Amerika Contra Rusland w T wee Kxcel lenties spreken Zflid Amerika Arnhem. fer Fabricage Naar Betere Tijden De ftardinals Lijn. Annexatie en Schadeloosstelling als Afzetgebied t Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Buitenlands overzicht Moeilijkheden in Engelands buitenlandse politiek, waarvan ook economisch zoveel afhangt. Uit de ERELDPERS Spoorwegnieuws. Bonnenlijst Waarin opgenomen de NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer SLOCHTER COURANT1 Jr. Vos over SProf* Jr. tSchermerhorti over De slag om VBinnenlands Overzicht rruiming van de distributie verwacht M 74ste Jaargang ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 OOSTGOORECHT ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES 10 et. p. mm. Zogen. ,,Kleintjes", minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) Verscliijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Te] 213 Atoombom en wantrouwen. I toe de communisten niet gesteund In het Engelse Lagerhuis heeft een schijnen te hebben en .de centrale re- de Joden dus bondgenoten van Enge- land en Amerika. Daartoe geeft ook aanleiding een Engels plan (van de commissie-Peel) dat Palestina wil ver- delen in een Joods en een Arabiseh deel, terwijl de grote havensteden en Jeru- zalem onder Engelse contrôle zouden blijven. Daar zouden dan de Engelse vloot en legermachten wordén samen- gebracht, die volgens het verdrag met Egypte volgend jaar dit land moeten verlaten. Zelfs overweegt deze commis- sie de aanlee- va.n een nTeinx; Vanaai De schuld, dat de wetenschap der atoomenergie niet gedeeld wordt ligt niet bij één mogendheid. Trouwens, Rus land heeft daaraan niet de minste schuld. (Daily Mail.) Samenwerken is de sleutel van suc- 74e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES: 10 et. p. mm. Zogen. ..Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) WOENSDAG 31 OCTOBER 1945 In vervolge op onze, de vorige week gepubliceerde dienstregeling der N. S. in ons rayon, laten wij hieronder een opgave volgen van de voornaamste aan- sluitende verbindingen: GRONINGEN—LEEUWARDEN Vertr. Gron.: 6.22 8.25 14.15 16.22 18.16 LEEUWARDEN—GRONINGEN. Vertr. Lwn.: 6.34 9.20 12.03 16.30 19 15 1 n.: 8.19 11.05 13.23 18.15 21.— TNGEN—ASSEN 5.02 5.57 9.01 14.39 18.— N—GRONINGEN 34 13.53 19.16 20.28 22.51 MO 14.29 19.52 21.11 23.27 an 5.57, 9.01 en 14.39 van r Assen naar Deventer ing naar Holland. No 55 OOSTGOORECHT Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres: Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 In een openbare vergadering van de S.D.A.P., welke Zater- dagavond in het Hôtel Struvé werd gehouden, heeft de minis- ter van Handel en Nijverheid, Ir. Vos, enige intéressante me- dedelingen gedaan. Aan zijn rede ontlenen wij het voigende: Herstel. In Nederl. zijn door de oorlog 800.000 mensen van ailes beroofd In Arnhem, dat voor de oorlog 95000 inwoners had, zijn 90.000 mensen terug- gekeerd. De dijken op Walche- ren zijn provisorisch gedicht. Met het oog op het komende slechte weer moeten zij nog ver- sterkt worden. De voedselvoor- ziening is voor de komende win- ter veilig. Verwarming. Er kunnën niet meer dan 7 eenheden kolen be- schikbaar gesteld worden. De productie der Ned. mijnen be- draagt thans 550.000 ton per mnd.. tegen 400.000 ton in Mei en Juni. Het verstrekken van een eenheid per gezin zqu 240 duizend ton vereisen. Daarbij komt 120.000 ton voor gas- en electr.fabrieken, 48.000 ton voor de Canadezen, 50.000 ton voor de Binn. Strijdkr., 60.000 ton voor de N.S., en 70.000 ton voor de