Amerika Contra Rusland w Uit de W ERELDPERS Achter 't IJzeren Gordijn fer Fabricage U Wenst Melk en Zuivelproducten Waarin opgenomen de ,,SLOCHTER COURANT" Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer ?Trukkerij T K kremer'Tzb Buitenlands overzicht Moeilijkheden in Engelands Uit de ERELDPERS Spoorwegnieuws. Waarin opgenomen de „SLOCMTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Bonnenlijst Indonesië Buitenlands Overzicht Causerie over -ruiming van de distributie verwacht 74ste Jaargang ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 No. 58 00STG00RECHT ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 10 et. p. mm. Zogen. ..Kleintjes", NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 de Joden dus bondgenoten van Enge- land en Amerika. Daartoe geeft ook aanleiding een Engels plan (van de commissie-Peel) dat Palestina wil ver- delen in een Joods en een Arabisch deel, terwijl de grote havensteden en Jeru- zalem onder Engelse contrôle zouden blijven. Daar zouden dan de Engelse en leeermachten worden De schuld, dat de wetenschap der atoomenergie niet gedeeld wordt ligt niet bij één mogendheid. Trouwens, Rus land heeft daaraan niet de minste 74e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 10 et. p. mm. Zogen. „Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) ZATERDAG 27 OCTOBER 1945 OOST-GOORËCHT No. 54 De papierpositie is langzamer- hand iets gunstiger geworden. Dag- en nieuwsbladen zijn reeds iets groter geworden, en de dag- bladen zullen zelfs met ingang van 1 November a.s. dagelijks met 4 pagina's mogen verschij- nen. Wij komen 's Zaterdags reeds uit met een dubbel blad en zeer binnenkort zal ook het formaat van ons Woensdagnum- mer verdubbeld worden. A an onze reeds verschenen dubbele nummers hebt U kun nen zien hoe wij ons voorstellen de inhoud van ons blad samen te stellen. Naast het plaatselijke en algemene nieuws nemen wij steeds artikelen en overzichteà op op allerlei gebied, zodat iedereen meestal wat kan vin- den, dat hem interesseert. Daar- bij streven wij zoveel mogelijk naar een weinig sensationele, beschaafde, en vooral neutrale berichtgeving. De taak van de redactie is een zware. Iedereen stelt andere eisen aan de krant mijnheer X stelt zeer veel belang in luchtvaart; de heer Y zou graag willen, dat wij meer artikelen publiceren op tuinbouwkundig gebied, en Z, een veehouder, zou op zijn terrein gaarne het een en ander lezen. Wij kunnen het onmogelijk iedereen volkomen naar de zin maken zelfs in overspannen naehtvisioenen zien wij ingezonden brieven maar wij zullen, voor zover dat enigs- zins mogelijk is, zoveel moge- OFFICIëLE BONNENLIJST. (28 Oct. t.e.m 10 Nov. 1945) Bonkaarten KA, KB, KG 512 100 t.m. 106 800 gram brood 107 200 gr. bloem 108 125 gr. Biscuits 109 400 gram suiker 110 200 gram koffie 111 125 gr. boter 112 250 gr. margarine 113 100 gram vet 114 200 gram kaas 115 150 gr. vlees 1,16> 117 2 kg- aardappelen B01, B02 400 gram brood B03, C03 1 ei Ç04 1 kg. aardappelen A05 2 liter melk B05, C05 3 V2 liter melk Bonkaarten KD, KE 512. 200, 201 800 gram brood 202 200 gram bloem 203 250 gram rijst of kindermeel 204 125 gram biscuits 205 500 gram suiker 206 250 gram boter 207 125 gr. margarine 208 200 gram kaas 209 1 ei 210 6 liter melk 211 150 gram vlees 21 21 kg. aardappelen D01, D02 400 gram brood E01 250 gram rijst of kindermeel Tabakskaarten Q 413. 