De toestand in Indië blijft gespannen. Plaatselijke Berichten De Onlusten in China. SPORT wijken van F vochten. Het veroverd. In pen van lie achter zich. N. terug trekk door de Geai stookt. In Japan I aanvallen ge buitenwijken doelen bevori brieken te H maal werden Eden, Stett hun besprekir beëindigd. F werd bijgew< Min. van Bui Er is omtri sprekingen n Maarschalk aangekomen. toelating om op doorreis ni thans de rege naar Frankrijl Korte Van de zijd de bevolking druk op gewq raachtiging vc litairen Corrir tankgrachten gooien. Eventueele dernissen - d deezen geluk hen ons van .Cultuurbreng een of and 'uimen, die de Sectie Hoofd-in le provin motief Isnog in j gen Hh€ëR~^À, bruik voor mo waterstaatkunq De vondst Anloo heeft a dat hier een z nen slachtoffei Duitsche overt De mogelijk| eenige slachti geidentificeerd. In verband 1 den degenen, t milieleden of zijn om gebrac lijk verzocht personen in te Commandant, - 15, Groningen] De Nederlar steeds ts f'rij !e ns an In haar verMaring erkent de Ned. Indische Regering rechtmatigheid van een streven naar nationaal Indone- sisch bestaan. Algemeen Distributienieuws Uit het land van de M I S D A A D. v. De regeringsverklaring, welke door de Ned. ind. regering is uitgegeven en welke in onze verige editie reeds in het kort werd vermeld, bevat de volgende belangrijke punten: De geuachie der reorganisatie van het Indonesische gouvernement werd reeds in grote lijnen aangegeven door H. M. de Koningin op 6 Dec. 1942, nadat op 27 Januari van datzelfde jaar was aan- dat doel zou woroen Dijeengei uepcu nen raei net bevrijding van aile gebiedsoelen. Thans den. De ongeregeldheden duren voorv mn or Dopn heletselen meer aan de uit- uit talrijke plaatsen worden mcidenten eemeld. In Soerabaia zijn met machine- o 1 7plfS UCVllJUiJig v zijn er geen beletselen meer aan de un werking van de plannen te beginnen. gemeiu. m oucia^m ~r Het indonesische streven naar een geweren bewapende nationalisten zeirs nationaal bestaan wordt als rechtmatig jn enkele geallieerde stellingen dooige- oi hPstn.fl.Ti mae an nal-vii Ratavia. staan Britse nationaal bestaan worat aïs reuuuuaug in enkeie geameeiuc Bicmugcu erkend doch dit nationaal bestaan mag drongen, en nabij Batavia staan Britse oiootito v><\*iAii*t umrHon ia.ne"s een w e tti- t-oni/c cpypprl nm te voor ko m en dat In- slechts' bereikt worden langs een wetti ge weg. En deze weg leidt naar ooel genootschap in een Koninkrijk, dat het zelfrespect der deelnemende volken ga- randeert. Daarmede zullen ook Inheem- sen de hoge posten kunnen vervullen, en zal een volksvertegenwoordigmg op de- mocratische grondslag worden gevormd met een Indonesische meerderheid. Ai les wat enigszins zou kunnen wijzen op rassendiscriminatie wordt verweiderd. De Indonesische talen worden ont- wikkeld, de industrialisatie bevorderd, opdat een grotëre volksweivaart wordt bereikt, het onderwijs verbeterd, zodat het analphabétisme verdwijnt. Er zal een krachtige weermacht worden opge- bouwd, op grondslag van algemene weerbaarheid, waarbij aile landaaiden vertegenwoordigd zullen zijn. De wapenen, die door de vijand we- derrechtelijk aan onbevoegden zijn uit- geleverd moeten aan de geallieerden worden afgestaan. Door hetgeen tij- dens of na de bezetting is gebeurd zal veelal een streep kunnen worden ge- haald doch ten aanzien van een aantal gevallen zal de rechter uitspraak moe ten doen. De verdeeldheid, die thans heerst doet het land steeds verder afdalen, en het gehele land wacht toch op het ogen- biik, dat met de opbouw kan worden begonnen, dat de ellende waarin vele verkeren kan worden verzacht. Met be- zorgdheid ziet de regering door misver- stand en opwinding de tegenstellingen Ede bejubelt vertrekkende Canadezen. De mannen van de 7e Canadese in fanterie brigade, die vijf maanden lief en leed met de bevolking van Ede heb- ben gedeeld, gaan naar hun Vaderland terug. Voordat ze vertrokken, heeft de bevolking hen op geestdriftige wijze ge- huldigd. Tijdens een parade door het dorp werden ze door de burgers met bloemen overladeri. De parade ward af- genomen door den Brigadecommandant, Lt. Kolonel A. S. Gregory, D. S. C., en Burgemeester Middelberg. Om drie uur 's middags wred een plaquette onthuld in het door de Canadezen aangelegde herdenkingspark, gewijd aan de gevaîien leden van de verzetsbeweging. Namens de burgers van Ede sprak de heer de Nooy. Hij wees op de uitstekende ver- standhouding die er tussen de Canade zen in Ede en de burgerbevolkmg was gegroeid, waarvan ook deze plaquette een blijvend symbool zal zijn. Lt. Kolo nel Gregory beantwoordde deze toe- spraak met de verzekermg te geven, dat hij en zijn mannen met de beste herin- neringen aan Ede de terugreis aan- vaarden Daarna werd het openluchttheater, door de Duitsers vernield en door de Canadezen hersteld, officieel geopend met