i ri NIE U WS De Colorado-kever. Grôniger Braiven Dancing Hôtel De Hieuw Plaatselijke Berichten De strijd om Nederland B.S. Revu HOTEL FABI I Bioscoop Ho HOTEL FAB G. H. KU! ZAAL STAA wijken van Ferrara vochten. Het vliegve veroverd. In het W pen van het 8e I achter zich. De in N. terug trekkende 1 door de Geai. lucht stookt. In Japan hebben aanvallen gedaan buitenwijken van doelen bevonden zii brieken te Hitachi i maal werden aange' Eden, Stettinius d hun bespreking over beëindigd. Hun d werd bijgewoond Min. van Buit. Zakel Er is omtrent het sprekingen nog niet: Maarschalk Petin aangekomen. Hij vi toelating om het lanc op doorreis naar Fra thans de regelingen naar Frankrijk af. Van de zijde der de bevolking er met druk op gewezen, da machtiging van den Iitairen Commissaris tankgrachten te slec gooien. Eventueele aanvrag dernissen - die intus deezen gelukkig niet hen ons van onze .Cultuurbrengers" te een of andere wij; -uimen, dienen te de Sectie Vooriic Hoofd-ingenieur ie provincie Gn motief om de Isnog in stand T gen bruik voor mogelijke waterstaatkundig gebi De vondst van h Anloo heeft aan het dat hier een zeer gro nen slachtoffer is g« Duitsche overheersch De mogelijkheid be eenige slachtoffers geidentificeerd. In verband met dit den degenen, die ver milieleden of bekend zijn om gebracht, zo lijk verzocht een f personen in te levers Commandant, Weste 15, Groningen. De Nederlandsche T steeds te Lonc 'N—1ÏF-VQQ rijde dee! !e minist ns land andsche eeren j~H Ge J- So Ca Hôtel FABER H Waaghalzen v 1 de 1 Cowboy-Fil Teddy Walker' Jndonesig Café Conci Dames, Heren en Kir Soi ée Willy Stoffers SBinnenland Korte Mede Door d< wegens het c handelsbespre een handelspi aangekondigd V.S. zijn voor Aardappe C590, A591, A130, B130, Zitting w buren geboi dag 1 Oct. Al—A130, A131A260 uur A 261 A391A520 912 uur A A651A780 9 12 u. A' van 14 ui Voor zelf en omgtrek hun bonnen 5 October e 14 uur in dag 6 Oot. Tjuchem en wenweg. Gemeen Bon 636 is g Begin volgen bekende Vish gemeente ver T. Hartmar geven met b van de gebi Dochtertje Hoogezani Spoorstraat Met blijds kennis van onze Dochte E Hoogezand v. Royenst H Hiermede onze hart. c vele blijken 1 bij ons 40-j. ondervonden Sappemeer Kleinemeer 1 E. Fa A. Fa Getrouwd Jan Koe Aaltje die, mede n; Ouders, hart voor de vel belangstellinç hun huwelijk Wehe, (G; Hiermede onze hart. da: blijken van 1 ons Huwe Foxhol, G. Imbos P. de M. de In pacht aai 2.40,00 H.A. (Vosholen) d Te bevr. ter Nots. Mr P Sappemeer. Verkoping Op Vrijdi '45 te 15 ui Café Por publiek won Een flin getekend A weg te Siddel erf en tuin, toebehorendl M. H. Briar Aanvaardinç taling 1 Me betaling var A.s. ZONDAG 28 Octobe Orkest ,.The Biack Devils A.s. WOENSDAG 31 Oct. 7 Orkest „De Familie Kok Vrijdag 9 Nov. ,,'t Wordt wee MUZIEK - TONEEL -i Entreé f 1,50 pl. belasting (B< Aanvang 8 uui Kaartverkoop en Plaatsbesprekii HOTEL FABER Dinsdag 5 Nov. Telef. bestellingen kunnen n i ZONDAG 28 October Aanvang 3 uur Thé Da Aanvang 7 uur S O I P e Met medewerking van het bu „Jell Vegt and his E Telefoon l S, Tôt en met a.s. Woensdag, L Zaterdag 6 uur e g Zondag half 4 6 u een sensationele sportfilm mi jn vooraf r een spannende Wild-Westn Toegang 14 jaar. (half 9 - g bespreken op de dag der vc S Telefonisch van 4—5 uur. 1 Telef. van 12—1 uur en 'si SSÊRâ Zaterdag 3 Nov. 8 uur een pare Humor, Muziek, Show, Zan| een daverend succès ovi THE CALEDONIANS, het bekei een sprookje van de Stille Zuid de populaire Conferancier MUCHACHOS, een daverenc M ERCELY, de fenomenale Accor WILLEBRANDS, de man me ANITA, Zangeres LEANA, de i B O R A N Musical Clown De 1001 KLAb Fraaie costuums. De „CALEDONIANS" sp Prijzen der plaatsen f 2.en