Sint Nicolaas nummer L/adyL Interview met Sint Nicolaas Contrasten. T oneeluitvoeringen 't Mooiste Sinterklaas Geschenk SPORT Waarin opgenomen de ,,SLOCHTER COURANT" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Qrgaan voor Hoogezand en Sappemeer Voor grotere kinderen Wie wordt ETCHFORD - 74ste Jaargang WOENSDAG 19 DECEMBER 1945 74ste Jaargang WOENSDAG 5 DECEMBER 1945 No. 65 ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES 12 et. p. mm. Zogen. Kleintjes", minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administra tie- en Redaetieadres Drukkerr) T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 (van onzen specialen verslaggever) Puerto de Santa Maria, 5 Dec. bestellingen^ Daar^had Je/enjekere Het is niet een van de gemakkelijkste opdrachten, indien de hoofdredactie in deze tijd tegen je zegt: „Ga St. Nico laas interviewen", want de versperrm- gen zijn nog lang niet overal geslecht, de internationale verkeersmiddelen la- ten nog veel te wensen over, en het ver- krijgen van de nodige visa is een schier hopeloze taak. Maar wanneer je dan twee dagen hebt be^teed aan het ont- ciiferen van spoorboeKjes en reisgidsen, en het trachten te verkrijgen van de no dige papieren, dan brengt het vhegoiig van je fantasie je in een enkele nacht naar het land van de Valencia-pmdas. Mag ik St. Nicolaas even spreken? vroeg ik den zwarten major domus, die de deur van de witte villa, die aan de rand van de stad staat, opende. Hij haalde zijn schouders op, maar toen ik hem een kaartje ,,Oost Goorecht" in zijn hand drukte liet hij me onmiddellijk binnen. De bisschop zat in eee hoek van zijn werkkamer. „Miserabele boel hier" zei hij het gaat op revolutie aan. De laat- ste resten van het fascisme worden van de aarde weggevaagd. Als het maar zonder bloedvergieten gebeurd; Spanje heeft reeds zo veel geleden." ,,Wat denkt U in het algemeen over de toestand", vroeg ik. ,,Vooruitgaande". zei St. Nicolaas. „Een paar jaar geleden kreeg ik tegen mijn verjaardag de meest zonderlinge GREPEN UIT DE AETHER. Vanmiddag en vanavond. Tussen 15.15 uur en 23.00 uur is Sint Nicolaas druk met de radio. De klein- tjes, de rijpere jeugd, de ouderen, ail en komen aan de beurt. Zo is er om 15.15 uur de uitzending van een hoorspel voor de kleinen, getiteld ,,Sint Nicolaas krijgt hulp". Om 16.30 uur is het grote momenc daar, dat de goede Bisschop in de studio verschijnt en de Hilversumse jeugd om zich heen verzamelt. Om 19.15 uur is er nog eens een jeugduitzending onder het motto ,,Wij vroegen het aan den echten Sint". Tussen 20.25 en 23.00 uur, maar zo, dat de viering in het gezin als het ware in het radioprogramma mee is verdis- conteerd, passeren korte radiospelen, aan Sint Nicolaas gewijd, de revue. O.a. gaat het hoorspel van S. de Vries Jr. ..Sinterklaas in moeilijkheden", om 21 uur. De stemmen-,,goochelaar" Koos Koen gaat ,,Op zoek naar Sinterklaas" om 21.40. Een cabaret-programma ver- zorgd door Benny Vredefi begint om 22.00 uur. Distributiedienst HOOGEZAND. Inlevering bonnen 328 en 422 voor Spiisolic. De detaillisten, die deze bon nen nog niet op het distr. kantoor heb- ben ingeleverd worden in de gelegenheid gesteld dit alsnog voor Vrijdag a.s. te doen. mijnheer"Fiihrer die verzôcht... neen hij beval me 5 millioen rose suikereieren met Hitlersnorretjes te zenden. Ik wist niet preçies wat dat voor snorren wa- ren doch Piet vertelde met, dat die een zeer onsmakelijke indruk maken. Ver- der bestelde een mijnheer Mussolini marcepainen kanonnetjes en geweertjes, om de jeugd vroegtijdig met de wape- nen vertrouwd te maken. Een hummel ergens in een onogelijk huisje in Hol- land zong met trillend stemmetje voor de schoorsteen en vroeg ,,Geef ons toch onze Pappie terug". Ik kon hem met weergeven, hij had het lijden over Ne- derlands Oostgrens niet kunnen door- staan. En dan... o, ja, die bestelling uit Japan zou ik bijna vergeten: hakariri- messen." ..Harakiri- messen", verbeterde ik. „Natuurlijk harakiri-messen; weet U misschien wat dat zijn?" ,Dat zijn een soort vleesmessen. „Zo waren