Nederland De Kippenfokkerij lien Aeroclub (rônneger Braiven. herstelt zich geleidelijk. Plaatselijke Berichten. ^sprijs: 1 irifflyfflBm hh mmum Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Binnenlands Overzicht m voor deze streek Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer WaKollmaFranSen' °Pgeleid door dhr- ADY Wie wordt ETGHFORD z«n gehaaldr-ôok"darr7an^sgdf ver" denking op V. gevallen, ofschoon er geen bewyzen zijn. Verdachte heeft al drie vonmssen achter de rug en daarom meende spr. een ernstigeWaf te 74ste Jaargang WOENSDAG 19 DECEMBER 1945 74ste Jaargang WOENSDAG 28 NOVEMBER 1945 OOSTGOORECHT No. 68 A-BONNEMENTSPRIJ S f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES 12 et. p. mm. Zogen. Kleintjes", minim. 75 et.' (bij vooruitbetaling) Gedurende de bezetting waren in ons land wandborden verkrijgbaar, waarop een vlag was afgebeeld, waarvan de stok was gebogen. ,,Gebogen maar niet gebroken" stond eronder. Wie naar het uiterlijke leven keek, zou een andere in- druk hebben kunnen krijgen. Duitse uniformen beheersten het stadsbeeld; er waren ..Nederlanders" die dienst na- men in het Duitse leger, anderen hiel- pen ongedwongen versterkingen aan- leggen, versterkingen, die de dood van een aantal bondgenoten ten gevolge zouden kunnen hebben, of werkten mede aan de vernietiging van eigen land. Maar dat was slechts een uiterlijk beeld Innerlijk broelde het; daar werklë de illégale beweging, terwijl tienduizenden liever een leven vol ontberingen leidden, dan naar Duitsland te gaan, of voor den vijand te werken. Dat was de gave kern. Thans moet de vlaggestok weer recht, en dat is geen gemakkelijke taak, want <V> druk aie haar boog was lang en z.,aar. Geleidelijk aan zal men haar te- rug moeten buigen. Zo is de toestand van ons land. Diep heeft de bezetting zijn stempel op land en volk gedrukt. De vemielingen en- inundatie's, 66k niet strategische, die zij hebben aangericht zijn legio; de waarde van hetgeen zij geroofd en weg- gesleept hebben beloopt milliarden. Ver- vindbaar was, werden 622 mannen uit het dorp weggevoerd, van wie slechts 45 zijn teruggekeerd, en bovendien wer den 105 huizen met inboedel en al ver- brand. Wij zouden door kunnen gaan; de lijst is lang. Economisch en financiëel heeft Duits land ons land ontwricht, het heeft leed en ellende gebracht. Maar het heeft de vlag slechts kunnen buigen, zij is niet gebroken. Langzamerhand komt er tekening in het herstel. De winkels worden voiler, er komen meer goederen beschikbaar. De rantsoenen, die ons toegewezen wor den zijn weer voldoende om van te le ven. En ook de démocratie keert terug. Er zijn weer gemeenteraden en er is weer een Staten Generaal, al zijn de leden van deze lichamen dan niet op de in de grondwet aangegeven wijze ge- kozen. Maar het is van belang, dat wet- ten, verordeningen en overheidsmaatre- gelen weer van aile zijden worden be- licht en becritiseerd, voordat zij worden afgekondigd. Ook een mlnister in een mens, en hij kan falen. Het is de taak van de volksvertegenwoordiging hem op verkeerde inzichten te wijzen. De vorige week Dinsdag is, na een onder- breking van 5 jaar, een traditie her- steld; De viering van Prinsesjesdag, de opening van de Staten Generaal, bij welke gelegenheid, zoals gebruikelijk, het regeringsprogramma voor het ko- der moeten wij bedenken dat van iedere 1000 Nederlanders 22 om het leven zijn mende jaar in de troonrede van H gekomen: T- *--* J -1 - vonden van de 140.000 Joodse Nederlanders vonden 105.000 de dood in Polen;1 we- gens de aanslag op den comm. gen. voor veiligh., Rauter, werden te Apel- doom 200 en te Amsterdam 186 per- sonen, die niets met het geval te ma- ken hadden neergeschoten; toen bij het Veluwse dorp Putten een Duitse offi cier vermoord werd, en de dader on- 1: In het Westen van ons land de Koningin werd aangekondigd. Er is ;>T,?