industrie. De invoer van steenkool is onregelmatig en stokt geregeld. Toch hoopt men 10 Nov. voldoende voorraad te hebben voor 4 eenheden per ge zin. SIechts door flink aanpak- ken kunnen de moeilijkheden in de kolenvoorziening voor het voigende jaar worden opgelost. Schoeisel. De productie in Juni bedroeg 200.000 paar p. m., en thans 350.000 paar, of wel voor ieder Nederlander een paar in 2 jaar en 3 maand. In Jan. hoopt men de productie op 600 duizend te brengen en haar in de komende zomer zo hoog op te voeren, dat eind 1946 iedere Nederl. een paar schoenen be- zit. Mogelijk zal in 1947 de dis tribuée worden afgeschaft. Textiel. Ondanks het feit, dat de voorraden ruwe katoen vol doende zijn. en aan de spinnerij- en kolen zijn verstrekt is de pro ductie slechts 30 van de vooroorlogse door het gebrek aan arbeidskrachten. De geld- zuivering bracht hierin enige verbetering, maar ook de fiet- senschaarste speelt een roi. Daarom kan het nodig zijn be- paalde groepen te bevoordelen bij de distributie van goederen. De kleedingvoorziening is moei- lijk, maar er is een flinke voor raad dekens voor de geteisterde febieden; babykleren komen innenkort in distributie. Geldwezen. De geldzuivering en inlevering der briefjes van f 100 hadden een succès van f 800 millioen. Thans volgt nog een navordering van te weinig betaalde belastmg en een hef- fing in eens op grote vermogens is in voorbereiding. ,,Er zullen", zo zei de minister, ,,nog onver- wachte dingen gebeuren!" Economisch is een politiek op lange tremijn noodzakelijk, en voor het economische leven is een vast omlijnd plan nodig, want we zijn te arm om daar zonder te werken. Voor de wo- ningbouw is een 10-jarenplan ontworpen omvattend de bouw van 70.000 woningen per jaar. In de eerstvolgende jaren zal ten nadele van den arbeider een verschuiving in de verhouding lonen en prijzen koomen. De laagste lonen worden verhoogd. Perspectieven der Industrieën in ons gebied Op desbetreffende vragen deelde ae minister mede, dat de strocartonfabricatie stil ligt we- gens kolenschaarste. Afzet zou overal te vinden zijn. Hij advi- seerde omschakeling naar an- dere stroproducten zoals strove- zelplaten voor de noodwoningen. De Groninger scheepsbouw kan ingeschakeld worden bp de bouw van kustvaartuigen. Or- ders zijn reeds geplaatst. Na afloop was Ir. Vos zo wel- willend ons nog iets te vertel- len over de aardappelmeelindu- strie. De fabrieken zijn reeds op gang, terwijl 50 der veen- aardappelen beschikbaar zijn voor deze industrie. Om tôt een continu-bedrijf te komen achtte de minister het noodzakelijk dat meer aandaeht wordt besteed aan de bijproducten. De avond werd opgeluisterd door zang van ,,De Volksstem" en voordracht van den heer Schoolland. In een te Groningen gehouden persconferentie verklaarde de Minister-President Prof. Ir. W. Schermerhorn, dat het hem toe- scheen, dat het annexatievraag- stuk bij het publiek op de ach- tergrond begon te geraken. In dit verband wees de M.-P. erop dat dit in regeringskringen nog geenszins het geval was, de be- staande commissie voor de be- studering van het vraagstuk heeft n.I. opdraeht gekregen het probleem nader te bestude- ren evenals de mogelijkheid een deel van Duitsland onder Ne- derlands bestuur te brengen, m. a.w. door Nederland te laten be- zetten en Nederland hiervan de economische voordelen te laten trekken door o.a. openstelling van de tolgrens. Een ander punt van studie voor deze commissie vindt de M.