J W NIE U WS A- Spaarbank Pl. Nu Plaatselijke Berichten set Dell W( R.K. Kiesvere 1 wijken van Ferrara vochten. Het vliegve veroverd. In het W pen van het 8e li achter zich. De in N. terug trekkende I door de Geai. lucht stookt. In Japan hebben aanvallen gedaan c buitenwijken van doelen bevonden zi brieken te Hitachi maal werden aange Eden, Stettinius e hun bespreking over beëindigd. Hun di werd bijgewoond c Min. van Buit. Zake Er is omtrent het sprekingen nog niet Maarschalk Petin aangekomen. Hij vi toelating om het lanc op doorreis naar Fra thans de regelingen naar Frankrijk af. Korte Medc Van de zijde der de bevolking er met druk op gewezen, da machtiging van den Iitairen Commissaris- tankgrachten te slec gooien. Eventueele aanvrag dernissen - die intuss deezen gelukkig niet hen ons van onze .Cultuurbrengers" te een of andere wij -uimen, dienen te de Sectie Voorlic Hoofd-ingenieur ie provincie Gro motief om de lsnog in stand h gen bruik voor mogelijke waterstaatkundig gebi De vondst van ht Anloo heeft aan het dat hier een zeer gro nen slachtoffer is ge Duitsche overheersch De mogelijkheid be eenige slachtoffers geidentificeerd. In verband met dit den degenen, die ver milieleden of bekenc zijn om gebracht, zoi Iijk verzocht een personen in te levere Commandant, Westei 15, Groningen. De Nederlandsche steeds te Lonc r m VOO 'rijde dee ie ministe ns land. andsche eeren Ge E I- V ER PA J. A. Gi« Af „al DOMMERING WINSCHOTEk DANSEN Sis. SKoeders ,2>e }}reinaald' Jo Koeneman Zoetwatervis. DONDERDAG gesloten HENSEN - MARTENSHOEK Donderdag Gesloten. E. RUDING - Maotenshoek Fa. B. RUDING Gzn. Fa. JAN RUDING GESLOTEN. DONDERDAG GESLOTEN Pootaardappelen. A. Veenhuizen, K. Aile z H.H H.H A Ta H 1.00 jUIS Martenshoek en Ho Max van Pra A- UILDRIK! De baldadige Jeugd Jndonesië SBinnenland J Door d< wegens het c handelsbespre een handelspi aangekondigd V.S. zijn voor Aartlappe C590, A591, A130, B130, Zitting w buren geboi dag 1 Oct. Al—A130, A131A260 uur A 261- A391A520 912 uur A A651A780 9—12 u. A' van 14 ui Voor zelf en omstrek hun bonnen 5 October e 14 uur in dag 6 Oct. Tjuchem en wenweg. Gemeen Bon 636 is g Begin volgen bekende Vish gemeente ver I- F T. Hartmar geven met b van de gebi Dochtertje Hoogezani Spoorstraat Met blijds kennis van onze Dochte Hoogezand v. Royenst H Hiermede onze hart. c vele blijken bij ons 40-j. ondervonden Sappemeer Kleinemeer 1 E. Fa A. Fa Getrouwd Jan Koc Aaltje I die, mede n< Ouders, hart voor de ve! belangstellinç hun huwelijk Wehe, (Gi Hiermede onze hart. da) blijken van b ons Huwelijl Foxhol, S' G. Imbosstra P. de M. de In pacht aai 2.40,00 H.A. (Vosholen) d Te bevr. ter Nots. Mr P Sappemeer. Verkoping Op Vrijdi '45 te 15 ul Café Por publiek wori Een flin getekend A weg te Siddel erf en tuin toebehorendi M. H. Briat Aanvaardinç taling 1 Me betaling var wnd. n diverse perc Ondergetf nemens bij te verpachte van drie jaa celen kwek rend van l1 Voorwaarde de te verpô te bevragei 's avonds m Gesloten ingewacht Te bevr. bi Koorderstr tôt a.s. W< blijft open. spreekuur. de! in, Hoogezand-Sappemeer. Vanaf Vrijdag 2 Nov. Geopend alleen des Maandags, Woens dags en Vrijdags. SPAARBUSJ ES kunnen voorlopig niet behandeld worden. De Jeugdbank blijft tôt nadere aankondi ging gesloten. Laurierkerswater Citroen-essence Amandel-essence heeft Uw Drogist Harm Schaaphok ass. Apotheker hoek Slochterstraat Maandag's half Dinsdag's Vrijdag's Zondag s 3— Entrée f 1.