Amerika Contra Rusland w r* fer Fabricage r E.KOO! jr hedenavond lr. VOS Waterscbap Noorilz De kardinais lijn. L TIKTAK's r' r r Café DOST C.E.N.V. rmmsm 11 //r, Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Buitenlands overzicht Moeilijkheden in Engelands buitenlandse nnlîfîpk- Uit de ERELDPERS Spoorwegnieuws. Bonnenlijst Laatdaarom Uwkaard ofkacke mOONMAKEN en REPAREEREN door1 ""ïSffîKiî SAPPEMEER, piànojABRiek - Alb. îlahn - te vRies (ôr.) „Naar betere tijden" 0 M NIE RING - WIKSCHOTEN D Dancing Hôtel SCHRAGE V.V. I-H ODGEZÂND I Aaandag 29 October a.s., HOTEL FABER Herv. Kerk - Zuidbroe Dr. K. BOS DUURSWOLD De Coôp. Boerenleenbank De gezamenlijke Banken Rotterd. Bankvereeniging H Ecercnleenbank - Westerboer Bijeenkomst Gemeente Hoogezand. A. Veenhuizen T. van Gennep .D.M. Vordering van niet-geregistreer- de Motorvoertui- gen volgt na 31 October a.s. We gaan vooruit H. J. Bodewes ezand en Sappemeer SBinnenlands Overzicht rruiming van de distributie verwacht mtÊKÊÊÊm ■MMHflMni 74ste Jaargang ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 OOSTGOORECHT 'SPRIJS No. 58 ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES 10 et. p. mm. Zogen. ..Kleintjes", minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) de Joden dus bondgenoten van Enge- land en Amerika. Daartoe geeft ook aanleiding een Engels plan (van de commissie-Peel) dat Palestina wil ver- delen in een Joods en een Arabisch deel, terwijl de grote havensteden en Jeru- zalem onder Engelse contrôle zouden blijven. Daar zouden dan de Entre!*» Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg.^ P- K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres' Drukkerij T. K. KREMER Zn.' Noorderstr. 51, Sappemeer. Tel 213 De schuld, dat de wetenschap der atoomenergie niet gedeeld wordt ligt niet bij één mogendheid. Trouwens, Rus- daaraan niet de minste (Daily Mail.) ken is de sleutel van sup in vervolge op onze, de vorige week gepubliceerde dienstregeling der N. S. in ons rayon, laten wij hieronder een opgave volgen van de voornaamste aan- sluitende verbindingen: 11 tôt en met 25 November 1945. Bonkaarten KA, KB, KC 512. zes onderzeeboten en vijf hulp- vaartuigen van de Duitse vloot als schadeloosstelling voor de Franse verliezen aan oorlogs- schepen, geleden in de strijd aan de zijde der geallieerden, ,,Doch dit verzoek is genegeerd", aldus heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken verklaard. ,,Her- haalde stappen bij de gealli eerden zijn onbeantwoord geble- ven," zeide hij, ,,ofschoon de Franse aanspraken zeer beschei- den waren." IN HET KORT: Het zou nog 5 jaar duren voordat de spoorwegen weer normaal functioneren. Als onderdeel van de Her- stelbetalingen door Duitsland vraagt de Sovjet Unie 40 fa- brieken uit de Westerse zônes, o.a. de Krupp- en Hermann Goeringwerke. Distributiedienst ZUIDBROEK w.o. Agentsch. NOORDBROEK. Zelfverzorgers dienen de vol- gende bonnen in te leveren: Brood: 700 t.m. 707, 716 t.m. 722 B750, 755 en 756. D750. 751, 762 en 763, Inlegvel D17, 18, 19. Vlees740, 742,, ABC D771 •en 775. Melk: A B C751 753, 770 en 774, D 757, 758, 760, 761, 770 en 774. Aardappelen: 714, 715, 741 en 743, B754, 757 en 778 A B C D772, 773 en 776, A B C777. Omtrent datum en uur van inlevering ontvangen zij per- soonljjk bericht. Nauitreiking bonkaarten 12e période, textiel- en viskaarten gesehiedt in Zuidbroek op Woensdag 31 Oct. van 1112 u. en in Noordbroek dezelfde dag van 34 uur. Eigenbrandturfproducenten. Zij, die de voor hen gegraven turf in hun geheel hebben ver- voerd, hetgeen is aangetekend op hun inschrijvingskaart, kun- nen op Maandag 29 Oct. van 35 uur in Zuidbroek tegen in levering van een ingevuld