DE TROONREDE NIEUWS De Geldzuivering geslaagd PJaatselijke Berichten Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Drukkerij t. k. kremer ^&i. Binnenlands Overzicht Gunstige resultaten beginnen zich hier en daar af te tekenen. Ter gelegenheid van de Opening der Staten Generaal heeft H.M. de Koningin gisteren de volgende rede uitgesproken. Uit de Raadszaal. Binnenland blokkering safes. 74ste Jaargang WOENSDAG 21 NOVEMBER 1945 ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES 12 et. p. mm. Zogen. ,,Kleintjes", minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) G00R No. 61 Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Noorderstr. 54. Sappemeer, Tel 213 In zijn onlangs heeft de minister van Financiën, Prof. Lieftinck verklaard tevreden te zijn over het verloop der sanering van ons betaalmiddel, en voegde hieraan toe, dat het herstel er niet door is ver- traagd, doch aan kracht heeft gewon- nen. Wanneer wij om ons heen kijken, dan bemerken wij, ook hier in deze ge- meente, dat er in enige dingen een ken tering is ingetreden. Onder de Duitse bezetting hadden wij ons aangewend zo weinig mogelijk te doen. Door de mees- te Nederlanders werd gelanterfant, ter- wijl een groot deel van de onderduikers tôt volkomen werkeloosheid gedoemd was. Na de bevrijding schreeuwde ons ernstig geteisterde land om arbeid.Maar een deel van ons volk had zich zo zeer aan het niets doen gewend, dat het niet meer zwoegen kon. Een ander deel, en dat is veel erger, wilde niet. Het had de zakken nog vol papiergeld, en vroeg zich af: waarom moet ik m'n handen vuil maken, terwijl ik nog genoeg geld heb om lange tijd te kunnen leven. Het getuigde niet van waarachtige Vader- landsliefde, met de handen in de zak ken langs de straat te slenteren terwijl slechts één ding ons land uit de chaos waarin de Duitsers het hadden achter gelaten kon slepen, en dat was arbeid. Er is in de bezettingstijd veel geld ver- diend, en er waren weinig mogelijkhe- den het uit te geven, bovendien waren velen welgesteld geworden door de zwarte handel. De geldzuivering heeft daarin verandering gebracht. Plotseling waren wij allen even rijk, of liever ge- zegd: even arm. Het bij stapeltjes ver- diende papiergeld was waardeloos ge worden, en er bleef slechts één middel om in het levensonderhoud te voorzien, dat was arbeid. Door de geldsanering is de arbeidsschuwheid, die de produc- tie en daarmede de opbouw zo aanmer- kelijk vertraagde, afgenomen. Het feit, dat de winkeluitstallingen weer voiler worden, en niet slechts met ledige ver- pakking, heeft de ambitie in de arbeid weer doen toenemen. Ook in het amusementsleven is een gevolg van de zuivering waar te nemen. V66r de maatregelen van Prof. Lief tinck scheen het alsof iedere vermake- lijkheid magische kracht had, en het merkwaardigste was, dat de duurste plaatsen het eerst bezet waren. Men smeet met het geld. Dat is voorbij. Men is weer zuinig geworden, er wordt weer gespaard om het een of ander te kun nen kopen. En dat is ook van betekenis voor het toneel en muziekleven zelf. De wetenschap, dat slechts het beste van het beste voile zalen zal kunnen trekken is een prikkel voor acteurs en m,usici hun beste krachten te geven, en alleen dat kan het kunstleven naar een hoger peil brengen. Onze deviezenpositie. De zuivering van ons betaalmiddel heeft echter niet met zich mede ge bracht een normaal worden van onze deviezenpositie; ons bezit aan buiten- landse valuta blijft gering. En het is juist buitenlandse valuta, die wij nodig hebben om datgene wat ons volk nodig heeft, en dat wij momenteel niet zelf in voldoende mate kunnen produceren, in het buitenland te kunnen korien. Het is daarom verheugend, dat de Nederlandse fondsen in Amerika, die 1.619.000.000 dollar bedragen, worden ..ontdooit". Van dit bedrag staat 210.000.000 onmiddel- lijk te onzer beschikking. Toen de Duitsers ons land bezetten, besloot Amerika de Nederlandse fondsen in dat land te blokkeren, opdat de Duitsers hiervan niet zouden kunnen profiteren. Thans plukken wij hiervan de vruchten. Toch is dit bedrag betrekkelijk klein in verhouding tôt wat wij nodig hebben. Er moeten enorme aankopen in het buitenland gedaan worden, en om die te kunnen financieren, zouden leningen in het buitenland kunnen worden gesloten. Maar laat ons niet vergeten, dat lenin gen moeten worden terugbetaald, en dat bovendien rente moet worden vol- daan. Kan de belastingschroef in ons land nog zwaarder