Amerika Contra Rusland w Debatten over Indië fer Fabricage De Mislukte Conferentie De Nederl. Tuinbouw Uit de WERELDPERS EUROPA i en haar Gevolgen. Waarin opgenomen de ,,SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Buitenlands overzicht Uit de ERELDPERS Spoorwegnieuws. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Buitenlands Overzicht Quo 'Vadis Bonnenlijst •ruiming van de distributie verwacht HMtâ M S© 74ste Jaargang ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 No. 58 ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES 10 et. p. mm. Zogen. ..Kleintjes", minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres: Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 de Joden dus bondgenoten van Enge- land en Amerika. Daartoe geeft ook aanleiding een Engels plan (van de commissie-Peel) dat Palestina wil ver- delen in een Joods en een Arabisch deel, terwijl de grote havensteden en Jeru- 7Q lom r»-ri H or- TT.n oloo non t l'Ai De schuld, dat de wetenschap der atoomenergie niet gedeeld vvordt ligt 74e Jaargang ZATERDAG 20 OCTOBER 1945 ABONNEMENTSPRIJSfi.25 p.kwart. franco per post f 1.50 (bij vooruitbet.) PRIJS DER ADVERTENTIEN 10 et. per m.m. Zogen. Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim, 75 et. (bij vooruitbetaling) OOST-GOORECHT Verschijnt Woensdags enZaterdags Uitgever T. K. KREMER, Sappemeei Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54 - Sappemeer - Tel. 213 In vervolge op onze, de vorige week gepubliceerde dienstregeling der N. S. in ons rayon, laten wij hieronder een opgave volgen van de voornaamste aan- 1 -~îrblndingen TGENLEEUWARDEN 6.22 8.25 14.15 16.22 18.16 RDEN—GRONINGEN. 34 9.20 12.03 16.30 19.15 .19 11.05 13.23 18.15 21 INGEN—ASSEN 5.02 5.57 9.01 14.39 18.— 7—GRONINGEN 14 13.53 19.16 20.28 22.51 .10 14.29 19.52 21.11 23.27 kn 5.57, 9.01 en 14.39 van r Assen naar Deventer ng naar Holland. No. 52 De Indonesische kwestie zowel in liet Nederl. als in het Engelse parlement besproken. Dinsdag heeft minister Loge- mann in de Staten Generaal een verklaring afgelegd omtrent de toestand op Java, en daarin het standpunt der regering uiteen- gezet. De minister oefende cri- tiek uit op de houding der En- gelsen. Een dag later hebben in de Tweede Kamer debatten over dit onderwerp plaats gehad. Te- gelijkertijd werd de kwestie be sproken in het Engelse Lager- huis. De premier Attlee ver- klaarde, dat Engeland niet zon- der meer betrokken wenst te worden in moeilijkheden in niet Britse gebieden, doch voegde *hieraan toe, dat de kwestie Ned. Oost Indië een ander geval is, omdat Engeland verplichtingen heeft jegens zijn Nederlandse bondgenoot. De Minister zonder portefeuille N. Baker heeft in het Lagerhuis gezegd, dat alleen het Nederlandse gezag door Gr. Brittagne wordt erkend. Uit ver- schillende berichten, die van overzee naar het continent over- waaien meent men te kunnen vaststellen, dat men in Engeland sympathieker staat tegenover de meer verzoenende houding v. Dr. van Mook, dan tegenover de houding, die onze regering aan- neemt. Intussen blijft de toestand in Indonesië critiek. Weliswaar heeft Soekamo verklaard, met de oorlogsverklaring van het Volksleger niets te maken te hebben, maar daarmede veran- dert de toestand niet. Aanvan- kelijk zeiden de berichten, dat Soekamo en Hatta geneigd zbu- den zijn om tôt overeenstemming te komen met de Nederlandse regering. doch'dat de jongeren daartoe niet bereid waren. La- tere berichten zeggen echter, dat Abdoel Kadir, Kolonel van de NICA tegenover een A.N.P. cor respondent verklaard heeft, dat Soekamo hiertoe niet bereid is; wel wenst hij tôt overeenstem ming te komen met de geallieer- den. In Midden Java verslechtert de toestand voortdurend. In Se- marang zijn aile documenten van de RAPWI door Indonesiërs ge- stolen; in