for- mulier MD 323-09 een brand- stoffenkaart in ontvangst ne- men. Voor Noordbroek is dit op Dinsdag 30 Oct. van 3—5 uur. Mede te nemen: stamkaarten v. aile gezinsleden plus inschrij vingskaart. Schoenen. Aan belanghebben- den wordt medegedeeld, dat nog een aantal kinderschoenen in de maten 18 t.m. 33 aanwezig zijn. Aanvragen hiervoor moeten afgehaald op Maandag 29 Oct. van 912 uur. Inlevering der formulieren daags na afhaling. Betreffende stamkaart mee- brengen. Bovenstaande geldt al- leen voor Zuidbroek. Textiel. Aan hen, die een aan- vraag voor textiel hebben inge- diend en hierop de volgende week geen bericht ontvangen_ wordt medegedeeld, dat in ver- band met de beschikbare voor- raad, hun aanvraag voorlopig wordt aangehouden. Zo spoedig mogelijk zullen deze wederom in behandeling worden genomen. Extra kaarten zware-, giftige- èn vuile arbeid. Publicati,e om trent deze uitreiking volgt vol gende week. Hoofdred. R. F. Kremer; Red. J. D. B. Lammerts en H.Bonewit nxuikcleketuw CfUniblmet.... KOFFIE enTHEE e€n qocô onôeRhouôer» instpument animeent -het zelf-musiceecen Laat ôAARom uw piano of vieuqel qeReqelô Ooor een vakman stemmen en ontenhouten ook Repanatie, taxatie en aôviezen tameven hienvooR op aanvRaaq qelieve RechtstR6eks te schnrjven aan ôe hierover spreekt Min. v. Handel en Nijverheid in Hôtel Struvé. Aanvang 8 uur. Zaal open 7 uur. Aan de kassa nog een beperkt aantal kaarten f0.25. Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon en Broertje Fokko Antonie. Zuidbroek. 21 Oct. '45. P. Taai A. TaaiKoekkoek Geertje en Janneke Tijdelijk St. Jozefstichting. Gordon L. Ward en Martha Buurke hebben de eer U mede 'namens wederzijdse Ouders, kennis te geven van hun voorgen. huwelijk, waarvan de voltr. zal plaats hebben op Donderdag 8 Nov., des namiddags om 3 uur. Sappemeer, Oct. '45. Toronto, Canada. Herenstraat 31. Receptie van 4.30-5.30 u. Toekomstig adres: Toronto, Canada Zondag 28 Oct. hopen' onze geliefde Ouders, Be-| huwd- en Grootouders Warner Huizing en Klaaske Runhart hun 40 jarige Echtver. tej herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Sappemeer. Oct. 1945. Maandag 29 October ho pen onze lieve Ouders A. Raspe A. Raspe-Bakker hun 12'/2 iarige Echtver. te herdenken. Van Royenstr. 131 O. Hun dankbare Kinderen Hendrik en Willem A. Jager en Jo. L. Baas hebben hiermede de U kennis te geven hun voorgenomen Huwelijk waarvan de voltrekking zal plaats hebben op Donderdag 1 Nov. a.s., 's nam. half te Muntendam. Tripscompagnie, G 46, Oct. 1945 Toekomstig adres Tripscompagnie G 46, Gerrit Patje en Tini Sloot hebben de eer U mede na mens wederzijdse Ouders kennis te geven van hun voorgen. Huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaat: vinden op Zaterdag 3 Nov. *s morgens om 10'/2 uur te Hoogezand. Gelegenheid te feliciteren van 4—5 uur. Westerbroek, Oude weg Hoogezand, v. Royenstr Heden overleed na een langdurig, doch geduldig gedragen lijden, onze lieve Man, Vader, Be huwd- en Grootvader Johannes v. d. Meer in de ouderdom van 72 jaar. Sappemeer, 24 Oct. '45. Kleinemeersterdiep 31. Uit aller naam v. d. Meer-de Jager. De begrafenis zal plaats vinden Maandag 29 Oct. 