w SCHIPHOL LadyL Het Débat wordt voortgezet Nederlands Wereldluchthaven Waar het Leven Bruist Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Buitenlands Overzicht Molotov contra Bevin. Botsing van Russische en Amerikaanse belangen in China. Uit de ERELBPERS pe jeep, ktt.l&M» SStS Wie wordt ETCHFORD D 74ste Jaargang ZATERDAG 17 NOVEMBER 1945 OOST No. 60 ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES 12 et. p. mm. Zogen. „Kleintjes", minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) Het débat over de buitenlandse po- litiek der drie grote landen, Rusland, Amerikn en Engeland, wordt voortge zet. Nu heeft Molotof weer gesproken naar aanleiding van de herdenking der Russische revolutie. Stalin sehijnt ziek te zijn, want het is voor het eerst, dat hij niet in Moskou aanwezig was. Molo tov heeft zich beklaagd, dat het ge- heim van de atoombom onthouden werd aan de Russen, dat deze niet konden deelnemen aan het bestuur van Japan, dat er met een West-Europees blok werd gedreigd, hetwelk tegen Rusland zou zijn gericht en dat noch in Japan, noch in Duitsland het fascisme geheel was uitgeroeid. Vrijwel fegelijk heeft de Engelse minister Bevin in het Lager- huis zich vrjj scherp uitgelaten over de Russische politiek. Hij zeide, dat Enge land niets zou ondernemen tegen Rus land in Oost-Europa, dat aan aile Rus sische eisen was voldaan, en dat Rus land desondanks telkens weer met nieu- we verlangens kwam, bijvoorbeeld om stellingen in de Middellandse Zee te be- zitten in de vroegere Italiaanse Kolo- niën. Waarom bedreigde het de vitale Britse verbindingen Churchill deed er nog een schepje op, en wilde in geen ge- val het atoom-geheim aan Rusland uit- leveren, omdat de Russen hun geheimen ook niet openbaren. Het is duidelijk, dat men er zo niet komt, en dat een nieuwe oorlog dan wel het gevolg zou moeten zijn. Daarom is het verheugend, dat minister-president Attlee, die Tru- man bezoekt, geneigd sehijnt, Rusland te kennen in de atoombdm-productie, op voorwaarde dat de Russen precies uit- eenzetten, wat zij nog wensen voor hun beveiliging, en dat men van beide kan- ten open kaart speelt. Zo zouden nieu we besprekingen weer op gang komen. Nog steeds confllcten. Nodig zou een nieuwe overeenkomst wel zijn, want op allerlei terreinen ligt nog de conflict-stof opgehoopt. In Roe- menië wenst de koning een regering, die erkend zou kunnen worden door Amerika en Engeland, maar Groza, die door Rusland wordt gesteund, wil niet aftreden. Toen een duizendkoppige me- nigte demonstreerde voor den koning tijdens diens verjaardag, is zij uiteen- gejaagd, waarbij veel doden en gewon- den zijn gevallen. De koning weigert, met zijn eigen regering te onderhande- len. In Boelgarije zal de oppositie de uitbarstingen is duister, maar onterre- denheid en plunderzucht liggen er aan ten grondslag. Bovendien dè vrees, dat Joodse kolonisatie de Arablsche wereld zal splijten, een staat in een staat zal vormen ten gunste van Engeland en Amerika, die zulke grote strategische en olie-belangen hebben in deze gebie- den. Het Verre Oosten. De strijd in Frans Indo-China woedt nog steeds voort, en in Saigon zijn de Fransen nog immer belegerd, hoewel zij elders in dit gebied vaste voet hebben gekregen, Ook in China blijft de toe- stand hachelijk nu de revolutionnairen, die men „communisten" noemt al zijn zij voornamelijk vertegenwoordigers der kleine boeren, veld winnen en met de buitgemaakte Japanse wapens steeds verder doordringen, vooral in het Noor- den, waar zij kennelijk Binnen-Mongo- lië en Mantsjoerije willen bezetten. Het laatste land is nog bezet door de Rus sen, die het volgens verdrag moeten overdragen aan de regeringstroepen maar die schijnen weg te trekken, en plaats te ruimen voor de communisten. Daar de Amerikanen met schepen en vliegtuigen voortgaan de regeringstroe pen te vervoeren, is ook hier helaas sprake van een Russisch-Amerikaanse tegenstelling van belangen. De strijd in Indonésie. De strijd in Nederlands-Indië heeft een tpagisch karakter gekregen, door- dat de Engelsen in Soerabaia besloten hebben, de stad te zuiveren van gewa- pende extremisten, nadat generaal Mal- laby daar in duistere omstandigheden was gedood. Niet alleen dat nu modem geschut wordt gebruikt en dat vlieg tuigen bommen werpen, zodat de haat van beide kanten zal toenemen, maar ook de politieke onderhandelingen