Amerika Contra Rusland w Lucifer Fabricage t L Langs Hollands Westkust A J V/ Waarin opgenomen de ,,SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Buitenlands overzicht Moeilijkheden in Engelands buitenlandse politiek, waarvan ook economisch zoveel afhangt. Uit de ERELDPERS ■- te --- Spoorwegnieuws. Bonnenlijst Verruiming van de distribuée verwacht Episoden uit een HONDEN LEVEN 74ste Jaargang ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945 No. 58 ABONNEMENTSPRIJ S f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES 10 et. p. mm. Zogen. ..Kleintjes", minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) Versehijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres: Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 Atoombom en wantrouwen. In het Engelse Lagerhuis heeft een der afgevaardigden het feit ter berde gebracht, dat er een geheime overeen- komst zou zijn gesloten tussen Roose- velt en Churchill in 1943, waardoor de grote chemische trust van Dupont Nemours uit de Verenigde Staten nauw verbonden met de Engelse Im périal" Chemische Maatschappij en de Duitse I. G. Farben de atoombom zou exploiteren en dat zulks ten zeerste het wantrouwen had gewekt van de Russen, die sindsdien allerlel internati onale afspraken en besprekingen sabo- teren. Wat dat betreft kunnen wij aan datgene, wat wij reeds weergaven, nog het een en ander toevoegen. De Russen nemen geen deel aan de Advies-Com- missie voor het Verre Oosten, waar met de Verenigde Staten het beheer over Japan moet worden besproken. Zij wil- len, dat vier grote mogendheden, En- geland, Rusland, China en Amerika sa- men een commissie zullen vormen en dat deze Japan zal controleren. Nu 11g- gen hier vele voetangels en klemmen. Het is bekend, dat de Verenigde Staten de Stille Zuidzee als hun invloedssfeer beschouwen en door reeksen van eilan- den met vloot- en luchtbases deze Oceaan beheersen. In deze militaire stel- ling is Japan een hoeksteen, en het ligt voor de hand, dat het verslagen land in de toekomst een bondgenoot van Ame rika moet worden. Aangezien het vlak voor de Russische kusten ligt, gevoelen de Russen zich bedreigd Zij zouden gaarne in Korea de beschikking krijgen over ijsvrije havens, maar willen dan ook zeker zijn van het gebruik dezer kusten.Vandaar hun belangstelling voor Japan. Verder zijn ze niet in Quebec geweest bij de belangrijke internationale voedsel-onderhandelingen. Tijdens de voorbereidende besprekingen over de nieuwe Volkenbond hadden ze een groot aantal wensen, die de anderen niet deelden. Terwijl de meerderheid een be- stuur, èn voorzitter èn secretaris wilden kiezen uit de besten, wensten de Rus sen, dat de grote landen overwegende invloed zullen hebben op deze posten. Dat is nog niet ailes. Moskou wil van Italie een schadevergoeding van 100 tôt 300 millioen dollar, in tegenstelling met de anderen. Het laatste is nu, dat de Russen in de door hen bezette zone van Duitsland ieder, die voorheen in West- Duitsland woonde, bevel hebben gege- ven daarheen te vertrekken, en boven- dien aan ieder, die daarheen wil, de vrijheid geven zich te verplaatsen. De Engelsen en Amerikanen waren ver- baasd hierover, want ze wisten er niets van. Indien honderddulzenden zich ech- ter opmaken, de Westeree zône binnen te dringen, is het hopeloos te pogen, ze tegen te houden. Men verwacht er een millioen mensen, die de Engels-Ameri kaanse moeilijkheden nog zullen ver- groten. Maar de Russen zeggen het volgende: in onze zône woonden voor ■de oorlog 17% millioen mensen. Nu zijn er uit Polen en Tsjecho-Slovakije 12% millioen bijgekomen. Die kunnen wij niet onderhouden. Maar dat zulks wordt besloten terwijl besprekingen gaande waren en zonder de bondgenoten. te verwittigen, is weer een veeg teken. Vermelden wij tenslotte nog, dat de Russen kalm doorgaan met Oost-Euro- pa te monopoliseren. In Roemenië heb ben zij een bank en een luchtvaartmaat- schappij opgericht, beide met monopo lies, waarvan zij de helft der aandelen bezitten. Van de bank is de andere helft in handen van een prinses, de tante van den koning De burgeroorlog in China. Ook in de Chinese burgeroorlog bot- sen de Amerikanen tegen de Russen. De Noordelijke communisten die geen communisme willen maar een boeren- republiek met strijd tegen de corruptie der manderijnen en generaals heb ben zich meester gemaakt van vele Ja- panse