— Zondags half Entrée f 1.50 met de bekende Haagse Band ROY KING and his orchestra. Levert thans Uw ver- gunning bij ons in en U ontvangt hierop 5 kn zuiver wollen baby- garen en 6 luiers Noorderstr. Sappemeér NAPHTALINE KAMFER voor vlooien en motten heeft Harm Schaaphok. STEEDS grote voorraden bij Jo Koeneman. Voor SI NT MAARTEN ontvangt iedere Kind a.s. Vrijdag bij de bonkaart 1 vooroorlogse witte Kaars. Levensmiddelenbedrijf Wij vragen en bezorgen Zonder bon Vanaf heden aile dagen verse vis. Als de bel gaat is er vis J. Venema, Parkstraat 44 L. Huizing, Stationsstr. 87 Wegens Kath. Feestdag Wegens Kath. Feestdag Sappemeer Hoogezand zijn Donderdag t November Wegens R.K. feestdag Brood-, Koek- en Banket- bakkerij, R. Heikens, Spm. Nog leverbaar van de Klei Eigenheimers, Noordeling, Record, Ultimus, Beteka, Bevelander, Wilpo, Gloria. Jagerswijk 33, Sappemeer - Tel. 248 Knij Post vraa plaa seize wed Plan vroe zoali Uw drijv kach Stall tegei Leve Wij aile ders. voed Four; Hoo( lever soort Beste de H 00g On zich 1 het S en K; Te\ Lompi Ei F Foxf Schoei Wolw Phosf. Kamfe Bloem Vlooie Hoofd Schurf Voulir Koek 1 Citr. f Laulie Lev( Fabi Kiel; Engi die we kun Prima 14 cm. 1 Trechti Petrol. Stofblil Milko komt a overkol Tochtv pracht Majo k Meubel Marten, Ledenvergadering op Woensdag des avonds te 7.30 uur, in 't te Martenshoek. Agenda 1. Mededelingen 2. Verkiezing van 't Bestuur. 3. Benoeming afgevaardigden vo Aanstaande Win ter geeft de t een schriftelijke cursus in de zielku groepsgewijs zal worden gehouden. Inlichtingen hierover geeft Er wordt in Hoogezand veel last ondervonden- van de opgroeiende jeugd, jongens en 00k meisjes van 17 tôt ongev. 23 jaar. Tegenover de politie en in het bijzonder tegenover de hulppolitie is hun houding dik- wijls zeer arrogant. Kort gele- den werd een zodanige houding aangenomen, dat het nodig was 3 der belhamels te verbaliseren, wegens wederspannigheid en be- lemmering. Ook wordt geklaagd over de toestand aan de hoofd- straat nabij het Gemeentehuis op Zaterdag en Zondagavond, waarbij het dikwijls moeilijk is te passeren. Hun, die zich daar bevinden wordt verzocht de aan- wijzingen van politie en hulppo litie op te volgen. Tegen hen. die een arrogante houding aan- nemen, zal streng worden opge- treden. Uit Sappemeer komen soort- gelijke klachten Hier is het de jeugd in de nab'ijheid van de H. B.S., die zich brutaal aanstelt. Kort geleden werden een aantal belhamers naar het politiebu- reau gebracht, en konden na een uitbrander weer vertrekken. Bij herhaling zal echter veel strenger worden opgetreden. Hoogezand. Woensdagavond hield de C.P.N. afd. Hoogezand Sappemeer een feestelijke bij- eenkomst in het Hôtel Faber. Allereerst hield de heer J. Bork een korte rede, waarin hij enke- le cijfers gaf over de oplage van hêt dagblad ,,De Waarheid" en over het ledental der C.P.N. Vervolgens besprak hij achter- eenvolgens de roi die Rusland in de oorlog gespeeld heeft, de con- ferentie der 5 ministers, de Bel- gische Koningskwestie, het be- leid van onze regering en in het bijzonder de loonpolitiek, alsme- de het Indonesische vraagstuk. Vervolgens gaf het ensemble