tus- sen Nederlanders en nationalisten zijn op het dode punt gekomen. Dat de En gelsen geheel Java op deze wijze zuTïen veroveren is niet aannemelijk. Zouden de Nederlanders het moeten doen, omdat er geen accoord gesloten zou worden, dan zou ons 'n soort Atjeh-oorlog wach- ten tegen fanatieke massa's met vrij moderne wapens, en niemand zal zich ontveinzen, dat zulks voor de toekomst zeer betreurenswaardig zou zijn, afge- zien van het feit, dat de rust moeilijk zou terugkeren onder dit grote volk van veertig vijftig millioen. Men mag dan ook hopen, dat de nationalistische leiders er in slagen de extremisten te bedwingen en een overeenkomst sluiten, die beide partijen kunnen aanvaarden. Herhaaldelijk is van Indonesische zijdô erkend, dat men Nederlandse hulp in de cultures, de techniek, de handel en scheepvaart op prjjs zou stellen, om dat men weet, zonder buitenlandse hulp niet in staat te zijn, Indië te beheren. Op die basis moet dus een regeling ge- troffen kunnen worden. Ook van Neder landse zijde is immers in beginsel ver- klaard, dat de koloniale verhouding is geliquideerd en dat gelijkberechtigdheid is erkend in de toekomstige verhouding tussen Nederland en Indië. Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres- Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 Schiphol van voor de oorlog: Neder lands wereldluchthaven, waar tientallen vogels van diverse pluimage per dag neerstreken, vogels uit Engeland, Frankrijk, Duitsland, Skandinavië Zwitserland, Italië, het Amsterdamse vliegveld, met zijn bedrijvigheid en ge- zellige drukte. Buiten het bedrijf van de K.L.M. waren op Schiphol ook geves- tigd een onderafdeling van de Nederl. Vliegtuigenfabriek „Fokker", een groep jachtvliegtuigen van de Luehtvaart af- deling en de Vliegschool van de N.L.S. Het vliegveld, dat de meest moderne uitrusting had, ook voor blinde landin- - - gen, verheugde zich in een zeer grote verkiezingen boycotten. In Joego-Slavië publieke belangstelling. In de zomer- heeft zjj dit reeds' gedaan, met het re- maanden trokken steeds duizenden naar sultaat dat Tito een reusachtige over- Schiphol, dat ten Z.W. van de hoofd winning heeft behaald. Toch is men stad ligt aan de rand van de Haarlem- overtuigd, dati Tito tnderdaad de natie mermeerpolder, om daar enige uren te achter zich heeft, wat niet gezegd kan genieten van het boeiende schouwspei wordën van de\ beide -eerstgenoemde re- der landende en startende vliegtuigen, geringen. Zien\wij verder in West- en de vrolijk drukke sfeer, die op het vliegveld heerste. Dit was de reden dat naast de hangars, werkplaatsen, ver- keerstoren, kantoren en technische ge- bouwen, een groot restaurant is verre- zen, met een hoogliggend terras, van- waar men een prachtig uitzicht had over het gehele lerrein. Schiphol heeft een zware toi aan de oorlog moeten betalen. Reeds in de nacht van 9 op 10 Mei 1940 verschenen honderden bommenwerpers boven het vliegveld en lieten hun explosieve ladin- gen daar vallen. In de bezettingstijd werd het herhaaldeltjk aangevallen door geallieerde bommenwerpers. De gebou- wen werden vernietigd, het veld door- ploegd door vele bomtrechters, de uit rusting en outillage, die millioenen ge- kost had ging verloren. Maar het Amsterdamse vliegveld wordt in zijn oude glorie hersteld. Het is aangewezen als de wereldluchthaven voor Nederland, als beginpunt der her- stelde Indië-lijn, en van de transoceani- sche diensten naar West-Indië en naar New York, welke, naar men verwacht, binnen afzienbare tijd zullen worden ge- opend. Schiphol groeit gestaag. Dagelijks groeit het aantal komende en gaande luchtreizigers van en naar vrijwel ajle landen van Europa. Ongeveer 2000 ar- beiders zijn bezig aan herstel en bouw die zichtbare vorderingen maken. De opruimingswerkzaamheden zijn voltooid. Aan de bouw van de gebouwen, die ten dele op de oude fundamenten zullen worden opgetrokken wordt gewerkt. De inrijhoogte van de hangars komt 9 m. boven de vroeger gebruikelijke te lig gen. Het tijdelijke ontvangstloodsje, dat veel te klein is, wordt met twee barak- Europa, dan ontdekken wij, dat de Rus sen wel internationalisatie willen van het Ruhr-gebied, doch alleen indien zij zelf daaraan kunnen deelnemen. Dat is onredelijk, omdat zij geen enkele Anglo- Amerikaanse deelneming dulden bij het exploiteren van Oost-Europa, en uit Polen steenkool halen, uit Roemenië