wapens en hun gebied zeer uit- igebreid, tôt aan de kusten toe. Deze •strook ligt nu tussen Zuid-China en Mantsjoerije. Vanuit het Zuiden en Mid- den moeten regeringstroepen proberen Mantsjoerije te bereiken, teneinden daar het gezag over te nemen van de Russen, behalve over de spoorwegen, die Rus land en China gemeenschappelijk be heersen zullen. Maar de communisten verhinderen, dat de regeringstroepen er komen over land. Dus mooeten Ameri- jkaanse schepen en vliegtuigen ze over- ibrengen, en ingrijpen ten nadele der communisten. De Russen toe de communisten niet gesteund schijnen te hebben en de centrale re- rering erkennen staan zeer wantrou- wend tegenover deze Amerikaanse in- menging. Deze zou immers hierop neer- komen, dat de Amerikanen havens en vliegvelden krijgen voor hun vloot en luchtvloot in Mantsjoerije, dat kennelijk Russische invloedssfeer is. de Joden dus bondgenoten van Enge- land en Amerika. Daartoe geeft ook aanleiding een Engels plan (van de commissie-Peel) dat Palestina wil ver- delen in een Joods en een Arabisch deel, terwijl de grote havensteden en Jeru- zalem onder Engelse contrôle zouden blijven. Daar zouden dan de Engelse vloot en legermachten wordèn samen- gebracht, die volgens het verdrag met Egypte volgend jaar dit land moeten verlaten. Zelfs overweegt deze commis sie de aanleg van een meuw kanaal van de Middellandse Zee naar de Rode Zee, naast het Suezkanaal (dat aan Egyte komt). Het nieuwe kanaal zou in Pa lestina moeten uitmonden, evenzeer als verschillende olie-leidingen uit de Ara- bische wereld. Tegen dergelijke bedoe- lingen protesteerden de Arabieren, die na hun succès in Syrië waar zij met Engelse hulp de Fransen eruit hebben Overigens doen zich in China vreem- de dingen voor. Het blijkt vast te staan, dat tijdens de oorlog met Japan de Chi- geworpen steeds verder strekkende nese regering wapens heeft kunnen ko- wensen koesteren. Voor de Engelsen is pen vande Japanners, om deze te de situatie moeilijk. Zij willen de Ara- gebruiken tegen de communisten. Ook bieren te vriend houden en vragen nu, thans vechten Japanners, voorzover| of de Joden niet in Amerika, op Ma- die nog niet ontwapend zijn, en Chine- dagascar of in Eritrea (vroegere Itali- zen, die reeds voorheen naar hen waren aanse kolonie) kunnen worden opgeno- overgelopen, met de regering tegen de men. De Engelse Labourrgering moet communisten. Niettemin dringen deze laatsten geweldig op en hopen ze zelfs, de centrale regering van China te kun nen vervangen. Onrust in het nabfle Oosten. Het Jood3e probieem begint ook zeer acuut te worden. Tijdens de betogingen tegen het Joodse Tehuis in Palestina in de hele Arabische wereld, is het o.a. in Ca'iro tôt botsingen gekomen, een synagoge is verbrand, Joden zijn gemo- lesteerd enz. Nog steeds willen de Pa- lestijnse Arabieren zelfbestuur, en vre- zen zij, dat de Joden geïmporteerd wor den om dit te voorkomen. Zij zien in daarbij rekening houden met anti-impe- rialisten in haar eigen rijen. Ze heeft bjj de gemeenteraadsverkiezing weer een ?rote overwinning behaald (2977 zeteln, egen de conservatieven 835) en kaa van haar linkse politiek niet afzien. Gematigd is ze echter wel. Na de na- tionalisatie van de Bank van Engeland zullen de vroegere aandeelhouders hun gemiddelde vroegere dividend krijgen en blijft het bankgeheim gehandhaafd. De grootste zorg baart zeker de bui tenlandse politiek, waarvan ook econo- misdh zoveel afhangt. geplunderd. Ook onder de burgerbevol- king vielen talrijke sladhtoffers. Evenals andere plaatsen heeft ook Texel zijn wederopbouwplan. Men zal het hoofdstadje, Den Burg, zijn typisch karakter trachten terug te geven. De kromlopende straàtjes zullen weer wor den opgebouwd. Toch zal het nog jaren duren voordat de natuurliefhebber er ongestoord kan genieten van de onge- repte duinen, het witte strand, waarte- gen de golven bruisend stukslaan, welk geluid zich mengt met het krijsend gë- roep van de hoog boven het blonde eiland spiralende meeuwen. Overal wordt wederopbouw en herstel energiek ter hand genomen. Lichtere schade is reeds hersteld, met het her stel der zwaardere is men bezig. Païen en mijnen op het strand en in de dui nen worden verwijderd. Maar het her stel van het natuurschoon is niet ge- makkelijk. De kale zandplekken in de duinen kunnen met helm worden be- plant, de betonnen bunkers opgeruimd, maar