batt Amerika Contra Rusland w ër Fabricage i Overzicht van de Gebeurtenissen der laatste Dagen in Indonesië. NIEUWS Plaatselijke berichten 1 -Us— •f WS- Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Buitenlands overzicht Uit de ERELDPERS 74e Jaargang WOENSDAG 17 October 1945 NIEUWS- Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Spoorwegnieuws. Bonnenlijst No. 51 Wat het Rode Kruis doet. uiming van de distributie verwacht SBinnenland SBuitenland De executie van Laval. J -1 - -fi" -, 74ste Jaargang ZATERDAG 10 NOVEMBEIÎ 1945 'g tNTSPRIJ: /OSt f 1.50 R ADVER j.m. Zogen. uur, gevraa ooruitbetalir Indonesisc j wel in het i i het Engei.se sproken. j' heeft mini Staten Ge afgelegd c -d Java, en 00ST-G00RECHT ■SPRTiTS: ABONNEMENTSPRIJ S f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES 10 et. p. mm. Zogen. ,,Kleintjes", minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) de Joden dus bondgenoten van Enge- land en Amerika. Daartoe geeft 00k aanleiding een Engels plan (van de commissie-Peel) dat Palestina wil ver- delen in een Joods en een Arabisch deel, terwijl de grote havensteden en Jeru- De schuld, dat atoomenere-ie ni*U de wetenschap ■rickAlsi iwnaJê der Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 ABONNEMENTSPRIJSfi.25 p.kwart. franco per post f 1.50 (bij vooruitbet.) PRIJS DER ADVERTENTIEN 10 et. per m.m. Zogen. Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim, 7j et. (bij vooruitbetaling) OOST-GOORECHT Verschijnt Woensdags enZaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sappemeei Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54 - Sappemeer - Tel. zij In vervolge op onze, de vorige week gepubliceerde dienstregeling der N. S. in ons rayon, laten wij hieronder een OEgave volgen van de voornaamste aan- bindingen: iENLEEUWARDEN 6.22 8.25 14.15 16.22 18.16 >EN—GRONINGEN. 4 9.20 12.03 16.30 19.15 9 11.05 13.23 18.15 21.— ffGEN—ASSEN 32 5.57 9.01 14.39 18.— -GRONINGEN 13.53 19.16 20.28 22.51 D 14.29 19.52 21.11 23.27 1 5.57, 9.01 en 14.39 van Assen naar Deventer g naar Holland. 12.21 13.04 13.24 15.40 16.13 16.33 21.03 21.54 22.14 De verwarring in de toestand in Indië is gebleven. Alleen kun- nen wij nu zeggen, dat er voile opstand heerst. Zaterdag heeft het Indische Volksleger de oor- log verklaard aan aile Nederl., Indo-Europeanen en Ambonne- zen op Java. Het is merkwaar- dig, dat deze oorlogsverklaring niet is uitgegaan van Soekarno, die zichzelf toch staatshoofd noemt. Hieruit en uit het feit, dat ten Zuiden van Batavia vele rampokpartijen zijn voorgeko- men, leidt men af, dat Soekarno niet meer in staat is de teugels in handen te houden. Dezelfde dag heeft minister Logemann in Den Haag bespre- kingen gevoerd met de Perhim- poenan Indonesia, waarbij de mi nister verklaarde geen termen aanwezig te achteen om een de- legatie van de P. I. in de gele- genheîd te stellen naar Indonesië te gaan, teneinde daar de zelf- standigheidsidee der Ned. rege- ring te propageren. In verband met de verscherping van de toe stand heeft de P. I. zich later nogmaals telegrafisch tôt den minister gewend en aangedron- gen op overleg met Soekarno, en vertrek van 'n delegatie der P.I. Zondag werd door Dr. Moe- wardi een proclamatie uitgevaar- digd (namens