Amerika Contra Rusland w fer Fabricage E.KOO/jr Waterscbap Noordz. De (ordinale Lijn. fe1, hedenavond Ir. VOS Café DOST C.E.N.V. I Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Buitenlands overzicht Uit de ERELDPERS TIKTAKS pianofaBHisk - Aib. Ilahn - te vRies (Or.) Laat daarorn Uwkaard ofkachet SCHOONMAKEN eu REPAREEREN „Naar betere tijden" DOMMERING - WIHSCHOTEH D F. H. 1-100GEÏAN1 Dancing Hôtel SC H R A G E 29 Octobei a gesloten. Dr. K. BOS Spaarbank DUURSWOLD HOTEL FABER Herv. Kerk - Zuidbroek De gezamenlijke Banken Bijeenkomst Gemeente Hoogezand. Rotferd. Bankvereeriiging H.V De Coôp. Boerenleenbank Boerenleenbank - Westerbeerk Pootaardappelen. A. Veenhuizen, T. van Gennep Spoorwegnieuws. Bonnenlijst j zand en Sappemeer EBinnenlands Overzicht .D. M. Vordering van niet-geregistreer- de Motorvoertui- gen voJgt na 31 October a.s. We gaan vooruit H. J. Bodewes t.m. rruiming van de distributie verwacht t u 74ste Jaargang ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 OOST-GOORECHT ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES 10 et. p. mm. Zogen. ,,Kleintjes", minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres- Dnikkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 de Joden dus bondgenoten van Enge- land en Amerika. Daartoe geeft ook aanleiding een Engels plan (van de commissie-Peel) dat Palestina wil ver- delen in een Joods en een Arabisch deel, De schuld, dat de wetenschap der wordt ligt ogendheid. Trouwens, Rus- laaraan niet de minste (Daily Mail.) is de sleutel van s o.a. de Krupp- Goeringwerke. en Hermann OFFICIëLE MEDEDELINGEN. In verband met de contrôle op het Bevolkingsregister dienen de bewoners van de K. Nieboerweg Jan Huitzingstraat en Jan San- gerslaan zich op onderstaande data te melden: t.w. Maandag 29 Oct. K. Nieboerweg 1 t.m. 19, Woensdag 31 Oct. K. Nieboer weg 20 t.m. 38, Donderdag 1 Nov. K. Nieboerweg 39 t.m. 48 en Jan Huitzingstr. 1 t.m. 9, Vrijdag 2 Nov. Jan Huitzingstr. 10 t.m. 24 en Jan Sangerslaan 5 t.m. 23. Maandag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag des mid- dags van 14.3016.30 uur en Zaterdag des morgens van 9-12 uur \.en gemeentehuize. Hij of zij, die verschijnt dient de bescheiden, zoals persoonsbe- wijzen, en stamkaarten van al de inwonenden. benevens trouw- boekje mede te nemen; De Burgemeester J. Tuin. De wnd. secr. Th. Hellinga. Bekendmaking Drankwet. Burg. en Weth. der Gemeente Hoogezand brengen ter openba- re kennis, dat op 23 Oct. 1945 door GEERT ROGGEN. van be- roep koopman, wonende te Gro- ningen, Verlengde Frederikstr. no. 1, ten deze domicilie kiezen- de in het perceel Westerbroek, Borgweg no. 57, bij hunne ver- gadering is ingediend een ver- zoekschrift om een verlof A voor de verkoop van zwak-alcoholi- sche drank voor het gebruik ter plaatse van verkoop voor de be- nedenloealiteit van het perceel Borgweg no. 57 te Westerbroek. Binnen twee weken na dag- tekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verle- nen hiervan schriftelijk bezwa- ren bij Burg. en Weth. ingren- gen. Hoogezand, 27 Oct. 1945. Burg. en Weth. voorn. J. Tuin De wnd. Secr. Th. Hellinga. Distributiekring HOOGEZAND met Agentschap SAPPEMEER. Textiel. Met ingang van he- den worden aanvragen voor zo- merjaponnen en battledresses niet meer met voorrang behan- deld. In het vervolg zullen de aanvragen voor genoemde arti- kelen op de gebruikelijke wijze in behandeling worden genomen. Men dient hiervoor dus geen bereidverklaring meer aan te bieden. Inlevering eierbonnen door de- taillisten. De eierbonnen voor personen t.m. 20 jaar kunnen uitsluitend door die detaillisten worden ingeleverd, die ook bij de verkoop van eieren op