Ambarawa en Ban- joebiroe zijn Ned. en Britse leden van de RAPWI gevangen geno- men. Indonesiërs hebben voor èen groot deel de bewaking der vrouwenkampen van de Jap- pen overgenomen, met het doel de gang van zaken te saboteren, waardoor 30.000 vrouwen. en kin- deren in gevaar komen. Er zijn zelfs grevnllen bekend geworden. waarin Indonesiërs bij incidenten met dum-dum-kogels schoten. Intussen zijn de kamerdebat- ten voortgezet. De Engelse en Amerikaanse bladen blijven grote aandacht aan de kwestie schen- ken. Maar alleen met woorden komt men er niet. Er zijn daden nodig, daden die vooralsnog bo- ven het vermogen van ons pas bevrijde land liggen. Daarom is het een liehtpunt. dat steeds meer Britse troepen, naast de toenemende Nederlandse krijgs- macht, op Java landen.Bandoeng is door de Britten bezet, en een dag daarna Semarang, zodat ge- vangenen, die in kampen bij deze plaatsen zaten, weer veilig zijn. En in ae afgelopen dagen zijn er weer nieuwe Britse af- delingen aan land gezet. Boven- dien meldt Reuter, dat een aan- tal hooggeplaatste officieren van het S.E.A.C. naar Java zul- len gaaïi, om na persoonlijk on- derzoek rapport uit te brengen. Zal Engeland toch spoedig inter- veniëren De commentaren in de buiten- landse pers over het mislukken der conferentie te Londen be- ginnen los te komen en gaande- weg vemeemt men een en ander over de achtergrond der ge- beurtenissen, ook uit de neutrale, bijv. de Zwitserse bladen. Daar- uit kan men concluderen, dat met grote waarschijnlijkheid de houding van Frankrijk oorzaak is geweest van de verwijdering, hoewel, Frankrijk slechts dââr- door het afspringen der onder- handelingen bewerkte, omdat het toenadering bleek te hebben ge- zocht tôt de Engelsen. Toen na- melijk ter sprake kwam.dat Rua land aanspraken deed gelden op de oude Italiaanse kolonie Tri- politanië, bleek Frankrijk voor Russische invloed aldaar even beducht als Engeland en hielp mede, het plan om hais te bren gen. Daarbij kwam, dat ook Prankrijk er naar streefde, vriendschap te sluiten met Italië en geen belang had bij een be- taling door dat land van een hoge schadevergoeding aan Rus land en zijn satellieten. Belang- rijker evenwel was nog het feit, dat er overeenstemming scheen te zijn bereikt tussen Engelsen en Fransen over intemationali- satie van het Ruhrgebied. Toen de Russen meenden aldus tegen over een Westers blok te staan. hebben zij bij de besprekingen inzake het vredesverdrag met Roemenië waar de Fransen zeer vele belangen hadden in het verleden, en nog veel kapitaal hebben belegd wraak geno- men en geëist, dat de Fransen zouden worden uitgesloten van besprekingen over Oost-Europa. Uit solidariteit hebben daarop de Westerse geallieerden partij gekozen voor het standpunt der Fransen, mede omdat zij begre- Aan een door Ir. A. W. van de Plassche van de afd. voorlich- ting van het ministerie van land- bouw samengestelde causerie, getiteld ,,De Nederlandse Tuin bouw na de Oorlog" welke voor de Radio werd voorgelezen, ont- lenen wij het volgende: Ook op de tuinbouw heeft de oorlog zijn invloed laten gelden. Directe schade is ontstaan door inundatie, en het aanleggen van versterkingen, vliegvelden, enz. Daamaast is een nog grotere schade ontstaan door het gebrek aan meststoffen, ziektebestrij- dingsmiddelen en werktuigen, waarbij dan nog komt het tekort aan werkkrachten. Het gevolg van dit ailes is een achteruitgang in de kwaliteit der producten, en een verloren gegane export. Daar de tuin- bouwproducten zich zeer goed voor de export lenen, is het van belang de productie in haar vroe- gere omvang te herstellen, en zo mogelijk te vergroten. Daar toe is in de eerste plaats nodig een snel herstel van de ernstig getroffen tuinbouwgebieden, de beschikbaarstelling van mest stoffen en andere benodigdheden