en Oostenrijk olie, overal graan en vlees, zonder met gemeenschappelijke herstel- vorderingen rekening te houden. Een lichtpunt is hier, dat tenminste de Hongaarse regering, evenals de Oosten- rijkse, door allen zal worden erkend. Bij de verkiezingen kreeg de kleine-boeren- partij 58 der stemmen, de socialisten 22 en de communisten slechts 14. Het Nabye Oosten. Veel aandacht gaat ook weer het Nabije Oosten vragen. Het Russisch- Turkse verdrag is afgelopen en niet vernieuwd. De Russen eisen vloot- en luchtbases aan de Dardanellen en af- stand door Turkije van enige Armeni- sche provincies. In Noord-Perzië, dat de Russen bezet houden, hebben zij hun troepenmacht versterkt en begunstigen zij een beweging, die zich van Perzië wil afscheiden om zich bij de Russische Sovjet-Republiek Azerbeidsjan te voe- gen. Daarbij komt, dat de over drie lan den verspreide Koerden in opstand zijn gekomen en in Turkije, Perzië en Iran veel onrust verwekken. Tenslotte is daar het verschijnsel van het toenemende anti-semitisme in de Arabische wereld (en trouwens niet alleen daar, ook in Noord- en Zuid- Amerika wint het veld). Na de relletjes in Cairo zijn nu twee honderd Joden ge dood in Tripolis. De oorzaak van zulke ken uitgebreid, en intussen wordt ook al begonnen aan de bouw van een semi permanent stationsgebouw, dat volgens de plannen 220 meter lang zal worden, en geheel opgetrokken uit béton. Van veel meer belang dan de gebou wen zijn echter de startbanen. Aan het herstel van deze banen, waarvan een lengte van 5 km. niet meer intact was, wordt hard gewerkt, evenals aan het eronder liggende rioleringsysteem. Ver- moedelijk komt dit reeds in de loop van de komende week gereed. De mistbaan wordt belangrijk verlengd, n.l. van 1100 Er zal meer verbolgenheid bestaan over de Amerikaanse aanmatiging van wijsheid en deugd dan geloof, dat de V. S. in staat zullen zijn deze kwa- liteiten in practijk te brengen. (New York Herald Tribune) ,,De eerste in oorlog en de eerste in vrede" is een etiket waarvan men de Canadese soldaat kan voorzien. (Maple Leaf) Wij hopen, dat er spoedig tekenen zijn, dat men de wereldproblemen weer gemeenschappelijk oplost. (Daily Herald) Men moet wantrouwen voorkomen door grote uitvindingen met aile volken te delen. (News Chronicle) De uitweg uit het moeras der wan- hoop leidt langs twee .wegen. De oplos- sing van economische vraagstukken en de gebruikmaking der Organisatie der Verenigde Volkeren. (Daily Telegraph) Laat ons nu overgaan van woorden in daden. Molotov was openhartig in zijn rede over de buitenlandse politiek, en ook Bevin was opénhartig. Laat ons nu van het podium afstappen en terug keren naar de ronde tafel. (Daily Herald) Een rechtvaardige oplossing van het Joodse vraagstuk is van het grootste belang, niet alleen voor Engeland, maar voor de gehele wereld. (Daily Telegraph) Zou de stem van een gesneuvelde sol daat, begraven ergens aan een rivier- oever, ons herinneren aan de dingen waarvoor hij stierf? Aan de toekomst- problemen, die de Canadezen moeten oplossen aan een land, dat groot is en een verborgen grootheid heeft, die weinig van ons kunnen beseffen. (Maple Leaf) Indien de roep van Attlee in het Ame rikaanse Congres weerklank zal vinden in de harten der volkeren zal zij nog lang in de historié bekend blijven. (Daily Herald) In de Palestijnse kwestie zijn twee belangrijke punten: onze samenwerking met Amerika en het feit, dat de Pale- stjjnse kwestie is verbonden met het Joodse probleem in de gehele wereld. En er zijn veel Joden op de wereld, die geen Zionisten zijn, maar naar hun ge- boorteland willen terugkeren. (Daily Telegraph) Wij hopen, dat onze Oostelijke bond- genoten niet zo onredelijk zijn ons de toevoeging van Ruhrgebied en Rijnland aan West Europa te misgunnen, indien m. voor de oorlog: tôt 2150 m j - - militarisme onmogelijk maakt. zal ook op het vliegveld worden inge- zet, en zal dienen voor het verplaatsen van de verkeersbeambten. De snelle herstelwerkzaamheden aan Schiphol houden vermoedelijk verband met de wens Nederland zo spoedig mo gelijk weer in te schakelen" in het we- reldluchtverkeer. „Nu reeds moeten wij een zekere positie gaan innemen, stre- ven naar uitbreiding van het Nederl. luchtverkeer en verder bedenken, dat een verbinding NederlandNew York een levenslijn is", heeft de heer Ples- man, directeur der K.L.M. onlangs ge zegd. r