verder zal de natuur zijn loop moeten nemen. En ook hier zullen vele jaren verlopen voor in de duinstrook aile sporen van de Duitse overheersing zullen zijn verdwenen, en zij weer het vriendelijke, vredige karakter heeft, dat haar zo eigen was. Wie den Helder binnenkomt vermoedt aanvankelijk niet, dat hij in een der zwaarst getroffen gebieden van ons land is gearriveerd. Want in het cen- trum van de stad hebben bommen hier en daar weliswaar grote gaten gesla- Petten, het uit de elfde eeuw daterend gen, maar de grootste schade ligt bui- De oorlog is over Nederlands Wes- telijk kustgebied gegaan. Er is niet ge- vochten, maar toch heeft de dreiging van de strijd zijn sporen in dit brokje schone natuur gedrukt. Steden zijn ge- havend door afbraak en verval, dorpen zijn volkomen weggevaagd, en bestaan nog slechts op vooroorlogse kaarten. En ook het bekoorlijke duinlandschap is niet aan vernieling ontkomen. De brede stranden en golvende duinen, eertjjds 's zomers vol leven en vrolijkheid, lig- nu eenzaam en verlaten, vol latente ge- varen. Want de mijnen, die de Duitsers hier gelegd hebben, zijn door de wer- king van het water diep in het zand gezonken, zodat men in latere jaren, bij het graven van kuilen, zeker nog voor minder prettige verrassingen zal komen te staan. Overal worden de duinen ontsierd door bunkers. Aanvankelijk werden deze door de Duitsers gecamoufleerd met graszoden. Maar zij kozen verkeerde grassoorten, zodat dit weer is verdord. Daardoor vindt men nu overal grote zandplekken, met als gevolg verstuivin- gen. Elders treft men vele dode vlier- bomen aan. Ook dat is het werk van de Duitsers. Zij zagen hier en daar de vlier groeien, en meenden, dat deze zeer ge- schikt was voor camouflage, doch za gen over het hoofd, dat deze boomsoort slechts op windbeschutte plaatsen groeit Ze plantten ze boven op de bunkers, met als gevolg, dat de bomen stierven we- gens de felle zeewind. Callantsoog is bijna geheel verwoest dorpje,waar een groot deel van de ar- beiders der bekende Hondsbossche Zee- wering woonde, is totaal verdwenen. Bergen aan Zee heeft een grote toi aan en het centrum. Achter de kust b.v. hebben de Duitsers 1800 woningen af- gebroken, waardoor een trieste opper- vlakte is ontstaan van ongeveer 32% de oorlog moeten betalen, Kamperduin ha., die met puin is bezaaid. Verder zijn is geheel afgebroken en vervangen door tengevolge van de bombardementen een betonnen bunkerdorp, Den Helder de oude marinehaven, is zwaar bescha- digd, Egmond, Castricum, Zandvoort... het is een troosteloos lange rij. Texel, het Noord-Hollandse eiland, dat om zijn schitterende flora en fauna, zijn buitengewone vogelcollectie, zo grote bekendheid verwierf in het bin- nenlandse tourisme, zou zonder heel veel schade uit de strijd gekomen zijn, indien een toeVallige samenloop van omstandigheden het niet anders had ge- wild. Natuurlijk zijn in de Texelse dui nen ook bunkers gebouwd, en zijn er ook overal landmijnen verspreid. Maar 1909 woningen geheel of gedeeltelijk verwoest, en vele huizen liepen lichte schade op, mede tengevolge van de ver- waarlozing door gedwongen evacuatie. De Marinewerf, eens de ziel van den Helder is verwoest, en het bekende Hô tel Den Burg, werd juist een dag voor de capitulatie door bommen getroffen. Huisduinen, dat in de laatste jaren als badplaats van Den Helder bekend ge- worden is, heeft zelf niet ernstig te lij- den gehad, maar veel van het natuur schoon is vernietigd. De duinen geven een beeld van ontsiering en vernieling; overal zijn bunkers verrezen. Verspreid het ergst heeft het eiland geleden van lagen overal landmijnen, die thans gro- de ,,Duits-Russische oorlog". De Duit- tendeels zijn opgeruimd, doch in de na- sers trachtten namelijk de Russen, die bijheid van de vuurtoren, die onbescha- zij naar het eiland hadden overgebracht digd is gebleven, konden een dertigtal te dwingen dienst te nemen in het le- niet worden gevonden. Het stand is er ger. Maar in de nacht van 5 op 6 April j bezaaid met planken en païen, die een zagen deze Russen hun kans, zij bonden eventuele geallieerde landing moesten de strijd aan met de aanwezige Duit- voorkomen. sers en hebben die strijd met grote Het fraaie wandelpark van Den Hel- hardnekkigheid gevoerd. Den Burg werd der, ,,De donkere Duinen" is aan de ver- ernstig beschadigd, terwijl Cocksdorp nîeling ontkomen, maar de