Amerika Contra Rusland w cifer Fabricage Dr. JENSEMA mw 9' B ADHUIS Slotbal sappemeer C.E.N.V. Spaarban k Schapen -'A l i -ix 't 12" Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Buitenlands overzicht Moeilijkheden in Engelands buitenlandse politiek, waarvan ook economisch zoveel afhangt. Uit de ERELDPERS SBuitenland Directeur geopend in Hôtel „De Nieuwe Brug" GROTE JEUGQCQNFERENT1E Oproeping. is verplaatst van Meint Veningastr. 17 naar Hoofdstraat 137a, achter Drogist. „Centrum" te Hoogezand en verzoekt een ieder, die nog iets ver schuldigd is en of te vor- deren heeft van bedoeld Interneringskamp. of van het Plaatselijk Commando van de B.S., de rekening zo spoedig mogelijk in te zenden. Volksherstel - Spoorwegnieuws. Bonnenlijst DAT IS «EEN RADIO ME w LAAT HEM EVEN DOOR ONS NA ZIEN EN U KU WEER VOLOP GENIETEN IHORN ting X Je Toekomst" nhuren Machinale Graisteenhouwerij in VARKENS A. LUDOLPHI, Matth. Kroon Telefon. aangesl. onder No. 408 O. Scholtens, Drogisterij-Optiek Jentnim" V^erruiming van de distribuée verwacht 74ste Jaargang ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 .No. 58 ABONNEMENTSPRIJ S f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES 10 et. p. mm. Zogen. „Kleintjes", minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) gesteund fwn T ua Atoombom en wantrouwen. In ht1! Encelse 1 -M.pprhwi-S 1 aan toe de -flnhiinpn communisten tû hAklmn nn niet de Joden dus bondgenoten van Enge- land en Amerika. Daartoe geeft ook aanleiding een Engels plan (van de commissie-Peel) dat Palestina wil ver- delen in een Joods en een Arabisch deel, terwijl de grote havensteden en Jeru- zalem onder Engelse contrôle zouden blijven. Daar zouden dan de Engelse vloot en legermachten wordën samen- gebracht, die volgens het verdrag met Egypte volgend jaar dit land moeten verlaten. Zelfs overweegt deze commis- Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres- Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 De schuld, dat de wetenschap der atoomenergie niet gedeeld wordt ligt niet bij één mogendheid. Trouwens, Rus land heeft daaraan niet de minste schuld. (Daily Mail.) Samenwerken is de sleutel van suc- irlog. Maar het is ook nodij brengen. In Amersfoort, waar- naar hij later werd overge- plaatst heeft hij zich echter als beul gedragen, en vele gevan- genen ernstig mishandeld. Scheepsverbinding HarwichHoek van Holland. De bootverbinding Harwicl» Hoek van Holland zal 14 Nov. hersteld zijn. Boten uit Harwich vertrekken Maandag, Woensdag en Vrijdag, afvaart van Hoek van Holland: Dinsdag, Donder- dag en Zaterdag. In Nederland zijn aansluitende treinverbindin- gen naar Amsterdam, den Haag en Rotterdam. Op vertoon van een paspoort en Nederl. visum zal men kaartjes kunnen ltopen. Plechtigheid op Esserveld te Groningen. De stoffelijke overschotten van 45 in bezettingstijd te Wes- terbork gefusileerde illégale werkers, zullen op 2 November worden bijgezet op de begraaf- plaats Esserveld te Groningen. De opbaring der slachtoffers, gesymboliseerd in één urn vindt plaats in het Provinciehuis. Be- zoekuren Dinsdag t.m. Donder- dag van 917 uur en Vrijdag v. i)11.30 u., waarna rouwdienst van 121 uur. Opstelling rouwstoet 1 uur; vertr. 3 uur. Bewijzen van politieke betrouwbaarheid. De chef van het M.G. deelt mede, dat de P.O.D. het afgeven van bewijzen van politieke be trouwbaarheid staakt. De P. O. D. en pol. recherche zijn wel verplicht aan openbare lichamen en instellingen en des- gewenst ook aan particulière instellingen, inlichtingen te ver- strekken omtrent de politieke betrouwbaarheid van personen. Het bewaren van fruit Het voorlichtingsbureau van de voedingsraad schrijft: Dit jaar zal men met het be waren van fruit meer moeite hebben dan dit in andere jaren het geval was. Het fruit is over het algemeen van mindere kwa- liteit, daar het tijdens de groei niet overal de nodige verzorging ontving, ook wegens gebrek aan meststoffen en grondstoffeh om Het