03 2 rant. tabaksart. (geen import-sigaretten) De bonnen voor vlees, melk en aardappelen zijn geldig tôt en met Zaterdag 3 November a.s. Op de broodbonnen kan men Engelse biscuits betrekken.voor zover de detaillist of bakker deze nog voorradig heeft. Voor de week van 4 tôt en met 10 Nov. a.s. zullen nog bon nen worden aangewezen voor vlees, melk, aardappelen. bloem. zout, jam, peulvruchten en huis- houdzeep. Biscuit. Mogelijk zal enige vertraging ontstaan in de afle- vering aah het publiek. ochoehreparatie. Bon 1 leder aangewezen voor 25 gr. leer. Met ingang van 25 dezer kun nen door de winkeliers op de daarvoor ingeleverde tabaksbon R16 scheermesjes worden ver- strekt. Binnenkort zullen tabaks- versnaperingen- en gecombi- neerde tabaks-versnaperingen- kaarten worden uitgereikt. Op deze kaarten zullen zo mogelijk per week resp. 2 rantsoenen ta- bak, 100 gr. versnaperingen en 1 rantsoen tabak en 50 gr ver snaperingen worden verstrekt. - Canada zal aan België 25 millioen dollar lenen tegen een rente van van 3 Een Russisch voetbalelftal vertrekt heden naar Londen. lijk afwisseling in onze artike len brengen, teneinde ieder te- vreden te stellen. U kunt onze taak echter aan- merkelijk verlichten, door Uw wensen kenbaar te maken. Schrijft ons eens, wat U over de inhoud van ons blad denkt, en waarmee wij naar Uw me- ning rekening moeten houden met de samenstelling. Wii zul len ons dan in het vervolg zo veel als vrij kunnen richten naar de wensen van de meerder- heid der lezers, want wij willen meer zijn dan Uw lijfblad: Uw persoonlijke vriend. Wij zullen het op prijs stellen veel brieven te ontvangen, want alleen dan kunnen wij een juist beeld krijgen van datgene, wat onze lezers vragen. Ten slotte verzoeken wij U ervoor te willen zorgen, dat Uw brief vô<5r 15 November a.s. in ons bezit is. Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres: Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 In vervolge op onze, de vorige week gepubliceerde dienstregeling der N. S. in ons rayon, laten wij hieronder een opgave volgen van de voornaamste aan- sluitende verbindingen GRONINGEN—LEEUWARDEN V 6.22 8.25 14.15 16.22 18.16 ARDEN—GRONINGEN. 6.34 9.20 12.03 16.30 19.15 8.19 11.05 13.23 18.15 21.— N|NGEN—ASSEN >.02 5.57 9.01 14.39 18.— 1—GRONINGEN 14 13.53 19.16 20.28 22.51 10 14.29 19.52 21.11 23.27 in 5.57, 9.01 en 14.39 van Assen naar Deventer ng naar Holland. Soerabaya is door Britse troe- pen bezet. Radio Londen meldt_ dat in de laatste dagen nieuwe versterkingen in de stad zijn aangekomen. Op Biliton heeft de ..Tromp" Nederl. troepen ont- scheept. Uit Batavia seint Reuter, dat Soekarno, naar aanieiding van de besprekingen welke hij met den Britsen adviseur Maberley Denning had. heeft verklaard met aile partijen besprekingen te willen voeren over Indië's toe- komst. Daar dit inhoud, dat Soe karno ook bereid is tôt recht- streeks bespr. met Nederland, zonder zoals tôt nu toe ge- eist werd dat deze bespr. onder auspiciën der geallieer- den zouden worden gehouden, betekent dit een wijzigmg in de houding der nationalisten. Wan- kelt het Soekarno bewind Ondanks het feit, dat een ..ijzeren gordijn" Oost-Europa ontoegankelijk maakt voor jour- nalisten, zijn de laatste tijd zo veel bijzonderheden bekend ge worden over de daar heersende toestanden, dat het mogelijk is zich er een oordeel over te vor- men. Er blijkt uit, dat de ver- warring en nood een hoogtepunt hebben bereikt, dat tôt tragi- sche gebeurtenissen aanleiding geeft. In West-Rusland is ont- zaglijk veel