t.b.c. lighal- en De Koog aanzienlijke schade leden, i len zijn verdwenen. die tôt nu len vele boerderijen werden verwoest en De wederopbouw is in den Helder De schuld, dat de wetenschap der atoomenergie niet gedeeld wordt ligt niet bij één mogendheid. Trouwens, Rus land heeft daaraan niet de minste schuld. (Daily Mail.) Samenwerken is de sleutel van suc- ces in de oorlog. Maar het is ook nodig voor succès in het burgerlijk bestaan. (Maple Leaf. De toekomst hangt af van nauwere samenwerking. (Daily Telegraph.) De bevolking van het geteisterde Mid- delburg heeït een fiere leuze: „Een verdronken Walcheren voor een bevrijd Europa". (The Times.) Koude en gebrek aan voedsel zullen in Duitsland ziekte op zeer grote schaal verspreiden. En laat ons niet vergeten, dat onze vrienden en bondgenoten er omheen wonen. Epidemiën zullen niet aan de grenzen te stuiten zijn. (Daily Mail.) In geen eeuweti heeft er zoveel duis- ternis van geest geheerst.. (News Chronicle.) Truman's schilderij van macht ver- enigd met idéalisme is inspirerend. Maar zulke inspiratie kan een gevaar- lijk bedwelmend middel zijn. (New York Times.) Ik had gehoopt, dat de positie, die ik in de wereld verkregen had, de er- varing en kennis, welke ik heb vergaard en de schakels, die ik gevormd had met andere landen en persoonlijkheden, in deze critieke tijd van dienst hadden kun nen zijn. (Winston Churchill in een interview.) Een boer uit Arkansas heeft aan de atoombommaatschappij het volgende ge- schreven: ,,Ik heb enige stronken in mijn land, die ik er graag uit zou heb ben. Hebt U niet een atoombommetje van de juiste grootte om dat karwei op te knappen? Indien U er een heeft. wilt U mij dan omgaand prijsopgave doen toekomen Ik denk, dat atoomenergie beter voor dit werk geschikt is dan dynamiet." (Maple Leaf.) De tijd, waarin Utrecht tweemaal 's jaars een magnetisch krachtveld vormde voor handel en industrie, ligt ver ach ter ons. En toch heeft menigeen diep in zijn hart een zwak plekje bewaard voor de stad „van de 37 kerkhoven, de côterietjes en de 37 standen" zoals de Amsterdammers haar gaarne railerend noemden. Ongetwijfeld vindt dit mede zijn oorzaak in het gezelligheidselement, dat de jaarbeurs omgaf, in de sfeer van licht en warmte, het geroezemoes van duizenden mensen, de bonté afwisseling van de vaak met uiterst raffinement ingerichte toonkamers, het ontmoeten van kennissen en het maken van afspra ken. Zakelijke natuurlijk. (Commentaar.) In vervolge op onze, de vorige week gepubliceerde dienstregeling der N. S. in ons rayon, laten wij hieronder een opgave volgen van de voornaamste aan- sluitende verbindingen GRONINGEN—LEEUWARDEN Vertr. Gron.: 6.22 8.25 14.15 16.22 18.16 LEEUWARDEN—GRONINGEN. Vertr. Lwn.: 6.34 9.20 12.03 16.30 19.15 Aank. Gron.: 8.19 11.05 13.23 18.15 21.— GRONINGEN—ASSEN Vertr. Gron.: 5.02 5.57 9.01 14.39 18. ASSEN—GRONINGEN Vertr. Ass.: 7.34 13.53 19.16 20.28 22.51 Aank. Gron.: 8.10 14.29 19.52 21.11 23.27 De treinen van 5.57, 9.01 en 14.39 van Groningen over Assen naar Deventer geven aansluiting naar Holland. Aankomst Amsterdam 12.21 15.40 21.03 Rotterdam 13.04 16.13 21.54 Den Haag 13.24 16.33 22.14 energiek ter hand genomen. De leiding berust bij den Burgemeester, den heer G. Ritmeester, die in een Duits concen- tratiekamp kennis maakte met minis- ters Ringers, waar hij de opbouw van zijn stad in den brede heeft besproken. Na zijn terugkeer is hij onmiddellijk be- gonnen aan de verwerkelijking van de plannen. De toekomst van Den Helder houdt nauw verband met de beslissing welke de regering zal nemen in verband met het lot van de stad als marine- basis. Daarvan hangt het af of de stad 40.000 of meer inwoners zal krijgen. Het nieuwe den Helder zal ruimer en gerieflijker worden, dan dat wat in de oorlog verdween, het stratenplan wordt beter, de huizen moderner. Voorts is er een nieuw station geprojecteerd. Wel is waar is het oude- gespaard gebleven, al hadden vele Heldernaars van harte gehoopt dat dit zou sneuvelen, maar daar dit plompe bouwwerk een ontsie ring voor de stad betekende, heeft men gemeend dat het bij de herbouw moet v'erdwijnen. Overal in den Helder kloppen ha- mers. Met man en macht wordt gewerkt om de stad weer een waardig aanzien te geven. Er wordt getimmerd, geverfd, puin geruimd, gelast, gezaagd en ge bouwd. Kortom, den Helder werkt aan zijn herstel. Vele bewoners zijn