-P het vraagstuk der grenscorrecties, welk vraagstuk niet moet worden gezien als een kwestie van retireren. Op een vraag of het voor Ne derland wel wenselijk zou zijn, bij het huidige gebrek aan mijn- werkers kolenmijnen te annexe- ren. antwoorde de M.-P. dat dit juist één van de punten is, waar- op de commissie zijn studie moet bepalen. Ten opzichte van 't vraagstuk van schadeloosstelling, zeide de M.-P;, dat tôt nu toe weinig schot in deze zaak gezeten heeft doch nu betere vooruitzichten worden geopend. Zo is Neder land thans officieel uitgenodigd tôt de Militaire Missie in Ber- lijn, waar adm. Doorman Neder land vertegenwoordigt en de roi van gezant vervult. Door de geallieerden is een lijst opgemaakt van een aantal bedrijven die worden afgebro- ken en als reparatie ter beschik- king van nader te bepalen be- stemmingen zullen worden ge steld. De Duitse oorlogsindustrie zal worden vernietigd en voor een groot gedeelte naar andere landen worden overgebracht. Verschillende van deze fabrie ken zijn niet meer dan oud roest en de aanvaarding hiervan zal terdege onder de ogen moeten worden gezien. Met een geheel nieuwe moderne industrie zal Nederland meer gebaat zijn dan met de afbraak van Duitsland, waarvan men zich geen al te hoge voorstelling zal moeten maken. Belangrijker is vooreerst het Oud-minister Welter, die in oorlogsjaren lange tijd in Zuid- Amerika heeft vertoefd, heeft op een bijeenkomst van de Hoofdgroep Industrie een en ander verteld van die verre lan den, en over de mogelijkheden van Nederl. export daarheen. Ontwikkeling tijdens de oorlog. Als enig continent, dat buiten de strijd is gebleven, heeft Zuid Amerika kans gezien de stijging in het economische leven, die reeds voor de oorlog merkbaar was, zo hoog op te voeren, dat thans vrijwel aile landen onaf- hankelijk zijn van de overige wereld. De industrialisatie is er zodanig opgevoerd, dat de tijd, dat Zuid Amerika een gemakke- lijk afzetgebied was, voorgoed voorbij is. Is Nederlandse immigratie mogelijk Het reusachtige gebied heeft zelf te weinig mensen om de grote industrieën van arbeiders te voorzien; bovendien is er vraag naar deskundigen. Voor hen, die er heen willen gaan is volgens de heer Welter voor- zichtigheid geboden. Men stelle zich nauwkeurig op de hoogte van de omstandigheden daar voor men besluit er zich te ves- tigen. De landaard is zo ver- schillend van de onze, dat zelfs de Hollandse koeien die er over- geplaatst zijn, heimwee krijgen naar de Hollandse weiden, en er wegkwijnen. Het wegeimet. De verkeerswegen zijn er schaars, en dit opent grote pers pectieven voor het luchtverkeer. Weliswaar hebben aile landen eigen luchtvaartmaatschappijen en vliegdiensten, maar toch heeft Nederland een goede kans. Gedurende de gehele oorlog heeft de K.L.M. van af Curaçao diensten onderhouden op Suri name. Columbia en Venezuela. Ook de Nederlandse scheepvaart heeft een goede naam. Snelle industrialisatie. De industrialisatie is daarom merkwaardig, omdat zij zich in zo korte tijd voltrok. Na de pé riode in interne woelingen ont- stond er een streven tôt natio- nalisatie, teneinde geheel in eigen behoeften te kunnen voor zien. Tariefmuren, subsidies en valutarestricties waren de mid- delen, die Zuid-Amerika onaf- hankelijk maakten van buitenl. mvloeden. Thans maakt het ge bied de laatste phase der indu strialisatie door: een poging om te komen tôt grote bedrijven. Zuid Amerika heeft niets dan voordeel gehad van de oorlog. Het is er rijk door geworden, in het bijzonder Argentinië, en de Argentijnse Peso (het Arg. be- taalmiddel) is zeer gezond ge worden. In aile grote landen vindt men