NIEU WS Plaatselijke Berichten. Landbouw en Veeteelt. SPORT Indonesië De Heer en M KEMA-DOUWE met blijdschap ke geboorte van hun JACOB ROELOI Sappenteer, 17 Noorderstraat 1 Tijdelijk Sint Je Sappemeer. Met grote blijds wij kennis van d van onzen Zoon JACOBUS L R. v. Duinen. K. H. v. Duinen-1 Sappemeer, 17 |agerswijk 28'. Tijd. St. Jozefs Enige kennis Ch. van der Berg D. Plukker; L. M hebben de eer U geven van hun vc Huwelijk, waarvan king zal plaats Sappemeer op Vriji 1945, te 3 uur. Sappemeer, Jage Jage Nieuwolda. Sappemeer, Jage Receptie van 4 uur op de trouwd Café Dost. Ondertrouwd Jurjen van A en Alie Cats Huwelijksvoltrek Nov. a.s. te Ooster1 des nam. 3 uur. Sappemeer, Wilheh Oosterwolde; Oost Receptie op de 28 Nov., 's av. 8 i „De Zon"- Ben Wortelb en Bernarda Bar! hebben de eer U geven van hun voc Huwelijk, waarvan gening zal plaats h Woensdag 28 Nov 10, in de Kerk v; Willibrordus te Sap Westerbroek, No1 Groningerweg 30 Sappemeer, Zuidi Receptie van 3.30-4 derstraat 1. Toek. adres: Zuide GRIETJE JAG Naar het land van de Misdaad. vu. tôt een spoedop* baar Nederlands cumenten moge: derd Commissaris der Bij K. B. is me ber 1945 benoem Koningin in de H. P. Linthorst De algemene blijft onrustig. Zi gen van betrekk plotseling woi«dei meld. Zo komen richten van botsi trouilles en Nai Soerabaia ailes ri De eerste va tussen Dr. v. M<| sche regering he vonden, maar na conferentie beleg M amour*:**** Heden overleed, kortstondige, doch he te, onze lieve Vrouv. Kinderen zorgdragend GRIETJE JAG in de ouderdora van Hoogezand, 18 Ni Sportterreinstraat De begrafenis zal plaal te Noordbroek op D. 22 Nov. a.s. 's namid Zij, die de overledene eer willen bewijzen, verzocht samen te kc huize van F. Jager, Ca: Heden overleed te zand, na een korte doc ziekte, onze lieve Zuster, Behuwdzuster I geliefde echtgenote Smit, in den ouderd 36 jaar. Noordbroek Fat Midwolda Fam. Op 17 Nov. 1945 te Gasselterboerveen, il tijd vanbijna 51 jaar, oi Zoon, Broeder, Zwager Egbert Marrin§ echtgenoot van J. R. Gro Uit aller naam A. Marring Kropsw Heden overleed za kalm in het Academis kenhuis te Groningeij lieve Moeder, Behui Grootmoeder ENGELINE DE VI in den ouderdom van jaar. Sappemeer, 18 Nov. Jagerswijk 11. J. Brust—van der We; H. Brust, Hengelo (G.) A. Bronsema—van der R. Bronsema. Glimmen s E. Jansen—van der A. jansen. Harkstede S. van der Werff en Kleink' De begrafenis zal pla, ben te Hoogezand, of derdag 22 Nov. a.s. 1 Jagerswijk 11 's nam. 3 Zij die de overledc laatste eer wensen te b worden om 1.15 uur a sterfhuis verwacht. SAPPEMEER. Voor het eerst sinds 29 Aug. 1941 vergaderde Dinsdagavond de tijdelijke Raad dezer gemeente. Aan- wezis waren 12 van de 13 benoemde le- den.'daar de heer T. Albronda wegens uitstedigneid niet aanwezig kon zijn. De gebruikelijke eden en beloften werden afgelegd, n.l. door de heren Ge- ling en Lieberom de eden en door de anderen de beloften. De heer Boer, die als voorzitter fun- geerde deelde vervolgens mede, dat ruim 4 jaren geleden de raden werden opgehfcven en de bevoegdheden over- gingen op den Burgemeester, ook die van Burgemeester en Wethouders. Bur gemeester Jonkeren vatte deze taak echter zo op dat hij de werkzaamheaen op de oude voet voortzette. De Wethou ders bleven onder die voorwaarden aan tôt Mei 1943 toen een N.S.B. burge meester de zaak aan zich trok. De Wethouders hebben toen hun ont- slag ingediend, doch niet gekregen. Aan de bestuurszaken namen ze echter niet weer deel. In September 1944 ver- scheen een K. B. waarin werd geregeld de terugkeer van de oude functionaris- sen zodra de bevrijding had plaats ge- vonden. Toen de 14e April j.l. dan ook de be vrijding was gekomen verschden de heer Jonkeren weer op ztjn post en namen ook de Wethouders hun plaats weer in. De Burgemeester bleef ruim een maand in functie en moest toen wegens ziekte verlof nemen. Sedert die tijd is spreker als loco-burgemeester werk- zaam. Na de niet weder in de raadszaal te- ruggekeerde leden te hebben bedankt voor hetgeen ze in het belang der ge meente deden wijdde de voorzitter ver volgens aandacht aan die ingezetenen der gemeente die in de tijd der bezet- ting zijn gevallen t.w.: gesneuvelden in 1940 anderen, die voor het vuurpeleton werden geplaatst, terwijl weer anderen in gevangenschap de hoogste toi be- taalden. Spreker stelde voor staande een ogenblik de gevallenen te herdenken Vervolgens vond de stemming ter verkiezing van IVethouders plaats. r>e- noemd werden de heren Boer en Kiewiet (herhenoeming) beiden met 11 van de 12 stemmen. 