terug- gekeerd en vol foede moed begonnen hun bedrijven en nering weer op te bou- wen. Men heeft de moed niet verloren en geeft zijn beste krachten deze zwaar getroffen stad weer tôt bloei te bren- gen. KLAPROZENDAG. Vandaag is het klaprozendag. Voor het eerst in de geschiedenis worden ook in Nederland op deze wapenstilstands- dag van de oorlog 19141918 van doek femaakte klaprozen aan militairen en urgers te koop aangeboden. De op- brengst komt ten goede aan invalide oorlogsveteranen. In afwijking van de Canadese militaire kledingvoorsehriften is het vandaag de soldaten toegestaan een klaproos op hun uniform te dragen. De klaprozen zijn een herinnering aan de slagvelden van Vlaanderen uit de vorige oorlog, waar vele Britten en Ca- nadezen het leven lieten. De lange reek sen witte kruisen tussen de velden met rode klaprozen maakten diepe indruk op ieder die het zag, en werden tôt symbool gemaakt van de Britse offers in de vorige oorlog. Het thema van een bekend gedicht luidt: ,,In Flanders fields the poppies grow amidst the crosses row on row." (Op de velden van Vlaanderen groeien de klaprozen temid- den van de rij aan rij staande kruisen.) 11 tôt en met 25 November 1945. Bonkaarten KA, KB, KC 513. 123 1 doosje lucifers 135 t.m. 141 800 gram brood 142, 143 200 gram bloem 144 1 rantsoen gebak 145 70 gram beschuit 146 400 gram suiker 147 125 gram boter 148 250 gram margarine 149 125 gram margarine 150 200 gram kaas 151 100 gram chocolade of suikerwerken 152 150 gram vlees 153, 154 2 kg. aardappelen Bll, B12 400 gram brood B13 1 kg. aardappelen A14 2 liter melk B14, C14 3% liter melk Bonkaarten KD, KE 512. 235, 236 800 gram brood 237, 238 200 gram bloem 239 250 gr. rijst of kindermeel 240 1 rantsoen gebak 241 70 gram beschuit 242 500 gram suiker 243 250 gram boter 244 125 gram margarine 245 200 gram kaas 246 100 gr. chocolade of suikerwerken 247 6 liter melk 248 150 gram vlees 249 1 kg. aardappelen Dll, D12 400 gram brood Ell 250 gr. rijst of kindermeel Tabakskaart Q 413 05, 06 2 rantsoenen tabaksart. (geen import-sigaretten) Op de broodbonnen kan men Engelse biscuits betrekken, voor over de detail- list of bakker deze nog voorradig heeft. Voor de week van 18 tôt en met 24 November a.s. zullen nog bonnen wor den aangewezen voor vlees, melk, aard appelen, grutterswaren, ontbijtkoek, zout, jam, peulvruchten, vermicelli en zuldvruchten. Het ene doosje lucifers dat af en toe wordt toegewezen brengt menigeen grote zorgen en men vraagt zich af, wanneer de nietige stoltjes weer een minder kostbaar goed zullen gaan wor den. We hebben daarover inlichtingen ingewonnen en kunnen zeggen, dat er hoop is, op een kleine verruiming van het rantsoen, doch dat overigens de lu- cifersvoorziening vooreerst nog een zor- gelijke affaire zal blijven. Het klinkt voor den leek misschien wel wat vreemd te horen, dat de be- perkte houttoewijzing de belangrijkste reden is voor de moeilijkheden, waar- voor de producenten staan. Doch weini- gen hebben begrip van de hoeveelheden, die er van dit massaproduct gemaakt moeten worden, zo vertelde de directie van de Verenigde Hollandse Luciferfa- brieken ons, dat in normale tijd de fa- brieken te Eindhoven en Breda van deze ruim een millioen paar doosjes per dag produceerden. Daar kwam dan nog zo ongeveer een kwart millioen bij van de geveer een kwart millioen bij van de fabriek in Weert. Normaal verbruikten de Ver. Hollandse Luciferfabrieken te Eindhoven en Breda ongeveer 20.000 populieren per jaar en daar Staatsbos- beheer bezorgd is voor een nog verdere uitdunning van de in de laatste jaren toch reeds zo sterk aangetaste bossen, moet men het thans met het derde deel doen, zoals trouwens ook de klompen- en fineer-industrie. De voorziening met andere grondstof- fen, chemicaliën en papier gaat op het ogenblik redelijk wel, doch een belang rijke hindernis voor de productie is de aanvoer van hout. Technische moeilijk heden zjjn er ook, want in zeer vele Onderhandelingen over een lening van 200 millioen. Op verzoek van de Nederl. regering worden onderhandelingen gevoerd over 't stichten van een over geheel Amerika verbreid consortium, met het doel een niet gegarandeerde lening van 200 mil lioen te verkrijgen. Hoewel enkele ban- ken hun medewerking geweigerd heb ben, zijn onderhandelingen met andere banken gaande. Volgens bankkringen wenst de Ned. regering de helft van