te bespuiten. Wie dus thans fruit pewaart, houde er gere- geld een goed oog op, dat het niet bederft. De beste wijze om appelen en peren te bewaren is, hen af- zonderlijk te leggen op rekken, welke bedekt zijn met couran- ten of in een kast of op een hou- ten vloer. De bewaarplaats dient vorstvrij te zijn, terwijl er niet gestookt mag worden. Een goe de ventilatie is gewenst. Wan- neer het gaat vriezen houde men het fruit vorstvrij door het af te dekken met eouranten,die er losjes over uitgespreid wor den. Is er kans op vorst in de kelder, dan sluite men de ra- men. De kieren kunnen met op- gerolde couranten afgesloten worden De internationale Voedsel Conferentie te Quebec. Rusland heeft verklaard geen bestuurslid wensen te worden van de Int. Landbouw- en Voed- selorganisatie. Aan de bespre- kingen zal het blijven deelne- men. Sprekende over deze confe rentie, zei onze premier op een persconferentie, dat de Ned. land- en tuinbouw zich inten- sief zal moeten toeleggen op de teelt van poot- en zaaigoed, dat vooral in Oost-Europa afzetge- bied zal vinden. In de toekom- stige betrekkingen met Rusland had de minister groot vertrou- wen. Goudsmokkelarij op grote schaal. De Franse politie is op het spoor gekomen van goudsmok kelarij, meldt Reuter, welke door een omvangrijke bende, opererende tussen Frankrijk en Zwitserland, zou zijn bedreven. Reeds zijn vijf personen gearre- steerd en een partrj goud tôt een waarde van meer dan 45 duizend pond Sterling is in be- slag genomen. Een van de ge- arresteerde personen is een ze- kere André Fournier, een voor- malig legerofficier, die tijdens de oorlog was belast met het uitoefenen van militaire con trôle aan de Frans-Zwitserse grens. Van hem wordt beweerd, dat hij de leider van de bende is. Hij zou meer dan duizend gouden munten en voor een be- drag van 25 duizend pond Ster ling aan waardepapieren over de grens gesmokkeld hebben en duizend pond Sterling commis- siegeld hebben ontvangen. Hij leefde op grote voet in een hôtel te Parijs en richtte een in- en uitvoermaatschappij op. Verder is o.a. gearresteerd Auguste Desrason, chef van de afdeling goudtransacties van de Parijse Bank. De Belgische Koningskvvestie. Het antwoord van Koning Le- opold op de beschuldiging op grond van de notities van Dr. Schmidt, inzake het onderhoud met Hitler, is op 29 October ontvangen. De Duitse oorlogsmisdadigers. Rechter Robert Jackson heeft in een persconferentie gezegd, dat hij verwachtte, dat het pro cès tegen de 24 voomaamste oorlogsmisdadigers 20 Nov. zal beginnen. Hij zou trachten te voorkomen. dat de processen langdurig worden. Bijeenkomst Int. Jeugdconferentie. Ter gelegenheid van de eerste bijeenkomst van de Intem. Jeugdconferentie te Londen, waarbrj afgevaardigden van 60 landen vertegenwôordigd waren, heeft minister St. Cripps ge- gesproken Hrj wees erop dat de vooruitgang op sociaal, econo- H. T. Schnuck en G. Wiegman geven U hiermede kennis van hun voorgenomen Hu- welijk, waarvan de voltrek king zal plaats vinden te Slochteren op Dinsdag 6 Nov. a.s. des namiddags half drie, Westerbroek, 24 Oct. '45 Groningerweg 66. Harkstede G 299. Receptie van 56 uur in Café Wolthuis, Westerbr Johannes Kerdijk en Margaretha C. Teuben geven mede namens weder zijdse ouders kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de inzegening zal plaats hebben op Woensdag 14 Nov. a.s., des voorm half tien in de Parochiekerk van de H. Willibrordus te Sappemeer. Sappemeer. Oct. 1945. Winkelhoek 17. Noorderstraat 56. Receptie van 3 4 uur. Otto L. v. d. Werff en Freerkie Klunder geven U namens weder- zijdse% ouders kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden in de Pa rochiekerk Sint Martinuste Martenshoek op Donder dag 15 Nov., des voorm. om 9.30 uur. Sappemeer, Hoenslaan 102. Foxhol, W. A. Scholtenw. 7 Receptie 3.305 uur. W. A. Scholtenw. 