's nam. 2 uur. Zij die den overledene de laatste eer wensen te bewijzen, worden aan het sterfhuis verzocht. DANSEN Maandag's half 8 Dinsdag's Vrijdag's Zondag's 36 Entrée f 1. Zondags half 8 Entrée f 1.50 met de bekende Haagse Band ROY K1NG and his orchestra. A.S. ZONDAG DANSEN Aanv. 7 uur.! Café Huisman, Westerbr. Noordbroek. Zondag 14 Oct. DANSEN Aanv. 7 u. Dinsdag 30 Oct. hopen onze geliefde Ouders W. Hamminga E. Hamminga-Hulshofj hun 25 jarige Echtver. te! herdenken. Foxham, Oct. 1945. Hun dankbare Kinderen Jan en Roelf. Dinsdag 30 Oct. hopen onze lieve Ouders, Behuwd- en Grootouders K. Pruisman G. Pruisman-Teuben hun 30 jarige Echtver. te herdenken. Hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Roelf Hut en Gretha Ruiter hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de vol trekking zal plaats hebben op Dinsdag 6 Nov. om 3 uur te Hoogezand Kielwindeweer, Oct. '45 P. Venemakade 40. P. Venemakade 54. Albertus J. van Ringh en Maria H. Feimann hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen Huwelijk, dat zij zullen sluiten in de Parochiekerk van den H. Vitus te Win- schoten. op Maandag 12 Nov a.s., des morgens om half 10. Hierna zal een ge- zongen H. Mis tôt hun in- tentie worden opgedragen. Hoogezand, Verl. Zuiderstraat 3, Winschoten, Ludensweg 121, October 1945. Gelegenheid tôt feliciteren van 23 u. Ludensweg 121. Toekomstig adres Kerkstraat 34, Hoogezand. Dinsdag 30 Oct. D.V. hopen onze geliefde Ouders Barteld Mulder Geertdina G. Mulder T uizenga hun 25 jarige Echtver. te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare Dochter en Verloofde Aaltje en Jan. Slochteren, Oct 1945 Froombos D 309. Heden overleed nog onverwachts onze lieve Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader ROELF PATJE, in de ouderdom van 77 jaar, sedert 25 April '45 weduwnaar van Antje Bruinsma; eerder van Fokkie Schut. Hoogezand, 23 Oct. '45. Smitslaan 43. Uit aller naam Fam PATJE. De begrafenis zal plaats vinden Zaterdag 27 Oct. te Sappemeer. Vertrek sterfhuis s nam. 4 uur. Zij, die den over ledene de laatste eer wensen te bewijzen wor den verzocht samen te komen in Café Dijkhuis. Heden werd van ons weggenomen in het Kinder Ziekenhuis te Groningen, onslieftwee- lings Dochtertje en Zusje Antje Martina, in de ouderdom van 5'/2 jaar. Hoogezand, 23 Oct. '45. Nieuwe weg 3. Namens de Familie; H. Zuur. De begrafenis vindt plaats a.s. Zaterdag om 2 uur. Volgen vrij. Attie. Miesje Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank aan het Burgerl. Armbestuur van Sappemeer en in het bijzonder aan den Heer A. Fledderman en Echtgenote voor de goede zorgen aan onze 4 kinderen besteed. Munnekeburen (Fr.) 151 A. Werkman. I. Werkman-Meerstra Aukje. Wini. Voor de zeer vele be wijzen van deelneming, ont vangen bij het overlijden van onzen lieven Man Vader en Behuwdvader P. Pot, betuigen wij onze harte lijke dank. Foxhol, Oct. 1945. Uit aller naam H. Pot-van Zuilen te Hoogezand is met ingang van 20 Oct. '45 verplaatst naar het \00rmalige Hôtel v. Bies- sum, t.o. Station Hoogezand- Sappemeer. Tel. blijft 483. Ned. Herv. Gemeente Harkstede-Scharmer. Zondag a.s. de belangrijke Plaatsel. Competitiewedstr Aanv. 2 uur. Entrée 25 et. Heden Zaterdag is Café S I C C A M A na 6 uur voor het publiek gesloten. OORLOGS- VRIJWILLIGERS Aangezien de aantallen be schikbare Oorlogsvrijwilli gers verre de nog voor indeling in aanmerking komenden overtreft, zullen vanaf heden geen nieuwe vrijwilligers meer worden ingeschreven. De Inspecteur in de Prov. Groningen: De Majoos: M. OOSTERS. 's avonds half 8, de Ned. Herv. Kerk zal Ds. C. W. Coolsma van Groningen een Causerie houden over zijn Gevangeniswerk. Muzikale medewerking. Allen hartelijk welkom. De Jeugdraad van Harkstede-Scharmer, Heden Zaterdag na 4 uur voor het publiek gesloten. Hedenavond 8 uur De onbekendeSoldaat Uitverkocht. jong en Oud kunnen lid worden van de (Corresp. en Natuurvriend.) Met prettige, onderlinge kring kunt U Kamperen, Knutselen, Handwerken enz. Absoluut neutraal in politiek en geloof. Vraagt nadere inlichtingen schriftelijk aan de C.E.N.V. Postkantoor Hoogezand en bij de adres- sen zie raambiljetten. 28 October 1945, 10 uur Ds. Van Mullem Wederopbouwdienst. Koor en Collecte. 