het bedrag te gebruiken voor de veref- fening van het crediet van 100 millioen, het vorig jaar gesloten. Zij wil weer aanspraak maken op het goud, dat mo- menteel bij de Fédéral Reserve Bank in New York ligt als waarborg voor de het vorig jaar afgesloten lening. bomen komen scherven voor, waarop de kostbare messen der schilmachines vernield worden. De directie heeft daar- om thans de beschikking gekregen over de nodige instrumenten, waarmee men verborgen splinters in het hout kan opsporen. De grootste der Nederlandse lucifers- fabrieken, die te Eindhoven, heeft tôt voor enkele weken stop gestaan. thans voegt zij weer een beperkte productie bij die van de zusterfabriek et Breda en de derde Nederlandse lucifersfabriek te Weert. Dit hervatten van de productie moge gelden als een bewijs van het feit, dat ook het brandend probieem der lucifers weer een klein stapje nader tôt zijn oplossing komt. Rubberconferentie te Londen. Op 19 dezer begint te Londen een conferentie van de Rubberstudiegroep. De Britse en ook de Amerikaanse dele- gatie bestaat uit 9 personen. Nederland zal worden vertegenwoordigd door een delegatie bestaande uit de neren P. H. Westermann, Handelscomm. van N. O. I. te Londen, hoofd der delegatie; Dr. J. P. Bannier, gecommitteerde voor Indische Zaken aan het ministerie voor Overz. Gebiedsd.; D. Bolderhey, direc teur der Handels Ver. Amsterdam", A. A. Pauw, dir. Nederl. Handelmij.; W. Sieuerts van Reesema, dir. Rubber- cultuur Mij. Amsterdam, allen leden. Plaatsvervangend lid is de heer J. F. de Beaufort. EEN SAPPEMEERSTER KLAAGT Een lezer wijst ons op de slechte con- ditie, waarin de z.g. ,,hooghoutjes" in de gemeente Sappemeer verkeren. In verband met deze klacht hebben wij ons eens persoonlijk op de hoogte gesteld. Van het Westen naar het Oosten gaan de, krijgen we eerst de brug b\) de Geref. Kerk. Deze is vrij goed. Enkele planken zijn stuk, en kunnen gemakke- lijk worden vervangen. Het ,,hoogholtje" bij de Slochterstraat verkeert in wat minder goede toestand. De treden zijn uitgesleten, zodat het afdalen, vooral voor oudere mensen moeilijk is. Boven- dien mankeert een leuning. De brug bij de Victoria Fabriek is er treurig aan toe. De païen waarop zij rust zijn half verrot, de treden zijn zeer uitgesleten en zitten op ongelijke af- standen van elkaar. De leuningen zijn ten dele verdwenen, en voor zover nog aanwezig gebroken. Hier is reparatie dringend noodzakelijk. In het avondduister lag op de oude beboomde gracht een zieke hond. Zijn vergrijsde kop rustte op de witte straat- ■stenen, z'n ogen staarden naar de in •donker verdoezelde contouren. In de verte, in de winkelstraat bruiste het stadsleven: in het felle licht van etala- gelampen en neon-reclames slierde een .rumoerige mensenstroom voort, zich slingerend van winkelraam tôt winkel- raam; in een nabij huis zong een viool met vibrerende stem: de mélodie steeg op naar de sterrenhemèl. Maar hij hoor- de het niet, door zijn vertraagd brein gleden flitsen van zijn levenshistorie. Toen ik mijn ogen opende lag ik in een ruim hondenhok, van ruwe, geteer- de planken in elkaar getimmerd. Met ons vijven kropen wrj door het verse, geurige hooi dat over de cementen bo- dem was uitgespreid en warmden ons in de koude lentenachten tegen moeders beschermend lijf. Ik leerde lopen; wel- gevormde, slanke lijnen begonnen zich op mijn groeiende body af te tekenen. Op een dag ging ik het hok uit. Het was een stralende lentedag. Wat was de wereld schoon! De zonneschijn zette het met bonté .bloemenpracht bestrooide weiland in een gouden omlijsting. Er graasden schapen, paarden en gezapige koeien. Duiven spiraalden om hun hoge til, kippen krioelden om den fieren haan, kraaien, eksters en mussen dartelden rond en het gezoem van insecten vulde de lucht. Wat een rijkdom aan kleuren en vormen schonk alleen reeds dit kleine plekje grond. Hoe kwistig en groots, maar toch machtig en mysterieus moet dan toch de natuur geweest zijn in haar ganse schepping! Toen ik twee maanden oud was kwam er een vreemde op de boerderij, een kleine, dikke man. Hij bond een touw om mijn hais en trok me mee. Samen liepen we langs een paar landwegen, daarna door een laan, waarover de bo men zich tôt elkander neigden, hun bla- derkronen verenigden tôt een immens groen gewelf. Verborgen achter lover- gordijnen rezen aan beide zijden prach- tige villa's