zie- kenbonnen zijn ingeschakeld. Ten bewijze hiervan moeten deze detaillisten beschikkén over een groene legitimatiekaart van het Bedrijfschap voor Pluimvee en eieren. Geldighied oude rantsoenbon- nen en toeslagkaarten zware ar- beid. Het publiek wordt er at- tent op gemaakt, dat de oude rantsoenbonnen nog geldig zijn t.m. 9 Nov. 1945. Detaillisten kunnen deze bonnen uiterlijk nog inleveren in de week van 1117 November a.s. De bonnen van de toeslag kaarten MA, MB, MC 507 zijn geldig tôt 10 Nov. a.s. Hoofdred. R. F. Kremer; Red. J. D. B. Lammerts en H.Bonewit '~led&r \>e)J!an<jt nzijûXdeVze.'tivée KOFFIE enTHEE eên qoeô onôechouùen instrument &nwneeat het zelf-musiceenen laat ôaaRom uw p»ano op vleuQel Qeneqelû ôoon een vakman stemmen en onOechouùen umeven h+envoon op aanvnaaQ ook cepapatie, taxatie en aôviezen <}et;eve Rechtstcecks te schRijven aan ôe door N00RDERSTRAATA6 CADDCMEER NAAST HOTEL STRUVE) «JMrrtl II. k l\ hierover spreekt Min. v. Handel en Nijverheid in Hôtel Struvé. Aanvang 8 uur. Zaal open 7 uur. Aan de kassa nog een beperkt aantal kaarten f 0.25. Metgrote blijdschapgeven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon en Broertje Fokko Antonie. Zuidbroek. 21 Oct. '45. P. Taai A. TaaiKoekkoek Geertje en Janneke 'Tijdelijk St. Jozefstichting. Gordon L. Ward en Martha Buurke hebben de eer U mede namens wederzijdse Ouders kennis te geven van hun voorgen. huwelijk, waarvan de voltr. zal plaats hebben op Donderdag 8 Nov., des namiddags om 3 uur. Sappemeer, Oct. '45. Toronto, Canada. Herenstraat 31. Receptie van 4.30-5.30 u. Toekomstig adres: Toronto. Canada Zondag 28 Oct. hopen onze geliefde Ouders, Bc- huwd- en Grootouders Warner Huizing en Klaaske Runhart hun 40 jarige Echtver. te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Sappemeer, Oct. 1945. A. Jager en Jo. L. Baas hebben hiermede de eer U kennis te geven van hun voorgenomen Huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op Donderdag 1 Nov. a.s., s nam. half 3 te Muntendam. Tripscompagnie, G 46, Oct. 1945. Toekomstig adres Tripscompagnie G 46. Maandag 29 October ho pen onze lieve Ouders A. Raspe A. Raspe-Bakker hun 12'/2 jarige Echtver. te herdenken. Van Royenstr. 131 O. Hun dankbare Kinderen Hendrik en Willem Dinsdag 30 Oct. hopen onze geliefde Ouders W. Hamminga E. Hamminga-Hulshof hun 25 jarige Echtver. te herdenken. Foxham, Oct. 1945. Hun dankbare Kinderen Jan en Roelf. Heden overleed na een langdurig, doch geduldig gedragen iijden, onze lieve Man, Vader, Be huwd- en Grootvader Johannes v. d. Meer in de ouderdom van 72 jaar. Sappemeer, 24 Oct. '45. Kleinemeersterdiep 31. Uit aller naam J. v. d. Meer-de Jager. De begrafenis zal plaats vinden Maandag 29 Oct. 's nam. 2 uur. Zij die den overledene de laatste eer wensen te bewijzen, worden aan het sterfhuis verzocht. DANSEN Maandag's half 8 Dinsdag's Vrijdag's Zondag's 3 Entrée f 1. Zondags half 8 Entrée f 1.50 met de bekende Haagse Band ROY K1NG and his orchestra. te Hoogezand is met ingang van 20 Oct, 45 verplaatst naar het oormalige Hôtel v. Bies- sum, t.o. Station Hoogezand- Sappemeer. Tel. blijft 483. Zondag a.s. de belangrijke Plaatsel. Competitiewedstr Aanv. 2 uur. Entrée 25 et, A.S. ZONDAG DANSEN Aanv. 7 uur.l Café Huisman, Westerbr. Noordbroek. Zondag 14 Oct. DANSEN Aanv. 7 u. Gerrit Patje en Tini Sloot hebben de eer U mede na mens wederzijdse Ouders kennis te geven van hun voorgen. Huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op Zaterdag 3 Nov., 's morgens om 10'I2 uur te Hoogezand. Gelegenheid te feliciteren van 45 uur. Westerbroek, Oude weg Hoogezand, v. Royenstr. Dinsdag 30 Oct. hopen onze lieve Ouders, Behuwd- en Grootouders