de onthulling van een gedenksteen door kapitein R. K. Porter, kampcom- mandant der brigade. HAAGSE DANKBAARHEID. De heer H. V. te Den Haag zond ons het onderstaande gedicht, bedoeld als dank aan die bewoners van onze ge- meenten, die Haagse kinderen in huis hebben gehad, om op hun verhaal te komen van de in de hengerperiode doorstane ellende. DANKBAARHEID. .Toen het honger spook in 't westen Van ons dierbaar vaderland, Het mensdom greep en kwelde Met wrede moordenaarshand. De ouderen, zij vielen Als halmen, gebroken door de wind. Maar het ergst was het lijden Van het arm onschuldig kind. Hun uitgeteerde lijf jes Omstrengeld reeds door de dood. Die grote kinderogen, Zij vroegen steeds om brood. En kropen met nun verhongerd lichaam Als dieren door de straat. En zochten naar wat afval, Dat een hond nog liggen laat. De duisternis der honger Werd donker als de nacht. Het euderhart verstikte Als het aan die stumpers dacht. Toen plotseling kwam er redding, Niet aoor een vreemde macht, Maar uit ons eigen volk, Dat gaf ons nieuwe kracht. U, vreemde, vreemde mensen, Die met een kort beraad, De helpende hand uitstrekten, Hoe edel was uw daad. Zij namen de arme stumpers, Verzorgde ze, teer en zacht, Meer dan hun eigen kinderen, Bewaakten ze dag en nacht. Zij gaven ze, eten, drinken, kleren, Bespaarden hun van verdere nood, Ja zij waren het die ze redden Van een gewisse dood. Gij mensen uit het Noorden Van ons klein Nederland, Wij reiken u uit dankbaarheld De oprechte broederhand. Wij bieden onze hulde, Geheel met goud bekroond, Wij hopen, dat God en vele mensen, Dee'z edele daad beloont. groeien terwijl aan beide zijden de wil bestaat' tôt opbouwende arbeid te ko men Zij hoopt dat de plannen een basis zullen vorraen om de onvruehtbare striid te staken. Tôt zover de verkorte inhoud der re geringsverklaring. Tôt staken van de strijd is het helaas nog niet gekomen. In een onderhoud met een A.N.P.-Aneta correspondent heeft Soekarno ver 27 Januari van datzeltde jaar was aan- correspondent neeit ouenamu gekondigd dat een rijksconferentie voor klaard, dat hij niçts te maken wil neD- dat doel zou worden bijeengeroepen na iJen met het Koninkrijk der Nederlan- r Thans Jt i„„„Q,oooldVipden duren voort. Ui vli^viij J j y tanks gereed om te voorkomen dat In donesiërs in die stad zullen doordringen. De bevelhebber der Brits Indische de- visie heeft zich tôt de bevolking van Java gewend en er op aangedrongen de bevelen van generaal Christison op te volgen. Indien de moordenaars van Brig. Gen. Malaby niet worden uitgele- verd, aldus de bevelhebber, dan zullen aile Britse strijdkrachten worden inge- Volgens een te New York uit Batavia ontvangen telegrma zou Soekarno een beroep hebben gedaan op Président Tru- man en den Britsen eerste-minister Attlee, om hun bemiddeling te verlenen ter voorkoming van oorlogsgeweld op geheel Java. Programma voor Zondag: Voetbal: Veendam IH.S.C. I H.S.C. IIEmmen II Kwiek INoordbroek Hoogezand IMuntendam I Hoogezand IIMuntendam II H.S.C. IVHoogzand III Kwiek IScheemda I Scheemda IIKwiek II Oosterparkers IVWesterbr 1 Westrbroek IIV.V.K. III Haren IIIWsterbroek III Juniores A2: F.V.V.Hoogezand B2: HoogezandKwiek Adspiranten A2: VeendamH.S.C., B2: F.V.V.—H.S.C. Hand bal: W.I.K. IVoorwaarts I 2 u. 2 u. 2 u. 12 u. 10 u. 2 u. 12 u. 10.30 u. 2 u. 9 u. 10 u. 11 u. 9% u. 11 u. 3 u. PREDIKBEURTEN. Zondag 11 November 1945. Ned. Herv. Kerk. Sappemeer: 10 u. ds. van Mullem (De mens achter traites naar Jo Spier. Filémon 9). Hoogezand: Geen dienst. Westerbroek: 3 u. Mej. .Hoving van Kropswolde. Hropswolde: 10 u. mej. Hoving. Kielwindeweer: 10.S0 U. ds. Wasch (Coll.). Scharmer-Harkstede: 10 u. ds. Smitds van Uffelte. Noordbroek: 10 u. ds. v. d. Meiden. Zuidbroek: 7 U. ds. Van Mullem. Kolham: 10 u. ds. mr. Schoenmaker (voorber. H. A.) Do. 15 Nov. n.m. 7% u. 41e hr. Hei- tink, Bijz. dienst voor iedereen. Doopsgezinde Gemeente. Sappemeer: 10 u. ds. R. de Zeeuw. Geref. Kerk. Sappemeer: 9.30 u. ds. W. Tom; 4.30 u. ds. L. M. Wynia; 14 Nov. 7 u ds. W. Tom, dankuur voor het gewas. Martenshoek: 10 u. ds. L. M. Wynia; 4.30 u. ds. W. Tom. Geref. Kerk (Vrjjgem.) Sappemeer: 9.45 u. ds. B. Jongeling; 4.30 u. ds. B. Jongeling. Ned. Herv. Kerk (Ev.) Sappemeer: 10 en 4 u. ds hr. K. Pruij- sen. Baptiste Gemeente. Hoogezand: 10 u. Kinderkerk; 4 u. ds. Helthuis; 7 u. Jeugddienst. VERENIGINGS MEDEDELINGEN. Voetbalver. H. S. C. Opstellingen voor Zondag 11 Nov. '45. H.S.C. i: P. Hofkamp, F. Wubbeling, F. ulthof, A. Reinders, F. Wubbeling, terwijk, H. Blijham, H. Barelds, B. Pool, J. v. d. Huizen, D. Eleveld. Res.: J. Koeneman, J. Kraaima. Vertrek per bus om half één vanaf Struvé. H. S. C. II: W. Schrik, E Zwart, R. Kliphuis, H. v. d. Schoot, J. Schut, J. BaKema, H. van Biessum, J. Schoma- ker, T. Kuitse, R. Tempel, K. Wijs- beek. Res.: K» Pot, F. Kraai. H.S.C. IV: