Amerika Contra Rusland w cifer Fabricage fa/ Petroleumindustrie in Nederland De Betuwe Het afscheid van Sissingh, De Sterren verbleken -V thans en voor 6 maanden den Veldwachter van Kiel-Windeweer. Waarin opgenomen de ..SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Buitenlands overzicht Moeilijkheden in Engelands buitenlandse politiek, waarvan ook economisch zoveel afhangt. Uit de ERELDPERS Spoorwegnieuws. Bonnenlijst Waarin opgenomen de „SL,OCHTER COURANT" NlBb'WS* en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Binnenlands Overzicht S^erruiming van de distributie verwacht -Ci?;:: ■S»-;-, 74ste Jaargang ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 OOSTGOORECHT No. 58 ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES 10 et. p. mm. Zogen. .Kleintjes", minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) Atoombom en wantrouwen. In het Engelse Lagerhuis heeft een der afgevaardigden het feit ter berde toe de communisten niet gesteund sehijnen te hebben en de centrale re- rering erkennen staan zeer wantrou- de Joden dus bondgenoten van Enge- land en Amerika. Daartoe geeft ook aanleiding een Engels plan (van de commissie-Peel) dat Palestina wil ver- delen in een Joods en een Arabisch deel, terwijl de grote havensteden en Jeru- zalem onder Engelse contrôle zouden blijven. Daar zouden dan de Engelse vloot en legermachten worden samen- gebracht, die volgens het verdrag met Egypte volgend jaar dit land moeten verlaten. Zelfs overweegt deze commis- sie de aanleg van een meuw kanaal van de Middellandse Zee naar de Rode Zee, Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres* Drukkerij T. K. KREMER Zn.' Noorderstr. 54, Sappemeer. Tel 213 De schuld, dat de wetenschap der atoomenergie niet gedeeld wordt ligt niet bij één mogendheid. Trouwens, Rus land heeft daaraan niet de minste schuld. (Daily Mail.) Samenwerken is de sleutel van suc- VOOI' SUCCeS in het hlirp-orliiU In vervolge op onze, de vorige week gepubliceerde dienstregeling der N. S. in ons rayon, laten wij hieronder een opgave volgen van de voornaamste aan- sluii uitende verbindingen GRONINGEN—LEEUWARDEN Vertr. Gron.: 6.22 8.25 14.15 16.22 18.16 LEEUWARDEN—GRONINGEN. Vertr. Lwn.: 6.34 9.20 12.03 16.30 19.15 ces in de oorlog. Maar het is ook nodig ■A-an'{. Gron.: 8.19 11.05 13.23 18.15 21. 11 tôt en met 25 November 1945. Bonkaarten KA, KB, KC 512. 123 1 doosje lucifers 135 t.m. 141 800 gram brood 74e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES: 10 et. p. mm. Zogen. Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim, 75 et, (bij vooruitbetaling) WOENSDAG 7 NOV. 1945 No. 57 OOSTGOORECHT Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres: Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 Oud-Schoonebeek, een onbe- kend dorpje in Z.O. Drenthe, nabij Coevorden, gaat een grote toekomst tegemoet. Geleidelijk komt er meer leven in de eer- tijds stille straatjes, want dit plaatsje vormt het centrum van de kortgeleden ontdekte olie- bronnen in Nederland. Door de Bataafse Petroleum Mij worden thans intensieve boringen ver- richt en tankauto's rijden de ge- hele dag af en âan om die olie naar de lichters te brengen, die in de kanalen liggen en de wa gons te Coevorden. Binnenkort zullen deze tankauto's echter nog slechts voor een klein ge- deelte nodig zijn, want om gro- tere afvoer te waarborgen, zal een 6 duims pijpleiding worden aangelegd. Daar de olie, die uit onze bodem zeer dik is, en dus weinig vloeibaar terwijl zij bij lagere temperaturen spoedig vast wordt, moet de pijpleiding geheel geïsoleerd worden, en met warm water op voldoende tem- peratuur gebracht. Daarvoor is het weer nodig de leiding bo- ven de grond te leggen. Dit ai les maakt, dat de aanleg zeer