™rnel?seri de hongerdood;) een punt in deze rede dat zonder twijfel het gehele volk interesseert. Dat is een aankondiging van snelle berechting van de gemtemeerden. Direct na de bevrij ding zijn allen die met de vijand ge- heuld hadden en tegen wie men bewij- zen had, opgepikt, zowel zware als lichte gevallen. Maar met de definitieve berechting gaat het langzaam. Het volk vraagt om afhandeling van deze kwes- tie, en die afhandeling is ook in hec be lang van de geïnterneerden zelf. Er zul- len een aantal bij zijn, die reeds genoeg gestraft zijn. Het herstel van het bedrijfsleven heeft met moeilijkheden te kampen. Een daarvan is de economische dicta- tuur. Er wordt geklaagd over de bu- reaucratische geest der rijksbureaux. Er is een voorlopig comité samengesteld van de federatie van het bedrijfsleven ter bestriiding van deze economische dictatuur. Tn de eerste vergadering werd naar voren gebracht, dat de actie van het comité niet revolutionnair is, maar het doel heeft de regering te helpen bij de verwijdering van aile rompslomp. In 1937 had het dept. van handel en nïj- verheid. 464 ambtenaren, nu 14.000. Wie zal dat betalen In de historié zaî 1945 bekend blijven als dat van St Bureaucratiu de Trage" werd in deze bijeenkomst gezegd. Geleide économie of vrije- De rege- ring voert ons in de richting van het eerste. Of zij goed heeft gezien zal de tijd leren. Is de bevolking van deze streek „air- mmded", of met andere woorden is zij geïnteresseerd in de luchtvaart? Ons artikel, dat ten doel had tôt de oprich ting van een aeroclub te komen heeft weimg succès gehad. Iemand heeft ons opgebeld en drle personen hebben de moeite genomen ons een orief te stu- ren. Dat was ailes. Eerlijk gezegd heeft dit povere resultaat ons teleurgesteld. Door de technische vooruitgang, welke de oorlog in de luchtvaart heeft ge bracht, zal het vliegtuig zowel voor het vervoer van vracht als van passagiers n zeer grotè roi gaan spelen. Voor dui- zenden jonge mensen ligt de toekomst in de luchtvaart. Zijn er hier geen jon- gelui die het in de toekomst in hogere sferen gaan zoeken, zijn er niet vele anderen, die, hoewel niet beroepshalve, toch gaame zouden leren vliegen De oprichting van een aeroclub zal hen daartoe in de gelegenheid stellen. Reeds in ons vorig artikel wezen wij op het bestaan van de Nederlandse Luchtpostclub B.Z.P.C. zowel voor lucht- post verzamelaars als voor luchtVaart- belangstellenden, die, naar wij verne- men een plaatselijke afdeling zal op- nchten, bij voldoende deelname. Voor luchtpostverzamelaars biedt deze ver- emging: elke week een gratis verlo- ting, levering van nieuwe zegels tegen kostprijs, tentoonstellingen, veilingen gratis keuring, rondzending en corres- pondentie met buitenlandse leden Luchtvaart belangstellenden zullen kun nen profiteren van lezingen door be- kende piloten, verschaffing van lucht- vaartboeken, luchtvaart foto's excur- sie's, vliegfeesten, K.L.M.-vluchten en cursussen. Wij zijn bereid onze mede- werking te verlenen om tôt de oprich- Plaatselijke afdeling van de B.Z.P.C. te komen. Het vliegen in practijk brengt de B. z.i .c. echter met, daarvoor is een aeroclub nodig. Indien één onzer lezers het înitiatief tôt de oprichting wenst te nemen, zullen wij hem gaarne met raad en daad ter zijde staan. Het vliegtuig is het moderne ver- yoersmiddel geworden, een vervoersmid- del, dat dank zij de technische perfec- tie met gevaarlijker is dan trein of bus Maar wij moeten nog aan dit nieuwe middel van vervoer gewennen, vooral de ouderen. In de grote steden, en in plaatsen waar een vliegveld in de nabii- heid is, is het vliegen veel meer popu- lair dan hier. Er worden rondvluchten gemaakt door schoolkinderen en ouden van dagen. Zo moet het ook hier wor den. De tijd gaat voort en brengt nieu we ideeën. Wij moeten mee met die tyd, blijven stilstaan is niet mogeliik. Het vliegtuig gaat naast vervoer per schf FINANCIëN EN ECONOMIE. Een der meest effectieve maatregelen ter sanering van de monétaire en finan cière positie van ons land bestaat onge twijfeld uit de wederopbouw van onze internationale handel. Zeer sumier ge zegd, liggen de verhoudingen van onze internationale handel immers zo, dat de beste middelen tegen zwarte handel en tevens ter vermijding van inflatie ge- vonden kunnen worden in een spoedige en voldoende voorziening met goederen. De hiervoor nodige importen zullen wij met onze export moeten betalen. Het tôt leven komen van onze industrie is niet alleen in dit opzicht zo belangrijk; wij zullen een deel van onze importen kunnen beperken, indien de Ned. indu strie weer op voile toeren draait. Het Philipsconcem. In dit verband zijn de opmerkingen van een man als Dr. A. F. Philips, lei- der van een wereldconcern als Philips' Gloeilampen, bij zijn terugkeer na een vijfjarige