Amerika Contra Rusland W NIEUWS fer Fabricage r Balans V erkiezingsresultaten X 1 A Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Buitenlands overzicht Moeilijkheden in Engelands buitenlandse politiek, Uit de ERELDPERS Spoorwegnieuws. Bonnenlijst Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer De Wereld wacht op Daden. van de Oorlog Plaatselijke Berichten. Sportklanken SBintienland ^Buitenland •ruiming van de distributie verwacht j L i 74ste Jaargang ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 OOST-GOORECHT ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES 10 et. p. mm. Zogen. ..Kleintjes", minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg,. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 de Joden dus bondgenoten van Enge- land en Amerika. Daartoe geeft ook aanleiding een Engels plan (van de commissie-Peel) dat Palestina wil ver- delen in een Joods en een Arabisch deel, terwijl de grote havensteden en Jeru- zalem onder Engelse contrôle zouden blijven. Daar zouden dan de Engelee vlont pn itninrnînmfl nVitnri wnivion aoman. De schuld, dat de wetenschap der atoomenergie niet gedeeld wordt ligt niet bij één mogendheid. Trouwens, Rus land heeft daaraan niet de minste 74e Jaargang WOENSDAG 24 October 1945 ABONNEMENTSPRIJ S f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES: 10 et. p. mm. Zogen. „Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) OOST-GOORECHT Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 In vervolge op onze, de vorige week gepubliceerde dienstregeling der N. S. in ons rayon, laten wij hieronder een opgave volgen van de voornaamste aan- sluitende verbindingen: GRONINGEN—LEEUWARDEN 6.22 8.25 14.15 16.22 18.16 ARDENGRONINGEN. P4 9.20 12.03 16.30 19.15 19 11.05 13.23 18.15 21.— INGEN—ASSEN i.02 5.57 9.01 14.39 18.— 1—GRONINGEN )4 13.53 19.16 20.28 22.51 10 14.29 19.52 21.11 23.27 in 5.57, 9.01 en 14.39 van Assen naar Deventer ng naar Holland. No. 53 INDONESIE Verklaringen van Moh. Hatta. Britse versterkingen te Semarang gearriveerd. Nadat de Indonesisehe Radio zich tôt Engeland had gewend, heeft zij ook een beroep gedaan op président Truman. Zij eiste de terugtrekking der Nederl. troepen uit Batavia, welke troe- pen volgens haar Amerikaanse uniformen dragen en uitgerust zijn met Amerikaans materieel. Indien aan deze eis geen gevolg wordt gegeven dreigde zij, dat de stad omsingeld zal worden. De uitlatingen van Moh. Hat ta zijn echter veel gematigder. Hij verklaarde, dat de ,,Repu- bliek Indonesia" lid wenst te worden der Verenigde Volkeren, maar dat ze met deze organisa- tie nog geen contact had verkre- l. Verder ver Sij er als particulier /erder vçrklaarde hij, dat geen be- zwaar tegen had met de Neder- landse autoritelten besprekingen te voeren, doch wel in de kwa- liteit van vice-president. Het orgaan der nationalisten, de ,,Merdeka" bevat een medede- ling van Hatta, dat hij het niet eens is met de uitbarstingen van woede der bevolking, hij verbiedt zowel uitdrukking als daad van „oorlogsverklaring" en ,,heilige oorlog". De Brits Indisehe troepen, die in de afgelopen week Semarang hebben bezet beheersen thans de openbare gebouwen en hebben ook de kampen onder hun con trôle gekregen. De bezetting ge- schiedde zonder incidenten. Na dat geallieerde officieren met Indonesiërs en Japanners hadden geconfereerd werd aan beide zijden gevolg gegeven aan het verzoek de wapens neer te leg- gen. V66r de conferentie was de toestand gespannen geweest, en De geest van samenwerking, die men na de oorlog