Repatriëren en Emigreren LadyL Het Geïnterneerdenkamp De Wieringermeer Grônneger Braiven en ADVERTENTIEBLAD Officiëel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Piaatselijke Berschten. SPORT Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" Binnenlands Overzicht. Met ingang van 23 Dec. ook hier op Zondag treinen. aan de Levantkade te Amsterdam Wie wordt ETGHFORD iE HSx I 74ste Jaargang WûENSnir. 10 nr 19 74ste Jaargang WOENSDAG 12 DECEMBER 1945 No. 67 OOST-GOORECHT ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES 12 et. p. mm. Zogen. ,,Kleintjes", NIEUWS- mimm. 75 et. (bij vooruitbetaling) Aan de repatriëringsstroom is lang- zamerhand een einde gekomen. Bekende gezichten, die we somtijds jarenlang ge- mist hebben, zien we weer. Maar een aantal is niet teruggekeerd. Over en kele weken is het Kerstmis, het feest van de huiselijke haard. In het warme rode licht zullen de herenigde gezinnen om de haard zitten in een sfeer van vrede en nieuw geluk. Maar in sommige kamers zal een ledige stoel staan, een stoel, die vroeger wel werd gebruikt; als een stille aanklacht tegen de be- zetters en hun helpers. Tijdens de bezettingsjaren werden 540.000 Nederlanders gedeporteerd of zijn uitgeweken, waarvan 360.000 zijn teruggekeerd. Van de 110.000 gedepor- teerae Joden zijn 90.000 omgekomen, en nog 7.000 Nederlanders bevinden zich in geallieerde landen, zoals Enge- land, Frankrijk, België, enz. Over 83000 landgenoten heerst dus nog onzeker- heid. Het vermoeden bestaat, dat een gedeelte van deze mensen zich in kleine groepjes verspreid in Rusland en de door Rusland bezette gebieden bevindt. Vol- gens de officiële Russische gegevens be- vonden zich op 15 Aug. nog 288 Neder landers in de Russische zone. Sedert die datum is er echter een groter aan tal Nederlanders gerepatriëerd. Op grond daarvan meent men dat het hier bovenstaande vermoeden juist is. Daar komt bij, dat bij razzia's opgepikte per- sonen somtijds in Duitse uniformen ge- stoken werden en naar het Oostfront werden gezonden. Wat is met deze men sen gebeurd? Sinds geruime tijd is een Nederlandse missie, onder leiding van het Tweede Kamerlid Mr. G. A. Boon, welke te Praag gevestigd is, met de opsporing bezig. Reeds zijn Opper- en Neder Silezië, een deel van Polen bij Krakow, en delen van Duitsland en Oostenrijk, welke door de Russen zijn bezet, door de missie in verschillende richtingen doorkruist. Momenteel wordt naar ver verspreide landgenoten gezocht in Ne der Silezië en in de omgeving van Leip zig, Dresden en Pilsen. Nog steeôs is onze regering bezig met de Sovjet Unie te onderhandelen om toestemming te krijgen repatriëringsploegen naar delen van het Russische Rijk zelf, waar de aanwezigheid van Nederlanders wordt verondersteld, te zenden. Terwijl aan de ene kant aile moge- lijke moeite wordt gedaan Nederlanders terug te brengen naar het Vaderland, wordt aan de andere zijde gewerkt om mensen uit Nederland naar elders te brengen. In de eerste plaats schljnt on der de hier te lande nog aanwezige Jo den het Zionisme een grote roi te gaan spelen, naast het streven naar assimi- latie. In een onlangs te Amsterdam ge- houden bijeenkomst heeft de oud-voor- zitter van de Ned. Zionistenbond. mr. A. J. Herzberg erop gezwezen, dat.de toé- stand van het Jodendom zeer précair is. Hij keurde het assimileren af, en achtte de enige oplossing een concentrische Joodse staat; hij meende, dat die tijd eens zou komen, omdat de streeft naar het bereiken fehouden worden" geldt en geëerbie- igd wordt. Daarnaast is er nog een groep ambi- tieuze jonge mensen, die menen in eigen land geen carrière te kunnen ma- ken, of hun talenten niet te kunnen ontplooien, die zoekt naar emigratie- mogelijkheden. In Australie ligt voor deze mensen een kans. Wel is waar heeft een Austr. Comm. ter bestudering van het Austr. immigr. probleem, welke het einde van de vorige maand ons land bezocht, verklaard, dat, immi- gratie in dat land op grote schaal het eerste jaar nog niet mogelijk zal zijn, maar zij heeft tevens medegedeeld, tîat Australië energieke jonge kraehten no- dig heeft. In de eerste plaats jonge boe- ren, die bereid zijn als knecht het Australische boerenvak te leren, hun wacht in dat land waarschijnlijk een goede toekomst; verder bestaat er, als gevolg van de grote vlucht, welke de Austr. industrie in de oorlogsjaren heeft genomen (men denke aan de staal- en optische