kostbaar zal worden. Men is reeds bezig een terrein klaar te maken, waarop de nodige ge- bouwen, zoals kantoor, magazijn werkplaats, garage, enz. zullen worden gebouwd. Verder zal het nodig zijn woonhuizen te bou- wen, om de employé's behoor- lrjk onderdak te kunnen ver- schaffen. Plet personeel, dat mo- menteel ca. 100 man telt, zal groter worden, naarmate de werkzaamheden in omvang toe- nemen, en zal daarbij nieuwe perspectieven openen voor de be- woners van deze streek. Eerst zullen deze mensen een voldoen de opleiding moeten ontvangen, en daaromtrent zijn reeds be- sprekingen met de plaatselijke instanties geopend. In tegen- stelling met de in b.v. Amerika geldende bepalingen, krachtens welke iedere grondeigenaar ge- rechtigd is de onder het terrrein voorkomende olie te exploiteren, is in Nederland daartoe alleen diegene gereclitigd, die van de overheid concessie heeft ver- kregen. Op grond van toezeg- gingen in 1933 gedaan, heeft de Bataafse Petroleum Mij thans een concessie aangevraagd voor de olieontginning op een terrein rondom Oud Schoonebeek ter grote van 15.000 H.A. Het oliebedrijf is niet, zoals zoutindustrie of kolenmijnen, op één plaats geconcentreerd, doch verspreid over een groot gebied. Naarmate de exploitatie geïn- tensiveerd wordt zullen ook in vele andere plaatsen rondom Oud Schoonebeek boortorens worden gebouwd, en dat brengt noodzakelijk een verbetering van het wegennet met zich mee. Wanneer we de Nederlandse olie nader beschouwen, bemer- lcen we, dat deze zeer donker van kleur is, en weinig liehte bestanddelen, zoals benzine be- vat. Om de parafine, die ze in ruime mate bevat eruit te ha- len, zal een ingewikkeld en kostbaar -procédé moeten wor den gevolgd De olie kan even- wel zonder bewerking als stook- olie worden gebruikt. Reeds worden enkele electrische cen trales en machinefabrieken re- gelmatig van de kleine hoeveel- heden olie, die men thans wint, voorzien, hetgeen enige bespa- ring betekent op zwarte brand- stof. Nadat is gebleken, dat de ondergrondse voorraden van be- hoorlijke omvang zrjn, zal met de verwerking tôt meer waar- devolle producten worden be- gonnen. Eerst dan zal men de economische waarde der olie- houdende lagen roor Nederland kunnen bepalen. In Oud Schoonebeek is de kiem gelegd voor een nieuwe in dustrie, een industrie, die van grote betekenis zal kunnen zijn voor geheel Z.O. Drenthe. Men moet er zich echter van bewust zijn, dat nog heel wat moeilijk heden overwonnen moeten wor den. Reeds zijn vele Nederlanders in 't bedrpf van de Bataafse zijn in het buitenland werkzaam, en in de toekomst zullen zeker nog velen volgen. De Nederlandse oliebronnen vormen een goede gelegenheid jonge mensen in het aardoliebedrijf in te wijden en hun te bekwamen voor de taak, die hun in andere delen der aarde wacht. DIRECTEUR GEVRAAGD. In „Je Maintiendrai" vinden we het volgende vermeld: Frankrijk is op het ogenblik aan het socialiseren. Dat brengt o.a. met zich mede, dat de sa- larissen van de directies omlaag moeten. Op de grote Renault-fabrieken werken 50.000 mensen. Men re- kende uit,dat de directeur daar 200.000 francs zou mogen ver- dienen. Men ging oproepen plaatsen in de dagbladen, maar er waren geen gegadigden. Lei- den in last. Tenslotte dacht men misschien is het salaris wel te laag. Men kreeg toen een lumineus idee. Men ging eens informeren op de Sovjet-ambassade in Pa- rijs wat voor een salaris derge- lijke lieden nu in Rusland ver- dïenen. Daar had men immers meer met het bijltje der sociali- satie gehakt. Brieven heen, rap- porten terug. Men ging aan het omrekenen van roebels en francs en kwam tôt de conclusie, dat de directeur van de Renault-fa brieken in Rusland zeven en een half millioen francs zou verdie- nen. Wij, naieve