ft. Kamphuis, N. Eleveld, D. J. v. d. Laan, J. Niemeijer, R. Tooms E. SchreUder, Jac. de Haan, S. Spoor, Joh. Pot. W. Tooms, J. W. Kalk. Res.: A. Visser, M. Nijborg, O. Drent. Adsp. A2: T. Swiers, A. v. d. Haag, J. Smid, A. lVLoesker, J. Schut, B. ten Kate, J. Smittenberg, H. Holtman, J. Brink, C. v. d. Laan, H. Hellinga. Res.: S. Bijlstra, C. de Beer. Vertr. per wagen om 8 uur vanaf Hôtel Struvé. Adsp. B2: S. Klok, C. J. Stokkel, H. Kolhek, J. Oosterwijk, C. Huizing, D. Deuntje, T. Siems, S. Seip, J. Scnuur, T. Zwaneveld, H. Brink. Res.: A. Blij ham, H. J. Smit. Vertrek per wagen om 10 uur vanaf het Hôtel Struvé. Training. A.s. week zaaltraining uit- sluitend op Woensdag 14 Nov. 67 voor jongste aaspiranten, 78 v. oudste adsp. en lagere elftallen, 89 voor le en 2e ëiftal. Boer, A. Bleeker, Jac. Smallenbroek, W. Boersma, J. P. v. Leusden, H. v. Eel- den, aanv, H. Westerdiep, W. T. v. d. Ark, J. Venema. Res.: W. Wind, R. Swiers. Leider E. Lammers. De schorsing van W. v. d. Veen wordt ingetrokken daar dit op een misverstand berustte. Aile leden moeten hun lidmaatschap- kaart in het vervolg bij de contrôle to- nen daar anders geen toegang gegeven wordt, dan tegen betaling. KWIEK. Kwiek IScheemda I, aanvang 2 u. J. Bakker (aanv.), N. Mulder, M. Clo- bus, A. Helmers, B. Wilbrink, H. Drent, P. Deiman, H. Schreur, B. Deiman, J. Scheen, B. Scholte. Terrein klaarmaken om 10 uur: J. Bakker en N. Mulder. Scheemda IIKwiek II. P. v. d. Werff H. Bodewes, H. Clobus, L. v. d. Werff, J. Gibcus, H. Geling, B. Bulder, Chr. Meijer, J. Hanekamp, G. Scheer, A. Wajon. Res.: H. Visser,H. Haverkort. Vertrek per fiets om half één vanaf Kleinemeersterbrug. Adsp. Kwiek INoordbroek, aanv. 12 uur. R. Scholtens, N. Wilbrink, H. Mulder, H. v. d. Werff, A. Deiman, J. Geling, F. v. d. Werff, A. Duitser, G. Scholte. Res.: A. Teuben en H. Haver kort. In verband met de bestuurvergadering op Dinsdag 13 Nov. wordt de clubavond gehouden op Dinsdag 20 Nov. S. V. H. Met ingang Vrijdag 16 Nov. a.s. zijn de lesuren in de turnhal voorlopig als volgt gewijzigd: 4.30—5.20 M. I; 5.20—6.10 J. I; 6.10— 7.00 M. II; 7.00—7.50 M. III; 7.50—8.45 Dames; 8.45—9.40 Dames sen.; 9.40 10.30 Heren sen. M. II. C. „DASII" Zondag 11 Nov. a.s. Aanv. 2.30 uur. Dash IGr. Studenten. Opst.: A. Smit, S. Jonker, J. v. d. Werff, J. Bronsema, J. Reints, O. Begeman, G. IJ. S. de de Vries, H. Jonkeren, H. Boss, Hk. de Vries, Hn. de Vries. Scheidsrechters F. Smit, B. Eikema. De wedstrijden H.C.W. IDash I (dames) en H.C.W. IDash II (heren) zijn wegens gebrek aan vervoergelegen- heid afgelast. Kalken: Zaterdagmiddag 2.30 u., S. Jonker, J. v. d. Werff, H. Boss. Wedstrijden voor Zondag 18 Nov. a.s. Dash I—H. V. A. I (heren) Daring IDash II Daring IIDash III Bondshockeydag te Groningen Dash I (dames) Vooroologse pasmunt is geldig gebleven Daar er nog misverstand blijkt te be staan ten aanzien van de geldigheid van de oude niet-zinken pasmunt, ves- tigt het ministerie van financiën er de aandacht op, dat aile munten, welke op 10 Mei 1940 in omloop waren, ook nu wettig betaalmiddel zijn, uiteraard tôt de eventueel daarvoor gestelde maxima. Dit geldt dus niet alleen voor het oude zilvergeld, maar ook voor de koperen munten van M>, 1 en 2V2 cent en de nik- kelen stuiver. Duizen paar vooroorlogse schoenen in beslaggenomen. Bij den schoenmaker Van der Kreeft te Hengelo werden 1000 paar vooroor logse schoenen in beslag genomen, die door den eigenaar tegen schromelijk opgevoerde prijzen zouden worden ver- kocht. De schoenwinkelier is ingesloten. lO.OOOwte auto ingevoerd. In het wagenpark van de sectie 7 van M. G. te Breda, werd dezer dagen de lO.OOOste geïmporteerde auto geregis- treerd. Het werk van aanvoer, registra- tie en distributie van de door de Ne- derlandse regering in Engeland aange- kochte automobielen begon in Februari. In negen maanden tijds heeft de sectie deze 10.000 auto's aan de ontschepings- havens afgehaald, geregistreerd en via de daarvoor bestemde organen in dis tributie gebracht. Stalin emstig ziek. Het Franse persagentschap Agence Edition - et de Presse" verspreid het overigens geheel onbevestigde bericht, dat de gezondheidstoestand van Stalin die in een rusthuis bij Sotsji zou vertoe- ven, plotseling verslechterd zou zijn. Op 28 Oct. zouden zeven doktoren naar Sotsji ontboden zijn, omdat Stalin een hartaanval gehad had. Zijn toestand zou <laarna verbeterd zijn, tôt op 4 No vember Molotof het bericht zou hebben ontvangen, dat Stalin's toestand zeer achteruit gegaan was en dat zijn dok- ters hem de reis naar Moskou verboden. Tabaksbon 11 inleveren voor scheerzeep Het Centraal Distribuliekantoor deelt mede, dat in de loop van de maand De- cember wederom scheerzeep beschikbaar zal worden gesteld. Deze zeep wordt verkrijgbaar "gesteld op bon 11 der tabakskaart. Men moet deze bon bij zijn