verwoest: honderden steden, duizenden dorpen, fa- brieken, hospitalen zijn in puin- hopen herschapen. Vandaar dat de Russische légers in Oost- Europa zijn aangewezen op het bezette gebied voor hun voedsel. Aangezien ook daar ailes schaars is, komen zoveel klach- ten binnen van plunderingen van de zijde van Russen, die ôf ge- deserteerd zijn ôf uit de band springen, dat Generaal Rokos- ofski in Polen den Poolsen po- litieagenten vergunning heeft gegeven, op deze Russen te schieten In Tsjecho-Slovakije, Hongarije en Oostenrijk druk- ken zij zwaar op het volk en de discipline blijkt op verschillende plaatsen zoek te zijn. Vier millioen Polen, die in het door Rusland ingelijfde gebied wonen, worden daaruit verdre- ven naar hun land en komen er berooid aan. Op hun beurt jagen zij de Duitsers op uit de provin- cies, die Polen hebben gean- nexeerd. Vier millioen Duitsers zijn reeds verdreven, nog vier millioen zullen moeten volgen. Oqk deze vluchtelingen mogen niets meenemen dan wat bun- dels kleren en wat voedsel. Bij duizenden sterven ze langs de wegen, want het overgebleven deel van Duitsland kan hen niet voeden. De Russen hebben nu besloten, heel Polen weer te be- zetten, om te trachten de orde te herstellen, en daarmee is Po- len's onafhankelijkheid voorlopig tôt een illusie geworden. Tsjecho-Slovakije maakt zich op drie millioen Sudeten-Duit- sers het land uit te zetten maar hier wordt tenminste enige aan- dacht geschonken aan hun ver- zorging. Wat er evenwel mee gebeuren zal, indien ze eenmaal in Duitsland zijn aangekomen, weet niemand. Ook Tsjecho- Slovakije heeft het moeilijk, wat de levensmiddelentoestand be- treft, al verkeert het nog in vrij gunstige omstandigheden. Veel erger is het in Hongarije. Daar is de staat van beleg ingevoerd de verkiezingen zullen worden uitgesteld, de Russen grijpen in de binnenlandse aangelegenhe- den in en eisen onder andere, dat allé partijen met één lijst uitkomen, zodat er van werke- lijke verkiezingen geen sprake zal zijn. Ook hier zijn plundering en roof aan de orde van de dag. Oostenrijk is er het rampza- ligst aan toe. De Russen weige- ren toe te stemmen in handels- overeenkomsten, waardooor de Oostenrijkers olie zouden kunnen ruilen voor levensmiddelen, om- dat de Russen aile olie voor zich hebben gereserveerd. Er zijn een millioen vluchte lingen uit de Balkan en uit Tsjecho-Slovakije aangekomen, waarvan 300.000 in het door de Russen bezette gebied. Aange zien hier ook een half millioen Russen moeten worden onder- houden, moeten de 850.000 in- woners (waarbij natuurlijk ook veel kinderen) zorgen voor 800.000 soldaten en vluchtelin- gen. Daarbij komt, dat het Er zullen niet veel tranen ge- stort zijn over de dood van Pierre Laval. Het schijnt dat het verloop van het procès geen algemeen bijval vindt, maar om- trent zijn verraad kari geen twijfel bestaan. Daarom werd hij geëxecuteerd. De Fransen zijn realisten. Hun bekende landverraders krijgen snel hun verdiende loon. In tegenstelling mec ue langaracuge processen van Luneburg, worden zij zo snel mogelijk voor het vuurpe- leton gezet. De Russen worden ongeduldig door de Engelse bedachtzaam- heid, en beweren dat de fascis- ten overal worden aangemoe- digd door de Britse houding. Dit moge zo zijn, maar de fascisten in Frankrrjk kunnen weinig troost vinden in de snelheid waarmede Franse oorlogsmisda- digers onschadelijk worden ge- maakt. Of men hieruit al dan niet een lesje kan putten is bij- zaak, maar