1 stem werd in blanco uit- gebracht. Bij de algemene ledenvergadering der Handelsver. „HoogezandSappe meer" op 20 dezer is deze vereniging heropgericht. Er was weinig opkomst. De heer Norder voelt voor groepsvor- ming en de secretaris meent, dat zijn voorstel acceptabel is. De voorzitter onderschrijft dit en stelt voor om bin- nenkort een bestuursvergadering te houden met de besturen der kruide- niers-, textiel- en huishoudelijke arti- kelen groepen. in dit stadium stelt de voorzitter verder voor om thans met de bestuurverkiezing nog even te wach- ten tôt een volgende vergadering. En- kele leden menen, dat ook andere groe pen uitgenodigd dienen te worden. De vergadering gaat accoord met uit- stel van de bestuurverkiezing tôt de volgende vergadering. Bij de rondvraag wijst de hr. Holle er op, dat thans reeds weer de kiem wordt gelegd tôt uitwassen in de han- delspractijken, zoals cadeaustelsel e.d. Maandag 19 Nov. hield de Konij- nenfokkersver. „HoogezandSappe meer" in het Parkhotel een algemene ledenvergadering. Nadat de secr, de hr. M. J. Molter, bij afwezigheid van den voorzitter, de vergadering had geopend en verschillende ingekomen stukken behandeld, werd overgegaan tôt het bespreken van de maatregelen voor een vlot verloop van de op 8 en 9 December te houden grote clubtentoonstelling. De secr. deelde mede, dat hiervoor reeds ruim 450 dieren waren ingeschreven, zodat men dus een uitstekende club- show kan tegemoet zien. Voor hulp van het bestuur zijn ver schillende commissie's benoemd. Ver der werden verschillende vragen van leden beantwoord door den secr. HOOGEZAND. Tegen een inwoonster van deze gemeente is procès verbaal op- genmakt wegens het vervalsen van een stamkaart. Het was Zondagavond feest voor de adspiranten van de Korfbalver. U.N. I. in het Café Rowaan. Nadat de clubliederen waren gezon- gen trad Prof. Hakanini met succès op. DE DAMES VAN Dl TELEFOONDIENST VERWEREN ZICH. Naar aanleiding van de klacht van den heer B. schnjven de gezamenlijke dames van de telefoondienst ons het volgende „Enigszins met verwondering namen de dames telefonistes kennis van de klacht inzake de trage telefoonbedie- ning. Het is onjuist dit de telefonistes in de schoenen te duwen. Wij ontkennen niet, dat de heer B. van zijn standpunt bekeken geljjk heeft, tenminste wat het wachten betreft, alhoewel 10 minuten wel wat.overdreven is. Aangezien het verkeer ontzettend is toegenomen is het wel te begrijpen dat de taak der telefonistes verzwaard is. Het is begrijpelijk, dat jonge krachten, die pas enige maanden bij de telefoon zijn, niet hetzelfde kunnen presteren als geroutinEerde krachten. En die routine die bij de telefoondienst onmisbaar is, verkrijgt mien niet in een enkele maand. Daarvoor is een behoorlijke epléiding nodig, die bij de tegenwoordige drukte niet meevalt. Het was de telefonistes ook wel bekend, dat in verband met het toegenomen verkeer en het nieuwe personeel, locaal niet zo vlug werkte als toen daar geroutineerde krachten zaten. Dat hierin geen verandering werd ge- bracht, ligt niet aan de telefonistes en ook niet aan het nieuwe personeel, dat zich zo goed mogelijk van hun taak kwijt. Bewoordingen, zoals ,,in slaap geval len" tonen aan, dat de heer B. geen flauw idee van een telefooncentra'e heeft. Het Schermen, zoals ..gesprekken over parfums en lippenstiften, die be- langrijker zjjn dan hun werk" verhoogt de mentaliteit van den heer B. niet, zo dat wij aannemen, dat hij zich liever niet helemaal bekend maakt." De Directie deelde ons mede, dat hij bereid is enkele personen een beeld te geven van het werk in de telefooncen- trale. Kleine groepen, die wensen te worden rondgeleid kunnen zich tôt hem wenden. ONTVANGEN UITGAVEN. Van het Comité ,,Eereschuld en' dank- baarheid", hetwelk zich ten doel stelt steun te verlenen aan Nederlandse oor- logsgewonden, ontvingen wij een boek- werkje waarin een historisch overzicht is gegeven van de werkzaamheden van dit Comité. Voor het v/erkje, dat uitstekend is verzorgd, en een formaat heeft van 31 bij 23 cm. heeft men gebruik gemaakt van kunstdrukpapier. De zeven grote symbolische tekeningen die het beva getuigen van een begaafden tekenaar. Aan H. M. de Koningin, Prinses Juli- ana, Prins Bernhard, alsmede aan 15 ministers en een 100 tal burgemeesters zijn er exemplaren van ait boekje toege- zonden. Aan belangstellenden wordt medege- deeld, dat bijdragen bestemd voor het Comité kunnen worden gestort op de girorekening van de fa. Pierson Co., Heerengracht 206-214, Amsterdam, No. 1142, onder vermelding: ,,ten behoeve van het Comité Eereschuld en danlt- baarheid". door de leden werden enkele toneel- stukjes opgevoerd. Bovendien werden de kinderen getracteerd. De heer J. Schildkamp, alhier, is geslaagd voor het 2e gedeelte van het Notarieel examen. Op 17 dezer vergaderden oud- leerlingen van de Tuinbouwschool. De heren P. Miedema en G. J. Franssen hielden lezingen resp. over perziken en druiven. Verschillende vragen werden beantwoord. Er werd besloten in 1946 een excursie van 2 of 3 dagen naar Holland te ma- ken. De voorz. dankte de sprekers. - Te Amsterdam is voor het diplo- ma pedicure en voetverzorgster geslaagd Mej. T. Bulder, alhier. KIEL-WINDEWEER. In het Café „Centrum" vergaderde de Landbouwver. onder voorzitterschap van den heer L. Lambert. Aanwezig 30 leden. De heer Huisman bracht verslag uit van de H. B. vergadering van de V.B.B., de heer J. Albronda van de gehouden Ringvergadering. Aan de heren M. Flik, P. Braam