Predikbeurten, Zondag 4 Nov. Ned. Herv. Kerk Sappemeer: ÎO u. mej. Da. Glas. Hoogezand: 10 u ds. Schmidt. Litli. dienst; 11.30 u. Kin- derkerk. Kielwindeweer: 10.30 u. ds. Wasch. Kropswolde: 10 u. mej. Hoving. Westerbroek: 3 u mej. Hoving van Kropswolde. Kolham: 2.30 u. mr. ds. Schoen- maker. Scharmer: 9.30 u. ds. Gras, H.A. Noordbroek: 10 u. ds. J. Rijks van Groningen. Zuidbroek: 10 u. ds. Van Mul- lem Hervormingsdienst Doopsgezinde Gem Sappemeer: 10 u. ds. C. Vis van Winschoten. Geref. Kerk. Sappemeer: 9.30 en 4.30 u ds. W. Tom. Martenshoek: 10 en 4.30 u. ds. L. M Wynia. Ned. Herv. Kerk (Ev.i Sappemeer: 10 u. d.hr. K. Pruij- sen, Herdenking Kerkher- vorming; 4 u d.hr. K. Pruij- sen. Baptiste Gemeente. Hoogezand: 10 u. Ds. Hekhuis 11 u. Kinderkerk; 7.30 uur Evangelisatie prediking ds. Visser en ds. Hekhuis (zie adv.). Foxhol: 9.30 u. Bijoelbespre- king; 4 u. Ev. Wolters (H.A.); 7.30 u. Jeugddienst Frans Nienhuis een cabaret uit- voering onder de titel ,,Men vraagt en wij brengen U...". Het was een uitvoering van ware kleine Kunst en de prestaties van elk der 5 medespelenden zijn zeer te waarderen, zowel op muzikaal gebied als op het ge- bied van voordrachtskunst. Wij zullen niet de prestaties der ac teurs afzonderlijk bespreken, doch een der medespelenden wil-, len wij even naar voren brengen, omdat haar prestaties zo licht vergeten worden: n.J. de pianis te Mej. S. de Vries, die de ver- schillende nummers uitstekend heeft begeleid. Ook als soliste, zowel vocaal als op de accor déon waren haar prestaties niet onverdienstelijk. Aan de Hoofdstr. te Mar tenshoek heeft een aanrijding plaats gehad tussen twee trucks-met-trailer resp. be- stuurd door de Boer uit Gronin gen en Wachter uit Slochteren. Er ontstond materiëele schade. Kiel-Windeweer. Op een fees telijke bijeenkomst heeft de hr. H. Sissing, die 33 jaar als veld- wachter werkzaam is geweest, als zodanig afscheid genomen, in verband met zijn pensione- ring. Onder de ca. 300 aanwezi- gen bevonden zich o.a Burg. en Weth. van Hgz., aïsmede de chef-veldwachter. Nadat de avond geopend was door muziek van het fanfarecorps sprak de hr. J. Albronda een kort wel- komswoord. Vervolgens voerden Burgemeester Tuin, de chef- veldwachter v. Dijk en de heer U. D Reinders het woord. De heer Albronda bood de scheiden- de veldwaenter een bloemen- mand aan, alsmede een enve loppe met inhoud. Daarna hiel- den de h.h. Rewinkel (namens de buurtver.) en L. Lambers nog een redevoering, waarna de heer Sissing een dankwoord sprak. Een kamermuziekensem- ble vulde de pauze met de uit voering van ..Mélodieuse favo rite". Zaterdagavond 27 Oct. gaf de Buurtver. Kielster Verlaat een feestavond voor haar leden. De humorist Koos Iepema uit Groningen en de zanger J. v. Kalfsbeek traden op. Het muzi- kale gedeelte was in handen van de band van d.hr. J. Norder te Hoogezand Kolham. Op 27 Oct. vierde de Gymn. en Athl. vereniging .Kwiek" haar eerste lustrum, ter gelegenheid waarvan een gymnastiek-uitvoering werd ge- geven. opgeluisterd door enkele door de leden opgevoerde toneel- stukjes. In zijn openingsrede schetste de voorzitter de afgelopen vijf jaar, waarin ook „Kwiek" zijn moeilijkheden heeft gehad. Na de bevrijding nam de activiteit der vereniging toe, hetgeen ook uitdrukking vindt in het leden- aantal, dat