L Avontuur in Bandoeng NIE U WS - wijken van Ferrara vochten. Het vliegvj veroverd. In het pen van het 8e I achter zich. De in N. terug trekkende I door de Geai. luchi stookt. In Japan hebben aanvallen gedaan buitenwijken van doelen bevonden zi brieken te Hitachi maal werden aange' Eden, Stettinius e hun bespreking over beëindigd. Hun di werd bijgewoond d Min. van Buit. Zake Er is omtrent het sprekingen nog niet: Maarschalk Petin aangekomen. Hij vi toelating om het lanc op doorreis naar Fra thans de regelingen naar Frankrijk af. Korte IViedsi Van de zijde der a de bevolking er met druk op gewezen, dai machtiging van den 1 litairen Corrmissaris- tankgrachten te slec gooien. Eventueele aanvrag dernissen - die intuss deezen gelukkig niet hen ons van onze .Cultuurbrengers" te een of andere wijz "uimen, dienen te de Sectie Voorlicl Hoofd-ingenieur le provincie Groi motief om dez lsnog in stand T< gen bruik voor mogelijke v waterstaatkundig gebii De vondst van he Anloo heeft aan het dat hier een zeer gro nen slachtoffer is ge Duitsche overheerschi De mogelijkheid be eenige slachtoffers geidentificeerd. In verband met dit den degenen, die ver milieleden of bekend zijn om gebracht, zoc lijk verzocht een p personen in te levere Commandant, Wester 15, Groningen. De Nederlandsche steeds te Lom i fit vool 'rijde deel !e ministei ns land, indsche eeren Ge I- Verkoping J. A. Gi! Af Europese Problemen. Frederik Hendrik. 1 Hoogezand, 14 Oct. '45. Hoofdstraat 100. Geessien Tonij. Kiel, 6 October 1945. Sluisweg 88. Anne J. M. Oo; Sapj SBinnenland SBuitenland VOORSPEL VAN HET PROCES TE NEURENBERG. H.H. Vee J. SL NAAR HET LAND VAN DE MISDAAD. n. I VI Door d( wegens het o handelsbespre een handelspc aangekondigd V.S. zijn voor Aardappe C590, A591, A130, B130, Zitting w buren geboi dag 1 Oct. Al—A130, A131A260 uur A 261 A391A520 912 uur A A651A780 9—12 u. A: van 14 ui Voor zelf en omgtrek hun bonnen 5 October e 14 uur in dag 6 Oct. Tjuchem en wenweg. Gemeen Bon 636 is g Begin volgen bekende Vish gemeente ver F T. Hartmar geven met b van de gebi Dochtertje Hoogezan< Spoorstraat Met blijds kennis van onze Dochte E Hoogezand v. Royenst H Hiermede onze hart. c vele blijken bij ons 40-j. ondervonden Sappemeer Kleinemeer 1 E. Fa A. Fa Getrouwd Jan Koc Aaltje I die, mede n; Ouders, hart voor de vel belangstellinç hun huwelijk Wehe, (Gi Hiermede onze hart. da: blijken van b' ons Huwelijl Foxhol, Si G. Imbosstra P. de ■M. dt In pacht aal 2.40,00 H.A, (Vosholen) d Te bevr. ter Nots. Mr P Sappemeer. Op Vrijdi '45 te 15 ui Café Por publiek wori Een flin getekend A weg te Siddel erf en tuin, toebehorendi' M. H. Briat Aanvaardinç taling 1 Me betaling vaf wnd. n V ER PA diverse perc Ondergeté nemens bij te verpachte van drie ja? celen kwek rend van 1' Voorwaardt de te verp? te bevrager 's avonds n: Gesloten ingewacht i Te bevr. bi. Noorderstr. tôt a.s. W( blijft open. spreekuur. de betere kennis van het gebrui van kathode-stralen, die door d Britse deskundigen tijdens d oorlog werd opgedaan. Daartoi heeft de verbeterde uitvoerin; van de uitzend-apparaten vee bijgedragen. Er is voorts eei nieuwe méthode uitgevonden, on een groter nauwkeurigheid in de projectie te bereiken. Dit is eer electrisch apparaatje, dat