Westelingen. Evacuatie... verwoestinj terugkeer... dan de dreij van een nieuwe evacuatie de toestand in de Betuwe. Er wordt een zware strijd gevoerd, een strijd tegen een nieuwe e'va- cuatie, de evacuatie van kinde- ren, in de komende winter.Reeds heeft het Provinciaal Bureau, dat belast is met de verzor- ging der oorlogsslachtoffers daartoe de voorbereiding ge- troffen. Dat wil echter geens- zins zeggen, dat het plan de herstelbare woningen tijdig te dichten is mislukt; aan de uit- voering van dat plan wordt nog steeds hard gewerkt. Doch dit is een voorzorgmaatregel, om- dat men niet het risico wil lo- pen, dat de kinderen onvoldoen- de beschutting zouden krijgen. Men heeft zeer goede hoop, dat ailes zal slagen, maar zo niet, dan kunnen de kinderen naar elders worden overgebracht. Het neemt intussen niet weg, dat het wenselijk blijft, dat de jeugd voor een poosje uit de trieste omgeving, en uit de sieur van het nietsdoen wordt gerukt, want er zijn jongens, die reeds meer dan anderhalf jaar doel- loos rondzwerven. Er is zeker reden tôt enig optimisme in dit zwaar geteis- terde land. Rijdt er nu eens rond, en vergelijk de toestanden met die van een half jaar gele- den. Motorwalsen zijn bezig de wegen te herstellen, de ploeg is weer door de akkers gegaan, er Zaterdagmorgen had ten ge- meentehuize te Hoogezand het officiële afscheid plaats van veldwachter Sissingh uit Kiel- winderweer. Aanwezig waren de Burgemeester, wethouder Klok, de heer Hellinga, gemeente secr. alsmede gemeente personeel en het bijna voltallige politie corps. Allereerst nam de burgemeec- ter het woord. Hij wees erop, dat uit de wijze waarop Kiel- windeweer afscheid van den hr. Sissingh heeft genomen blijkt dat zijn positie daar een zeer bjjzondere is geweest. De heer Sissingh begon zijn loopbaan met dienst te nemen bij de be- reden artillerie, en ging toen naar de politie over. Als zodanig was hij van 1909 tôt 1912 te Groningen werkzaam en werd vervolgens te Hoogezand aange- steld met als standplaats Kiel- windeweer, waar de heer Sis singh is gebleven tôt hem met ingang van 1 Nov. j.l. pensioen werd verleend. Het zal niet veel voorkomen, aldus spr., dat een politieman^ zo lang in een plaats dienst doet, en zo er gevallen zijn waarin het wel voorkomt, gelijk het onderhavige, bewijst dat dat die politieman daar vol- komen op zijn plaats is. De be- volking van Kielwindeweer heeft zijn tevredenheid met deze po litieman getoond bij het afscheid van het dorp op 31 October, en ook het gemeentebestuur is vol- komen tevreden. De bevolking moet in de politieman niet iemand zien die erop uit is klei ne overtreders te zoeken, maar toch moet hij het gezag hand- haven. Daarbij de juiste midden- weg te vinden is niet ieders werk. Hoe Sissingh deze taak verriehtte blijkt uit het feit dat hij als het ware de burgemees ter van Kiel" was, een gezag- drager, die gezien was bij de bevolking. Hij mag er aan- spraak op maken, dat zijn heen- gaan als politieman te Kiel zo- wel bevolking als gemeentebe stuur pijnlijk treft. Hoewel het hem zeer onaangenaam was, is Sissingh in bezettingstijd on- verplicht zijn functie blijven waarnemen, om te voorkomen, dat hij door een N.S.B.er zou worden vervangen. Daarvoor is men hem erkentelijk. Wij zullen het echter niet alleen bij woor- den van dank laten, aldus sprak de burgemeester, doch wij wil- len U ook een aandenken mede- geven en daarbij is de keuze gevallen op een lampekap. Vervolgens sprak de politie- chef, de heer van Dijk. Deze vertelde van zijn entrée bij de Groninger politie. Hij werd in de ,,fijne knepen van het vak" ingewijd docr een man met een grote snor (Destijds hadden ze bij de politie allemaal snorren) en die man was Sissingh. Se- dert dien dateerd