en verbetering in de toestanden op de arbeidsmarkt. De Neder landse tuinbouwproducten zijn in het buitenland nog niet ver- geten, en het is verheugend, dat er reeds contact tôt stand is ge- komen tussen onze exporteurs en buitenlandse afnemers. Verschillende omstandigheden zijn veranderd, daarom en ook met het 00g op herstel van onze export is het nodig volgens andere methoden en minder con- servatief te werken. Het product moet niet alleen technisch maar ook economisch verantwoord zijn; de toestand van voor de oorlog, toen tegen lage prijzen werd afgeleverd doch regerings- steun nodig was om de tuinbouw tegen de grootste armoede te be- waren mag niet terugkeren. Men moet komen tôt een betere op- zet van het geheel. En om een juiste bedrijfseconomie te berei- ken, om teChnische verbeteringen mogelijk te maken, dient zeer veel aandacht te worden ge- schonken aan de algemene ont- wikkeling van ondememer en arbeider. Eerst dan kan men een economisch verantwoorde pro ductie, betere kwaliteit en be tere sociale toestanden ver- wachten. pen, dat de Russen ook geen Britse of Amerikaanse invloed in Obst-Europa zouden toelaten, indien men de Franse belangen zou opofferen. Gevolgen der mislukking. De gevolgen van het afbreken der onderhandelingen beginnen zich nu allerwegen te doen gel den. Om de gedachte van een Westers blok te versterken is De Gaulle naar Brussel getogen, te- vens om deelneming van België te verkrijgen aan een geïntema- tionaliseerd bestuur van Ruhr gebied en Rijnland. Verder heb ben de Westerse geall. laten weten, dat, indien Rusland niet een verzoenend gebaar maakt. zij niet de eerste stap tôt toena dering zullen doen en dat het dan niet zeker is, of de bijeen- komst in December van de nieu we Volkenbond, de Verenigde Volkeren, wel zal doorgaan. De Russen hadden trouwens toch al bezwaren gemaakt. De bedoeling was allerlei organen van de oude Volkenbond (financiële en soci ale bijv.) over te nemen in de nieuwe, maar de Russen, die de oude Bond verlaten hadden, ge- voelden daar niet voor, blijkbaar uit vrees dat er in deze institu- ten anti-Russische elementen zouden zitten. Zo wordt op aile terreinen de samenwerking steeds moeilijker. Tegelijk ko men er hardnekkige berichten, dat de Russen ook o.a. door gebruik te maken van gedepor- teerde Duitse geleerden het geheim van de atoombom zou den hebben gevonden, wat dan hun agressiviteit zou verklaren. In elk geval is de situatie hoog onbehaaglijk. In de zogenaamde Russische zone wordt de invloed van Moskou steeds sterker. In Joego-Slavië is de minister van buitenlandse zaken Soebatsjisj, een vriend der Westerse gealli eerden, afgetreden met twee geestverwante ministers. In Al- banië treedt men scherp op te gen Grieken, die daar in het grensgebied wonen, en die omdat Griekenland in de Engelse zone ligt als vijanden worden beschouwd. Onopgelost blijft de kwestie der Dardanellen, nu er van verenigd optreden der geal lieerden geen sprake meer zal zijn. Op hun eigen houtje gaan de Russen zich beinoeien met Pa lestina hun gezant in Egypte heeft zich onverwachts naar Tel Aviv begeven om van de Rus sische belangstelling blijk te ge- ven. Zo streeft weer ieder zijn eigen belang na. Soldaten, weest niet dwaas!! Sedert onheugelijke tijden heb ben de mannen zich op hun dap- perheid beroemd tegenover de vrouwelijke sekse. Hieruit zijn een aantal spelletjes en goede moppen toortgekomen, doch de ze moeten niet als te ernstig worden opgevat, of als een spie- gel van de enige levensweg. De practijk, enige nachten per week rond te zwerven, als katten in Maart, toont een groot gebrek aan verstand. Vergeet er de mo rde zijde eens van, vergeet je vrouw en kinderen, je meisje en vrienden, en denk alleen aan je- zelf. Naar bed te gaan met iede- re meid, die je daartoe maar