verwachtte is uitgebleven. Wantrouwen en chaos heersen overal ter wereld. Bevinden wij ons op een hellend vlak, dat ergens in de diepte eindigt in een nieuwe oorlog? Wij vragen ons af: zijn wij van een vooroorlogse chaos in een na-oorlogse gekomen, van de regen in de drup? Niemand wil oorlog, nu niet, en ook niet in het verleden, en toch manifeste- ren zich overal zijn schaduwen. De verhouding tussen Rusland en de overige geallieerde mo- gendheden is niet gunstig en wordt vertroebeld door weder- zfldn wantrouwen, dat in Rus land vermoedelijk zijn oorzaak vlndt in het geheimhouden van het reeept van de atoombom. Anderzijds beschuldigen Enge land en Amerika Rusland ervan, dat het bezig is een Oost-Euro- pees blok te vormen, en het tot- standkomen van een Westers blok bestrijdt. De Balkan is als het ware een heksenketel, en er is weinig voor nodig de kokende en borrelende massa te doen overkoken. Uit Zuid Amerika komen berichten over strubbe- lingen, en de bevolking van Ned. Oost Indië en Frans Indo China is ten dele in opstand. Toch heeft deze oorlog, even- als aile grote oorlogen ook goede dingen gebracht. In de eerste plaats vooruitgang op technisch gebied, zoals perfectionering van de luchtvaart, en deze technische vooruitgang vindt zeker zijn be- kroning in de contrôle over de atoomenergie, die de wereld in de toekomst bijkans fabelachti- ge mogelijkheden biedt. Verder zullen ook vele sociale verbete- ringen tôt stand komen. Maar deze vooruitgang heeft het mensdom moeten betalen met millioenen jonge levens, met vernielde steden, met een ellende waarvan men de omvang nog niet kan overzien. Wanneer men dat beschouwt moet men con- stateren, dat de vooruitgang op technisch en sociaal gebied, die toch had gekomen, doch waar van het tempo door de oorlog is versneld, tegen veel te hoge prijs is verkregen. in de voorafgaande nacht hadden Indiërs 150 Japanners vermoord. Volgens de B.B.C. zijn Maan- dag Britse versterkingen te Se marang aan land gegaan, en worden in de loop van deze week verdere Nederlandse troepen- contigenten verwacht. Zaterdagmiddag heeft eeti de- legatie bestaande uit 50 Nedet- landers en 50 IndonesitSrs aan min. près. Schermerhorn een petitionnement over Indonesië overhandigd, waarin wordt aan- gedrongen op overleg met Soe- karno teneinde te voorkomen dat Nederl. en Indonesisch bloed zal vloeien. Prof. Schermerhorn zei: dat na wat gebeurd is, helaas niet ailes kan geschieden zonder maatregelen, die voor beide par- tijen met droefheid gepaard gaan De hr. G. A. v. Bovene. voorm. hoofdred. van Aneta, die momen- teel in ons land vertoeft, heeft 2 belangrijke punten aangestipt. In de eerste plaats wees hij erop dat van terugkeer der Nederlan- ders geen sprake is; zij hebben Indië nooit verlaten, en hebben met de bevolking ailes doOrstaan wat de Japanners hun hebben opgelegd. Verder meende hij, dat het opruimen der oude Kol. poli tiek, waarover de Nat. Bew. steedB spreekt ge-lijk is aan het opentrappen van een openstaan- de deur, omdat weldenkende Ne- derlanders al 50 jaar bezig zijn met het opruimen van de restan- ten vair de oude kol. sfeer. Resumerende kunnen wij zeg- gen, dat er de laatste dagen met uitzondering van de bezet ting van Semarang weinig belangrijks is gebeurd. Er is veel gesproken. De ogen van de fanse wereld zijn gericht op In- onesië. Die wereld wacht op daden. Sappemeer. Vrijdagavond hield de N.V.B. een algemene vergadering in het hôtel Struvé. Er werden propagandistische re- devoeringen voor de Beweging gehouden. De voornaamste woordvoerder, de heer Hulsman deelde mede dat er besprekingen gaande zijn tussen de N.V.B. en vier belang rijke politieke partijen om met de a.s. verkiezingen met één candidatenlijst te verschijnen, teneinde de mogelijkheid te scheppen tôt het vormen van een goed gefund. kabinet. In dit ver- band wees spr. op het feit, dat we sedert 1918 10 regeringen hebben gehad, waarvan 7 als zwak gequalificeerd moeten worden. ,,Alle politieke partijen", al- dus spr. kunnen aan de N.V.B. hun medewerking verlenen." Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de heren Ir. Vondeling en Dr. Vondeling. Het gebouw ,,De Wilder- vanck" alsmede de erbij behoren- de landerijen is door de Famille Wildervanck te Meeuwen (N.B.) ondershands verkocht aan d.hr. J. A. Boelkes, directeur van het Instituut Boelkes, dat thans reeds in genoemd gebouw is ge- vestigd. Hoogezand. Wederom zijn Zon- dag drie auto's geslipt in de Kielsterstraat, hoek van Royen- straat. Hierbij is een wagen met aanhangwagen tegen een hek gebotst. De chauffeur heeft nog kans gezien het gevaarte veilig in een gang te loodsen. Indien hij hierin niet geslaagd was, zou een gevel vernield zijn. Thans is bij deze gevaarlijke bocht een waarschuwingsbord geplaatst, met een rode vlag er- aan bevestigd. Volksherstel Hoogzand. Wilt U bij de tweede inzameling ook denken aan leesboeken? Ai le leesboeken van de bibliotheken in Heveadorp-Doorwerth zijn verloren gegaan. Laten we trachten deze maand een flinke partij boeken naar het getroffen gebied te kunnen zenden. Westerbroek. Het echtpaar Luitje Huisman en Geessien Pot, herdacht Woensdag 1.1. onder grote belangstelling zijn 60-jari- ge echtvereniging. De bruidegom vierde die dag bovendien zijn 83e verjaardag. De bruid is 79 jaar. Tôt de vele bezoekers behoorde ook het dag. bestuur der gem. Hoogezand, vertegenwoordigd door burgemeester Tuin, wnd. secr. Hellinga en weth. Klok. Bevordering der Nederlandse export naar de geallieerde landen Voor de oorlog was de Neder landse export voor een groot deel aangewezen op onze Oostelijke buren. Duitsland was een belang- rijk afzetgebied voor onze tuin- bouw- en onze zuivelproducten. En hoewel dit afzetgebied door bepalingen van de Duitse over- heid, en door de clearingover- eenkomst, welke tengevolge had dat de exporteurs geruimen tijd op betaling moesten wachten, in de laatste vooroologse jaren sterk is ingekrompen, was de Nederl. export naar Duitsland toch nog steeds van betekenis. Het Duitse afzetgebied is thans vervallen. Voorlopig zal Duits land niet kunnen importeren, en naderhand zal de omschakeling van industrie- tôt agrarische staat de import van vele onzer producten overbodlg maken. Wy hebben voor onze produc ten, zowel voor landbouw- en zuivel- als voor industrieproduc- ten nieuwe afzetgebieden nodig, en wij zullen nieuwe markten moeten zoeken vooral in de ge allieerde landen. Teneinde, speciaal in de toe komst de Nederlandse productie- capaciteit te kunnen opvoeren, is door de geïnterresseerden be- sloten een gezamenlijke export- propaganda in het buitenland op touw te zetten. Dit plan trok de aandacht van de ex-p.m. R.A.F., en deze deed het voorstel, reeds over enkele weken een serie an nonces in de New Yorkse bladen te laten verschijnen. Deze vorm van publiciteit meent men te kunnen bereiken door samen werking van aile belanghebben- den. Voor inlichtingen kan men zich wenden tôt de Section Pu- plicity N.I.S. (Netherlands In telligence Service) Anton de Haenstraat 118 te 's-Gravenhage In Frankrijk zijn algemene verkiezingen