h oogoven bedrijven wat suiker betreft is Peru een grote concurrent van Java ge worden, en zijn katoen kan een vergelijking met de Egyptisehe doorstaan. Chili, Brazilië en Venezuela heb ben respectabele industrieën, modem ingerichte fabrieken met sociale voorziening. Er wordt veel textiel geproduceerd. Nederlandse exportkansen. Nu Duitsland als concurrent uitgeschakeld is, moet Neder land, voor welks welvaart ex port noodzakelijk is, trachten er een afzetgebied te vinden voor zijn industrieproducten. Men moet echter bedenken, dat niet meer zoals voorheen de kwan- titeit van groter belang is dan de kwaliteit. De Zuid Ameri- kaanse industrie levert ailes wat nodig is, en slechts goederen van de beste kwaliteit zullen er een markt kunnen vinden. Che- mische aparaten, machine in- strumenten van hogere orde, schepen, sleepboten, baggermo- lens, kranen, fabrieksinstallaties en pompen zouden er geïmpor- teerd kunnen worden, alsmede de fijnste producten van onze textielindustrie. Het is noodzakelijk dat de Nederl. industrie zich thans snel afzetgebieden zoekt. Naar het Oosten is niet mogelijk, maar in Zuid Amerika ligt een kans. En- geland en de V.S. hebben er reeds vaste voet gekregen. Oud- minister Welter adviseerde de jonge mensen op te leiden voor de handel op Zuid Amerika, waarbij het beheersen van de Spaanse taal van primair be lang is. Voorts moeten consula- ten over geheel Zuid Amerika gevestigd worden, terwijl gelijk- gerichte industrieën agenten moeten uitzenden om de wegen te banen, waarlangs de afzet zal moeten geschieden. terugkrijgen van onze eigen dingen en onderdelen voor de kleine industrie. De afbraak v. een groot deel van Nederlands achterland is vooral voor onze land- en tuinbouw uiterst beden- kelijk. Ook de aanzienlijke pro- ductieverlaging van ruw ijzer van Duitsland, door de gealli eerden toegepast als veiligheids- maatregel, is voor Nederland belangrijker en vooral bedenke- lijker dan het annexatievraag- stuk. Op een vraag of Neder land na het uitvallen der Duitse productie niet voor eigen be- hoefte zou overgaan tôt een uit- breiding van het hoogovenbe- drijf, antwoorde de M.P. dat dit geheel zou afhangen van de zich ontwikkelende wereldeco- nomie en dit punt eerst later zou kunnen worden bezien. De Nederlandse regeringspoli- tiek berust volgens de Minister- President niet op een voorzich- tige kruidenierspolitiek, zoals dat de regering vaak verweten wordt, doch hangt ten nauwste samen met het economische pro bleem van West-Europa, waar- door het Nederlandse economi sche leven nogwel eens een wen- ding zou kunnen nemen, waar van nog niemand gedroomd heeft Dit zijn geen eco nomische problemen welke aan de individuelen ondememer of ondememersgroepen zullen kunnen worden overgelaten, daar het een verschuiving wordt van het economische zwaarte- punt van punt van geheel West- Europa. Dit zal van bovenaf moeten worden beheerst. Generaal Urquhart, de com mandant der beroemde Britse lste Luchtlandingsdevisie heeft een en ander verteld over de slag om Arnhem in Sept. 1944. Door het neerlaten van air- bornes bij de rivierovergangen van Maas, Waal en Lek, wilde men trachten deze overgangen tegelijk in handen te krijgen, zo vertelde de generaal. Twee Amerikaanse devisies zouden de bruggen bij Grave en Nijmegen bezetten, en de eerste Britse Luchtl. devisie zou trachten Arnhem te veroveren, door een ring om de stad te leggen. Er waren echter niet genoeg vlieg- tuigen om drie devisies tegelijk te landen, en daar de Zuidelij'k- ste overgang de belangrijkste