be reid vindt, maakt geen Casanova van je, of iemand, die een inté ressante roi speelt. Het wijst al leen maar op gebrek aan karak- ter en een zekere graad van stommiteit. Het gesnoef erna in de barak mag een paar onnozele zielen im- poneren, of een aantal wankele jongeren infecteren, die vroeger de kracht hadden een fatsoenlijk leven te leiden. Maar dat zijn toch geen roemrijke daden wan- neer je ze nader beschouwt. (The Beaten Zone.) De enige waarborg (tegen het gebruik van de atoombom) be- staat daarin, dat een waarachti- ge samenwerking tussen de vol keren moet worden bereikt. (Daily Telegraph.) De Labour regering, geplaatst voor de taak op sociaal en eco nomisch gebied structuele wijzi- gingen aan te brengen, is door- drongen van de noodzakelijkheid haar beleid zo volledig en duide- lijk mogelijk te verklaren tegen over publiek en pers. (News Chronicle.) Een toestand van vrede en vei- ligheid kan slechts bereikt wor den indien de landen èn op eco nomisch gebied, èn wat betreft de internationale veiligheid vol- komen samenwerken. (Daily Herald.) Minister Schermerhorn wilde nog eens extra naar voren bren gen, dat de tijdsomstandigheden meebrengen, dat niet aile voor- nemens steeds ten uitvore ge- bracht kunnen worden. De rege ring komt vaak voor volkomen onverwachte situaties te staan en zij dient daamaar te hande- len. (Commentaar.) Het is een belang voor Neder- land zowel als voor Canada tôt elkander te komen, sociaal en commerciëel. En aan dat deel van het Nederlandse volk, dat scherp is geweest in zijn critiek over onze soldaten, vragen wij onze mannen-in-uniform te zien als normale vriendelijke jongens. die hier gekomen zijn langs een doornig pad, jongens, die niets liever willen dan terug naar dat land over zee, waar de mensen het morele leven en het leven tussen man en vrouw even ern stig opvatten als hier! (Maple Leaf.) Het is met ,,Vadertje Tijd" al- tijd een moeilijk geval geweest! De invoering van een verschil tussen zomer- en wintertijd heeft van het begin af aan grote te- genkanting ondervonden van de zijde der plattelandsbevolking, die er zich dan ook meestal prompt niets aan liet gelegen liggen. Het is daarom juist ten plattelande, dat de torenklokken de verschillende mogelijkheden op dit tijdsgebied disharmonisch demonstreren. (Commentaar) Het Brusselse „Soir" meldt, dat de burgemeesters van 14 ge- meenten in de Pyreneeën in'sta- king zijn gegaan in verband met de slechte organisatie van het verkeer. Zij hebben een ultima- tum gesteld, waarin zij eisen, dat het vraagstuk voor 21 October opgelost moet zijn. Indien dit niet het geval is, zullen zij de stembureaux niet openstellen voor de algemene verkiezingen en de volksstemming. AANVULLENDE BONNENLIJST Voor de week van 21 tôt en met 27 October 1945. Aile bonkaarten 511. 744 250 gr. gort, haverm. enz. 100 grain vermicelli, pud- dingpoeder, enz. 200 gram zout 100 gram cacaopoeder 125 gram jam 100 gr. gedr.Zuidvruchten Bonkaarten 511 A, B, C. 727 250 gr. peulvruchten Tabakskaarten. 02 lrant. import-sigaretten Melk, vlees, aardappelen. A774 2 liter melk B774 3V2 liter melk 745 746 747 748 749 C774 3% liter melk D774 6 liter melk A, B, C, D775 100 gr. vlees A, B, C, D776 1 kg. aardappelen A, B, C777 2 kg. aardappelen B778 1 kg. aardappelen Voor de période 17 Oct.20 Nov. geven de bonnen A, B, C en D 781 recht op het kopen van 3 L. petroleum. Bon v. Honden- en Kattenbrood. Bon 11 met serieletters B, T. W, D, L, R, S en opdruk ,,Asyl" geldig 131 October. Europa wordt uiteengescheurd; het wordt verdeeld in een aantal op elkander naijverige, maar ook noodlijdende kleine staten. De Fransen zijn bezig het Rijnland los te rukken van Duitsland, dat in het Westen reeds is verdeeld in een Engelse zone en een Ame rikaanse, en die zijn weer onder- verdeeid in