zijn echter talrijke moeilijkheden. In de eerste plaats is er een tekort aan vliegtuigen. Het aantal machines, dat wij na de oorlog bezaten was gering, en in Amerika kon men slechts een be- trekkelijk klein aantal kopen. En zelfs wanneer wij wel vliegtuigen genoeg konden krijgen, dan nog zouden wij niet voldoende bemanningen hebben. Wel is men reeds met de opleiding van personeel voor de nieuwe types begon nen, maar om thans reeds een zo uit- febreid mogelijk net te exploiteren is et nodig buitenlanders aan te stellen. Vermoedelijk zullen Amerikaanse en Engelse piloten hun intrede doen in de Nederl. burgerluchtvaart. Ten slotte zijn er ook financiële moei- lijkheden. Met de aankoop van materieel en viegvelduitrustingen, en het herstel der luchthavens zijn enorme bedragen gemoeid. Maar ondanks aile moeiltjkhe- den zal Nederland, volgens den heer Plesman, zijn plaats in het internati onale en transcontinentale luchtverkeer gaan innemen. Er moet hard gewerkt worden om de achterstand, die in vele opzichten is ontstaan, in te halen, en de plannen te doen slagen. En dat die plannen van grote omvang zijn moge blijken uit het feit, dat de K.L.M. haar personeel, dat voor de oorlog 1600 man bedreeg, eind 1946 tôt 4500 personen zal hebben opgevoerd. (New Statesman and Nation) HET HOUDEN VAN VARKENS. Daar de vleesvoorziening voor de oorlog voor ongeveer tweederde deel gedekt werd door varkensvlees is het van belang, dat thans wéer zoveel mo gelijk varkens voor binnenlandse con- sumptie gemest worden, daarom is het aantal varkens, dat voor huisslachting mag worden bestemd, beperkt, slechts hoofdberoep HET LANDBOUWBEDRIJF IN DE NAASTE TOEKOMST. De technische, economische en sociale problemen in het landbouwbedrijf zijn thans zo veelomvattend en belangrijk, dat zij slechts door gemeenschappelijke inspanning van aile krachten kunnen worden opgelost, aldus ir. H. T. Tjalle- ma, inspecteur van de landbcaiw in een door hem gehouden causerie. Door oorlogsgeweld, inundatie en weg- voering van mensen, vee en werktuigen. is een ontzaggelijke schade aangericht, Door het gebrek aan kunstmeststoffen is de bodemreserve vrijwel geheel op- geteerd, tekort aan werkkrachten en en werktuigen veroorzaakten moeilijk- heden bij de verpleging der gewassen, waardoor de onkruidgroei belangrijk is toegenomen. Gebouwen, werktuigen en gereedschappen konden door schaarste aan materialen niet worden vernieuwd, hersteld of onderhouden. Over het ge heel is ons landbouwbedrijf op technisch gebied sterk achteruit gegaan. Een extensieve cultuur zou ontvolking van het platteland betekenen, terwijl nu reeds duizenden jonge boeren niet aan een bedrijf kunnen komen. Het percen- tage granen, dat geteeld wordt, is een maat voor de intensiteit van de cultuur op het bouwland, daar granen onze meest extensieve bouwlandgewassen zijn. Het percentage, dat tijdens de be- zettingsjaren 56 bedroeg moet nog ver der dalen. De tendenz om bouwland voor blij vend grasland in te zaaien dient te wor den geremd, daar men ook uitgeboerde stukken en sterk met onkruid bezette percelen wil inzaaien. Dit betekent slechts vermorsing van het dure zaai- zaad, terwijl men door de onvermijdelij- ke slechte kwaliteit van het bestand, de productie niet hoog kan opvoeren. Men moet niet te vlug het besluit nemen van bouwland grasland te maken. In de naaste toekomst zal men ho- gere lonen voor de landarbeiders, ge- paard aan kortere arbeidsuren kunnen en moeten verwachten. Het moeilijke vraagstuk van verbetering van de werkmethoden zal met kracht ter hand worden genomen. Betere scholing en ontwikkeling van de landarbeiders is eveneens van grote betekenis. De rationele voortbrenging is en blijft van het allergrootste belang. In dit op- zicht kunnen onze boeren de vergelij- king doorstaan met collega's uit welk land ter wereld ook. Gezien het feit, dat OFFICIëLE BONNENLIJST 11 tôt en met 24 November 1945. Bonkaarten KA, KB, KC512. 155 250 gram grutterswaren 156 200 gram zout 157 250 gram jam 158 250 gram peulvruchten 159 100 gram vermicelli, puddingpoeder, enz. 160 210 gram ontbijtkoek 1°1 100 gram gedr. zuidvruchten 16J 150 gram vlees 163,164 2 kg. aardappelen B 15 1 kg. aardappelen A 16 2 liter melk B 16, C 16 3Y2 liter melk Bonkaarten KD, KE 512. 