worden aange- draait? Het ware wenselijker, dat te- genover de import een export komt te staan. Wij moeten momenteel exporte- ren om tôt een gezonde economische si- tuatie te komen. Het is daarom van be- lang, dat met Tsjecho Slovakije een handelsovereenkomst is gesloten. Ver- der worden de z.g. „Oslo Staten" tel- kens weer bij ons handelsverkeer be- trokken, en daarbij vragen wij niet al leen maar wij bieden ook wat aan, al is gehouden radiorede het gebodene minder dan het gevraag- de en het handelsverkeer nog bilateraal. Met Noorwegen zijn handelsafspraken gemaakt, met Zweden zal weldra een overeenkomst worden, gçsloten. België zal ons glas en kalk leveren, terwijl wij cokes naar onze Zuiderburen zullen zenden. Import van bouwmaterialen. Zoals ook uit de overeenkomst met België blijkt neemt bij de invoer de im port van bouwmaterialen een voorname plaats in. In ons land zijn immers nog velen, die in woningen moeten leven, die te onvoldoende tegen regen, wind en koude beschut zijn om de winter te kun nen ingaan. De bouwmateriaal vervaar- digende industrie in het Zuiden van ons land zit met grote moeilijkheden. Vele van de fabrieken zijn licht of ernstiger beschadigd en kunnen daarom niet wer- ken. Er zijn geen bouwmaterialen om die bouwmaterialen producerende be drijven snel genoeg'te herstellen. Zo is een impasse ontstaan, waar men rncei- lijk uit kan komen. Teneinde tôt een oplossing te komen is dezer dagen een ailes overkoepelende organisatie opge- richt, die hier in gunstige zin regulerend kan optreden. ZUIDBROEK. De aangekondigde in- stallatie van den heer L. Steenhuis als burgemeester van deze gemeente heeft Vrijdag j.l. om 14.30 uur plaats gehad ten gemeentehuize. Aanwezig waren o.m. de raadsleden, wethoud'ers, burge- meesters van omliggende gemeenten o.a. de heer Boer van Sappemeer, de Gemeente-secretaris Antomues, en een aantal persoonlijke vrienden van den hr. Steenhuis. De installatie had plaats door den oudsten wethouder, den heer L. Smid. Na hem voerde namens het ge- meente-personeel de secretaris net woord. Er werd gewezen op het verschil tussen deze benoeming en die van den N.S.B.-burgemeester. Dit is de rechte man op de rechte plaats, want als inge- zetene is hij op de hoogte van de plaat- selijke toestanden. Vervolgens werd de heer Steenhuis toegesproken door het hoofd der Chris- telijke School, alsmede door zijn per soonlijke vrienden, waaronder zich de heer Boer, leider der distributiedienst, bevond. De nieuwe burgemeester, het woord nemend, dankte allen, die aan zijn be noeming hadden medegewerkt, en be- loofde de gemeentebelangen naar zijn beste weten te zullen behartigen. Hy zou een open oor hebben voor ieder, on- geacht geloof of politieke overtuiging. SAPPEMEER. Door de politie zijn I aangehouden en in arrest gesteld de ar- beiders B. te Hoogezand en H. te Sap pemeer. Zij worden beschuldigd van in- braak en diefstal van een partij papier. De gestolen goederen zijn in beslag ge- nomen. Het gebeurde nu eens niet in Amerika, maar in de Parkstraat te Sap pemeer. Het was Zaterdagavond, en Moeder de vrouw was bezig de laatste voorbereidingen te treffen voor de ko- mende Zonaag. Een half konijn lag klaar om over een kwartiertje in de braadpan te verdwijnen, en de strijk- bout was aan het warm worden voor het gereedliggende wasgoed. Enkele mi- nuten ging de vrouw naar de kamer en in die tijd gebeurde het, Het halve ko nijn verdween met het wasgoed. Men bedacht of het mogelijk was dat het ko nijn er vandoor gegaan was met mede- neming van het wasgoed, maar kwam tôt de conclusie, dat een half konijn, met slechts twee poten niet meer tôt diefstal en een poging tôt ontvluchting in staat was. Wie had het gedaan? De vrouw beschuldigde haar man van een misplaatste grap, maar deze zette een zo onschuldig gezicht, dat men de vals- heid van die ueschuldiging inzag, en zich tôt de politie wendde. Deze legde de hand op een dronkaard, L. B. De goederen had hij reeds verkocht, maar deze werden in Noordbroek teruggevon- den. Om het konijn te braden had de dief geen tijd gehad, daarom had hij het rauw geconsumeerd. Een staaltje van modem kanibalisme! De WelEerw. Heer Ds. N. B. Knoppers te Lollum heeft voor het be- roep van de Gereformeerde Kerk alhier bedankt. nieuwe omgeving het hem mogelijk zal maken zijn talenten nog verder te ont- plooien. Zondag a.s. 