7, Foxhol Toek. adres Achterdiep 15, Sappemeer. Op 3 Nov- hopen onze lieve Ouders, Behuwd- e Grootouders H. B. Geerdes en A. GeerdesWerkman hun 45-jar. Echtvereniging te herdenken. Hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Hoogezand, v. Roijenstr. O 5. Getrouwd E. Koppius econ.drs en jonkvrouwe M. E. Stoop s Gravenhage, 3 Nov. 45 N. Schoolstraat 8. J. H. Wilorink en A. M. D Bol hebben de eer U kennis te geven van hun voorgeno men huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats heb ben op Donderdag 8 Nov. a.s., des morgens te 9.30 uur, in de Parochiekerk van den H. Joseph te Groningen. Hoogezand, Oct. 1945. Kalkwijk Oost 59. Groningen, Coehoornsingel 32a. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon Kees, die bij Heilig Doopsel de namen ontving Cornelis Fokko Sappemeer, 27 Oct. 1945 Noorderstraat 57, B. Wessels. H. J WesselsTeuben Tijdelijk St. Jozef-Stichting Maandag 5 Nov. hopen onze lieve Ouders Jan Veentjer en Wilhelmina Wolthuis hun 35-jarige Echtver. te herdenken. Hun Kinderen, Behuwd-, Kleinkinderen en Verloofden Sappemeer, Winkelhoek 56 misch en geestelijk gebied geen felijke tred heeft gehouden met ie op technisCh gebied, waarbij hij in het brjzonder de aandacht vestigde op de atoomkracht. De premier Attlee zond de bijeen komst een telegram, waarin hij zei, dat voor een vredelievende wereld het wantrouwen en de achterdocht moeten worden weggenomen. Wapenstilstandsdag. Op 11 November, de dag van het sluiten der wapençtilstand in de oorlog 19141918, zal te Parijs het stoffelijk overschot van 15 in de jongste oorlog ge- sneuvelden in het graf van den Onbekende Soldaat worden bij gezet. Léon Degrelle. Léon Degrelle, de leider der Belgische landverraders, bevind zich thans reeds 6 maanden in een militair hospitaal te San Sébastian (Spanje). Degrelle trachtte per vliegtuig te ont- vluchten, doch in Spanje moest het toestel een noodlanding ma- ken. De Engelse Stakingen. Het schijnt dat de Engelse stakin gen ten einde lopen. 250.000 haven- arbeiders te Bristol hebben besloten de arbeid te hervatten. en ook uit de overige havengebieden komen gunstiger berichten binnen. IN HET KORT. De Am. ambassadeur en de Russische minister van Buit. zaken haddèn Maandagavond een onderhoud. De strijd tussen regerings- troepen en Communisten in China wordt heviger. De wet tôt Nationalisering der Bank of England is door het Lagerhuis aangenomen. Gisteren werden in Dene- marken verkiezingen gehouden. De strijd ging voornamelijk tus sen Socialisten en Communisten. - Omtrent de Finse grenzen in het hoge Noorden is tussen Rusland, Finland en Noorwegen overeenstemming bereikt. BTJRGERLIJKE STAND. Sappemeer, 18—24 Oct. 1945. Geboren: "Betje Maria, d. v. Ebel Folgerts en Johanna Ca- tharina Struijk; Harmke, d. v. Willem Freij en Attje te Cate, won. Hgz.; Jan Andries, z. v. Jan Andries Mulder en Teatske Margaretha Drent; Janny, d. v. Aalf Nijborg en Anna Hille- chiene van Bon; Jan, z. v. Jelte Kruijer en Beike Droper, won. Zuid'br. Fokko Antonie, z. v. Pieter Taai en Anna Koekkoek, won. te Zuidbroek; Anna Mar garetha Maria, d. v. Cornelis Willem Molenaar en Helena Jo hanna Teuben won. Groningen. Ondertrouwd Markus Ben- tum, 30 j., Wildervank en An- tonia Josephina Cornelia, 24 j., Sappemeer; Gouke Oostra, 25 j., Slochteren en Elizabeth Grietje Brust, 25 j., Spm. Getrouwd Henderikus Har- mannus Mulder, Hgz. en Agatha Margaretha Schomaker, Spm.; Derk Eleveld. Spm. en Aaltje Menzinga, Slochteren. Overleden: Wouter Schouw- stra, 2 mnd. z. v. Ebele Schouw- stra en Jantje Bos; Bernard Christof Herman Ruding, 68 j., wedn. van Henrica Tobina Eli sabeth Wortelboer. Hoogezand, 1824 October '45. Geboren: Johannes Lukas, z. v. Lukas Borghuis en Aaltje Teuben, Hgz.; Jannes, z. v. Jan- nes Ramaker en Annechien Gan- kema, Windeweer; Johanna, d. v. Lammert Smallenbroek en Abeltje Endema, Kalkwijk. Ondertrouwd: Geert Begeman 28 j., Kropswolde en Geertruida Ensing," 42 j., Westerbroek; An ne Georg, 25 j.. Gron.; Al- dina Woltjer, 28 j., Gron.; Al bert Blokzijl, 20 j., Hoogeveen en Aaltje