er kan geen twijfel over bestaan, dat het gewone volk van de verschillende ver- enigde volkeren blij zal zijn, wanneer de laatste nazi-oor- logsmisdadiger zijn lot heeft ondergaan. (Maple Leaf) De gehele wereld staat op de drempel van voorspoed en van een levensstandaard die nooit eerder mogelijk geacht werd. Er zijn echter problemen, men- selijke, economische en politieke, die opgelost moeten worden. (Henry Ford op zijn 82e verjaardag.) Indien Adolf Hitler nog in le- ven is, dan moet hetgeen thans gebeurt (d.i. de wrijving tussen Rusland en de andere geallieer- den) hem in zijn schuilplaats genoegen doen. (Daily Herald) Nu we de moed en de door- tastendheid der Russen hebben bewonderd en onze eigen pres- taties in het licht van de nodige bescheidenheid hebben gezien, ontmoeten we in Oost-Europa argwaan en achterdocht. (Yorshire Post) Autarkie, tolunie, vrijhandel en nog zo veel meer begrippen en principes worden verdedigd en verguisd om de positie vin de Nederlandse économie veilier te stellen. Vooral autarkie is in de laatste jaren druk beoefend en wij hebben moeten constate- t'en. dat deze zeker niet mogelijk is, zolang een bezetter de beste producten van de bodem ,,ex- porteert (Commentaar) Moeten de Nazi's, die beschul- digd worden van een misdadig vergrijpen tegenover de gehele beschaafde wereld volgens Duit- se normen banhandeld worden (Zoals men thans schijnt té doen. Werd het aan Irma Grese haar eigen ver- dediging te voeren waarbij zij chic gekleed was?) Wij dachten, dat we gevochten hebben om de wereld te bevrijden van 't nazi- dom. Maar indien Goering, Hess en ander nazi-gespuis naar Duit- se maatstaven behandeld moeten worden, dan moeten we hen een meuwe hoeveelheid médaillés en militaire ordes aanbieden, en zelf moeten we allemaal dienst nemen bij de S.S. Ten slotte heb ben zij Hitlers opdrachten uit- gevoerd, opdrachten waar wii tegen waren. En dat is blijkbaar de Duitse maatstaf. (Maple Leaf) 15 Textielpunten geldig. Het rijksbureau „Distex" deelt volgens het „Textiel- blad mede, dat met ingang van 29 Oct. van de textiel- kaart V.A. 510, tôt nader aankondiging 15 punten (en wel no. 1 t/m 15) geldig zijn voor den aankoop van klein- vakartikelenen enige andere artikelen. Aflevering tegen in ont- yangstneming van deze pun ten véôr 29 Oct. is verboden. De kaarten kunnen oer gezin gecombineerd worden. grootste deel der Oostenrijkse mannen niet is teruggekeerd uit krijgsgevangenschap, en dat in Weenen bijv. twee maal zoveel vrouwen als mannen wonen. Het gevolg is, dat ook op zedelijk gebied (door prostututie enz.) de toestanden erbarmelijk zijn en er veel ziekten heersen. In dien men dan weet, dat een achtste van de bevolking van Joego-Slavië is gedood. en dat ook daar hongersnood dreigt, kan men zich een beeld vormen van deze ontwrichte wereld. Revoluties in Zuid-Amerika. In Argentinië en in Venezuela zijn revoluties uitgebroken, waarbij nog al hevig is gevoch ten met moderne wapens. Het merkwaardige is. dat in deze Aan een door Dr. Ir. P. N. Boekel gehouden causerie, geti- teld „De positie van de Zuivel na de Oorlog" ontlenen wij het volgende Hoewei de melkproductie door verschillende oorzaken vermin- derd was, en andere oorzaken ten gevolge hadden, dat de kwa- liteit der melkproducten geleden had, staat toch vast, dat de zui- velbereiders in de afgelopen ja ren een belangrijke bijdrage heb ben geleverd aan de voedselvoor- ziening van ons volk. Wanneer men thans de