K. Pruisman G. Pruisman-Teuben hun 30 jarige Echtver. te herdenken. Martenshoek, Werfkade Hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Roelf Hut en Gretha Ruiter hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de vol trekking zal plaats hebben op Dinsdag 6 Nov. om uur te Hoogezand. Kielwindeweer, Oct. '45. P Venemakade 40. P. Venemakade 54. Albertus J. van Ringh en Maria H. Feimann hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen Huwelijk, dat zij zullen, sluiten in de Parochiekerk van den H. Vitus te Win- schoten. op Maandag 12 Nov. a.s., des morgens om half 10. Hierna zal een ge zongen H. Mis tôt hun in- tentie worden opgedragen. Hoogezand. Verl. Zuiderstraat 3, Winschoten, Ludensweg 121, October 1945. Gelegenheid tôt feliciteren van 23 u. Ludensweg 121 Toekomstig adres Kerkstraat 34, Hoogezand. Dinsdag 30 Oct. D.V. hopen onze geliefde Ouders Barteld Mulder Geertdina G. Mulder- Tuizenga hun 25 jarige Echtver. te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare Dochter en Verloofde Aaltje en Jan Slochteren, Oct 1945. Froombos D 309. Heden overleed nog onverwachts onze lieve Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader ROELF PATJE, in de ouderdom van 77 jaar, sedert 25 April '45 weduwnaar van Antje Bruinsma, eerder van Fokkie Schut. Hoogezand, 23 Oct. '45. Smitslaan 43. Uit aller naam Fam. PATJE. De begrafenis zai plaats vinden Zaterdag 27 Oct. te Sappemeer. Vertrek sterfhuis s nam. 4 uur. Zij, die den over ledene de laatste eer wensen te bewijzen wor den verzocht samen te komen in Café Dijkhuis. Heden werd van ons weggenomen in het Kinder Ziekenhuis te Groningen, ons lief twee- lings Dochtertjeen Zusje Antje Martina, in de ouderdom van 51/2 jaar- Hoogezand, 23 Oct. '45. Nieuwe weg 3. Namens de Familie; H. Zuur. De begrafenis vindt plaats a.s. Zaterdag om 2 uur. Volgen vrij. Heden Zaterdag is Café S I C C A M A na 6 uur voor het publiek gesloten. Ned. Herv. Gemeente Harkstede-Scharmer. 's avonds half 8, de Ned. Herv. Kerk zal Ds. C. W. Coolsma van Groningen een Causerie houden over zijn Gevangeniswerk. Muzikale medewerking Allen hartelijk welkom. De Jeugdraad van Harkstede-Scharmer OORLOGS- VRIJWILLIGERS Aangezien de aantallen be- schikbare Oorlogsvrijwilli- gers verre de nog voor indeling in aanmerking komenden overtreft, zullen vanaf heden geen nieuwe vrijwilligers meerworden ngeschreven. De Inspecteur in de Prov. Groningen: De Majoor: M. OOSTERS. Heden Zaterdag na 4 uur voor het publiek Rectificatie. De lessen van S.E.S. worden Donderdags in de Turnhal te Hoogezand en Vrijdag; in de Turnhal achter de H.B.S. Sappemeer gegeven, Attie. Miesje. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank aan het Burgerl. Armbestuur van Sappemeer en in het bijzonder aan den Heer A Fledderman en Echtgenote voor de goede zorgen aan onze 4 kinderen besteed. Munnekeburen (Fr.) 151 A. Werkman. I. Werkman-Meerstra Aukje. Wini Voor de talrijke blijken van belangstelling, ontvan- gen bij ons huwelijk betuigen wij onze hartelijke dank Hoogezand, Verl. Zuiderstr. 18. Eric Ch. Hurst. Gé Hurst-Retsema. Voor de zeer vele be wijzen van deelneming, ont- vangen bij het overlijden van onzen lieven Man Vader en Behuwdvader P. Pot, betuigen wij onzeharte- ij k e dank. Foxhol, Oct. 1945. Uit aller naam H. Pot-van Zuilen Zondagsdienst Doktoren HoogezandSappemeer. 28 Oct. Dr. Blonk. Zondagsdienst Doktoren gemeente Slochteren 28 Oct. Dr. Berg, Scharmer, Dr. Jensema. Hélium. (Oogarts) Ubbo Emmiussingel 19, Maandag afwezig. Schildwolde Zitting op Zaterdag 27 Oct des nam. 1.304. uur. Spaarbusjes worden niet behaadeâd. Het Bestuur Hedenavond 8 uur De onbekende Soldaat Uitverkocht. ong en Oud kunnen lid worden van de (Corresp. en Natuurvriend.) Met prettige, onderlinge kring kunt U Kamperen, Knutselen, Handwerken enz. Absoluutneutraal in politiek en geloof. Vraagt nadere inlichtingen schriftelijk aan de C.E.N.V. Postkantoor Hoogezand en bij de adres- sen zie raambiljetten. 