leverancier inleveren in de week van 11 t.m. 17 November a.s. tegen ontvangstbewijs. De aflevering der scheerzeep zal tegen afgifte van dit ontvangstbewijs plaats hebben na 8 Dec. a.s. Per bon zal men 50 gram scheerzeep of 100 gram scheercrêmë of 400 gram snelscheercrême kunnen kopen. Groentebon aangewezen. Met ingang van 25 Nov. a.s. is voor het gehele Noorden des lands ook voor groente klantenbinding ingevoerd. Ten einde van 25 Nov. t.m. 22 Dec. a.s. groente te kunnen betrekken moet men bon G 01 der groentekaart uiterlijk op 17 Nov. a.s. bij een handelaar in groente inleveren. vj Ten einde tôt 25 Nov. groente te kun nen betrekken, wordt de geldigheids- duur van de groentebon 638 verlengd tôt en met 24 Nov. a.s. Wat op de gebakbon verkrijgbaar is. De waarde van een rantsoen gefiak bedraagt: een hoeveelheid van 75 gram koekjes, speculaas of stroopwafels of een hoeveelheid cake, gebakjes, taart of gevulde korstgebak, waarin ten minste 55 gram meel, bloem of zetmeel is verwerkt. w Poffertjes, Hollandse en Parijse wa- fels en oliebollen zijn in de vervolge op bloembonnen, met dien verstande, dat per bon een hoeveelheid van deze arti- kelen verkrijgbaar zal zijn, waarin de hoeveelheid meel of bloem, welke op de bloembon verkrijgbaar is, verwerkt is. Bovendien moeten wisselbonnen voor boter worden afgegeven voor de hoe veelheid boter, welke voor de bereiding der betreffende artikelen gebruikt wordt. Deze hoeveelheid boter is voor de diverse soOrten verschillend. Voetbalver. HOOGEZAND. Programma voor Zondag 11 Nov. Hoogez. IMuntendam I aanv. 2 uur. Hoogez. IIMuntendam II aanv. 12 u. H.S.C. IVHoogez. III aanv. 10 Uur. Juniores A2: F.V.V.Hoogezand, aanv. 10 uur B2: Hoogez.Kwiek, aanv. 11 uur. Opst. Hoogezand I: A. Vos, B. Brugge, W. de Vries, B. Huizing, L. Scholtens, S. Mulder, R. W. Boit, j Adams, G. F. Scholtens, G. Kos- ter, G. Hekert. Res.: H. Por, O. v. Dijken Opst. Hoogezand II: K. Lammers, W. v. d. Veen, W. W. de SAPPEMEER. De Buurtvereniging Kleinemeersterdiep en omgeving hield Zaterdag j.l. haar eerste feestavond in het café Kerlien te Borgercompagnie. Leden van de buurt voerden op .Verbo den Laifde" van A. Lageman en „Zu- nige Paiter" van B. H. Broekema, waarvan vooral het eerste bijzonder bij het publiek in de smàak viel. De regie was in handen van den heer H. Douma. HOOGEZAND. Tegen G. H. is procès verbaal opgemaakt wegens belediging van een ambtenaa^ van de distributie in functie. G. H., die een klompenbon Wil de hebben, heeft tegen de ambtenaar gezegd: ,,Je bent een schurk". Bij achteruit rijden is een auto uit Kloosterburen bestuurd door W. door de mit van de fa. W. Gorens gëreden. De ruit werd verbrijzeld, en de sponning beschadigd. Bij onderzoek bleek W. niet in het bezit van een rijbewijs. HOOGEZAND. Op een Donderdag- avond gehouden vergadering werd besloten dat de IJsvereniging Hoogezand na een onderbreking van 4 jaar werd de exploitatie en organisatie van de IJsbaan te Hoogezand ter'jiand zal nemen. Het bestuur bestaande uit de heren A. Klok, I. v. Roijen, J. Schaap D. Dijkstra, K. Bosma, P. Hartag en H. ten Have koos uit haar midden tôt voorzitter de heer J. Schaap én tôt se- cretaris-penningmeester de heer H. ten Have. Tôt bode werd herbenoemd de heer H. Klak, Verl. Zuiderstràat, waar men zich tevens als lid kan opgeven. Met de laagspanningsnetten te Gronin gen zal in overleg worden getreden voor de verlichting van de baan, waar- door weer als van ouds de schaatsen- rijders ook 's avonds hun sport kunnen beoefenen. Het is voor onze gemeente een verheugend feit dat dit initiatief weer werd genomen, temeer omdàt de gemeenten Hoogezand en Sappemeer thans slechts over één baan beschikken. FOXHOL. Alhier werd als onderàfde- ling van de Dorpsver. „Foxhol" een Zangvereniging opgericht, met aanvan- kelijk 50 leden. ZUIDBROEK. Met ingang vari 16 Nov. is tôt Burgemeester dezer ge meente benoemd de heer L. Steenhuis. De heer Steenhuis behoort tôt de S.D. A.P., is jarenlang wethouder geweest en sedert de bevrijding wnd. Burgemees ter. Hij heeft zich veel op Sociaal ge- bied bewogen, in het bijzonder de drank- bestrijding had zijn aandacht. Het is nog met bekend wanneer de installatie zaï plaats hebben. MUN TENDAM. Alhier is beroepen de Wel.Eerw. Heer Ds. J. Hekhuis, predi- kant te Hoogezand. Bij de j.l. gehouden examens voor sténo, typen, Neder. Handelscorresp. enz. slaagden onder meer voor: IVlachineschrijven A (Algemene Ste- nografën Bond) M. J. Euens, Knijps- laan; H. Hendriks, Sappemeer; J. F. Hoedemaker, Hoogezand; I. J. Hommes, Sappemeer; G. L. Lukkien, Sappemeer; M. Planting, Sappemeer; A. Turken- burg, Sappemeer (thans Haarlem) J. H. J. Burema, Kolham; E. Bergman, Zuidbroek; J. van Bon, Sappemeer; D. Bossc'her, Zuidbroek; W. Kamphuis, Korgweg; J. Brinks, Sappemeer; F. A. Hellinga, Hoogezand; A. Hemmes, Zuidbroek; G. F. Hoevens, Hoogezand; J. R. Hoving, Hoogezand; H. H. Mar- ring, Hoogezand; P. J. Meelker, Hooge zand; M. C. Menzinga; Sappemeer; A. Reinek, Kalkwijk; D. J. Swarts, Sappe meer; H. J. Tiiiema, Kolham; J. M. de Vries, Hoogezand; J. Wassens, Sappe meer (thans Arnhem); P. Westerkamp, Noordbroek; H. Wever, Sappemeer; W. Bosman, Sappemeer; G. de Vries, Wes terbroek; M. Wiendels, Sappemeer; J. Hartman, Noordbroek; H. van Koldam, Hélium; A. W. Sikkema, Slochteren; A. M. Bodewes, Martenshoek. Macliineschrijven B (Algemene Ste- nografen Bond) R. Boerema, Noordbr.; W. van Biessum, Sappemeer; W. Kamp huis, Borgweg; T. Bos, Zuidbroek; G. Meijer, Sappemeer. Stenograne (Nederl. 