was, werd daar de gehele devi sie in eens afgeworpen. De lan- ding bij Arnhem zou in drieën geschieden. En de vertraging in het afwerpen van èn 2e èn 3e contigent troepen, waardoor een groot aantal soldaten moest worden vastgehouden voor de verdediging van het landingster- rein, is mede een oorzaak van het mislukken van de operatie geweest, en het was tevens de oorzaak dat de voorgenomen ring om Arnhem niet kon wor den gelegd, daar wegens het mistige weer de tweede landing 5 uur te laat plaats vond. Van de eerste groep bleef de helft achter bij het landingster- rein, de rest werd in drieën ge- splitst: een deel ging naar de Rijnbrug, een ander naar Oos- terbeek en de rest naar Ede. Er konden evenwel niet voldoende troepen in de strijd geworpen worden, waardoor de mannen bij de brug. na lange tijd te hebben standgehouden, werden afge- sneden. Bij Oosterbeek werd zo hevig gevochten dat van de 1500 man slechts 150 overble- ven. De derde landingsgroep, bestaande uit Polen, trokken met de Amerikanen op naar Driel, doch waren niet opgewas- sen tegen het Duitse pantserge- weld. De Airbornes werden inereslo- ten in een gebied van 1200 bij 400 meter; hun voorraden kwa- men, door het mislukken van het oorspronkelijk plan in han den van de Duitsers, en pogin- gen van vliegers om nieuwe voorraden af te werpen misluk- ten door het hevige afweervuur Tenslotte werd op 25 Sept, het besluit tôt terugtrekken ge- nomen. 2200 man trokken onder dekking van artillerievuur over de Rijn terug, waarvoor slechts In ailes vinden we op het ogenblik één cardinale richtlijn, de lijn naar herstel, naar norma- lisering der toestanden. We kunnen het merken aan het da- gelijkse leven, rond om ons, aan de voedselpositie, aan de gees- telijke vrijheid. Ook het politieke leven staat in het teken van herstel, de gang naar een ge- zonde démocratie. Al voeren ons parlement en onze gemeen- teraden dan nog het nraedicaat ,,nood" of „tijdelijk", 'en al is hun samenstelling misschien niet geheel in overeenstemming met de huidige politieke groeperin- gen in ons volk, toch zijn er weer organen, die de overheids- voorstellen grondig beschouwen en het voor en tegen ervan overwegen. Aan de voorberei- dmgen van algemene verkiezin- gen wordt gewekrt, en wij mo- gen verwachten, dat we binnen een jaar een tweede kamer en gemeenteraden hebben, die een spiegel vormen, van de volks- wil. Bij de organisatie der ver- kiezingen wreekt zich het feit, dat een deel van de administra tie verloren is gegaan in de oorlogsjaren. Maar in ieder ge val kunnen wij de verkiezingen beter laat en vrij hebben. dan snel en op een wijze zoals in ye e der Oosteuropese landen. Wanneer we denken aan een normaal Nederland, dan denken we aan een land zonder vreem- de militairen. Ook die richting gaat het uit. Aanvankelijk wa ren hier 5 devisies Canadezen. Twee daarvan zijn reeds ver- trokken, en aan het einde van deze maand vertrekt het derde. De twee resterende devisies om- vatten ongeveer 100.000 man. Het herstel der industrie heeft met vele moeilijkheden te kam- pen, waarvan gebrek aan grondstoffen en brandstof met de minste zijn. Toch neemt geleidelijk overal de pro ductie toe. Een fabriek te En- schede, die door het Can. leger als opslagplaats werd gebruikt, werd aan de Nederlandse auto- riteiten overgedragen en daarbij werden ook 25 wagonladingen buitgemaakte goederen en een aantal voertuigen overgegeven. Het herstel der industrie gaat langzaam, doch kan men an- ders verwachten: bergopwaarts gaat immers steeds trager dan de weg naar