he' lichtboompje van de projectie lamp moduleert. Deze nieuwe vindingen zijn het resultaat var maandenlange intensieve onder- zoekingen door Britse televisie- experts, die daarbij werden ge- holpen door de radar-uitvinder Haar betekenis wordt nog onder- streept door de mededeling der regering, dat Engeland verder zal gaan met zijn vooroorlogse televisie-diensten. Het proees tegen Laval, dat zo smadelijk is geëindigd, niet door de verwachte ter dood veroorde- ling van den beklaagde, maar Met blijdsthap geven wij Zateri kennis van de geboorte van hopen o onzen Zoon en ons Broertje Behuwd- H. Wubbeling. P. Wubbeling-Spiekman Gé en Nannie. Tijd. St. Jozef-Stichting. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze Dochter H, de Vries. N. A. de Vries-Nikitina Siepl ankina îun 35 te herde: Hun da Behuwd- er Verl. Hc Veloofd 21 Oct. 1945 Corry Entjes en Nie. Velthuis. ci u. D 493- Slochteren 257 Jan Klunder en Nantje Velthuis hebben de eer U, mede namens wederzijdse ouders, kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op Donder- dag 8 November a.s., des namiddags om 3 uur te Groningen. Hoogezand. Foxhamster Hoofdweg 139. Groningen, Folkingestr. 20 Toek. adres Foxhamster Hoofdweg 139, Hoogezand Eric Ch. Hurst en Gé Retsema hebben het genoegen U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, dat zal plaats vinden op Woens dag 17 Oct. a.s., 's nam half drie. Kerkelijke inze gening 's nam. kwart na drie door H. Kapt. Tom. Hipp. en Ds. J. Schmidt in de Ned. Herv. Kerk te Hoogezand, Leeuwarden. Hoogezand, Verl. Zui derstraat 18. Receptie 4.305.30 Verl Zuiderstraat 18. Toek. adres Toronto (Ontario Canada). Woensdag 17 Oct. hopen onze lieve Ouders H. G. Messchendorp, S. Messchendorp-Velthuis hun 25-jarige Echtver. te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun Kinderen. Schoten in de nacht wekken slapend Bandoeng. Toen zij hoor- den dat nationalisten Kempeitai wilden veroveren gingen de A.N. P.-Aneta correspondent een een Austr. journalist er op uit. Zij ontmoetten een auto met natio nalisten, die een witte v'aS voerde, en op weg was naar het Kempeitai hoofdkwartier om 'n regeling te treffen voor het sta- ken der vijandelijkheden. De joumalisten stelden voor lopen- de, tezamen met een der natio nalisten naar het hoofkwartier te gaan, en dit plan werd aan- vaard. Later voegde zich nog 3 officieren bij het groepje. en met z'n zessen, omgeven door enige met van ailes en nog wat bewa- pende jongens van 14-18 j. (twee van hen bezaten zelfs geweren, maar het was verboden daarvan gebruik te maken) gingen zij verder. Langs de weg lag het lijk van een Japanner naast een bloemenstalletje, waarvan de Hcden verzeker loofs on, Moeder, Grootmo in de bijna 65 Juli 193 Frederik Sappemei E. Schee T. Meijei H. Meije: E. Schee J. Scheer Sch B. G. Se! Slo W. Schei J. Scheeri Eeld G. T. Oc F. Scheeri en De begi hebben o 18 Oct., Zij, die de laatste te bewijzei 1 uur aan verzocht. Donderdag 18 October hoopt onze lieve Grootma Wed. J. Mulder-Fenker haar 95ste verjaardag te herdenken. Dat zij nog lang gespaart mag blijven is de wens van haar lief- hebbende Kleinkinderen. Borgweg, Oct. 1945. Jakob, Henderika en Eildert. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van belang- stelling bij ons huwelijk ondervonden. Veendam, Jacob Brug- gemalaan 106. E. Teunis. J. A. Teunis—Tijdens Heden voile verzt geloofs, c Zuster, 1 en Tante An nette Weduwe ringa. Sappemeer. Fam Fam Fam PLAATSELIJKE BERICHTEN Sappemeer. Op 25 Oct. geeft de Apach Filmstichting 2 voor- stellingen in het hôtel Struve. Er worden films over Indië ver- toond. Hoogezand. Op 16 dezer wer den bij de N.V. Cartonfabnek Beukema Co. twee jubilea ge- vierd. De heren J. Hoving (pro- curatiehouder) en M. J. Molter (papiermaker) herdachten het feit, dat zij 25 jaar bij de firma in dienst zijn. Door directie, com- missarissen en personeel werden hun bloemen aangeboden. De gemeentelijke politie te Hoogezand is dag en nacht tele- fonisch te bereiken onder no. 458. J Woensdag zijn m de Kiei- sterstr., hoek van Royenstraat 4 auto's geslipt, ni. 3 personen- auto's resp, om 6 uur, 8 uur en 8.30 uur, en een Canadese wagen Het laatste geval geschiedde omstreeks 10 u. en daarbij weicl een wagen met turf omvergere- den. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Zondag reed tengevolge van slippen in de Kielsterstraat een auto tegen een hek. Maandag had een zelf de ongeval plaats. Kielwindeweer. 17 dezer ver- gaderde in café Piest de Plattel. Vr.ver. Tôt best.leden werden gekozen de dames Flik-Reinders, Smit-Weites, Lambers-Douwes, de Lange-Bouwman en Vegter- Schraee. Tôt prov. afg. mevr. Flik-Reinders. De afd. telt thans 42 leden. Westerbroek. Gisteren her- dacht de heer Jan de Groot de dag waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de Scheeps- werf v. d. Werff. Hamweg. Maandagmorgen ontdekte de landb. H. Danus eeft zodanige broei in zijn hooi, dat hij de brandweer alarmeerde. Het hooi ging verloren, doch verdere schade kon worden voorkomen. Schildwolde. Op een vergade- ring voor dames, op 10 dezer in 't hôtel Wijgschelheim gehouden, werd. nadat door mej. T. v Slo- het woord was gevoerd, besloten tôt de heropridhting van de Huis- vrppwen Ver. De oprichting van eet® Plattelandsvrouwen Verem- giftg werd door de meerderheid der aanwezigen verworpen. Een volgende vergadering zal in de tweede helft van Nov. worden gehouden. verkoper door de strrjd was ver- dreven. Daarna passeerden zij een weg waarlangs Japanse sol- daten stonden, gewapend met mitrailleurs en mortieren. Voor het hoofdkwartier stond een co lonne pantserwagens en vracht- auto's vol met soldaten, binnen waren Sam Shu, voorz. der Ban- doengse nationalisten en de commandant der bijzondere po litie, Harsono, een nationalist, zo extremistisch, dat hij weigert instructies van de nationalisti- sche autoriteiten te aanvaarden. Volgens hem was overeengeko- men het hoofdkwartier aan de nationalisten over te dragen. Maar toen hij dit hoofdkwartier betrad had hij een klap in het gezicht gekregen, en door die klap was de strijd tussen natio nalisten en Japanner s ontketend. Door de bemiddeling der repor ters staakten de Japanners het vuren en waren de nationalisten bereid hun troepen terug te zen- den. Toen de joumalisten ver- trokken waren hoorden zij nog hoe Soehari telkens weer zijn mannen toeschreeuwde naar huis te gaan, maar tevergeefs. Tel kens weer kwamen de "jongeren terug. Een bewijs hoe weinig gezag de nationalisten hebben over deze jongeren. M. H. C. „Dash". Zaterdag 20 Oct. a.s.: Daring II Dash n. Aanv. 3 u. Vertrek p. fiets 2 u. station H.S. Opste'll.: P. Spaak, J. Eikema. G. K. de Vries, A. Doombos, F. Huizinga (aanv.), H. Jonker Hzn., H. Benthem, H. Tuin, R. Wortel- boer. F. Smit, A. Wayon. H.C.W.Dash III. aanv. 2 u. Vertrek per trein 12.24 station H.