130 lettergr. p. min.) G. Meijer, Sappemeer; H. Smit, Kolham; W. van Biessum, Sappemeer; W. Bosman, Sappemeer; P. Wester kamp, Noordbroek. Steno-Typiste (Nederl. 130 lettergr p. min.) W. van Biessum, Sappemeer; G. Meijer, Sappemeer. Nederl. Handelscorrsp. (N.H.I.) J. Veenstra, Martenshoek; K. van Tim- meren, Kolham; G. Mulder, Sappemeer; E. v. d. Woude, Hoogezand. Bovenstaande candidaten ontvingen hun opleiding aan het Instituut Boel- kes te Sappemeer. In Zwichenahn, een badplaatsje even voor Oldenburg kwamen de Tommy's boven de trein. De Duitse misdadtgers met hun Hollandse handlangers zochten toen een goed heenkomen doch toen een onaer medegevangenen, door een misverstand ook uit de wagon kroop, omdat hij meende deze te mogen ver- laten, werd hij er met de kolf van een geweer weer- m geslagen. De Tommy's lièten ons echter met rust en toen het gevaar voorbij was ontsloten onze bewakers de wagons en namen daarin zelf weer plaats. Ik zal niet spoedig vergeten dat, toen de Tom my's nader kwamen, één van onze be wakers, naar zijn spraak te oordelen een Limburger, zei, wanneer ik moet sterven hoop ik dat ik eervol sterf aan het Russische front maar niet te mid den Van deze hoop misdadigers" en daarmede werden wij bedoeld. Toen wij eindelijk te middernacht in het concentratiekamp waren aangeko men bleek, dat er tijdens het transport 3 gevangenen waren overleden en 1 krankzinnig was geworden. Wij werden voorlopig ondergebracht in een onderaardse bunker. Hier waren nog enige mensen uit het kamp,die daar reeds veel langer vertoefden, aanwezig, Op ons verzoek kregen wij van hen wa- ter en dat was voor ons een tractatie. Tengevolge van de reis en de voeding niets dan droog brood was ik mis- selijk geworden en vond een oude bus waaria ik kon braken. Mijn droog brood had ik nog niet geheel op en toen enige gevangenen uit Amersfoort dat zagen kwamen die direct bij mij te bedelen om brood met de mededeling, dat zij er mij een sigaret voor wilden geven. Ik had echter genoeg aan mij zelf, gaf al mijn brood weg en weigerde de aan- geboden sigaretten. Even daarna moesten onze namen worden genoteerd en onderwijl vroegen de gevangenen, die er reeds langer ver- bleven ons naar het verloop van de oor- log. Toen wij hun vertelden, dat deze spoedig afgelopen zou zijn, schudden zij mistroostig met het hoofd en antwoord- den, dat dit reeds twee jaar in het kamp werd verteld. Verder vroegen zij of wij niet hadden kunnen vluchten omdat het leven in een concentratiekamp iets ontzettends was. Zij vertelden ons toen, dat er van de gevangenen die in Januari 1945 waren aangekomen verscheidenen waren opge- hangen en doodgeschoten, en dat ze vôôr de executie was voltrokken ,een band om de arm hadden gekregen. De ze band waar een 50-tal onder ons ook spoedig kennis mee zou maken, bevatte ae woorden ,,Tor Sperre" wat wil zeg- gen dat men de poort niet uit mocnt uoch wat in wentelijkheid betekende: de doodstraf: door ophanging of in het gunstigste geval door de kogel. Na enige tijd in deze bumter te heb ben vertoefd moesten wij aantreden en ontvingen wij het commando ,,Aus- ziehen", hetgeen betekent ,,uittrekken". Bij mijn aankomst in het huis van bewaring hadden ze reeds mijn porte- monnaie met inhoud, gouden horloge met ketting, zakmes, pyp e.d. afgeno- men, doch hier werd mij de rest van mijn bezittingen afhandig gemaakt, n.l. al mijn ondergoed, costume, slippover, overjas, shawl, handschoenen, zakdoe- ken, handdoeken, enz. Geheel naakt stond ik toen op de stenen in een toc'htige gang (en 't was in de maand Maart s nacht om 2 uur) plm. een kwartier te wachten. Daarna werd m'n haar gemillimeterd en over het lichaam, daar waar zich haar be- vond, ingezeept om vervolgens languit op een tafel plaats te nemen, precies aïs een varken dat is geslacht, om op een ruwe manier over 't gehele lichaam te worden kaal geschoren. Velen kwa men er, op verscheidene plaatsen bloe- dend, weer onder het mes vandaan. Daarna kwamen wij onder een douche en nog druipnat kreeg men een oude onderbroek met een versleten hemd, een jas, broek en een jekkertje, ailes ver- scheurd en versleten. Dit ailes moest in een razend tempo