fi B J{apitein Ij 'il n I' fi Heer A. W. Stronkhorst De Regering legt Verantwoording af. MARJOI PL A ATSELIJKE BERICHTEN r VI Il Piet OostI; en Rika Jlïngn geven U mede nam zijdse Ouders, ken voorgenomen huw van de voltrekkinç hebben op 19 De< 2.30 uur te Sappei Sappemeer, Dec Wilhelminastraal Luth. Kerkstraat Receptie van 4— In plaats van kaar Albert Hidd en Emmy Kon geven U kennis voorgenomen huw< van de voltrekking vinden op Dinsdag 1945, des nam. 3u gezand. Sappemeer, Zuid Hoogezand, Nieu Receptie: 5—f wordt mijn lieve C Wed. W. Klat— 80 jaar. Nog vel Opoe. Haar Klein Annie D< Sappemeer. Luth. 1 Sappemeers nieuwe Burgemeester. In verband met het feit, dat in de gemeenten Hoogezand en Sappemeer de wens tôt samenvoeging naar voren is gebracht heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen het raadzaam geacht, zolang het onderzoek naar de mogelijk- heid van samenvoeging duurt, tijdelijk in het burgermeesters- ambt te voorzien, en heeft den Heer A. W. Stronkhorst aange- vvezen, om met ingang van 1 Jan. 1946 de burgemeester der ge meente Sappeemer te vervangen. tegen roos en uit Verkrijgbaar bij H.h ders en Drogisten. I n*- Duitse h( Ter gedeeltelij oorlogsschulden geallieerden de orieken in beslag laties vertegenv van ongeveer 221 TEXTI Het directora prijzen deelt mec textielgoederen ir December zullen De te hoge ha] pend besnoeid en nen als gevolg hi; rijk deel van 20 lager gest» Daarbij is reke belangen van de nog een redelijke Vooral zij, die in de gelegenheii klèren en linnenj woningstoffering zijn met deze m Er wordt bovendi gestreefd de prijz zo laag mogelijk Engeland gaat s vert De British Im pany heeft in hc land grote landg zullen fabrieken de fabricatie v. s Voort zullen er s rijzen, en er zull nen voor de wer] legd. EVE In de afgelopen ten verspreid ove neraal Christison. berichten, welke verspreid, zijn noj Intussen is, kri ferentie te Singa ten, de opdracht rijk uitgebreid. N zijn taak de J penen, maar ook Java te hersteller troepen naar Javt Nederlandse eenb Zaterdag 15 Enige en algemen geving. Heden is zeer on' van ons heengegaan, beste Man en Vader de Heer R. Post van in de ouderdom van Hoogezand, 7 Dec Nutsstraat 12. G. C. Post v. Leggelo- C. G. M. Post v. Leggi De crematie zal plaa a.s. Woensdag 12 I om 13.30 uur na aank trein 13.11 uur te Westerveld. Heden overleed, ze wachts, onze lieve O de Heer R. Post van in de ouderdom van geliefde Echtgenoot v, G. C. Brouwers. Aduarderzijl. 7 Dec Namens de Neven en 1. B. Bro Heden overleed, oi Mijnheer R. Post van Leg Hoogezand, 7 Dec. H Annie K Trijntje Zijn nagedachtenis 2 in onze herinnering bl Heden overleed. n onverwachts, na een lé lijden, mijn innig geliefdi ANNECHIEN PR! in de ouderdom van r Kielwindeweer, 8 D( Sluisweg 49. H. M De begrafenis zal pla ben heden Woensdag 's nam. 1.30 uur. Zij, die de overled laatste eer wensen te t worden a. h. sterfhuis vi om 1 uur. Heden ontvingen wij he( bericht, dat in Mei 1 Ned. Indië in een Japé vangenkamp is overlede lieve Broer en Oom BEREND SCHU in de ouderdom van echtgeifoot van N. J. S Sappemeer, 10 Dec. Kleinem.diep N.z. 36 Fam. G Woensdag heeft de regering rekening en verantwoording afgelegd in een re- geringsnota. De nota behandelde o.a. de kabinets- formatie, de politiek in Indië, verlaging der staatsuitgaven, reclassering der ge- interneerden, de Duitse