f ZONDAG 3 November 7 in 't Voorgebouw Sappemeer. Bij café Siccama aan de Noorderstr. is door tôt nog toe onbekende daders een rijwiel ontvreemd. Door de Sappemeerster politie is aangehouden een ver- pleegde van het Zwakzinnigen- gesticht Zuidlaren. Zij is 's nachts om 3 u. de woning bin- nengegaan van den hr. Remkes (Manufacturenhandel) en heeft daar de rest van de nacht door- gebracht. De volgende nacht is zij door verpleegsters van het gesticht opgehaald. Bij hôtel Struvé is Mej. T. B. van een trap gevallen waar- bij ze haar rug kneusde. Dr. Gischler alsmede Dr. Meihuizen verleenden eerste hulp Hoogezand. De collecte van Groene Kruis te Hoogezand kan FINANCIëN EN ECONOMIE. Verschenen is het jaarverslag 1944 van de Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. Hierin is o.a. het volgende vermeld: „Tot September 1944 vond de economische ontwikkeling, U geschetst in vorige verslagen, verdere voortgang. Steeds meer bedrijven werden stilgelegd; steeds groter werd het bedrag der aan ons toevertrouwde gel- den. Voor het eerst sinds enige jaren liep het bedrag der uit- staande credieten evenwel iets op. Na Sept. 1944 kwam door het wegvallen van de energie en het gémis aan kolen het be- drijfsleven in het bezette deel van ons land geheel stil te lig- gen. De door onze instelling in het afgelopen jaar behaalde winst is bevredigend Door de ooriogs- handelingen zijn sinds Mei 1940 verschillende van onze kantoor- gebouwen beschadigd en 10 van onze gebouwen, waaronder ook ons hoofdgebouw te Rotterdam geheel vernield. Indien onze voorstellen, die de instemming van commissaris- sen hebben, Uw goedkeuring wegdragen, zal na de jaarl. stor- ting 'n het pensioenfonds van f 458.523.27 en na overbrenging van f 1.009.792.67 naar het bouwfonds, een dividend van 3 worden uitgekeerd, hetgeen een bedrag van f 1.3500.000 vereist. Voor betaling van belasting was nodig f 4.050.000 uit te trekken Verbes- en winstrekening: Debet Bedrijfsonkosten Pensioenfonds Bouwfonds Dividend 3 Belastingen meuwe rek. - 261.990.92 f 13.716.800.87 f 215.150.54 - 10.021.878.96 - 3.328.034.26 - 151.737.11 f 13.716.800.87 f 6.686.496.01 458.523.27 - 1.009.792.67 - 1.350.000.00 - 4.050.000.00 Crédit Saldo winst '43 Rente en wissels Provisie Eff. en syndic. zeer geslaagd genoemd worden. De opbrengst bedr. f 852.66%. Ter vergebjking geven wij enige cijfers van vooroorlogse collectes: Groene Kruis 1939 f 86.39: Rode Kr. 1939 f 115.24; Groene Kruis 1940 f 112.60%. Muntendam. Tegen een aan- tal jeugdige personen is procès verbaal opgemaakt wegens over- treding der verordening jeugd- bescherming. (Deze verordening verbiedt personen onder 18 jaar na 8 uur 's avonds in café's te zijn. na 10 uur op straat enz.) Slochteren. Benoemd tôt hoofd der gem. lagere school te Over- schild d.hr. R. Freye thans hoofd der O.L. school te Ballum op Ameland. Schildwolde. De heer G. Bron, kantoorhouder der P.T.T., alhier gaat ingaande 1 Nov. de dienst verlaten na een diensttijd van bijna 43 jaar. Een nieuwe kan toorhouder is nog niet benoemd. Ais waarnemer is aangesteld de heer Meijer van Termunten. KUNST. De opvoering van „De onbe kende Soldant" door het gezel- schap Arnold Gerlach in het Hôtel Faber. Het publiek, dat de grote zaal van het hôtel Faber tôt de laat- ste plaats vulde, leefde geheel mee met de handelmgen op het toneel, het heeft genoten, want het was iets van hemzelf. Ieder zag iets, dat hem herinnerde aan die spannende dagen in Mei 1940.. want dit stuk voert ons terug. naar de verschrikkelijke dagen v. luchtbombardementen en gevechten op de Grebbeberg. De figuren zijn mensen uit het volk, zoals U en ik, die met ver- ontwaardiging de Duitsers ons land