28 October 1945, 10 uur Ds. Van Mullem Wederopbouwd ienst. Koor en Collecte. V/2 uur Padvinders- en Padvindstersdieûst. Toegankelijk voor allej. efl m. van 11 17 jaar, ook uit de omtrek. AFSCHEID van den Heer H. SISSING als gemeente-veldwachter te Kiel in 't Hôtel BENTUM op Woensdag 31 Oct., te 7 uur. Belangstellenden allen welkom. De jeugd geentoegang. Het Comité. Algem. Ned. Bond v. Arbeidcrs in hetBakkers Chocolade- en Suiker- bewerk.-bedrijf, Afd. Hoogezand-Sappemeer Openb. Vergadering, op Dinsdag 30 Oct. in Café Wed. Groeneveld, nabij het Station, met een spreker uit Gro ningen over het nut van Organisatie. Aanv. 7 uur. Het Bestuur Boeldag Slochteren Op Zaterdag 10 Nov. a.s. zal ten huize van den heer Jac. Holman te Slochteren, ten verz. van hemzelf e.a boeldag worden gehouden van div. goederen. Voor deze Boeldag kunnen nog nette goederen worden bijgebracht: opgave hiervan kunnen worden gedaan bij ondergetekende. R. Bouwman, Makel.-Veilinghouder Slochteren S. H. en v.o. SCHOUWING Het Bestuur van voormeld Waterschap maakt bekend dat de jaarlijkse Schouwing over afwateringen, duikers enz. zal plaats hebben op Maandag 5 Nov. '45. Kosten voor het niet in orde hebben der objecten bedragen wegensaanmaning êén Gulden. Sappemeer, 24 Oct. '45. Namens Bestuur Vôôrft G. N. Heeres, Voorz H. Boer, Secretaris. Àccountantskantoor J. BROEKEMA Zuiderlaan 10, Hoogezand Telefonisch aangesloten onder no. 556. te Hoogezand en Sappemeer zijn wegens achterstand in de Administratie ingaande Maandag 29 Oct. voor loopig slechts geopend van 912 Woensdag 31 October en Donderdag 1 November de gehele dag gesloten. Boerenleenbank ook Maan dag en Dinsdag gesloten. van Vrij-socialistische en Anti-militaristische geestver- wanten op 27 Oct. a.s. Hôtel „De Nieuwe Brug Aanvang 7.30 uur. Gevraagd aan de O. L School te Hoogezand, hoofd de heer Nieboer, een Schoolschoonmaakster Nadere inlicht. worden verstrekt ter Gemeentesecre tarie, afd. Onderwijs. Kantoor Hoogezand vraagt voor spoedige in- diensttreding. een jongste Bediende. Gewijde Klanken. Dienst o.l v. Maj. G. Cleays van het Leger des Heils in Zaal Rowaan (hoek v. Royenstr.) op Zaterdag 27 Oct. a.s Aanvang half 8. Vocale en instrumentale combinaties. Cornet a Piston, Piano, Zingende Zaag, Handbellen en Mannenkwartet. te Siddeburen is a.s. week van 29 Oct. tôt 3 Nov. voor aile bank- zaken gesloten. Het Bestuur vraagt voor spoedige in- diensttreding een flinke Kantoorbediende, voor- lopig voor tijdelijk. Sollicitaties uitsluitend schriftelijk met opgave van verlangd salaris. Kantooruren elke Maandag, Woensdag en Vrijdag, tel kens des namiddags van 2 tôt 5 uur. Nog leverbaar van de Klei Eigenheimers, Noordeling Record, Ultimus, Beteka Bevelander, Wilpo, Gloria, Jagerswijk 33. Sappemeer - Tel. 248 Wenst U een goed vet Hogelandster Schaap kom dan met Uw vergunning bij Noordbr.sterstr. Sappemeer. In vervolge op onze, de vorige week gepubliceerde dienstregeling der N. S, in ons rayon, laten wij hieronder een opgave volgen van de voornaamste aan- sluitende verbindingen: GRONINGEN—LEEUWARDEN Vertr. Gron.: 6.22 8.25 14.15 16.22 18.16 LEEUWARDENGRONINGEN. Vertr. Lwn.: 6.34 9.20 12.03 16.30 19 15 8.19 11.05 13.23 18.15 21.— INGEN—ASSEN 5.02 5.57 9.01 14.39 18.