het hoofdkwartier van het Indische Volksleger) waarin wordt aangekondigd, dat te Batavia tôt guérilla oorlog- voering zal worden overgegaan. Vanuit Den Haag komen be- richten, dat de overeenstemming tussen Dr. van Mook en adm. Mountbatten niet zo volkomen is als de eerste telegrammen sug- gereerden. De Britten willen wel verder gaan in steunverlening aan Nederl., maar verbinden daaraan bepalingen betreffende onze toekomstige staatsregeling. Het vraagstuk der scheepsruim- te heeft men in Engeland met SPORTKLANKEN. Voetbal. WoltersumHoogezand 11 Omstandigheden hebben niet fnedegewerkt tôt een goede par- tij voetbal: een effectvol veld en fijne regen. Het spelpeil stond niet hoog. Hoogezand zocht het in kort spel, van man tôt man, en Woltersum knalde de opge- dreven ballen met verre schoten terug. Vier kansen wist de Hoo- gezandster aanval niet te benut- ten. De rust kwam zonder doei- punten. Door een fout van de Wolter- sumse keeper nam Hgz. de lei- ding. doch na een hoekschop maakte Woltersum gelijk. De rest van de wedstrijd wist de ietwat fors spelende Woltersum- verdediging aile aanvallen van Hoogezand te keren, zodat 11 de eindstand was. Handbal. Dames le klasse. H. S.—VI. en Kr. 0—3 Tôt tien minùten voor het einde was de stand blanco, doch in deze laatste minuten wist VI. en. Kr., hoewel het spel van H.S. in de beginperioden, zowel voor als na de rust, iets beter was, drie maal te doelpunten. Heren 2e klasse B. Inst. Hommes IS.V.H. I 29 Deze overwinning is door S.V.H. zeker verdiend, zij was in aile Unies de baas, maar toch heeft Inst. Hommes met enthousiasme gestreden. En het is daaraan te danken, dat de wedstrijd geen eenzijdige vertoning is geworden. De ruststand was 25. Verdere uitslagen: Dames 2e kl. C. Noordbr.—H.S. II 7-0 (rust 6-0) Heren 3e klasse Inst. Hommes II—W.I.K. II 4—0 rust 30) Korfbaluitslagen Rohda III—U.N.I. III 1—0 Rohda Adsp.< II—U.N.I. Adsp. I 1—1 grotere soepelheid behandeld, maar de moeilijkheden van kle- den en uitrusten der troepen blijft. Van offieieuze zijde wordt eritiek op de Engeise houding uitgeoefend, o.a. door de Radio. Op de West-kust van Sumatra zijn Brits Indische troepen ge- land. Dr. v. Mook verklaarde Maan- dag, dat de toestand zeer ver- ward is. Hij voegde daaraan toe, dat er zich op Java bijna 100.000 krijgsgevangenen en geïnter- neerden bevinden, en dat het le- ven van deze mensen nog steeds in gevaar is. Soekarno yerwijt de Britse en Br. Indische troe pen, dat zij niet neutraal zijn. Wegens verschil in inzicht tus sen de regering en de kortelings uit krijgsgevangenschap terug- gekeerde gouverneur generaal Jhr. Mr. Tjarda v. Starkenborgh Stachouwer, heeft deze laatste om eervol ontslag uit zijn func- tie verzocht. In de loop van de laatste dagen is het hier en daar tôt incidenten gekomen, o.a. te Garoet. Daarbij werden 3 Ne- derlanders gedood; 60 andere Nederlanders werden door In dische politie opgesloten. Voor- dat de aangekondigde terecht- stelling plaats had, werden zij door Japansche soldaten uit de gevangenis verlost. Sappemeer. De brug bij de Borgercompagniesterstr. is bij- kans gereed. Weliswaar zijn er nog geen leuningen aangebracht, en is de afwerking nog niet ge- heel gereed, maar dezer dagen werd de noodbrug opengedraaid, waarbij