afwezigheid, belangwekkend genoeg om er een ogenblik bij stil te staan. Dr. Philips zag de toekomst ®p- timistisch in en was van oordeel, dat het bedrijf, mits voorzien van de nodige kolen en energie, volledig in bedrijf ge- steld zou kunnen worden. De Regering draagt overigens het hare er toe bij, de fabrieken te Eindhoven zo spoedig mo gelijk in te schakelen in de proauctie. Er werd reeds een regerlngscrediet ver- leend. De leiding van de Philips' fabrie ken is reeds genoodzaakt Belgische ar- beiders aan te nemen om, aan de vraag naar werkkrachten tegemoet te komen. Er zijn thans 14.000 man personeel te- werk gesteld, welk aantal opgevoerd zal worden tôt 20.000, en de in het buiten- land zo goed bekend staande producten worden reeds weer uitgevoerd. Op deze wijze, door export, zelf s naar landen als Perzië en Ierland, om een paar voor- beelden te noemen, hervatten de Eind- hovense fabrieken hun taak als devie- zenbron en dragen daarmede het Tiare bij tôt de mogelijkheid, door importen onze goederenhonger te stillen. (100 in de maand Mei van dit jaar nog slechts 2 bedroeg, heeft het in September nog niet verder kunnen bren- fen dan 3 De motorrijwielindustrie, ie in Mei, Juni en Juli van dit jaar in het geheel niets produeeerde, bracht het m Augustus tôt 1 van haar jaar- productie, vergeleken met het basisjaar 1938, doch de opleving was slechts van voorbijgaande aard; in September was de productie weer tôt het nulpunt ge- daald. (Financiële Inlichtingen van de Robaver.) De Kijwielindustrie. Niet altijd is het beeld echter even verheugend: De rijwielindustrie is b.v. nog niet uit haar léthargie gewekt. De productie, welke op basis van 1938 Algemeen Distributienieuws. Fruit. Om in de période van 9 Dec. tôt 5 Jan. fruit te kunnen betrekken moet bon F02 van de fruitkaart voor 1 December bij den handelaar worden in- geleverd. Turf. Bezitters van brandstoffenkaart T 509 moeten de daarop voorkomende bon 52 B.V. ten spoedigste bij hun turf- handelaar inleveren. (De vastgestelde période voor inlevering is 26 Nov. tôt 31 Dec.) T.z.t. zal hierop een eenheid huisbrandturf worden afgeleverd. Koffiesurrogaat. De nog aanwezige restanten van de z.g. ,,Regerings-koffie- surrogaat" mogen zonder bon worden verkocht. Slaolie. Voor het extra rantsoen sla- olie, dat tegen Kerstmis zal worden uit- gereikt moet bon 328 of 422 van kaart 513 tegen ontvangstbewijs bij den win- kelier worden ingeleverd. Wanneer de aflevering begint zal nader worden me- degedeeld. Zout. De plaatselijke distributiedien- sten zullen aan zelfverzorgers van vlees bij huisslachting van een varken 10 K.G. zout uitreiken, bij huisslachting van een zeug 15 kg., van een schaap of lam 5 kg. Hiervoor wordt toewijzing No. 480 uitgereikt, -waartegen 500 gr. per rantsoen verkrijgbaar is. ALLEEN VOOR HOOGEZAND EN SAPPEMEER. Verschijnt Woenstlag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres* Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 Er is voor aile inwoners nog een bok- king verkrijgbaar, en wel op bon V02 van de vis en groentekaart, welke bon- nen de opdruk 046 moeten hebben. Op de bonnen V03 met opdruk 046 zijn 3 zoute haringen verkrijgbaar. SAPPEMEER. Onze vroegere plaats- genoot, de heer H. Bakker, thans chef van de afd. Financiën te Emmen, is benoemd tôt directeur van Sociale Za- ken te Leeuwarden. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer W. H. Helmens, is met ingang van 1 Jan 1946 benoemd tôt rentmeester van de landgoederen v. h. Lijndensche Fonds en Omstreken te Hemmen (Gld.) SLOCHTEREN. Voor zeer velen nog nog onbekend, is in het dorp Slochteren gevestigd de directie van de Stichting ,,Vrienden der Nederlandse Tramwegen" Deze Stichting stelt zich ten doel: a. de behartiging van de belangen der Nederlandse Trarhwegen, b. De totstandkoming van een Tram- museum, c. de beschrijving van de geschiede- ms van 't Nederlandse Tramwezen. Ze werd op 6 Oct. j.l. opgericht en reeds thans zijn vele grote lichamen als lid toegetreden, b.v. de Nederlandse Spoorwegen, de Nederlandse Tramweg Maatschappij („Drachtster Tram"), de W. S. M., de N. Z. H. T. M. enz. terwijl particulieren uit aile delen van 't land zich als lid melden. De contributie van de Stichting is opzettelijk zeer laag ge- houden om aile tramvrienden te ver- enigen (spoor- en tramwegpersoneel be- neden de rang