industrie), grote be- hoefte aan ingénieurs en geschoolde ar- beidskrachten.Ook voor den ongeschool- den arbeider biedt Australië op het ogenblik mogelijkheden, mits hij zich aan door de Austr. regering gestplde eisen wil onderwerpen. En ten slotte zijn er werkkrachfen nodig voor de grote plannen, welke de Austr. regering heeft ontworpen ter uitbreiding van het wereldi spoorwegnet. Mensen van een: Mensen komen en mensen gaan. Zo standaard waar de leuze „belofte moet gaat het in gezinnen en 00k in landen. MEDISCHE HULP BIJ ONGELUKKEN. Namens een groep van lezers schrijft de heer R. ons in verband met het on- geval dat op 4 dezer in de Kielsterstr. plaats vond, dat .een heer uit Meppel zich onmiddellijk op weg begaf om me- dische hulp te halen. De eerste dokter stuurde hem naar zijn collega (hoewel hjj niet wist of zijn collega's thuis wa- ren), de collega stuurde hem naar een derde, omdat het zijn wijk niet was". De derde arts weigerde eveneens mëde te gaan en stuurde den boodschapper naar 'n vierde, die tenslotte het slacht- offer behandelde.Bestaat er nog iets als een roeping? vraagt de heer R. zich af. Daar dergelijke onaangename dingen reeds eerder voorkwamen meent hij, dat het feit, dat vele mensen schande spre- ken over de mentaliteit van de Hooge- zandster artsen, niet geheel ongegrond is. In verband met dit schrijven hebben wij ons tôt enige artsen gewend ter ver- krijging van nadere inlichtingen. Hier- bij is ons gebleken, dat de gemeente Hoogezand verdeeld is in een aantal wij- ken en iedere arts moet alleen dan as- sistentie verlenen indien het ongeluk in zijn wijk gebeurt. Daar de Kielsterstr. in de wijk van de vierde dokter lag, weigerden de drie anderen hulp te ver lenen. Dit systeem is door de artsen in- gevoerd, omdat verschillende malen enige dokters door diverse perso- nen gelijktijdig werden gewaarschuwd, waardoor het wel eens is voorgekomen, dat 4 geneeskundigen tegelijk op het terrein van het ongeluk arriveerden. (Wij kunnen het ingenieus bedachte systeem van de Hoogezandster artsen niet bewonderen. Het doktersberoep be- hooi't een roeping te zijn, en als zoda- nig vallen de kleine persoonhjke belan- gen van den arts weg tegenover dat ene grote belang: een leven te kunnen red- den. En als het dan werkelijk erom gaat een leven te kunnen redden is het dan zo erg indien er meerdere dokters gelijktijdig arriveren. Wanneer er een ongeluk gebeurd is in de wijk van Dr. X, en die is toevallig niet thuis, wat dan? Bovendien schijnt het publiek niet op de hoogte te Zijn van de indeling in wij- ken, en welke artsen voor de verschil- len de wijken aangewezen zijn. Red. O. G.) Broodbonnen van zelfverzorgers. Daar de zelfverzorgers voor brood hun broodbonnen niet meer bij de dis- tributiekantoren behoeven in te leveren, wordt erop gewezen, dat zij deze bon- nen moeten bewaren. KINDERZEGELS. Evenals in de jaren vôôr de bezetting zullen kinderzegels en zo mogelijk kin- derbriefkaarten huis aan huis worden verkocht. Tevens zullen deze verkrijg- baar worden gesteld in de wachtkamer van het Postkantoor te Hoogezand en wel op 18, 19, 29 en 31 Dec. De dienstregeling der N.S., die 17 dezer verschijnt zal een beperkte dienst regeling inhouden op Zon- en feestda- gen in de Noordelijke provinciën. De dienst op het baanvak Groninen- Stadskanaal is van 3 tôt 5 treinen per dag uitgebreid. SAPPEMEER. In een in het café Dost gehouden bijeenkomst werd een plaat selijke aeroclub, de luchtvaartclub ,,Happy Landings" opgericht. Er werd een voorlopig bestuur gevormd. Donderdag 20 December zal in het Hôtel Faber een propaganda-avond wor den gehouden, na afloop waarvan gele- genheid zal bestaan zich als lid of do nateur van de jonge vereniging op te geven. Er zijn weinig plaatsen, die kun nen bogen op het bezit van een dilet- tanten-orkestvereniging metf zo uitne- mende kwaliteiten als deze plaatsen. Deze verkreeg ,,Orpheus" door bekwa- me leiding en een volhardende ernstige studie gedurende een lange reeks van jaren. De kwaliteiten Zijn gebleken bij het concert op 1 Aug. in 't Hôtel Faber. Vrijdag 14 Dec. geeft de vereniging een concert in het Hôtel Stiruvé. Het zal een avond worden van kunstgenot en wie daaraan nog niet genoeg heeft vindt na afloop van het concerti nog ge- legenheid tôt dans. Op de laatste bestuursvergade- ring van de St. Joseph-stichting te Sap pemeer bleek, dat de laatste twee jaar geen gebruik gemaakt was was van het Dirk Jan Bakker-fonds. Dit fonds is ge- sticht om de nagedachtenis te eren van Dirk Jan Bakker, die in de Meidagen van 1940 gesneuveld is. Het doel van het fonds is ieder jaar een kraamvrouw gratis in de St. Jo- seph-stichting op te nemen. Gegadïg- den kunnen zich wenden tôt de overste der St. Joseph-stichting, Zuiderstr. 