de officieuse ingebruik- name van de brug een feit ge worden is. Autoverkeer in de richting Veendam kan nu weer rechtstreeks vanaf de Noorder- straat door de Borgercompagnie sterstr. naar Veendam. Voor het verkeer is het gereedkomen van de brug een grote verbetering. Wanneer de officiële opening van de brug zal plaats hebben is nog niet bekend. De A. R. Kiesvereniging hield Vrijdagavond in gebouw Ju- liana een openbare vergadering, waarbij als spreker optrad de hoofdred. der Nw. Prov. Gron. Crt., de heer P. Jongeling, met het onderw. ,,Onze Tijd en onze Roeping" Hij tekende de roep om eenheid van de N.V.B., haar wording, haar wezen, en de voor de Christen daaruit voortvloeien- de bezwaren. Daarna behandelde spr. de houding van de A.R. par- tij t.o.v. de N.V.B. Ten slotte werden de gestelde vragen dui- delijk beantwoord. Donderdagavond werd bij de maréchaussée aangifte gedaan dat bij café L. J. Hateboer in de Middenstr. een fiets gestolen was. Zaterdag kreeg de maré chaussée de mededeling, dat het rijwiel was teruggevonden in een sloot achter het café. Geruchten zeggen, dat een fies met 3 liter jenever en een pakket inhouden- de 5 pond paling, welke aan de fiets bevestigd waren, zijn ver- dwenen. Hoogezand. Voor de noodraad der Gemeente zijn de volgende candidaten aangewezen: J. Brou- wer, Kielw. (A.R.), J. F. v. Del- den, Hgz. (S.D.A.P.), W. P. Erasmus, Hgz. (Vrijz. Gr.), A. Hopster, Hgz., A. Klok, Kalkw. H. W. Kuipers, Hgz., P. Middel, Hgz. (allen S.D.A.P.), A. Mul- der, Hgz. (Vrijz. Gr.), A. G. v. d. Poel, Hgz. (C.H.), J. Sehaap, Hgz. (Vrijz. Gr.), J. Smit, Wes- terbroek (Vrijz. Gr.), O. H. Smit M'hoek (R.K.), G. Tuizinga, Westerbroek (S.D.A.P.) en H. W. Plinsinga, Hgz. (Vrijz. Gr.). H. Eenjes, Hgz. (S.D.A.P.). Het is een onsmakelijke ge- schiedenis, die met springen te maken heeft, en met jeuken. Het is te onsmakelijk om te vertellen. Daarom laten we de kriebelende introductie achterwege, en vol- staan met de vermelding der consequenties, en dat is mishan- deling. Zekere H. heeft D. P. van zijn fiets gesleurd en hem mis- handeld. Er zijn het afgelopen week- eind meer gevallen van mishan- deling voorgekomen. De politie heeft tegen M. in de Van Royen- straat en tegen S. in de hoofd- straat procès verbaal opge- maakt. Tegen S. is in korte tijd reeds tweemaal wegens mishan- deling procès verbaal opge- maakt. - Een jeugdig persoon, die in de tuin van bejaarde mensen aan het Atlantapad peren stal, is ge- verbaliseerd. Ook is aangehouden K., die 3 zakken turf had gestolen. Kielwindeweer. Als een zeer grote zeldzaamheid delen wij mede, dat bij den landbouwer Thoma, alhier, een sehaap, bin- een half jaar, ni. in April en Sept., lammeren heeft geworpen. De draagtijd van een sehaap is 21 weken. Noordbroek. In het hôtel Staal vergaderde de oniangs weer op- gerichte afd. Noordbroek van de Bond van Plattelandsvrouwen. Verslag werd uitgebracht van de Prov. vergadering. 