de bestellingen 5 jaar ge leden", vervolgde Sinterklaas. ,,Tegen- woordig gaat het wat beter. maar de mensen vragen toch zeer zonderlinge dingen. Zo bijvoorbeeld een Franse Ge- neraal, die De Gaulle heet, die vroeg om een communist in een kooitje. Uit Arae- rika ontving ik het verzoek om twee vredesduiven te zenden. Maar ik heb de dieren nog niet kunnen vangen. Zij zijn nog wat te schuw, omdat er zoveel her- rie is op aarde." ,,Viert U Uw verjaardag dit jaar weer in aile landen?" informeerde ik. ,,St. Nicolaas is neutraal, zijn ver jaardag is internationaal. Ik eet zowel Berlinerbollen als Parijse wafels. Maar toen ik een paar dagen geleden na een Engels ontbijt een Russisch slaatje had verorberd, toen ging het mis. Het werd een complété oorlog in mijn maag!" ,,Over cadeaux moet men zich zeker geen al te grote illusies maken, wegens de schaarste in Europa?" St. Nicolaas streek door zijn baard schraapte zijn keel en zei toen lang- zaam en nadrukkelijk: ,,Ik heb Piet wilde eenden laten schieten, ik heb ko- nijnen laten fokken en ik heb poppen in klederdracht laten vervaardigen. U weet dat die dank zij de bemoeiingen van Uw regering verkocht moeten wor den resp. tegen prijzen van f 4.20 per stuk, f 3.50 per pond en f 6.20 tôt f 9.25 al naar gelang de grootte. Zo kan iedereen in Uw land in de December- maand feest vieren, zowel op mijn ver jaardag als ter gelegenheid van Kerst- mis, ook de werkman, die een gezm heeft bestaande uit 6 of meer personen en f 30 f 35 per week verdient Ik heb haastig afscheid genomen, en was blij toen ik weer buiten stond, St. Nicolaasverhaal. Peter, stook jij de kachel nog wat op, dan is het lekker warm als ze straks thuis komt; en wil je 00k nog even de pudding uit de kelder halen, ze houdt er niet van dat die zo koud is." Een poosje zaten de oude mensen zwijgend tegenover elkander. Langzaam werd het schemerig. Weer was het de vrouw, die de stilte verbrak. ,,Wat pret- tig, dat Jeane op St. Nicolaasavond thuis komt," zei ze. „en wat zal ze blij zijn met de verrassingen! Kunnen we nog wat doen Peter om de avond nog feestelijker te maken? Ja, ik weet nog wat, we hebben nog een bon voor bis cuit. Wil jij nog even naar de kruide nier gaan?" Toen hij terug kwam, was het bijna donker. Van buiten drong licht door de vensters binnen. Zo bleven ze zitten wachten. De bronzen stem van een to- renklok kondigde 6 uur aan. ,,Ze kan er nu heel gauw zijn. Laten we nu het licht maar opsteken." Er werd gebeld. De man rende naar de voordeur en kwam terug met een telegram in zijn handen. Met bevende vingers scheurde hij het open. ,,Om dringende redenen verhinderd te komen. Brief volgt" las hij voor. ,,Ik zal de biscuits opbergen, en de pudding weer in de kelder zetten", zei de vrouw met toonloze stem. Toen zij zich afgewend had veegde ze met de rug van haar hand langs haar vochtige ogen. Op haar kamertje, ergens op een der- de bovenhuis in de stad pakte Jeane haar koffer. Een pyama, wat toiletarti- kelen, een boeknog wat nodig voor die twee dagen? Plotseling werd de deur opengesmeten. .,Halo Jeane". ,,He, dag Mies, wat kom jij uitspoken?" ,,Goed nieuws, zeg. We hebben vanavond een feestje bij ons thuis. Gérard komt en Jan, en ik ben er natuurlijk. We re- kenen erop, dat jij 00k van de partij bent, dan zijn we met ons vieren." ,,Maar ik heb beloofd thuis te ko men", zei Jeane. ,,Ze rekenen er thuis op, ik moet wel gaan." ,,Och onzin, je stuurt een telegram, dat je verhinderd bent. We rekenen op je hoor. Nou adieu, tôt vanavond." Jeane ging op de divan liggen. Zij dacht aan haar bejaarde ouders, aan het oude huis in het stille dorp. Toen gingen haar gedachten naar het feestje bij Mies. Mies en Gérard, dat was een leuk stel, en Jan was er 00k. z*e deed haar mantel aan, en ging naar beneden. Op het postkantoor telegrafeerde ze naar huis: ,,Om dringende redenen ver hinderd te komen. Brief volgt." Wat er in die brief moest staan zou ze later wel bedenken. H. B. Algemeen Distrihutienieuws. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat op de aan grossiers in Zuid- vruchten uitgereikte toewijzingen G 22 en G25 50 gram gedroogde Zuidvrucli- ten per rantsoen zullen worden afgele- verd in plaats .van 100 gram. De aan detaillisten verstrekte en nog te ver- strekken toewijzingen 425 en 468 blij- ven recht geven on 100 gram gearoogde Zuidvruchten per rantsoen. De melkrantsoenen in de komende winter. Met ingang van de op 9 December a.s. aanvangende distributieperiode wordt het rantsoen melk van personen boven de 20 jaar verlaagd van 2 liter op iy2 liter (welk rantsoen in het Zuiden des lands reeds bestaat), dat van de kinderen en jeugdige personen van 5 20 jaar van 3% liter op 3 en het rant soen van de kleine kinderen van 01 en van 24 van 6 liter op 5 liter, ailes per week. Jeugdige personen van 1520 jaar in het Zuiden, die tôt dusver 1% liter melk kregen, zullen, nu het Zui den met de rest van Nederland gelijk- gesteld wordt, 3 liter ontvangen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. SAPPEMEER. Toen hii bij Zeegse op jacht was schoot de heer B. Duurkens, alhier, een prachtige mannetje vos. KOLHAM. Vrijdag werd aan de O. L. School te Froombos een zeer goed be- zochte ouder-avond gehouden. Het vo- rige Hoofd der School, de heer Burema, die na een langdurige ziekte is overle- den, werd herdacht, waarbij een minuut stilte in acht werd genomen. Van den heer Engels, die door zijn benoeming te Hoogezand, van hier ver- trekt, werd zeer hartelijk afscheid ge nomen. Deze zeer geanimeerde avond werd opgeluisterd met accordeonmuziek van den heer Staal FEUILLETON ,,En als Vader vanavond thuis komt, dan moeten wij nog maar één nachtje slapen en dan komt Sint-Nicolaas, hè moeder?" vroeg de kleine Egbert, toen moeder hem 's avonds naar zijn bedje bracht. Zijn beide broertjes van vier en zes jaar sliepen reeds en 00k Anneke, de jongste, lag reeds in haar wiegje kleine smakgeluidjes makend, te sla pen. 't Was het voorrecht van den acht- jarigen Egbert op de dagen, waarop vader, die aan boord van een trawler ter visvangst voer, niet thuis was een uur- tje bij moeder te mogen opblijven om haar, zoals hij het met veel bravour noemde, gezelschap te houden. Dan konden hij en moeder, nadat de kamer opgeruimd was, zo echt gezellig bij el- kaar zitten praten, waarbij moeder dan telkens zulke prachtige verhalen kon vertellen. Zo was het 00k dien avond gegaan. Nog één nacht slapen en dan zou Eg bert z'n bord mogen opzetten. Wel had moeder hem in de loop van die avond reeds een paar keren gezegd, dat Sint Nicolaas niet zo veel zou kunnen mee- brengen als andere jaren, omdat er door de oorlog, die pas geëindigd was, zo weinig speelgoed, chocolade en bo- terletters te krijgen waren. Wel werd hij stil toen moeder hem dat vertelde, maar inwendig hoopte hij nog steeds, dat het nog mee zou vallen, wat de Sint zich van de schoorsteen afkeerde hem zou brengen hij hoopte zo, een heo,Mrrtfi «tnnmmac prachtige stoommachine te krijgen, je weet wel, zo een als er in de étalagé bij Gerritsen stond in de Langestraat; het ding glom en blonk aan aile kanten. Nadat moeder Egbert had toegedekt, ging zij weer naar beneden. En nu zij weer alleen was en het volijke gesnap van haar jongen haar gedachten niet in beslag nam, nu kwam haar onrust met verdubbelde hevigheid opzetten. De Kleine Marie" was reeds drie dagen over tijd en geen enkele, der binnenge- lopen vaartuigen had haar de laatste dagen gepraaid. Zij kende de gevaren, waaraan de vissers bloot gesteld waren, nu er de laatste tijd nog al eens losge- slagen mijnen gezien waren. En het was dan 00k geen wonder, dat haar onge- rustheid toenam. Eindelijk was dan de Sint Nicolaas- morgen aangebroken. Nauwelijks was het eerste licht van de late dag tussen de kieren van de gordijnen door in de slaapkamer gedrongen of Egbert, die al een hele tijd wakker had gelegen, was uit zijn bed gesprongen, zodra moe der de kamer was binnengekomen. Zijn eerste gang, z'n eerste blik gingen naar het bord, dat daar midden op tafel stond. En jawel hoor, daar stond ze, de prachtige stoommachine. Met stralende ogen en met een