op. Een van deze gebouwen gingen we binnen. Ik werd in een kamer gebracht, die kil en somber scheen in haar overdadige weelde van huisraad en flonkerende snuisterijen. De man, die mij hier gebracht had, haalde een vrouw en een kind en gedrieën bekeken zij mij, wezen naar de zwarte vlekken op mijn bruine huid en streelden voorzichtig mijn kop, angstig voor mijn scherpe tanden, die wit tussen mijn gekrulde lippen blonken. Z66 maakte ik kennis met het gezin Slager. Mijnheer Slager was een parvenue. Als kruideniersbediende was hij zijn loopbaan begonnen. Geluk in de loterjj had hem enige duizendjes in de schoot geworpen, en daarmee was hij een klei ne grossierderij begonnen, die zich ge- leidelijk ontwikkeld had tôt een enorm bedrijf, dat steeds grotere winsten maakte. De heer Slager had de zware tocht van winkelbediende tôt millioenair volbracht, en daar was hjj trots op, dat toonde hij een ieder te pas en te onpas, en dienovereenkomstig had zijn karak ter zich ontwikkeld, het karakter van een verwaande parvenue. Mevrouw, geboren en getogen in de kommer en ellende van een steedse achterbuurt, scheen radeloos in de weelde van millioenenrijkdom, en het was alof zij haar afkomst wilde ver- bergen achter de overvloed van goud en juwelen, waarmee zij zich dagelijks omhing, en de ietwat komisch aandoede klank van haar geaffecteerde spraak. Het is duidelijk, dat de enige spruit dezer echtlieden onhandelbaarder was, dan de gemiddelde verpleegde van een gekkenhuis. De negenjarige Johannes was het verwaandste en akeligste schepseltje, dat ik ooit heb ontmoet. En zijn speelmakker te worden was mijn bestemming. Het was een verschrikke- lijk lot. Wanneer ik niet precies deed wat hij wilde, dan sloeg en krabde hij mij en trok mij aan de oren en staart. En Johannes eiste het bijna onmogelijke. Zeven maanden hield ik het uit, toen op een kwade of liever een goede dag, hapte ik naar de witte handjes, die z<5o venijnig aan mijn staart hadden ge- trokken, dat ik vreesde, dat dit lichaamsdeel mij voor altijd ontrukt zou worden. Dat besliste over mijn lot: ik zou verkocht worden. Een heer mijnheer Slager noemde hem van Staanderen reed een auto, model rijdend sardineblikje, het hek binnen. Ik werd in het achterste hokje gebonden. Schokkend hotsten wij over slechtbestrate landwegen, gleden over asphaltbanen. Met reusachtige vaart snelden wij langs boerderijen. De teke nen van welvaart verdwenen en maak ten plaats voor symptomen van melan- cholie en armoede. Armeljjke, verwaar- loosde hoeven, omringd door kleine, groene velden verbraken de monotoni- teit van de schier onmetelijke heide- velden. Daarna kwamen we in een streek waar de boerderijen dichter bijeen ston- den; de heide verdween tussen de el kaar rakende bouwlanden. De eerste huizenrijen van de provinciestad rezen voor ons op. Wij woonden in een brede, gezellige winkelstraat; wij, dat wil zeg gen mijnheer van Staanderen en ik. Hjj was handelsvertegenwoordiger of iets dergelijks, vrijgezel, en een jolige snui- ter, die vele vrienden bezat, en ik was zijn trouwe kameraad. Iedere dag trokken wij er tezamen op uit in de oude Ford. Als de baas dan grote orders had geboekt dan neuriede hij vrolijke wijsjes achter het stuur en gaf me veel suikerklontjes. Soms bezochten wij sa men de klanten, soms ging hij alleen en liet me in de auto wachten. We door- kruisten de provincie van Noord naar Zuid van Oost naar West, en als we aile plaatsen bezocht hadden, dan be gonnen we onze rondrit opnieuw Het was een fijne tijd, voor den baas, voor het gammele auto'tje en voor mij. Toen kwam er zo iets als een crisis. Je kunt het noch zien, noch ruiken, noch grijpen; je merkt het nauwelijks als je oppervlakkig de economische ma chinerie beschouwd: evenveel voertuigen blijven de wegen onveilig maken, de treinen blijven even goed bezet, maar in de handel slinken de omzetten, de winsten krimpen en de onsterfelijke garde der stempelaars bereikt ongewild oorlogssterkte. Ook mijn baas raakte in de macht van den crisisduivel: de ontvangen or ders werden steeds geringer, ze slon- ken met de dag. En de Ford kreeg last van ouderdomsgebreken. Als mijnheer van Staanderen wist, dat er wissels gepresenteerd zouden worden, dan ging hij een straatje om- lopen. Hij zong niet meer op onze rei- zen, en slechts zelden kreeg ik een klontje. Somtijds stopte hij nabij onoog- lijke kroegjes