gehouden en daar aan verbonden was een référen dum over De Gaulle's voorstel inzake een nieuwe constitueren- de vergadering met beperkte bevoegdheid. Volgens de plannen kan de wetgevende vergadering SPOORWEGNIEUWS. De nieuwe dienstregeling, die bij de Nederlandse Spoorwegen is verschenen, bevat voor ons gewest geen wijzigingen. In de treinenloop in het Westen en het Zuiden van ons land zijn enige veranderingen gebracht, doch in het algemeen brengen deze geen vergroting van de frequentie met zich mee. Van de zijde der N. S. wijst men er op, dat de schaarste aan materiaal een behoorlijke exploi- tatie van het net verhindert. Een groot deel van het Nederlandse wagenpark is naar Duitsland ge- sleept, en wat er daar van terug- gevonden wordt is meestal ver nield. Onze electrische treinen b.v. zijn destijds naar Hamburg gebracht, doch daar bleek dat men deze niet gebruiken kon. Men is toen aan het slopen ge gaan, waarbij zelfs de bekleding van de banken is verwijderd. Binnenkort zal het teruggevon- den materiaal, zowel tractie als wagons, druppelsgewijze naar ons land temgkomen. Maar de grote moeilijkheid is om het ge- havende materiaal weer bruik- baar te krijgen, want ook de werktuigen uit de herstelwerk- plaatsen zijn door de Duitsers geroofd. In ons land is op het ogenblik nog slechts één kleine werkplaats welke geheel in tact is. Een treinenloop, zoals wjj dat voor de oorlog gewend waren, kan men dan ook, vooralsnog niet verwachten. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Enige gegevens over Textlel. De laatste tjjd deden de ge- ruchten de ronde, dat binnenkort de textiepositie aanmerkelijk verbeterd zou worden. Enkele winkeliers lieten zich hierdoor zelfs verleiden, diverse artikelen zonder punten af te leveren. Thans bereiken ons echter be- trouwbare berichten, dat de tex- tielpositie nog steeds zeer slecht is en niet eerder dan tegen het voorjaar een betere productie- mogelijkheid mag worden ver wacht. Het schijnt dat de kolenpositie hier ook remmend werkt, ter wijl anderzijds voor de meest noodzakelijke bedrijven en nood- gevallen zoveel nodig is, dat de burgerbevolking voorlopig nog niet aan de beurt komt. Het Rijksbureau Distex heeft inmiddels een waarschuwing ge- publiceerd, dat het de winkeliers ten strengste verboden is zonder punten of spéciale vergunning te verkopen. Wel is intussen een textielkaart voor kleinvak-arti- kelen uitgegeven. W. G. De uitslagen van de Zondag gespeelde wedstrijden luiden als volgt Voetbal: H.S.C. IAppingedam I 30 In het begin zag het er naar uit, dat H.S.C. een veel grotere overwinning zou behalen. De Sappemeersters waren in gewij- zigde opstelling in het veld ge komen: Pik is naar de voorhoe- de verhuisd en Barelds speelt weer mee. Deze veranderingen zijn de aanvalskraeht wel ten goede gekomen maar het is jam- mer, dat geen jonge krachten in het elftal zijn opgenomen. Olt- hof bezette de plaats van spil, en heeft als zoaanig zeker vol- daan. In het begin beheerste H.S.C. het gehele spel. Reeçjs in de eer ste minuten nam zij de leiding (Eleveld). Een goede aanval over de linkervleugel werd door de Appingedamse keeper gestopt Kort daarop bracht Barelds de stand op 20. De gasten wisten een goede kans niet te benutten, maar een der H.S.C.