mogelijkheden van deze tak van industrie beziet, moet men verschil maken tussen de naaste- en de verdere toe- komst. De naaste toekomst staat in het teken van herstel en we- deropbouw. Herstel van onze verminderde veestapel, die nog van goede kwaliteit is, en die men reeds bezig is uit te brei- den, en de wederopbouw van zuivelfabrieken, die schade ge leden hebben. Wegens de onzekerheid der exportmogelijkheden. dient men veel aandacht te schenken aân de binnenlandse markt. Maar met het 00g op een eventuele export dient men de kwaliteit der producten zo hoog mogelijk te houden, zodat deze in het bui- tenland niet kunnen worden na- gemaakt. De Ned. melkproductie be- droeg voor de oorlog ruim 5 milliard liter, waarvan 1 tôt 1.2 milliard bestemd was voor con- sumptie, welk kwantum kan worden opgevoerd. Het vetge- gehalte der gestandaardiseerde melk kan worden opgevoerd door verplichte betaling der melk naar kwaliteit met grote prijsverschillen voor afwiikin- gen. Verbetering der hygiëni- sche kwaliteit is mogelijk door verplichte veeziektebestrijding en gerelde bedrijfscontrôle. De volvette Goudse-kaasberei- ding op de boerderijen, zoals die in Zuid- en Oost- Zuid-Holland en Westelijk Utrecht plaats vindt, moet in voile omvang worden hersteld, omdat de kwa- litiet van dit product veel tôt de reputatie der Ned. kaas in het buitenland heeft bijgedragen Ook de fabricatie der Noord- Hollandse 40+ Edammerkaas moet hersteld worden. In de kaasfabrieken dient men in de eerste plaats te streven naar prima kwaliteit, waartoe een verbod tôt pasteurisatie der te verkazen melk veel zou bijdra- gen. In de vetklassen kan wor den volstaan met 40+ en 20 Dr. Ir. Boekel meende, dat kwaliteitscontrôle in overweging genomen moet worden. Een vraagstuk bij de zuivelproductie is het gebruik van kuilvoer, dat een funeste invloed heeft op smaak en kwaliteit der produc- ten. In het buitenland is dege- hjke voeding verboden. Hier te lande dient het kunstmatig gras- drogen te worden aangemoedigd De kwaliteit van Krause- in Hatmakerpoeder kan worden verhoogd door zorg aan grond- stoffen en bereiding. Of exportmogelijkheden voor onze boter, b.v. naar Belgische en .P+'tse industriecentra mo gelijk is, zal moeten worden af- gewacht. Om de binnenlandse afzet van boter te verzekeren is net nodig de productie en ver- koop van margarine te reaelen. Bij de omzet van melk en melkproducten moeten wij in de eerste plaats streven naar ver- groting van de afzet van con- sumptiemelk. Bij de bewerking van zuivel- en melkproducten moet allereerst zorg worden be- steed aan de bereiding van vol vette en vette kaas, met daar- naast de bereiding van volle- melkproducten. Ten slotte moet de sluitoost worden gevormd door de boter, waarvan de afzet voornamelijk in het binnenland zal moeten worden gezocht. Spr. besloot met de mededeling, dat wij voor ailes moeten streven naar de bereiding van prima producten. landen de feodale grootgrondbe- zitters, die aandelen hebben in de Weesfabrieken, scheepvaart- ondernemingen, oliemaatschap- Pjjen, enz hun invloed in poli- tiek opzicht wat gaan verliezen. Het leger heeft in al deze lan- den. de neigmg zich onafhanke- hjk te maken door een accoord s.kllte'1 ,met de peones (de arbeiders), het stedenproletari- ïniiianpn §T°ePen van inheemse indianen, voorzover die nog be staan. Zo ontstaat er een soort nationaal-socialisme. In beide sPelen dan bovendien buitenlandse kwesties een roi In Argentinië willen