thans 160 bedraagt. Naast de jongeren zijn ook thans oudere personen toegela- ten. waardoor het mogelijk was een juniores-groep dames en heren samen te stellen De gymnastiek-uitvoering was "zeer goed, terwijl de toneelstuk- jes ook zeer in de smaak vielen. De avond werd met een geanni- meerd bal besloten. Zuidbroek. Door tôt nu toe onbekende daders is bij Smid Slater een damesfiets ontvreemd Bij een burenruzie heeft G B. haar buurvrouw A. M. met een blikken trommel op het hoofd geslagen, waardoor een bloedende wonde ontstond. De vrouw moest, zich onder dokters behandeling stellen. Er is procès verbaal opgemaakt. Noordbroek. Een 8-jarig kind van den heer B. Koning werd door een wagen overreden en is op advies van Dr. Wieringa naar het ziekenhuis vervoerd. Grollo. Bij het plotseling over- steken van de weg is een 8-jarig tneisje, H. Hoving, door een auto overreden. BURGERLIJKE STAND. Sappemeer, 2531 Oct. 1945. Geboren: Cornelis Fokko, z.v. Bernardus Johannes Gerardus Wessels en Hendrika Johanna Teuben. Ondertrouwd Machiel Johan nes Hendriks, 22 j. van Spm. en Marrigje de Jong, 20 j., Schie- dam; Aeilke Jakobus Lahpor 27 j., Spm. en Aaltje Dekker, 26 j., Wildervank; Christoffer van den Berg, 35 j. en Geerdie- na Plukker, 35 j., b. v. Spm. Getrouwd Wilhelmus Lukje en Elsina Bruins, b v. Spm.; Roelf Wolthuis, Spm. en Aaltje Bos, Hoogezand. Overleden: Johannes van der Meer, 72 j., echtg. van Jebbigje de Jager; Roelf Patje, 77 j., wedn. van Antje Brtiinsma; Sij- kina Roggen, 74 j., echtg. van Gerrit ten Kate. Hoogezand, 2531 Oct. 1945. Geboren: Pietertje, d. v. Ber- tus Kremer en Engeltje Swarts, Kiel-Windeweer; Pieter Jelle, z. v. Jan Hindrik Holtman en Geessiena Bina de Roosz, Kalkw. Jacoba Hendrika, d. v. Roelof Schierbeek en Grietje Laan.Hgz. Ondertrouwd Hendrik Tie- men Schnuck, 24 j., Westerbr. en Geertje Wiegman, 29 j., Harkstede; Hendrik Vos, 29 j., Hgz. en Grietje Koers, 28 j., te Gron.; Albertus Johannes van Ringh, 36 j., Hgz. en Maria Hin- derika Feimann, 35 j., Winsch.; Ebel Smit, 34 j., Hgz. en Anna Westerveld, 32 j.. Hgz.; Kristi- aan Pieters, 31 j., Hgz en Nies- sien Smalbil, 20 j., Hgz.; Eg- bert Bouma, 29 j., Kropswolde en Reintje Boddema, 20 j. te Schildwolde. Getrouwd: Johannes Kok, 24 j., Hgz. en Jantje Kluin, 24 j., Hoogezand. Overleden: Roelf Patje, 77 j., Spm., eerst wedn. van Fokkie Schut later van Antje Bruins- ma; Hillechien Jongman, 53 j., Hgz., echtg. van Hendrik Vene- kamp; Harm Pieter de Boer, 52 j., Hgz., echtg van Annechina Jacoba van Dam; Antje Martina Zuur, 5 j., Hgz. d. v. Hendrik Zuur. Slochteren, 2531 Oct. Geboren: Jakob Jan, z. v. J. B. Ruben en J. Oosterveld, Slochteren: Jitske Pieternella, d. v. K. Hoogakker en J. de Jong, Schildw.; Henk Egge, z. v. B. G. Kremer en A Koers, Hélium. Ondertrouwd: E. Bouma. 29 j. Kropswolde en R. Boddema, 20 j., Schildw.; K. Puister, 26 j., en J. Mulder, 20 j., b. v. Slocht. Zuidbroek, 2531 Oct. 1945. Ondertrouwd: Jan Bruining, 32 j., Veendam en Geessiena Uul- driks, 21 j., Zuidbroek. NAAR HET LAND VAN DE MISDAAD. IV. 