4'/2 uur Padvinders- Padvindstersdienst. Toegankelijk voor aile j. en m. van 1117 jaar, ook uit de omtrek. AFSCHEID van den Heer H. SISSING als gemeente-veldwachter te Kiel in 't Hôtel BENTUM op Woensdag 31 Ôct, te 7 uur. Belangstellende allen welkom. De jeugd geen toegang. Het Comité Zondagsdienst Doktoren HoogezandSappemeer. 28 Oct. Dr. Blonk. Zondagsdienst Doktoren gemeente Slochteren 28 Oct. Dr. Berg, Scharmer, Dr. Jensema. Hélium. Voor de talrijke blijken van belangstelling, ontvan gen bij ons huwelijk betuigen wij onze hartelijke dank. Hoogezand, Verl. Zuiderstr. 18. Eric Ch. Hurst. Gé Hurst-Retsema. Algem. Ned. Bond v. Arbeidcrs in het Bakkers-, Chocolade- en Suiker- bewerk.-bedrijf, Afd. Hoogezand-Sappemeer Openb. Vergadering, op Dinsdag 30 Oct. in Café Wed. Groeneveld, nabij het Station, met een spreker uit Gro ningen over het nut van Organisatie. Aanv. 7 uur. Het Bestuur. Accountantskantoor J. BROEKEMA Zuiderlaan 10, Hoogezand Telefonisch aangesloten onder no. 556. (Oogarts) Llbbo Emmiussingel 19, Maandag afwezig. Spaarbank Schildwolde Zitting op Zaterdag 27 Oct. des nam. 1.304 uur. Spaarbusjes worden niet behandeld. Het Bestuur. Boeidag Slochteren Op Zaterdag 10 Nov. a.s. zal ten huize van den heer Jac. Holman te Slochteren, ten verz. van hemzelf e a boeidag worden gehouden van div. goederen. Voor deze Boeidag kunnen nog nette goederen worden bijgebracht opgave hiervan kunnen worden gedaan bij ondergetekende. R. Bouwman, Makel.-V eilinghouder Slochteren te Siddeburen is a.s. week van 29 Oct tôt 3 Nov. voor aile bank- zaken gesloten. Het Bestuur te Hoogezand en Sappemeer zijn wegens achterstand in de Administratie ingaande Maandag 29 Oct. voor loopig slechts geopend van 912: Woensdag 31 October en Donderdag 1 November de gehele dag gesloten. Boerenleenbank ook Maan dag en Dinsdag gesloten Kantoor Hoogezand vraagt voor spoedige in diensttreding, een jongste Be-diende. vraagt voor spoedige diensttreding een flinke Kantoorbediende, voor lopig voor tijdelijk. Sollicitaties uitsluitend schriftelijk met opgave van verlangd salaris. Kantooruren elke Maandag Woensdag en Vrijdag, tel kens des namiddags van tôt 5 uur. Rectificatie. De lessen van S.E.S. worden Donderdags in de Turnhal te Hoogezand en Vrijdags de Turnhal achter de H.B.S. Sappemeer gegeven S. H. en v.o. SCHOUWING Het Bestuur van voormeld Waterschap maakt bekend dat de jaarlijkse Schouwing over afwateringen, duikers enz. zal plaats hebben op Maandag 5 Nov. '45. Kosten voor het niet in orde hebben der objecten bedragen wegens aanmaning één Gulden. Sappemeer, 24 Oct. '45 Namens Bestuur voorn G. N. Heeres, Voorz H. Boer, Secretaris van Vrij-socialistische Anti-militaristischegeestver wanten op 27 Oct. a.s. i Hôtel „De Nieuwe Brug Aanvang 7.30 uur. Gevraagd aan de O. L School te Hoogezand, hoofd de heer Nieboer, een Schoolschoonmaakster Nadere inlicht. worden verstrekt ter Gemeentesecre tarie, afd. Onderwijs. Gewijde Klanken. Dienst o.l.v. Maj. G. Cleays van het Leger des Heils in Zaal Rowaan (hoek v. Royenstr.) op Zaterdag 27 Oct. a. Aanvang half 8. Vocale en instrumentale combinaties. Cornet a Piston, Piano, Zingende Zaag, Handbellen en Mannenkwartet. Pootaardappelen. Nog leverbaar van de Klei Eigenheimers, Noordeling Record, Ultimus, Beteka Bevelander, Wilpo, Gloria Jagerswijk 33. Sappemeer - Tel. 248 Wenst U een goed vet Hogelandster Schaap kom dan met Uw vergunning bij Noordbr.sterstr. Sappemeer De gelegenheid om Motor- voertuigen te doen registre- ren eindigt uiterlijk 31 Oct. .s. De Registratie is ver- plicht. Motorvoertuigen, welke niet zijn geregistreerd en waarbij dientengevolge geen registratiebewijs aan wezig is, worden na 31 Oct. gevorderd. Houders van personen- auto's ook zij, die geen persoonlijkenoproep ont vangen hebben moeten de auto s ter registratie op een der volgende aanmeldings- plaatsen voorrijden Gronin gen Ford-Garage, Heere- weg en Garage Wouda, Kraneweg Stadskanaal Van Bruggen Winschoten Oldambt-Pekela Appinge- dam D.A.M. Uithuizen Dinkla Grotegast: Venema. Houders van vrachtauto's moeten hun auto laten re- gistreren bij een der vol gende Bovag-garagehouders Groningen: Groenwold, N. Stationsstr. 