en R. Hul werden de Liber- taspootaardappelen ter vermeerdering overgedragen. Een 9 tal leden bestelden nog een Dr. Staring's Almanak. De heer Huisman deelde mee, dat door hem van de Cultuurtechnische Commissie een schrijven is ontvangen over kleinere werkobjecten, die door de vrijgekomen landarbeiders kunnen wor den bewerkt. Algemeen juichte men dergelijke maatregelen toe. De herziening der loonregeling en de vergoeding aan vaste arbeiders werd hierna nog besproken, waarna sluiting. SCHILDWOLDE. Een fanfarecorps bastaande uit 26 leden is opgericht. In het bestuur zijn gekozen de heren H. H. Boddema (voorz), F. Wiltjer (secr.), J. Brink (penn.), T. Wildeboer en Kl. Wildeboer. Maandag hield de afd. Schild- wolde van de Ned. Ver. v. Huisvr. haar eerste officiële bijeenkomst in 't Hoge- huis te Slochteren. Na de opening der vergadering door de présidente werden enige ingekomen stukken behandeld. Daarna volgde bestuurverkiezing. Er werden twee nieuwe bestuursleden ge kozen n.l. mevr. Boerma en Mevr. Gen- sema. Door een paar dames werd een voordracht gehouden, en er vond een verloting plaats. Na de rondvraag werd door een der leden voorgesteld aan kin deren wier vader werd gefusileerd of door oorlogsgeweld om het leven is ge komen St. Nicolaascadeaux te geven. Allen getuigden hun instmming met dit plan en gaven enig geld. ZÙIDBROEK. Woensdag heeft Zuid- broek zijn nieuwe burgemeester op treffende wijze verwelkomd in het Sportgebouw, Allereerst sprak de voorzitter van het huldigingscomité, de heer Reinders. Hij wees erop, dat de heer Steenhuis, die sinds de bevrijding als waarnemend bur gemeester was aangesteld, getoond heeft de rechte man op de rechte plaats te zijn. Hij juichte de benoeming van den heer Steenhuis toe, om de grote kwaliteiten, die hij bezit. Na den heer Reinders voerden nog talrijke sprekers het woord, terwijl ook enige schriftelijke gelukwensen waren binnengekomen. Een familielid van de burgemeester zong enige liederen. Oud-burgemeester Buurma haalde herinneringen op. Spr. heeft een levens- geschiedenis geschreven, waarvan 5 exemplaren zijn afgedrukt. Een daar- van zal den heer Steenhuis als blijvend aandenken ontvangen. De laatste spre ker was Ds. v. Mullem. In zijn dankwoord zei de burgemees ter, dat hij zijn best zou doen boven de partijen te staan. Hij verheugde zich over de instemming met zijn benoeming. Er werden den neer Steenhuis talrij ke bloemstukken en geschenken aan- geboden. MUNTENDAM. Omstreeks Juli— Augustus 1945 zijn door een tweetal jeugdige evacué's uit Amsterdam twee fietsen ontvreemd. Het plan was op deze rijwielen via de afsluitdijk naar Am sterdam te gaan, doch onderweg raakte een van de fietsen defect, waarna de jongens deze verkochten voor f 10. Het is de politie gelukt de beide knapen in Amstedam op te sporen. Zij beken- den de diefstal te hebben gepleegd. De fiets welke zich nog in hun bezit be- vond werd in beslag genomen. Zondag a.s. wordt op het sportter- rein te Sappemeer de belangrijke voet- balwedstrijd H.S.C.—G.V.A.V. gespeeld Wanneer het de Sappemeersters gelukt een overwinning uit het vuur te slepen, zullen zij zich een plaats in de kop van de ranglijst veroverd hebben. Maar het is een zware opgave! Voetbalprogramma voor Zondag. H.S.C. F-G.V.A.V. I 2.30 u. H.S.C. IIG.V.A.V. II 12 u. MeedenH.S.C. III 2 u. Bato IHoogezand I 2 u. Noordster IIHoogezand II 2 u. Hoogezand IIIH.S.C. IV 2 u. Westerbroek IZuidhorn I 2 u. Westerbroek IIZuidhorn II 12 u. Adspiranten A2 H.S.C.—F.V.V. 10 u. B2 HoogezandH.S.C. 2, 10 u. H ockey Daring IDash I (dames) H u- G. H. B. S. IDash I (heren u. Dash IIDaring I Zaterdag 3 u. Dash III—H. C. W. I 10.30 u. Schaken. Uitslagen van de schaakveremgmg .HoogezandSappemeer". IToofdgroep, om het kampioenschap der vereniging: A. Kolthofdrs. A. M. Koldijk N. N.J. C. Overman 01 R. BijlstraJ. Miedema 10 A. KolthofJ. Kuipers J. H. OterdoomR. Bijlstra 0—1 Groep I: G. PentingaJ. Reijne Jr. 1 9 J. Reijne Sr.—H. v. Bockhoven 1—0 J. MolterP. Beersma J. KremerJ. Aaldring 01 Dammen. Uitslag damwedstrijd Overschild Harkstede. Overschild Harkstede J. v. Bruggen—P. Tepper 2—0 K. ScholtensH. Waijer 0—2 O. DoornbosG. Boerema n. o. gek. A. DijkemaB. Waijer 11 A. v. BruggenM. Penterman 02 H. v. d. ZwaagH. Hamminga 02 H. SehuurW. Weender A. DamhofK. J. Wieringa 2—0 W. KollerJ. Dijk 2—0 H. M. DoornbosN. Tepper 02 VERENIGINS MEDEDELINGEN. Voetbal vereniging H. S. C. H.S.C. I—G.V.A.V. I 2.30 uur H. S. C. Il—G.V.A.V. II 12 MeedenH. S. C. III 2 Hoogezand IIIH.S.C. IV 2 u. Adspiranten A2 H.S.C.