65, Sappemeer. HOOEZAND. Zaterdag gaven „De Jonge Spelers" van de C.E.N.V. een uitvoering in Café Olthof te Kropswûl- de, en Zondag speelden zjj in het café Piest te Kielwindeweer. Te oordelen naar het hartjelijk applaus, zijn de uit- voeringen, welke onder leiding van den heer W. Rijkens stonden, zeer geslaagd. In een kort tôt het publiek gericht woord wekte de heer Rijkens op lid te worden van de C.E.N.V. en om stjeun te verlenen aan de uitvoering welke de vereniging op 22 dezer voor ouden van dagen in het café Rowaan wenst te geven. Zaterdagmiddag is te Martens- hoek een auto geslipt. De wagen kwam tegen een wieMjder, den heer R., die tegen de grond geslagen werd, en een hersenschudding kreeg. Nadat dokter v. d. Kooi de eerste hulp had verleend, werd het slachtoffer naar zijn woning gebracht. De auljo is doorgereden; ver- moedelijk heeft de bestuurder het on geluk niet bemerkt. FOXHOL. De heer W. Veenstra, Evan- gelist Bapt. Gem. te Heerenveen, is als zodanig benoemd, bij de Bapt. Gem. te Foxhol. De bevestiging vindts plaat Zondag 16 December 1945. SLOCHTEREN. In de j.l. Vrijdag ge houden vergadering van Burg. en Weth. der gemeente Slochteren is als Weth. die den burgemeester in eerste instantie vervangt aangewezen de hr. J. Kuiper Hzn., als vervanger in tweede instantie den heer J. Ridderbos. Benoemd zijn tôt leden van de com- missie tôt beheer van de stoomwals in gemeenschappelijk bezit met de ge meente Hoogezand de heren J. Ridder bos, weth. en Bloem, wnd. gem. op- zichter. Benoemd als vertegenwoordiger voor de gemeente in de N.V. Waterleidings Mi) voor de Prov. Groningen, de heer T. Krol, wnd. Burg. In de N.V. Ontginning Mij de heer I. Kuiper Hzn., Weth. In de N.V. Mij tôt aanleg en exploita ble yan laagspanningsnetten de heer J. Ridderbos, weth. N. V. H. SLOCHTEREN. Aan de gevers voor N.V.H. in de ge meente Slochteren wordt; medegedeeld, dat, volgens het adoptieplan, de ge meente Helden in Limburg o.m. aan de gemeente Slochteren werd toegewezen. Toen de goederen verzonden moestjen worden werd echter bericht ontvangen, dat dit gewijzigd werd in de gemeente Mook, daar Helden inmiddels was voor- zien. Uit Mook wordt thans het vol- gende bericht ontvangen: ,,De adoptiegoederen uit Slochteren zijn alhier in zeer goede staat ontvan gen. Ailes zag er keurig uit. Mag ik na mens de piaatselijke H.A.R.K. van Mook U van harte danken voor al de milde gaven, die we mochten ontvan gen. Heel wat nood kunnen we weer lenigen en mede door de ontvangen schoolbanken kan het onderwijs nu weer in meer normale ornstandigheden plaats hebben." De Voorz. H.A.R.K. te Mook (w.g.) W. GEERITS. Medegedeeld wordt nog, dat in totaal 12 drie ton's legerauto's vol goederen van hier naar Mook werden verzonden. HARKSTEDE. In Ons Dorpshuis had het gewoone jaarlijkse Sinterklaasfeest plaats voor de kleintjes van de kleu- terschool onder leiding van mej. F. Friso. Een veertigtal kinderen zongen verschillende versjes, deden aardige spelletjes en werden rijkelijk getrac- teerd. -Met een flink cadeau uit de han- den van sinteikiaas gingen allen Len- slotte naar huis. Er was veel belang- stelling van de zijde van het bestuur en de ouders. De heren Freije en Tim- merman dankten allen die hun mede- werking aan dit feest hadden verleend. NOORDBROEK. Vrijdag hield Drs. P. M. Bruins in het café Schrage voor een a,antal genodigden een rede over de po- litieke situatie van deze tijd, gezien van het standpunt der Vrijzinnig Democra- tische Bond. De belangwekkende rede werd door de aanwezigen met aandacht gevolgd. Uit de discussie bleek, dat er een brede belangstelling bestaat voor de huidige problemen van staatkundige en maatsehappelijke aard. Te Noordbroek werd een afdeling van de V. D. B. op gericht. Ruim 20 personen gaven zich als lid op. Arbeid in broodbakkerijen voor de aanstaande feestdagen. De minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden, dat door hoofden of be- stuurders van broodbakkerijen en door bakkersgezellen met de bakkersarbeid wordt begonnen op Donderdag 27 Dec. 1945 