-backs had hun bijna aan een goâl geholpen. Direct na de rust profiteerde H.S.C. van een fout van de Ap pingedamse keeper (Koeneman). In deze période daalde het spel- peil, en in het bijzonder dat der Sappemeersters, zodat Appinge dam zelfs iets in de meerderheid kwam. Tôt doelpunten kon zij het echter niet brengen, en Vrou- we Fortuna was niet met haar: een goed schot stuitte terug te- fen de lat. Het resultaat was us een 30 overwinning voor H. S. C. F.V.V. II—Hoogezand III 7—1 Froombos—H. S. C. III 2—7 Kwiek II—H. S. C. IV 2—3 Juniores B II HoogezandF.V.V. 03 Juniores A II HoogezandVeendam 20 Adspiranten. B: F.V.V.—H.S.C. 5—2 A: H.S.C.—H.S.C. II 6—1 In Stocholm is Zondag de internationale voetbalwedstrijd ZwedenNoorwegen gespeeld. Hierbij is Wel duidelrjk gebleken hoe sterk de Noorse voetbal ten gevolge van de Duitse bezetting is achteruitgegaan. De Zweden wonnen met niet minder dan 100. Bij de pauze was de stand 4—0. Handbal W.I.K. I—Jahn 2 I 6—15 Hoewel Jahn 2 steeds iets in de meerderheid was, geeft de uitslag hiervan toch een sterk feflatteerd beeld. Wel was ahn 2 voor het doel veel ge- vaarlijker, en daarvan heeft zij weten te profiteren. Over het al gemeen stond de wedstrijd op een hoog peil, door beide partijen werd goed, snel spel gedemon- streerd. Bij de rust was de stand 3—6. H.C.W. II—W.I.K. II 10—1 W.I.K. heeft de reis naar Win- schoten per fiets moeten maken, en de rammelende rit op ,,kar- retjes" met dunne massieve ban- den heeft de spelers geen goed gedaan. Bovendien had zij vele invallers. H.C.W. had vrijwel steeds het spel in handen, en dat heeft zij vastgelegd in een over- iwnning met sprekende cij'fers. W.I.K. heeft in ieder geval de eer gered. (Ruststand 0.) Dames: S.V.H.—Noordbroek 2—0 Hockey: Dash—G.H.B.S. 4-3 (rustst. 4-0) Korfbal. S.V.C.Korvlos (Scheemda) 2-3 Aan spanning heeft het in de ze ontmoeting niet ontbroken. Het derde doelpunt van Korvlos is voortgekomen uit een straf- worp. de regering niet zonder meer ten val brengen. In totaal werden ongeveer 20 millioen stemmen uitgebracht en er was een grote meerderheid voor het voorstel ven De Gaulle. Bij de verkiezin gen valt een grote vooruitgang waar te nemen van de Republ. Volks Bew., dit is de gematigd linkse Rooms Katholieke partij waarop de minister van Buitenl. Zaken, Bidault, steunt. De soci- alisten handhaafden zich, even- als de Communisten, doch de ra- dicalen, eens Frankrijks groot- ste politieke partij leden 'n zwa- re nederlaag. Uit radicale krin- gen voortgekomen mannen met klinkende namen, zoals Daladier en Henriot werden wel gekozen. De verkiezingen in Luxemburg betekenen een overwinning voor de huidige regering, een Katho- liek-socialistlsche coalltie. In Hongarije zouden reeds in November verkiezingen worden gehouden. Deze zijn evenwel uit- gesteld tôt Mei 1946. Ook de buiten Mongoliërs zijn ter stembus gegaan. De stem- ming had plaats volgens de be palingen van het Russisch- Chinese verdrag. De kiezers had den zich uit te spreken vôôr of tegen afscheiding van China. In de hoofdstad spraken bijkans aile kiezers zich uit voor de los- scheuring van het Chinese Rijk. 109 vrouwen aangehouden. Bij door Engelse- en zedenpo- litie gehouden razzia's in 3 café's in Den Haag werden 109 vrouwen aangehouden, waarvan 20 minderjarig waren, en in be- waring werden gesteld. Twee, die geslachtsziek waren werden naar een ziekenhuis gebracht. Drie jaar geleden. Dinsdag was het drie jaar ge leden dat de eerste grote geall. overwinning werd behaald. In de Afrikaanse woestijn werd aan Rommel's troepen de eerste slag toegebracht, die hun algehele nederlaag vooraf ging. Bij El Alamein begon de geallieerde victorie. Ongeregeldheden in Sjantoeng. In de Chinese provincie Sjan toeng is burgeroorlog op kleine schaal uitgebroken tussen com munisten en regeringstroepen. Volgens