omlaag. Nederland en de Verenigde Voîkeren. Blijkens haar voorlopig ver- slag zijn de leden der 2e kamer van oordeel, dat het handvest der Verenigde Voîkeren gete- kend moet worden. Wij hebben de keuze tussen samenwerken of ondergaan, meent men, en wat wij daarbij moeten kiezen is duidelijk. In haar toelichting hierop zegt de regering, dat dit het einde betekent van onze voor oorlogse neutraliteitspolitiek, waarvan trouwens proefonder- vindelijk is gebieken, dat zij in een wereld, zoals deze zich thans heeft ontwikkeld, als grondslag voor ons buitenlands beleid niet past. Het einde der neutraliteitspo litiek betekent niet het einde der onafhankelijkheidspolitiek. Het is duidelijk, dat wij ons enigszins zullen moeten schik- ken naar de wil van onze Anglo Amerikaanse bondgenoten. Laat ons echter zoveel mogîlijk een eigen koers houden, laat ons trachten een militaire omarming te voorkomen 300 meter van de rivier vrij was. Bewoners van de streek hebben naderhand nog vele militairen over de rivier geholpen. De vrouwen hebben zich verdienste- 'ijfc gemaakt met eten koken en verbinden der gewonden. De airbornes" hebben geen spijt van deze operatie, die wel is waar veel offers heeft ge vraagd, maar die toch voor 85 is geslaagd. Ten slotte gaf generaal Urquhart nog de voigende cij- fers: Van iedere 9 airbornes bij Arnhem is één gedood, 3 ge- wond en 3 krijgsgevangen ge maakt en kwamen er 2 terug. 12.21 13.04 13.24 15.40 16.13 16.33 21.03 21.54 22.14 iPROZENDAG. het klaprozendag. Voor geschiedenis worden ook op deze wapenstilstands- rlog 19141918 van doek irozen aan militairen en ?p aangeboden. De op- ten goede aan invalide ;n. In afwijking van de aire kledingvoorschriften f de soldaten toegestaan p hun uniform te dragen. i zijn een herinnering aan van Vlaanderen uit de Waar vele Britten en Ca- fen lieten. De lange reek- jen tussen de velden met maakten diepe indruk et zag, en werden tôt kt van de Britse offers rlog. Het thema van een t luidt: ,,In Flanders jpies grow amidst the row." (Op de velden van eien de klaprozen temid- aan rij staande kruisen.) 11 tôt en met 25 November 1945. Bonkaarten KA, KB, KC 513. 123 1 doosje lucifers 135 t.m. 141 800 gram brood 142, 143 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram choColade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk 3% liter melk Bonkaarten KD, KE 512. 235, 236 800 gram brood 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 500 gram sulKer 250 gram boter 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gr. chocolade of suikerwerken 6 liter melk 150 gram vlees 1 kg. aardappelen 400 gram brood 250 gr. rijst of kindermeel Tabakskaart Q 413 05, 06 2 rantsoenen tabaksart. (geen import-sigaretten) Op de broodbonnen kan men Engelse biscuits betrekken, voor over de detail- list of bakker deze nog voorradig heeft. Voor de week van 18 tôt en met 24 November a.s. zullen nog bonnen wor den aangewezen voor vlees, m«lk, aard appelen, grutterswaren, ontbijtkoek, zout, jam, peulvruehten, vermicelli en zuidvruchten. 