te drie uur, met dien verstande, dat voor zover betreft broodbakkerijen voor welke een vergunning als bedoeid in artikel 37 eerste lid der arbeidswet 1919 is verleend, telkens gedurende 2 uren voor het tijdsflip, waarop op eg- noemde dag de bakkersarbeid mag aan- vangen, arbeid bestaande in het gereed- maken van deeg en ovens, mag worden verricht. Op Maandag 24 Dec. en op Maandag 31 Dec. 1945 mag telkens te nul uur met de bakkersarbeid worden begonnen. Een en ander is alleen toegestaan on der voorwaarde, dat in de ondernemin- gen, waarop op de bovengenoemde data van deze vergunning wordt gebruik ge maakt, op Dinsdag 25 en Woensdag 26 December 1945, resp. op Dinsdag 1 Jan. 1946, geen arbeid wordt verricht. Op Donderdag 27 Dec. 1945 en op Woensdag 2 Jan. 1946 mag met de bak kersarbeid telkens te nul uur worden begonnen, doch alleen voor het stoken van ovens door één persoon. Verder heeft de minster goed gevon- den, dat door bakkersgezellen op Maan- 24 en Maandag 31 Dec. 1945 ten hoogste tien uren arbeid wordt verricht. Wan neer een kennisgeving (coupon) als be- het meest radicaal verwoeste ge deelte van ons land. De droogmaking van de Wieringer meer nadert thans zijn voltooiing. Met man en macht is hieraan gewerkt, sinds de 9e Augustus j.l. de beide gemalen Lely en Leemans in bedrijf zijn geno men. Naast deze gemalen is een zestal grote hulpbemalingsinstallaties van Werkspoor sinds enige maanden in wer- king, terwijl na de aanzienlijke hulp van de gemalen der vier Noorder Kog- gen, in November bovendien nog 5 Amerikaanse pompen bij Kolhorn in ge bruik zijn genomen. Met een gezamen- lijke capaeiteit van ongeveer 3000 m3 per minuut bereiken de gemalen een daling van het Wieringermeerpeil van plm. 7 cm per etmaal. Reeds werd deze week een peil van 4 mN. A. P. bereikt, zodat nog slechts minder dan 1 meter behoeft te worden uitgeslagen. Naar het zich laat aanzien zal de Wieringermeer dan ook overeenkom- stig de maanden geleden gestelde ra- tning binnen 14 dagen de stand 5 m N. A. P. bereiken, waarmede de droog making 1945 nog voor KerstrrTis een feit zal zijn geworden. Dan zullen de naar schatting 700 millioen kubieke meters water uit de polder gepomt zijn en 20.000 ha vrucht- bare grond opnieuw voor ons land ge- wonnen. Met het droogmaken bljjkt echter eerst recht duidelijk de enorme omvang van de ramp, die deze polder en daar- mede ons land heeft getroffen. Reeds zijn de dorpen Slootdorp, het oudste Wieringermeerdorp, en Middenmeer, het handelscentrum drooggekomen, ter wijl dezer dagen Wieringerwerf, het of ficiële centrum, zal droogvallen. Op een tocht naar deze drie dorpen hebben wij wel zeer treurige ervaringen opgedaan. Het alleraardigste Slootdorp, met zijn reeds zo mooi opgaande beplanting, is niet meer. Van de 150 woningen, die het dorp telde, aile binnen de laatste 15 jaar gebouwd, is er niet één meer bewoonbaar. In totaal zullen hoogstens 15 percelen voor herstel in aanmerking komen de rest is een grote ruine. De kerken zijn gehavend, de scholen vernield, evenals aile zakenpanden. In Middenmeer is het beeld niet veel beter. Hier zullen misschien 10 van de ruim 200 woningen kunnen worden herstjeld. De Herv. kerk zal na veel moeite gerestaureerd kunnen worden. De scholen zijn ook hier verdwenen, evenals ruim 180 woningen, zakenpan den, kantoren e.d. Plet bekende hôtel Smit met de grote beurszaal is ernstig beschadigd. De in- dustxieweg met zijn grote graanpakhui- zen vertoont nog slechts kapschuren op wankele pilaren. Het eens zo bloeiende handelscentrum van de polder is totaal verwoest. De ergste toestand troffen we even- wel in Wieringerwerf. Hier staat geen enkel huis meer overeind van de meer dan 100 nieuwe woningen, die hier, ruim gebouwd, het landelijke officiële cen trum vormden. Slechts het domeinkan- toor en de drie kerktorens hebben zich kunnen handhaven. De kerken zowel als de drie scholen en het noodziekenhuis, het raadhuis zo wel als het postkantoor, ailes is een grote, uitgestrekte, verlaten puinhoop. Ailes is hier als een kaartenhuis lneen- gestort en ligt alsof er een zware wals overheen is gegaan. Een dikke laag drabbig slijk bedekt ailes. Hier is geen tweede voorbeeld van. De zwaarste beschieting zou niet zulky een beeld van verwoesting kunnen ach- terlaten, als de millioenen kubieke me ters water hier hebben gewrocht. Wat de boerderijen en boerenwonin- fen betreft, liet zich