gaan want was men er niet zeer vlug by dan had men reeds een klap op het naakte lichaam en ieder zal zich kunnen indenken wat het zeggen wil wanneer men nog kletsnat is en er is geen handdoek of zakdoek meer om zich af te drogen. Ook voor mij was dat een zeer on- prettige gewaarwording, want ik was wollen onderkleding gewend en stond plotseling, nat en vrijwel zonder kleren, in de koude nachtelijke Maartlucht. Wij werden daarna naar een barak gebracht, waar, in een kleine ruimte, veel eenpersoons ledikanten naast el- kaar en drie op elkaar stonden, waar wij met twee en soms drie personen in één ledikant van onze nachtrust konden genieten. Tengevolge van de doorgestane ont- beringen en het late uur sliepen wij allen vrijwel direct, 's Morgens om half vijf werden we gewekt en werd gecpm- mandeerd bedden opmaken, maar rhet- een kwam er ook al een Duitse oppas- ser, die begon te slaan en daarbij uit- riep dat de bedden niet goed waren op- Nieuwe complicaties in Chinese situatie. In de' Chinese situatie is een nieuwe eomplicatie ontstaan, die strijdig is met de recente Chinees-Sowjet Russische overeenkomst, krachtens welke troepen van de centrale Chinese regering Mand- sjoerije zouden betreden en de contrôle van de Sowjet-strijdkrachten zouden ovememen. De afspraak was, dat de troepen van Tsjoengking via de haven van Jingkau in de golf van Liaotoeng zouden binnenkomen. Vijf dagen voor de vastgestelde datum van vertrek der Sowjettroepen arriveerden Amerikaanse schepen met Chinese troepen in de golf van Liaotoeng, om evenwel te constate- ren, dat de Sowjetbezetting reeds ver trokken was en het beheer over de ha ven had overgelaten aan de Chinese communisten, die in allerijl verdedi- gingswerken gingen aanleggen om de regeringstroepen het aan land gaan te beletten, aldus de correspondent van de Times te Washington. De Amerikaanse schepen zijn hier- mede in een netelige positie geraakt. Zij nandelen krachtens de bepalingen van de Japanse capitulatie en hebben de Chinese regeringstroepen, op hun weg naar Mandsjoerije, naar de afgesproken haven gebracht, overeenkomstlg het Chinees-Sowjet Russische verdrag van j.l. zomer en de mondelinge afspraken gemaakt te Tsjangtsjoeng, om nu te bespeuren dat er waarschijnlijk op hen zal worden gevuurd, indien zij pogen de Chinese troepen aan land te zetten. Voorts meldt de Times: De onder communistische contrôle staande radio van Jenan en de Communistische, pers blijven de Ver. Staten beschuldigen van interventie in China's binnenlandse aan- gelegenheden door de strijdkrachten van Tsjoengking te voorzien van trans- portmiddelen en wpaens. Zowel te Was hington als te Tsjoengking worden de ze beschuldigingen ontkend. Officiële woordvoerders van Tsjoengking beschul- digex de communisten van het verwij- deren der rails van de spoorlijnen in Noord-China. Grote nederlaag der Cliinese regeringstroepen In een communequé van het hoofd- kwartier der communisten in Jenan wordt medegedeeld, dat de door de Amerikanen uitgeruste Chinese rege ringstroepen een grote nederlaag heb ben geleden aan de spoorweg Peking Nankou. Ongeveer 50.000 soldaten ga ven zich over of weigerden te vechten, terwijl zes generaals de wapens zouden hebben neergelegd. In welingelichte kringen in Tsjoeng- ZWARTE HANDEL. De Inspecteur der Belastingen te Hoo gezand maakt bekend, dat in zijn in- spectie, omvattende de Gemeenten Hoo gezand, Sappemeer, Zuidbroek, Noord broek en Sloohte. en, een Commissie van Voorlichting is mgesteld die ten doel heeft de Belastingadministratie te ad- viseren omtrent zwarte winsten en be- smette inkomsten. Ieder die gegevens kan verstrekken of mededelingen heeft te doen betref fende de boven bedoelde winsten en in komsten, wordt uitgenodigd deze mon- deling of schriftelijk ter kennis van de Commissie te brengen. Het adres der Commissie is: InsDeetie der Belastingen te Hoogezand, verl. Hoofdstraat 67. De Inspecteur, vnd. W. WINKLER. gemaakt. Hoe we dit wel moesten doen werd ons met gezegd terwijl er boven dien geen tijd voor werd gegeven. Acnter in zo'n barak is een afschei- ding en daar vindt men een kleine was- geiegenheid met W.C.'s, ailes zeer on- nygiéniseh. Het wassen was wel eerst zeer ongewoon daar men handdoek, wasdoek enz. miste. De eerste dag ging verder heen met registratie, instructies e.d. O.a. werd ons medegedeeld dat, wanneer wij een S.S.man legenkwamen, wij die met ontbloot hoofd moesten passeren. Een l landgenoot deelde ons daarbij mede, dat ze in het kamp een hekel nadden aan Nederlanders. Hij waarschuwd® ons voor het slechte water in het kamp. De meesten, zo vertelde hij, kregen daar- door lasc van diarrhee, wat na verloop van enige dagen overging in dysenterie (bloed-aiarrhee) waarna de dood meest- al spoedig intrad. Verder vertelde hij ons dat van de Nederlanders als regel binnen 4 weken