Beieren, Wurtem berg, Baden en Hessen. Dan komt de rest van Duitsland, het zwaar verminkte Oosten, weer op zichzelf staande, en het bloed- arme Oostenrijk en daaraehter Polen. Naar Polen worden een. paar millioen Poolse burgers uit Rusland gedreven, d.w.z. dat deel van West-Rusland, dat vroeger Pools was. Deze Polen, uitge- schud, omdat ze ailes moeten achterlaten voor de Russen, drij- ven op hun beurt weer de Duit- sers uit die gebieden, welke Po len heeft geannexeerd van Duits land. Vele millioenen Duitsers zwerven rond zonder dak of voedsel, twee millioen ervan zul len worden toegelaten in de Wes terse zone, de overigen moeten proberen aan de hongerdood te ontkomen. Dat ailes moge on- vermijdelijk zijn na de wreed- heden der Duitsers, het gevolg is er niet minder ernstig om: het hart van Europa verkommert. De Polen hebben hooglopende ruzie met de Tsjechen om de stad Teschen in Silezië, waar ijzer en steenkool wordt gevon den, en reeds is er bij grensin- cidenten geschoten. Wat het ver- armde Oostenrijk betreft, het Oostelijk deel onder Russische bezetting is kaalgeplukt en zelfs de olie, waarin de Oostenrijkse regering nog een ruil-object zag, is haar door de Russen ontno- men. De inflatie bedreigt dit land, en toch eist het nog een stuk van Hongarije en van Italië (Tirol) voor zich op. Dan volgèn de Balkanlanden, die uitgeput zich tamelijk koest houden. Maar de Joego-Slaven blijven Triëst opeisen en samen met de Boel- garen (hun vroegere vijanden.) hebben ze dusdanige grensge- schillen met Griekenland, dat men elk ogenblik een uitbarsting kan verwachten. Dit beeld van Europa is niet volledig. en het is niet zô donker gekleurd als de toestand in wer- kelijkheid is. Men zcu er op kun nen wijzen, hoe in bijna al deze landen een verkapte .dictatuur heerst en hoe er schijnverkiezin- gen worden gehouden, waarbij enkele toegelaten partijen met elkaar een lijst van candidaten opstellen en bij voorbaat de ze- tels verdelen, waarna de kiezers dan hun hand mogen opsteken als blijk van instemming. Alleen in Hongarije, althans in Boeda- pest, werd een echte verkiezing gehouden, en daar hadden de communisten geen meerderheid Voor het overige heeft Moskou er de leiding. Heeft Europa af- daan? 12.21 13.04 13.24 15.40 16.13 16.33 21.03 21.54 22.14 PROZENDAG. het klaprozendag. Voor geschiedenis worden ook ip deze wapenstilstands- log 19141918 van doek rozen aan militairen en p aangeboden. De op- ten goede aan invalide n. In afwijklng van de lire kledingvoorschriften de soldaten toegestaan hun uniform te dragen. zijn een herinnering aan van Vlaanderen uit de vaar vele Britten en Ca- ën lieten. De lange reek- en tussen de velden met maakten diepe indruk et zag, en werden tôt kt van de Britse offers rlog. Het thema van een t luidt: ,,In Flanders pies grow amidst the row." (Op de velden van bien de klaprozen temid- lan rij staande kruisen.) t.m. 143 11 tôt en met 25 November 1945. Bonkaarten KA, KB, KC 512. 1 doosje luclfers 141 800 gram brood 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram ehocolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk 3V2 liter melk 123 135 142 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153, 154 Bll, B12 B13 A14 B14, C14 Bonkaarten ItD, KE 512. 