herstelbetalin- gen, onderhoud van ouden van dagen, de Nederl. export en de in April a.s. te houden verkiezingen. De millioenennota is door de regering ingediend. De heer Stronkhorst was zo welwil- lend ons Vrijdagmorgen te ontvangen, en onze beroepsnieuwsgierigheid te be- vredigen. De nieuwe burgemeester, Groninger van geboorte, is 33 jaar oud, gehuwd en heeft 2 kinderen. Hij is niet bij een po- litieke partij aangesloten, maar gevoelt in Socialistische richting, doch met re ligieuse inslag. Zijn geloof is Nederlands Hervormd. Na zijn opleiding tôt reserve officier, trad de heer Stronkhorst in 1932 als administrateur in dienst bij het Nat. Crisis Comité te Groningen, waar hij werkzaam bleef tôt 1936. In dat jaar aanvaardde hij een functie in het Pro- vinciehuis te Groningen, waar hij werk zaam zal blijven tôt zijn ambtsaanvaar- ding als burgemeester van Sappemeer op 1 Januari a.s. Sinds de bevrijding heeft de heer Stronkhorst zijn medewerking verleend aan het Militair Gezag, tôt dè liquidatie van dit Gezag. De nieuwe burgemeester vertelde, dat hij Sappemeer een prettige gemeente vindt, en dat hij hoopte er door de be- volking te worden ontvangen zoals hij dat graag zou willen. Wij van onze kant roepen de nieuwe burgervader welkom toe, en spreken de hoop uit, dat er een prettige samenwer- king moge ontstaan tussen burgemees ter en bevolking en burgemeester en pers; tôt heil van Sappemeer. PREDIKBEURTEN Zondag 16 December 1945. Ned. Herv. Kerk. Sappemeer: 10 u. ds. Poot van Eexta Hoogezand: Geen di,enst. Westerbroek: 3 u. ds. Bijl; 4 u. Kinder- kerk. Kielwindeweer: 10.30 u. ds. Wasch Kropswolde: 10 u. Mej. Hoving Kolham: 10 u. ds. mr. Schoenmaker Noordbroek10 u. ds. v. d. Meiden; 4.30 u. ds. v. d. Meiden (padvinders- dienst). Zuidbroek: 10 u. ds. van Mullem (Ad- vent) Doopsgezinde Gemeente Sappemeer: 10 u. ds. R. de Zeeuw Noordbroek: Geen dienst. Geref. Kerk. Sappemeer: 9.30 u. ds. L. M. Wynia; 5 u. ds. W. Tom Martenshoek: 10 u. Leesdienst; 4.30 u. ds. L. M. Wynia. Ned. Herv. Kerk (Ev.) Martenshoek: 10 u. d.hr. K. Pruijsen Sappemeer: 4' u. d.hr. K. Pruijsen Baptiste Gemeente. Hoogezand: 10 u. Kindei'kerk; 4 u. ds. Hekhuis; 7 u. Jeugddienst. Foxhol: 10 u. bev. Ev. Veenstra door Drs. J. W. Wanink v. Stadskan.; 3 uuur Intrede de heerr Veenstra; 7 u. Begroetings samenkomst d.hr. Veenstra. Leger des Heils. Hoogezand: 10 u. Heiligingsdienst7.30 u. Verlossingssamenkomst; 2 uur Zondagsschool. KOUSEN EN SOKKEN. Voor kousen en sokken is de letter- bon A van de textiel-lederkaart aange- wezen, waarmede onder bijvoeging van 4 punten een paar kousen of sokken kunnen worden gekocht. Ongeminder- de (standaard) kousen zijn verkrijgbaar tegen inlevering van bon A, zonder bij voeging van punten. Teneinde teleurstelling te voorkomen voegen wjj hieraan toe, da,t in de win- kels nog geen kousen en sokken ver krijgbaar zijn, omdat de winkeliers nog niet zijn bevoorraad. Medicinaal Haar RONDOM HET DISTRIBUTIEAPPARAAT. III. Het is een droevig, doch niet te ont- kennen feit, dat vele Nederlanders ten opzichte van de ditributie nogal vriie opvattingen huldigen. Te goeder naam en faam bekend staande liedpn, die reeds huiveren bij de gedachte, dat ze zich zouden vergrijpen aan andermans goed of valsheid in geschrifte zouden plegen, valt het merkwaardig gemak- kelijk met allerlei drogredenen hun ge- weten te sussen, als zij de kans