de helft stierf en dat hij in 1941* met 335 man was gekomen waarvan ôp dat ogenblik n®g slechts 15 m leven waren. indien men dan nog in aanmerking neemt, dat de mensen, diè in een concentratiekamp werden ge- plaatst, voor het merendeel in de kracht van hun leven waren, is daarmede dus wel enigszins weergegeven welk een verschrikking een dergelijk kamp is. Ondér de Itaiianen die er verbleven was het sterftecper nog hoger, terwijl dit bij de Russen weer aanmerkelijk lager was dan bij de Nederlanders. Ik vertelde nog niet, dat ons, toen wij geheel naakt stonden, een nummer was uitgereikt dat wij om de hais moes ten dragen. Ik kreeg no. 77440 hetgeen dus inhield dat er in de loop der jaren reeds ruim 77000 personen waren aan gekomen. Op de jas kregen we een- zelfde nummer met daarvoor de hoofd- letter H. hetgeen wil zeggen Hollander. In het kamp vindt men n.l. gevangenen van vrijwel aile Nationaliteiten. Het ge- tal 77000 steeg gedurende mijn verbiijf voortdurend zodat, indien dat tôt ruim 80.000 is gestegen, en men rekent dat er 10 kampen m Duitsland waren, dan zouden er op deze wijze dus ruim 800.000 mensen op een vreselijke wijze door het nazi regiem om het leven zijn gebracht. Wanneer ik echter spreek van 10 concentratiekampen is dit maar een slag in de lucht, het is best mogelijk dat er ook wel 20 van deze kampen zijn geweest. Met het aantal van 80000 blijk ik evenwel zeer aan de lage kant te zijn want onlangs kwam mij een ver- slag onder ogen waarin een aantal van 26.000.000 stond vermeld. (Wordt vervolgd.) De „Orestes" met slaclitvee naar. Nederland. Behalve de „Willem van Oranje", die reeds in geregelde dienst tussen Dublin en Rotterdam* vaart, zal thans ook het K. N. S. M. stoomschip „<_>restes" wor den gebruikt bij het vervoer van vee, dat aoor de Ierse regering aan ons land is gesc'honken. De ,,urestes" is met gro te medewerking van de Ierse autoritei- ten speciaal voor het vervoer van vee ingericht en is door een bijzondere oucilage thans de grootste veeboot van Europa. De heer Tj. B. E. Kielstra, dir. van net Bedrijfschap voor vee en vlees, die deel uitmaakie van de Nederlandse delegatie, die te Dublin de dank van de Nederlandse regering tôt uiting heeft gebracht voor de schenking van lerland is te Dublin achtergebleven en onder aijn leiding zijn de laatste voorbereidin- gen voor net in de vaart brengen van net schip getroffen. De „Orestes" heeft Woensdag met een lading van 630 stuks slaclitvee koers gezet naar Nederland en \yordt heden te Amsterdam ver- wacht. king wordt vernomen, dat op 9 Nov. a.s. aldaar een belangrijke oorlogsraad zal worden gehouden, waaraan o.m. zal worden deelgenomen door de comman- danten der troepen in de provincie Sjansi, in Sjanghai, Nanking en in Indo-China. Op deze bijeenkomst zou den vermoedelijk de operaties tegen de communisten werden besproken. Het gerucht doet de ronde, dat generaal Ho Jing Tsjing, thans oppebevelhebber der Chinese regeringstroepen, die spoedig in Tsjoengking wordt verwac'ht, zal wor den vervangen door Pai Tsjoeng Tsje, een oud-tegenstander van generalissi- mus Tsjang Kai Tsjek. Tsjoe Teh beschuldigt Wedemeyer. De opperbevelhebber der Chinese Communistische strijdkrachten. gene raal Tsjoe Teh, heeft thans enkele fei- ten genoemd, welke betrekking hebben op de interventie, waarvan de commu nisten den Amerikaansen luitenant-ge- neraal Albert Wedemeyer beschuldigen. Dit blijkt uit een publicatie in het com munistische nieuwsblad „New China Daily News". Generaal Tsjoe Teh ver- klaart het volgende: op 18 October j.l. heboen Amerikaanse soldaten huiszoe- kingen gedaan in het districtsbureau van de Communistische achttiende le- gergrûep te Hopei en vijf personen ge- arreâtéerd, die vervolgens in Ameri kaanse barakken ondervraagd werden. Op 25 October j.l. hebben tien Ameri kaanse vliegtuigen burgers en troepen te Antae in de provincie Hopei met machinegeweervuur bestookt. Er werd daar een bijeenkomst in de open lucht gehouden. De toestand in Spanje. Volgens Spaanse repubiikeinse krin gen in de Engelse hoofdstad, blijkt het toenemend verzet van het Spaanse volk tegen het régime van Franco uit het stijgende aantal schermutselingen tus sen îepublikeinen en strijdkrachten van de regering en uit het steeds groter aantal stakingen in Spanje. De -boeren nemen steeds meer aan de beweging te gen het régime deel. In een enkele maand hebben 400 boeren uit Andalou- sië zich bij de guerillabeweging aange- sloten, terwijl de boeren van de Estra- madura zich krachtig verzetten tegen de door de Phalange bevoien vorderin- gen. Deze gewijzigde houding van de ooeren sterkt de arbeiders in hun stand- punt, daar deze thans weten, dat zij een sc'nuilplaats en voedsel op het platteiand zullen vinden. In aile grote Spaanse steden wordt meding gemaakt van botsingen tussen voor- en tegen- standers