18, Oosterhuis, Westerkade 11, De Jonge, Veemarktstr. 92; Midwol- da Blaauw Appingedam D.A.M. Hoogezand Groe neveld Winsum Dijkema Stadskanaal Thiadens. Houders van motorvoer tuigen, welke in reparatie zijn, moeten daarvan. voor zoover niet reeds gemeld, kennis geven aan het kan toor der R.D.M.. Zuider- diep 31, Groningen. Deze voertuigen mogen niet wor den gebruikt voordat zij ter plaatse, waar zij zich bevinden, zijn geregistreerd. Motorvoertuigen, waarvan gemeld is, dat zij defect zijn die intussen nog rij- klaar komen, kunnen op de aangegeven dagen en uren alsnog in de genoemde ga rages worden geregistreerd. Houders dienen daarvan dan schriftelijk kennis te geven aan de Inspectie bovengenoemd. Voor deze na-registratie van personen- en vracht- motorvoertuigen bestaat alleen nog gelegenheid in de hiervoor genoemde garages op Maandag, Dinsdag en Wcensdag a.s 8—12 en 2 6 uur. er zijn weer Haarspeldjes, Haarkammen, Centimeters, Kastpapier met rand, Hangsloten bonvrij, Stofblikken 50 et., Zeep- poeder bonvrij, Zeepklop- pers 25 etSchuurpoeder, Soeplepers bonvrij. Wij kunnen nog enkelen inschrijven voor een Acme Wringer. Aannemer MARTENSHOEK. Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres: Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 GRONINGEN—LEEUWARDEN Vertr. Gron.: 6.22 8.25 14.15 16.22 18.16 LEEUWARDENGRONINGEN Vertr. Lwn.: 6.34 9.20 12.03 16.30 19 15 n.: 8.19 11.05 13.23 18.15 21. f IN GENASSEN 5.02 5.57 9.01 14.39 18. N—GRONINGEN .34 13.53 19.16 20.28 22 51 8.10 14.29 19.52 21.11 23.27 /an 5.57, 9.01 en 14.39 van -t' Assen naar Deventer ting naar Holland. No 55 In ailes vinden we op het ogenblik één cardinale richtlijn, de lijn naar herstel, naar norma- lisering der toestanden. We kunnen het merken aan het da- gelijkse leven, rond om ons, aan de voedselpositie, aan de gees- telijke vrijheid. Ook het politieke leven staat in het teken van herstel, de gang naar een ge- zonde démocratie. Al voeren ons parlement en onze gemeen- teraden dan nog het praedicaat .,nood of ..tijdelijk", en al is hun samenstelling misschien niet geheel in overeenstemming met de huidige politieke groeperin- gen in ons volk, toch zijn er weer organen, die de overheids- voorstellen grondig beschouwen en het voor en tegen ervan overwegen. Aan de voorberei- dingen van algemene verkiezin- gen wordt gewekrt, en wij mo gen verwachten, dat we binnen een jaar een tweede kamer en gemeenteraden hebben, die een spiegel vormen, van de volks- wil. Bfj de organisatie der ver- kiezmgen wreekt zich het feit, dat een deel van de administra tie verloren is gegaan in de oorlogsjaren. Maar in ieder ge- val kunnen wij de verkiezintren beter laat en vrij hebben, dan snel en op een wijze zoals in Velfr Oosteuropese landen. Wanneer we denken aan een normaal Nederland, dan denken we aan een land zonder vreem- de militairen. Ook die richting gaat het uit. Aanvankelrjk wa ren hier 5 devisies Canadezen. Twee daarvan zijn reeds ver- trokken, en aan het einde van deze maand vertrekt het derde. De twee resterende devisies om- vatten ongeveer 100.000 man. Het herstel der industrie heeft met vele moeilijkheden te kam- pen, waarvan gebrek aan grondstoffen en