Gankema, 24 j., Hoo geveen; Pieter Gérard Slaak- weg, 28 j., A'dam en Berendje Wieringa, 21 j., Hoogezand. Getrouwd: Johannes Groene- veld, 27 j., Spm. en Francisca Anje Franssen, 29 j., Hgz.; Pie ter Riemeijer, 21 j., Martensh. en Marchiena Medendorp, 20 j., Westerbroek. Overleden: Pieter Pot, 60 j., Hgz., echtg. van Hinderika van Zuilen; Richt Mulder, 66 j., Hgz., echtg. van Grietje van Delden. Slochteren, 1824 October '45. Geboren: Hindrik, z. v. H. Walma en G. Scholtens, Sidd.; Fiebe, z. v. K. Mik en G. Buur- ke, Kolham; Rikste Hinderika, d. v. J. W. de Kok en P. de Boer Siddeburen; Tammo, z. v. T. Heidema en H. de Vries, Lage- land; Freerkje Trijntje, d. v. A. F. van Gijssel en A. A. Beishui- zen, Siddeburen; Martje, d. v. W. Dijkema en T. Bosker, Over- schild; Henriette Wilma, d. v. W. Akkerman en H. Diekeman, Schildwolde. Ondertrouwd: A. van den Berg, 23 j., en W. Kort, 23 j., b. v. Overschild; R. Huizinga, 27 j., en M. Strobos, 24 j., b. v. Siddeburen; H. T. Schnuck, 24 j. Westerbrooek en G. Wiegman, 29 j., Harkstede; L. Wever, 37 j., Veendam en G. Veldman, 31 j., Slochteren. Getrouwd: J. F. Rosema, 28 j. Slochteren en S. Brouwer, 24 j., Schildwolde; M. Koning, 24 j., Kolham en H. Meedendorp, 20 j., Hgz.; H. Bontsema, 28 j., en Z. G. Schepel, 27 j., b. v. Schild wolde; 'K. Bouwman, 44 j., en A. J. Boer, 39 j-, b. v. Kolham; B. J. Harkema, 22 j., Appinge- dam en W. C. Arbeider, 20 j., Siddeburen. Overleden: L. J. van Timme- ren, 3 j., d. v. J. van Timmeren en H. Geuze, Siddeburen. Zuidbroek, 1824 Oct. 1945. Geboren Antje, d. v. Emo Edens en Antje Hassing. Overleden Tammo Lenting, 57 j., echtg. van Grietje Stroot- man. Algemeen distributienieuws. Fruit. Voor de période van 11 Nov. tôt 8 Dec. moet bon F 01 der fruitkaart vôôr 3 Nov. bij een handelaar in groenten en fruit worden ingeleverd. Groente. Er zal nog nader een bon worden aangewezen. De bonnen 639 en 638 resp. Voor fruit en groente worden verlengd, 639 tôt 10 November 638 tôt een nader op te geven datum. Aardappelen. Vanaf 28 Oct. is weer èn stad- en landregeling ingevoerd. D.w.z. dat men op de aardappelbonnen met opdruk ,,stad" alleen in stadgebied mag kopen, en met „land" alleen in landgebied. Eieren. Detaillisten kunnen de bonnen B03, C03 en 209 dage- lijks bij de distr.diensten inwis- selen tegen toewijzingen. Zelfverzorgers. Mogelijk ont- staat enige vertraging in de verzending van zegelkaarten. Zelfverzorgers mogen echter de bonnen voor de artikelen waar in zij zelfverzorger zijn, niet ge- bruiken. Aan winkeliers, die op de hoogte wensen te blijven met de inlevering van door hun klanten ingeleverde bonnen wij zen wij er op, dat iedere Zaterdag brj de distributiekantoren inlevenngs- lijsten vergrijgbaar zijn. OFFICIëLE MEDEDELINGEN Gemeente Sloochteren. Schou- wing van wegen en voetpaden. Burg. en Weth. der gemeente Slochteren; Gelet op de artike len 42 en 43 van het Règlement op het toezicht der wegen in de provincie Groningen (Provinci- aal Blad no. 68 van 1928) Brengen ter kennis van be- langhebbenden, dat op Maandag 19 Nov. a.s. een aanvang zal worden gemaakt met de schou- wmg: le. over de rijwegen der eer ste klasse, zijnde rijwegen, wel ke met verhardingsmateriaal, welke ook, zijn bedekt en niet behoren tôt die der derde klasse; 2e. over de kunstwegen der derde klasse waartoe behoren de rijwegen, bestemd of in hoofdzaak bestemd voor uitweg of uitrede van een dorp of ge- hucht of van landerijen; alsmede over de voetpaden. Voorts wordt hierbij in herin- nering gebracht het bepaalde bij het le lid van artikel 1 van bôvengenoemd Règlement, inge- volge hetdvelk tôt de wegen mede behoren de daarin, daarop of daaraan aanwezige werken. Slochteren, 29 Oct. 1945. Burg. en Weth. voorn.: Tj Krol De secretaris, H. Snater. Hoofdred. R. F. Kremer; Red. J. D. B. Lammerts en H.Bonewit Zaterdag 3 Nov. hopen onze geliefde Ouders H. Knip en G. Knip—Zuidema hun 45-jar. Echtvereniging te herdenken. Dat ze lang