hun vriend- schap. De heer van Dijk herin- nerde eraan, dat Sissingh steeds woordvoerder der agenten was bij de Commissaris. Hij werd daarom spoedig gekozen tôt be- stuurslid van de politiebond, voorzitter van de provinciale Veldwachters Bond en lid van het Provinciaal Pensioenfonds. Als zodanig heeft hij grote ver- diensten voor de politie gehad, en de behoorlijke salariëring van het corps is mede aan Sissingh te danken. De genoemde ver- enigingen bestaan niet meer, doch spr. bracht de scheidende veldwachter dank voor hetgeen hij als bestuurslid heeft gedaan. De politie-chef schetste de grote kwaliteiten van den heer Sissingh als politieman, waar- onder tact de voornaamste is. In de 21 jaar, dat ik zrjn chef ben, ben ik tevreden over hem, aldus de hr. van Dijk. Als vriend zal ik hem behouden, als collega blijft mij de prettige herinnering Als oudste collega sprak de heer Mellink, die dankte voor de goede verstandhouding en voor de uren van geestigheid, die Sis singh op het bureau heeft ge bracht. Nadat achtereenvolgens nog gesproken hadden de heer van Royen, namens de ambtenaren ter secretarie, en als zoon van den «burgemeester die Sissingh heeft aangesteld, de hr. Swiers, als oud-secretaris der gemeente, de heer Nicolai namens de keu- ringsdienst, wethouder Klok en de heer Hellinga, sprak de heer Sissingh een dankwoord. Aller eerst betuigde hij zijn dank voor de lampekap, welke, naar hij zeide, juist van pas was, om- dat hij er aan toe was. Hij wilde niet aile sprekers beantwoorden, doch alleen een algemeen dank woord brengen. Bij een afscheid sterft men zo een beetje, zo sprak de heer Sissingh, en het is gebruikelijk bij d-- doodsb a>" van een mens alleen het goede naar voren te brengen. Dat zal ook hier het geval zijn. In hoe- verre kan hij echter zelf niet be- oordelen. Spr. wees op de pre- ventieve werking, die van de politieman moet uitgaan, het is immers beter te voorkomen, dan te genezen. En daarvoor is ac- tiviteit nodig. Als er in Kiel een feest was, aldus d.hr. Sissingh, dan was ik erbij, en dan werd er niet gevochten. Hij wees ver der on de juistheid van de spreuk dat een goed woord een goede plaats vindt. Een vrien- delrjk woord zal meestenth'ds met een vriendelrjkheid worden beantwoord. Ten slotte bracht spr. nogmaals aan allen zijn hartelijke dank. In de période van 9 tôt 25 Nov. zullen per week 40 siga- retten beechîkbaar worden ge- steld. Na 25 November zal de nieuwe Tabakskaart in gebruik worden genomen. is weer glas in vele ramen. en... hier en daar wordt feest ge- vierd, een laat bevrijdingsfeest. Men mag zich natuurlijk niet door de schyn laten leiden.Want veel is als de vruchtbomen in deze Nederlandse tuin, die het nieuwe leven willen accentueren met een bloei in de late herfst; de bloesems kondigen geen nieu we vruchten aan, doch zijn slechts het gevolg van het feit, dat de bomen door de inundaties uit hun doen zijn geraakt, en dragen nu de laatste bloesem. Wanneer men de bewoners spreekt, hoort men nog vele klachten, klachten aan het adres van de wederopbouw, die in de loonregeling voor bouwar- beiders, die van elders komen, de Betuwe in een lagere klasse rangschikt, klachten van Burge- meesters over de bureaucrati- sche geest der rijksbureaux, klachten over voorrang van dikke beurzen bij de wederop bouw. Maar er zijn toch symp- tomen, die ontegenzeggelijk wij- zen op een herrijzend land.Want het woeste land van een half jaar geleden kent ge niet meer terug. Overal tussen de ruines vindt ge nu herstelde woningen. Toch wonen in de Betuwe nog steeds 680 gezinnen in woon- ruimten, die geen beschutting bieden tegen wind en regen. Een gezin van 10 mensen heeft slechts cie beschikking over een varkenskot, en moet in een hooimijt