235, 236 800 gram brood 237, 238 200 gram bloem 239 250 gr. rijst of kindermeel 240 1 rantsoen gebak 241 70 gram beschuit 242 500 gram suiKer 243 250 gram boter 244 125 gram margarine 245 200 gram kaas 246 100 gr. ehocolade of suikerwerken 247 6 liter melk 248 150 gram vlees 249 1 kg. aardappelen Dll, D12 400 gram brood Ell 250 gr. rljst of kindermeel Tabakskaart Q 413 05, 06 2 rantsoenen tabaksart. (geen Import-sigaretten) Op de broodbonnen kan men Engelse biscuits betrekken, voor over de detail- list of bakker deze nog voorradig heeft. Voor de week van 18 tôt en met 24 November a.s. zullen nog bonnen wor den aangewezen voor vlees, m»lk, aard appelen, grutterswaren, ontbijtkoek, zout, jam, peulvruchten, vermicelli en zuidvruchten. |e lucifers dat af en toe izen brengt menigeen 1 men vraagt zich af, tige stokjes weer een r goed zullen gaan wor- n daarover inlichtingen kunnen zeggen, dat er kleine verruiming van >ch dat overigens de lu- j vooreerst nog een zor- il blijven. oor den leek misschien d te horen, dat de be- njzing de belangrijkste 3e moeilijkheden, waar- nten staan. Doch weini- -ip van de hoeveelheden, massaproduct gemaakt zo vertelde de directie de Hollandse Luciferfa- t in normale tijd de fa- loven en Breda van deze ;n paar doosjes per dag laar kwam dan nog zo vart millioen bij van de irt millioen bij van de 't. Normaal verbruikten Ise Luciferfabrieken te Breda ongeveer 20.000 |aar en daar Staatsbos- is voor een nog verdere de in de laatste jaren terk aangetaste bossen, pans met het derde deel iwens ook de klompen- fie. met andere grondstof- en papier gaat op het c wel, doch een belang- i/oor de productie 1s de Ut. Technische moeilijk- want in zeer vele |ok. m over een lening van 1) millioen. an de Nederl. regering ndelingen gevoerd over en over geheel Amerika jum, met het doel een tde lening van 200 mil- (en. Hoewel enkele ban- ferking geweigerd heb- îandelingen met andere Volgens bankkringen regering de helft van ebruiken voor de veref- irediet van 100 millioen, gesloten. Zij wil weer n op het goud, dat mo- ederal Reserve Bank in ,1s waarborg voor de het sloten lening. bomen komen scherven voor, waarop de kostbare messen der schilmachines vernield worden. De directie heeft daar om thans de beschikking gekregen over de nodige instrumenten, waarmee men verborgen splinters in het hout kan opsporen. De grootste der Nederlandse lucifers- fabrieken, die te Eindhoven, heeft tôt voor enkele weken stop gestaan. thans voegt zij weer een beperkte productie bij die van de zusterfabriek et Breda en de derde Nederlandse lucifersfabriek te Weert. Dit hervatten van de productie moge gelden als een bewijs van het feit, dat ook het brandend probleem der lucifers weer een kleln stapje nader tôt zijn oplossing komt. Rubberconferentle te Londen. Op 19 dezer begint te Londen een conferentie van de Rubberstudiegroep. De Britse en ook de Amerikaanse dele- gatie bestaat uit 9 personen. Nederland zal worden vertegenwoordigd door een delegatie bestaanae uit de neren P. H. Westermann, Handelscomm. van N. O. I. te Londen, hoofd der delegatie; Dr. J. P. Bannler, gecommitteerde voor Indische Zaken aan het ministerie voor Overz. Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc teur der Handels Ver. Amsterdam", A. A. Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; W. Sieuerts van Reesema, dir. Rubber- cultuur Mlj. Amsterdam, allen leden. Plaatsvervangend lid is de heer J. F. de Beaufort. EEN SAPPEMEERSTER KLAAGT Een lezer wijst ons op de slechte con- ditie, waarin de z.g. ,,hooghoutjes" in de gemeente Sappemeer verkeren. In verband met deze klacht hebben wij ons eens persoonl(jk op de hoogte gesteld. Van het Westen naar het Oosten gaan- de, kr(jgen we eerst de brug bij de Geref. Kerk. Deze is vrt) goed. Enkele planken zijn stuk, en kunnen gemakke- lijk worden vervangen. Het ..hoogholtje" bij de Slochterstraat verkeert In wat minder goede toestand. De treden zijn uitgesleten, zodat het afdalen, vooral voor oudere mensen moeilijk is. Boven- dien mankeert een leuning. De brug bij de Victoria Fabriek is er treurig aan toe. De païen waarop zij rust zijn half verrot, de treden zijn zeer uitgesleten en zitten op ongelijke af- standen van elkaar. De leuningen zijn ten dele verdwenen, en voor zover nog aanwezlg gebroken. Hier is reparatle dringend noodzakelljk. dan