kleur van op- winding op z'n gezicht had Egbert haar van aile kanten bekeken: z'n vurigste verlangen was in vervulling gegaan. En in een opwelling van geluk en erkente- lijkheid had hij beide zijn armen om moeders hais geslagen, om een dank- baar „Dank je wel. Sint Nicolaas" te roepen. Moeder echter, inwendig ver- teerd door onrust, had haar ogen afge wend om haar tranen, die daarin op- welden, te verbergen. Maar toen Egbert zich van de schoorsteen afkeerde en met z'n zo vurig begeerde stoommachine in z'n handen zich naar z'n moeder keerde, zag hij die tranen en als vissers- kind de gevaren van het zeemansleven kennende, omdat er thuis zo vaak over gesproken werd, begreep hij. Hij snelde op z'n moeder toe, z'n Sint Nicolaas- geschenk, dat nu voor hem al z'n schit- tering verloren had. op zij zettend: hij wist slechts één ding; hij moest bij Uitvoering van „Schakels" in het Parkhotel Wie Zaterdagavond de moeite geno men hebben naar het Parkhotel te gaan. hebben er kunnen genieten van een goed toneelstuk, op uitstekende wijze opge- voerd, want het toneelgezelschap „Door het Volk, voor het Volk" heeft er een zeer geslaagde uitvoering gegeven van „Schakels". Het gebeurt met îedere week dat hier ter plaatse een zo voor- treffelijke toneeluitvoering wordt ge geven, en daarom is het jammer, dat niet aile plaatsen bezet waren. ,,Schakels" is een ironisch spel van de huiselijke haard, dat in 1903 werd geschreven door den auteur Herrnan Heyermans (18641924), en de botsing weergeeft tussen een Yader en zijn kin deren. Een botsing, niet veroorzaakt door veranderde zeden en gewoonten, maar door egoïsme. Het spreekt dus vanzelf dat dit stuk een zuivere karak- teruitbeelding vraagt. De heer Bakkelo, die de roi van den Vader, den rijk geworden smidsknecht Pankras Duif, vervulde, had in het eer ste bedrijf het parvenu-zijn iets minder kunnen aandikken, waardoor het geheel aan waarachtigheid zou hebben gewon- nen. Zijn spel was overigens uitstekend. De best vervulde roi, was o.i. die van Henk (dhr. Bikman) zoon van Pankras Duif, directeur der fabriek, de man met een stenen hart, die slechts leeft voor zaken. Alleen Coba, Pankras' dochter (mevr. Visser), gaf een creatie, die in verhouding tôt wat de anderen pres- teerden, minder goed was, vooral wat haar voordrachtskunst betreft. Wij hopen dat Hoogezand en Sappe meer spoedig weer zullen kunnen ge nieten van een dergelijke hoogstaande toneel uitvoering. Eén wens hebben wij voor een dergelijke toekomstige verto- ning: laat men het geheel plaatsen in een passende muzikale omlijsting. H. B. B.S. Revue H.S. ,,'T WORDT WEER GOED" Laatste uitvoering in het Hôtel Faber. Er is eens een boek uitgegeven waar aan men aile mogelijke zorg had be- steed, men had getracht dit zonder fouten op tafel te kunnen leggen, en toch had de criticus aanmerkingen. Zo is het met ailes, overal valt wel iets te critiseren als men aanmerkingen wil maken, men beziet het dan onder- deel voor onderdeel en dan gaat het mooie en schone van het geheel verlo ren. Zou men bovengenoemde revue 00k onderdeel voor onderdeel kunnen bezien, men zou dan zeker fouten vinden, maar neemt men het geheel, zoals het ons werd geboden dan zal men zeggen, dat vroeg groot kereltje, sprak hij met moe der over de verschillende mogelijkhe- den, die de thuiskomst van vader had- den kunnen vertragen. Egbert had moeite z'n gewone portie boterhammen naar binnen te krijgen, die morgen. Langzaam ging hij naar school, z'n makkers, die vol waren van hetgeen zij van den goeden Sint hadden gekregen vermijdend. Onder schooltijd waren z'n gedachten 00k voortdurend bij moeder en hij was opgelucht toen het twaalf uur sloeg en hij naar huis kon gaan. Zo hard hij kon, snelde hij naar huis: hij moest bij moeder zijn, nu zij zo ongerust was. En wie weet mis schien Vol verwachting naderde hij de deur, deed ze open, stapte de gang inen voelde zich gegrepen door twee sterke armen, die hem omhoog tilden en op iemand's schouders zetten: Vader was terug! Sint Nicolaas had hem het van de entrée tôt de finale deze