zagen binnentrekken, en over het algemeen werden deze figuren goed uitgebeeld Vooral Greta Gerlach, als Marie de herbergiersdochter, die later verpleegster wordt, Joh. Over- becke als Geurts, de soldaat, die steeds voor de humoristische noot zorgde, speelden zeer goed, e venais Anton Gerlach als de kastelein. Ad. Verzijl als Sim- mons de smokkelaar en verra- der hadden we gaarne wat vrijer, wat vlotter gezien, hg deed soms wat houterig aan, dit was trouwens bij meerdere le- den van het gezelschap het ge- val o.a. bij Joh. H. Kemper, die zulk een mooie roi had als ser- geant Gido Reevers. terwijl te- vens deze laatste zijn roi soms opdreunde inplaats van voor- droeg. Hun spel verloor daar- door iets van het natuurlijke. Wat meer routine zal deze leden van het gezelschap zeer ten goede komen. Het geheel was echter een ge- notvolle avond en wij sluiten ons gaarne aan bij de tableaux in het laatste bedrijf: Nooit meer oorlog is de bede: Vrede! Vrede!! R. D. SPORTKLANKEN. Voetbal. F. V. V. I—Hoogezand I 1—3 Deze, van begin tôt eind aan- trekkelijke wedstrijd mocht zich in een grote belangstelling ver- heugen. Direct na de aftrap nam Hgz. het spel in handen en met goed open spel ging het op het F.V.V. doel af. Na plm. 10 minuten nam Hgz. de leiding, met een onhoudbare bal van Hekert. Even reageerde F.V.V. door een heftige aanval, die strandde op de Hgz.verdediging. Adams gaf de bal door aan He kert, die keeper Huizinga voor de 2de X onhoudbaar passeerde. Hgz. kwam steeds meer opzet- ten. Hekert kopte een mooie bal over de lat. Aan F.V.V. luk- te het niet door de verdediging van de tegenpartij te komen.Bij een schermutseling voor het F. V.V.doel verdween de bal voor de 3e maal in het net, doch het punt werd niet toegekend, daar de scheidsrechter een overtre- ding had geconstateerd. Rust: 02. Na de pauze pakt F.V.V. be- ter aan, en daar Hgz. niet zulk goed open spel meer vertoonde, was het krachtsverschil niet zo groot meer. De F.V.V. rechts- binnen schoot langs het doel. Toen kwam Hgz. weer in de aanval en bracht Scholtens de stand op 03. F.V.V. speelde moedig door, en had succès. Doddema schoot onhoudbaar voor keeper Vos in 13, doch verder konden de Foxholsters het niet brengen. Scholtens kopte tegen de lat, en schoot even later tegen de paal. Het uitstekende werk van Huizinga heeft F.V.V. behoed voor een zwaardere nederlaag. In deze goede wedstrijd, die door scheidsrechter Rinket uit- stekend werd geleid, heeft de sterkste de overwinning behaald le klasse A: AchillesVeendam 11 2e klasse B: W.V.V.Bato 13 EmmenZwartemeer 02 MuntendamNoordster 33 Verdere wedstrijden: H.S.C. ni—Meeden I 4—2 Haren IWesterbroek I 92 Hgz. nOosterp. 17 Westerbr. nO.Z.W II 101 Hgz. IIISiddeburen 33 H.S.C. TV—F.V.V. II 1—2 A. H.S.C.—Hoogez. B. Hoogez.H.S.C. 50 B. F.V.V.—H.S.C. 13—0 Handbal: W.I.K. I—H.C.G. I 5—2 In haar 3e competitiewed- strijd won W.I.K. Zondag ver- diend van H.C.G. met 52. Di rect na het begin wist W.I.K. in een goede aanval een doel- punt te maken. Nogmaalt liet W.I.K. de H.C.G. keeper vissen. Voor de rust maakte H.C.G. een tegenpunt. Na de pauze maakten de gastheren door het slecht weg- werken van de bal door den H. C. G.