Farrell en Reron de Amerikaanse kapita- nstische mvloeden weren, in Venezuela schijnen de opstande- hngen zich te keren tegen het buitenlandse oliekapitaal. Ge- heel duidelijk zijn de motieven der revoluties echter niet. De Franse verkiezingen. De Franse verkiezingen heb ben een grote overwinning 00- geleverd voor De Gaulle. De so- cialisten en de Republikeinse be- wegmg che achter De Gaulle siaai, hebben samen ongeveer het dubbele aanta-1 stemmen op zich verenigd van dat der com- munisten. Allen willen de oude grondwet vervangen door een nieuwe en met uitzondering v de communisten de duur van de constituante (d'e dus een nieuwe grondwet moet ontwer- pen) b-rorken to+ zeven maan- den terwijl in die tijd het staats- hoofd en dat zal ongetwijfeld De Gaulle zijn grote bevoegd- hedeu zal hebben. De ministers zuLen bijv. aan hem verant- woordelijk zijn, en kunnen al leen door een duidelijke motie van wantrouwen tôt aftreden worden gedwongen. De commu nisten hadden de bevoegdheden van De Gaulle sterk willen be- perken ten bate van een ong'e- hmiteerde macht van de consti- tuerende vergadering, maar zijn tegenover de coalitie ten bate van De Gaulle in de minderheid gebleven, al hebben zij meer stemmen dan de socialisten. De radicalen, die voorstanders wa ren van handhaving der grond wet van 1875, leden een zware nederlaag. 11 tôt en met 25 November 1945. Bonkaarten KA, KB, KC 512. 123 1 doosje lucifers 135 t.m. 141 800 gram brood 142 144 145 146 147 148 149 150 151 143 12.21 13.04 13.24 15.40 16.13 16.33 21.03 21.54 22.14 152 153, 154 Bll, B12 B13 A14 B14, Cl4 237, 238 239 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk 3 Va liter melk Bonkaarten KD, KE 512. 235, 236 800 gram brood 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 500 gram sulKer 250 gram boter 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gr. chocolade of suikerwerken 6 liter melk 150 gram vlees 1 kg. aardappelen 400 gram brood 250 gr. rijst of kindermeel Tabakskaart Q 413 05, 06 2 rantsoenen tabaksart. (geen import-sigaretten) Op de broodbonnen kan men Engelse biscuits betrekken, voor over de detail list of bakker deze nog voorradig heeft. Voor de week van 18 tôt en met 24 November a.s. zullen nog bonnen wor den aangewezen voor vlees, melk, aard appelen, grutterswaren, ontbijtkoek, zout, jam, peulvruchten, vermicelli en 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 Dll, D12 Ell PROZENDAG. het klaprozendag. Voor geschiedenis worden ook ip deze wapenstilstands- log 19141918 van doek rozen aan militairen en p aangeboden. De op- ten goede aan invalide n. In afwijking van de lire kledingvoorschriften de soldaten toegestaan hun uniform te dragen. zijn een herinnering aan van Vlaanderen uit de vaar vele Britten en Ca- en lieten. De lange reek- en tussen de velden met maakten diepe indruk et zag, en werden tôt kt van de Britse offers "log. Het thema van een t luidt: ,,In Flanders pies gi'ow amidst the row." (Op de velden van Bien de klaprozen temid- lan rij staande kruisen.) zuldvrûchteri je lucifers dat af en toe izen brengt menigeen 1 men vraagt zich af, ;tige stokjes weer een r goed zullen gaan wor- n daarover inlichtingen kunnen zeggen, dat er 1 kleine verruiming van beh dat overigens de lu- g vooreerst nog een zor- al blijven. loor den leek misschien ,d te horen, dat de be- vijzing de belangrijkste de moeilijkheden, waar- inten staan. Doch weini- rip van de hoeveelheden, massaproduct gemaakt zo