's namiddigs 4 uur zal de heer W. Wolters, evangelist der Bap tiste gemeente na zes jaren van arbeid afscheid nemen van Foxhol. Evangelist Veenstra van Heerenveen, die als opvolger is benoemd, hoopt in 't begin van December zijn intrede te doen, KIEL-WINDEWEER. Op 14 dezer hield de Plattelandsvr. Ver. haar maan- delijkse vergadering in café Piest. Na de gewone werkzaamheden werd een commissie benoemd, die de leden zal bezoeken voor een inzameling van aller- lei artikelen ten behoeve van die afde- lingen, die door de oorlog ailes of veel hebben verloren. De avond werd gevuld met voordrachten van de dames Flik Ruiter en SmitWeites, welke zeer in de smaak vielen. NOORDBROEK. In opdracht van aen heer A. Hartman te Stadskanaal, is door tussenkomst van makelaar G. Kostwin- der alhier verkocht aan den heer H. Wiltjer, landb. Zuidbroek: Een huis met 82 are gr. staande en gel. te Stootshorn. HOOGEZAND. Bij een motorongeluk op de Kielsterachterweg is de motorry- der B. v. d. Dolder, gemeente ambtenàar te Wildervank, gewond. D. reed een hem tegenkomende auto tegemoet. Een scheepsjager, die inzag dat de beide voertuigen elkaar zouden passeren op het moment, dat hij daar met zijn paard was, leidde het trekdier op de berm. Auto en motor passeerden elkan- der, maar ongeveer 15 me ter voorbij de scheepsjager sloeg de motor over de kop. Daarby liep de heer v. d. Dolder een hersenschudding op en is naar het Academisch Ziekenhuis in Groningen overgebracht. Door zijn benoeming te Gronin gen, zal de bekende kunstenaar Nico Bulder deze gemeente verlaten. Bij zyn vertrek spreken wy de wens uit, dat de SPORT. Voetbal. NeptuniaHoogezand 41. De opbrengst van deze vriendschap- pelyke wedstrijd ad. plm. f 250 werd voor een liefdadig doel afgestaan. Hgz. speelde met invaliers voor He- kert en Koster, en was daardoor ver- zwakt. Bovendien speelde het zonder geestdrift. Neptunia daarentegen speel de met enthousiasme, en won verdiend. De midvoor van deze ploeg, Rozenberg (oud-A.D.O.) is een prima speler, en nam aile 4 doelpunten voor zijn'rekening Direct na de aftrap viel Hgz. aan, doch Scholtens miste voor het open doel. Het spel ging çnige tijd snel heen en weer. Bij een aanval van Neptunia bleef de Hgz. verdediging staan voor buiten spel en Rozenberg had geen moeite de bal in te sehieien. Uit een strafschop vergrote deze speler de voor- sprong tôt 2—0. Daarmede kwam de rust. Na de rust maakte Scholtens uit een voorzet van links er 21 van. Nep tunia speelde echter voor wat zy waard was en wist door Rozenberg nog twee keer het net te vinden. Zo kwam het einde van de wedstrijd met een 4—1 overwinning voor Neptunia. Verdere uitslagen: Veendam IHH.S.C. III 44 F. V. V. II—H. S. C. IV 7—0 Westerbr. IOosterparkersIV, 10 min. voor het einde wegens ka- potte ballen gestaalct bij een stand van 20 Juniores: HoogezandH. S. C. 42 H. S. C. II—F. V. V. 1—6 Adspiranten Westerbr. AWesterbr. B 43 Handbal. Vlugheid en KrachtW.I.K. I 14—3 Vlugheid en Kracht speelde veel be- ter dan W.I.K., dat invaliers had, en wist in deze weinig spannende wedstrijd voor de rust reeds. 9 maal te doelpunten. Na de rust kwam W.I.K. er wat beter in, met resultaat dat zij drie maal het vijandelyke doel wist te vinden. VI. en Kr. scoorde nog 5 maal. W.I.K. IIInstituut Hommes 72 W.I.K.dat met 10 man speelde, wist desondanks een flinke overwinning te behalen. Vooral het schieten van Inst. Hommes liet te wensen over. Leden der Staten-Generaal Gevoelens van diepe bewogenheid mengen zich met die van vreugde en erkentelijkheid nu Ik na zes jaren van bittere scheiding weer in uw midden verschijn. Leed en ontbering, nederlaag en ont- reddering, maar ook offervaardigheid en heldenmoed kenmerkten de donkere ja ren der Duitse furie. In smart geden- ken wij de tienduizenden Joodse land- genoten, die werden gemarteld en ver- moord, de millioenen Nederlanders en Indonesiërs, wier veiligheid bedreigd, wier levenskracht verteerd en wier ze- delijk oordeel werd aangetast. Wij gedenken daarnaast het verzet tegen den vijand, dat sterke krachten wekte, en dat ons thans onze vrijheid als een recht doet aanvaarden. Lijden en strijden werkten ook ten zegen. Wij werden ontvankelijker voor geestelijke bezinning, meer bereid tôt offers, die per bewust van onze saamhorigheid en vaster besloten onze roeping als natie te verstaan. Te midden der verwoesting liggen hier de krachten voor herstel en ver- nieuwing en wij gorden ons tezamen aan om de verworvenheden te bewaren en de zwakheden te overwinnen. Te duur hebben wij onze vrijheid ge- kocht dan