23 nieuwe le- den werden aangenomen, zodat de afd. thans al 105 leden telt. De heer Buurma, oud-burg. van Zuidbroek, hield een voordraeht over het toneelstuk „Moeke" van zijn hand; hiermee oogstte spreker veel succès. Besloten werd om tegen de Kerstdagen een feestelijke Kerstbijeenkomst te houden. De heer W. Smit, chef van het Voorbeeld-Tuinbouw-Bedrijf alhier, is benoemd tôt Directeur van het Harmoniecorps Noord- en Zuidbroek. Door de Verenigingsraad van de Oranjever. ,,Oranje- Nassau" werd het volgende nieu we bestuur gekozen: H. J. Mun- tinga (voorz.), J. K. Wierenga, K. Drenth, S. Bouwman en S. Hevinga. Het Kinderkoor „Jong - Leven - 1932", dat, in verband met de Kultuurkamer, destijds verdween, is thans weer herre- zen; de laatste uitvoering, de negende, werd gegeven in Mei 1941. Besloten is, dat het a.s. winterseizoen de 10e uitvoering, dus het tweede Lustrum, feeste- lijk zal worden herdacht. Voor deze gelegenheid zullen ook oud- leden worden uitgenodigd tôt mede werking. De leicung berust weer bij den heer G. Bloemhoff, Hoofd der Zuiderschool. Spoorwegnieuws. De Nederlandse Spoorwegen delen mede, dat op 22 dezer een nieuwe dienstregeling ingaat. Door de afd. Hoogezand-Sap- pemeer en Omstreken van het Nederlandse Rode Kruis zijn in de période van 25 Mei 1940 en 25 September 1945 informaties verstrekt over 6221 personen, waarvan 1312 in het binnenland, en de overige over de gehele we- reld verspreid. In de ons gezon- den lijst vinden wij o.a. personen uit Argentinië, Roemenië, China, Japan, Siam, Cuba, Columbia, Birma, Nw. Guinea. In het bijzonder moeten wij hier wijzen op de arbeid, welke door den heer B. H. Zwart, Sap pemeer, in verband hiermede is verricht. BURGERLIJKE STAND. Sappemeer, 410 Oct. '45. Geboren Theresia Suzanna Agatha Maria, d. v. Pieter van den Berg en Mechelina Johanna Maria Stokkermans won. Hgz.; Margaretha Maria Antonella, d. v. Anthonius Harmannus Jaco- bus Wilbrink en Annechiena ter Veer, won, Wassenaar; Johanna Aaltje, d. v. Geert Bierling en Roelfke Bieze, won. Zuidbroek; Jurjen Georgius, z. v. Georgius Johannes Kerstholt en Engelina Nicola Mulder, won Hgz.; Aly Ina, d. v. Jannes Drenth en Christina Henderika Alida Moed, won. te Hgz. Ondertrouwd: Derk Eleveld, 24 j., Spm. en Aaltje Menzinga, 23 j., Slocht.; Otto Lodewijkus van der Werff, 30 j., Spm. en Freerkie Klunder, 26 j., Hgz. Ovedleden: Grietje Schuitema, 66 j., echtg. van Berend Balkema Hoogezand, 410 Oct. 1945. Geboren: Giesien Tonij, d. v. Hendrik de Vrfes en Njora Anna Nikitina te Kiel-Windeweer. Ondertrouwd: Bernardus Har mannus Wortelboer, 28 j., Hgz. en Bernarda Harmanna Johanna Barkman, 28 j., Spm.; Derk Ele veld, 24 j., Spm. en Aaltje Men zinga, 23 j., Slocht.; Jan Klun der, 24 j., Hgz. en Nantje Velt- huis, 23 j., Gron.; Willem Imbos, 35 j., Utrecht en Mijntje Maria van den Assem, 26 j., R'dam: Otto Lodewijkus v. d. Werff, 30 j., Spm. en Freerkie Klunder, 26 j., Foxhol. Getrouwd: Willem Hoepman, 24 j., Roosteren en Janka Janti- na Hendrika Schenkel, 26 j.. Hoogezand. Overleden: Gesina Mars, 85 j., Hoogezand. Slochteren, 410 October. Geboren: Hielke Jan, z. v. H. Koers en T. S. Lubbers, Hark- stede; Kars, z. v. K. Cleveringa en J. Eldering, Siddeburen; Kor- nelis Harm, z. v. H. Nijveen en S. Broeksema, Scharmer; Tjapko z. v. A. Viel en G. W. Niehof, Schildwolde; Heiko, z. v. J. Tja- bringa en B. Noordhof, Siddeb.; Riemt, z. v. M. Zuur en J. van der Laan, Kolham; Mettien, d. v. H. Kranenburg en S Steen, Noorddijk; Geert Roelof, z. v. J. K. Groeneveld en T. Mulder, Kolham. Ondertrouwd: H. Bontsema, 28 