250 250 gram grutterswaren 251 200 gram zout 252 250 gram; jam 253 100 gram vermicelli, OKpuddingpoeder, enz. 254 210 gram ontbijtkoek 255 100 gr. gedr. zuidvruchten 2u6 150 gram vlees 257 1 kg. aardappelen 258 6 liter melk Algemeen Distributienieuws. Cacao. De geldigheidsduur van de voor 100 gram cacao aangewezen bon 747 der bonkaart 511 is verlengd tôt en met 24 November a.s. De rantsoenbonnen met opdruk „een rantsoen Artikel A" (zeep) „een rantsoen Artikel C" (zout) ,,een rantsoen Artikel D"' (fruit) ,,een rantsoen Artikel F" (beschuit) en ,,een rantsoen Artikel G" (zuidvruch ten) zijn ook na 10 Nov. geldig gebleven overal het technische peil is omhoog ge gaan, mag men niet vergeten, dat het bij ons is gezakt. Van veel belang is, dat btj de werk- verdeling op aile bedrijven zo systema- tisch mogelijk wordt gewerkt, het op- maken van bouw-, voeder- en bemes- tingsplannen, verdient meer dan tôt nu toe de belangstelling. Het landbouwonderwijs en de land- bouwvoorlichting, tezamen met het landbouwkundig onderzoek kunnen een intensieve bodemcultuur en een even- tuele export van kwalitatief zeer goede producten bevorderen. Gezamenlijk stre- ven naar een krachtige en gezonde landbouwgemeenschap zal slechts mo gelijk zijn, indien dit de tegenstellingen weet te overbruggen en sterker is dan deze. In een drietal artikelen willen wij iets vertellen over het uitgaande leven, en daarin willen wij naast elkaar stellen het uitgaande leven in drie plaatsen: Parijs, Amsterdam en Hoogezand—Sap pemeer. Enige tijd geleden hebben wij onze correspondenten in Parijs en in de hoofdstad opdracht gegeven ens over dit onderwerp het een en ander te schrijven, en plaatsen hierbij het arti kel van onzen correspondent te Parijs. Parijs, November 1945. De metropolis van het eens zo mach- tige Frankrijk, de lichtstad, het cen- trum van de Franse cultuur, die toon- aangevend was in Europa, het is niet een stad, die imponeert door haar bezit aan historische waarden, zoals vele reis- gidsen vermelden. Se promener tra- zij, wier hoofdberoep in de land- en tuinbouw valt alsmede zij, die voor i vers le vieux Paris, c'est se promener 1940 gewoon waren een varken voor travers les siècles Wande'en door het eigen gebruik te mesten, ook al waren zij niet direct verbonden aan een land- of tuinbouwbedrijf zullen gedurende het winterseizoen varkens voor eigen gebruik mogen slachten. Aile overige personen kunnen wel var kens mesten, doch dienen deze varkens op het gestelde gewicht van tenminste 95 kg. af te leveren. Voor deze varkens moet een contract worden afgesloten. Fokvarkens mogen alleen gehouden worden, indien hiervoor een vergunning is afgegeven. Gelet op het belang om zoveel moge lijk varkensvlees in algemene distribu ée te brengen, zal het niet toegestaan zijn om zonder vergunning toch varkens voor eigen gebruik aan te houden. Dit zou immers tegenover aile overige bur- gers een onbillijke bevoorrechting zijn. Derhalve zal zowel op het houden van varkens als op het verhandelen ervan het nodige toezicht worden uitgeoefend, opdat met de thans nog betrekkelïjk kleine varkensstapel toch nog zoveel mogelijk varkensvlees geproduceerd kan worden. Verwacht mag worden, dat onze var kensstapel in de loop van het volgend jaar door de inmiddels plaats gehad hebbende verruiming van de fokzeug- stapel belangrijk zal zijn toegenomen, waardoor ook meer varkensvlees in dis tribuée zal kunnen komen. oude Parijs is wandelen door de eeuwen) zegt de Parijzenaar, maar dat is niet juist. De sfeer van rust, die om het ver- leden dient te liggen wordt uiteen ge- reten door het lawaai van het moderne stadsverkeer, en daardoor is de stem der historié niet meer in staat tôt den toerist te spreken.En toch trekt de licht stad, met magische kracht, jaarlijks duizenden tôt zich, die elders zocTlten, wat zij niet konden vinden: het boule- vardleven, het nachtleven. Wie Parijs bezoekt, bezichtigt de Arc de Triomph, de Notre Dame, de Tuile- rieën, het Luxembourg, de Bastille, en al de andere bezienswaardigheden vloer. Verschil in rang en stand is weg- gevaagd; de dame uit de betere stand" walst met de arbeidersjongen. Kellners lopen heen en weer. Voor de oorlog werd er veel gedronken, en de Franse wijnen zijn somtijds koppig. In een apachen kroegje trekt een onguur typa aan een harmonica. Valse klanken mengen z ch met het geroezemoes, dat de met een dikke tabaksrook gevulde îuimte v.ult. Op de grote Boulevards, waar een door elkaar krioelende verkeersstroom