krijgen listiglijk de bepalingen van de discri- butie te ontduikèn. Deze lieden hebben een vriend nodig met ijzeren hand om het rechte spoor te houden. Zulk een vriend is: Bureau Contrôle Overtredin- gen van het C. D. K. Nu zou het feite.ijk erg mooi geweest zijn, al3 deze bureauchef gebukt had moeten gaan onder het besef van zijn eigen overbodigheid. Helaas, hij bleek onmisbaar te zijn en zijn afdeling groei- de uit tôt een heel groot kantoor. Dit bureau houdt zich bezig met knoeierij- en, verzuimen en vermissingen, d.w.z. met de strijd daartegen. Vooral het aan- tal vermissingsgevallen is in erge mate gestegen. „Meneer, ik ben mijn noodkaart kwijt." ,,Meneer, ze hebben mijn tabakskaart gestolen." ,,Meneer, mijn textielkaart is uit het raam gewaaid." „Mijnheer, rattlen en muizen hebben mijn stamkaart aangevreten." Schering en inslag. Aile mogelijke va- riaties. Dagelijks komen verscheidene mensen meiden, dat ze distributiebe- seheiden zijn kwijt geraakt. Om aan de ze ongewenste toestand een eind te ma lien, zijn verschillende maatregelen ge- nomen om het aantal vermissingen zo- veel mogelijk te beperken. De menskun- dige lezer begrijpt, waar het om gaat. Vele vermissingen zijn lang niet zo on- schuldig, als men wel wil doen voor komen. Het was dus noodzaak om het de mensen niet gemakkelijk te maken. Dit is wel de tragiek in de geschiedenis der distributie, dat telkens weer de goe- den met de kwaden moeten lijden. Een- voudige voorschriften moeten herhaal- delijk moeilijk worden gemaakt, omdat een zeker deel van het publiek er als het ware om vraagt. Daarom moet van elke vermissing aangifte worden gedaan allereerst bij de politie en daarna bij de leider v. d distributiedienst. Zodoende is het mo gelijk een strafvervolging in te stellen tegen hen. die valselijk aangifte doen. Niettemin blijft het aantal vermissingen onrustbarend. Het is hoogst merkwaar dig, hoe graag kinderen met distribu- tiekaarten spelen en het is nog merk- waardiger, dat sommige dames een on- uitroeibare neiging hebben, ze m de kachel te gooien. Ook mag de wind er graag mee stoeien en het is wel hoogst ongelukkig, dat zoveel huisvrouwlen de gewoonte hebben de kaarten voor een open raam te laten llggenDe stok achter de deur moest nog dikker wor den. Tenslotte is het helaas zover ge komen, dat wie zijn bescheiden ver- liest in bepaalde gevallen geen vergoe- ding krijgt en thans grote kans loopt proces-verbaal te krijgen. SPOORWEGNIEUWS. Treinen in de richting Groningen vertrekken: Zuidbroek 7.18 7.29 10.45 11.06 14.40 16.43 17.28 20.10 21.06 Sappemeer O. 7.39 11.16 14.51 16.53 17.38 20.20 21.16 Hoogez.Sapp. 7.31 7.46 11.23 14.58 17.00 17.45 20.27 21.23 Treinen uit Groningen arriveren: Hoogez.Sapp. 5.02 5.24 7.39 8.59 9.54 12.07 15.15 17.40 18.53 Sappemeer O. 5.08 5.30 7.46 9.05 10.00 12.14 15.21 17.47 19.02 Zuidbroek 5.17 5.40 7.55 9.15 10.09 12.27 15.31 17.56 19.12 Treinen naar Stadskanaal vertrekken uit Zuidbroek om 5.20 8.00 10.12 15.32 18.00 Treinen uit Stadskanaal komen in Zuidbroek aan om 7.15 10.42 14.25 17.25 20.05 SAPPEMEER. Naar aanleiding van bericht, dat met ingang van 1 Dec. 1945 het ambt van. Burgemeester der ge meente Sappemeer niet meer zal wor den waargenomen door den heer A. Jonkeren, deelt men ons van de zijde van het gemeentehuis het volgende mee: Het bericht is niet geheel duidelijk, aangezien de reden