranje" naar ons land verscheept. Nederland ontvangt 55 ton K 1 e d i n g uit Amerika. In een rapport over de UNRRA van près. Truman aan het congres, waarin hij zich vol medeleven toonde voor de be- vrijde volken, die met zovele moeilijkheden hebben te kampen, is o.a. vermeid, dat ons land in 3 maanden tijd 55 ton kleding heeft ontvangen. De problemen van de vrede houden ons bezig. De eerste po- ging van de Raad van Ministers om de moeilijkheden te over- winnen bleek een mislukking. Dat is een teleurstelling. Er biijft slechts één ding over om te doen: Opnieuw beginnen, op- nieuw proberen. (Daily Express) De wereld stort zich bewust in een nieuwe oorlog en aan de gewone man schijnt de vrede een slechte vrede te zijn. Een econo- mische oorlog dreigt, het natio-" nalisme viert hoogtij, de proble men van de, vaststelling der grenzen wegen meer dan de op- lossing der noden van de uitge- putte volkeren. (Daily Herald) Indien dit land (Engeland) moet worden opgebouwd op een basis,- die iedereen een goede baan en een aangenaam leven geeft, moeten we uitvinden, hoe we een behoorlijk loonpeil en de productie van goederen tegen een zodanige prijs combineren, dat ieder.dat kan kopen, wa# hij nodig heeft. Maar hoe...? (Daily Mirror) Het is een feit, dat een groot Middeleuropees volk wegens on- dervoeding door epidemiën kan worden aangetast, die zich dan over geheel Europa, dus ook over de volkeren die mede-over- winnaars zijn, zullen verspreiden. Wanneer Montgomery ons daar- om waarschuwt, dat voedsel naar Duitsland moet worden ge- eonden, moet men zeker de no- dige aandacht aan deze waar- schuwing besteden. (Daily Herald) Propaganda!! Een groep Ame rikaanse gevechtsvliegers in de Pacific hield er haar'eigen soort propaganda op na. De mannen van de vliegende tijgers schilder- den de neuzen van hun jagers 's morgens oranje, wit tegen de middag, rood in de namiddag, en tegen de avond hadden de ma chines een gele neus. ,,Vliegtui- genvertelden ze overal, ,,we hebben hopen vliegtuigen." De Japanners vlogen er in. en Radio Tokio merkte spottend op, dat de Amerikanen sterk over- dreven. Ze hadden hoogstens 300 jagers in die sectoor. In werke- lijkheid waren het er 16. (Pen Gun) De moeilijkheden in het verre Oosten moeten gezien worden in samenhang met de andere bui- teni. betrekkingen van Groot Brittagne en het wordt iedere dag duidelijker, dat de beste hoop op een vooruitsrevende en succesvolle actie in welk deel van de wereld ook, gezocht moet worden in een nauwe samenwer- king van Engeland met Frank- rijk en Nederland. Het zou Groot Brittagne de vriendschap van haar naaste buren kosten als zij tuur se schepping! Toen ik twee maanden oud was kwam een vreemde op de boerderij, een ine, dikke man. Hij bond een touw mijn hais en trok me mee. Samen en we langs een paar landwegen, tiieden onhandeibaarder was, dan de gemiddelde verpleegde van een gekkenhuis. De negenjarige Johannes was het verwaandste en akeligste schepseltje, dat ik ooit heb ontmoet. En zijn speelmakker te worden was mijn bestemming. Het was een verschrikke- suikerklontjes. Soms bezochten wij sa men de klanten, soms ging hij alleen en liet me in de auto wachten. We door- kruisten de provineie van Noord naar Zuid van Oost naar West, en als we aile plaatsen bezocht hadden, dan be- gonnen we onze rondrit opnieuw Het lopers en op êen koop je beluste buiten- lui, die daar samengekomen waren. Ook ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing of had de crisis dan wel de alcohol het hart van mijn baas ver- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere. gebruinde buitenman mijn irdags pemeei ,res k Zn. 