-keeper een derde punt en wist daarna nog twee maal het vijandelijke doel te doorboren. H.C.G. verkleinde de achter- stand tôt 52. Tengevolge van de gladheid van het veld stond het spel niet zeer hoog. De scheidsrechter Wilmink heeft de wedstrijd uit- stekend geleid. De wedstrijd W.I.K. II Sparta kon niet doorgaan, om- dat Sparta geen vervoermiddel kon krijgen; inplaats daarvan werd gespeeld W.I.K. II S.V.H. I waarvan het resultaat was 42. De rust ging in met 11. Daarna bracht W.I.K de stand op 21, waarna weer werd gelijk gemaakt door S.V. H. Het gelukte W.I.K. nog 2 doelpunten te maken. VEEENIGINGS- MEDEDELIN GEN. V. V. Hoogezand. Programma voor Zondag 4 Nov.: Woltersum IHoogez. I, 2 uur;. Be Quick IIIHoogez. II 2 uur; Hoogezand IIIScheem- da II. 10.30 uur. Juniores: A2 1517 jaar HoogezandF.V.V., 9 uur. Westerbr. HT Juniores 2: -Oosterp. X 67 De TOESTANB OP JAVA. Op Java trekt, na Batavia, Bandoeng en Semarang, nu Soerabaya sterk de aandacht. De toestand in die stad was aanvankelijk tamelijk rustig, doch nadat de geallieerden pam- fletten hadden verspreid waar- op vermeld was dat de dood- straf was gesteld op het onbe- voegd dragen van wapenen, en nadat de opheffing van de boycbt van voedsel bestemd voor Europeanen en bevrijding der gijzelaars was bevolen, spitste de toestand zich toe. De barri- caden in de havenwijk, die eerst ontruimd waren, werden weer bezet door de Indonesiërs en op verschillende plaatsen is het tôt botsingen gekomen tussen Na- tionalisten en Britse afdelingen. Toch had de geallieerde bevel- hebber tegenover den leider der Nat. strijdkrachten op Oost Java verklaard, dat de bezet- tende troepen, ,,niet politiek" zijn. en dat er zich geen Neder- landers onder zijn mannen be vonden. De nationalisten ge- bruiken zelf s kleine tanks, die zij van de Japanners hebben ge- kregen. Intussen wijzen de berichten erop, dat besprekingen tussen Indische Nationalisten en Dr. wnd. met medewerking van Wij leveren uit voorraad Schoenenmagazijn HARKSTEDE ZONDAG 4 NOVEMBER J V ER PA diverse perc Onderget« nemens bij te verpachte van drie jat celen kwek rend van 1' Voorwaardt de te verpî te bevragei 's avonds n; Gesloten ingewacht Te bevr. bi. ORKEST: and his Dance-Orchestre 5 Persons A.s. Zondag, aanvang 7 uu Orkest: „THE O.K. Band Tevens aangifte voor de Winterd derden boven 18 jaar. Zaandbulten, 31 Oct. 1945. Bèste Wobbegie, 'k Zai die al grille oogen op- zetten en 'k heur die al roupen: 'n braif van Maargie!" Joa wicht 't is ook al 'n hail zet leeden da'k die schrêven heb, doe bist traauwens ook nait vlogge mit de penne, wie hebben rae- koar niks te verwieten. Heb 'k die in 'n poar joar nait schreven, vergeten heb 'k die nait... Wat hêwe 'n stoere tied achter de rogge, tenminste hier in Zaand bulten. Wie baaren deurloopend 't huus vol volk. Eerst stuurden z'ons drei evaeué's mînsen uut Egmond aan Zee, voader, mou- der en 'n dochter van twintig joar. Wel schier volk, dat ging wel, moar zai pruiten hoog- Hoarlemmerdielts en das toch aaltied 'n beetje lastig, veuraal Haarm dei mos nog al ais noa- vroagen. Zai suipen in onze mooie koamer. waist wel doar hêwe twei bedsteden in Och nee Wobbetrie veul last haaren wie nait van heur, en 't wuir goud betoald, moar och men is in zien doun en loaten toch nait vrij... Was 't doar nou moar bie bleven Och mîns op 'n goue middag kwam de bode van 't gemaintehuus zoo moar even bie ôns om te zèggen dat wie 's nachts 'n vaartig Duutsche sol- soldoaten opbaargen mozzen. Wie mozzen on Dorschdeele moar wat stroo lèggen, din zol- len ze zoch wel redden. Haarm was even noar 't dôrp, tou hai der weer was mos 'k hom 't wel zeggen. Och, och Wobbegie doe most hom tou ais heurd hebben, schèllen, och wicht hèst nog nooit zoowat mit moakt. As de moffen der bie wèst haa ren wazzen ze van benaauw- digheid dood vaalen. Moar joa tou ze der wazzen huil hai zien piepen wel in de zak en luit hai mie der veur opdraaien. Zoo binnen kerels nou ainmoal, proatjes genog, moar as tr op aankomt duuren ze nait... De moffen binnen der moar arn nacht wèst. de volgende môrgen gingen z'al op tied weer vôt Moar och Wobbegie wat was 't 'n gemain stel! Haarm haar 'n poar zak zaaiaarwten op deele stoan, tou ze weg' wazzen was der aine vôt. Tou het Haarm dm toch aan 't duvelen en bliksemen wèst, 't schoem ston hom op de mond, ik docht hai kin der wel 'n beruiertje van kriegen. ,,As 'ii dat veuruut waiten haar", ruip hai, ,,din haar 'k der sas- siefrassie deur mlnkt, din kon- nen dei smeerlappen aale vief minuten uut de brouk goan!!" Was 't nou moar bie ainmoal bleven, moar joa 't aine troepie ging en 't aandere kwam, 't was tou net 'n hôtel bie ôns. 