langs sliert, heerst een gezellige drukte. De lantaarns, winkellichten en neonre- clames brengen er een sfeer, die men alleen in Parijs kan vinden, en die het de naam „Lichtstad" (La Ville Lumière) gegeven hebben. De café's en terrassen zitten vol, want het degelijke Hollandse gezinsleven is den Fransman onbekend. Als hij 's avonds klaar is met zijn werk wacht hem geen gezellig tehuis. Dan gaat hij dineren in het een of ander res taurant, pikt een bioscoopje, gaat na afloop nog een uurtje naar een dancing en stapt dan in het bed, waar hij een uur of acht later weer uitstapt, om, na een paar lekker eruitziende, maar har- de en onsmakelijke broodjes gegeten te hebben, naar zijn werk te gaan. In het naoorlogse Parijs is wel wat veranderd. De zwerm vreemdelingen die er telken jare neerstreek is niet geke- men. Maar het uitgaande leven gaat door; de Amerikaanse militair vervangt den tourist. De prijzen in de restaurants zijn met sprongen omhoog gegaan, en die in de gewonen reisgidsen vermeld hebbenvelgn gedwongen "hun'"maaltjë Zlin. Als hll w uifo-aan Viooff t.Sr i? V. IIICldlLJe zijn. Als hij wil uitgaan heeft hij de keuze tussen de Opéra, de Folies Ber gère,, het café de la Paix, en de vele andere schouwburgen, bioscopen en café's. Maar er is nog een mogelijkheid om uit te gaan: een tocht door het „Pa- ris de la nuit", het Parijs bij nacht, buurten als Montmartre en Montpar nasse, waar de avond eerst eindigt als de nieuwe dag zich met vaal licht aan- kondigt. Maar zulk een tocht is niet zonder gevaar. Er zijn apachen kroegeij, die men niet verlaat, alvorens men grondig is uitgeschud. In het Parijse nachtleven heerst het rythme van de jazz. In de stampvolle café's zweven de paren over de dans- door CHARLES GARVICE HOOFDSTUK I. De verkvvister. „Papa, komt ze nu nog al niet? Hebt u ôdit 'n station gezien, waar de trei- nen zô voortdurend met vertraging binnenkomen als hier bij ons? 't Is een schandaalWaar bljjft ze nu, hé? Wat kan er gebeurd zijn, denkt u? Zouden de paarden 't hebben afgelegd, of zou 't alleen maar aan die miserabele trein lig gen, die voor deze spéciale gelegenheid nog 'n beetje later aankomt dan ge- woonlijk Carrie Dalton keerde zich af van het open raam, met 'n opgewonden, onge- duldig gezichtje en verontwaardigd- vragende ogen. Het was nog 't gezichtje van een kind van een héél jong meisje. Carrie was juist zestien jaar. Papa was een man op leeftijd, plomp en gedrongen van bouw en met een log, rood gezicht. Hij zag er zoo prozaisch en alledaags uit als een ietwat nekrompen zakenman er bij mogelijkheid maar kân uitzien. ,,Hè? Wat?" zei hij, met zijn ogen knipperend en onbehagelijk verschui- vend in de gemakkelijke armstoel, waar hij een verkwikkend, maar allesbehaîve geruisloos tukje had gedaan. ,,Wat zei je, Carrie? Ik... eh... ik geloof, dat ik daar juist zowat aan 't indoezelen was." ,,Papa, u hebt de laatste vjjf kwar- tier gesnurkt als een houtzagerij. Ik zei dat die misselijke ik bedoel verve- lede trein weer later is dan ooit. 't Is half negen, en May had om vqf vôôr achteen hier kunnen zqn. 't Is een schan daal gewoonweg een schandaal!" De heer Dalton kwam langzaam overeind, haalde zijn horloge te voor- schijn en vergeleek het met een enorm bronzen wangedrocht, dat als een graf- tempel van suikerbakkerswerk midden thuis te gebruiken. Goede wijn is nog wel te krijgen, maar tegen fantastische prijzen, zodat de gewone man zich de luxe van een glas goede wijn niet kan permitteren. Er zijn enkele eetgelegen- heden, waar men tegen matige prijs een maaltijd kan kopen, maar daar staat gedurende etenstijd een rij wachtenden. Maar de charmante Française is on- veranderd. Haar kleren mogen dan wat minder flatteus zijn dan voor 1940, maar parfums gebruikt zij nog rijkelijk, ook al zijn de prijzen van dit artikel zeer hoog. Voor alleen zijnde heren blijft het gevaarlijk 's nachts door Parijs te kuieren, want de Françaisetjes zijn ver- leidelijk en brutaal op de te wild gebeeldhouwde schoor- steenmantel troonde. ,,Hm! die klok hier is vijf minuten achter. Ik'mocht lijden, dat James of Joseph, of een van allen er een beetje beter naar omkeek. Vanadag of morgen mist iemand de trein nog. May is laat, niet? Zeg, het tocht hier ergens op de gruwelijkste manier. Maak de deur eens dicht, Carrie, dan ben je een beste meid." Maar Carrie hoorde hem niet meer, ze had het