dat wij haar nu zouden mis- bruiken of verspillen. Daarbij denk ik aan de duizenden die vielen in de strijd om het Vaderland, hetzij in onze knigsmacht, op de koop- vaardij of in het verzet. Moge hun offer inspirerend werken op hen, die ge spaard bleven. Met grote voldoening zie ik de succesvolle krachtsinspanning ge- richt op de noodvoorziening in de ge teisterde gebieden en op het herstel van verkeer en industrie. Wij zijn dankbaar voor de redding van Walcheren en van de Wieringermeer, dankbaar ter wille van deze getroffen landstreken, maar bovenal omdat zij het symbool zijn van herwonnen kracht. In Mijn radiorede van 20 Maart 1941 riep Ik U allen op tôt gezette overwe- ging van herzieningsplannen op staat- kundig gebied, waarbij met de veran- derde omstandigheden en met de opge- dane ervaringen zou zijn te rekenen. Met grote vreugde constateer ik, dat deze oproep grote weerklank heeft ge- vonden. EXTRA VLEESRANTSOEN. In de période van 18 November tôt 1 December wordt een extra vleesrant- soen verstrekt van 100 gram vlees zon der been. Hiervoor zyn de bonnen 165 en 259 van de bonkaart 512 aangewezen. HOOGEZAND. Vrijdagavond was de noodgemeenteraad voor de eerste maal bijeen. De burgemeester wees erop, dat de raadzaal thans gevuld is met de 15 leden die erin behoren, en dat deze le den door het kiescollege waren be noemd, zodat verkiezingen overbodig waren. De geloofsbrieven waren onder- zocht en goedgekeurd. De wet eist van de raadsleden, dat zij bij de aanvaar- ding van hun functie de gebruikelijke eed afleggen of belofte doen. Acht leden legden de eed af; 7 deden de belofte. ,,De Raad van voor de oorlog is niet onveranderd in de tijdelijke Gemeente- raad teruggekeerd", aldus burgemees ter Tuin. Enige leden zijn verdwenen, en aan hun niet terugkeren ga ik stil- zwijgend voorbij. Eén uitzondering wil ik echter maken, dat is de heer Kolthof, die ons door de dood is ontvallen." Spreker herdacht den overledene met enige sympathieke woorden. Vervolgens constateerde de burge meester, dat deze gemeenteraad niet is wat men wenst, met het vertrouwens- college van de Hoogezandster burgerij. Hij sprak daarom de wens uit, dat deze raad slechts een kort bestaan zal heb ben, en er spoedig een raad gevormd zal worden, die is samengesteld volgens in de grondwet aangegeven richtlijnen. Hy verklaarde de leden geïnstalleerd. Daarna volgde de benoeming van Wetliouders. In de eerste vacature van den heer A. Klok, werd de heer Klok herkozen, met 14 van de 15 uitgebrachte stemmen. Een lid had blanco gestemd. Met hetzelfde stemmingsresultaat volg de de verkiezing van den heer H. W. Plinslnga tôt tweede wethouder. De Burgemeester feliciteerde de ge- kozenen, en zei, dat de eenstemmigheid voor hem een grote voldoening was, omdat eruit blijkt, dat in ons volk een geest van samenwerking aanwezig is, samenwerking met het behoud der prin- cipiële verschillen. En dat is van be- lang zowel voor onze gemeente als voor ons Vaderland. Het oudste raadslid, de heer Eenjes, sprak de burgemeester toe. Hij schil- derde de bezorgdheid van de bevolking voor het lot van den burgemeester, toen deze in gevangenschap was, schetste zijn grote verdiensten m de période van- af de bevrijding tôt heden, en bood hem namens de Raad een ets van Nico Bul der aan, welke een symbolische voor- stelling gaf van het concentratiekamp- leven. Daar de ets evenwel nog niet ge- reed was werd den heer Tuin een schets ervan overhandigd. Aan Mevrouw Tuin bood de Raad bloemen aan. In zijn dankwoord zei de burgemees ter, dat het selle herstel van Hooge zand niet aan hem moet worden toege- schreven, maar aan de goede Vader- landse geest, die onder de bevolking leeft. Hij betreurde het, dat zijn vrouw wegens ongesteldheid niet aanwezig kon zyn, omdat, zo er woorden van waarde- ring gesproken moesten worden, het grootste deel daarvan aan haar toe- kwam. De ets zou hij beschouwen als een band, tussen de Hoogezandster be volking en zich. De officiële raadsvergadering was hiermede geëindigd. In de zaal werd ruimte gemaakt, en zij, die tôt nu toe op de publike tribune hadden gezeten, namen in de zaal plaats. De heer Boit nam, als vertegenwoor- diger der feesteommissie voor het vie- ren van nationale feestdagen, en daar mede als vertegenwoordiger van de ge- hele bevolking, het woord. Hij tekende de blijdschap van de bevolking toen de heer Tuin terugkeerde, blijdschap om de burgemeester zelf, om zijn gezin, en ook om de bevolking. Spr. was blij toen hij, zoals men dat zegt, burgemeester Tuin weer aan de ketting zag iiggen. Namens de mwoners van Hoogezand bood hij den burgemeester een schilderstuk van Nico Bulder aan. Aan den heer Zwiers, den oud-gemeentesecretaris, die na 40 dienstjaren, tegen de zin van de bevol- kmg door de Duitsers was weggejaagd, bood hij een, eveneens door Nico Bulder vervaardigde, ets aan. Na in zijn dankwoord hulde aan H.M. de Koningin te hebben gebracht, sprak Burgemeester Tuin de heer en mevrouw Zwiers toe. Hij vertelde dat het steeds de bedoçling van het na-oorlogse gem.