waarom het boven- staande is gebeurd, niet is vermeld. Uit de intussen ten gemeentehuize ontvan gen ministeriële beslissing blijkt, dat de reden van de ontheffing in verband staat met het door den heer A. Jonkeren ingediende verzoek om ontslag uit het ambt wegens gezondheidsredenen. Het bericht houdt in, de ontheffing| van art. 2, le lid van het K. B. tijdelijke voorziening bestuur provinciën en ge meenten, waarin gezegd wordt, dat bij de bevrijding het ambt van burgemees ter in de gemeente wordt vervuld door dengene, die op 10 Mei 1940 in die ge meente burgemeester was, ook al is hij sindsdien. al dan niet op zijn verzoek ontslagen, tenzij hij na dat ontslag door of vanwege den bezetter in een andere openbare functie, al dan niet als bur gemeester, is benoemd. Bovenstaande mededeling wordt ge- plaatst opdat naar aanleiding van ge- noemd bericht geen verkeerde gevolg- trekkingen zullen worden gemaakt. Woensdag j.l. werd in het Café Groeneveld te Sappemeer een samen komst gehouden van aile bedrijfsleiders van N.S.B.-boerderijen, enz. Besloten werd een Bond op te rich- ten met als doel: „de belangen der geïnteresseerden in samenwerking met mr. van Hummelen van Groningen te behartigen." Door loten werd 't bestuur als volgt samengesteid: Zuidema, Kalk- wijk, Evenhuis, Kielwindeweer, Snitjer, Sappemeer, Cordes, Nw. Compagnie en een vertegenwoordiger van Harkstede. De toneelvereniging ,,Door Vriend- schap Vei'enigd" werd opgericht. Het bestuur bestaat uit de heren B. H. Kort- huis (voorz.), A. Lageman (secr.) en mej. M. ter Veer (penn.). - Na een rustperiode van 5 jaar, zal de toneelvereniging ,,Naar de Vrij- heid" oudergewoonte op de eerste Kerst- dag een uitvoering geven in het Park- hotel. Er zal een familiespel in 3 be- drijven worden uitgevoerd. Woensdagmiddag is bij een ver- keersongeval in de Noorderstraat, nabij het Café Siccama een 15 jarig meisje, dochter van den heer K. Slim, om het leven gekomen. Van een rij Canadese wagens wilde één een truck met trailer passeren. Te laat bemerkte de bestuur- der, dat uit de richting Sappemeer een meisje naderde. Hij remde, doch door de gladheid van de weg slipten de achter- ste wielen, waardoor het meisje tussen het achterste gedeelte van de wagen en een boom werd gedrukt. Zij is aan de bekomen verwondingen overleden. HOOGEZAND. Dinsdagavond verga- derde de Gemeenteraad te Hoogezand. Er vonden benoemingen plaats aan ver schillende scholen. Tôt directeur van de gemeentelijke dagambachtschool en van de gemeente lijke avondschool voor nijverheidsonder- wijs werd benoemd de heer C. Plak, ieraar aan de ambachtsschool en avondschool te Bergen op Zoom. Bij het Instituut .Hommes" werden de volgende leerkrachten benoemd: De heer H. M. Beckers, Ieraar in de Duitse taal te Ede, in de vacature W. K. Postma, en Drs. A. M. Koldijk, Ie raar wis- en natuurkunde te Hoogezand, thans tijdelijk werkzaam aan de R.H.B. Scholen te Groningen en Sappemeer, in de vacature H. H. van Iddekinge. In de vacature G. J. Boer aan de O. L. School te Kropswolde is voorzien door de benoeming van mej. P. Hom mes, tijdelijk onderwijzeres aan die school, terwijl in de vacature H. Sie- bring aan de O. L. School te Kielwinde weer is voorzien door de benoeming van den heer J. H. Blaauw, wnd. hoofd der O. L. School te Overschild. De keuze der benoemden uit de voor- drachten geschiedde steeds met