—F.V.V. 10 B2 HoogezandH.S.C. II 10 Opstellingen H.S.C. I: P. Hofkamp, F. Wubbelmg, F. Olthof, A. Reinders, J. Pik, P. Oos- terwijk, H. Blijham, H. Barelds, B.Pool, J. v. d. Huizen, D. El'eveld. Res.: J. Koe- neman, J. Kraaima. BENOEMING. Naar wij vernemen is met ingang vàn 1 Dec. a.s. de heer M. J. Daalder te Gro- ningen benoemd als inspecteur bij het Collège van Rijksbemiddelaars. Het ambtsgebied omvat de provincies Friesland, Groningen en Drenthe. Het doel is het geven van voorlich- ting aan werkgevers en werknemers omtrent loonaangelegenheden en het sti- muleren van de naleving van de loon- regelingen zoals die voor de verschil lende bedrijfstakken gelden. Ongetwijfeld zullen hierdoor vele con- flicten kunnen worden voorkomen en opgelost. Het kantoor is gevestigd in het ge- bouw van het voormalige Hôtel de Zon, Stationstraat 7, tel. 22358 en 22365 Groningen, waar door bovengenoemden Inspecteur iedere Dinsdag een spreek- uur zal worden gehouden van 1012 u. v.m. Ook de loonregelingen zullen hier tegen een geringe vergoeding verkrijg- baar worden gesteld. VOOR DE VROUW. RECEPTEN Roombroodjes. 8 kleine broodjes (voor één A bon), 14 liter melk, 12 gr. (2eetlepels) bloem, 2 lepels eipoeder of in plaats van bloem en eipoeder ruim 3 lepels custardpoeder, 25 gr.. (2 eetlepels) suiker. In een steelpannetje de bloem, het eipoeder of het custardpoeder met de suiker vermengen en met melk aanmen- gen.De via roerende aan de kook bren- gen en even laten doorkoken. De brood jes halveren, een helft met en dikke lepel via bedekken en de andere helft erop drukken. De via mag niet naar "ouiten puilen. Chocoladebroodjes. Hetzelfde recept als voor roombrood jes volgen. Door de via een lepel cacao en naar smaak nog iets suiker toevoe- gen. Men kan deze dikke roomvla of cho- coladevla ook in een schaaltje overdoen en als broodbelegging, die dik gesmeerd moet worden, presenteren. H.S.C. II: W. Schrik, E. Zwart, R. Kliphuis, H. v. d. Schoot, J. Kraaima, J. Schut. J. Bakema, J. Schomaker, T. Kuitse, R. Tempel, N.N. Res.: H. van Biessum. H.S.C. III: P. Landman, F. Kraai, B. de Boer, Jac. de Haan, Jac. Bakema, L. de Ruiter, M. Alons, R. Wolthuis, Joh. Pot, J. Bootsman, W. Wieringa. Res.: M. Nijborg. Vertrek per wagen vanaf Struvé om 12 uur. H.S.C. IV: R. Kamphuis, N. Eleveld, D. J. v. d. Laan, A. Visser, R. Tooms, J. Niemeijer, J. Kraai, S. Spoor, B. Meijer. W. Tooms, J. W. Kalk. Res.: O. Drent. Adsp. A2. H.S.C.: T. Swiers, J. Smid, A. v. d. Haag, D. Meijer, J. Schut, C. de Beer, J. Smittenberg, H. Holtman, J. Brink, C. v. d. Laan, H. Hellinga. Res. S. Bijlstra. Adsp. B2. H.S.C. II: W. Schut, H. J. Smid, R. Schreuder, J. Deuntje, G. v. d. Laan, K. Limberger, R. Doornbos, A. Blijham, J. Ploeger, A. Meijer, H. Klein. Res.: B. Kooi, J. Oosterwijk. Training: Deze zal plaats hebben in het hôtel Struvé op Woensdag 28 Nov. 67 uur voor jongste adsp. 78 uur voor oudste adsp. en lagere elftallen. 89 uur voor le en 2e elftal. Daarna bespreklng. Aller opkomst beslist noodzakelijk Voetbal vereniging HOOGEZAND. Programma voor Zondag Bato IHoogezand I 2 u. Noordster IIHoogezand II 2 u. Hoogezand III—H.S.C. IV 2 u. Juniores: B2: HoogezandH.S.C. 10 u. Opstelling Hoogezand I: A. Vos, B. Brugge, W. de Vries, B. Huizing, L. Scholtens, S. Mulder, W. Boit, J. Adams, G. Scholtens, G. Koster, G. Hekert. Res.: H. Por, W. W. de Boer S. v. d. Laan. Opstelling Hoogezand II: R. Swiers, W. v. d. Veen, A. Bleeker, W. Boersma, O. van Dijken, J. Smallen- broek, J. P. van Leusden, H. van Delden (aanv.)H. Westerdiep, W. F. v. d. Ark J. Venema. Res.: W. Bos, H. Geerdes. Leider: D. de Boer. Opstelling Hoogezand III: H. Bos, G. Brummer, W. Buurke Jr., R. Scholtens, L. de Haan, A. Ballema, C. de Jong, B. van Veen, W. Smallen- brooek, G. Huizing, G. van Dalen. Res.: E. Vegt, J. Springelkamp, Geerdes, H. Blaauw. Leider L. Appelbrij. Opstelling adspiranten B2: B. Aten, M. Heerlien, J. Bakker, F. Kerlien, J. Smit (aanv.), A. Landman, A. Smit, J. Landman, M. Niemeyer, E. Blaauw, J. v. d. Velde. Res.: J. Hooyer, J. Nijborg en verder aile andere jongens van 1214 jaar. Leider: E. Lammers, Vertrek Hoogezand I en Hoogezand II om 12 uur van Café Rowaan. De gedachte dat je wordt opgehangen of in het gunstigste geval doodgescho- ten is erg naar, doch er komt een tijd, dat men met deze gedachte verzoend geraakt. Ik heb tenminste in het kamp nooit één nacht niet goed geslapen. Uitge- zonderd dan die ene nacht dat ik, toen ik juist sliep, uit bed werd gehaald en midden in de nacht van plm. 1 tôt 3 uur vuile dekens moest versjoUwen. Toen ik om 3 uur weer in het ledikant klom was de nacht wel erg kort want om uur moesten we reeds weer op- staan. Dat ik steeds goed heb geslapen is echter niet toe te schrijven aan het feit, dat ik het noodlot moedig onder ogen durfde te zien, doch is m.i. uitsluitend een gevolg van algehele uitputting van lichaam en geest. De mishandelingen, de scheldpartijen en zelfs de dood wor den daardoor schijnbaar zonder meer met een soort gelatenheid aanvaard. Van de plm. 70 gevangenen uit de prov. Groningen, die in Janauari 1945 naar dit concentratiekamp waren over- gebraeht leefden aan het eind van de maand Maart 1945 nog een 3 tal. On- geveer 40 van deze gevangenen waren opgehangen of doodgeschoten terwijl de anderen zijn overleden. De 3 overlevenden, allen afkomstig uit de stad Groningen, stierven ten tijde van mijn verblijf in dit kamp. De ene kwam bij een bombardement op Ham- burg om het leven, de tweede