's Zaterdagsmiddags werden we opnieuw uit de cel gehaald en na enige uren in de rij te hebben gestaan, onder strenge bewaking van Duitse en Hol- landse S.D.ers, aangevuld met landwachten, werden we in grote auto's naar het station in Gro ningen gebracht. Wanneer men dan langs de Hëereweg rijdt en men ziet daar, na een lang ver- blijf in de gevangenis weer vrije Nederlanders op fietsen en wan- delaars voorbijgaan, maakt zich een eigenaardig gevoel van je meester en stelt men zich on- willekeurig de vraag ,,Zou mij dat groot geluk om vrij te zijn, wat men in het dagelijks le- ven niet kan beseffen wat dat waard is ook nog wel eens weer te beurt vallen?" De auto's worden tôt bijna op het perron gereden en dan worden we ruw aangepakt en moeten we zeer vlug naar een goederenwagen lopen. Vooraf was bekend gemaakt dat, wan neer iemand zou trachten te ontvluchten daarvoor 10 van de andere gevangenen zouden wor den doodgeschoten. Wij werden met 35 man in één wagon gestopt. Men zou daarom misschien ten onrechte denken dat ieder voldoende ruimte had, maar de ruimte in het midden van de wagon werd in beslag genomen door onze bewakers, een 8 tal Hollandse S.D.ers. Toen een oude man, die veel last had van asthma, vroeg om de wagon even te mogen ver- laten werd hem door een jeug- dige S.D.held geantwoord: ,,je blijft zitten, je behoefte (waar- voor hij een uitdrukking bezigde geheel in overeenstemming met zijn waardigheid) houd je maar in en verroer je niet, want dan jaag ik je een kogel door je donder." Medelijden of iets .men- selijks zoekt men bij deze hand- langers van de Duitsers tever- geefs. Het was plm 5 uur Zaterdag- middag toen we in de wagon, met de ruggen tegen elkaar voor steun, hadden plaatsgeno- men. Het eerste ogenblik gaat dit, doch indien men 2% dag achtereen in deze houding zit is men vrijwel geradbraa'kt. De organisatie liet schijnbaar ook veel te wensen over want, zoals ik reeds zei, waren we om 5 uur in de wagon geplaatst te Groningen en was het ongeveer 12 uur 's nachts toen we einde- lijk vertrokken. Dit transport ging ook nog zeer langzaam VERENIN GIN GS- MEDEDELINGEN. Voetbalvereniging H. S C. Trainlng: Dinsdag 6 Nov. 67 zaaltraining jongste adsp. 78 oudste adsp. en en lagere elftallen 89 le en 2e elftal Donderdag 8 Nov. 67.30 zaaltraining oudste adsp. en lagere elftallen 89 bespreking le en 2e elftal. V.V. HOOGEZAND. Opstell. Hoogezand I: A. Vos, B. Brugge, W de Vries, B. Hui zing, L. Scholtens, S. Mulder, W. Boit, J. Adams, G. Scholtens, G. Koster. G. Hekert Res. W. de Boer, W. v. d. Ark. Vertr. prec. 12 u vanaf Rowaan. Opstell. Hoogezand II: R. Swiers, H. Por, J. Smallenbroek, H. Westerdiep, W. Boersma, W. Wind, J P. v. Leusden, H. v. Delden (aanv.), O. v. Dijken, W. Smallenbroek, J. Venema. Res. H. Geerdes, H Pos Jr., H. Geerdes Jr. Aanv. half 3, vertr. precies I.30 uur vanaf Rowaan. Geschorst: H Wolthof en W. v. d. Veen voor 2 wedstrijden Hoogezand II. G. J. Olthof voor 4 wedstrijden van de BII adsp. Allen wegens wegblijven zonder kennisgeving. V.V. KWIEK. P.J.C I—Kwiek I. J. Bakker, N. Mulder, M. Clobus, H. Drent, A. Helmers. B. Scholte, M. Scheen, H. Schreur, B. Wilbrink J. Scheen, P. Deiman. Aanv. J. Bakker. Vertr. per auto om half één vanaf Bonthuizerbrug. Noordbroek IIKwiew II: F. v. d. Werff, H. Bodewes, H. Clo bus, J. Gibcus, H. Geling, H. Haverkort, B. Bulder, N. Gibcus J. Hanekamp, Chr. Meijer, A. Wajon. Res. H. Wijnants Sr. en H. Wijnants Jr. Vertrek p. fiets om 1 uur vanaf Kleinemeerster- brug. Aanv. H. Bodewes. Adsp MuntendamKwiek. 