van contrôleur, onder- chef en dienstopzichter genleten boven dien 60 korting). Hoewel de totstand koming van 't trammeseum nog wel geruime tijd op zich zal laten wachten, plijft de Stichting toch reeds werkzaam m deze richting. Thans reeds verzamelt, zij krantenknipselt prent- briefkaarten, uniformknopen, tram- kaartjes, dienstregelingen enz. enz Ook worden er reeds plannen ge maakt voor een tournée van lezingen voor toerisme in de zomer enz. Aile inlichtingen worden gaarne verschaft door den Directeur, den heer P. R. van der y elde te Slochterëti, die ook gaarne zendingen materiaal voor 't muséum hdte gering ook, tegemoet ziet. HARKSTEDE. Op 20 November hield de afd. Harkstede-Scharmer van de Bond van Plattelandsvrouwen een bij eenkomst, welke onder leiding stond van mevr. J. LandmanLeugs. Er wa- ren ook heren uitgenodigd. De heer J Zijl uit Ten Post declameerde Groninger voordrachten. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door de heren W. Bakker en J. Staal. Verschillende bezoekers ea- ven nog bijdragen ten beste, die méde in de smaak vielen. Het was een ge- slaagde avond voor de in deze zomer opgerichte vereniging. NOORDBROEK. In de eerste verga- de tUdeliJke Gemeenteraad herdacht de wnd. Burgemeester hen die tengevolge van de oorlogshandelin- gen en in de strijd tegen den overwel- diger zijn gevallen. de beëdiging van de raadsleden Bfd de yerkiezlng van de wethouders plaats Verkozen werden de heren G. Kostwinder met 5 stemmen en K Kruyer met algemene stemmen. De hr" M Visser verkreeg 2 stemmen. Aan het slot dankte de heer Kost winder den voorzitter voor de prettige wijze waarop de wethouders steeds met nem nebben kunnen samenwerken. Het hoofd van het telefoondistrict muakt bekend, dat aanvragen voor nieuwe aanleg of uitbrelding van instal- laties zowel voor telefoon als radio distribuée van particulieren niet meer in behandeling worden genomen. tnwfS!1011 tin„ wier woningen nog losse telefoontoestellen aanwezig zijn worden verzocht dit mondeling te berichten aan het Telefoondistrict, ingang Schuite- makersstraat, of per telefoon aan K07 Door de Telefoondienst zal dan voor het ophalen van de toestellen worden zorg- gedragen. 6 EXAMENS. Voor het associatie-examen boekhou- den is geslaagd mej. A. Gols, Kiel- wmdeweer. Mej. Gols is opgeleid door d.hr. J. Broekema te Hoogezand. Voor Engelse Handelscorrespondentie Een ieder die in de oorlogsjaren wel eens het boerenerf opging om een eitje op de kop te tikken zal gezien, en ove rigens daar voldoende gehoord hebben dat het er met de kippenhouderij al even slecht voorstond als met vele an dere zaken. Tien of vijftien kippen was het aantal, dat de boer er teri hoogste mocht houden. In de afgelopen winter zijn er tengevolge van de voeder- en voedselnood alsmede roverij ook nog vele dieren verdwenen. Hoe zijn nu de vooruitzichten van het herstel van onze pluimveestâpel Voor de oorlog telde onze pluimvee stâpel ca. 18 millioen legkippen die te- îilliard as of per scBip een grote plaats in net wereldverkeer innemen. Deze evolutie in het vervoer kan men niet stuiten. Bo vendien zal de luchtvaart tôt nu toe geisoleerde gebieden voor cultuur ont- sluiten; zij zal landen en volken dichter tôt elkaar brengen. Het vliegtuig zou een zegen voor het mensdom kunnen zijn, mits men het niet voor oorlogs- doeleinden misbruikt. door CHARLES GARVICE. 3) „Het verstandigste wat hij doen kan," gaf May toe. „Het allerverstandigste. Arme Papa!" maar door het medelij- den in haar stem klonk iets als min- achting. ,,Wat moet hij stekeblind zijn! Want jij, arm kind, bent te jong om er lets van te begrijpen; maar o, wat is het allemaal akelig-duidelijk voor iemand, die 'n ietsje ondervinding heeft. O Car- rie, ik zou het kunnen uitschateren, als ik niet meer lust had om te huilen! En dan te denken, dat ik, als ik maar thuis was geweest, er wel iets aan had kunnen doen; ik had 't kunnen voorko- men of 't tenminste 'n beetje binnen de perken kunnen houden ik had hem kunnen behoeden voor de familiepor- tretten, en de lakeien. O, Carrie, Carrie! het was erg genoeg om arm te zijn, maar het is duizenmaal erger, parve- nu's te zjjn!" „Parvenu's" stortterde Carrie, terwijl ze ontzet naar het mooie, verontwaar- Klaaikloeten, Nov. 1945. Bèste Maargie, Dien Haarm is toch wel 'n sluirm, vaier moal noar Winschoten