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153, 154 Bll, B12 B13 A14 B14, C14 237, 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 DU, D12 Eli je lucifers dat af en toe ezen brengt menigeen n men vraagt zich af etige stokjes weer een ,r goed zullen gaan wor- m daarover inlichtingen kunnen zeggen, dat er i kleine verruiming van beh dat overigens de lu- g vooreerst nog een zor- ial blijven. ioor den leek misschien id te horen, dat de be- yijzing de belangrijkste de moeilijkheden, waar- înten staan. Doch weinl- rip van de hoeveelheden, massaproduct gemaakt zo vertelde de directie (de Hollandse Luciferfa- t in normale tijd de fa- hoven en Breda van deze en paar doosjes per dag Daar kwam dan nog zo jwart millioen bij van de art millioen bij van de rt. Normaal verbruikten dse Luciferfabrieken te Breda ongeveer 20.000 jaar en daar Staatsbos- is voor een nog verdere de in de laatste jaren ïterk aangetaste bossen, hans met het derde deel uwens ook de klompen- rie. g met andere grondstof- l en papier gaat op het k wel, doch een belang- ,voor de productie is de lut. Technische moeilijk- bok, want in zeer vele over een lening van 10 millioen. tan de Nederl. regering indelingen gevoerd over een over geheel Amerika tium, met het doel een |rde lening van 200 mil- en. Hoewel enkele ban- erking geweigerd heb- andelingen met andere Volgens bankkringen regering de helft van februiken voor de veref- crediet van 100 millioen, gesloten. Zij wil weer en op het goud, dat mo- Pederal Reserve Bank in ils waarborg voor de het tsloten lening. bomen komen scherven voor, waarop de kostbare messen der schilmachines vernield worden. De directie heeft daar om thans de beschikking gekregen over de nodige instrumenten, waarmee men verborgen splinters in het hout kan opsporen. De grootste der Nederlandse lucifers- fabrieken, die te Eindhoven, heeft tôt voor enkele weken stop gestaan. thans voegt zij weer een beperkte productie bij die van de zusterfabriek et Breda en de derde Nederlandse lucifersfabriek te Weert. Dit hervatten van de productie moge gelden als een bewijs van het feit, dat ook het brandend probleem der lucifers weer een klein stapje nader tôt zijn oplossing komt. Rubberconferentle te Londen. Op 19 dezer begint te Londen een conferentie van de Rubberstudiegroep. De Britse en ook de Amerikaanse dele- gatie bestaat uit 9 personen. Nederland zal worden vertegenwoordigd door een delegatie bestaande uit de lieren P. H. Westermann, Handelscomm. van N. O. I. te Londen, hoofd der delegatie; Dr. J. P. Bannier, gecommitteerde voor Indische Zaken aan het ministerie voor Overz. Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc teur der Handels Ver. .Amsterdam", A. A. Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; W. Sieuerts van Reesema, dir. Rubber- cultuur Mij. Amsterdam, allen leden. Plaatsvervangend lid is de heer J. F. de Beaufort. EEN SAPPEMEERSTER KLAAGT Een lezer wyst ons op de slechte con- ditie, waarin de z.g. ,,hooghoutjes" in de gemeente Sappemeer verkeren. In verband met deze klacht hebben wij ons eens persoonlijk op de hoogte gesteld. Van het Westen naar het Oosten gaan- de, krijgen we eerst de brug bçj de Geref. Kerk. Deze is vrij goed. Enkele planken zijn stuk, en kunnen gemakke- lijk worden vervangen. Het ..hoogholtje" bij de Slochterstraat verkeert in wat minder goede toestand. De treden zijn uitgesleten, zodat het afdalen, vooral voor oudere mensen moeilijk is. Boven dien mankeert een leuning. De brug bij de Victoria Fabriek is er treurig aan toe. De païen waarop zij rust zijn half verrot, de treden zijn zeer uitgesleten en zitten op ongelijke af- standen van elkaar. De leuningen zijn ten dele verdwenen, en voor zover nog aanwezig gebroken. Hier is reparatie dringend noodzakelijk. et zijn ruwe, eeltige han- mijn kop en rug. Heel of hij bang was mij pijn gespte hij een riem om illig liep ik met hem k anders doen En met (sde ik mijn nieuwe be- noet. fan een hond is als die Oppervlakkig en onbe- zijn, maar zij kan ook )1 relief zijn; het leven hoge golven