- bestuur was geweest den heer Zwiers te huldigen, en dat deze eerste gemeente- raadsvergadering daartoe een gunstige gelegenheid was. Na zyn moeilijkheden onder het N.S.B.-bestuur geschilderd te hebben, zyn ontslag op 1 Oct. 1942 te hebben gereleveerd, bood hij hem als blijk van waardering en sympathie van de bevolking een ets aan, welke als ge- geschehk van de raad en het ambtena- rencorps is te beschouwen. Als bewijs van zijn persoonlijke vriendschap over- handigde hij den heer Zwiers het boek- werk „Gijzelaar in Gestel". Mevr. Zwiers kreeg bloemen. Wethouder Klok sprak een persoonlijk woord tôt den heer Zwiers en de heer Hellinga (wnd. gem. secr.) bood hem namens de ambtenaren van de secreta- rie een boek aan. De heer Zwiers, daarna het woord ne mend, wierp een blik op de achter hem liggende jaren. Hij is 49 jaar op de ge- meente-secretarie werkzaam geweest, en heeft in die tijd de Hoogezandster bevolking zien groeien van 8500 tôt 13.000, hij heeft het uiterlijk van de ge meente zien veranderen, hij heeft parken zien aanleggen, wegen verbeteren enz. Vervolgens beschreef hij de tijd, die hij moest doormaken, onder een burgemees ter in S.S.-uniform. Hij heeft, afgezien, van den heer Brouwer, onder drie bur- gemeesters gewerkt, n.l. de h.h. v. Roy- en, Bartels en Tuin. Hij dankte burge meester, wethouder Klok, raadsleden en het politiecorps voor het in hem ge- stelde vertrouwen, en betuigde zijn er kentelijkheid voor de ontvangen ge- schenken. De burgemeester besloot de vergade ring. Hij hoopte, dat wij de plechtighe- den nu te boven zijn, aangezien er nog veel werk te verzetten is, zowel in de gemeenteraad, als elders. De plannen van velen, gesmeed in de bezettingstijd, breken zich thans een weg naar hun verwezenlijking. Zij om- vatten niet alleen hervormingen van het staatkundig bestel, maar zijn ook gericht op een pieuwe vormgeving van het maatschappelijke en culturele leven. In deze worsteling worden de krach ten gesterkt en gebundeld, welke thans de aanval hebben ingezet tegen nom-, loosheid en ontwrichting. De overheid heeft bij dit ailes slechts een beperkte taak en haar arbeid is al leen dan vruchtbaar, wanneer zij de ac- tiviteit der burgers in kerk en gezin, zowel als in andere levensverbanden pesitief waardeert. Met grote zorg vervult Mij de ont- wikkeling der gebeurtenissen op Java. In gespannen medeleven volg Ik het lot der tailoze kinderen, vrouwen en man- nen, beroofd, in lijfsgevaar of nog on- verlost. in de dreiging van een ver- dwaasde massa. Ik versta de gevoelens van bitterheid in de harten van hen, wien al dit onheil in onrecht is aange- daan. Ik betreur diep het leed dat tôt aan het herstel der orde over Java's be volking onvermijdelijk zal komen. En toch blijven wij pogen voor Neder landers en Indonesiërs in dit thans ge teisterde land de toekomst te redden, de toekomst van een gemenebest, ge- bouwd op een vrijwillig aanvaarde saamhorigheid der Rijksdelen. Geen wraakoefening staat ons voor ogen, noch de vestiging ener koloniale over- KUNST. „De Gronneger Sroak" met „De Laidjeszanger vindt zien geluk" bjj Faber. Wanneer wij bij het neerschrijven van onze critiek voor ogen houden de uit- stekende reputatie, die de Gronneger Sproak" heeft, dan kunnen wij niet ont- kennen, dat deze opvoering een teleur- stelling was, al dient er onmiddellijk aan toegevoegd te worden, dat er nog wel te loven viel. Wanneer wij even buiten beschouwing laten het stuk zel- ve, dat op niet bijster originele wijze een al even weinig origineel thema be- handelt zonder daarbij ook nog sterke karakterleer te geven of het dramati- sche confict in aile opzichten uit te buiten; wanneer wij de regie, die nu juist niet van de sterkste was en hier en daar bedenkelijke onachtzaamheden vertoonde, niet verder noemen voor het eerste gebrek kan de „Gronneger Sproak" niet aansprakelijk gesteld wor