— V—GRONINGEN 34 13.53 19.16 20.28 22.51 j.10 14.29 19.52 21.11 23.27 an 5.57, 9.01 en 14.39 van r Assen naar Deventer No 55 ing naar Holland. Verschijnt Woensdag en Zaterdag Jitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administra tie- en Redactieadres: Jrukkerij T. K. KREMER Zn. Qoorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 De gelegenheid om Motor- voertuigen te doen registre- ren eindigt uiterlijk 31 Oct. a.s. De Registratie is ver- plicht. Motorvoertuigen, welke niet zijn geregistreerd en waarbij dientengevolge geen registratiebewijs aan- wezig is, worden na 31 Oct. gevorderd. Houders van personen- auto's ook zij, die geen persoonlijkenoproep ont- vangen hebben moeten de auto's ter registratie op een der volgende aanmeldings- plaatseu vûorrijden Gronin gen Ford-Garage, Heere- we'g en Garage Wouda, Kraneweg Stadskanaal Van Bruggen Winschoten Oldambt-Pekela Appinge- dam D.A.M. Uithuizen Dinkla; Grotegast: Venema. Houders van vrachtauto's moeten hun auto laten re- gistreren bij een der vol gende Bovag-garagehouders Groningen: Groenwold, N. Stationsstr. 18, Oosterhuis, Westerkade 11, De Jonge, Veemarktstr. 92 i Midwol- da Blaauw Appingedam D.A.M. Hoogezand Groe neveld: Winsum Dijkema Stadskanaal Thiadens. Houders van motorvoer tuigen, welke in reparatie zijn, moeten daarvan. voor zoover niet reeds gemeld, kennis geven aan het kan toor der R.D.M.. Zuider- diep 31, Groningen. Deze voertuigen mogen niet wor den gebruikt voordat zij ter plaatse, waar zij zich bevinden, zijn geregistreerd. Motorvoertuigen, waarvan gemeld is, dat zij defect zijn en die intussen nog rij- klaar komen, kunnen op de aangegeven dagen en uren alsnog in de genoemde ga rages worden geregistreerd. Houders dienen daarvan dan schriftelijk kennis te geven aan de Inspectie bovengenoemd. Voor deze na-registratie van personen- en vracht- motorvoertuigen bestaat alleen nog gelegenheid in de hiervoor genoemde garages op Maandag, Dinsdag en Wensdag a.s. 8—12 en 2—6 uur. er zijn weer Haarspeldjes, Haarkammen, Centimeters, Kastpapier met rand, Hangsloten bonvrij, Stofblikken 50 et., Zeep- poeder bonvrij, Zeepklop- pers 25 et Schuurpocder, Soeplepers bonvrij. Wij kunnen nog enkelen ir.schrijven voor een Acme Wringer. Aannemer MARTENSHOEK. In ailes vinden we op het ogenblik één cardinale richtlijn, de lijn naar herstel, naar norma- lisering der toestanden. We kunnen het merken aan het da- gelijkse leven, rond om ons, aan de voedselpositie, aan de gees- telijke vrijheid. Ook het politieke leven staat in het teken van herstel, de gang naar een ge- zonde démocratie. Al voeren ons parlement en onze gemeen- teraden dan nog het nraedicaat ,,nood" of tijdelijk", "en al is hun samenstelling misschien niet geheel in overeenstemming met de huidige politieke groeperin- gen in ons volk, toch zijn er weer organen, die de overheids- voorstelien grondig beschouwen en het voor en tegen ervan overwegen. Aan de voorberei- dingen van aigemene verkiezin- gen wordt gewekrt, en wij mo gen verwachten, dat we binnen een jaar een tweede kamer en gemeenteraden hebben, die een spiegel vormen, van de volks- wil. Bii de organisatie der ver- kiezingen wreekt zich het feit, dat een deel van de administra tie verloren is gegaan in de oorlogsjaren. Maar in ieder ge- val kunnen wij de verkiezingen beter laat en vrij hebben, dan snel en op een wijze zoals in vele der Oosteuropese landen. Wanneer we denken aan een normaal Nederland, dan denken we aan een land zonder vreem- de militairen. Ook die richting gaat het uit. Aanvankelijk wa- ren hier 5 devisies Canadezen. Twee daarvan zijn reeds ver- trokken, en aan het einde van deze maand vertrekt het derde. De twee resterende devisies om- vatten ongeveer 100.000 man. Het herstel der industrie heeft met vele moeilijkheden