schatting van den gou verneur, Generaal Ho bevinden zich in de provincie plm. 100.000' communisten en 140.000 rege ringstroepen. Bovendien zijn nog' 80.000 Japanners aanwezig. De communisten hebben 2/3 van de provincie in handen, en contro- leren de helft van de bevolking.. Engeland en Amerika protesteren te Moskou.. Engeland heeft bij Rusland ge- protesteerd tegen het handels- verdrag met Hongarije, in welk land de Sovjet Unie volgens de bepalingen van dit verdrag het gehele economische leven zou faan beheersen. Ook de Verenig- e Staten zouden bij Rusland hebben geprotesteerd. In aansluiting aan dit bericht wordt gemeld, dat ook stappen zijn gedaan met betrekking tôt het Russisch-Roemeense verdrag' NltUW GENEESMIBDEL. Agence France Presse meldt uit Washington dat bij de behan- deling van hartziekten, aderont- stekingen en beroerten door de' Amerikaanse medici een nieuw geneesmiddel zal worden ge- bruikt ,,dicudarol". De toepas- sing verkeert in een experimen- teel stadium. Dr. Karl Link stelt de cntdekking van dit nierawe medicijn op één ljjn met. Fa- steur's ontdekking van een mid1- del tegen hondsdolheid. ENGELSE VERLIEZEN. Lord Alexander heeft enkele cijfers gegeven omtrent de ver- liezen der Engelse Marine. Hij deelde mede, dat 730 oorlogs- schepen verloren gingen, waarbij niet begrepen de kust- en lan- dingsvaartuigen. 50.000 officie ren en manschappen vonden daarbij de dood. 25 Oct. zal een schroefloze Rolls Roye Gloster ,,Meteor" een aanval doen op het snel- heidsrecord. 12.21 13.04 13.24 15.40 16.13 16.33 21.03 21.54 22.14 PROZENDAG. het klaprozendag. Voor geschiedenis worden ook ip deze wapenstilstands- log 19141918 van doek rozen aan militairen en jp aangeboden. De op- ten goede aan invalide n. In afwijking van de lire kledingvoorschriften de soldaten toegestaan i hun uniform te dragen. zijn een herinnering aan van Vlaanderen uit de vaar vele Britten en Ca- en lieten. De lange reek- en tussen de velden met maakten diepe indruk et zag, en werden tôt kt van de Britse offers rlog. Het thema van een t luidt: ,,In Flanders pies grow amidst the row." (Op de velden van sien de klaprozen temid- lan rij staande kruisen.) 11 tôt en met 25 November 1945. Bonkaarten KA, KB, KC 512. 123 1 doosje lucifers 135 t.m. 141 800 gram brood 142, 143 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk 3% liter melk Bonkaarten KD, KE 512. 235, 236 800 gram brood 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 500 gram suiKer 250 gram boter 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gr. chocolade of suikerwerken 6 liter melk 150 gram vlees 1 kg. aardappelen 400 gram brood 250 gr. rijst of kindermeel Tabakskaart Q 413 05, 06 2 rantsoenen tabaksart. (geen import-sigaretten) Op de broodbonnen kan men Engelse biscuits betrekken, voor over de detail- list of bakker deze nog voorradig heeft. Voor de week van 18 tôt en met 24 November a.s. zullen nog bonnen wor den aangewezen voor vlees, m»lk, aard appelen, grutterswaren, ontbijtkoek, zout, jam, peulvruchten, vermicelli en zuidvruchten. 