brandstof met de minste zijn. Toch neemt geleidelijk overàl de pro- ductie toe. Een fabriek te En- schede, die door het Can. leger als opslagplaats werd gebruikt, werd aan de Nederlandse auto- riteiten overgedragen en daarbij werden ook 25 wagonladingen buitgemaakte goederen en een aantal voertuigen overgegeven. Het herstel der industrie gaat langzaam, doch kan men an- ders verwachten bergopwaarts gaat immers steeds trager dan de weg naar omlaag. Nederland en de Verenigde Volkeren. Blijkens haar voorlopig ver- slag zijn de leden der 2e kamer van oordeel, dat het handvest der Verenigde Volkeren gete- kend moet worden. Wij hebben de keuze tussen samenwerken of ondergaan. meent men. en wat wij daarbij moeten kiezen is duidelijk. In haar toelichting hierop zegt de regering, dat dit het emde betekent van onze voor- oorlogse neutraliteitspolitiek, waarvan trouwens proefonder- vindelijk is gebleken, dat zij in een wereld, zoals deze zich thans heeft ontwikkeld, als grondslag voor ons buitenlands beleid niet past. Het einde der neutraliteitspo litiek betekent niet het einde der onafhankelrjkheidspolitiek. Het is duidelijk, dat wij ons enigszins zullen moeten schik- ken naar de wil van onze Anglo Amerikaanse bonderenoten. Laat ons echter zoveel "mogelijk een eigen koers houden, laat ons tracliten een militaire omarminsr te voorkomen ny civ.c/11 lO 300 meter van de rivier vi'ij was. Bewoners van de streek hebben tiaderhand nog vele militairen sver de rivier geholpen. De /rouwen hebben zich verdienste- rjk gemaakt met eten koken en /■erbmden der gewonden. De ..airbomes" hebben geen ipijt van deze operatie, die wel s waar veel offers heeft ge- fraagd, maar die toch voor ■5 is geslaagd. Ten slotte gaf generaal Jrquhart nog de volgende cij- ers: Van iedere 9 airbomes bij i.rnhem is één gedood, 3 ge- mnd en 3 krijgsgevangen ge maakt en kwamen er 2 terug. 12.21 13.04 13.24 15.40 16.13 16.33 21.03 21.54 22.14 154 B12 IPROZENDAG. het klaprozendag. Voor geschiedenis worden ook op deze wapenstilstands- rlog 1914—1918 van doek prozen aan militairen en op aangeboden. De op- ten goede aan Invalide en. In afwijking van de (aire kledingvoorschriften s de soldaten toegestaan p hun uniform te dragen. jî zijn een herinnering aan van Vlaanderen uit de waar vele Britten en Ca- /en lieten. De lange reek- sen tussen de velden met i maakten diepe indruk net zag, en werden tôt ikt van de Britse offers >rlog. Het thema van een lt luidt: ,,In Flanders ppies grow amidst the row." (Op de velden van teien de klaprozen temid- aan rij staande kruisen.) 123 i doosje lucifers 135 t.m. 141 800 gram brood 112, 143 200 gram bloem I44 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram sulker 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk 3% liter melk Bonkaarten KD, KE 512. 235, 236 800 gram brood 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 500 gram sulKer 250 gram boter 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gr. chocolade of suikerwerken 6 liter melk 150 gram vlees 1 kg. aardappelen 400 gram brood 250 gr. rljst of kindermeel Tabakskaart Q 413 05, 06 2 rantsoenen tabaksart. (geen lmport-sigaretten) Op de broodbonnen kan men Engelse biscuits betrekken, voor over de detail- list of bakker deze nog voorradig heeft. Voor de week van 18 tôt en met 24 November a.s. zullen nog bonnen wor den aangewezen voor vlees, melk, aard appelen, grutterswaren, ontbijtkoek, zout, jam, peulvruchten, vermicelli en zuidvruchten. 