-S. Opstell. H. Jonker Kzn., E. R. M. Smit, P. Homan, C. Ja- o-er, D. J. Eikema (aanv.), B. Geling, J. B- Smit, H. v. d. Werff, A. Gorter, A. v. Alteren, H. Hoepman. De dameswedstrijd G.C.H.C. 1 Dash I vervalt. Waarschijnlijk Zondag a.s. Dash IG.H.B.S. I (heren). V.V. „KWIEK Kwiek IIH.S.C. IV, aanvang 2 u. F. v. d. Werff, J. Gibcus, H. Clobus, H. Drent, H. Geling, J. Geling, B. Bulder, G. Scheen, J. Hanekamp, M. Scheen, A. Wayon. Kwiek III—Noordbroek II. aanv. 12 u. R. Scholtens, N. Mul- der, H. Wijnants, H. Visscher, H. Haverkort, H. Wijnants Jr., D. Deiman, A. Duitser, G. Galder- mans, A. Stoklcel, H. Mulder. Res. A. Eising, N. Wilbrink. Veld klaar maken H. Clobus en H. Geling om 10 uur. Slochteren, 11—17 October '45. Geboren: Paul Menno, z. v. u. Bos en F. Drenth, Siddeburen; Soetje, d. v. J. Tammenga en A. Aten, Sdharmer;Gerrit. z. v. G. Watsing en G. Schneiders, Kol- ham; Albert, z. v. J. de Vries en G. Doornbos, Slochteren; Tonnis, z v. J. Mulder en A. E. van der Molen, Siddeb.; Pie ter Hessel, z. v. P. Meijer en H. Mezach, Sidd. Ondertrouwd: J. Uildriks, 32 j., en N. Koning. 23 j.. b. v. Kolh.; Th. Medema, 33 j-, Meedhuizen, en N. J. Haan, 27 j., Hélium. Getrouwd: F. Lode, 29 j., Nie- zijl en K. G. Jager, 28 j., Hélium. Overleden: P. Holman, 33 j-, echtg. van G. Haan, Siddeburen, T. Telkamp, 64 j., echtg. van E. Pijper, Meedhuizen; J. Mossel, 58 j., echtg. van G. Hommes, Slochteren. Zuidbroek, H—17 October '45. Overleden: Johanna Egberdina van Dijk, 77 j., echtg. van Jan Schreuder; Harm Redelcer, 51 j., echgt. van Antje Hut. KERN EN VAN BRIEVEN. De C.P-N. en de Nood-Gem.Raad Het bestuur der C.P.N. (De Waarheid) afd. Hgz. wijst erop, dat het bij velen verwondermg zal hebben gewekt, dat deze partij niet in de nood-gem.raad is vertegenwoordigd. In verband daarmede geeft het de volgende verklaring. Bij het samenstellen der noodraad, was het de taak van den Burgemeester zich tôt de vroegere leden te wenden. Daar de C.P.N. in de laatste sa- menstelling van de raad geen zetel had, is deze partij niet tôt bespreking uitgenodigd. Dit laatste betreurt het be stuur ten zeerste en spreekt de hoop uit, dat zij na de gem.raads verkiezingen welke in December worden gehouden, wederom in de Raad vertegenwoordigd zal zijn. SPORTKL ANKEN Programma voor Zondag: Voetbal. H.S.C. IAppingedam 1, 2.30 u. FroombosH.S.C. IH 2 u. F .V.V. IIHoogezand m 2 u. Kwiek IIH.S.C. IV 2 u. Kwiek inNoordbroek II 12 u. Juniores B II HoogezandF.V .V Juniores A II HoogezandV eendam Adspiranten B: F. V.V .—H.S.C. A: H.S.C.