om 'n geld- koarde! Dat zol mien Kloas nait over- komen, snieders ginnen voak pienter- der as boeren... Nee Maargie veur ônze Berendinoa huifst mie nait woarschaau- wen, dei lôpt in gain twei slooten tou- gelieks. Zai steurt zoeh wainig aan jon- gens en van Canadeezen wil z' haile- moal niks waiten. Zai kin aanders hail wat beter mit heur proaten as veul wichter dei der doageleks mit in d'aarm loopen. Dat 't 'n gevoarleke tied is veur dei wichter bin 'k mit die ains. Mit dat ,,liften" ook. Kloas kwam lèst hailemoal vergrèld thuus. Hai was noar Gronnen wèst en zee: ,,'t is 'n duvelsche boudel, veur jonge wichter hôllen hoast aale auto's stil, moar ôlle vraauwluu en kerels kinnen wel d' haille dag mit d' haand omhoog stoan, moar zai kinnen blaauwbekken, aale auto's gonsen heur veurbie!" Bie ôns in Klaaikloeten komen nait veul Canadeezen, mit de bevrijding tou binnen ze der wèst. In 't dorp had den wie tou groot feest, wie binnen der mit ons vieven hîn wèst. Mien snieder haar 'n Oranjestrikke op de borst as 'n pankoukie en hal was glad unt de ked- de. 'k Mag wel groag hebben dat z' ais wat lolleg worden, moar as wîe zèggen van hô, din mout 't ook ôfloopen wezen. Mit Kloas heb 'k gewoonlek nait veul muite, hou is dat mit dien driftkop? Waist nog wel Maargie van de veurege oorlog, tou wie nog bie onze ôUTers, op 't zôlfde dorp, in huus wazzen? Ik be- doul dat wicht van Geert Houndermizze dei tou bevaalen mos van 'n Engelse geïntemeerde. Heur mouder zee tou ja: ,,dat 't wicht bevaalen mout kin mie nait zooveel scheelen, moar dak loater mit 't kind nait proaten kin, dat vin 'k beroerd..." 'k Bin even vôt wèst want de mèlk is overkookt, panne was haile moal leeg. Kloas rook 't in de snieders- winkel en ruip aan mie. 't Gèft weer 'n bulde waark en gain mèlk. Mit harteleke grouten ook aan Haarm Dien vrundin, WOBBEGIE. digde gezicht van haar zuster staarde. ,,Ja, parvenu's," herhaalde May met klem. ,,Poenige, opdringerige parvenu's, de spot van elke behoorlijke familie in de omtrek en zelfs van de klaplopers, die zich verwaardigd hebben, relaties aan te knopen met bijbedoelingen. Villa Boszicht vergeten Alsof we er niet ons hele leven lang het stempel van zullen blijven dragen! Dacht je nu heus dat ,,Stil! Stil!" riep Carrie opspringend. „,Papa!" De deur ging open en de kleine, ge- drongen gestalte van den koopman in verfwaren stapte binnen, tussen de twee gegalonneerde bedienden door. Hij droeg zijn fonkelnieuw avondcostuum, grote diamanten vonkten in zijn smokinghemd en aan zijn dikke rode vingers. Zodra May hem in 't oog kreeg, sloeg haar heftige verontwaardiging om m een goedhartig leedvermaak. Hij zag er zo ongelukkig uit in zijn strakke smoking met de vervaarlijke diamanten, zo pom- peus en belachelijk, en zo bewust van zijn eigen belachelijkheid. ,,Eh ben je al klaar, lieve kind?" zei hij. ,,'t Zal je wel gesmaakt hebben, hè? Carrie, ga jij eens een poosje naar de salon." De heer Dalton sloot de deur en ging voor de lege haard staan om zich een heuding te geven. May bleef zamen ongeveer 2% milliard eieren pro- duceerden, van welk aantal iets meer dan de helft werd uitgevoerd en de rest in het binnenland gebruikt werd. Thans resteren naar schatting nog slechts plm. 4 millioen kippen, dat is dus om en na- bij een vijfde van het vroegere aantal. Bij de pluimveeteelt zijn in hoofdzaak twee groepen betrokken, ni. de f'ok- en vermeerderingsberdijven, die voor de vernieuwing van de pluimveestâpel zor- gen en de pluimveehouders, die de eier- productie behartigen. Verreweg het grootste deel van 't pluimvee vond men normaal op de gewone landbouwbedrij- ven in ons land, voor welke de kippen houderij een dikwijls aanzienlijke nevenbron van inkomsten vormde. Er werden meestal een of enkele koppels hoenders van niet meer dan honderd stuks gehouden. Vooral op de liehtere gronden met het gemengde en 't kleine bedrijf trof men algemeen kippen aan. Slechts een naar verhouding zeer gering aantal bedrijven vond in het uitsluitend houden van hoenders een bestaan. Deze bedrijven waren, economisch gezien, uiterst kwetsbaar. De grote economische betekenis van de pluimveeteelt blijkt indien men de geldswaarde van de geëxporteerde eieren vergelijkt met die van andere exportproducten. In 1939 bedroeg deze voor boter 46 millioen gulden, terwijl de totale opbrengst