den, voor het tweede in meerdere of mindere mate wel dan komen wij onmiddellijk aan het spel van de leden van dit ensemble. En hier dient erkend te worden, dat wat hier geboden werd over het algemeen genomen van zeer goed gehalte was. De vrouwelijke hoofdrol, gespeeld door Rie Schipper, slaagde er in of- schoon niet altijd de gemoedstoestand van die vrouw met een liefde, die zij verborgen wil houden, weer te geven. Hoewel aan 't begin ietwat stroef, werkte zij zich geleidelyk aan meer in haar roi in, ofschoon en dit betreft weer de regie een meer strakke hand meer uit deze roi had kunnen halen; dat Rie Schipper er toch ondanks dat nog momenten van ontroering wist uit te halen, pleit voor haar kunnen. De roi van Gré van der Kolk werd op uit- stekende wyze weergegeven door Anny Woortmeijer: zeer wel slaagde zij erin de beroerselen van haar gemoed op bij- wijlen dramatische wyze weer te geven, al hoede deze speelster zich voor een zekere monotonie in geste en houding. Tini Mos gaf een pittige Sientje Mulder te zien: een zeer goed weergegeven ka- rakter. H. Wieringa en Annie Nieborg completeerden het geheel als aanneme- lijke vertolkers van hun rollen. Rest nog de roi van den ouden school- meester en die van den Laidjeszanger. De eerste gespeeld door R. Rozeboom was een knap stukje werk van spel, houding, dictee en gebaar: tôt het laat ste toe uitstekend vol gehouden, een frappant bewijs hoe er van een kleine roi toch nog iets zeer, zeer goeds te maken is. Barth de Ridder speelde de roi van den Laidjeszanger o-" de hem eigen vlotte, zeer aannemelijke wijze. L. heersing, doch wij houden ons er van overtuigd, dat slechts de gemeenschap onzer volkeren, hiar en overzee, een waarborg biedt voor aller harmonische ontwikkeling, veiligheid en blijvende welvaart. Daartoe de mogelijkheid te scheppen is de grote krachtsinspanning waard, die te dien einde van ons volk zal worden gevergd. Moge het ons spoedig gegeven zijn de grondgedachte, die Ik reeds schetsmatig ontwikkelde in Mijn radiorede van 7 December 1942, Iîtngs constitutionele weg tôt voile wer- kelijkheid te zien worden. Ik weet, dat Nederland bereid is, onbaatzuchtig me de te werken aan de totstandkoming van een nieuwe status van ons Konink- rijk. Het spoedig bijeenkomen van de Rijksconferentie blijf ik daarom bevor- deren. Vol bewondering ben Ik voor het grote aandeel van Suriname en Curaçao zowel in de oorlogvoering van het Ko- ninkrijk, als in de hulpverlening aan Ne derland. De nationale gevoelens van de bevolking van deze gebiedsdelen zijn in de afgelopen jaren op ondubbelzinnige wijze tôt uitdrukking gekomen en zul len zonder twijfel op de aanstaande Rijksconferentie als een kracht ten goede medewerken. Ten aanzien van onze betrekkingen met het buitenland valt in de eerste plaats met grote waardering te gewa- gen van de steun, die wij na de bevrij ding uit verschillende landen in onze tijdelijke nood ondervonden. De roof, gedurende de bezetting op ons volk ge- pleegd, heeft een afhankelijkheid op velerlei gebied ten gevolge gehad, die voorlopig onze internationale handels- betrekkingen sterk beïnvloedt. Moge de eendrachtige vredesinspanning van ons volk dit tij weldra doen keren. Met de verbonden landen zijn de betrekkingen hartelijk, in weerwil van de moeilijke problemen, die gezamenlijk moeten worden opgelost en waaromtrent, naast veel overeenstemmend inzicht, ook ver schil van mening mogelijk is. De totstandkoming van de Verenigde Naties wettigt de verwachting, dat de ze nieuwe poging tôt vrede door orga nisatie en overleg ook in de moeilijke omstandigheden met kracht zal worden volgehouden. Ook al zijn niet al onze wensen ten aanzien van deze organi satie bevredigd, toch zal Mijn regering met kracht haar medewerking verle- nen aan de voorbereiding en werking van aile organen der Verenigde Naties. Met betrekking tôt den geslagen vij and spant de regering zich in, onze be- langen overal, waar zulks mogelijk is, met de meeste kracht te bepleiten In Dmtsland ving de Nederlandse militaire missie haar arbeid aan, terwijl het even eens tôt tevredauheid stemt, dat Neder land is vertegenwoordigd in het advi- serend comité voor het Verre Oosten dat te Washington zetelt. Nederland dient in staat te zijn, in mternationaal verband naar vermogen bij te dragen tôt de handhaving van de rechtsorde. Daartoe zal met kracht worden gewerkt aan de wederopbouw van de Koninkliike Marine, welke in de oorlog zulke zware