te kam- pen, waarvan gebrek aan grondstoffen en brandstof met de minste zijn. Toch neemt geleidelijk overal de pro- ductie toe. Een fabriek te En- schede, die door het Can. leger als opslagplaats werd gebruikt, werd aan de Nederlandse auto-' "lteiten overgedragen en daarbij jyerden ook 25 wagonladingen buitgemaakte goederen en een lantal voertuigen overgegeven. Set herstel der industrie gaat angzaam, doch kan men an- iers verwachten: bergopwaarts jaat immers steeds trager dan le weg naar omlaag. Vederland en le Verenigde Volkeren. Blijkens haar voorlopig ver- lag zijn de leden der 2e kamer •an oordeel, dat het handvest er Verenigde Volkeren gete- .end moet worden. lVij hebben .e keuze tussen samenwerken f ondergaan, meent men, en fat wij daarbij moeten kiezen i duidelijk. In haar toelichting hierop Sgt de regering, dat dit het ,nde betekent van onze voor- srlogse neutraliteitspolitiek, aarvan trouwens proefonder- '.ndelijk is gebleken, dat zij in °n wereld, zoals deze zich thans îeft ontwikkeld, als grondslag ?or ons buitenlands beleid niet iSt. Het einde der neutraliteitspo- hek betekent niet het einde ir onafhankelrjkheidspolitiek. ?t is duidelijk, dat wij ons ■îgszins zullen moeten sehik- •n naar de wil van onze Anglo -■nenkaanse bondgenoten. Laat s echter zoveel mogîlijk een fe;> koers houden, laat ons tchten een militaire omarming voorkomen 1 meter van de rivier vrij was woners van de streek hebben ierhand nog vele militairen ir de rivier geholpen. De >uwen hebben zich verdienste- gemaakt met eten koken en bmden der gewonden. le ..airbomes" hebben geen ]t van deze operatie, die wel waar veel offers heeft ge- agd, maar die toch voor is geslaagd. 'en slotte gaf generaal luhart nog de volgende cij- j: Van iedere 9 airbomes bij (hem is één gedood, 3 ge- ,ld en 3 krijgsgevangen ge- lakt en kwamen er 2 terug. 12.21 13.04 13.24 15.40 16.13 16.33 21.03 21.54 22.14 PROZENDAG. het klaprozendag. Voor geschiedenis worden ook op deze wapenstilstands- (log 19141918 van doek irozen aan militairen en op aangeboden. De op- ten goede aan invalide în. In afwijking van de aire kledingvoorschriften f de soldaten toegestaan p hun uniform te dragen. zijn een herinnering aan van Vlaanderen uit de waar vele Britten en Ca- fen lieten. De lange reek- len tussen de velden met maakten diepe indruk (et zag, en werden tôt ikt van de Britse offers rlog. Het thema van een t luidt: ,,In Flanders ppies grow amidst the row." (Op de velden van eien de klaprozen temid- aan rij staande kruisen.) 123 135 142, 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153, 154 BU, B12 B13 A14 B14, C14 11 tôt en met 25 November 1945. Bonkaarten KA, KB, KC 512. 1 doosje lucifers il 800 gram brood 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk 3% liter melk Bonkaarten KD, KE 512. 235, 236 800 gram brood 237, 238 200 gram bloem 239 250 gr. rijst of kindermeel 240 1 rantsoen gebak 241 70 gram beschuit 242 500 gram sulKer 243 250 gram boter 244 125 gram margarine 245 200 gram kaas 246 100 gr. chocolade of suikerwerken 247 0 liter melk 248 150 gram vlees 249 1 kg. aardappelen Dll, D12 400 gram brood Ell 250 gr. rijst of kindermeel Tabakskaart Q 413 05, 06 2 rantsoenen tabaksart. (geen Import-sigaretten) Op de broodbonnen kan men Engelse biscuits betrekken, voor over de detail- list of bakker deze nog voorradig heeft. Voor de week van 18 tôt en met 24 November a.s. zullen nog bonnen wor den aangewezen voor vlees, m#lk, aard appelen, grutterswaren, ontbijtkoek, zout, jam, peulvruchten, vermicelli en zuidvruchten. je lucifers dat af en toe ezen brengt menigeen n men vraagt zich af, etige stokjes weer een jr goed zullen gaan