van slachtpiuimvee en eieren geraamd werd op ca. 100 millioen gulden. De twee factoren welke de heropbouw van onze hoenderstapel beheersen zijn: voeder en broedeieren. Daarnaast zijn er natuurlijk nog andere factoren, o.a. de huisvesting, doch deze zijn, hoewel belangrijk, toch van minder gewicht. Klppenvoer werd vroeger vrijwel ge heel samengesteld uit geïmporteerde voedermiddelen. Hoewel er thans in- voer is, is deze nog niet van die aard, dat er een hoeveelheid voeder van be tekenis voor het pluimvee overschiet. Wat het broeden betreft, de capaci- teit der (electrische) broedmachines is ruim voldoende, maar de moeilijkheid is het verkrijgen van goede broedeieren. Normaal worden slechts in eind Febr., Maart en April gelegde eieren voor het broeden gebruikt. In het komende voorjaar zal deze période vergroot moe ten worden. Zoo zou men bij gunstig weer b.v. in Januari gunnen beginnen zitten en wachtte, zonder een poging om hem op dreef te helpen. Na haar 'n paar maal met slecht verholen zenuwachtig- heid te hebben opgenomen, schraapte hij zijn keel en begon. „Ik hoef wel niet te zeggen, dat ik erg blij ben, je weer hier te hebben, mijn lieve May." ,,Dank u, papa." „En eh ik hoop, dat jij ook blij bent weer terug te zijn. Je laatste werkkrmg ahem! was niet goed overeen te brengen met de omstandig- heden waarin wij nu verkeren, en ik ben blij dat je terug bent," herhaalde hn onhandig. May glimlachte beminne- hjk en er volgde een korte stilte. „Car- rie's brief heeft je ongetwijfeld volle- dig ingelicht over de veranderingen van de laatste tijd?" ,Dat zou 't geval geweest ziin als ik die brief gekregen had," zei Mav on- verstoorbaar. „Maar Carrie heeft de schade ingehaald. Ze heeft me ailes ver- teld wat er sedert mijn vertrek gebeurd is. Ik ben erg blij voor u, papa." ,,Ja, ja, het is merkwaardig goed ge- gaan, maar, zoals je je zult herinneren, heb ik altijd wel gezegd, dat ik nog eens fortuin zou maken." May herinnerde zich er niets van en dan tôt medio Mei doorgaan. Een verschuiving naar latere datum is niet aan te bevelen, wijl dan de kans op ziekte en sterfte, vooral tengevolge van Coccidiosis, sterk toeneemt. Men over- weegt verder om behalve de eieren van fok- en vermeerderingsbedrijven, ook eieren van andere bedrijven in de broed machines te leggen. Het rapen van broedeieren kan echter slechts daar plaatsvinden, waar men een zo groot mogelijke zekerheid heeft, dat de kip pen gezond en raszuiver zijn. De her- bouw van onze pluimveestâpel mag ni. niet ten koste van de kwaliteit geschie- den. Mede dank zij de teeltregelin'g, welke in 1933 was begonnen uit nood "eboren stond ons pluimvee op zeer oog peil, een peil, dat wjj zeker moe ten trachten te behôuden en verder op te voeren. Gezien het feit, dat de uitbreiding dus in het voorjaar moet geschieden, is het duidelijk, dat er dit jaar nog niet veel aan is gedaan. Slechts in de reeds m 1944 bevrijde gebieden, waar de voedselpositie spoedig veel gunstiger was geworden, heeft men flink gebroed, hoewel ook daar nog lang niet overal het thans voorwaardelijk toegestane maximum van 50 hoenders per bedrijf bereikt is. VOOR DEN GRONINGER POLITIERECHTER. Mishandeling en vernieling. Fokje t. C. en Hillechien F. beiden van Foxhol liggen al een tijdlang met elkaar overhoop. Zij zijn schoonzusters maar kunnen elkaar niet verdragen. Het kwam tenslotte tôt handtastelijk- ne<Jen waa.rt>ij Fokje een klomp greep om Hillechien er een slag mee te geven De klomp ontglipte haar echter en vloog door een glasruit. Verdachte kreeg f 10 boete, subs. 10 dagen hechtems. Mishandeling van een opzichter. De 23ste Mei j.l. kreeg de 25-jarige nn k Tjerk L te Muntendam het ot^ir t"r5^rav®rlJ te Meeden aan de stok met den uitvoerder der Ned. Heide Maatschappij. Onverwacht gaf hn den opzichter een klap tegen de mond, zo- clat z n tanden los zaten. Hij werd overeenkomstig de eis ver- «d tot- f 25.