overleed aan longontsteking terwijl de dood van de derde gedeeltelijk is toe te schrijven aan mishandeling. Deze had last van op- gezette benen. Toen wij op een Zondag- middag moesten aantreden om te wer- ken, zei hij tegen ons dat hjj niet op zijn benen kon staan en dus niet in staat "was mede te gaan. Zoals vanzelf sprak vonden wij dat goed. Toen wij waren vertrokken ging hij op een le dikant liggen. Bij onze terugkomst zat hij aan tafel met een bebloed gezicht. Op onze vraag wat er was gebeurd, antwoordde hij, dat hij ondanks zijn dik ke, opgezette benen door een oppasser met een gummistok van het ledikant was geslagen. Tengevolge van de ligging van het kamp in de nabijheid van Hamburg waren de bombardementen schier niet van de lucht. Het gebeurde meer dere malen dat men overdag telkens in een schuilkelder mpest en ,dat je ook des nachts nog 3 keer het bed kon ver laten om in een vunzige natte schuil kelder plaats te nemen. Wij hebben hier wel eens bombardementen op een af- stand meegemaakt doch zo erg als het daar was kan men zich moeilijk voor- stellen. Het gevolg daarvan was ook, dat 's nachts geen licht mocht worden ontstoken, dat ailes potdicht was af- gesloten, in een ruimte waar veel en veel te veel mensen bijeen waren, zodat je sofns midden in de nacht wakker werd doordat je bijna geen adem meer kon halen. 's Morgens om plm. 5% uur moesten we steeds aantreden; er werd dan even- als 's avonds gecontroleerd of wij allen nog présent waren. AÏS wij daar dan 's morgens stonden en de lezer zal zich hierover verwonderen, evenals ik dat heb gedaan kwamen er een 45-tal muzikanten aan die zich opstelden, en dan steeds de mars ,,Alte Kameraden" ten beste gaven. Inmiddels mareheer- den de gevangenen die op de fabrieken waren tewerkgesteld, de poort uit, ter wijl een ogenblik later wij weg mar- cheerden met onbekende bestemmin.,. Wij hebben ons vaak afgevraagd waar- voor deze muziek diende, want deze maakte op ons in de ellendige toestand waarin wij verkeerden, een walgelijke indruk. De oude landbouwer waarover ik hiervoren reeds sprak zei tenminste tegen mij: ,,Ik vind ,.Alte Kameraden" een mooie mars, doch wanneer ik hem hier hoor vind ik hem vreselijk." We moesten soms uren in de rij staan. Het is in dit kamp voorgekomen, dat gevangenen 27 uur achtereen aangetre- den stonden. Wanneer de lezer bedenl.c dat de meeste gevangenen reeds met 1 been in het graf stonden behoeft uus niet te worden gevraagd wat dit be- tekende. Om ailes te omschrijven wat er ver der in zo'n kamp voorviel daarmede al- leen zou een lijvig boekdeel zijn te vul- len en daarom meen ik te kunnen vol- staan met nog enige fraementen aan te halen. (Wordt vervolgd.) PREDIKBEURTEN. Zondag 25 November 1945. Ned. Herv. Kerk. Sappemeer: 10 u. Ds. Wolfson v. Wes- terlee, Ouderling v. Delden. Hoogezand: 7 u. Ds. Schmidt. Westerbroek: 10 u. ds. Wassenaar en ds. Schmidt (samenk. v. iedereen). Kielwindeweer 10.30 u. ds. Wasch. Kropswolde10 u. Mej. Hoving. Kolham: 10 u. ds. mr. Schoenmaker; Woensdag 28 Nov. 's nam. 7.30 u. bijzondere dienst, Ds. Coolsma. Zuidbroek: 10 u. ds. v. Mullem (ver- warmde kerkd.) Noordbroek: 10 u. ds. v. d. Meiden (Dodenzondag). Harkstede-Scharmer: 10 ds. Gras; 3 u. Jeugddienst ds. Altena v. Garmer- wolde m.m.v. Kerkkoor Noorddijk. (xGr6f Kerk. Sappemeer: 9.30 ds. W. Tom; 4.30 ds. L.M. Wynia. Martenshoek: 10 u. ds. L. M. Wynia; 4.30 u. ds. W. Tom. Doopsgezinde Gemeente. Sappemeer: 10 uur ds. R. de Zeeuw. Ned. Herv. Kerk (Ev.) Sappemeer: 10 u. en 4 u. d.hr. K. Pruy- sen. Baptiste Gemeente. Hoogezand: 10 u. ds. HekhUis, 11.15 u. Kinderkerk: 3.30 u. Dankoffer- dienst ds. Hekhuis; 7 u. Jeugddienst Foxhol: 9.30 u. bijbelbespr. 4 u. Evan- gelist Wolters (afscheid) 7.30 u. Jeugddienst. Voetbalver. KWIEK. S.G.V.Kwiek II, aanvang 2 uur. F. v. d. Werff, H. Bodewes, H. Clobus, H. Geling, J. Gibcus, L. v. d. Werff, B. Bulder, G. Scheen, Chr. Meijer, B. Mul der, A. Wajon. Res. H. Haverkort, W. Wilbrink. Adspiranten: Kwiek IKwiek II, aanvang 1 uur. J. Koeneman, N. Wil brink (aanv.), H. Mulder, H. v. d. Werff, A. Stokkel, J. Geling, F. v. d. Werff, A. Eising, G. Stokkel, A. Duit- ser, G. Stege. Kwiek II. R. Scholtens, P. Drent, H. Stokkel, G. Wessels, A. Teuben (aanv.), H. Lockhorn, H. Haverkort, A. Wilbrink i A. Mulder, H. Geling, T. Clobus. 'Res. J. Hijlkema. Kwiek I speelt witte broek met gele shirt. Kwiek II met zwarte broek en donker shirt. Veld klaarmakenChr. Meijer en A. Wajon om 10 uur. M. H. C. ,',Dash". Wedstrijd op Zaterdag 24 Nov. a.s. Dash IIDaring H. Aanvang 3 uur. Opst.: P. Spaak, J. Eikema, G. de Vries, B. Eikema, F. Huizinga (aanv.), H. Jon- ker Kzn., H. v. d. Werff, H. Tuin, R. Wortelboer, J. Holtman, A. Wayon. Scheidsrechters: J. Reints, Hk. de Vries. Zondag 25 Nov. a.s. Daring I Dash I (dames). Aanv. 11 u. Vertrek per fiets 10 uur station H.