alge- mene stemmen. Een voorstel van B. en W. tôt het aangaan van een onderhandse geldle- ning ad f 230.000 2 15/16 storting 15 December, en dienovereenkomstige wijziging van de begroting, werd aan- genomen. Naar de Burgemeester mede- deelde was 215/16 de voordeligste aanbieding. De heer v. Delden vroeg of B. en W. aandacht hebben geschonken aan de brug van de Flebo, die in zeer slechte conditie verkeert, zelfs voor voetgan- gers en wielrijders. De Burgemeester deelde mede, dat zware Canadese auto's de oorzaak van het euvel waren. De Flebo wenst het water te dempen, zodat de brug over- bodig wordt. De mogelijkheid om de brug tijdelijk te herstellen voor voet- gangers- en wielrijdersverkeer, zal wor den onderzoeht. Ook de heer Erasmus had enige klachten. In de eerste plaats over de verlichting van Hoogezand, welke vol- gens hem verbetering vraagt,en verder over het onderwijs aan de school van den heer Nieboer, waar de kinderen halve dagen naar huis gestuurd worden. Hij wees erop, dat de oorzaak hiervan is het ontbreken van een 8en leerkracht, Welke wel aangevraagd, doch nog steeds niet benoemd is. Hij vroeg verder de aandacht voor het feit, dat de school 315 leerlingen heeft, en stelde een splitsing voor met ingebruikneming van de school waar thans het distributie- kantoor gevestigd is. De burgemeester antwoordde, dat de slechte straatverlichting het gevolg is van het feit, dat slechts 10 van het normale electriciteitsrantsoen mag wor den gebruikt, waardoor het slechts mo gelijk is de gevaarlijkste punten te ver- lichten. Over een 8en leerkracht aan de school van den heer Nieboer is reeds geschreven, maar er is nog geen toe- stemming van het département verkre- gen. Wat de ruimte betreft merkte de heer Tuin op, dat er geen andere ruimte voor het distributiekantoor is. Er is reeds met de inspectie gesproken over het tekort aan scholen en iedere gele- genheid zal worden aangegrepen hierop opnieuw te wijzen. Aan den heer J. Smit beloofde de burgemeester de verlichting bij de von- dertjes bij het Vonderpad in orde te zullen laten maken, en op een desbetref- fende vraag van den heer Erasmus ant woordde hij, dat hij reeds gewezen had op de slechte verlichting bij het station. Verder zegde hij den heer Brouwer toe attent te zullen blijven op de slechte toestand van de weg te Kielwindeweer. -Door de plaatselijke aeroclub ,,Happy Landings" zal Donderdagavond a.s. een bijeenkomst worden georgani- seerd in het hôtel Faber. Naast cause- rieën op luchtvaartgebied zullen er films worden vertoond. Het geheel wordt mu- FINANCIëN EN ECONOMIE. Afnerikànen doen ailes in het groot. Dit volk van superlatieven bouwt de hoogste huizen ter wereld, de grootste fabrieken ter wereld, in het kort: doet ailes op een tôt nu toe ongekende wijze. Gedurende de oorlog hebben de Gealli eerden daarvan in hoge mate profijt ge- trokken: de Ameriakanse industrie bouwde millioenen tonnen scheepsruim- te, vervaardigde tienduizenden vliegtui- gen enz. enz. Niet in het minst door de ze ontzagwekkende stroom vàn oor- logsmateriaal konden Duitsers en Ja- panners verslagen worden. Dezer dagen deden de Amerikanen weer iets ontzagwekklends. Zij verleen- den aan Engeland een crediet tôt het fantastisch hoge bedrag van 4.4 milli ard Dollar, inderdaad het hoogste cre diet, ooit gegeven. De monétaire overeenkomst, waarin deze credietverlening