1 uur. R. Scholtens, N. Wilbrink H. Mulder, H. v. d. Werff, A. Deiman, J. Geling, F. v. d. Werff, A. Duitser, G. Scholte, A. Eising, G. Stege. Res. A. Teuben, Haverkort. Aanv. H. Mulder. Vertrek per auto om half een vanaf Bonthuizerbrug. Opzegging voor Zondag ook voor adspiranten alleen brj den secretaris. M. H. C. „DASH". Zondag a.s. Gr. IDash I (heren), aanv. 2 uur. Vertrek per fiets Hgz.- brug 1 uur. Opst. A. Smit, S. Jonker, J. Reints, J. Brqjisema, J. v. d. Werff, O. Begeman, Hn. de Vries, Hk. de Vries, H. Boss, H. Jonkeren, G. de Vries. Dash IIIDaring I, 10.30 u. H. Jonker Kzn. (aanv.), J. Holt man, P. Homan, C. Jager, R. Doornbos, H. v. d Werff, J. R. Smit, H. Jonker Hzn., A. Gor- ter, A. v. Alteren, H. Hoepman. Scheidsrechters B. Eikema en F. Smit. Zaterdag 3 Nov., 3.15 uur. Dames: Dash IH.C.W. I. R. Plinsinga, I. Jonkeren, H. Jonker, A. v, d. Bend, Jo Wor- telboer, A. Veerkamp, T. Benes, G. Pander, T. Kranenborg, T, Bodewes, K. Siems. Scheidsrechters: Hk. de Vries en H. Jonkeren. Kalken: H. Hoepman, J. Holt man, P. Homan. Zaterdag 2 u.!! Zondag a.s. 11 Nov.: Dash I Gr. Stud. I; H.C.W. I— Dash II; Dames: H.C.W. IDash II. SPORTKLANKEN. Sportprogramma v. Zondag a.s. Voetbal: H.S.C. IAchilles I 2.30 u. WoltersumHoogezand 2 u. H.S.C.II—Achilles II 12 u. Be Quick IIIHoogez. H 2 u. H.S.C. III—Zuidbr. II 10.30 u. Westerbr. I—G.V.A.V. IV 2 u. Hgz. IHScheemda II 10.30 u. P. J. C. I—Kwiek I. Siddeburen I—H.S.C. IV 2 u. Noordbr. IIKwiek II Westrebr. III-Haren III 10 u. Jun. A2 Hoogez.F.V.V. 9 u. Adsp.: MuntendamKwiek. Op het terrein Hommes wordt de wedstr. gespeeld: WesterparkOosterpark 3 u. Handbal: Heren S.V.H.Bato lOu. Zaterdagmiddag: Adsp. jongens S.V.H.Sparta 3.30 u. Hockey. Gr. I—Dash I 2 u. Dash IIIDaring I 10.30 u. Zaterdag 3.15 u. Dames: Dash IH.C.W. I. De moord op de Britse Brig. Generaal Malaby werd medege- deeld door twee geallieerde of- ficieren die hem vergezelden, doch die konden ontsnappen. De waarschuwing van Gen. Christison, na de moord, was in zeer scherpe woorden gesteld. Hij zei o.m.: ,,Zolang de Indone- siërs zich schuldig maken aan daden, als het zonder aanleiding aanvallen van Soerabaia zal ik al mijn zee-, land- en lucht- strijdkrachten, alsmede aile mo derne oorlogswapens inzetten tôt het verzet vernietigd is." Onze regering heeft haar deel- neming betuigd aan de nagela- ten betrekkingen van de ver- moorde Brigade Generaal. Verschillende persbureaux melden, dat besprekingen tussen Indische Nationalisten w.o. Soe- karno, en Dr. v. Mook zijn be- gonnen. De Nederlandse rege ring verklaart echter, dat, indien dergelijke besprekingen inder- want 5 uiir later, dus Zondags- morgens om 5 uur waren we pas in Nieuweschans. Uit uitlatingen van onze be wakers vingen wij op, dat we in de richting Hamburg zouden worden vervoerd en dat bleek juist want 's Maandagnachts om plm. 12 uur kwamen we aan in Neuengamme een concentra- tiekamp dat ongeveer 35 K.M. ten Zuid Oosten van Hamburg ligt. Gedurende deze reis hadden we geruimen tijd oponthoud ge had in Hamburg. Ik was daarbij in de gelegenheid geweest door de openstaande schuifdeuren een blik te werpen op deze stad, of beter gezegd op de plaats waar zich eens deze stad be- vond. Van vroeger jaren was ik tamelijk goed in Hamburg be kend, doch het was mij nu met de beste wil niet