-S. Opst.: A. Veerkamp, I. Jonkeren, H. Jonker, A. v. d. Bend, J. Wortelboer (aanv.), G. Kok, A. Plinsinga, A. Kliphuis, T. Kra- nenborg, T. Bodewes, K. Siems. Leggers ter leen van Daring. Heren: G.H.B.S. I—Dash I. Aanv. 2 uur. Vertrek per fiets 1 uur van Hgz. brug. Opst.: A. Smit, S. Jonker, J. v. d. Werff, J. Bronsema, J. Reints, O. Be- geman, G. de Vries, H. Jonkeren, H. Boss. Hk. de Vries, Hn. de Vries (aanv.) Dash III—H. C. W. I. Aanv. 10.30 u. Opst.: H Hoepman, W. Bronsema (aan- voerder), A. Gorter, J. Gischler, R. Doornbos, B. Geling, J. Smit, C. Jager, H. Jonker Hzn., A. v. Alteren, G. Groe- neveld. Scheidsr.: B. Eikema, R. Wor telboer. HET WERK VAN DE UNRRA. Volgens mededeling van den directeur heeft de UNRRA in Europa 5.250.000 gedeporteerden naar hun woonplaatsen teruggebracht, terwijl 60 "/r, van de overige 1.250.000 binnenkort zullen re- patriëren. In een radiorede deelde de directeur mede, dat het werk slechts langzaam vordert wegens gebrek aan fondsen. DE CHEMISCHE ONKRUIDBESTPtIJDING IN GRANEN Ir. H. A. Ormel, adjunct-phytopatho- loog van de plantenziektenkundige dienst, hield dezer dagen een causerie over de ,,chemische onkruidbestrijding in granen", waarin hij zeide, dat de on kruidbestrijding in het aanstaande voor- jaar meer dan ooit met kracht ter hand genomen zal moeten worden.' Door de oorlogstoestand en door het feit, dat vele bewoners lange tijd waren geëvacueerd, verkeren een groot aan- tal percelen in buitengewoon vervuilde toestand. Niet alleen m de- geteisterde streken., doch overal is de onkruidplaag sterk toegenomen. Dit onkruid kan op twee manieren bestreden worden, n.l. door het nemen van landbouwkundige maatregelen en door gebruik van che- mische middelen. Uit landbouwkundig oogpunt gezien, is de bestrijding met chemische middelen als een hulpmiddel te oeschouwen. Het is wensel^k, deze wijze van bestrijden in het bedrijf uit te schakelen. Het bliiii. echter de vraag of wij ooit zover zullen komen: daarom zal de chemische bestrijdingswijze voor de landbouw voorlopig nog van beteke- nis blijven. De laatstgenoemde wijze van bestrij ding mag echter voor den boer geen aanleiding zijn om het nemen van de nodige landbouwkundige maatregelen achterwege te laten. Schoffelen, eggen, ploegen en wieden, alsmede het zorgen voor een goede afwatering en het toe- passen van een doelmatige grondbe- werking zijn noodzakelijk voor het te- len van gezonde en goed ontwikkelde granen. De cherpische bestrijdingsmiddelen dient men te gebruiken als de onkruiden nog klein zijn. Het praanvewas moet op dat tijdstip een hoogte van 8 10 cm. hebben bereikt, daar het zich anders bij een eventuele beschadiging moeilij- ker kan herstellen. De zeer goede werking en het een- vouaig gebruik van de z.g. ..boomkleur- stoffen" heDDen ertoe geleid, dat de chemische onkruidbestrijding thans veel- vuldiger plaats vindt dan vroeger. Had men steeds over voldoende spuitwerk- tuigen en kleurstoffen kunnen beschik- ken, dan zou men in nog grotere om~ vang hiermede gewerkt hebben. Het is daarom jammer, dat thans nog niet ge- zegd kan worden of deze stoffen in het aanstaande vooriaar in voldoende mate te verkrfi°"eo zullen zijn. Er zal echter aile mogelijke moeite gedaan worden om ook ,,boomkleurstoffen" voor on kruidbestrijding beschikbaar te stellen. Vooral de geringe beschadiging, die de kleurstoffen aan de granen teweeg- brengen, het eenvoudig gebruik ervan, en het feit, dat ze niet, zeer vergiftigd zijn, zullen er toe bedragen, dat zij ook in de toekomst een ruime toepassing zullen vinden. De heer Ormel besloot zijn causerie met de opmerking, dat hoewel in het aanstaande voorjaar de middelen mis- schien nog niet voldoende te verkriigen zullen zijn, men de onkruidbestrijding volstrekt niet mag verwaarlozen. DE GEVAREN VAN RUNDERTUBERCULOSE TOEGELICHT. Als men weet, dat de schade, die jaarlijks wordt toegebracht aan onze veehouderij door de rundei'tuberculose geschat wordt op vijf millioen gulden en als men weet, welke emstige gevaren deze veeziekte voor den mens en in het bijzonder voor de kinderen medebrengt, dan beseft men, hoe noodzakelijk het isr dat maatregelen worden getroffen, zo- wel tegen de gevolgen van de ziekte,. als tegen de ziekte zelve. Een tubercu lose-vrije veestand is dan ook het ideaal van de mannen, die ambtshalve tegen de ziekte en haar gevolgen te strijden hebben. In de eerste plaats is dit de; heer P. J. 't Hooft, inspecteur in het. bijzonder belast met de tuberculosebe- strijding, en voorts hebben een belang rijke taak op dit gebied te vervullen de' directeur van de vee-artsenijkundige dienst, de heer E. J. A. A. Quaedvlieg,. en H. Venema, inspecteur van de vee-o artsenijkundige dienst. De rundertuberculosebestrijding berust nog zuiver, sinds in 1920 toen dr. Veen- baas in Friesland met de bestrijding be- gon, op vrijwilligheid. De verplichting tôt bestrijding van de rundertuberculose is echter het doel, waarnaar thans ge- streefd wordt en was de laatste oorlog niet over ons land gevaren, dan was dit doel ongetwijfeld bereikt. Zolang echter de bestrijding nog op vrijwillige aansluiting bij de betreffende organisaties berust, is het noodzakelijk de