'el. 213 fe, 85 j., }ber. z. v. H. Hark- iveringa ,n; Kor- veen en Tjapko Niehof, J. Tja- Siddeb.; J. van ttien, d. Steen, Jif, z. v. Mulder, mtsema, 27 j., b. Timme- immeren '45. îsing, 32 Westers, iezwaag, .vaag en Sept, tanna, d. en Hille- m Johan n Martje il. kema, 26 ikens, 21 Db Wilde- Huizinga, toek. Bouman, y an Dijk, îhothorst. ienis mij igmorgen hem uit om hem p brengen te plegen. tking van ivankelijk eerst. om len. len in." 2 een Int. jedsel en ptrent het erklaarde ister van er van de t worden, nde voed- de gehele te geven. hten lan- ipbrengen, schot heb- febied zoe- •engen. >athie Italie, lier Parri près. Tru- sympathie gt o.m. de Italiaanse Den. seilanden t Aalands- er de Fin- verklaard. r eilanden met Fin- land wen- ich aan te 12.21 13.04 13.24 15.40 16.13 16.33 21.03 21.54 22.14 ROZENDAG-. ît klaprozendag. Voor eschiedenis worden ook deze wapenstilstands- g 19141918 van doek izen aan militairen en aangeboden. De op- en goede aan invalide In afwijking van de re kledlngvoorschriften Se soldaten toegestaan tiun uniform te dragen. [jn een herinnering aan in Vlaanderen uit de tar vele Britten en Ca- 1 lieten. De lange reek- 1 tussen de velden met naakten diepe indruk zag, en werden tôt van de Britse offers )g. Het thema van een luidt: ,,In Flanders es giow amidst the 11 tôt en met 25 November 1945. Bonkaarten KA, KB, KC 512. 123 1 doosje lucifers 135 t.m. 141 800 gram brood 142, 143 200 gram bloem 144 1 rantsoen gebak 145 70 gram beschuit 146 400 gram suiker 147 125 gram boter 118 250 gram margarine 149 125 gram margarine 150 200 gram kaas 151 100 gram chocolade of suikerwerken 152 150 gram vlees 153, 154 2 kg. aardappelen Bll, B12 400 gram brood B13 1 kg. aardappelen A14 2 liter melk B14, C14 3 Vâ liter melk Bonkaarten KD, KE 512. 235, 236 800 gram brood 237, 238 200 gram bloem 239 250 gr. rijst of kindermeel 240 1 rantsoen gebak 241 70 gram beschuit 242 500 gram suiKer 243 250 gram boter 244 125 gram margarine 245 200 gram kaas 246 100 gr. chocolade of suikerwerken 247 6 liter melk 248 150 gram vlees 249 1 kg. aardappelen DU, D12 400 gram brood Ell 250 gr. rijst of kindermeel Tabakskaart Q 413 05, 06 2 rantsoenen tabaksart. (geen import-sigaretten) Op de broodbonnen kan men Engelse biscuits betrekken, voor over de detail- list of bakker deze nog voorradig heeft. Voor de week van 18 tôt en met 24 November a.s. zullen nog bonnen wor den aangewezen voor vlees, malk, aard appelen, grutterswaren, ontbijtkoek, iw." (Op de velden van m de klaprozen temid-1 zôût, jam, peulvruchten, vermicëlli en in rij staande kruisen.) zuidvruchten. lucifers dat af en toe >n brengt menigeen men vraagt zich af, ge stokjes weer een goed zullen gaan wor- daarover inlichtingen unnen zeggen, dat er kleine verruiming van n dat overigens de lu- vooreerst nog een zor- blijven. r den leek misschien te horen, dat de be- zing de belangrijkste moeilijkheden, waar- en staan. Doch weini- van de hoeveelheden, (assaproduct gemaakt o vertelde de directie Hollandse Luciferfa- n normale tijd de fa- yen en Breda van deze paar doosjes per dag ir kwam dan nog zo jrt millioen bij van de millioen bij van de Normaal verbruikten Luciferfabrieken te -eda ongeveer 20.000 (r en daar Staatsbos- voor een nog verdere b in de laatste jaren rk aangetaste bossen, ps met het derde deel ens ook de klompen- met andere grondstof- n papier gaat op het Wel, doch een belang- or de productie is de Technische moeilijk- t, want in zeer vele over een iening van millioen. 1 de Nederl. regering lelingen gevoerd over t over geheel Amerika m, met het doel een e iening van 200 mil- Hoewel enkele ban- •king geweigerd heb- idelingen met andere Volgens bankkringen Sgering de helft van ruiken voor de veref- diet van 100 millioen, psloten. Zij wil weer op het goud, dat mo- eral Reserve Bank in waarborg voor de het ten iening. JGEZAND PEMEER. rgingsbon- Donder- van 912 Donder- 5 van 2 Teneinde /oorkomen benden be- sluitend de jmachtigde chriftelijke werkgever por bijzon- len. bomen komen scherven voor, waarop de kostbare messen der schilmachines vernield worden. De directie heeft daar- om thans de beschikking gekregen over de nodige instrumenten, waarmee men verborgen splinters in het hout kan opsporen. De grootste der Nederlandse lucifers- fabrieken, die te Eindhoven, heeft tôt voor enkele weken stop gestaan. thans voegt zij weer een beperkte productie bij die van de zusterfabriek et Breda en de derde Nederlandse lucifersfabriek te Weert. Dit hervatten van de productie moge gelden als een bewijs van het feit, dat ook het brandend probleem der lucifers weer een klein stapje nader tôt zijn oplossing komt. Rubberconferentie te Londen. Op 19 dezer begint te Londen een conferentie van de Rubberstudiegroep. De Britse en ook de Amerikaanse dele- gatie bestaat uit 9 personen. Nederland zal worden vertegenwoordigd door een delegatie bestaande uit de neren P. H. Westermann, Handelscomm. van N. O. I. te Londen, hoofd der delegatie; Dr. J. P. Bannler, gecommitteerde voor Indische Zaken aan het ministerie voor Overz. Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc teur der Handels Ver. Amsterdam", A. A. Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; W. Sieuerts van Reesema, dir. Rubber- cultuur Mij. Amsterdam, allen leden. Plaatsvervangend lid is de heer J. F. de Beaufort. EEN SAPPEMEERSTER KLAAGT Een lezer wyst ons op de slechte con- ditie, waarin de z.g. ,,hooghoutjes" in de gemeente Sappemeer verkeren. In verband met deze klacht hebben wij ons eens persoonlijk op de hoogte gesteld. Van het Westen naar het Oosten gaan- de, krijgen we eerst de brug bij de Geref. Kerk. Deze is vrij goed. Enkele planken zijn stuk, en kunnen gemakke- lijk worden vervangen. Het ,,hoogholtje" bij de Slochterstraat verkeert In wat minder goede toestand. De treden zijn uitgesleten, zodat het afdalen, vooral voor oudere mensen moeilijk is. Boven- dien mankeert een leuning. De brug bij de Victoria Fabriek is er treurig aan toe. De païen waarop zij rust zijn half verrot, de treden zijn zeer uitgesleten en zitten op ongelijke af- standen van elkaar. De leuningen zijn ten dele verdwenen, en voor zover nog aanwezig gebroken. Hier is reparatie dringend noodzakelijk. ;ijn ruwe, eeltige han- ijn kop en rug. Heel lij bang was mij pijn spte hij een riem om liep ik met hem inders doen? En met ik mijn nieuwe be- it. een hond is als die iperviakkig en onbe- a, maar zij kan ook elief zijn; het leven e golven opgezweept 00s diepe waterdalen bedreigd. rustige leventje bij nderen kwam ik in recht. De struise bui- ekocht had wâs een 3 ging hij met een in de middag ver- st in de nabije stad. 1 goedhartig; 't was lis begon te schijnen de tuin of achter de en of te fluiten. foed en hartelijk als schamele visserswo- nzaam en verborgen oppen stond, heerste achtige liefde, in ja- verdiept, en door elouterd. ettig home: ik werd verwend. Dagelijks s en lekkere hapjes leden weken, maan- herfstdag. 's Och- mijn baar naar zee as onverwacht storm Loeiend had de orkaan om ^^^^^'bulderd, aan deuren en ven- sters rammelend. 's Avonds was de visser niet thuis gekomen. Samen met de vrouw zat ik te wachten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuiden- windje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, zij sloeg een doek om haar hais en ver- dween in de inktzwarte duisternis. De nacht werd dag, de zon rees tôt het zénith; nog was geen van beiden terug- gekeerd. Ik liep langs het smalle duin- pad naar het strand, dat stil was en verlaten in de zonnige herfstdag. Slechts één mens was er: de vrouw! Woest liep ze heen en weer, zwaaide met haar armen, schreeuwde dwaze be- dreigingen naar de zee, die nu weer kalm was en de zonnestralen duizend- voudig weerkaatste. Somtijds balde ze haar vuisten en dan rolden haar ogen wild in hun kassen. Ze was waanzinnig geworden Ik ging niet terug naar ons huis, ik durfde niet, maar zwierf dagenlang door het land, op zoek naar het huis van mijnheer van Staanderen. Eindelijk vond ik het er woonden vreemden. Een straathond werd ik, die leefde van bedorven resten en eetbare hapjes uit vuilnis emmers, en die sliep in par- ken en portieken. De ellende en ontbe- ringen van dit bestaan mpiakten me ziek. Ik sleepte mijn uitgeput llchaam voort langs de straten; ik moest toch etensresten opscharrelen, er desnoods om vechten met andere honden, want ik wilde leven. Op een avond legde ik mij uitgeput op een graeht neer. In de verte lokte een verlichte winkelstraat; een ijle vioolklank drong door een geopend venster. Mijn gedachten verstarden, mijn hoofd werd zwaar en neeg naar de grond, terwijl de blik van mijn ogen verglaasde, wentelde mijn lichaam zich terzijde 's Ochtends duwden mannen van de standsreiniging het hondencadaver in de gracht. Het groene water sloot zich boven het met stenen bezwaarde lijk. H. B. I

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1