—H.S.C. II Kandbal. W.I.K. IJahn 2 I H.W.C. II—W.I.K. II 9 u. 10 u. 10 u. 11 u. 3 u. 10.30 u. Hoofdred.: R. F. Kremer; Red. J. D. B. Lammerts en H. Bonewit Predikbeurten, Zondag 21 Oct. Ned. Herv. Kerk. Sappemeer: 10 u. ds. C. A. Schenk; Afscheid; Extra Coll. Hoogezand: 10 u. ds. Glas van Scheemda. Westerbroek: 7 u. ds. Brouwer H.A.. Kinderkoor. Kropswolde: 10 u. mej. Hoving (Oogstdienst) Kielwindeweer: 10.30 u. ds. Wasch. Harkstede-Scharmer: 9.30 u. d. hr. Pruijsen; 3 u. ds. Gras, Jeugddienst. Slochteren: 10 u. ds. Lieve; H. Doop. Kolham 10 u. ds. Mr. Schoen- maker. Froombosch: 7 u. d.hr. Blaauw- wickel. Schaaphok: 3 u. d.hr. Blaauw- wickel. Zuidbroek: 10 u. ds. van Mullem onderw. De gallonclub (He- breën 9 vers 14). Noordbroek: 10 u. ds. v. d. Mei- den. Stootshom: 3 u. ds. v. d. Meiden Doopsgez. Gem. Sappemeer: 10 u. ds.R.de Zeeuw Geref. Kerk. Sappemeer: 9.30 u. ds. W. Tom, 4.30 u. ds. L. M. Wynia. Martenshoek: 10 u. ds. L. M. Wynia; 4 u. ds. W. Tom. Ned. Herv. Kerk (Ev.) Sappemeer: 10 u. ds. Gras van Harkstede; 4 u. d.hr. K. Pruijsen. Baptisten Gemeente. Hoogezand: 10 u. Kinderkerk; 4 u. ds. Hekhuis7 u. Jeugdd. Foxhol: 9.30 u. bijbelbespreking; 4 u. Ev. Wolters; 7.30 uur J eugddienst. Verenigingsmededelingen. Voetbal ver. H.S.C. Training: A.s. week is de training bp Stru- vé als volgt vastgesteld Dinsd. 23 Oct. van 6—7 jongste Adsp.; van 7—8 oudste Adsp. en lagere elftallen; van 89 le en 2e elf- tal. Donderdag 25 Oct. van 7—8 bespreking met de lagere elftal len; van 8—9 bespreking le en 2e elftal. BTTRGERLIJKE STAND. Sappemeer, 1117 October 45. Geboren: Erik Gérard Sep, z. v. Albert Omta en Elizabeth Bartels, Oldehove; Alida Hille- chien, d. v. Sievert Eefting en Rika Jungman: Femmi Antje Elsina, d. v. Wilko Schut en Alida Grietje Reinek; Petronella Christina Maria, d. v. Gerardus Bernard Stiekema en Jacoba Koreman, Hgz.; Frederik Hen drik, z. v. Hendrik Wubbeling en Pietertje Spiekman, Hgz.; Jantje Henderika, d. v. Henderi- kus Kerstholt en Betje de Vnes, Hoogezand. Ondertrouwd: Jacob Milius, 25 j., Gron. onl. te Hgz. en Jo hanna Maria Henderika Lieber- om 25 j., Gron. onl. te Spm.; Roelf Wolthuis, 29 j., Spm. en Aaltje Bos, 25 j., Hgz.; Gordon Leslie Ward, 22 j., Toronto en Martha Buurke, 22 j., Spm. Getrouwd Mathieu Henricus Antonius Lambert Hardij, Eind- hoven en Reina Johanna Groe- neveld, Sappemeer. Overleden: Klaas Medendorp, 69 j-, wedn. van Geessien ten Cate;' Annette Bergman, 64 j., wed. van Frederik Scheeringa. Hoogezand, 11—17 October '45. Geboren: Pouwelina, d. v. Sebe Buitenkamp en Klaziena ten Cate, Foxham; Hendrik, z. v. Hendrik van Bruggen en Gine Laan, Foxham. Ondertrouwd: Jacob Milius, 25 j. Hgz. en Johanna Maria Hen derika Lieberom, 25 j., Gron.; Cornelis Bemardus Boer, 27 j., Wlnschoten en Maria Helena Groen, 25 j., Winschoten; Gérard de Groot, 29 j., Noordbr. en An nie Eppie Jager, 24 j.. Hgz. Getrouwd: Gerardus Gregonus van der Hoek, 34 j., Gron. en Johanna Catharina Gibcus, 34 j. Martenshoek Eric Charles Hurst, 26 j., Toronto (Canada) en Geessien Retsema, 20 jHgz. Overleden: Iemeltje Luppes, 83 j., Hgz., wed. van Harm Spor- tel- Berend Kremer, 91 j.. Hgz., wedn. van Geesie Mulder; Klaas Medendorp, 69 j-, Spm., wedn. van Geessien ten Cate. Graanbeurs Groningen. Witte tarwe f 17.50f 18.50, rogge f 17.00—f 18.10, wmter- gerit f 17.00—f 18.10, zomer- gerst f 17.50f 18.75, witte ha- ver f 15.00—f 15.75. groene erw- ten f 19.00— f 22.50, paardebo- nen f 17.00f 18.50, wierdebonen f 17 00f 18.50, waalse bonen f 20.00f 24.50, koolzaad f 44.49, karwijzaad f 40.46, blauw maanzaad