mogelijk iets te ontdekken, waaruit ik kon opmaken dat deze plaats eens het machtige, grote Hamburg was geweest. Het was een troosteloze aanblik; grote stuk- ken grond waarop niets dan puin, afgewisseld met houten hokken waarin vermoedelijk mensen verbleven met hier en daar nog muren die gedeeltelrjk recht op stonden en voor het andere deel kris kras door el kaar heen lagen. Het vonnis van het z.g. ,,aus- radieren" vah de Engelse steden was hier in eigen land dus wel zeer grondig voltrokken. Tijdens het transport werd af en toe droge kug en soms ook een klein beetje water beschik- baar gesteld. Gebruikmaken van een W.C. kon men in het geheel niet doch hij hoge uitzondering werd op herhaald verzoek, aan enige gevangenen gelegenheid gegeven, een ogenblik onder strenge bewaking even buiten of onder de wagon te gaan. Hiervoor werd zeer weinig tijd gegeven, zodat verscheidene ge vangenen dat niet zo vlug kon den, terwijl anderen door de angst hun dagelijkse behoeften niet konden doen. Eén van de bewakers uit een andere wagon kwam toen brj wijze van verma- kelijkheid nog even vertellen, dat hij aan den Burgemeester van een Overijselse gemeente geweigerd had om even uit de wagon te gaan en dat deze nu in bewusteloze toestand in de wagon lag. Een gewoon mens zou in zo'n geval met een ge voel van medelijden zijn ver- vuld doch deze schurk ging er prat op dat hij dit had kunnen bereiken. (Wordt vervolgd) daad zouden zijn begonnen zulks tegen de wil van de regering is geschied. De riehtsnoer van de regering blijft, dat tussen haar en Soekarno geen grondslag tôt besprekingen bestaat. De algemene toestand op Java blijft zeer gespannen. Te Soera baia zijn door de Britten lichte tanks aangevoerd. Magelang is door assistentie van de lucht- macht weer grotendeels in han den van de Brits Indische troe- pen. EXAMENS. Op het te Groningen gehou den examen der Ver. Leraares- sen in het Modevak onderw ,,De Drie Provinciën", slaâgden de volgende, door de Modevaksch. Dames Wehrmeyer opgeleide dames: J. Edens, Kolham, L. Siegers, Uithuizen, H. Tepper, Sappemeer (allen Lerares, L. Siegers, Uithuizen, T, ter Veer, Westerbroek, L. Bos, Zuidbroek, H. de Vries, Zuidbr., A. J. Smit, Hoogezand, J. Lammers, Sap pemeer, A. Piening, Kielw., A. Habing, Kielw., H. Woldring, Sappemeer en A. Dijkgat, Stootshorn (allen Coupeuse). Mej. Siegers behaalde het hoog- ste aantal punten. Aan de da mes Bos en Ter Veer werd een bijzondere vermelding toegekend Ongeregeldheden te Utrecht. Toen op een vergadering van de Perhimpoenan Indonesia te Utrecht een spreker Soekarno verdedigde, is het tôt ongere geldheden gekomen, Vaarbij vele studenten betrokken waren. De politie was genoodzaakt van vuurwapens gebruik te maken. Een persoon werd gewond. Prins en Prinses naar Londen. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernard worden binnen enkele dagen te Londen verwacht. H.M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Ber nard zijn door het Engelse Ko- ningspaar uitgenodigd om op 6 November het noenmaal in Buckingham Palace te gebrui- ken. Graanbeurs Groningen. Groningen, 30 October. R. en W. Tarwe f 17.00—17.50 Rogge Wintergerst Zomergerst Witte Ha ver 17.00—17.25 - 16.75—17.25 - 16.75—17.25 - 15.00—15.75

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 6