voor ons gespaard mogen blijven is de wens van hun dankb. Kinderen, Behuwd en Kleinkinderen. Slochterveld, Oct. '45. Voor de vele blijken van deelneming bij het overlijden van onze lieve Vrouw, Moeder en Grootmoeder Roelfien Huizing, betuigen wij onze hartelijke dank. Fam. G. Spoor, D V. 4 Nov. hopen onze geliefde Ouders J. van Dam en M. van DamTromp de dag te herdenken waarop ze voor 25 j. door de band des huwelijks zijn verbonden. Receptie op Maandag 5 Nov thuis van 36 uur. Groningen, Nov. '45. Lopende diep 4. Hun dankbare Kinderen Fré, Elly, Jan en Janny. Zondag 4 Nov. hopen onze gel. Ouders, Behuwd- en Grootouders B. van Duinen en T. van Duinen—Blaauw hun 25-jar. Echtver. te herd Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkind- Martenshoek, Smitslaan 111. Zondag 4 Nov a.s. hopen onze geliefde Ouders Behuwdouders A. Venema en J. VenemaTaagke hun 25-j. Echtver. te herd. Hun dankbare Kinderen. Hoogezand, Kielsterstr. 32. Zondag 4 Nov. hopen onze geliefde Ouders Grootouders J. Klip en A. ten Cate huu 40-j. Echtver. te herd- Hun dankbare Kinderen G. ten Cate J. ten CateKlip Bouwina en Jan. Zuidbroek, Oct. 1945. Kerkstraat. Gevraagd )r op te richten Zang- vereniging door de Dorps- vereniging Foxhol. Aanmbij Kostwinder, W. A. Scholtenweg 13. Vrijdags en Zaterdags van 912 en 18 uur ZONDAGS v.m. van 9—11 uur. Zaterdag 3 November Aanvang 7 uur. Denken de leden om inleve ring voor de Fuifavond. Heden overleed na een smartelijk, doch geduldig gedragen lijden, onze innig geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd-,Groot- en Overgrootmoeder Sijkina Roggen, in de ouderdom van 74 jaar. Sappemeer, 25 Oct. 1945 Kl.meersterstr. 54. Uit aller naam: G. ten Cate. De begrafenis heeft plaats gehad op Dinsdag 30 October. Boeldag Hoogezand. Voor de Boeldag, welke gehouden zal worden in Café Sloot op 10 Nov kunnen nette goederen wor den opgegeven voor a.s. Woensdag 7 Nov. bij den Veilinghouder K. v.d. Wal Hoogezand,is Vrijdag z Nov. AFWEZIG. Zaterdag 3 November in de Baptistenkerk, Foxhol n.m. 3.305 30 uur en 's avonds 6 309 uur. Sprekers: Ds. Louw vé Groningen, Ds Hekhuis van Hoogezand en andere. Ver der Zang, Voordrachten en Bijbelnaatnraadspel, lnpro- visatiewedstrijd enz. Toegang en Zitplaatsen vrij Allen welkom Het Afwikkelingsbureau van het Interneringskamp te Hoogezand Het Bestuur van de heden Woénsdag geen zitting. Uit de hand te koop een vanouds bekende Rund-. Kalfs- en Varkensslagerij, met inventaris en woning. Een Barbierszaak met inventaris en woning en een Barbierszaak met inven taris en huurwoning. Te bevr. bij Makelaars- kantoor R. G. Korte, Ekamp, Tel. 28, Beerta. Boekhoudster gevraagd voor eenvoudige boekhouding. Brieven onder no. 82, bureau v.d. blad. In vervolge op onze, de vorige week gepubliceerde dienstregeling der N. S. in ons rayon, laten wij hieronder een opgave volgen van de voornaamste aan sluitende verbindingen GRONINGEN—LEEUWARDEN Vertr. Gron.: 6.22 8.25 14.15 16.22 18.16 LEEUWARDEN—GRONINGEN. Vertr. Lwn.: 6.34 9.20 12.03 16.30 19.15 Aank. Gron.: 8.19 11.05 13.23 18.15 21.— GRONINGEN—ASSEN mi.: 5.02 5.57 9.01 14.39 18.— SSEN—GRONINGEN 7.34 13.53 19.16 20.28 22.51 n.: 8.10 14.29 19.52 21.11 23.27 en van 5.57, 9.01 en 14.39 van over Assen naar Deventer isluiting naar Holland. 11 tôt en met 25 November 1945. Bonkaarten KA, KB, KC 512. 123 1 doosje lucifers 135 t.m. 141 800 gram brood 143 iting j gem. gt ter it gele :n op 1945, (-4 uur n, kin r reeds trouw- gen. 1945. roorn., o. hteren v. a.s. ir. JHOF r. 20 et. te Nieuw-Compagnie, Gem. Hoogezand, roept sollicitanten op voor de be- trekking van Eerste Boek- houder aan haar fabriek. Indiensttreding spoedig. Br. met uitvoerige inlich tingen en \erlangd salaris aan den Secr., den heer H. B. Veerkamp te Nieuw-Com pagnie 1, Gem. Hoogezand, vôôr 15 Nov. a.s. Uitsluitend schriftelijk. ienen erlijk mber sf op Idoen. opend dagen 1 uur. ir jjlaan klas rken. dez Wordt lid van de Corresp. en Natuurvriend. In verschillende plaatsen in Ned. al Afd. o.a. te Hgz. Sappemeer volgt spoedig. Correspondente voeren wij in clubverband. Vraagt brochures. Adres: C.E.N.V. postkantoor Hgz. els, en, it. eke- ipers, ippen ■ering Hen. rden kunt )- en Fa. R. J. de Weijs te Wildervank. Grafmonumenten kunnen thans weer onder voile garantie worden geleverd. Hoofdvertegenw. voor Hoogez.