f 80.90. AmsterdamTwente door de lucht. Woensdag j.l. vond in het bij- zijn van talrijke autoriteiten de opening plaats van de luchtlijn Amsterdam-Enschede. De dienst is door de regering ingesteld en wordt geëxploiteerd door de K.L.M. GAS EN ELEOTRICÏTEIT. De eleectriciteitsrantsoenen voor de winter zijn verhoogd voor de 5e en 6e période met 8 resp. 12 kwh. en voor de le en 2e période 12 resp. 8 kwh. Al naar gelang de 5e période in Aug. dan wel m Sept, is ingegaan bedragen de nieuwe rantsoenen dus achter- eenvolgens 20, 35, 38 en 27 kwh. of 26, 38, 34 en 24 kwh. De kookrantsoenen voor al- leenwonenden zijn met ingang van 16 Oct. verhoogd voor ga.s van 17m3 tôt 28 m3 en electri- citeit van 42.5 kwh. tôt 70 kwh. per période van 60 dagen. Canadees-Nederlandse Hmvelijken. Dagelijks komen plm.-40 aan- vragen voor huwelijken tussen Can. militairen en Ned. meisjes bij het Can. hoofdkwartier bin nen. Zodra scheepsruimte ter beschikking komt zal de Ned. bevolkingsgroep in Canada, die 140.000 zielen telt, op flinke ver- sterking uit het Moederland kun- nen rekenen. Belgische Ambassadeur in Nederland. ,,Belga" vemeemt, dat de heer Nemry, de Belgische Ambassa deur te 's-Gravenhage, die thans in Londen verblijft op 23 dezer zijn post zal betrekken. CANDA LEVEKT PAARDEN EN GRAAN. Met het s.s. .Henry Dearborn" dat Zaterdag a.s. te Rotterdam wordt verwacht, zullen weder 367 paarden worden geïmpor- teerd uit Canada, alsmede een hoeveelheid graan. Het schip zal ligplaats nemen in de Merwede- haven. De 24.000 woorden bevattende acte van beschuldiging tegen de 24 voornaamste oorlogsmisdadi- gers, welke door het trubinaal te Berlijn is ontvangen is te Lon den, Parijs, Washington en Mos- kou gepùbliceerd. Er wordt in gezegd, dat de nazileiders 25 jr. hebben samengespannen om de heerschappij over de wereld te veroveren. Zij worden verant- woordelijk gesteld voor de we- reldoorlog. Verder wordt hen het aankweken van rassenliaat en de gedachte „Herrenvolk" ten laste gelegd. De Belgische Koningskwestie. De Belgische premier v. Acker heeft het volgende communiqué gepùbliceerd: ,,De regering heeft aile politieke partijen in het par lement in kennis gesteld van een document, dat de regering ont vangen heeft van Am. autoritei ten. Het doc. bevat minuten van Dr. Schmidt inzake het onder- houd, dat de Koning 21 Nov. '41 met Hitler had. De regering heeft besloten de publicatie van het document uit te stellen tôt de inhoud ter kennis van Koning Leopold is gebracht." Thans komt bericht binnen, dat zowel de senaatszitting waarin de Koningskwestie zou worden afgehandeld, als aile vergaderingen, waarin deze zaak zou worden besproken zijn ver- daagd. IN HET KORT. Er is een financiële over- eenkomst gesloten tussen Ned. en de V. S. De Am. bk. v. Impt. en Expt. leent ons land 50 mil- lioen 2% Ondergeteker beleefd aanbe aankopen va: Runderen op guningen Erkend V Schild Nadat ik weer naar de cel was gebracht wilde ik weer wat eten, doch ailes in mijn gezicht was zo pijnlijk, dat ik niets door m n keel kon krljgen. Mijn celgenoten waren uitgehongerd en ofschoon ze het betreurden, dat ik niet kon eten, waren ze van de an dere kant blij, dat ik hun toe- stond op het voor mij bestemde portie aan te vallen. Ze