revue een succès is. De muziek van deze revue is goed, al is ze dan niet geheel origineel. Zelîer 00k hier kleven wel fouten, o.a. de mooie mélodie van ,,De Lach", die zich niet voor samenzang leent, deze is daarvoor te moeilijk en ligt niet zo in het gehoor als b.v. de melodietjes van ,,'t Wordt weer goed" en het ,,Gadoliedje". Ook is er soms een overgang, die wat stroef verloopt, het zijn echter kleinigheden, die in het grote geheel niet opvallen. De heer Lichtendahl.de componist, heeft goed werk verricht. Maar tevens dient hier te worden genoemd mevr. Evelyn Novacek en haar orkest. Zij heeft zeker niet het minst bijgedragen tôt het suc- ces van de revue. Zij gaf aan de mu ziek de kleur en fleur, de stuwkrac'lit en de bezieling. De haar aangeboden bloe- men waren dan ook een erkentelijkheid, die zeker door het hele publiek werd gedeeld, en zij zijn ongetwijfeld ook te beschouwen als een symbool van waar- dering voor de arbeid door den heer Lichtendahl verricht. Wat de tekst der samenspraken en liedjes betreft, ook hier valt zeker cri- tiek op uit te oefenen, maar veel te roe- men ook. Hier en daar werd het rythme wel eens verbroken en werden uitdruk- kingen gebruikt, die niet in het kader pasten, maar ook dit waren kleinighe den. En nu mogen kleinigheden niet worden verwaarloosd, dat is zeker. Vaak zijn het deze, die de scherpe puntjes ge ven, maar we mogen niet vergeten, dat deze revue werd geschreven, gecom- poneei'd en uitgevoerd door dilettanten en y.'illen ook nu weer zeggen, laten we het geheel bezien. En laten we het be zien, zoals we veel dingen meer moes- ten bezien, al moeten we de ernst ook niet vergeten, met een lach. De lach, waarvan de revue zegt: De lach is een schat aan de rruensen gegeven. Een schat van het hoogste gewicht, Al loopt het je dikwijls niet mee in het leven, De lach brengt weer blijheid en licht! Wat de medewerkenden betreft, zij allen hebben bijdragen tôt het succès, de één meer de ander in mindere mate, maar allen hebben hun best gedaan. En wanneer er namen worden genoemd dan komen die van den heer en mej. Plinsin- ga op de eerste en tweede plaats, waar- naast die van den heer Addens als zeer goede derde. Maar dan moeten ook worden genoemd de namen van de beide kleuters, Fennny Hoedemaker en Betsy Félix, die optraden in één der dansgroe- pen, aan welke groepen tevens de naam moet worden verbonden van den heer K. de Grooth, onder wiens leiding de dansen werden ingestudeerd, o.a. de symbolische dans ,,Van duisternis tôt licht", die zeer mooi was, hier had men met lichteffecten zeker nog meer kun nen bereiken. We willen deze korte beschouwing eindigen met het refreintje, dat zeker opgeld zal doen ,,'t Wordt weer goed": Al verlies je ook vaak de moed Zit niet bij de pakken neer Laat de moed toch niet zakken Maar denk bij je zelf, 't wordt weer goed Ja zeker, 't wordt weer goed, maar deze revue is goed. R. D. tiek niet in al haar scherpte gehand- haafd mag blijven. Wanneer wij het af- wisselende programma van toneel en zang overzien, dan moet erkend worden, dat er wel reden voor tevredenheid is voor C. E. N. V. Vooral het eerste num mer, het kampnummer, voldeed zeer goed. De zangnummers, vooral dat van ,,Vier vriendinnen" waren fris van voordracht, terwijl wij bij het toneel- werk, waarbij door enkelen goed werk werd geleverd, nog eens zouden willen wijzen op een duidelijk en langzaam snreken. Ailes bij elkaar een avond, die de C.E.N.V. redenen tôt tevredenheid mag geven, al kon zij, door het weinige bezoek, haar sympathiek doel, een groot voordelig saldo ten bate van ouden van dagen, nu juist niet onmiddellijk berei ken, maar misschien gelukt haar dat een volgende maal: zij verdient het. L. „Verbood'n Laifde" in Café Kerlien te Borgercompagnie. Onder regie van den heer H. Douma werd Zaterdagavond door de toneelver- eniging ,,De Vrijheid" voor de tweede maal ,,Verbood'n Laifde" van den heer A. Lageman te Kleinemeer, een boerèn- toneelstuk uit deze omgeving in 4 be- drijven opgevoerd. Aile spelers hebben hun best gedaan en goede