dit langs de ran- en in het noordwestelijk gedeelte aan- vankelijk niet ongunstig aanzien, er is echter geen enkele boerderij, die niet gehavend is. Met veel, zeer veel moeite zullen nog een kleine honderd bedrijven kunnen worden hersield na grote repa- raties en gedeeltelijke herbouw. Dan is men er echtler ook. In het overige deel van de Wieringermeer staat geen enkele boerderij meer Overai zijn het slechts puinhopen. Waar ook in de vele plaatsen van ons land zwâre verwoestingen hebben plaats gehad, nergens is de vernieling zo totaal en radicaal als in de Wieringermeer. De Wieringermeerbewoner is evenwel niet voor niets een pionier. Ook thans laat hij de moed niet zakken en hij wil aan de slag. Daarvoor zijn echter bouwmaterialen nodig en wel in he eerste plaats stenen. Hieraan bestaat de allergrootete behoef- te. Het volk dat werken wil. vraagt ste nen om te bouwen aan zijn toekomst. Geeft de Wieringermeer stenen. Zorgde hij niet voor voedsel? Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 doeld in art. 35, tweede lid, onder b der arbeidswet 1919 tijdig is ingezonden, mag de werktijd op deze dagen ten hoogste dertien uren bedragen. Ten slotte is het vergund deeg of brood, dat na 20 uur van de vorige dag gebakken of opgewarmd is, op Maan dag 24 Dec., Donderdag 27 Dec. en Maandag 31 Dec. 1945 van 7.30 uur af uit de broodbakkerij te vervoeren en van 8 uur af te verkopen of af te le veren. Hoe staat het met de kampen voor geïnterneerden hoe groot zijn de rant- soenen der gevangenen; hoe is hun dag- indeling In een onlangs gehouden persconfe- rentie heeft Kap. J. Berteling, comman dant van het kamp aan de Levantkade t,e Amsterdam het een en ander over zijn kamp verteld. Aan zijn rede ont- lenen wij het volgende: Het kamp, dat in de K.N.S.M.-loodsen is ingericht, voldoet in het geheel niet aan de eisen, die men redelijkerwijze aan een gevangenkamp mag stellen. Men is thans aan de overkant van het IJ bezig met het bouwen van een nieuw kamp, dat volgens de moderne opvat- tingen van gevangenbewaking is ont worpen. Intéressant is, dat de gevange nen (4 500 man) zelf aan de bouw werken. Het, grootste bezwaar van het kamp aan de Levantkade is wel het gebrek aan ruimte, vooral thans, nu door de opleving van de scheepvaart de K. N. S. M. weer enkele loodsen in gebruik heeft genomen. In de beperkte ruimte, die beschikbaar is, zijn 2200 gevangenen ondergebracht, waarvan 800 vrouwen. Wanneer men tijdens een wandeling door het kamp ziet hoe de gevangenen ondergebracht zijn dan kan men zich voorstellen, dat het probleem deze men sen nuttig bezig te houden de kamplei- ding veel zorg geeft. Immers, zij stelt zich op het sljandpunt, dat het niet aan- gaat deze mensen waarvan in vele ge- vallen niet eens vaststaat of zij schul- dig zijn, omdat de berechting nog niet is geschied en omdat: veelal, voor al in den beginne, gevangenen binnenge- bracht werden op zeer zwakke aan- klacht;en, niet te laten degenereren. Het is dus zaak, aldus de kampeom- mandant, deze mensen niet alleen ma- terieel maar ook geestelijk op peil te houden. Hiervoor is nodig een strenge maar rechtvaardige behandeling. December zal een moeilijke maand worden in het, kamp aan de Levantkade. Het nieuwe kamp zal eerst in Maart klaar zijn en men heeft met kunst en vliegwerk het tlaans in gebruik zijnde kamp voor de winter in gericht zo goed als het mogelijk was. De gevangenen, die vernomen hebben, dat de gedelegeerde voor de vrijlating de lichte gevallen voorwaardelijk los- laat tôt zij door een tribunaal berecht zijn, menen, dat zij, die hiervoor in aan merking komen tegen de Kerstdagen vrij zullen zijn. Dit is natuurlijk een niet-gerechtvaardigd optimisme en de taak van de kampleiding is haar ner- veuze bevolking rustig te houden. De huidige çommandant meent dit te kun nen bereiken door zijn gevangenen gees telijk werkzaam te houden. Er is een dameskoor, dat fiweemaal in de week klassieke liederen instudeert en 's avonds voor de gevangenen zingt. De ze laatsten mogen onder de voorstelling niet spreken, omdat de bedoeling van deze voorstelling niet is hen aangenaam bezig te houden, maar de verwording tegen te gaan, die ongetwijfeld optreeat waar SS-gespuis en gewone N.S.B.-ers onderling verkeren. Ook krijgen de ge- vnnapnon o-ûûotûTiilro ULi.'v,^. n Zaandbulten, December 1945. Beste Wobbegie! Ik kom net 't huus van 't distributie- kantoor. 