slapen. Andere gezin nen verkeren in omstandigheden die spotten met aile begrippen omtrent de minimale rechten van den mens. Doch men weet thans, dat deze 680 gevallen er zijn, en wat er voor nodig is deze op te los- sen Het Commissariaat Nood- voorziening heeft daartoe ailes in het werk gesteld. Er is een programma opgesteld, volgens hetwelk de nodige herstellingen 1 December gereed moeten zijn. Aile andere werk wordt zonodig stop gezet, en over de nodige materialen heeft men thans de beschikking gekregen. „Wij kun nen het redden", zeggen de diensten die met de verzorging der oorlogsslachtoffers zijn be last, „maar dan moeten allen medewerken; en de arbeiders moeten een werklust tonen, die men bij hen mag verwachten, indien het begrip van de nood- toestand ten voile tôt hen was doorgedrongen." Al met al zal het een zware strijd worden, een strijd met de tijd, maar die kan en moet ge- wonnen worden. De sterren verbleken, en als straks de ochtend gaat gloren aan de Oostelijke hemel, zullen zij verdwijnen in het vaal sche- merige licht van de ontwakende nieuwe dag. Zo is het thans ge steld met het militair Gezag. En het geleidelijk opheffen van het M.G. is even logisch als het ver- gaan van nacht in dag, want dit gezag was immers be- doeld als overgang van de bui- tengewone toestand naar de nor male, en als zodanig* heeft het een moeilijke taak gehad. Het moest werken in een tijd, dat ons land in de moeilijkste om standigheden van de achter ons liggende jaren verkeerde; het moest ons daaruit slepen, naar een nieuwe tijd. Het Militair Gezag heeft zeker veel gepres- teerd, maar toch: er is ook wel reden tôt critiek. Een van de grootste bezwàren, die het M.G. aankleefde was wel het feit, dat de mannen in uniform niet al- tijd deskundig waren op het ge bied hunner werkzaamheden, en dat van samenwerking dikwijls geen sprake was, zodat men enigszins de indruk kreeg, dat Nederland werd bestuurd door een leger van kleine dictatortjes. Men schuift het M.G. ook wel andere fouten, gebreken en mis- standen in de schoenen, doch laat ons niet vergeten, dat man nen in uniformen ook mensen zrjn, en dus evenals U en ik hun menselijke gebreken bezitten.De opheffing van het M.G. is in langzamer tempo geschied. dan wij verwacht hadden. Op 1 Oc tober zijn verschillende bevoegd- heden ingetrokken, terwijl aile provinciale- en districts militai re commissariaten werden onge- heven, waardoor nog slechts" mi litaire commissariaten te Assen, Arnhem, Utrecht, Amsterdam. Den Haag, en Vught bleven. Per 1 Nov. heeft luit.-Generaal H. J. Kruls zijn functie als chef van de staf van het M.G. neer- gelegd en js benoemd tôt chef van de Générale Staf. Met in gang van 1 Dec. wordt de li- quidatie van het M.G. in ver- sneld tempo uitgevoerd, zodat dit 1 Januari volkomen opgehe- ven zal zrjn. Het neiuwe Nederlandse leger. In zijn nieuwe functie al chef van de Generale Staf heeft Luit. Gen. Kruls een en ander verteld omtrent het nieuwe Nederlandse leger. De tijd, dat velen vijandig tegenover het leger stonden, dat de man in uniform met de nek werd aangezien, moet definitief voorbij zijn. Ons leger moet een volksleger worden, dat is het voornaamste principe waarop het zal berusten. Wij zullen geen 300.000 man opi de been houden, indien onze uitrusting slechts 100.000 toelaat. Maar die man nen moeten dan ook uitstekend opgeleid zijn, en daarvoor is een diensttijd van 5% maand te klein. Verder mag het niet meer voorkomen, dat onze uitrusting in een muséum voor oudheid- kunde thuis behoort. Het loten is afgelopen, Iedereen. die daar toe lichamelijk geschikt is. zal tôt soldaat worden opgeleid. De kadervorming zal niet meer afhankelijk gesteld worden van opleiding of diploma's, terwijl het leger niet meer aangevoerd