en dan dronk hij tôt een vreemde tinteling in zijn ogen kwam en hij met overslaande stem dwaasheden bralde. Hij, de vrolijke, zorgeloze vrij gezel was een pessimist, een dronkaard geworden. Op een dag kwam mijnheer van Staanderen mij niet de gebruikelijke ochtendboterham brengen. Later dan fewoonlijk zag ik hem het huis uitgaan, innensmonds pratend en met neer- geslagen ogen. Had hij mij vergeten, zijn beste kameraad, die 5 jaar lief en leed met hem gedeeld had? Een uurtje later kwamen er drie mannen; twee van hen zetten aile meubels in de zit- kamer, daarna klom de derde op een stoel en begon het een na het an dere te verkopen aan een stelletje leeg- lopers en op een koopje beluste buiten- lui, die daar samengekomen waren. Ook ik kwam onder de hamer. Was het een vergissing of had de Crisis dan wel de alcohol het hart van mijn baas ver- steend? Tegen betaling van f 5.83 werd een stoere, gebruinde buitenman mijn nieuwe baas. Met zijn îuwe, eeltige han den streelde hij mijn kop en rug. Heel voorzichtig, alsof hij bang was mij pijn te zullen doen, gespte hij een riem om mijn hais. Gewillig liep ik met hem mee; wat kon ik anders doen? En met de sneltrein reisde ik mijn nieuwe be stemming tegemoet. De historié van een hond is als die van een mens. Oppervlakkig en onbe- wogen kan zij zijn, maar zij kan ook kleurrijk en vol relief zijn; het leven kan door torenhoge golven opgezweept worden en in peilloos diepe waterdalen met verplettering bedreigd. Na he ttamelijk rustige leventje bij mijnheer van Staanderen kwam ik in een vissersgezin terecht. De struise bui tenman, die mie gekocht had wâs een visser, 's Morgens ging hij met een kleine boot in zee, in de middag ver kocht hij de vangst in de nabije stad. Hij was vrolijk en goedhartig; 't was alsof de zon in huis begon te schijnen als hij 's avonds in de tuin of achter de kachel zat te zingen of te fluiten. De vrouw was goed en hartelijk als haar man. In de schamele visserswo- ning, die ergens eenzaam en verborgen tussen spitse duintoppen stond, heerste de sfeer van waarachtige liefde, in ja ren van samenzijn verdiept, en door gezamenlijk leed gelouterd. Het was een prettig home: ik werd er vertroeteld en verwend. Dagelijks werden me snoepjes en lekkere hapjes toegestopt. Zo vergleden weken, maan den, jaren. Het was op een herfstdag. 's Och- tends vroeg was mijn baar naar zee gegaan. Toen was onverwacht storm opgestoken. Loeiend had de orkaan om het huis gebulderd, aan deuren en ven- sters rammelend. 's Avonds was de visser niet thuis gekomen. Samen met de vrouw zat ik te wachten. De storm was gaan liggen; een flauw Zuiden- windje suizelde door het helm. 't Werd 9 uur... 10 uur... 11 uur. De nacht viel. De vrouw hield het niet langer uit, zij _„n tu sloeg een doek om haar hais en ver dween in de inktzwarte duisternis. De nacht werd dag, de zon rees tôt het zénith; nog was geen van beiden terug- gekeerd. Ik liep langs het smalle duin- pad naar het strand, dat stil was en verlaten in de zonnige herfstdag. Slechts één mens was er: de vrouw! Woest liep ze heen en weer, zwaaide met haar armen, schreeuwde dwaze be- dreigingen naar de zee, die nu weer kalm was en de zonnestralen duizend- voudig weerkaatste. Somtijds balde ze haar vuisten en dan rolden haar ogen wild in hun kassen. Ze was waanzinnig geworden Ik ging niet terug naar ons huis, ik durfde niet, maar zwierf dagenlang door het land, op zoek naar het huis van mijnheer van Staanderen. Elndelijk vond ik het er woonden vreemden. Een straathond werd ik, die leefde van bedorven resten en eetbare hapjes uit vuilnis emmers, en die sliep in par- ken en portieken. De ellende en ontbe- ringen van dit bestaan mpakten me ziek. Ik sleepte mijn uitgeput lichaam voort langs de straten; ik moest toch etensresten opscharrelen, er desnoods om vechten met andere honden, want ik wilde leven. Op een avond legde ik mij uitgeput op een gracht neer. In de verte lokte een verlichte winkelstraat; een ijle vioolklank drong door een geopend venster. Mijn gedachten verstarden, mijn hoofd werd zwaar en neeg naar de grond, terwijl de blik van mijn ogen verglaasde, wentelde mijn lichaam zich terzijde 's Ochtends duwden mannen van de standsreiniging het hondencadaver in de gracht. Het groene water sloot zich boven het met stenen bezwaarde lijk. H. B. A

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1