geluid vân naderende wielen opgevangen en vloog de traf al af, terwijl haar lange gouden haren haar nafladderden als de staart van een komeet. Ze kwam de voordeur uitstuiven, juist toen een rijtuig, verblindend glanzend in al de glorie van splinternieuwe vernis en opzichtige livreien, de hoek om draaide en vôôrreed. Carrie vloog de stoeptreden af met vuurrood gezicht en glinsterende ogen. „0, May eindelrjk! Ben je daar heus!" ,,Ja kindlief wat er van me over is tenminste," antwoordde een heldere muzikale stem van tussen de satijnen kussens, en het volgend ogenblik stapte de langverwachte uit en sloot het opge wonden meisje in haar armen. „.0, May! Ik ben zo blij, zo dolbfij dat je komt; maar wat ben je laat! Is er iets gebeurd? En hoe vond je de équipage? En, o, May! wat ben je beel- dig-mooi geworden!" Ze brak plotseling af en deed e,en stap achteruit met bijna eerbiedige bewondering in haar blik. May Dalton want ze was Samuel Dalton's oudste dochter lachte, en bukte zich om het blanke, blozende ge zichtje te kussen. De heer Dalton ontving zijn dochter met een kalme. doch klinkende kus. ,,Hoe gaat 't, May, hoe gaat 't?" Je bent waarempel veertig minuten over tijd! Dat ligt aan die goederentrein; die zit altijd vlak véér je en krijgt 't dan af en toe op z'n heupen. Al gegeten? Nou, ik dacht wel, dat je nieï veel naar binnen zou krijgen, zo onderweg, daar om! heb ik in de eetzaal maar wat voor je laten klaarzetten. Werk dat nou maar eerst af, dan kunnen we daarna rustiger praten. Hoe heb je wel geze- ten m de équipage, hè?" dit met een fier lachje en een zelfvoldane blik door de drukke, opzichtige kamer. ,,Uitstekend," antwoordde May. „Is dat het rijtuig, dat u als sheriff moogt gebruiken, pap?" Mijnheer Dalton's ge- laat werd plotseling rood en de aderen op zijn voorhoofd begonnen onrustba- rend te zwellen. ,,Als sheriff!" bracht hij uit, met een vernietigende blik op May's argeloos gezichtje. ,,Wat bedoel ie in vredes- naam? 't Is mijn eigen privé-équipage, en als je vindt, dat ze te deftig is..." Intussen had Carrie de schuldige reeds tactvol uit de kamer geloodst, de brede, pompeuze trap op. ,,0, May! hoe kon je nu zoiets zeg- gen? En dat nog wel de eerste vijf minuten!" fluisterde ze verwijtend. ,,'t Spijt me vreselijk, kindlief, maar ik bedoelde ,er heus niets kwaads mee. Ik dacht werkelijk, dat 't het sheriff- rijtuig was; 't was zo glimmend en op- vallend, en er was een groot wapen op het portier, dat weet ik zeker of ik moet me al héél erg vergist hebben." ,,Nee, dat heb je goed gezien, maar maar dat is ons wapen, May." ,,0 ja," zei de oudere zuster gedach- teloos, terwijl ze rondkeek in de kleu- rige gang met de talloze schilderijen aan de muur en de zware bronzen in aile hoeken. „Toch Ik wist niet, dat we er een bezaten, sdhat." „Ik envenmin, vôôr we rijk werden ik bedoel, vôôrdat we hier kwamen wonen. Hier zijn Jouw kamers, May, en ik hoop erg, dat ze je zullen bevallen. Ik..." Maar ze werd onderbroken door een geamuseerde uitroep van haar zus ter, die, in de open deur staande, met grote ogen om zich heen keek. Ze beet op haar lippen om haar ondeugende glimlach te onderdrukken toen zei ze langzaam ,,Wat een mooie kamer! Maar... maar is ze niet een beetje erg deftig, kindlief?" Deftig?" vroeg Carrie aarzelend ,,Vind je dat?" Nu, het zijn in elk geval de deftigste van heel het huis, dat is waar." ,,Dat doet me plezier," zei May uit de grond van haar hart. ,,De mijne zijn vlak naast de jouwe. En laat me je nu eens helpen met uit- pakken, of misschien heb je liever mijn kamenier jouw kamenier, moest ik nu eigenlijk zeggen." „Voor geen geld! Dus er is al een ka menier ôôk, Carrie?" ,,Ja hoor. Zie je, May, ik heb er eigenlijk helemaal geen nodig, maar mevrouw Turner zei, dat we ons be- lachelijk zouden maken, als we er geen namen, en ze heeft er een voor ons op- gespoord. Een Frans meisje, heel ge- schikt. Ik zou haar nôg aardiger vinden, als ze niet zo veel praatte en niet zulke massa's poeder op haar gezicht deed." ,,En wie is ncvrouw Turner, als ik vragen mag?" Mevrouw Turner is de dame die in dat grote rode huis aan de stationsweg woont," legde Carrie uit. ,,Ze is weduwe en erg groots ik bedoel, wat we vroeger onder elkaar groots" noem- den en zij heeft ons zo'n beetje weg- wqs gemaakt, begrjjp je?" ,,Begrijpen doe ik nog steeds niet. Maai' je moet me er maar meer