zal worden door de grijsheid. Ten slotte zal gebroken worden met de oude neutraliteitspoli- tiek. De organisatie en bewape- ning van ons leger zal overeen moeten stemmen met die van onze bondgenoten. Maar wle zijn onze bondgenoten Wie het nu zijn weten wij allen, maar over een halve eeuw? Het procès Mussert. Wegens het overlijden van zijn verdediger moest het procès te gen Mussert worden verdaagd, en is thans vastgesteld op 27 Nov.. Op 27 Nov. zal dus deze grootste der Nederl. landverra- ders voor het bijzonder Ge- rechtshof aan de Kneuterdijk te 's Gravenhage terechtstaan. Het is een lange weg geweest van de arrestatie tôt de beklaagde- bank. een veel te lansfe weg* Frankrijk heeft reeds làng af- gerekend met verschillende anti- Vaderlandse eiementen, in Noor- wegen is Quissling reeds terecht- gesteld. Waarom wacht men hier zo lang? Ailes vervaagt, wanneer Vadertje Tijd het be- strijkt met zijn verf der kleur- loosheid, zelfs de ellende van 5 jaar tyrannie. Maar ons volk heeft slechts een verwachting over Mussert's vonnis: Het ein- de van zijn loopbaan, zonder recht van cassatie. Bij de Hongaarse vsrkie- zingen heeft de partij der kleine eigenaren een grote overwinning behaald. Bij verkiezingen in Zwit- serland hebben de Sociaal De- mocraten een overwinning be haald. ÏRONINGEN—ASSEN 5.02 5.57 9.01 14.39 18.— 3SEN—GRONINGEN 7.34 13.53 19.16 20.28 22.51 8.10 14.29 19.52 21.11 23.27 en van 5.57, 9.01 en 14.39 van over Assen naar Deventer sluiting naar Holland. 12.21 13.04 13.24 15.40 16.13 16.33 21.03 21.54 22.14 142 144 145 146 147 148 149 150 151 143 154 B12 KLAPROZENDAG. f 1s het klaprozendag. Voor n de geschiedenis worden ook md op deze wapenstilstands- e oorlog 19141918 van doek klaprozen aan militairen en koop aangeboden. De op- omt ten goede aan invalide 3ranen. In afwijking van de militaire kledingvoorschriften daag de soldaten toegestaan os op hun uniform te dragen. •ozen zijn een herinnering aan den van Vlaanderen uit de ,og, waar vele Britten en Ca- :t leven lieten. De lange reek- kruisen tussen de velden met ozen maakten diepe indruk lie het zag, en werden tôt emaakt van de Britse offers ;e oorlog. Het thema van een îdicht luidt: ,,In Flanders poppies grow amidst the f on row." (Op de velden van groeien de klaprozen temid- j rij aan rij staande kruisen.) 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 150 gram vlees 2 kg. aardappelen 400 gram brood 1 kg. aardappelen 2 liter melk 3 y2 liter melk Bonkaarten KD, KE 512. 235, 236 800 gram brood 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 500 gram suiker 250 gram boter 125 gram margarine 200 gram kaas 100 gr. chocolade of suikerwerken 6 liter melk 150 gram vlees 1 kg. aardappelen 400 gram brood 250 gr. rijst of kindermeel Tabakskaart Q 413 05, 06 2 rantsoenen tabaksart. (geen import-sigaretten) Op de broodbonnen kan men Engelse biscuits betrekken, voor over de detail- list of bakker deze nog voorradig heeft. Voor de week van 18 tôt en met 24 November a.s. zullen nog bonnen wor den aangewezen voor vlees, m»lk, aard appelen, grutterswaren, ontbijtkoek, zout, jam, peulvruchten, vermicelli en zuldvruchten. 152 153, Bll B13 A14 B14, C14 237, 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 Dll, Ell D12 doosje lucifers dat af en toe igewezen brengt menigeen în en men vraagt zich af, 3 nietige stokjes weer een tbaar goed zullen gaan wor- ebben daarover inlichtingen i en kunnen zeggen, dat er een kleine verruiming van n, doch dat overigens de lu- ening vooreerst nog een zor- ïre zal blijven. kt voor den leek misschien reemd te horen, dat de be- ttoewijzing de belangrijkste oor de moeilijkheden, waar- jducenten staan. Doch weini- begrip van de hoeveelheden, dit massaproduct gemaakt