wîerpen zich er op als uitgehongerde wolven en toen ze ook deze portie naar binnen hadden ge- werkt, vertelden ze mij, dat ze althans voor één middag een iets meer voldaan gevoel hadden. De S.D.schurken, landwachten. e.a. gepeupel, dat in het huis van bewaring en op het Schol- tenshuis vertoeft, spreken van een verhoor doch bij de meer z.g. ernstige vergrijpen tegen de Duitse weermacht kan men niet spreken van een verhoor doch beter van een mishandeling. Ik heb mij toen tenminste wel eens afgevraagd hoe het moge- lijk was dat de Duitse misdadi- gers hier in ons eigen land de z.g. politieke gevangenen maar konden mishandelen zoveel ze wilden zonder dat hieftegen door onze eigen politie maar iets aan was te doen. Ook het z.g. gerecht op het Scholtenshuis bleek uit niets anders te zijn samengesteld dan uit rasechte misdadigersty- pen. In de diverse mishandelmgen is het geboefte erg vindingrijk. Er werd veei gewerkt met de koud waterstraal. Men moet zich dan van aile kleren ontdoen en vervolgens wordt op de rug en andere plaatsen een krach- tige koudwaterstraal gericht en wanneer zo'n straal een korte tijd op dezelfde plaats op het lichaam is gericht krijgt men het gevoel alsof er een gat ont- staat en het koud water dwars door het lichaam wordt gespo- ten- zoals valt te begrijpen een vreselijk gevoel. Wanneer men tfjdens de een of andere mishan deling bewusteloos wordt, zijn de manieren die ze er op na houden om iemand weer bij te brengen barbaars. 's Nachts wanneer men op de strozak ligt schrikt men dikwijls wakker door gegil. Het gebeurt nog al eens dat ze vermoeden, dat iemand iets weet en dan wordt gedurende de gehele nacht de mishandeling voortgezet. Eens werd ik 's nachts wakker en toen bleek mij dat een S.D.- schurk bezig was met iemand. die geheel bloot was en met handen op de rug vastgebonden, door een hoepel te laten sprin- gen en dan telkens er met een zweep op te slaan. U zult zich kunnen indenken wat dit zeggen wil. in de winter met een naakt lichaam, in een koud tochtig vertrek en met de handen op de rug gebonden door een hoepel te springen, te vallen en daarbij zweepslagen te krijgen. Wanneer men ook tôt degenen behoort die „emstig" zijn en worden mishandeld, kan men zich voorstellen hoe men telkens schrikt wanneer de sleutel in de celdeur wordt gestoken. Bij de diverse mishandelmgen wordt het slachtoffer wegens lich. gebreken of ziekten in het geheel niet ontzien. (Wordt vervolgd.) Distribuîiedienst HOOGEZAND met Agentschap SAPPEMEER. Petroleum voor verlichting. Hiervoor komen uitsluitend in aanmerking gezinnen en alleen- staande personen, die op geen enkele andere wijze hun woning kunnen verlichten. Aanvraagtor- mulieren dienen afgehaald te worden op Maandag 22 Oct. a.s. van 912 uur. De volledig inge- vulde formulieren moeten met de stamkaarten van aile gezinsle- den Woensdag 24 Oct. a.s. weer worden ingeleverd. Zelfverzorging. Maandag 22 Oct. a.s. wordt weer begonnen met de inname van de bonnen wegens zelfverzorging. De bon nen moeten ongeleverd worden op dag en uur, aangegeven op 't oproepingskaartje. De volgende bonnen moeten worden ingele verd: Vlees: 740, 742, A B C D 771 en 775. Melk: ABC 751,

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 2