toch de natuur geweest zp m naar ganse schepping! Toen ik twee maanden oud was kwam er een vreemde op de boerderij, een kleine, dikke man. Hij bond een touw im mijn hais en trok me mee. Samen iepen we langs een paar landwegen, aezer ecntueaen onnanaeinaaraer was, dan de gemiddelde verpleegde van een gekkenhuis. De negenjarige Johannes was het verwaandste en akeligste schepseltje, dat ik ooit heb ontmoet. En zijn speelmakker te worden was mijn bestemming. Het was een verschrikke- suiKerKiontjes. soms bezochten wij sa men de klanten, soms ging hij alleen en liet me in de auto wachten. We door- kruisten de provincie van Noord naar Zuid van Oost naar West, en als we aile plaatsen bezocht hadden, dan be- gonnen we onze rondrit opnieuw Het lopers en op een koopje beluste buiten- lui, die daar samengekomen waren. Ook ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing of had de crisis dan wel de alcohol het hart van mijn baas ver- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere, gebruinde buitenman mijn t zijn ruwe, eeltige han- mijn kop en rug. Heel jf hij bang was mij pijn gespte hij een riem om Ilig liep ik met hem k anders doen? En met ïde ik mijn nieuwe be- loet. m een hond is als die Oppervlakkig en onbe- zijn, maar zij kan ook relief zijn; het leven loge golven opgezweept eilloos diepe waterdalen bedreigd. îjk rustige leventje bij laanderen kwam ik in terecht. De struise bui- gekocht had wâs een îns ging hij met een îee, in de middag ver- ngst in de nabije stad. en goedhartig; 't was huis begon te schijnen in de tuin of achter de Hgen of te fluiten. s goed en hartelijk als de schamele visserswo- eenzaam en verborgen intoppen stond, heerste aarachtige liefde, in ja- sijn verdiept, en door gelouterd. prettig home: ik werd en verwend. Dagelijks pjes en lekkere hapjes ergleden weken, maan- een herfstdag. 's Och- is mijn baar naar zee was onverwacht storm iend had de orkaan om jebulderd. aan deuren en ven- sters rammelend. 's Avonds was de visser niet thuis gekomen. Samen met de vrouw zat ik te wachten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuiden- windje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, zij sloeg een doek om haar hais en ver- dween in de Inktzwarte duisternis. De nacht werd dag, de zon rees tôt het zénith; nog was geen van beiden terug- gekeerd. Ik liep langs het smalle duin- pad naar het strand, dat stil was en verlaten In de zonnige herfstdag. Slechts één mens was er: de vrouw! Woest liep ze heen en weer, zwaaide met haar armen, schreeuwde dwaze be- dreigingen naar de zee, die nu weer kalm was en de zonnestralen duizend- voudig weerkaatste. Somtijds balde ze haar vuisten en dan rolden haar ogen wild in hun kassen. Ze was waanzinnig geworden Ik ging niet terug naar ons huis, ik durfde niet, maar zwierf dagenlang door het land, op zoek naar het huis van mijnheer van Staanderen. Eindelijk vond ik het er woonden vreemden. Een straathond werd ik, die leefde van bedorven resten en eetbare hapjes uit vuilnis emmers, en die sliep in par- ken en portieken. De ellende en ontbe- ringen van dit bestaan mpakten me ziek. Ik sleepte mijn uitgeput lichaam voort langs de straten; ik moest toch etensresten opscharrelen, er desnoods om vechten met andere honden, want ik wilde leven. Op een avond legde ik mij uitgeput op een gracht neer. In de verte lokte een verlichte winkelstraat; een ijle vioolklank drong door een geopend venster. Mijn gedachten verstarden, mijn hoofd werd zwaar en neeg naar de grond, terwijl de blik van mijn ogen verglaasde, wentelde mijn lichaam zich terzijde 's Ochtends duwden mannen van de standsreiniging het hondencadaver in de gracht. Het groene water sloot zich boven het met stenen bezwaarde lijk. H. B.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1