fden, zo vertelde de directie renigde Hollandse Luciferfa- j, dat in normale tijd de fa- Kindhoven en Breda van deze îillioen paar doosjes per dag in. Daar kwam dan nog zo Jn kwart millioen bij van de kwart millioen bij van de VVeert. Normaal verbruikten )llandse Luciferfabrieken te en Breda ongeveer 20.000 per jaar en daar Staatsbos- |rgd is voor een nog verdere van de in de laatste jaren zo sterk aangetaste bossen, let thans met het derde deel trouwens ook de klompen- dustrie. ening met andere grondstof- aliën en papier gaat op het delijk wel, doch een belang- 'nis voor de productie is de i hout. Technische moeilijk- er ook, want in zeer vele lingen over een lening van 200 millioen. k van de Nederl. regering ierhandelingen gevoerd over an een over geheel Amerika sortium, met het doel een deerde lening van 200 mil- rijgen. Hoewel enkele ban- edewerking geweigerd heb- derhandelingen met andere nde. Volgens bankkringen ed. regering de helft van Jte gebruiken voor de veref- et crediet van 100 millioen, aar gesloten. Zij wil weer aken op het goud, dat mo de Fédéral Reserve Bank in gt als waarborg voor de het f gesloten lening. bomen komen scherven voor, waarop de kostbare messen der schilmachines vernield worden. De directie heeft daar om thans de beschikking gekregen over de nodige instrumenten, waarmee men verborgen splinters in het hout kan opsporen. De grootste der Nederlandse lucifers- fabrieken, die te Eindhoven, heeft tôt voor enkele weken stop gestaan. thans voegt zij weer een beperkte productie bij die van de zusterfabriek et Breda en de derde Nederlandse lucifersfabriek te Weert. Dit hervatten van de productie moge gelden als een bewijs van het feit, dat ook het brandend probleem der lucifers weer een klein stapje nader tôt zijn oplossing komt. Op conferentie Rubberconferentie te Londen. 19 dezer begint te Londen een van de Rubberstudiegroep. De Britse en ook de Amerikaanse dele- gatie bestaat uit 9 personen. Nederland zal worden vertegenwoordigd door een delegatie bestaande uit de neren P. H. Westermann, Handelscomm. van N. O. I. te Londen, hoofd der delegatie; Dr. J. P. Bannier, gecommitteerde voor Indische Zaken aan het ministerie voor Overz. Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc teur der Handels Ver. Amsterdam", A. A. Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; W. Sieuerts van Reesema, dir. Rubber- cultuur Mij. Amsterdam, allen leden. Plaatsvervangend lid is de heer J. F. de Beaufort. EEN SAPPEMEERSTER KLAAGT Een lezer wijst ons op de slechte con- ditie, waarin de z.g. ,,hooghoutjes" in de gemeente Sappemeer verkeren. In verband met deze klacht hebben wij ons eens persoonlijk op de hoogte gesteld. Van het Westen naar het Oosten gaan- de, krijgen we eerst de brug btf de Geref. Kerk. Deze is vrrj goed. Enkele planken zijn stuk, en kunnen gemakke- lijk worden vervangen. Het ,,hoogholtje" bij de Slochterstraat verkeert in wat minder goede toestand. De treden zijn uitgesleten, zodat het afdalen, vooral voor oudere mensen moeilijk is. Boven- dien mankeert een leuning. De brug bij de Victoria Fabriek is er treurig aan toe. De païen waarop zij rust zijn half verrot, de treden zijn zeer uitgesleten en zitten op ongelijke af- standen van elkaar. De leuningen zijn ten dele verdwenen, en voor zover nog aanwezig gebroken. Hier is reparatie dringend noodzakelijk. maar toch machtig en mysterieus moet dan toch de natuur geweest zijn in haar ganse schepping! Toen ik twee maanden oud was kwam er een vreemde op de boerderij, een kleine, dikke man. Hij bond een touw om mijn hais en trok me mee. Samen liepen we langs een paar land wegen, Het is duidelijk, dat de enige spruit dezer echtlieden onhandeibaarder was, dan de gemiddelde verpleegde van