wor- >n daarover inlichtingen kunnen zeggen, dat er Il kleine verruiming van och dat overigens de lu- g vooreerst nog een zor- sal blijven. ioor den leek misschien îd te horen, dat de be- vijzing de belangrijkste de moeilijkheden, waar- înten staan. Doch weini- rip van de hoeveelheden, massaproduct gemaakt zo vertelde de directie fde Hollandse Lueiferfa- ;t in normale tijd de fa- hoven en Breda van deze en paar doosjes per dag Jaar kwam dan nog zo wart millioen bij van de art millioen bij van de rt. Normaal verbruikten (dse Luciferfabrieken te Breda ongeveer 20.000 jaar en daar Staatsbos- is voor een nog verdere de in de laatste jaren sterk aangetaste bossen, .hans met het derde deel uwens ook de klompen- rie. g met andere grondstof- 1 en papier gaat op het k wel, doch een belang- )voor de productie is de lut. Technische moeilijk- bok, want in zeer vele bomen komen seherven voor, waarop de kostbare messen der schilmachines vernield worden. De directie heeft daar- om thans de beschikking gekregen over de nodige instrumenten, waarmee men verborgen splinters in het hout kan opsporen. De grootste der Nederlandse lueifers- fabrieken, die te Eindhoven, heeft tôt voor enkele weken stop gestaan. thans voegt zij weer een beperkte productie bij die van de zusterfabriek et Breda en de derde Nederlandse lucifersfabriek te Weert. Dit hervatten van de productie moge gelden als een bewijs van het feit, dat ook het brandend probleem der lucifers weer een klein stapje nader tôt zijn oplossing komt. over een lening van millioen. (an de Nederl. regering mdelingen gevoerd over een over geheel Amerika tium, met het doel een srde lening van 200 mil- ■ken. Hoewel enkele ban- yerking geweigerd heb- handelingen met andere t. Volgens bankkringen regering de helft van februiken voor de veref- crediet van 100 millioen, gesloten. Zij wil weer en op het goud, dat mo- Federal Reserve Bank in ils waarborg voor de het jsloten lening. Rubberconferentle te Londen. Op 19 dezer begint te Londen een conferentie van de Rubberstudiegroep. De Britse en ook de Amerikaanse dele- gatie bestaat uit 9 personen. Nederland zal worden vertegenwoordigd door een delegatie bestaande uit de neren P. H. Westermann, Handelscomm. van N. O. I. te Londen, hoofd der delegatie; Dr. J. P. Bannier, gecommitteerde voor Indische Zaken aan het ministerie voor Overz. Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc teur der Handels Ver. .Amsterdam", A. A. Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; W. Sieuerts van Reesema, dir. Rubber- cultuur Mij. Amsterdam, allen leden. Plaatsvervangend lid is de heer J. F. de Beaufort. EEN SAPPEMEERSTER KLAAGT Een lezer wijst ons op de slechte con- ditie, waarin de z.g. ,,hooghoutjes" in de gemeente Sappemeer verkeren. In verband met deze klacht hebben wg ons eens persoonlijk op de hoogte gesteld. Van het Westen naar het Oosten gran de, krijgen we eerst de brug tu) de Geref. Kerk. Deze is vrrj goed. Enkele planken zijn stuk, en kunnen gemakke- lijk worden vervangen. Het ,,hoogholtje" bij de Slochterstraat verkeert in wat minder goede toestand. De treden zijn uitgesleten, zodat het afdalen, vooral voor oudere mensen moeilijk is. Boven- dien mankeert een leuning. De brug bij de Victoria Fabriek is er treurig aan toe. De païen waarop zij rust zijn half verrot, de treden zijn zeer uitgesleten en zitten op ongelijke af- standen van elkaar. De leuningen zijn ten dele verdwenen, en voor zover nog aanwezig gebroken. Hier is reparatie dringend noodzakelijk. t zijn ruwe, eeltige han- mijn kop en rug. Heel of hij bang was mij pijn gespte hij een riem om illig liep ik met hem lit anders doen? En met isde ik