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153, 154 Bll, B12 B13 A14 B14, C14 237, 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 DU, D12 EU e lucifers dat af en toe jzen brengt menigeen 1 men vraagt zich af, jtige stokjes weer een r goed zullen gaan wor- n daarover inlichtingen kunnen zeggen, dat er i kleine verruiming van ch dat overigens de lu- vooreerst nog een zor- 1 blijven. or den leek misschien te horen, dat de be- ijzing de belangrijkste Se moeilijkheden, waar- nten staan. Doch weini- rip van de hoeveelheden, massaproduct gemaakt zo vertelde de directie de Hollandse Luciferfa- t in normale tijd de fa- îoven en Breda van deze în paar doosjes per dag >aar kwam dan nog zo yart millioen bij van de £rt millioen bij van de ft. Normaal verbruikten ïse Luciferfabrieken te Breda ongeveer 20.000 jaar en daar Staatsbos- s voor een nog verdere de in de laatste jaren erk aangetaste bossen, ans met het derde deel wens ook de klompen- 'ie. met andere grondstof- en papier gaat op het wel, doch een belang- oor de productie is de t. Technische moeilijk- ok, want in zeer vele bomen komen scherven voor, waarop de kostbare messen der schilmachines vernield worden. De directie heeft daar- om thans de beschikking gekregen over de nodige instrumenten, waarmee men verborgen splinters in het hout kan opsporen. De grootste der Nederlandse lucifers- fabrieken, die te Eindhoven, heeft tôt voor enkele weken stop gestaan. thans voegt zij weer een beperkte productie bij die van de zusterfabriek et Breda en de derde Nederlandse lucifersfabriek te Weert. Dit hervatten van de productie moge gelden als een bewijs van het feit, dat ook het brandend probleem der lucifers weer een klein stapje nader tôt zijn oplossing komt. n over een lening van 0 millioen. an de Nederl. regering ndelingen gevoerd over en over geheel Amerika '.ium, met het doel een rde lening van 200 mil- en. Hoewel enkele ban- /erking geweigerd heb- tiandelingen met andere Volgens bankkringen regering de helft van ebruiken voor de veref- :rediet van 100 millioen, gesloten. Zij wil weer m op het goud, dat mo nderai Reserve Bank in ,1s waarborg voor de het \sloten lening. Rubberconferentie te Londen. Op 19 dezer begint te Londen een conferentie van de Rubberstudiegroep. De Britse en ook de Amerikaanse dele- gatie bestaat uit 9 personen. Nederland zal worden vertegenwoordigd door een delegatie bestaande uit de neren P. H. Westermann, Handelscomm. van N. O. I. te Londen, hoofd der delegatie; Dr. J. P. Bannier, gecommitteerde voor Indisehe Zaken aan het ministerie voor Overz. Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc teur der Handels Ver. Amsterdam", A. A. Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; W. Sieuerts van Reesema, dir. Rubber- cultuur Mij. Amsterdam, allen leden. Plaatsvervangend lid is de heer J. F. de Beaufort. EEN SAPPEMEERSTER KLAAGT Een lezer wijst ons op de slechte con- ditie, waarin de z.g. ,,hooghoutjes" in de gemeente Sappemeer verkeren. In verband met deze klacht hebben wij ons eens persoonlijk op de hoogte gesteld. Van het Westen naar het Oosten gaan de, krygen we eerst de brug by de Geref. Kerk. Deze is vry goed. Enkele planken zijn stuk, en kunnen gemakke- lijk worden vervangen. Het ,,hoogholtje" bij de Slochterstraat verkeert in wat minder goede toestand. De treden zijn uitgesleten, zodat het afdalen, vooral voor oudere mensen moeilijk is. Boven dien mankeert een leuning. De brug bij de Victoria Fabriek is er treurig aan toe. De païen waarop zij rust zijn half verrot, de treden zijn zeer uitgesleten en zitten op ongelqke af- standen van elkaar. De leuningen zijn ten dele verdwenen, en voor zover nog aanwezig gebroken. Hier is reparatie dringend noodzakelijk. dan toen ne naïuur geweesi mjn in ntrar ganse schepping! Toen ik twee maanden oud was kwam er een vreemde op de boerderij, een kleine, dikke man. Hij bond een touw om mijn hais en trok me mee. Samen liepen we langs een paar landwegen, uezer eeiuueucu uiuituiueiuaiuuei dan de gemiddelde