van Franco. Het jongste de- creet van Franco, waarin machtiging wordt verleend voor het vormen van troepeneenheden uit de burgerbevolking wijst op een algemene mobilisatie van aile verdedigers van het régime, ten- einde op aile mogelijkheden voorbereid te zijn. Kinderen bij een brand om het leven gekomen. Op droevige wijze zijn te Bellingwol- de twee jeugdige kinderen bij een brand om het leven gekomen. Een drietal kin deren speelde in een boerenschuur, die gevuld was met koren en stro, met vuur. Plotseling stond de schuur in voile vlam. Een eltjarig meisje, een evacu- étje uit den haag, kon nog het zoon- tje van den eigenaar der schuùr naar buiten te brengen, maar door haar po- gingen, om het andere kind van twee jaar te redden hetgeen haar yiet ge- iukte is ook zij zelf omgekomen. Toen de brandweer ter plaatse kwam, was de schuur reeds uitgebrand 'en vond men de verkoolde lijkjes der kinderen. H. It. H. PRINSES JULIANA ZAL GRONINGEN BEZOEKEN. H.K.H. Prinses Juliana is voornemens heden een bezoek aan Groningen en Friesland te brengen. Na een bezoek aan de verwoestingen, die in de stad Groningen tijdens de oorlogshandelingen zijn aangericht, zal de Prinses een ver gadering van het Prov. Comité van Nederlands v'olksherslel met haar be zoek vereren. Na afloop hiervan berengt de Prin ses een bezoek aan die delen der pro vincie Groningen, die bij de oorlogshan delingen zwaar geleden hebben. Ook in Friesland zal H.K.H. een bezoek bren gen aan Nederlands Volksherstel. In de namiddag keert de Prinses weer naar Soestdijk terug. Bjj haar tociit door de provincie Gro ningen volgt H.K.H. na naar vertrek uit Woldendorp om 3.40 uur de volgende route: Binnen Ae, Nieuwolda, Wagen- borgen, Siddeburen, Schildwolde, Sloch teren, Kolham, Foxliam, Water huizen, Haren. VOOR DE VROUWEN. Koffie-extract. Van de koffie, die er1 gedistribueerd wordt, is uitstekend extract te maken. Het bereiden van extract heeft het voordeel, dat men langer met zijn rant soen toekomt, dan wanneer op gewone wijze koffie wordt gezet, mien moet er echter wat suiker voor over hebben, doch daartegenover staat, dat men min- der suiker dan gewoonlijk in de kopjes koffie behoeft te doen. Het recept luidt: 100 g. koffie, 200 g. suiker, 1 liter wa ter, een mespunt zout. De koffie malen. De suiker in de koekenpan donkerbruin branden, de helft van de koffie toevoe- gen, met ae gebrande suiker vermengen en het water toevoegen. Het geheel ver- hitten (niet te hard koken) totdat aile caramel is opgelost. De rest van de kof fie met het zout vermengen en zeer stevig in de koffiefilter aanstampen. Met kleine seheutjes met enige tussen- pozen het mengsei uit de koekenpan op de aangestampte koffie schenken. Het extract in een fies overdoen. Voor één koptje 2 3 theelepeltjes extract nemen en er kokende melk of melk en water en een weinig suiker aan toevoegen. Argentjjnse Kaas. Komende week zal in een deel van het land op de kaasbon Argentijnse kaas worden verstrekt. Bij sommigen heerst de mening, dat deze kaas minder ge- schikt zou zijn voor consumptie. Bij de proefneming op het secretari- aat van de Vakgroep voor Groothandel in kaas, waarbij o.a. vertegenwoordigers van de voedingsraad en van het C.D.K. aanwezig waren, hebben wij echter kun nen constateren, dat zij zeer hartig is en door degenen, die van belegen kaas houden, zeker op prijs gesteld zal wor den. Men bedenke voorts, dat het door de aanvoer van deze kaas mogelijk is het huidige rantsoen van 200 gr. te hand- haven. De prijs waarvoor de Argentijnse kaas mag worden verkocht, is dezelfde als die voor 40+ kaas. Men kan deze kaas beter raspen dan snijden. Ook is de kaas door haar pit- tige smaak bijzonder geschikt om in een boterhamsmeersel of in een vlees- of visloze warme maaltijd verwerkt te worden. Boterhamsmeersel van Argentijnse kaas 2 dl. melk en of water, 12 gr. bloem, (nootmuskaatsurrogaat), geraspte Ar gentijnse kaas naar smaak, tenminste aû gram. De melk aan de kook brengen en bin- den met de aangemengde bloem. Het sausje doorkoken en op smaak afmaken met (zout, nootmuskaatsurrogaat en) geraspte kaas. Naar verkiezing kan men boter toevoegen. De boterham behoeft dan niet gesmeerd te worden. Stampot met Argentijnse kaas. 2 kg. aardappelen, 500 gr. andijvie, 100 200 gr. in blokjes gesneden Ar gentijnse kaas, melk, boter, margarine of vet, zout, nootmuskaatsurrogaat. De aardappelen schoonboenen, opzet- ten met weinig kokend water en zout en in een gesloten pan gaar koken. kook- tijd 25 minuten. De andijvie wassen en zeer fijn snijden, melk, in blokjes ge sneden kaas, andijvie en boter, marga rine en vet toevoegen en de aardappelen zo kort mogelijk fijnstampen. Aile be- standdelen dooreenmengen. Naar smaak nootmuskaatsurrogaat toevoegen en het gerecht direct opdienen.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 2