prestaties verricht, met name d.hr. Roukema, mej. Dontje, mej. Mandema.alsmede de heer Lageman. De roi van Aude, den bakkers- knecht had meer iets meer élan ge- speeld kunnen worden. moeder zijn om haar te troosten, want mooiste geschenk gebracht, dat hij kon moeder was ongerust over vader. En als I brengen C. E. N. V. Uitvoering. Zaterdagavond j'.l. gaf de C. E. N. V. in Café ,,De Nieuwe Brug" haar eerste uitvoering. Wknneer een vereniging voor het eerst zich aan het publiek komt voorstellen, terwijl buitendien de leden ook nog voor de eerste maal op de planken staan, waarbij verschillende scenische omstandigheden als slechte verlichting e.d. hen zeer handicapen dan is het vanzelfsprekend, dat de cri- Jeep in het Diep te Sappemeer. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur" is een Canadese jeep bij het draaien in het Winschoterdiep gereden. De bestuurder kwam met een nat pak vrij. 's Avonds werd de auto op het droge gebracht. INDONESIë. In de jongste berichten wijst men op de gunstige toestand op Celebes. In- heemsen en Chinezen werken er teza- men met de Nederlanders om orde te scheppen. Vermoedelijk zal morgen te Singapore een conferentie gehouden worden door de geallieerde bevelhebbers in het Verre Oosten. De besprekingen zullen gaan over Java en Indo-China. Er wordt gemeld, dat dr. H. J. v. Mook binnenkort naar Nederland zal vertrekken, teneinde besprekingen te voeren met de Nederlandse regering. STAKING TE HAARLEM. De terugkeer van een bedrijfsleider, die aanvankelijk om politieke redenen was ontslagen, heeft in de Haarlemse machinefabriek ,.Figee" een staking veroorzaakt. De Directie van de fabriek verklaarde, dat door de P.O.D. was me- degedeeld, dat tegen den bewusten be drijfsleider geen strafvervolging zou worden ingesteld. Einde van de Italiaanse regeringscrisis. In Italie is De Gasperi erin geslaagd een coalitie. regering te vormen. Door de partijen die achter de regering staan is overeenstemming bereikt over de be- zetting der portefeuilles. De Liberalen stemden er in toe, dat de portefeuille van binnenl. zaken aan een Socialist werd gegeven. RUSLAND WEIGERT. Uit Washington wordt gemeld.dat het Amerikaanse voorstel, de geallieerde troepen uit Perzië terug te trekken, door Rusland is afgewezen. Ook op de Engelse nota over Noord- Perzië heeft Rusland thans geantwoord. De Sovjet Unie verklaarde, dat het niet nodig was, dat de Perzische regering nieuwe troepen naar 't Noorden van het land zond. De aanwezige troepenmacht zou voldoende geweest zijn, mits zij geen terreur had uitgeoefend. Van Britse zijde wijst men erop, dat er zich in Noord Perzië slechts 7000 man regeringstroepen bevonden. SOVJET EISEN. De Sovjets hebben een eis ingediend om 41 fabrieken uit de door de Westerse mogendheden bezette delen van Duits- land. Van deze fabrieken bevinden zich 30 in de Engelse zône, 9 in de Ameri kaanse en 2 in de Franse. De Engels-Amerikaanse besprekingen. De Britse delegatie bij de Engels- Amerikaanse financiële besprekingen wacht thans op de laatste instructies van de Engelse regering. Men verwacht dat de beslissing of Amerika aan Enge- land een lening zal verstrekken heden of morgen genomen zal worden. In ge- interresseerde kringen is men opeimis- tisch gestemd over het te verwachten besluit. Voetbal. VelocitasII. S. C. 11 Na elkanders krachten verkend te hebben en een corner op het Velo-doel, die geen succès opleverde, komt de thuisclub opzetten, en tweemaal ont- door CHARLES GARVICE. 