veehouders op aile mogelijke wijzen de eis van tuberculosebestrijding voor het vee duidelijk té maken, en hun op de voordelen, zowel voor hun bedrijf als voor hun gezin en de gemeenschap te wijzen. Het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft als een van deze middelen de film ingeschakeld., ,,De bonté moet er uit" is de titel van de film, die in Den Haag voor een aan- tal genodigden, waaronder minister Mansholt en de secretaris-generaal van genoemd ministerie, mr. J. Th. Bou- verman, haar première beleefde. In zijn inleidend woord deelde de hr. Quaedvlieg o.m;. mede, dat gedurende de campagne 1942/43 bijna een millioen runderen onderzocht werden, verdeeld over ruim 86.000 veebeslagen. Het re- aetiecijfer, dat aanvankelijk rond 36 lag werd teruggebracht tôt minder dan 10, terwijl ruim 60.000 veebeslagen tuber- culosevrij werden gemaakt. Vervolgens voerde het woord de heer Sr. H. G. A. Leignes Bakhoven, directeur van het veeteeltwezen en wnd. directeur-gene- raal van de landbouw, die in het bijzon der wees op de grote schade, die de rundertuberculose aan onze rundveesta- pel aanbrengt, en de gevolgen daarvan voor de kwaliteit van het vlees en de zuivelproducten en voor onze export. De film ,,De bonté moet er uit!" is een suggestieve, in het bijzonder voor de boerenbevolking bedoelde, gespeelde documentaire film. Van deze film zal 'n reeks van voorstellingen worden gegeven in plaatsen, die in de veegebieden lig gen. Deskundige sprekers en een bro chure zullen daarbij de propagandisti- sche werking ondesteunen. INDONESIë. De besprekingen, welke op 22 dezer tussen de nationalisten en Dr. v. Mook waren voorbereid hebben geen doorgang gevonden. Het ..Indonesische kabinet" weigerde besprekingen te voeren waar- aan ook Nederlanders deelnemen. Het Ind. ministerie van voorlichting ver- klaarde, dat de Nederlanders de vrede onder de Indische bfcvolking verstoren, en dat geen onderhandelingen met hen zullen plaatshebben, zolang zij hun hui- dige houding handhaven. Besprekingen met de Britten zouden wel mogelijk zrjn. Generaal Dempsey, de opperbevelheb- ber van de S.E.A.C. is te Batavia aan- gekomen. Britse colonnes bevinden zich op weg naar Ambarawa, om deze plaats te ont- zetten. Te Ambarawa bevindt zich een kamp. Groninger Veemarkt op 20 November. De aanvoer bestond uit 933 runderen, 277 kalveren, 803 schapen, 165 bokken, geiten, 794 biggen. Kalf- en melkkoeien le soort f 825 f 950. 2e soort f 475f 650. Weidescha- pen f 55f 90. Vette schapen f 140 f 160. Biggen f 16f 55. Graanmarkt Groningen 21 Nov. Rode Tarwe f 1717.75 per 100 kg., rogge f 16.5017.35, wintergest f 17.00 18.00, zomergerst f 17.0018.50, wit te haver f 15.0015.75, gr. erwten f 19.0023.00, paardebonen f 17.00 17.75, wie'rdebonen f 17.0017.75. Waal- se bonen f 22.0026.00, koolzaad f 45.00 f 47.50, karwijzaad f 40.00f 44.00, blauw maanzaad f 80.0085.00. Amsterdams zedenpolitie doet goede vangst. Door de Amsterdamse zedenpolitie is een groep zwarte handelaren van 16 tôt 22 jaar achterhaald. Een nevenbedrijf van deze jongelui was buitenmensen, die in Amsterdam kwamen te beroven en te chanteren. Rhodesia's verrieden hem. Een dezer dagen vervoegde zich bij de Hoornse Distributiedienst een Cana- dese majoor, om rantsoenbonnen voor sigaretten te halen voor 12 instructeurs die 120 meisjes uit Brussel, die te Hoom zouden worden gevestigd, op te leiden voor de vliegertroepen. Hij deelde met kwistige hand sigaretten onder de amb- tenaren uit, maar Rhodesia's. Een der ambtenaren meende, dat een Canadese majoor en Rhodesia sigaretten niet bij elkaar passen, en waarschuwde de po litie. Deze ontmaskerde de pseudo ma joor, die een geraffineerde Tilburgse bonnenhandelaâr bleek te zijn. HET PROCES TE NEURENBERG. In de rechtszaal te Neurenberg is een film vertoond, waarin een beeld werd gegeven van de gruwelijkste Duitse mïsdaden. Beklemmend was het, aan- grijpend, en toch weerzinwekkend. Moord, mishandeling, uithongering, uit- moording, terechtstelling, slavenarbeid. De vijf lange jaren, waarin de nazi kliek haar vergif over Europa uitstortte leken opnieuw te bruisen en te kolken De beklaagden hebben voor een mi- crofoon moeten verklaren of zij schul- dig waren, en zij achtten zich onschui- dig. In een vlijmscherp betoog heeft de openbare aanklager der V. S. Jackson, de aanklacht tegen de beschuldigden op- gebouwd. Over de Joodse tragédie gaf hij een bewogen relaas. 