j., en Z. G. Schepel, 27 j., b. v. Sehildwolde. Overleden: A. R. van Timme- ren, 1 j., d. v. J. van Timmeren en H. Geuze, Siddeburen. Zuidbroek, 410 Oct. '45. Getrouwd: Pieter Hassing, 32 j., Zwolle en Hindrikje Westers, 33 j., Zuidbroek. Overleden: Hendrik Niezwaag, 3 j., z. v. Klaas Niezwaag en Tjaakje Blok. Noordbroek, maand Sept, Geboren: Trijntje Johanna, d. v. Pieter van der Veen en Hille- gien Boerema. Ondertrouwd: Abraham Johan Ruben, 27 j., Noordbr. en Martje Olthof, 23 j., Slochteren. Getrouwd: Sijmen Aukema, 26 j., Warns. en Antje Tonkens, 21 j., Noordbr.; Krijne Jacob Wilde- boer, 30 j.. en Aaljte Huizinga, 24 j., beiden te Noordbroek. Overleden Geertje Bouman, 52 j., ongeh.; Grietje van Dijk, 83 j., vrouw van K. Schothorst. ROZENDAG. 3t klaprozendag. Voor eschiedenis worden ook deze wapenstilstands- g 19141918 van doek izen aan militairen en aangeboden. De op- en goede asm Invalide In afwijking van de re kledingvoorschriften :1e soldaten toegestaan iun uniform te dragen. ijn een herinnering aan in Vlaanderen uit de tar vele Britten en Ca- i lieten. De lange reek- l tussen de velden met naakten diepe indruk zag, en werden tôt t van de Britse offers 3g. Het thema van een luidt: ,,In Flanders es grow amidst the w." (Op de velden van ;n de klaprozen temid- n rij staande kruisen.) 123 135 t.m. 142, 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153, 154 Bll, B12 B13 A14 B14, Cl 4 11 tôt en met 25 November 1945. Bonkaarten KA, KB, KC 512. 1 doosje lucifers 141 800 gram brood 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk 3 Mi liter melk Bonkaarten KD, KE 512. 235, 236 800 gram brood 237, 238 200 gram bloem 239 250 gr. rijst of kindermeel 240 1 rantsoen gebak 241 70 gram beschuit 242 500 gram suiker 243 250 gram boter 244 125 gram margarine 245 200 gram kaas 246 100 gr. chocolade of suikerwerken 247 6 liter melk 248 150 gram vlees 249 1 kg. aardappelen DU, D12 400 gram brood Eli 250 gr. rljst of kindermeel Tabakskaart Q 413 05, 06 2 rantsoenen tabaksart. (geen lmport-sigaretten) Op de broodbonnen kan men Engeise biscuits betrekken, voor over de detail- list of bakker deze nog voorradlg heeft Voor de week van 18 tôt en met 24 November a.s. zullen nog bonnen wor den aangewezen voor vlees, m»lk, aard appelen, grutterswaren, ontbijtkoek, zout, jam, peulvruchten, vermlcelli en zuidvruchten. Staatspensioen. Op een Zaterdag in Groningen gehouden vergadering van de Federatie Groningen van de Bond van Staatspensionering, werd o.m. besloten om met klem bij het hoofdbestuur aan te drin- gen op een persoonlijk onder- houd met de Regering, waarna de te volgen gedragslijn zal wor den uitgestippeld. Vluchtelinge gegrepen. Het afgelopen weekeind wer den in Apeldoorn 6 meisjes ge- arresteerd, die vanuit aile wind- streken daarheen gekomen wa ren om amusement te zoeken met de militairen, en dingen te doen die niet zijn geoorloofd. Er werden processen verbaal opge- maakt wegens landloperij, het niet kunnen tonen van een per- soonsbewijs, openbare schennis der eerbaarheid en handel in mi litaire goederen. Een van de jonge dames, zekere M. S. bleek uit een interneringskamp te Leeuwarden te zijn gevlucht. Voor het Haagse Byzondere Gerechtshof zal Mussert's loopbaan eindigen. Zoals