De Verwoeste Gebieden LadyL Waar het Leven bruist 74ste Jaargang WOENSDAG 19 DECEMBER IMS 74ste Jaargang ZATERDAG 1 DECEMBER 1945 dienaangaande een overeenkomst hebben gesloten, waarbij zij zelf de Zuidelijke voonraden zullen winnen. In zoverre zijn er dus geen geen belangen tegen- stellingen. Maar het uiteenrukken van Perzië zou tôt verstoring van het even- wicht leiden in deze gebieden. De Clilnese kwestle. Dit is ook het gevaar van wat er in China gebeurt. Volgens de laatste be- richten zou Rusland aan de Chinese re- gering de eis hebben gesteld, dat het in Mantsjoerije de mijnen samen zal be- heren met de Chinese regering, de electrische- en bewapeningsmdustrieën alleen in bezit zal houden. Zulks zou Mantsjoerije een vazalstaat van Rusland maken. Indien de communisten dit gebied mochten bezetten, zal het re- sultaat hetzelfde zijn. Het valt wel te verwachten, dat China de gebieden, die feitelijk rond het eigenlijke Rijk liggen Mantsjoerije, Mongolië, Sinkiang, Tibet weer zal verliezen, wat nog in elkaar van een normaal gezinsleven kân niets komen. Ongetwijfeld zal er van overheidswege getracht worden zo spoedig mogelijk noodwoningen en wooninsallaties te verschaffen: maar tôt nu toe is het nooit iemand gelukt ijzer met handen te breken. Daarorn zal effectieve hulp deze winter nog maar op zeer beperkte schaal verstrekt kunnen worden. Men zou tegen het bovenaangehaalde kunnen inbrengen, dat er reeds zoveel gegeven en geschonken is. Gelukkig ja! Als men zo als wij eens in de ge- legenheid was geweest, achter de scher- men te kijken bij die organisaties, die rechtstreeks de hulpverlening aan de geteisterde gebieden ter hand hebben genomen, zoals b.v. de N. V. H., om daar inzage te nemen van de lange lijs- ten, vermeldend al wat er is opgebracht en bijeengezameld aan goederen zowel als aan flnanciële hulpmiddelen dan is er aile reden tôt grote dankbaarheid. Maar voldaanheid mag en kan er niet huizen, zolang er nog landgenoten zijn, die leven onder omstandigheden en op een peil, waarbij het redelijk minimum nog niet is bereikt: voldaanheid mag en kan er niet heersen zolang er anderzijds nog velen zijn, die wel kunnen geven, maar die het, om de een of andere re den, nog niet deden, dikwijls ook, om- dat zij meenden, zelf te veel gebrek aan ailes te hebben om nog iets te kunnen missen: voldaanheid kan en mag niet heersen, voordat tôt het inzicht geko- men is, dat het verlenen van hulp aan de geteisterde gebieden niet alleen is een kwestie van een royaal gebaar, dat men naar verkiezen al dan niet kan maken, maar dat dit niet meer is dan een élé mentaire burgerplicht een plicht van den enen vaderlander tegenover den andere. Maar ook een plicht van dank baarheid, wa.nt waarom werden wij ge- spaard en zij niet? Waarom trof juist die streken de geesel der verwoesting en bleven de onze gespaard? Dit ge- spaard zijn gebleven legt een dure plicht op ons jegens de gemeenschap, die in haar geheel zo zwaar geleden heeft. Mogen de verschillende argumenten, die wrj boven hebben aangehaald, er het hunne toe bijbrengen, dat de getroffen gebieden mogen blijven staan in het voile middelpunt der daadwerkelijke, hulpverlenende belangstelling. (Wordt vervolgd.)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1