'k Mos natuurlijk weer laank vvachten, moar de bôrmêh zitten weer in 't tazzie. Veur mie heb 'le 'n snoep- koarde en veur Haarm wat rookerij. 'k Vruig hom vanmôrgen of 'k veur hom ook 'n snoepkoarde nemen zol, moar nee, dat was nait neudig. Doe bist moar mooi uut mit dien drei kinder wie binnen moar mit ons baiden, krie- gen moar wainig. 't Komt aaltied hier- op neer: mien snoep mout 'k mit Haarm dailen, moar de rookerij, doar blief wie ôf, ik tenminste wel, rookende vraauw- luu kin 'k nait uutstoan, voak Jrinnen ze der nog beschilderd bie, en zai mai- nen ook nog, dat 't mooi liekt, bâ! Joa Wobbegie de tieden veraanderen wel en onwillekeurig dut men wel 'n beetje mit, ik heb ook 'n permanent kregen. 'k Heb mie der zolf om uutlacht, moar men kin aanders beslist in Zaand bulten nait meer mît doun, ieder in aine lôpt der mit, doar binnen hier ge wone boerknechten, dei zoeh 'n warrel in 't hoar draien loaten. Winschooter kappers hebben 't drok mit de Zaand- bulters. Woar 't hîn moat mit de we- reld, ik wait 't nait. De oorlog hèt de mînsen wel minder moakt, schoamte zit der nait meer in. Hebben in Klaai- kloeten ook jongens taikend veur onze Oost Hier binnen al vaier weg noar Engeland, doar worden ze drild. 't Zel heur nait mit vaalen. Tou ze taikend hebben, dochten de jongens, dat z' op verziede gingen, moar 't pakt hail aanders uut, volgens de kraande is 't 'r 'n dikke wèspennust.Haarm zègt:„'k heb der 'n zwoare mutse in!" Haarm kreeg de veurege week 'n braif van den in specteur over zekerhaidstelnng veur de belasting. Wobbegie, doar hèt hai doa- genlaang beroerd van wèst. 't Eten smuik ham nait en 't nachts ruip hai 'n keer: ,,zai binnen stoapel gek, mai- nen dat 'n mîns geld tôt de Minen uutsnieden kin!" Enfin 't zakt gelukkig weer 'n beetje ôf, tenminste hai hèt gustermiddag weer oardig goud in de snieboonen eten... Hai is drok aan 't eerappels ôfleveren, 't sehudden is nait ôfvaalen en pries is goud. 't Koren is trouwens ook hailemoal niks, de op- brîngst is minder as slècht. Haarm zègt echter 't dut nait veul ôf, de fiscus hoalt ons toch aales weer ôf. Volgens de kraande zitten in den Hoag 'n flink stèl menisters, moar zai waiten de boe- ren wel te vinden. Enfin de moffen bin nen vôt, das 'n lichtziede. Nou wicht 'k mout neudig nciar 't eten, nou is 't dien beurt weer. Mit vrundeleke grouten MAARGIE. FEUILLETON door CHARLES GARVICE. 7) Zodra hij de nonaen tôt bedaren l\ad gebracht, keerde Sir Héron zich tôt naar, nam zijn hoed af en wilde juist beginen, zijn verontschuldigingen aan te bieden, toen hij de felle blik in haar ogen opving, die hem schenen te tarten, één woord te zeggen, als hij durfde. Een ogenblik stond hij zwijgend, ietwat ver- bluft, naar het hartstochtelijk-opgewon- den gezichtje te staren; toen vermande liij zich en begon, met zijn rustige, diepe stem: ,,Het spijt me meer dan ik zeggen kan. Ik vrees, dat mijn honden u aller- onaangenaamste ogenblikken bezorgd hebben. Weest u zo goed, mijn oprechte excuses te aanvaarden." Maar die nederige poging vermocht het mooie gezichtje niet te verzachten; integendeel tôt zijn verwondering zag Sir Héron, hoe de uitdrukking ervan zo mogelijk nog hooghartiger werd. Het was een heel nieuwe ervaring voor hem, om vergiffenis te vragen en afgewezen te worden! Weer begon hij: ,,Gelooi me, het doet me verbazend leed, dat mijn honden u zoveel las't ver- oorzaakten, Zou ik eens mogen zien of het katje ook gekwetst is?" ,,Neen!" Sir Héron keek haar in de ogen, sloeg toen de zijne neer en boog het hoofd met een soort van demoedige fierheid. ,,Ik zie, dat ik u zo boos gemaakt heb, dat aile hoop op vergeving schijnt uitgesloten," zei hij. „Maar laat me tenminste mezelf mogen verdedigen. Ik heb in de bossen lopen dwalen en ben op de straatweg terecht gekomen zon- der het zelf te bemerken. Als ik niet zo in gedachten verdiept was geweest, zou ik natuurlijk beter op mijn honden ge- let hebben. Een en ander is geheel de schuld van mijn verstrooidheid. Ik zou het al erg genoeg gevonden hebben, als alleen het katje er maar de dupe van geworden was; maar nu de dieren tôt overmaat van ramp nog een jongedame zo'n schrik hebben aangejaagd, moet ik haar wel mijn allernederigste veront schuldigingen aanbieden, en ik hoop, dat ze die zal willen aannemen." „En aangezien ze in die verontschul digingen geen belang stelt, kunt u niet beter doen dan ze voor u houden en