-Sappem. en Omstr. H. Doddema, Kerkstr. 16, Hoogezand. H. Hoving. Verl. Hoofdstr. 57. Hoogezand. Tel. 438 lst- del REN tad !11 iham. îrs taad •lieve >n te JEG, Verloren Zondagav in Dancing Café „De nieuwe Brug" 'n zilv. Halskettinkje met dito kruisje, aandenken. Terugb. t. bel. A. Knip, Burg. v. Royenstr. 110. îand. glijn- avrij, xlop- ^as- Zeil- sten, de bon Te koop aangeboden De Winkelbehuizing, met tuin aan de M. Veninga- straat 51 te Hoogezand. Te bevr. Woning- en Adm.-bureau K. Geersinga te Hoogezand. Harkstede-Scharmer. Met het oog op de grote druk te worden in het vervolg de Zittingen gehouden op Maandag nam. v, 24 uur. 's Woensdags nam. v. 2-4 u. en des Vrijdagavonds van 6'7 uur- Men wordt verzocht deze zittingsuren stipt in acht te nemen. W. Broekema, Administr. van 100 pond en zwaarder Levert dan uw aankoop- vergunning in bij J.SLIJM,Schildwolde Hebt U een Aankoop- vergunning voor een extra vet Slachtschaap, breng dan deze bij mij en het komt in orde. J. SLIJM,Schildwolde Aankoopvergunningen kunt U t beste bezorgen bij S. COHEN, Erk. Hand., M. Veningastr. 63, Hoogez. Voor de lange Winter- avonden brengen wij U een grote sortering Gezelschapsspelen, ook voor de jongeren heb ben wij een mooie keuze in Prenteboeken. Albums, Tekenboeken, Karretjes, Autos, Poppenwagentjes, Poppen, te veel om op te noemen, komt U ook eens zien Het is bij Geert Smallenbroek, bij de Kleinemeersterbrug. N.B. Scheermesjes ontv. Reparatie en nieuwe Biezen Stoelmatten. Molenlaan A 145, Siddebur. Wij ontvingen Fluitketels Prima Soeplepels Motblikken Kaasraspen Kachel-cement en verw. dezer dagen Petroleum-vergassers Petroleumbussen Bedkruiken Schoppen Grepen Spaden Harken Beenker's IJzerhandel, Hoogezand. Vanaf heden weer Groente- en Fruithandel, Verl. Hoofdstr. 9, Hoogez Voor de hoest Thijmstroop a Teerstroop fl' meebrengen Hoestcachet, hoestcapsules, V.E. hoestdruppels, Vervus, enz. enz. Hoogezand, n. h. Gem.huis Tel. 401. 12.21 13.04 13.24 15.40 16.13 16.33 21.03 21.54 22.14 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk 3 V2 liter melk KLAPROZENDAG. f is het klaprozendag. Voor n de geschiedenis worden ook tnd op deze wapenstilstands- e oorlog 19141918 van doek klaprozen aan milltairen en i koop aangeboden. De op- omt ten goede aan invalide sranen. In afwijking van de militaire kledingvoorschriften idaag de soldaten toegestaan os op hun uniform te dragen. •ozen zijn een herinnering aan den van Vlaanderen uit de ,og, waar vele Britten en Ca- :t leven lieten. De lange reek- kruisen tussen de velden met ozen maakten diepe Indruk ïie het zag, en werden tôt emaakt van de Britse offers ;e oorlog. Het thema van een ïdic'ht luidt: ,,In Flanders poppies grow amidst the on row." (Op de velden van groeien de klaprozen temid- rij aan rij staande kruisen.) 142 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153, 154 Bll, B12 B13 A14 B14, C14 Bonkaarten KD, KE 512. 235, 236 800 gram brood 237, 238 200 gram bloem 239 250 gr. rijst of klndermeel 240 1 rantsoen gebak 241 70 gram beschuit 242 500 gram suiker 243 250 gram boter 244 125 gram margarine 245 200 gram kaas 246 100 gr. chocolade of suikerwerken 247 6 liter melk 248 150 gram vlees 249 1 kg. aardappelen DU, D12 400 gram brood Ell 250 gr. rijst of klndermeel Tabakskaart Q 413 05, 06 2 rantsoenen tabaksart. (geen import-sigaretten) Op de broodbonnen kan men Engelse biscuits betrekken, voor over de detail- list of bakker deze nog voorradig heeft. Voor de week van 18 tôt en met 24 November a.s. zullen nog bonnen wor den aangewezen voor vlees, m*lk, aard