5.700.000 Joden worden vermist. Frank Wallis heeft mede voor Amerika gesproken. De climax in de reeks van beschul- digingen werd bereikt toen een Russi- sche stem door de zaal klonk. Gigan- tische cijfers van moorden en vernieti- ging gaf hij. Goering en Seyss Inquart zijn de roe- rigste en meest demonstratieve onder de gevangenen. De overige zitten stil voor zich uit te staren. Nieuwe regering in Frankrijk. Generaal De Gaulle is er in geslaagd een nieuw kabinet samen te stellen. Dit bestaat uit 5 Soc., 5 leden M.R.P., 5 Comm., 1 lid Un. Dem. Soc.et. Rep., 1 gematigde en 3 technici. Gisteren is de regering aan de constituerende ver gadering voorgesteld. De Brits-Amërikaanse financiële besprekingen. De Leider der Britse delegatie voor de Brits-Amerikaanse besprekingen heeft zijn passage naar Engeland per s.s. ,,Queen Elisabeth" opgezegd. DE VERENIGDE VOLKEREN. De voorbereidende commissie van de Organisatie der Verenigde Volkeren hield gisteren te Londen. haar eerste bij eenkomst. De vergadering, welke om il uur begon werd door verschillende zen- ders uitgezonden. Rommels nichtje is bang. Christine Rommel, een negentienjarig nichtje van den voormaligen veldmaar- schalk van het Duitse Afrikacorps, een van de vele Duitse burgerpersonen, die diensten in en bij de rechtszaal te Neu renberg verrichten, heeft den corres pondent van de Daily Mail te kennen gegeven, dat de Neurenbergers beducht zijn voor een aanslag door nazi-elemen- ten op het gerechtsgebouw. ,,Ik denk, dat jullie er geen idee van hebben, hoe gehaat julliç hier zijn", zeide zij, „en hoevele wanhopige mensen er om jullie heenlopen." Iïitler's huisknecht spreekt o* ir schatten. Bij een verhoor heeft heeft Hitler's huisknecht en vertrouweling, Arthus Kannenberg, een verhaal gedaan over 'n geheime bergplaats te Berchtesgaden waarin voor millioenen aan schatten en kostbaarheden uit Hitler's eigendommen verstopt zijn. Kannenberg zeide verant- woordelijk te zijn gesteld voor Hitler's kostbaarheden, die millioenen waard waren. Deze schatten uit de oude en nieuwe kanselarij zijn in een bomvrije schuilplaats bij Berchtesgaden onderge- bracht. Tôt de schatten behoort veel historisch porcelein, tapijten, zilver, meubilair en een aantal schitterende piano's. Tôt die verzameling behoort de piano van Richard Wagner. Kannenberg zeide, dat in Mei van dit jaar S.S.-lieden veel uit Hitler's woning hadden geroofd. Bepaalde nazi-elemen- ten hebben hem met de dood bedreigd, indien hij zijn mond voorbij praat. Zij wilden ook een kostbaar pakket met goud en zilver afnemen, dat Hitler hem gegeven had. OFFICIëLE BONNENLIJST 25 November tôt en met 8 Dec. 1945. Bonkaarten IvA, KB, KC 513. 300 t.m. 306 800 gram brood 307, 308 200 gram bloem 309 400 gram, suiker 310 100 gram suiker 311 125 gram boter 312 250 gram margarine 313 100 gram vet 314 200 gram kaas 315 150 gram vlees 316, 317 2 kg. aardappelen B 21, B 22 400 gram brood A 23 2 liter melk B 23, C 23, 3% liter melk B 24 1 kg. aardappelen Bonkaarten KD, KE 513. 400, 401 800 gram brood 402, 403 200 gram bloem 404 250 gr. rijst of kindermeel 405 500 g-ram suiker 406 100 gram suiker 407 250 gram boter 408 125 gram margarine 409 200 gram kaas 410 6 liter melk 411 150 gram vlees 412 1 kg. aardappelen D 21, D 22 400 gram brood E 21 250 gr. rijst of kindermeel Tabakskaarten enz. T 01 2 rants. Tabaksartikelen (geen import-sigaretten V 01 100 gr. chocolade of suiker- werken. X 01 2 rants. tabaksartikelen (geen import-sigaretten) Voor de week van 2 tôt en met K December a.s. zullen nog bonnen wor den aangewezen voor vlees, melk, aard appelen, bloem, biscuits, zout, peul- vruchten, tabak en versnapertngen. Algemeen distributienieuws. Op de ontbijtkoekbon is ook taai taai, Amsterdamse korstjes, enz. verkrijg- baar. Petroleum. De bonnen 169 en 269 vani kaart 512 geldig voor 2% liter. Geen. voorinlevering. Leder. Bon 2 van de lederkaart gel dig voor schoenreparatie, waarvoor 25 gr. leder nodig is. Alleen Hoogezand en Sappemeer. V 01 van de vis en groentekaart met opdruk 046: een gerookte spekbokking. (Verkrijgbaar bij de vishandelaren in Hoogezand en Sappemeer.) BURGERLIJKE STAND. SAPPEMEER, 15—21 November 1945- Geboren: Pieter Jan, z. v. Johannes Lukkien en Jantje Venema; Jacob. Roelof Fedde, z. v. Bernard Jan Eikema. Klaassien Douwes; Jacobus Lukas, z„ v. Roelof van Duinen en Komelisje Har- mina van der Scheun; Harkolinus Ja cobus, z. v. Wilhelmus Fellinger en Geertruida Elizabeth Nagengast, Hgz.; Jan Cornelis, z. v. Hinderikus Hoving en Trijntje Klamer; Lammert Gerrit, z. v. Gerhard Oosting en Trijntje Wiltjer, Hoogezand. Ondertrouwd: Gerrit Jan Bos, 28 j. van Veendam en Wilhelmina Korthuis, 23 j., Sappemeer; Kasper Wijsbeek, 30 jaar, Hoogezand en Hiskina Janna van Leggelo, 20 j., Sappemeer. Getrouwd: Goruon Leslie Ward, To ronto (Canada) en Martha Buurke, van: Sappemeer; Geert te Velde, Hgz. en: Henderika Roelfina Hogenberk, Spm.;, Harmannus Brugge en Antonia Jacow- lewa, b. v. Spm.; Anton Veenhoven, Veendam en Telina Engelina Drenth, Sappemeer. Overleden: Geertruida Homan, 68 j., wed. van Hindrik Oudeman. HOOGEZAND, 15—22 November 1945. Geboren: Balthazar Harmanus, z. v. Luchien Dulleman en Geesje van Rhee,. Hoogezand. Ondertrouwd: Marten Kalk, 29 j.,. Hgz. en Marchien Nijenhuis, 21 j., Hgz.; Evert Scheper, 26 j., Hgz. en Tjaakje Tepper. 22 j., Hgz.; Jacob van der Laan 21 j., Hgz. en Jantje Rutgers. 21 j.„ Hgz.; Kars Telkamp, 24 j., Delfzijl en Marie Nieborg, 24 j., Hgz.; Engbert Meindert Kannegieter, 21 j.- Slochteren en Annie Rieks, 21 j., Hgz.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 2