heengaan," zei May met een trekje om haar lippen, dat Sir Héron het bloed naar de gebruinde wangen deed stijgen Hij beet op zijn lippen, nam nogmaals zijn hoed af en stond op het punt, aan die duidelijk uitgesproken wens gevolg te geven, toen een scherp kreetje van pijn hem terughield. Aile hooghartig- heid was uit het gezichtje verdwenen, het was nu alleen maar bleek en on- weerstaanbaar-liefelijk. „Daar!" riep hij verschrikt uit. „U heeft zich bezeerd! Natuurlijk heeft een van de honden ,,Neen," zei ze, terwijl de kleur weer op haar wangen terug kwam, „neen, uw honden hebben me niet gebeten." ,,Dan heeft die die verwenste kat u gekrabd. Laat ik ze voor u op de grond mogen zetten. Ik verzeker u, dat het nu geen kwaad meer kan." In zijn bezorgdheid legde hij, zonder het te weten, zijn hand op haar arm. ,,Het is niets," zei ze, achteruitwij- kend, met iets beledigends in haar hou- ding. ,,Als u zo goed wilt zijn, met uw honden weg te gaan, zal ik ze zelf wel neerzetten. Ze is halfdood van angst." Als antwoord keerde Sir Héron zich om en riep op bevelende toon: „Naar huis!" en de honden dromden samen en dropen af, met de staarten tussen de poten en allesbehalve in hun schik. ,,Zo," zei hij, „de honden zijn weg en ze zullen niet meer terugkomen. Nu kunt u het katje gerust neerzetten." Wanneer de gevangenen zich niet aan de regels van het kamp houden worden door de bewakers, die met zorg geko- zen zijn, diciplinaire straffen toegepast, maar in het algemeen is de houding der gevangenen bevredigend, zij werken graag, hetgeen vooral In de vrouwen- loods het geval is. Aile gevangenen, die hier onderge bracht zîjn, zijn reeds aan het eerste verhoor onderworpen geweest. Zij heb ben het recht eenmaal met hun raads- man te spreken en mogen met dezen vrij corresponderen, mits op de binnen- komende post duidelijk aangegeven staat, wie de afzender is. Om de hygiënische toestand in het kamp te illustreren, vertelde de heer Berthling nog, dat sedert het bestaan van het kamp 37 gedetineerden gestor- ven zijn. Tussen 9 Aug. en heden slechts 3. In aanmerking nemende, dat het aan tal gevangenen, dat in dit doorgangs- kamp ondergebracht was, 11.000 be- draagt is dit lage cijfer bevredigend. De dagindeling is als volgt: 6 uur reveille, 6.15 aantreden voor de latrines en wassen, 7.00 ontbijt, 8.00 ziekenrap- port, 8.0012.30 huishoudelijke diensten corvé en luchben, 13.3014.00 eten, 14.0018.00 huishoudelijke dienstën, 18.30 avondeten, 21.00 avondappel. 's Zondags wordt niet gewerkt en is de reveille om 7 uur. De rantsoenen in hét kamp zijn gelijk aan het minimale bur- gerrantsoen, zonder de versnaperingen en rookartikelen, tewijl voor de zieken extra-toewijzingen beschikbaar zijn. Rijksdienst voor lkliamelgUe opvoeding en sport. Tôt directeur van de dezer dagen in- gestelde Rijksdienst voor Lichamelijke Opvoeding en Sport, is benoemd Dr. J. Miedema. Omtrent de nieuwe instelling worden de volgende bijzonderheden ge- geven. De instelling van de Rijksdienst voor de Lichamelijke Opvoeding en de Sport betekent een grote stap in de richting van een herzienihg en uitbreiding van de regeringsbemoeiingen met de vraag- stukken, die zich op dit terrein voor- doen. Er zal worden gestreefd naar een gemeenschappelijke basis voor de orga- nisatie van de lichamelijke opvoeding en sport in die zin, dat de gunstige invloed yan de lichamelijke en sportieve vor- ming de geestelijke en de lichamelijke vorming van den mens in rulmere mate dan voorheen tôt zijn recht komt. De voortizetting van de werkzaamheid van de inspectie voor de lichamelijke opvoeding binnen schoolverband houdt in, dat een gedeelte van de doelstellin- gen van de rijksdienst reeds binnen af- zienbare tijd kan worden verwezenlijkt. Ten aanzien van de lichamelijke op voeding van de jeugd buiten schoolver band onderhoudt de Rijksdienst con tact met de jeugdverenigingen, o.a. met de Nederlandse Jeugdgemeenschap. Voorts wordt binnen dit verband ge streefd naar coôrdinatie van de ge- meentelijke bemoeiingen met de licha melijke opvoeding en de sport.. Er worden besprekingen gevoerd met het ministerie van justitie over de licha melijke en sportive vorming van de po- litie. Soortgelijke besprekingen zijn gaande met het ministerie van binnen- landse zaken met betrekking tôt de brandweer. Hetzelfde geldt voor het ministerie van oorlog en voor het mini sterie van marine ten behoeve van de