't Was goud dat ik der was, Haarm schikt hailemoal nait veur sloapsteehôlder Nou mouk wel uutschaiden want Haarm kin zoo van 't laand komen en hai mout deze braif nait lezen. Schrifst ais gaauw weeromme, 'k bin slim neischierig hou 't mit joe goan is. Dp harteleke grouten, ook aan Kloas. Dien vrundin MAARGIE Door Ir. N. van Poeteren. di recteur van de Plantenziekte- kundige Dienst, werd onlangs een bespreking gehouden over de Coloradokevers. Ir. van Poeteren begon met een overzicht te geven van de oorsprong en de verbreiding van het insect. waarbij hij wees op het grote belang van een goede bestrijding. Hierbij legde hij er de klemtoon op, dat de gevaren, die de coloradokever met zich brengt niet alleen van betekenis ztjn voor de teelt van consump- tie-, fabrieks- en pootaardappe- len, maar ook voor onze export van land- en tuinbouwproduc- ten. Voor de invoer van aardappe- len, boomkwekerij-producten, bloembollen, zaden enz. gelden in vele landen in de laatste ja ren zeer strenge voorschriften, waarbij zeer dikwijls de eis ge steld wordt. dat de producten niet afkomstig mogen zijn van plaatsen, binnen een bepaalde afstand. b.v. 50 km. van haarden van ziekten of zekere insecten. Voor ons land, dat een zo grote export van deze producten heeft geeft deze maatregel zeer grote moeilijkheden. Door het optre- den b.v. van de Coloradokever, gaan grote gebieden voor de uit- voer verloren. Vervolgens besprak Ir. van Poeteren de .bestrijding van het insect. De Coloradekever kan 't best bestreden worden door de gewassen te bespuiten met calci" umarsenaat, en wel 2 3 maal, met tussenruimten van 14 da gen, en bij voorkeur bij droog weer. Ook volkstuinen en an dere plaatsen waar aardappelen groeien moeten bespoten wor den. Dit is hét middel, om de ontwikkeling en verspreiding te gen te gaan. Voor een juiste be strijding zal de Plantenziekte- kundige Dienst tezamen met de contrôleurs en ambtenaren voorlichting geven. en bij de uit- roeiing aile mogelijke hulp ver- lenen. De landbouwers moeten hun gewassen regelmatig onderzoe- ken en indien zij de aanwezig- heid van kevers constateren on- middellijk de daarvoor aangewe- zen ambtenaren of commissie waarschuwen. Nu reeds wordt aile aandacht besteed aan rege- ling en uitvoering van de be strijding in 1946. Spr. eindigde ermede aile landbouwers te vragen hun me dewerking te verlenen voor een krachtige bestrijding van de Co loradokever. vanwege het grote belang niet alleen voor de aard- appels, maar ook voor andere opbrengst van onze land- en tuinbouw. van Mook, al dan niet in te- genwoordigheid van Gen. Chris- tison worden voorbereid Dr. v. Mook zou tôt het voeren van deze besprekingen gemachtigd zijn, terwijl men van Indische zijde deze besprekingen noodza- kelijk schijnt te vinden. Volgens Reuter's diplomatieke correspondent nemen de voor- uitzichten tôt zeer spoedige be sprekingen steeds vaster vorm aan. Hoewel de berichten uit En- geland zeggen. dat de toestand te Soerabaia, na Soekarno's oproep de wapens neer te leg- gen, ernstiger is geworden, en de strijd in hevigheid toeneemt, zegt men van Nederl. zijde, dat de rust in de stad is weerge- keerd, en een wapenstilstand tussen Indonesiërs en Britten is gesloten