een gekkenhuis. De negenjarige Johannes was het verwaandste en akeligste schepseltje, dat ik ooit heb ontmoet. En zijn speelmakker te worden was mijn bestemming. Het was een verschrikke- wijsjes achter het stuur en gaf me veel suikerklontjes. Soms bezochlen wij sa men de klanten, soms ging hij alleen en liet me in de auto wachten. We door- kruisten de provincie van Noord naar Zuid van Oost naar West, en als we aile plaatsen bezocht hadden, dan be- gonnen we onze rondrit opnleuw Het dere te verkopen aan een stelletje leeg- lopers en op een koopje beluste buiten- lui, die daar samengekomen waren. Ook ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing of had de crisis dan wel de alcohol het hart van mijn baas ver- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere, gebruinde buitenman mijn Met zijn ruwe, eeltige han- hij mijn kop en rug. Heel alsof hij bang was mij pijn >en, gespte hij een riem om ilewillig liep ik met hem on ik anders doen En met reisde ik mijn nieuwe be- egemoet. ie van een hond is als die sns. Oppervlakkig en onbe- zij zijn, maar zij kan ook vol relief zijn; het leven orenhoge golven opgezweept in peilloos diepe waterdalen tering bedreigd. amelijk rustige leventje bij n Staanderen kwam ik in ezin terecht. De struise bui- me gekocht had wàs een tforgens ging hij met een in zee, in de middag ver- vangst in de nabije stad. lijk en goedhartig; 't was i in huis begon te sehijnen onds in de tuin of achter de ■te zingen of te fluiten. was goed en hartelijk als In de schamele visserswo- gens eenzaam en verborgen e duintoppen stond, heerste a waarachtige liefde, in ja- menzijn verdiept, en door leed gelouterd. een prettig home: ik werd eld en verwend. Dagelijks snoepjes en lekkere hapjes Zo vergleden weken, maan- op een herfstdag. 's Och- was mijn baar naar zee fien was onverwacht storm Loeiend had de orkaan om het huis gebulderd, aan deuren en ven- sters rammelend. 's Avonds was de visser niet thuis gekomen. Samen met de vrouw zat ik te wachten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuiden- windje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, zij sloeg een doek om haar hais en ver- dween in de inktzwarte duisternis. De nacht werd dag, de zon rees tôt het Zenith; nog was geen van beiden terug- gekeerd. Ik liep làngs het smalle duin- pad naar het strand, dat stil was en verlaten In de zonnige herfstdag. Slechts één mens was er: de vrouw! Woest liep ze heen en weer, zwaaide met haar armen, schreeuwde dwaze be- dreigingen naar de zee, die nu weer kalm was en de zonnestralen duizend- voudig weerkaatste. Somtijds balde ze haar vuisten en dan rolden haar ogen wild in hun kassen. Ze was waanzinnig geworden Ik ging niet terug naar ons huis, ik durfde niet, maar zwierf dagenlang door het land, op zoek naar het huis van mijnheer van Staanderen. Eindelijk vond ik het er woonden vreemden. Een straathond werd ik, die leefde van bedorven resten en eetbare hapjes uit vuilnis emmers, en die sliep in par- ken en portieken. De ellende en onlbe- ringen van dit bestaan maakten me ziek. Ik sleepte mijn uitgeput lichaam voort langs de straten; ik moest toch etensresten opscharrelen, er desnoods om vechten met andere honden, want ik wilde leven. Op een avond legde ik mij uitgeput op een gracht neer. In de verte lokte een verlichte winkelstraat; een ijle vioolklank drong door een geopend venster. Mijn gedachten verstarden, mijn hoofd werd zwaar en neeg naar de grond, terwijl de blik van mijn ogen verglaasde, wentelde mijn lichaam zich terzijde 's Ochtends duwden mannen van de standsreiniging het hondencadaver in de gracht. Het groene water sloot zich boven het met stenen bezwaarde lijk. H. B.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1