reeds bekend is, zal op 13 November het procès tegen Nederlands grootste landverra- der, Mussert, in Den Haag be- ginnen. Een dergelijke rechtszit- ting vindt haar weerga niet in de Nederlandse geschiedenis. Voor 400.000 aan ruwe diamant aangekomen. Volgens ,,Maple Leaf" verte- genwoordigt de oniangs in Am sterdam aangekomen partij ruwe diamant een waarde van 400.000 dollar. Sommige stenen waren zwaarder dan 3 karaat. Fabrikantenkringen verklaren, dat tengevolge van de geldsane- ring de zwarte handel in diamant geheel is verdwenen. Maandagmiddag om 12.31 uur is de executie van Pierre Laval voltrokken, in een fort nabij Pa- rijs. Een beroep dp De Gaulle werd verworpen. Toen Laval dat hoorde bleef hij kalm, en sprak: „Deze historische misdaad wordt doorgevoerd tôt het einde. Ik hoop, dat de geschiedenis mij recht zal doen." Maandagmorgen om 8.45 uur, toen men hem uit zijn cel kwam halen, om hem voor het vuur-peleton te brengen trachtte hij zelfmoord te plegen. Hierdoor kon de voltrekking van het doodvonnis, die aanvankelijk op 9 uur bepaald was, eerst om 12.31 uur doorgang vinden. „De honger moet worden uitgebannen." Gisteren is te Quebec een Int. Conferentie inzake voedsel en landbouw begonnen. Omtrent het doel der conferentie verklaarde de Amerikaanse minister van landbouw, dat de honger van de wereld verbannen moet worden, omdat de aarde voldoende voed sel kan opleveren, om de gehele mensheid voldoende te geven. Daarom zal men trachten lan- den, die onvoldoende opbrengen, en staten, die een overschot heb ben, en dus een afzetgebied zoe ken, tôt elkander te brengen. Truraan uit zijn sympathie jegens Italie. De Italiaanse premier Parri ontving een brief van près. Tru- man, waarin deze zijn sympathie jegens Italië uit. Hij zegt o.m. de moeilijkneden van het Italiaanse volk te kunnen begrijpen. Wat gebeurd met de Aalandseiianden Een delegatie van de Aalands eiianden heeft tegenover de Fin- se premier Paasikiwi verklaard. dat de bewoners dezer eilanden bij de vredesregeling met Fin- land, de unie met dit land wen- sen te verbreken, en zich aan te sluiten bij Zweden. Distribut iedienst HOOGEZAND met Agentschap SAPPEMEER. Na-inname zeifverzorgingsbon- nen. Voor Sappemeer: Donder- dagmorgen 18 Oct. '45 van 912 uur. Voor Hoogezand: Donder- dagmiddag 18 Oct. '45 van 2 4.30 uur. Bijzondere Arbeid. Teneinde moeilijkheden te voorkomen wordt aan belanghebbenden be kend gemaakt, dat uitsluitend de werkgever of diens gemachtigde voorzien van een schriftelijke machtiging van den werkgever -de extra bonnen voor bijzon dere arbeid mag afhalen. lucifers dat af en toe ïn brengt menigeen men vraagt zich af, ge stokjes weer een goed zullen gaan wor- daarover inlichtingen unnen zeggen, dat er kleine verruiming van 1 dat overigens de lu- vooreerst nog een zor- blijven. ir den leek misschien te horen, dat de be- zing de belangrijkste moeilijkheden, waar- en staan. Doch weini- 1 van de hoeveelheden, tassaproduct gemaakt o vertelde de directie Hollandse Luciferfa- n normale tijd de fa- l'en en Breda van deze paar doosjes per dag ir kwam dan nog zo ,rt millioen bij van de f millioen bij van de Normaal verbruikten Luciferfabrieken te eda ongeveer 20.000 r en daar Staatsbos- voor een nog verdere in de laatste