vertelde de directie jde Hollandse Luciferfa- t in normale tijd de fa- lioven en Breda van deze en paar doosjes per dag Daar kwam dan nog zo wart millioen bij van de art millioen bij van de H. Normaal verbruikten dse Luciferfabrieken te Breda ongeveer 20.000 jaar en daar Staatsbos- is voor een nog verdere de in de laatste jaren iterk aangetaste bossen, hans met het derde deel liwens ook de klompen- rie. g met andere grondstof- 1 en papier gaat op het k wel, doch een belang- voor de productie is de ut. Technische moeilijk- 30k, want in zeer vele Bn over een lening van 10 millioen. /an de Nederl. regering indelingen gevoerd over een over geheel Amerika pium, met het doel een :rde lening van 200 mil- gen. Hoewel enkele ban- verking geweigerd heb- handelingen met andere i. Volgens bankkringen regering de helft van februiken voor de veref- crediet van 100 millioen, gesloten. Zij wil weer en op het goud, dat mo- /Yderal Reserve Bank in ils waarborg voor de het îsloten lening. bomen komen scherven voor, waarop de kostbare messen der schilmachines vernield worden. De directie heeft daar om thans de beschikking gekregen over de nodige instrumenten, waarmee men verborgen splinters in het hout kan opsporen. De grootste der Nederlandse lueifers- fabrieken, die te Eindhoven, heeft tôt voor enkele weken stop gestaan. thans voegt zij weer een beperkte productie bij die van de zusterfabriek et Breda en de derde Nederlandse luclfersfabriek te Weert. Dit hervatten van de productie moge gelden als een bewjjs van het feit, dat ook het brandend probleem der lucifers weer een klein stapje nader tôt zijn oplossing komt. Rubberconferentie te Londen. Op 19 dezer begint te Londen een conferentie van de Rubberstudiegroep. De Britse en ook de Amerikaanse dele- gatie bestaat uit 9 personen. Nederland zal worden vertegenwoordigd door een delegatie bestaanae uit de neren P. H. Westermann, Handelscomm. van N. O. I. te Londen, hoofd der delegatie; Dr. J. P. Bannier, gecommitteerde voor Indische Zaken aan het ministerie voor Overz. Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc teur der Handels Ver. .Amsterdam", A. A. Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; W. Sieuerts van Reesema, dir. Rubber- cultuur Mij. Amsterdam, allen leden. Plaatsvervangend lid is de heer J. F. de Beaufort. EEN SAPPEMEERSTER KLAAGT Een lezer wijst ons op de slechte con- ditie, waarin de z.g. ,,hooghoutjes" in de gemeente Sappemeer verkeren. In verband met deze klacht hebben wçj ons eens persoonlijk op de hoogte gesteld. Van het Westen naar het Oosten gaan- de, krjjgen we eerst de brug btf de Geref. Kerk. Deze is vrij goed. Enkele planken zijn stuk, en kunnen gemakke- lijk worden vervangen. Het ,,hoogholtje" bij de Slochterstraat verkeert ln wat minder goede toestand. De treden zijn uitgesleten, zodat het afdalen, vooral voor oudere mensen moeilijk is. Boven dien mankeert een leuning. De brug bij de Victoria Fabriek is er treurig aan toe. De païen waarop zij rust zijn half verrot, de treden zijn zeer uitgesleten en zitten op ongeljjke af- standen van elkaar. De leuningen zijn ten dele verdwenen, en voor zover nog aanwezig gebroken. Hier is reparatie dringend noodzakelijk. t zijn ruwe, eeltige han- mijn kop en rug. Heel Df hij bang was mij pijn gespte hij een riem om :illig liep ik met hem doen? En met mijn nieuwe be- ik anders d( lsde ik mijr Inoet. aan loch ue naïuur gcwrciai «g» m naai ganse schepping! Toen ik twee maanden