van vertellen als we beneden zijn. Zo, dus we zijn wegwijs gemaaat, Carrie, wat?" met een glimlach die een cynische grijns zou zijn geweest op een minder jong en m'ooi gezichtje. ,,'t Is me niet duidelijk maar dat doet er niet toe, je zult 't me dadelijk wel uitleggen. Ik sterf gewoon van nieuwsgierigneid om al het nieuws te horen." ,,En ik sterf van verlangen om het je te vertellen," zei Carrie; ,,maar ik moest nu maar vast naar beneden gaan. je hebt toch niet lang werk meer, wel? O, maar zeg, weet je de weg naar de eetzaal?" ,,Nee," zei May met een zacht glim- lachje. ,,Hangt er hier nergens een plattegrond van het huis of zoiets?" Carrie lachtte half-beschaamd. ,,Nee May, maar zô groot is het huis niet, heus niet. En je zult ons toch niet gaan uitlachen, de eerste dag dat ie thuis bent?" ,,Nee hoor snoes," zei May, terwijl ze naar de deur vloog en haar berouwvol kuste. ,,Ik zal niet om jullie lachen. Ik zal verrukt zijn over ailes, zelfs over de lakeien daar! Ga nu maar gauw hoor, over drie minuten ben ik bij je." Het duurde inderdaad niet veel lan ger, vôôr ze uit haar kamier kwam en de brede trap afdaalde. In haar reis- pakje had ze er al zeldzaam aantrek- kelijk uitgezien, maar nu, in haar avondjapon, was ze bepaald een schoon- heid. Het was niet gemakkelijk, haar bij een speciaal type in te delen; haar zui- ver besneden gezichtje wisselde voort durend van uitdrukking. Doch één eigenschap kon men er onmiddellijk van aflezen: ze had gevoel voor humor. En wie veel mensenkennis bezat, ontdekte nôg meer in de belijning van dat ex- pressief gelaat: haar ontembare fier- heid en haar diepe verachting voor al wat laag, onwaarachtig en vulgair was. Toen ze in de hall stond en om zich heen keek, naar de eiken lambrizering niet antiek maar zorgvuldig bewerkt om die schijn te wekken naar de familieportretten bij een antiquair fekocht en naar de wapenrustingen er ,,voorouders" afkomstig van het- zelfde adres naar de twee bedienden in schreeuwende livrei, die onder aan de trap stonden te wachten om haar naar de eetzaal te begeleiden, speelde er een onbedwingbaar spotlachje om haar lip pen, en vonkte een vreemde glans in haar ogen. Maar 't kwam bijna tôt uit- barsting, toen de eetzaal zelf in voile pracht en heerlijkheid voor haar lag: moderne betimmering, namaak-middel- eeuwse meubelen, massief-zilveren bor- den, vervaarlijke schilderijen en blik- semende candélabres; 't was werkelijk een ogenblik te veel voor het jonge meisje, dat zich het bekrompen villa'tje in Highbury herinnerde, met z'n kaal woonvertrek en z'n mooie kamer, met het poppeHge tuintje en het slordige hitje voor halve dagen. „Dat heb je nu eens vlug gtedaan!" zei Carrie, op haar toeschietend. Kijk, ik heb maar een kleine tafel laten dek- ken, en en ik dacht, dat je 't wel prettiger zoudt vinden als we alleen waren, dus zal ik je zelf maar bedienen of heb je misschien liever de knechts?" ,,Voor geen geld," zei May krachtig. Geef me het brood eens aan, en ga nu hier zitten, zodat ik je gezicht kan zien en begin en je hebt 't hart niet, dat je ook maar even adem schept, vôôr dat je me ailes hebt verteld en uitge- legd." Carrie steunde haar rond gezichtje in beide handen en staarde haar vragend aan. ,,Nee, ik weet niets, helemaal niets. Ik kreeg een briefje van papa, nee, eigenlijk maar een krabbeltje, geschre- ven op kantoor. Er stond in, dat hij, tengevolge van zekere veranderingen, van plan was, buiten te gaan wonen, en dat hij graag zou willen, dat ik weer thuis kwam, dat wil zeggen, wan neer ik er in toestemde, dat een zeker een zeker onderwerp voortaan on- aangeroerd zou blijven." Haar lippen trilden en haar ogen schoten vonken, terwijl ze sprak, en ze rukte een stuk van haar brood af met ongewone hef- tigheid. ,,Die brief van jou heb ik nooit gekregen. Die ligt bepaald nog op het postkantoor in Clapton dat zou daar heus de eerste keer niet zijn." ,,Dus dan weet je eigenlijk nog ner gens van?" ..Nergens. Twee jaar geleden ging ik van huis weg en je weet nu, waar om, Carrie omdat ik niet verdragen kon dat... Enfin. Ik liet jou en Papa achter in villa Boszicht in Highbury Papa als een klein handelaartje in verf- waren en jou als een mager, opgescho- tent kind. met verschoten katoenen jur- ken en afgetrapte laarzen. Ik kom te- rug en vind dit." (Wordt vervolgd.)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 3