appelen, grutterswaren, ontbijtkoek, zout, jam, peulvruchten, vermicelli en zuidvruchten. doosje lucifers dat af en toe igewezen brengt menigeen sn en men vraagt zich af, s nietige stokjes weer een tbaar goed zullen gaan wor- lebben daarover inlichtingen 1 en kunnen zeggen, dat er jt een kleine verruiming van n, doch dat overigens de lu- ening vooreerst nog een zor- ire zal blijven. kt voor den leek misschien reemd te horen, dat de be- ttoewijzing de belangrijkste Dor de rrtoeilijkheden, waar- xlucenten staan. Doch weini- begrip van de hoeveelheden, dit massaproduct gemaakt rden, zo vertelde de directie renigde Hollandse Luclferfa- 1, dat in normale tijd de fa- Eindhoven en Breda van deze lillioen paar doosjes per dag in. Daar kwam dan nog zo fen kwart millioen bij van de kwart millioen bij van de Weer t. Normaal verbruikten jllandse Luciferfabrieken te en Breda ongeveer 20.000 per jaar en daar Staatsbos- frgd is voor een nog verdere van de in de laatste jaren zo sterk aangetaste bossen, îet thans met het derde deel trouwens ook de klompen- jdustrie. ening met andere grondstof- aliën en papier gaat op het jdelijk wel, doch een belang- nis voor de productie is de 1 hout. Technische moeilijk- er ook, want in zeer vele bomen komen scherven voor, waarop de kostbare messen der schilmachines vernield worden. De directie heeft daar- om thans de beschikking gekregen over de nodige instrumenten, waarmee men verborgen splinters in het hout kan opsporen. De grootste der Nederlandse lucifers- fabrieken, die te Eindhoven, heeft tôt voor enkele weken stop gestaan. thans voegt zij weer een beperkte productie bij die van de zusterfabriek et Breda en de derde Nederlandse lucifersfabriek te Weert. Dit hervatten van de productie moge gelden als een bewjjs van het feit, dat ook het brandend probleem der lucifers weer een klein stapje nader tôt zijn oplossing komt. lingen over een lening van 200 millioen. ek van de Nederl. regering lerhandelingen gevoerd over jan een over geheel Amerika .isortium, met het doel een ndeerde lening van 200 mil- krijgen. Hoewel enkele ban- :edewerking geweigerd heb- iderhandelingen met andere Inde. Volgens bankkringen Hed. regering de helft van te gebruiken voor de veref- het crediet van 100 millioen, laar gesloten. Zij wil weer •naken op het goud, dat mo de Fédéral Reserve Bank in igt als waarborg voor de het afgesloten lening. Rubberconferentie te Londen. Op 19 dezer begint te Londen een conferentie van de Rubberstudlegroep. De Britse en ook de Amerikaanse dele- gatie bestaat uit 9 personen. Nederland zal worden vertegenwoordigd door een delegatie bestaande uit de neren P. H. Westermann, Handelscomm. van N. O. I. te Londen, hoofd der delegatie; Dr. J. P. Bannler, gecommitteerde voor Indische Zaken aan het ministerie voor Overz. Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc teur der Handels Ver. Amsterdam", A. A. Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; W. Sieuerts van Reesema, dir. Rubber- cultuur Mij. Amsterdam, allen leden. Plaatsvervangend lid is de heer J. F. de Beaufort. EEN SAPPEMEERSTER KLAAGT Een lezer wijst ons op de slechte con- ditie, waarin de z.g. ..hooghoutjes" in de gemeente Sappemeer verkeren. In verband met deze klacht hebben wjj ons eens persoonljjk op de hoogte gesteld. Van het Westen naar het Oosten çaan- de, krijgen we eerst de brug b\j de Geref. Kerk. Deze 1s vrij goed. Enkele planken zijn stuk, en kunnen gemakke- lijk worden vervangen. Het ,,hoogholtje" bij de Slochterstraat verkeert Tn wat minder goede toestand. De treden zijn uitgesleten, zodat het afdalen, vooral voor oudere mensen moeilijk is. Boven- dien mankeert een leuning. De brug bij de Victoria Fabriek is er treurig aan toe. De païen waarop zij rust zijn half verrot, de treden zijn zeer uitgesleten en zitten op ongelijke af- standen van elkaar. De leuningen zijn ten dele verdwenen, en voor zover nog aanwezig gebroken. Hier is reparatie dringend noodzakelijk. Met zijn