oud was kwam er een vreemde op de boerderij, een kleine, dikke man. Hij bond een touw om mijn hais en trok me mee. Samen liepen we langs een paar landwegen, dan de gemiddelde verpleegde van een gekkenhuis. De negenjarige Johannes was het verwaandste en akeligste schepseltje, dat ik ooit heb ontmoet. En zijn speelmakker te worden was my'n bestemming. Het was een verschrikke- men de klanten, soms ging hij alleen en liet me in de auto wachten. We door- kruisten de provincie van Noord naar Zuid van Oost naar West, en als we aile plaatsen bezocht hadden, dan be- gonnen we onze rondrit opnieuw Het lui, die daar samengekomen waren. 60k ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing of had de crisis dan wel de alcohol het hart van mijn baas ver- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere, gebruinde buitenman mijn j/an een hond is als die Oppervlakkig en onbe- zijn, maar zij kan ook ol relief zijn; het leven hoge golven opgezweept peilloos diepe waterdalen ng bedreigd. jlijk rustige leventje bij staanderen kwam ik in terecht. De struise bui- gekocht had wàs een ïens ging hij met een zee, in de middag ver- ingst in de nabije stad. en goedhartig; 't was huis begon te schijnen in de tuin of achter de jingen of te fluiten. is goed en hartelijk als de schamele visserswo- .s eenzaam en verborgen luintoppen stond, heerste raarachtige liefde, in ja- jizijn verdiept, en door d gelouterd. prettig home: ik werd en verwend. Dagelijks Jepjes en lekkere hapjes vergleden weken, maan- een herfstdag. 's Och- las mijn baar naar zee was onverwacht storm eiend had de orkaan om gebulderd, aan deuren en ven- nmelend. 's Avonds was de visser niet thuis gekomen. Samen met de vrouw zat ik te wachten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuiden- windje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, zij sloeg een doek om haar hais en ver- dween in de inktzwarte duisternis. De nacht werd dag, de zon rees tôt het zénith; nog was geen van beiden terug gekeerd. Ik liep làngs het smalle duin- pad naar het strand, dat stil was en verlaten ln de zonnige herfstdag. Slechts één mens was er: de vrouw! Woest liep ze heen en weer, zwaaide met haar armen, schreeuwde dwaze be- dreigingen naar de zee, die nu weer kalm was en de zonnestralen duizend- voudig weerkaatste. Somtijds balde ze haar vuisten en dan rolden haar ogen wild in hun kassen. Ze was waanzinnig geworden Ik ging niet terug naar ons huis, ik durfde niet, maar zwierf dagenlang door het land, op zoek naar het huis van mijnheer van Staanderen. Eindelijk vond ik het er woonden vreemden. Een straathond werd ik, die leefde van bedorven resten en eetbare hapjes uit vuilnis emmers, en die sliep in par- ken en portieken. De ellende en ontbe- ringen van dit bestaan mgakten me ziek. Ik sleepte mijn uitgeput lichaam voort langs de straten; ik moest toch etensresten opscharrelen, er desnoods om vechten met andere honden, want ik wilde leven. Op een avond legde ik mij uitgeput op een gracht neer. In de verte lokte een verlichte winkelstraat; een ijle vioolklank drong door een geopend venster. Myn gedachten verstarden, mijn hoofd werd zwaar en neeg naar de grond, terwijl de blik van mijn ogen verglaasde, wentelde mijn lichaam zich terzijde 's Ochtends duwden mannen van de standsreiniging het hondencadaver in de gracht. Het groene water sloot zich boven het met stenen bezwaarde lijk. H. B.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1