5) ,,Een beeld!" echode May, in een plô'tselinge, onweerhoudbare opwelling van bewondering. ,,Ja, ze is een beeld. Hââr kan ik ook nog wel vergeven, maar hèm, met zijn koude verachtmg en zijn onbeschaamde onverschilligheid ik haat hem ik haat hem! Nee, ga nu niet huilen!" want Car rie be- gon verdacht te snuiven. ,,Praat maar niet tegen me, als je niet wilt, dat ik helemaal buiten mezelf raak! Kom vlug mee ik kan hier geen adem meer halen, ik zie ze nog altijd voor me. O, wat haat ik dien man." Met een donkerrode blos en vlammen- de ogen maakte ze een veelzeggend ge- baar in de richting van het maanlichte plekje; toen greep ze Carrie's koud handje stevig in de hare en trok haar haastig voort naar huis. HOOFDSTUK III. Plannen van Lady Letehford. De Letchfords waren trots op zich zelf en heel de streek was trots op hèn. Men boog gedwee en deemoedig het hoofd voor de rjjzige oude dame in de ouderwetse stijve satijnen japonnen. die de erkende koningin was der plaatse- lijke samenleving. Lady Letehford be- heerste ailes en allen en haar zoon. Sir Héron, beheerste haar. Niet dat hij zo bijzonder heerszuchtig of despotisch was! Niemand was soepeler in de om- gang en gemakkelijker tevreden te stel- fen wanneer men maar eenmaal wist dat er slechts twee dingen waren, die hem uit zijn humeur brachten: bered- dëring en scènes. Die twee dingen ver- afschuwde Sir Héron uit de grond van zijn hart en bij de eerste svmptomen placht hij zich met bekwame spoed uit de voeten te maken. Sir Ralph, zijn vader, was gestorven toen zijn enige zoon nog maar juist 15 jaar oud was, en van die tijd af was Héron practisch zijn eigen baas geweest om al heel vroeg zijn entrée in de grote wereld te maken, in het bezit van een historische naam en een inkomen van tienduizend pond per jaar. De Letch fords waren er de mensen niet naar om iets half te doen en Sir Héron had zich dan ook toegelegd op dat ver- moeiendste werk ter wereld: een le ven van onafgebroken vermaak. Zijn ijver en ondernemingsgeest op dit ter- rein waren zô opmerkeliik, dat 't maar heel weinig had gescheeld, of de rente van tienduizend pond per jaar zou voor de rest van zijn leven zijn ingekrompen tôt een schamele twee- of drieduizend! Maar juist toen aile wijze oude kennis- sen op de zorgelijkste manier hun hoofd begonnen te schudden onder het uit- zuchten van de naargeestigste voorspel- lingen, was de jonge baronet zonder enige drukte van koers veranderd en met het vriendelijk en ondoorgrondelijk flegma, dat hem kenmerkte, terugge- keerd naar de voorvaderlijke bezitting en zijn bezorgde moeder. De schitteren- de appartementen in Piccadilly werden opgezegd. de paarden verkocht, er werd afscheid genomen van de speeltafel en de rennen, en hij was even bedaard naar het oude huis teruggegaan alsof hij het slechts voor een paar maanden verla- ten had, inplaats van voor zeven lange jaren. Niettegenstaande er gedurende, die zeven jaar zowat een dertigduizend pond in rook waren opgegaan, was Lady Letehford bijzonder voldaan. .Het had ook veel en veel erger kun nen zijn", had ze tegen de oude Lady Wombwell van „Wildenkamp" ver- klaard. ,,Vind je, lieve?" vroeg Lady Womb well zuurzoet. Een paar van de fantas- tische verhalen, die de laatste jaren de ronde hadden gedaan, speelden door haar hoofd. „Maar natuurlijk! Denk eens aan, mn beste Myra, hij had een een onbera- den huwelijk kunnen doen!" antwoord- de zijn statige moeder, met een huive- ring, die de oude kant op haar japon deed meetrillen. „A1 de rest is niets, vergeleken bij een dergelijke catastro phe. Zo iets zou mijn dood zijn, heus." Juist, ja" knikte de andere oude dame. ,,Maar gelukkig heeft hij tôt dus- verre de keus aan jou overgelaten. Hij weet 66k wel, dat jij beter voor hem zult kiezen dan hij zelf bij mogelijkheid zou kunnen. Als ik jou was, lieve, zou ik maar eens spoedig een geschikte vrouw voor hem zoeken ik zou niet te lang wachten, werkelijk niet.' Lady Letehford had beseft, dat dit vçrstandige taal was. Hoewel ze het volste vertrouwen in haar zoon stelde, had ze toch wel eens gevallen meege- maakt, waarin zulke plotseling-bekeerde pretmakers hun oude leventje weer op- vatten. en ze begreep wel, dat dan het laatste erger zou zijn dan het eerste, juist als bij den man in de parabel. Dus was ze zich er ernstig op gaan toeleg- gen, de Eikhof gezellig voor hem te maken. Al herinnerde ze hem er telkens aan, dat hij de eigenaar was, en zij maar een soort van huisbewaarster, had ze on eigen gelegenheid de stallen laten repareren, een van de benedenvertrek- kën in een biljartkamer herschapen en een gedeelte der terreinen bestemd voor