lichamelijke opvoeding van de militai- ren, zowel te land als ter zee. De verdere organisatie en uitbouw van de lichamelijke opvoeding in be- drijfsverband verkeert in het stadium van voorbereiding. Ten behoeve hiervan wordt studiemateriaal verzameld. Ten aanzien van de opleiding van leerkrachten ten dienste van het M. O. zal worden gestreefd naar coôrdinatie en naar meer uniformiteit in de oplei ding van de leerkrachten. Via de overkoepelingsorganisatie, welke nog in status nascendi verkeert. zal contact worden onderhouden met de sportbonden. Hierbij zal bijzondere aandacht worden geschonken aan de vorming van sportleiders. Binnen dit kader hoopt men te komen tôt verwe- zenlijking van de plannen tôt stichting van een centrale sportschool. Het spreekt vanzelf, dat by de uit voering van het voornemen om door het scheppen van een gemeenschappe lijke basis de lichamelijke opvoeding en de sportbeoefening te coôrdineren een zo ruim mogelijke plaats zal worden gela- ten aan het particulière initiatief. May aarzelde een ogenblik, toen bracht ze, met het gebruikelijke gestribbel en gespartel, het diertje van onder haar jas te voorschijn en zette het op de grond. Het vloog in een boom als een eekhoorn. May knoopte haar mantel dicht en wilde zich verwijderen, maar Sir Héron, koppig geworden door het weinige succès dat hij tôt dusver ge- oogst had, deed nog één poging. ,,Het katje heeft blijkbaar geen let- sel gekregen," merkte hij op. ,,Weigert u nog steeds, mijn verontschuldigingen aan te horen?" ,,Geen letsel! Maar als ik er niet ge weest was, zou het in stukken ge- scheurd zijn." ,,Dat is waar, en dan zou het mijn schuld zijn geweest. Dat heb ik al toe- gegeven, en mijn leedwezen uitgedrukt. Wat kan ik nu in 's hemelsnaam meer doen? Als ik mijn honden opzettelijk te gen uw katje had opgehitst, zoudt u me niet met meer minachting kunnen behandelen..." ,,Het is mijn katje niet," zel ze on- willig. ,,Niet? vroeg Sir Héron, innerlijk ver- rukt over deze onverhoopte voortzetting van het gesprek. ,,Dat is werkelijk een opluchting voor me. Dan kan uw boos- heid toch onmogelijk van lange duur blijven. Als u het niet te vrijmoedig van me vindt, zal ik me zelf de eer aandoen u binnenkort een visite te maken, zodat ik me nog eens formeel en uitvoerig kan excuseren Met een plotselinge dongere blos op haar blank gezichtje keerde May zich woedend naar hem om. ,,U bedoelt, dat u bij ons aan huis wilt komen; dat u dit incidentje wilt gebrui- ken als 'n voorwendsel om ons met een minzaam, neerbuigend bezoek te ver- eren Ze brak af, zich bezinnend on der de blik van pijnlijke verbazing, die in de donkere ogen kwam; ze beet op de lippen en staarde naar de grond. ,,U schijnt in mijn voorstel slechts een nieuwe belediging te zien," zei Sir Héron. ,,Maar waarom toch? Kunt u zich dan voorstellen, dat een heer, die een dame blijkbaar onverzoenlijk boos heeft gemaakt, daar maar in berust en niet ailes doet om zijn fout te herstel- len?" ,,Ik ik stotterde zij, ,,ik stel me helemaal niets voor. Wij zijn vreem- den, Sir Héron ze hield plotseling op, met slechtVerholen schrik, dat ze zo haar mond voorbij gepraat had. ,,Dat wij vreemden zijn, spijt mij in- derdaad meer dan ik zeggen kan," zij hij hoffelijk. „Maar u heeft nog een sprong op mij voor, U kent mijn naam, terwijl de uwe mij onbekend is." Voor het eerst ontspande May's ge zichtje zich in een wat beverig glim- lachje; meer was er niet nodig om het heel mooi te maken. ,,Ja", zei ze, het glimlachje onmiddel lijk bannend, ik ken uw naam. U is Sir Héron Letchford, en omdat u Sir Héron Letchford is, weiger ik, enige veront- schuldiging van u aan te nemen. Goede morgen." ,,Blijf hier!" zei hij, en er was iets in zijn stem, dat haar dwong, te gehoor- zamen. ,,Heb ik u dan misschien op de een of andere wijze beledigd vôôr dit voor- valletje van vanmôrgen? Hebben we el- kaar dan al eens eerder ontmoet Ik kan me niet voorstellen, hoe dat moge lijk zou zijn. Ik zou het me dan heus wel herinnerd hebben/' ,,Wé hebben elkaar niet eerder ont moet," zei May koud. ,,Niet? En toch kent u mijn naam en bent u me blijkbaar allesbehalve wel- willend gezind. Is het dan billijk ik doe een beroep op uw rechtvaardig- heidsgevoel om me met zo'n opzet- telijke onvriendelijkheid te behandelen?' ..Onvriendelijkhaid herhaalde May zacht. (Wordt vervolgd.)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 1