mijn nieuwe be- Inoet. pan een hond is als die Oppervlakkig en onbe- zijn, maar zij kan ook I relief zijn; het leven oge golven opgezweept eilloos diepe waterdalen g bedreigd. lijk rustige leventje bij taanderen kwam ik in terecht. De struise bui- gekocht had was een ens ging hij met een zee, in de middag ver- ngst in de nabije stad. en goedhartig; 't was huis begon te schijnen in de tuin of achter de ingen of te fluiten. is goed en hartelijk als de schamele visserswo- eenzaam en verborgen intoppen stond, heerste aarachtige liefde, in ja- izijn verdiept, en door d gelouterd. prettig home: ik werd en verwend. Dagelijks tepjes en lekkere hapjes vergleden weken, maan- aan toen ae naruur geweest zijn m uttai ganse schepping! Toen ik twee maanden oud was kwam er een vreemde op de boerderij, een kleine, dikke man. Hij bond een touw om mijn hàls en trok me mee. Samen liepen we langs een paar landwegen, uezer ecinueueii oiuiaiiuemaaiuei dan de gemiddelde verpleegde van een gekkenhuis. De negenjarige Johannes was het verwaandste en akeligste schepseltje, dat ik ooit heb ontmoet. En zijn speelmakker te worden was mjjn bestemming. Het was een verschrikke- auinci MUIH.JCO. OUJUa UCHWIHeil W i] sa men de klanten, soms ging hij alleen en liet me in de auto wachten. We door- kruisten de provincie van Noord naar Zuid van Oost naar West, en als we aile plaatsen bezocht hadden, dan be- gonnen we onze rondrit opnieuw Het lupcia cxi u]j ccn nuupjc uciuatc ouncn- lui, die daar samengekomen waren. Ook ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing of had de crisis dan wel de aleohol het hart van mijn baas ver- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere, gebruinde buitenman mijn een herfstdag. 's Och- as mijn baar naar zee was onverwacht storm siend had de orkaan om ebulderd, aan deuren en ven- slcuû ■pmnmelend. 's Avonds was de visser niet thuis gekomen. Samen met de vrouw zat ik te wachten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuiden- windje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, zij sloeg een doek om haar hais en ver- dween in de inktzwarte duisternis. De nacht werd dag, de zon rees tôt het zenith; nog was geen van beiden terug- gekeerd. Ik liep langs het smalle duin- pad naar het strand, dat stil was en verlaten in de zonnige herfstdag. Slechts één mens was er: de vrouw! Woest liep ze heen en weer, zwaaide met haar armen, schreeuwde dwaze be- dreigingen naar de zee, die nu weer kalm was en de zonnestralen duizend- voudig weerkaatste. Somtijds balde ze haar vuisten en dan rolden haar ogen wild in hun kassen. Ze was waanzinnig geworden Ik ging niet terug naar ons huis, ik durfde niet, maar zwierf dagenlang door het land, op zoek naar het huis van mijnheer van Staanderen. Eindelijk vond ik het er woonden vreemden. Een straathond werd ik, die leefde van bedorven resten en eetbare hapjes uit vuilnis emmers, en die sliep in par- ken en portieken. De ellende en ontbe- ringen van dit bestaan mpakten me ziek. Ik sleepte mijn uitgeput lichaam voort langs de straten; ik moest toch etensresten opscharrelen, er desnoods om vechten met andere honden, want ik wilde leven. Op een avond legde ik mij uitgeput op een gracht neer. In de verte lokte een verlichte winkelstraat; een ijle vioolklank drong door een geopend venster. Mijn gedachten verstarden, mijn hoofd werd zwaar en neeg naar de grond, terwijl de blik van mijn ogen verglaasde, wentelde mijn lichaam zich terzijde 's Ochtends duwden mannen van de standsreiniging het hondencadaver in de gracht. Het groene water sloot zich boven het met stenen bezwaarde lijk. H. B.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 3