golflinks. Ze had plechtig verklaard, dat ze tabaksrook heel lekker vond ze ven jaar geleden had ze die nooit kun nen verdragen en had zich ijverig aan 't werk gezet om een geschikte kennissenkring voor hem bijeen te krij gen. Evenals in vroeger jaren had de Eikhof weer zijn brede deuren geopend en de gasten waren toegestroomd. Par tijen, die de genodigden verbaasden door hun statige pracht en kostbaarheid, volgden elkaar snel op. De bezorgde moeder had als 't ware aile schoonhe- den uit de omtrek voor haa,r aangebe- den zoon laten defileren. Hij hoefde de hand maar uit te strekken en een keus te maken; maar Sir Héron maakte geen keus. De parade van plaatselijke beauté's en goede partijen trok vergeefs voorbij. Lady Letehford was wanhopig. Daar- na begon ze te denken, dat ze misschien een fout had gemaakt. De monstercol- lectie was te uitgebreid, te indrukwek- kend en daardoor verwarrend geweest. Het toeval wilde, dat juist om die tijd, een paar maanden v66r May's thuis komst op huize Gresham een nieuwe ster in de goede Londense kringen was verschenen, een jonge schoonheid, die vanaf haar eerste intrede in de wereld furore had gemaakt. Rose Vavasour was niet alleen beeldmooi, maar ook van bevredigende afkomst; immers, ze was de tweede dochter van Sir Edward Vavasour, 'n ver zeer ver familie- lid van de grote Letchfords. Toen Lady Letehford gehoord had van de onweerstaanbare charme dezer ge- vierde débutante, was ze gaan wikken en wegên. Ze herinnerde zich vaag, dat er onder Rose's broers een moest zijn, die Vane heette. Ze had Sir Héron wel eens zijn naam horen noemen als die van een zijner Londense vrienden; en met een voortvarendheid, die tekenend voor haar was, had ze haar zoon te ken- nen gegeven, dat ze van nlan was, Vane en zijn zuster uit te nodieen om een dag of veertien op de Eikhof te komen logeren. Sir Héron ze zaten aan het ontbijt keek verstrooid op van zijn brieven. ,,Vane," zei hij gedachtenloos. O uit stekend; 't is een geschikte kerel. En De tijden veranderen," zei Sir Héron, zijn donkere wenkbrouwen optrekkend. ,,Rose Vavasour is de koningin van 't seizoen; maar vraagt u haar gerust, als u er de moed toe hebt. Je kunt nooit weten, of ze 't niet doet. Ik herinner me, dat ze me twee vingers toestak, toen ik haar de laatste keer zag, en dat is meer dan ze den hertog van Osmond gewoon- lijk gunt. Ja, misschien komt ze wel." De uitnodiging werd verzonden. 't Eerste ogenblik had de beroemde schoonheid geglimlacht -lachen deed ze nooit geglimlacht op een medelij- dende beschermende manier. ,,De Eikhof", zei ze; ,,ja ik herinner me zoiets. Ik geloof, dat Papa me daar eens heengesleurd heeft om een visite te maken bij een lange, magere oude dame in zwart satijn, die me van onder haar oogleden aankeek of ik t stof on der haar voeten was. Denkt ze mis schien, dat ik overleden ben en behoelte heb aan een begrafenis? Ik zou net zo welke van de zusters had u willen vra- lief in een grafkelder gaan logeren. gen?" ,,Ik had aan Rose gedacht," ant- woordde zij, met keurig-gespeelde non chalance. ,,Rose!" herhaalde hij glimlachend. ,,U bent te eerzuchtig, moedertje. Weet u wel, dat de machtigen dezer aarde de grootste moeite doen om haar een paar dagen in hun paleizen te gast te krij gen, en dat ze eens moet verklaard hebben, dat ze het buitenleven erger vond dan de dood?" „Is 't waar! Ik herinner me anders de tijd, dat een uitnodiging om één dag op de Eikhof te komen doorbrengen, een Vavasour gek van vreugde zou ge- mr.akt hebben." Maar Vane Vavasour, haar broer, was erbij toen ze de brief opende, en Vane was geen idioot. ,,Laat mij dat epistel eens zien, 1 zei hij. ,,Bij Jupiter, ze schijnt er werkelijk op gebrand, dat je komt. Neem_ een goede raad van mij aan en ga erîreen, Rose. Het goed van de Letchfords is een van de mooiste, oude bezittingen van heel Engeland, en Héron is thuis." Héron?" vroeg zijn zuster haastig. „Ja, Héron," zei Vane met rustige nadruk. ,,Kom, wees geen gans, Rose. (Wordt vervolgd.)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1