opgezweept leilloos diepe waterdalen g bedreigd. îjk rustige leventje bij taanderen kwam ik in terecht. De struise bui- gekocht had wâs een ens ging hij met een zee, in de middag ver- ngst in de nabije stad. en goedhartig; 't was huis begon te schijnen in de tuin of achter de ngen of te fluiten. J.s goed en hartelijk als de schamele visserswo- eenzaam en verborgen intoppen stond, heerste aarachtige liefde, in ja- îzijn verdiept, en door |d gelouterd. prettig home: ik werd en verwend. Dagelijks iepjes en lekkere hapjes vergleden weken, maan- dan toen ae natuur geweesr zijn in naar ganse schepping! Toen ik twee maanden oud was kwam er een vreemde op de boerderij, een kleine, dikke man. Hij bond een touw om mijn hais en trok me mee. Samen liepen we langs een paar landwegen, aezer ecnuieaen omianuemaaraer was, dan de gemiddelde verpleegde van een gekkenhuis. De negenjarige Johannes was het verwaandste en akeligste schepseltje, dat ik ooit heb ontmoet. En zijn speelmakker te worden was mijn bestemming. Het was een verschrikke- suiKerKionLjes. soms oezoenten wij sa men de klanten, soms ging hij alleen en liet me in de auto wachten. We door- kruisten de provincie van Noord naar Zuid van Oost naar West, en als we aile plaatsen bezocht hadden, dan be- gonnen we onze rondrit opnieuw Het lopers en op een Koopje neiusie uuuen- lui, die daar samengekomen waren. Ook ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing of had de crisis dan wel de alcohol het hart van mijn baas ver- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere, gebruinde buitenman mijn een herfstdag. 's Och- as mijn baar naar zee was onverwacht storm „eiend had de orkaan om gebulderd, aan deuren en ven- sters rammelend. 's Avonds was de visser niet thuis gekomen. Samen met de vrouw zat ik te wachten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuiden- windje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, zij sloeg een doek om haar hais en ver- dween in de inktzwarte duisternis. De nacht werd dag, de zon rees tôt het zénith; nog was geen van belden terug- gekeerd. Ik liep làngs het smalle duin- pad naar het strand, dat stil was en verlaten in de zonnige herfstdag. Slechts één mens was er: de vrouw! Woest liep ze heen en weer, zwaaide met haar armen, schreeuwde dwaze be- dreigingen naar de zee, die nu weer kalm was en de zonnestralen duizend- voudig weerkaatste. Somtijds balde ze haar vuisten en dan rolden haar ogen wild in hun kassen. Ze was waanzinnig geworden Ik ging niet terug naar ons huis, ik durfde niet, maar zwierf dagenlang door het land, op zoek naar het huis van mrjnheer van Staanderen. Eindelijk vond ik het - er woonden vreemden. Een straathond werd ik, die leefde van bedorven resten en eetbare hapjes uit vuilnis emmers, en die sliep in par- ken en portieken. De ellende en ontbe- ringen van dit bestaan mpakten me ziek. Ik sleepte mijn uitgeput lichaam voort langs de straten; ik moest toch etensresten opscharrelen, er desnoods om vechten met andere honden, want ik wilde leven. Op een avond legde ik mij uitgeput op een gracht neer. In de verte lokte een verlichte winkelstraat; een ijle vioolklank drong door een geopend venster. Mijn gedachten verstarden, mijn hoofd werd zwaar en neeg naar de grond, terwijl de blik van mijn ogen vergrlaasde, wentelde mijn lichaam zich terzijde 's Ochtends duwden mannen van de standsreiniging het hondencadaver in de gracht. Het groene water sloot zich boven het met stenen bezwaarde lijk. H. B.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1