Vlissingen komt droog. Het spuien van het water te Vlissingen verloopt vlot. Woens- dagmorgen, nadat de nooddijk. die om de stad gelegd is, sterk genoeg was, konden de sluizen worden geopend en 's middags was het water reeds meer dan een meter gedaald, waardoor groote gedeelten van de stad droog vielen. Vermoedelijk zal bij gunstig weer de stad nog deze week geheel droog zijn, men is reeds begonnen met het wegruîmen van de modder in de straten. Schenkingen uit Zwitserland. Begin October is een trein van 45 wagons te Rotterdam aangekomen, bevattende door het Zwitserse volk aan het Ne- derlandse geschonken goederen. Zowel door de Zwitserse als door de Nederl. Spoorwegen zijn de goederen gratis vervoerd. De Beul van Amersfoort staat binnenkort terecht. De voorm. kampdirecteur van het strafkamp te Amersfoort, bijgenaamd de beul van Amers foort, is, nadat hij ontsnapt was, weer door de P.O.D. achter- haald en opnieuw opgesloten. Thans heeft zijn zaak de bijzon- dere aandacht van de hoogste leiding van het M.G. De Beul, wiens naam v. d. Laan luidt, is aan het einde van de vorige week gearresteerd, en reeds in de nacht van Zaterdag op Zon dag verhoord, waarbij zijn schuld volledig kwam vast te staan, in tegenstelling met zijn eigen verklaring. Merkwaardig is, dat, toen hij te Vught een leidende administratieve functie bekleedde, hij veel voor de ge- vangenen heeft gedaan. En zo, vele aan hem niet het leven danken, is hij het toch geweest, die hun leed heeft verzacht. Het is hem toen zelfs gelukt door valsheid in geschrifte enige ge- vangen buiten het kamp te Zaterdagavond heeft Luit. Kol. G. I. Chater van het Cana- dese hoofdkwartier voor het ge- nootschap Nederland-Engeland een lezing gehouden over de operaties der geallieerde troepen in Nederland. Vana, het besdn van de strijd in' ons land volgde de staf sle'chts één richtlijn: de strict militaire. Men wist hoe- zeer West-Nederland hunkerde naar het moment van bevrij ding, maar men achtte de ver- antwoording voor het slagen der operaties tegen Duitsland te groot om de aanvalskracht naar het Oosten te versplinteren door gedeeltelijke afzwenking naar Noord en West. Luit. Kol. Chater beschreef de slag om Walcheren, vertelde van de schroom, waarmede de geallieerde legerleiding de Ko- ningin om toestemming ge- vraagd had het eiland onder water te zetten, om tôt behoud van het onontbeerlijke Ant- werpen, de Duitse afweer in de omgeving te vernietigen. Indien de aanvoerweg niet zo lang was, zou de opmars naar het Westen een feit geworden zijn Nu moest echter aile ma- teriëel naar het Ruhrgebied, om de zwakke zijde van Duitsland aan te tasten. Kerstmis 1944 deden de Duitsers op bevel van het hoofdkwartier, maar tegen de wil van Von Rundstedt een uitval in de richting van Ant- werpen en Brussel, aan de flan- ken der geallieerde troepen. Het plan van deze aanval was ons bekend en het antwoord voor bereid. Daarna vertelde Luit. Kol. Chater omtrent de twee- strijd of men zou doorstoten naar Amsterdam, de inundatie van Noord-Holland riskerend, of niet. Hij prees de hulp die de ge allieerde troepen van de Neder- landers hadden ontvangen, doch voegde hieraan toe, dat hij ons land, met zijn talrijke waterwe- gen zeer moeilijk terrein vond om veldslagen te leveren. Dat hebben de geallieerden onder vonden. Spr. debiteerde in zijn cause rie allerlei geestigheden, die de toehoorders de bange tijd weer in herinnering brachten. Ten slotte was er gelegenheid vragen te stellen over het verloop van de operaties-aan dezen man, die zelf hieraan actief heeft deel- genomen. Noorderstr. J. A. Gis Af tôt a.s. Wt blijft open spreekuur.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 2