- boete, subs. 25 da gen hechtenis. Diefstal van Rjjkseigendom. Voor de Groninger Politierechter stond heden terecht Geert Roel V te t,er zake van diefstal. Ver- dachte is de leegstaande woning van een famille, die geïnterneerd was, binnen- ^edr!3!lgerL en heeft zich meester ge maakt van twee met kleren en schoenen ho fdePhPP« m-erS' ?en &edeelte der in- houd heeft hij verkocht, het overige werd door den wachtmeester der mare- gennUmSr hesiag- slaagde uitveoring bracht. Vooral net laatste zal voor velen een openba- ""f geweest zjjn, om het uitstekende zang- en toneelspel. Ongetwijfeld dient op de eerste plaats het duo Dora Schrama en Peter v. Zon genoemd te worden. De lste gaf nmto van een der drie zusjes een buitengewoon gave creatie: beschikkend ™eeLefn uitstekende stem bracht zij mede door haar vlotte spel en haar le- rni HU? Ac ee?, iytelP''etatie van deze lil' d e af was. Peter van Zon interpre- snel rie"1* nZ hcschaafd en ingehouden spel de ,bec!eesde Schuhertrol, waartoe nJil ZUv,iVe/ stepg-eluid het ztfne bijdroeg. Deze beide ,,nieuwelingen" beide Ne derlanders - kunnen zich in dit genre met de beste krachten meten. Egon Karter, pas twee dagen terug uit het FritQ tr 6î? /?8n OUde hekende uit de Hirseh-Operette van vroeger, bleek nog niets van zijn vitaliteit goederen waren In het komende voorjaar mag op een genomen. De gestolen beperkt herstel van onze pluimveestâpel Rijkseigendom. worden gerekend, hoewel geenszins tôt De officier van Justifie deelde in ziin het vooroorlogse peil. Daarmede zal ook requisitoir mede, dat ook uit een ander aîf.>.d?-.aanvo®r van kippenvoer verder leegstaand huis ter plaatse verbetert tenminste nog wel een jaar mee gemoeld zijn. De benodigde hoeveelheid voeder op 40 kg. per jaar per kip stellende, is voor 20 millioen kippen jaarlijks niet minder dan 800.000 ton nodig. Wat de afzet betreft, hierover zullen we ons thans niet te veel zorgen be- hoeven te maken, daar te verwachten is, dat de binnenlandse behoefte zeker het eerste jaar het aanbod zal overtreffen Daar komt by, dat het eierverbruik hier te lande (127 per hoofd per jaar) tame- hjk laag was, wanneer men dit met an dere landen (Engeland 159, België 236, Canada 385) vergelijkt. Het was voorheen zo, dat dank zij de contrôle op de uitvoer, onze export- eieren van prima kwaliteit waren, ter- wijl aan de afzet in het binnenland in het algemeen niet dezelfde zorg werd besteed. Zorgt men, dat ook in eigen land het best mogelijke product wordt geleverd, dan zal zeker het eierverbruik nog belangrijk kunnen stijgen. Ook de thans zeer hoge prijs zal daartoe aan- zienlijk moeten dalen, hetgeen bij ver- groting der eierproductie en een moge lijke daling der productiekosten (o.a. voerprijzen) wel te verwachten is, maar dat behoort nog tôt de toekomstmuziek. Voorlopig zullen aile zeilen bijgezet moeten worden om onze zieken het voor hen onmisbare ei te leveren en mis- schien zullen wij dan in de tweed helft van het volgende jaar des Zondags bij geriisstraf6" V&n 8 maanden gevan- De verdediger, mr. Slinger, pleitte u tnhî ?^ere, Str,af' omda-t verdachte i ît bittere noodzaak tôt zijn daad is ge- komeh, daar hij door de tydsomstandig- raakt e moeidjkheden was Uitspraak 22 Nov. a.s. ge- KUNST. De „Hoofdstad-Operette" bracht Schuberfs „Driemeisjes huis". of„^Aneer«d?, Directie van de „Hoofd- stad-Operette in haar inleidend woord op het programma, de hoop uitdrukt dat de kenmsmaking met het nleuwé hepft"1 h m smaak zal vallen, dan opyoermg van Schubert's Operette van Maandagav. in de Schouw- burgzaal Faber, die hoop in aile op- zichten yerwezenlijkt. Immers, hetgeen die avond geboden werd stond op een dusdamg artistiek peil, dat volmondig toegegeven moet worden, dat het "en voor de voile honderd procent kunst- zmmge avond was vitainea te hebben ingeboet en verving Bert Sil- wolifi" mi %«ro1 van Baron Schober, in n, pj°i overtuigend spel leverde. w - garder van zijn routine weer ppl b„e;W1Jf leYerde spreekt als vanzelf: Snfler H?S ,dezelfde temperamentvolle speler, die door zijn grappen de note gaie" zeer goed verzorgde, al zouden toespelingen op hedendaagse toestan- den, in deze operette misplaatst, ge- voeghjk achterwege kunnen blijven- ze detoneren lichtelijk. Dora Paulsen gaf een karakterrol weer, die volkomen in g"eheel paste. Van de overige mede- werkenden zij vermeld, kortheidshalve, dat zij een gaafhoogstaand geheel com- pleteerden. Pim de la Fuente leidde op uitste kende wijze het kleine orkest, dat zich zeer goed van z'n taak kweet. Over de regie werd boven reeds gesproken- zii was zeer geod verzorgd en aan haar is men dan een schilderachtig tefereeltje boorn 0n' a on(^er seringen- Wanneer men ailes bijelkaar neemt, dan kan er gesproken worden van een in aile