jaren (•k aangetaste bossen, ns met het derde deel ens ook de klompen- met andere grondstof- n papier gaat op het »vel, doch een belang- or de productie is de Technische moeilijk- t, want in zeer vele bomen komen scherven voor, waarop de kostbare messen der schilmachines vernield worden. De directie heeft daar om thans de beschikking gekregen over de nodige instrumenten, waarmee men verborgen splinters in het hout kan opsporen. De grootste der Nederlandse lucifers- fabrieken, die te Eindhoven, heeft tôt voor enkele weken stop gestaan. thans voegt zij weer een beperkte productie bij die van de zusterfabriek et Breda en de derde Nederlandse lucifersfabriek te Weert. Dit hervatten van de productie moge gelden als een bewjjs van het feit, dat ook het brandend probleem der lucifers weer een klein stapje nader tôt zijn oplossing komt. ■egering rd over over een lening van millioen. 1 de Nederl. re, lelingen gevoerd over j over geheel Amerika m, met het doel een lening van 200 mil- 1. Hoewel enkele ban- king geweigerd heb- îdelingen met andere Volgens bankkringen le helft van voor de veref- 100 millioen, Zij wil weer op het goud, dat mo- leral Reserve Bank in 'waarborg voor de het ten lening. Rubberconferentie te Londen. Op 19 dezer begint te Londen een conferentie van de Rubberstudiegroep. De Britse en ook de Amerikaanse dele gatie bestaat uit 9 personen. Nederland zal worden vertegenwoordigd door een delegatie bestaande uit de heren P. H. Westermann, Handelscomm. van N. O. I. te Londen, hoofd der delegatie; Dr. J. P. Bannler, gecommitteerde voor Indische Zaken aan het ministerie voor Overz. Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc teur der Handels Ver. .Amsterdam", A. A. Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; W. Sieuerts van Reesema, dlr. Rubber- cultuur Mlj. Amsterdam, allen leden. Plaatsvervangend lid is de heer J. F. de Beaufort. EEN SAPPEMEERSTER KLAAGT Een lezer wijst ons op de slechte con- ditie, waarin de z.g. ,,hooghoutjes" in de gemeente Sappemeer verkeren. In verband met deze klacht hebben wij ons eens persoonljjk op de hoogte gesteld. Van het Westen naar het Oosten gaan- de, krijgen we eerst de brug bjj de Geref. Kerk. Deze ls vrij goed. Enkele planken zijn stuk, en kunnen gemaklce- lijk worden vervangen. Het ..hoogholtje" bij de Slochterstraat verkeert Tn wat minder goede toestand. De treden zijn uitgesleten, zodat het afdalen, vooral voor oudere mensen moeilijk is. Boven- dien mankeert een leuning. De brug bij de Victoria Fabriek is er treurig aan toe. De païen waarop zij rust zijn half verrot, de treden zijn zeer uitgesleten en zitten op ongelijke af- standen van elkaar. De leuningen zijn ten dele verdwenen, en voor zover nog aanwezig gebroken. Hier is reparatie dringend noodzakelijk. een hond i (ipervlakkig n, maar zij toch de natuur geweest zijn in haar se schepping! 