offers bracht, ter- wyl de Koninklijke Landmacht op doel- treffende wijze wordt georganiseerd. Maatregelen zijn in voorbereiding ten einde m het voorjaar van 1946 een jaar- klasse dienstplichtigen in werkelijke dienst op te roepen. Ten behoeve van de ontwikkeling van de militaire- en van de burger lucht- vaart wordt een centrale dienst inge- steld, die aile gemeenschappelijke be- langen zal behartigen. Het is Mij een behoefte uiting te ge ven aan het ernstig streven Mijner rege ring, om, Nederland te doen herleven als een rechtsstaat, waarin rechtszekerheid en vertrouwen in de rechterlijke orga nen volledig zullen zijn hersteld Een snelle en rechtvaardige bereeh- ting van de politieke deliquenten be- schouwt de regering als een dringende zorg. Het ligt in het voornemen om de bevoegdheden tôt opsporing en aanhou- ding op dit gebied weldra toe te ver- trouwen aan de normale politieorganen. By het ongedaan maken van onrecht, tydens de bezetting gepleegd, is voor de raad voor het rechtsherstel een be- langryke functie weggelegd. De rege ring heeft zich tôt een taak gesteld, om hetgeen in strijd met onze rechtsopvat- tingen aan den bezetter herinnert, uit onze wetgeving te verwijderen en door nationale voorschriften te vervangen Gestreefd wordt naar een snelle vol- toonng van de noodzakelijke zuivering van de overheidsorganen. reë'®ring zal een staatscommissie mstelien tôt voorbereiding van een wii- van grondwet, welke zonder twyfel van de eerder genoemde voorbe- reidende studies, waartoe de bezettings- tyd velen opwekte, zal profiteren. De arbeid dezer commissie zal voor de on- derwerpen, welke de verhouding tôt de overzeese gebiedsdelen raken, verband moeten houden met die der reeds ge noemde Rijksconferentie. De herziening van de financiële ver- houding tussen Rijk en Gemeenten heeft ae bijzondere aandacht der ree^ering". Herstel van de financiële zelfstandiheid der gemfeenten als einddoel staat hierbii voor ogen Het vraagstuk der gemeen- telijke mdeling heeft meer haar aan dacht. De financiële toestand kenmerkt zich door de noodzaak van zeer grote uit- gaven. Voor Mijn verarmde land, dat reeds onder een zeer zware staatsschuld gebukt gaat, betekent dit ailes een centenaarslast. Het streven zal er bii voortduring op zijn gericht een doel- matige besteding der gelden te verze- ker®a en de onvermijdelijke heffingen zo billyk mogelijk te verdelen. De zuivering van het geldwezen zal ten spoedigste door een gezondmaking van de begroting worden gevolgd. Door het opnemen van buitenlandse lenin gen zal het tekort op de belastingbalans worden aangevuld, tôt deze door een hervatting vçin de uitvoer en van het in- ternationaal dienstbetoon weer in even- wicht zal komen. Een overzicht van 's lands financiën en mgrypende belastingplannen, die er mede op gericht zullen zijn om de lo- pende lasten op het bedrijfsleven te ver- hchten, zullen binnenkort aan de volks- vertegenwoordiging worden aangeboden De regering is voornemens het geluk- kig reeds ingetreden herstel van indu- stne handel en scheepvaart met kracht te blyven bevorderen, zowel ten aan zien van de binnenlandse productie als van de export. Reeds werden handels- verdragen afgesloten met enige staten, terwyl verdere onderhandelingen gaan- de zijn. De industriële ontwikkeling van het land waarbij grote aandacht zal worden geschonken aan het weten- schappelijk onderzoek zal verder worden geleid, uitgaande van een alge meen nationaal welvaartsplan, waar- voor de grondslagen thans worden ge- legd. Land- en tuinbouw nemen in dit plan een belangrijke plaats in. Met grote kracht wordt gewerkt aan het herstel van deze primaire bestaansbronnen van ons volk, zowel ten behoeve van de ver- zekering onzer voedselvoorziening als van een voor de volkshuishouding on- misbare export. De regering streeft er naar, de organisatie van de boeren een belangrijke taak te doen vervullen in de regeling yan productie en afzet en tegelykertijd een grotere mate van vrij heid in eigen bedrijfsvoering mogeliik te maken. J In voorbereiding zijn wetsontwerpen tôt regeling der bedryfsorganisatie, waaraan zowel 'een economische aïs een sociale taak zal worden toever- trouwd. Beheersing en ontwikkeling van prii- zen en lonen en het scheppen van ver- houdmgen, waarbij het levensonderhoud voor allen gewaarborgd is, is een van de doeleinden, waarop de economische en sociale politiek wordt gericht. Voor- waarde voor een verruiming van het levenspeil is daarbij opvoering der pro- ductie, zowel door voiler bezetting: der bedryven als door verhoging der ar- beidsproductiviteit. Op de grondslag van een reeds in Londen tôt stand gekomen rapport wordt een herziening der sociale ver- zekenng uitgewerkt, die deze arbeiders- verzeltermg zal doen uitgroeien tôt een mlfïï6?6 volks,verzekering, in de eerste plaats ten einde te komen tôt een be- tere verzorging voor de oude dag De gezondsheidstoestand van ons volk, die ernstig heeft geleden onder de gevolgen van de bezetting, zal grote waakzaamheid en krachtigre maat regelen eisen. 