opzichten. artistiek hoogstaande uitvoermg van Schubert's onsterfelijke muziek en operette, gebracht door een overwegend Nederlands Ensemble hetgeen een bij uitstek vérheugend ver- schijnsel is en die de beste verwach- tingen doet koesteren voor het volgende optreden van dit ensemble met een „Walzertraum" in medio Maart a.s. L. GISTEREN IS HET PROCES TE GEN DE GROOTSTE NEDERLANDSE LANDVERRADER IR. A. MUSSERT BEGONNEN. maar wachtte zich wel, dat te zeggen. „Natuurlijk ben ik erg .in myn schik, dat het zo gelopen is, niet alleen voor mezelf, maar vooral ooh eh voor mijn twee kinderen." ,,Twee?" Mijnheer Dalton snoot met vervaar- lijk geweld zijn neus, blijkbaar in de hoop, die ongepermitteerde uitlating nog te kunnen overstemmen. „Het is natuurlijk een grote voldoe- mng voor me, dat ik ailes bereikt heb door mijn eigen eh prestaties (speculaties zou juister geweest zijn) en dat ik het hun z6 mogelijk gemaakt heb, een positie in te nemen, die eh - nu, kortom, je begrijpt, May, dat we met ons oude leven nu gelukkig voor- goed hebben af gerekend; dat we dat ailes liefst zo gauw mogelijk moeten vergeten en ons best moeten doen om de plaats die we onszelf in de wereld veroverd hebben, zo waardig mogelijk bezet te houden. En en ik zou graag willen, dat we elkaar helemaal goed begrepen; daarom lijkt 't me ge- wenst, je nog eens te herinneren aan de voorwaarde waarop je Waarop ik toestemming gekregen heb om terug te komen," vulde May aan, met onverstoorbaar-vriendelijke stem, maar met een strakken ernst op haar gezichtje. ,,Als je 't z6 wilt uitdrukken, goed. Wat ik maar wi-lde zeggen is, dat ik meningsverschillen in ons nieuwe leven niet meer opgerakeld wil hebben." „Wat u zeggen wilt, Papa," zei May rustig, is, dat we Sidney's naam niet mogen noemen; dat we moeten verge ten dat we ooit een broer gehad hebben en ons maar behagelijk moeten neste- len in al deze weelde zonder ons ooit af te vragen, of hij misschien ergens verhongert of wellicht al dood is." De heer Dalton riep schor: ,1k heb m'n handen afgetrokken van van jullie broer. Ik heb met hem afge- daan af gedaan zeg ik je. Wat ik twee en een half jaar geleden gezegd heb herhaal ik nu nog eens uitdruk- kelijk een verkwister, een vagebond is niet langer mijn zoon. En of hij nu yerhongert of al dood is, dat laat me koud daar heb ik niets meer mee te maken. Hij is geen zoon van me. En en ik verbied iedereen, om zijn naam in mijn bijzijn te noemen. Ik geloof, dat ik duidelijk genoeg ben." ,,Volmaakt duidelijk," zei May, ter wijl ze naar hem opkeek met krijtwit gezicht, ,,en ik beloof u, dat ik u zal gehoorzamen gedeeltelijk. Ik zal niet meer over hem spreken, maar ik kan hem niet vergeten." ,,Daar neem ik genoegen mee. Als je het zo'n aangenaam tijdverdrijf vindt, H.M. DE KONINGIN BEZOEKT GRONINGEN. H.M. de Koningin zal heden naar Gro- ningen komen voor een niet-officieel be- zoek. H.M. zal heden en Donderdag op het Provinciehuis te Gronlngen bespre- kingen voeren met verschillende perso nen, zowel uit de stad als de provincie, om zich van het leven in de provincie Groningen tijdens en vooral na de oor log op de hoogte te stellen. H.M. zal geen bezoek brengen aan de provincie, maar Donderdagmiddag Groningen weer verlaten. te overpeinzen dat je een broer hebt, die een schande is voor de naam die je draagt, dan ken ik je te goed, m'n beste May, om te veronderstellen dat je je dat genot terwille van my zoudt ont- zeggen. Denk aan hem zoveel je maar verkiest, maar laat mij de naam van den ellendeling niet meer horen." Spreekt u dan, zelf ook niet tegen mij over hem op die manier," riep May, overeind springend. Ze bleef hij- gend voor hem staan; haar mooie ogen fonkelden van verontwaardiging. La ten we er dan beiden over zwijgen tôt u weer over hem kunt spreken met enig menselijk gevoel en niet... O, Sid! Sid -Nu t als je klaar bent..." zei de oude Dalton, een beetje van de wijs ge bracht. ,,Ik bèn klaar," zei May kortaf, met een uiterste poging om zich geheel te beheersen. ,,Dan dan geloof ik, dat ik ook niets meer te zeggen heb, over dit on- derwerp althans; en en, May," voeg- de hij er verlegen en onhandig bij „we hebben nog nooit samen gekibbeld over iets anden?. Wees nu een flinke meid en laat die die miserabele historié rusten." (Wordt vervolgd.)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1