'oen ik twee maanden oud was kwam een yreemde op de boerderij, een ine, dikke man. Hij bond een touw mijn hais en trok me mee. Samen n we langs een paar landwegen, dezer echtlieden onhandelbaarder was, dan de gemiddelde verpleegde van een gekkenhuis. De negenjarige Johannes was het verwaandste en akeligste schepseltje, dat ik ooit heb ontmoet. En zijn speelmakker te worden was mijn bestemming. Het was een verschrikke- suikerklontjes. Soms bezochten wij sa men de klanten, soms ging hij alleen en liet me in de auto wachten. We door- kruisten de provincie van Noord naar Zuid van Oost naar West, en als we aile plaatsen bezocht hadden, dan be gonnen we onze rondrit opnieuw Het lopers en op èen koopje beluste buiten- lui, die daar samengekomen waren. Ook ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing of had de crisis dan wel de alcohol het hart van mijn baas ver- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere, gebruinde buitenman mijn pjn ruwe, eeltige han- lijn kop en rug. Heel hij bang was mij pijn fepte hij een riem om g liep ik met hem Sinders doen? En met ik mijn nieuwe be- een hond is als die en onbe- zij kan ook relief zijn; het leven e golven opgezweept 00s diepe waterdalen 1 iedreigd. rustige leventje bij nderen kwam ik in Irecht. De struise bui- rekocht had wâs een s ging hij met een h in de middag ver- Jst in de nabije stad. h goedhartig; 't was uis begon te schijnen l de tujn of achter de gn of te fluiten. goed en hartelijk als schamele visserswo- enzaam en verborgen toppen stond, heerste fachtige liefde, in ja- p verdiept, en door •elouterd. 'ettig home: ik werd verwend. Dagelijks s en lekkere hapjes leden weken, maan- 1 p herfstdag. 's Och- mijn baar naar zee as onverwacht storm 1 Loeiend had de orkaan om Jbulderd, aan deuren en ven- sters rammelend. 's Avonds was de visser niet thuis gekomen. Samen met de vrouw zat ik te wachten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuiden- windje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, zij sloeg een doek om haar hais en ver dween in de inktzwarte duisternis. De nacht werd dag, de zon rees tôt het Zenith; nog was geen van beiden terug- gekeerd. Ik llep Tângs het smalle duin- pad naar het strand, dat stll was en verlaten In de zonnlge herfstdag. Slechts één mens was er: de vrouw! Woest liep ze heen en weer, zwaalde met haar armen, schreeuwde dwaze be- drelgingen naar de zee, die nu weer kalm was en de zonnestralen duizend- voudig weerkaatste. Somtijds balde ze haar vuisten en dan rolden haar ogen wild in hun kassen. Ze was waanzinnig geworden Ik ging niet terug naar ons huis, ik durfde niet, maar zwierf dagenlang door het land, op zoek naar het huis van mijnheer van Staanderen. Eindelijk vond ik het er woonden vreemden. Een straathond werd ik, die leefde van bedorven resten en eetbare hapjes uit vuilnis emmers, en die sliep In par- ken en portieken. De ellende en ontbe- ringen van dit bestaan mgakten me ziek. Ik sleepte mijn ultgeput lichaam voort langs de straten; ik moest toch etensresten opscharrelen, er desnoods om vechten met andere honden, want ik wilde leven. Op een avond legde ik mij ultgeput op een gracht neer. In de verte lokte een verlichte wlnkelstraat; een ijle vioolklank drong door een geopend venster. Mijn gedachten verstarden, mijn hoofd werd zwaar en neeg naar de grond, terwijl de blik van mijn ogen verglaasde, wentelde mijn lichaam zich terzijde 's Ochtends duwden mannen van de standsreiniging het hondencadaver in de gracht. Het groene water sloot zich boven het met stenen bezwaarde lijk. H. B.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1