6 Ten einde het de bevolking mogeliik te maken het grote tekort aan dekking kleding en schoeisel aan te vullen wordt overwogen om, waar nodig, con- sumptiecredieten te verstrekken in de mate, waarin deze goederen beschik- baar komen. r S ^et iaar 1946 zullen de 300.000 hcht beschadigde en de 40.000 zwaar beschaxhgde woningen definitief worden hersteld. Daarnaast zullen 10.000 nieu we woningen worden gebouwd, terwhl j- rïnevoudige van het hiervoor be- nodigde materiaal voor de wederopbouw van de industrie en het herstel van het verkeerswezen zal worden gebruikt. De plannen voor volledige bevrediging van de behoeften van volkshuisvesting en industrie worden krachtig ter hand ee- nomen. 3 Wettelyke maatregelen zijn in voor- t0î verzekering van de doel- treffende uitvoering van dit bouwpro- gramma. r Ook de wederopbouw van het cul turele leven heeft de voile aandacht der regering. '^organisatie van het onderwiis înbegrepen het hogeronderwijs, is in voorbereiding. Op de terreinen der kunst en der vrye jeugdvorming zal gestreefd worden naar coordinatie van hetgeen uit de samenleving opkomt. Met grote aandacht volg Ik de we deropbouw van de overheidsorganen, zowel burgelyk als militair. De herzie ning van de machtspositie en de bezol- 'tvt ng uV±n de ambtenaren is in studie. Moge het resultaat mede tôt verbete- ring van de waardering van den amb- tenaar leiden, zowel in eigen oog als bij het volk. Meer dan welke overheids- maatregel ook kan echter hiertoe bii- dragen de versterking van het bewust- zyn van den ambtenaar, dat de diepste bevrediging in het arbeidsleven voor meenschap0 di8nSt &an de Volksge' Voor het overige wil Ik niet pogen een overzicht te geven van aile proble- JSs Vn de komende tijd uw aan dacht zullen vragen. Zeer veel is in het leven van ons volk nog in beweging, on danks vermoeidheid en teleurstelling hier en daar. Het vergt beleid van hool gehalte om enerzijds de waarde van oude zekerheden en tradities in voile kracht te bewaren en anderzijds ruimte te laten voor een vernieuwing, die niet slechts historisch noodzakelijk is, doch ook de vrueht is van morele bezinning m de jaren der verdrukking. De weg- neming van de bezettingsdruk moge eenheid, die ons deel werd in het de verzet, maken tôt eepdracht in rijker schakenng. De nieuwe kachten, die' ge- wekt zijn, zullen zich blijven opdringen P.1}.^nnen aan bewustheid en energie. Wij hebben deze meer dan ooit van no- e, nu wij gewikkeld zijn in een strijd van even grote hevigheid en betekenis als die van de oorlogsjaren de strijd om de vrede, om de ware vrijheid en om hemieuwde voorspoed. Met de bede, dat God Mijn volk moge zegenen in die strijd, dat Hij het in een- dracht de weg der overwinning zal doen beti eden en Uwe arbeid moge doen strekken tôt heil des lands, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal voor geopend. Doordat wy de Troonrede op het laatste moment moesten veel copie bljjven liggen. opnemen is Volgens een Zaterdag j.l. afgekomen K. B. is het verboden safes te openen of daaraan medewerking" te verlenen buiten goedkeuring van den Inspecteur der belastingen. Hetzelfde geldt voor trommels, koffers enz. welke in verze- kerde bewaring zijn gegeven. Deze kun nen evenals de safes worden verzegeld en onder bewaking gesteld. Verhuur- ders van safes moeten uiterlijk morgen een schriftelijke opgave aan den Inspec teur doen toekomen waarop vermeld zyn de nummers, en de namen en be- roepen der eigenaars. De huurders moe ten uiterlijk Zaterdag aan den verhuur- der een inhoudsopgave zenden. Kost- baarheden e.d. mogen te goeder trouw in waarde worden geschat. Na onder zoek worden de safes zo spoedig mo- gelijkweer vrij gegeven. T.z.t. ontvangt de huurder een oproeping om de safe voor den Inspecteur te openen. Alleen in dnngende gevallen kan de Inspecteur

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1