145 146 147 148 149 150 151 152 153, Bll, B13 A14 B14, C14 237, 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 DU, Ell D12 ije lucifers dat af en toe ezen brengt menigeen n men vraagt zich af etige stokjes weer een u- goed zullen gaan wor- fen daarover inlichtingen kunnen zeggen, dat er a kleine verruiming van och dat overigens de lu- .g vooreerst nog een zor- fal blijven. /oor den leek misschien Id te horen, dat de be- ivijzing de belangrijkste de moeilijkheden, waar- snten staan. Doch weini- 4rip van de hoeveelheden, massaproduct gemaakt zo vertelde de directie jde Hollandse Luciferfa- t in normale tijd de fa- poven en Breda van deze en paar doosjes per dag Daar kwam dan nog zo wart millioen bij van de art millioen bij van de rt. Normaal verbruikten "se Luciferfabrieken te Breda ongeveer 20.000 aar en daar Staatsbos- is voor een nog verdere de in de laatste jaren iterk aangetaste bossen, ihans met het derde deel liwens ook de klompen- rie. g met andere grondstof- 1 en papier gaat op het k wel, doch een belang- fvoor de productie is de fut. Technische moeilijk- bok, want in zeer vele bomen komen scherven voor, waarop de kostbare messen der schilmachines vernield worden. De directie heeft daar- om thans de beschikking gekregen over de nodige instrumenten, waarmee men verborgen splinters in het hout kan opsporen. De grootste der Nederlandse lucifers- fabrieken, die te Eindhoven, heeft tôt voor enkele weken stop gestaan. thans voegt zij weer een beperkte productie bij die van de zusterfabriek et Breda en de derde Nederlandse lucifersfabriek te Weert. Dit hervatten van de productie moge gelden aïs een bewijs van het feit, dat ook het brandend probleem der lucifers weer een klein stapje nader tôt zijn oplossing komt. P'i over een lening van '0 millioen. fan de Nederl. regering indelingen gevoerd over sen over geheel Amerika ùum, met het doel een trde lening van 200 mil- £en. Hoewel enkele ban- verking geweigerd heb- handelingen met andere Volgens bankkringen regering de helft van rebruiken voor de veref- crediet van 100 millioen, gesloten. Zij wil weer ?n op het goud, dat mo- federal Reserve Bank in ils waarborg voor de het sloten lening. Rubberconferentie te Londen. Op 19 dezer begint te Londen een conferentie van de Rubberstudiegroep. De Britse en ook de Amerikaanse dele- gatie bestaat uit 9 personen. Nederland zal worden vertegenwoordigd door een delegatie bestaande uit de heren P. H. Westermann, Handelscomm. van N. O. I. te Londen, hoofd der delegatie; Dr, J. P. Bannier, gecommitteerde voor Indische Zaken aan het ministerie voor Overz. Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc teur der Handels Ver. .Amsterdam", A. A. Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; W. Sieuerts van Reesema, dir. Rubber- cultuur Mij. Amsterdam, allen leden. Plaatsvervangend lid is de heer J. F. de Beaufort. EEN 8APPEMEERSTER KLAAGT Een lezer wijst ons op de slechte con- ditle, waarin de z.g. ,,hooghoutjes" in de gemeente Sappemeer verkeren. In verband met deze klaeht hebben w(j ons eens persoonlijk op de hoogte gesteld. Van het Westen naar het Oosten gaan- de, krijgen we eerst de brug b(j de Geref. Kerk. Deze is vrtj goed. Enkele planken zijn stuk, en kunnen gemakke- lijk worden vervangen. Het ,,hoogholtje" bij de Sloehterstraat verkeert In wat minder goede toestand. De treden zijn uitgesleten, zodat het afdalen, vooral voor oudere mensen moeilijk is. Boven- dien mankeert een leuning. De brug bij de Victoria Fabriek is er treurig aan toe. De païen waarop zij rust zijn half verrot, de treden zijn zeer uitgesleten en zltten op ongelijke af- standen van elkaar. De leuningen zijn ten dele verdwenen, en voor zover nog aanwezig gebroken. Hier is reparatie dringend noodzakelijk. ft zijn ruwe, eeltige han- mijn kop en rug. Heel ]>f hij bang was mij pijn gespte hij een riem om illig liep ik met hem k anders doen? En met sde