ruwe, eeltige han- t hij mijn kop en rug. Heel alsof hij bang was mij pijn >en, gespte hij een riern om Gewillig liep ik met hem on ik anders doen? En met reisde ik mijn nieuwe be- egemoet. ie van een hond is als die pns. Opperviakkig en onbe- zij zijn, maar zij kan ook i vol relief zijn; het leven irenhoge golven opgezweept m peilloos diepe waterdalen tering bedreigd. amelijk rustige leventje bij n Staanderen kwam ik in ezin terecht. De struise bui- m;e gekocht had was een lorgens ging hij met een in zee, in de middag ver- vangst in de nabije stad, blijk en goedhartig; 't was i in huis begon te schijnen onds in de tuin of achter de ,e zingen of te fluiten. was goed en hartelijk als In de schamele visserswo- gens eenzaam en verborgen e duintoppen stond, heerste il waarachtige liefde, in ja- menzijn verdiept, en door leed gelouterd. een prettig home; ik werd eld en verwend. Dagelijks snoepjes en lekkere hapjes Zo vergleden weken, maan- dan toen de naruur geweest zrjirin naar ganse schepping! Toen ik twee maanden oud was kwam er een vreemde op de boerderij, een kleine, dikke man. Hij bond een touw om mijn hais en trok me mee. Samen liepen we langs een paar landwegen, aezer ecntnenen onnanaemaaraer was, dan de gemiddelde verpleegde van een gekkenhuis. De negenjarige Johannes was het verwaandste en akeligste schepseltje, dat ik ooit heb ontmoet. En zijn speelmakker te worden was mijn bestemming. Het was een verschrikke- suikerkiontjes. soms bezochten wij sa men de klanten, soms ging hij alleen en liet me in de auto wachten. We door- kruisten de provincie van Noord naar Zuid van Oost naar West, en als we aile plaatsen bezocht hadden, dan be- gonnen we onze rondrit opnieuw Het lopers en op een koopje beluste buiten- lui, die daar samengekomen waren. Ook ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing of had de Crisis dan wel de alcohol het hart van mijn baas ver- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere, gebruinde buitenman mijn op een herfstdag. 's Och- was mijn baar naar zee oen was onverwacht storm h. Loeiend had de orkaan om gebulderd, aan deuren en ven- sters rammelend. 's Avonds was de visser niet thuis gekomen. Samen met de vrouw zat ik te wachten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuiden- windje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, zij sloeg een doek om haar hais en ver- dween in de inktzwarte duisternis. De nacht werd dag, de zon rees tôt het zénith; nog was geen van beiden terug- gekeerd. Ik liep làngs het smalle duin- pad naar het strand, dat stil was en verlaten in de zonnlge herfstdag. Slechts één mens was er: de vrouw! Woest liep ze heen en weer, zwaalde met haar armen, schreeuwde dwaze be- dreigingen naar de zee, die nu weer kalm was en de zonnestralen duizend- voudig weerkaatste. Somtijds balde ze haar vuisten en dan rolden haar ogen wild in hun kassen. Ze was waanzinnig geworden Ik ging niet terug naar ons huis, ik durfde niet, maar zwierf dagenlang door het land, op zoek naar het huis van mijnheer van Staanderen. Eindelijk vond ik het er woonden vreemden. Een straathond werd ik, die leefde van bedorven resten en eetbare hapjes uit vuilnis emmers, en die sliep In par- ken en portieken. De ellende en ontbe- ringen van dit bestaan mpakten me ziek. Ik sleepte mijn uitgeput lichaam voort langs de straten; ik moest toch etensresten opscharrelen, er desnoods om vechten met andere honden, want ik wilde leven. Op een avond legde ik mij uitgeput op een gracht neer. In de verte lokte een verlichte winkelstraat; een ijle vioolklank drong door een geopend venster. Mijn gedachten verstarden, mijn hoofd werd zwaar en neeg naar de grond, terwijl de blik van mijn ogen verglaasde, wentelde mijn lichaam zich terzijde 's Ochtends duwden mannen van de standsreiniging het hondencadaver in de gracht. Het groene water sloot zich boven het met stenen bezwaarde lijk. H. B.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 3