verpleegde van een gekkenhuis. De negenjarige Johannes was het verwaandste en akeligste schepseltje, dat ik ooit heb ontmoet. En zijn speelmakker te worden was mqn bestemming. Het was een verschrikke- ouiiyci i\iuiiLjea. ouina uezociiteii wij »tt- men de klanten, soms ging hij alleen en liet me in de auto wachten. We door- kruisten de provincie van Noord naar Zuid van Oost naar West, en als we aile plaatsen bezocht hadden, dan be- gonnen we onze rondrit opnieuw Het lojrcis ci± up ccli >)>jr weiusus uuilcu- lui, die daar samengekomen waren. Ook ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing of had de Crisis dan wel de alcohol het hart van mijn baas ver- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere, gebruinde buitenman mijn It zijn îuwe, eeltige han- mijn kop en rug. Heel )f hij bang was mij pijn gespte hij een riem om Ilig liep ik met hem k anders doen En met sde ik mijn nieuwe be- noet. an een hond is als die Oppervlakkig en onbe- zijn, maar zij kan ook 1 relief zijn; het leven loge golven opgezweept eilloos diepe waterdalen g bedreigd. lijk rustige leventje bij taanderen kwam ik in terecht. De struise bui- gekocht had wâs een ;ens ging hij met een zee, in de middag ver- ngst in de nabije stad. en goedhartig; 't was huis begon te schijnen in de tuin of achter de ngen of te fluiten. ,s goed en hartelijk als de schamele visserswo- 3 eenzaam en verborgen lintoppen stond, heerste aarachtige liefde, in ja- izijn verdiept, en door 1 gelouterd. prettig home: ik werd en verwend. Dagelijks epjes en lekkere hapjes vergleden weken, maan- een herfstdag. 's Och- as mijn baar naar zee was onverwacht storm Mend had de orkaan om ^ebulderd, aan deuren en ven- slcis -larnmelend. 's Avonds was de visser niet thuis gekomen. Samen met de vrouw zat ik te wachten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuiden- windje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, zij sloeg een doek om haar hais en ver- dween in de inktzwarte duisternis. De nacht werd dag, de zon rees tôt het zénith; nog was geen van beiden terug- gekeerd. Ik liep langs het smalle duin- pad naar het strand, dat stil was en verlaten in de zonnige herfstdag. Slechts één mens was er: de vrouw! Woest liep ze heen en weer, zwaaide met haar armen, sehreeuwde dwaze be- dreigingen naar de zee, die nu weer kalm was en de zonnestralen duizend- voudig weerkaatste. Somtijds balde ze haar vuisten en dan rolden haar ogen wild in hun kassen. Ze was waanzinnig geworden Ik ging niet terug naar ons huis, ik durfde niet, maar zwierf dagenlang door het land, op zoek naar het huis van mynheer van Staanderen. Eindelijk vond ik het er woonden vreemden. Een straathond werd ik, die leefde van bedorven resten en eetbare hapjes uit vuilnis emmers, en die sliep in par- ken en portieken. De ellende en ontbe- ringen van dit bestaan m|aakten me ziek. Ik sleepte mqn uitgeput lichaam voort langs de straten; ik moest toch etensresten opscharrelen, er desnoods om vechten met andere honden, want ik wilde leven. Op een avond legde ik mij uitgeput op een gracht neer. In de verte lokte een verlichte winkelstraat; een ijle vioolklank drong door een geopend venster. Mijn gedachten verstarden, mijn hoofd werd zwaar en neeg naar de grond, terwijl de blik van mijn ogen verglaasde, wentelde mijn lichaam zich terzijde 's Ochtends duwden mannen van de standsreiniging het hondencadaver in de gracht. Het groene water sloot zich boven het met stenen bezwaarde lijk. H. B.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1