ik mijn nieuwe be- noet. ran een hond is als die Oppervlakkig en onbe- zijn, maar zij kan ook jl relief zijn; het leven hoge golven opgezweept leilloos diepe waterdalen lg bedreigd. lijk rustige leventje bij itaanderen kwam ik in terecht. De struise bui- p gekocht had was een (ens ging hij met een zee, in de middag ver- ingst in de nabije stad. en goedhartig; 't was huis begon te schijnen in de tuin of achter de (ngen of te fluiten. .s goed en hartelijk als de schamele visserswo- I eenzaam en verborgen lintoppen stond, heerste aarachtige liefde, in ja- zijn verdiept, en door S gelouterd. prettig home: ik werd en verwend. Dagelijks epjes en lekkere hapjes /ergleden weken, maan- dan toch de natuur geweest zrpi in naar ganse schepping! Toen ik twee maanden oud was kwam er een vreemde op de boerderij, een kleine, dikke man. Hij bond een touw om mijn hais en trok me mee. Samen liepen we langs een paar landwegen, dezer ecntneden onnanoeibaarder was, dan de gemiddelde verpleegde van een gekkenhuis. De negenjarlge Johannes was het verwaandste en akeligste schepseltje, dat ik ooit heb ontmoet. En zijn speelmakker te worden was m(jn bestemming. Het was een verschrikke- suikerklontjes. Soms bezochten wij sa men de klanten, soms ging hij alleen en liet me in de auto wachten. We door- kruisten de provincie van Noord naar Zuid van Oost naar West, en als we aile plaatsen bezocht hadden. dan be- gonnen we onze rondrit opnieuw Het lopers en op een koopje beluste buiten- lui, die daar samengekomen waren. Ook ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing of had de crisis dan wel de alcohol het hart van mijn baas ver- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere, gebruinde buitenman mijn een herfstdag. 's Och- ts mijn baar naar zee was onveiwacht storm (1. Loeiend had de orkaan om jfebulderd, aan deuren en ven- sters rammelend. 's Avonds was de visser niet thuis gekomen. Samen met de vrouw zat ik te wachten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuiden- windje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, zij sloeg een doek om haar hais en ver- dween in de inktzwarte duisternis. De nacht werd dag, de zon rees tôt het zénith; nog was geen van beiden terug- gekeerd. Ik liep Tangs het smalle duin- pad naar het strand, dat stil was en verlaten in de zonnige herfstdag. Slechts één mens was er: de vrouw! Woest liep ze heen en weer, zwaaide met haar armen, schreeuwde dwaze be- dreigingen naar de zee, die nu weer kalm was en de zonnestralen duizend- voudig weerkaatste. Somtijds balde ze haar vuisten en dan rolden haar ogen wild in hun kassen. Ze was waanzinnig geworden Ik ging niet terug naar ons huis, ik durfde niet. maar zwierf dagenlang door het land, op zoek naar het huis van mijnheer van Staanderen. Eindelijk vond ik het er woonden vreemden. Een straathond werd ik, die leefde van bedorven resten en eetbare hapjes uit vuilnis emmers, en die sliep in par- ken en portieken. De ellende en ontbe- ringen van dit bestaan mpakten me ziek. Ik sleepte mijn uitgeput lichaam voort langs de straten; ik moest toch etensresten opscharrelen, er desnoods om vechten met andere honden, want ik wilde leven. Op een avond legde ik mij uitgeput op een gracht neer. In de verte lokte een verlichte winkelstraat een ijle vloolklank drong door een geopend venster. Mijn gedachten verstarden, mijn hoofd werd zwaar en neeg naar de grond, terwijl de blik van mijn ogen verglaasde, wentelde mijn lichaam zich terzijde 's Ochtends duwden mannen van de standsreiniging het hondencadaver in de gracht. Het groene water sloot zich boven het met stenen bezwaarde lijk. H. B.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 11