is opgenomen, is evenwel niet alleen intéressant tenge- volge van de grootte der daarin ge- noemde bedragen. Wellicht nog veel belangwekkender is de geest, welke uit deze credietverlening spreekt. Uitdruk- kelijk is immers in de tekst opgenomen, dat het crediet aan Engeland ten doel heeft, dit land in de gelegenhëïd te stellen, zich te herstellen van de gevol- gen van de oorlog. In verband daarme- de is ook de clausule opgenomen, dat gedurende de eerste 5 jaren geen rente zal worden betaald, terwijl bovendien de rente niet zal behoeven te worden betaald in de jaren, waarin kortweg gezegd de Engelse regering zal ver- klaren daartoe niet in staat te zijn. Voor Engeland is deze overeenkomst wel van groot belang. Het land is van een der belangrijkste crediteurlanden tôt een debiteurstaat geworden. Een schuld van ruim 1% milliard Pond aan Brits-Indië, Birma en andere landen in het Nabije Oosten is het gevolg van de oorlog. Het is tekenend voor de gewij- zigde verhoudingen in het Britse ge- menebest, dat dergelijke schulden aan koloniën, mandaatgebieden en domini ons konden ontstaan. In het ,,koloniale" tijdperk had men zo iets bezwaarlijk kunnen voorstellen. De gewijzigde op vattingen van thans spreken ook dui delijk, wanneer men een vergelijking maakt tussen het Amerikaanse crediet van nu en de Amerikaanse lening van 143 millioen Dollar uit de vorige oor log. Toen werd in 1917 een lening tôt het genoemde bedrag tegen een rente van 5% verstrekt, welke in 1937, dus na 20 jaar, moest worden terug be taald. Rekening houdende met de jaar- lijkse aflossing kan gerekend worden, dat deze lening den Engelsen 5.90 zikaal geïllustreerd. Dinsdag is aan de Hoofdstraat een bakkerskar van de Fa. Pompstra door een auto aangereden en vernield. Het ongeval is te wijten aan het feit, dat 2 auto's elkander wilden inhalen. De bestuurder merkte te laat de bak kerskar op. Bij den heer Ballema te Kalk- wijk is een fokhaan ontvreemd. De afdelingen Hoogezand en Sap pemeer van de S.D.A.P. organiseerden op Dinsdag 11 Dec. j.l. in 't Hôtel Fa ber een bijeenkomst voor leden, intro- ducé's en verdere belangstellenden. De spreker op deze avond, Ds. Schmidt, werd ingeleid door den heer E. de Boer, voorzitter der afd. Hoogezand. Ds. Schmidt sprak over: Christen- dom en Socialisme, waarbij hij een zeer aandachtig gehoor vond. Na deze inlei- ding werd gelegenheid gegeven voor het stellen van vragen en het maken van opmerkingen, waarvan door ver schillende aanwezigen gebruik werd ge maakt. Eén en ander werd tenslotte naar genoegen door ds. Schmidt béant- woord. Ter afwisseling was er muziek van de heren Nienhuis (piano) en de Wit (.viool). SDOCHTEREN. Voor de vacante be- trekking van typist(e) ter Secretarie dezer gemeente hebben zich 8 soilici- tanten aangemeld. Vrijdag 7 December j.l. werd door Burgemeester en Wethouders een her aanbesteding gehouden van het schonen en schoonhouden van het Kantôorge- bouw annex Distributiekantoor te Slochteren, alsmede van de Openbare Lagere scholen te Schildwolde, Schar- mer en Lageland, voor het jaar 1946. Gegund als volgt: Kantoorgefcouw te Slochteren: Mej. J. Kijf geb. Kostwinder te Slochteren voor f 650. School te Schildwolde: de heer Hs. Smedes te Schildwolde voor f 295. School te Scharmer: Mej. J. Huisman geb. Blaak te Scharmer voor f 350. Voor de School te Lageland was niet ingeschreven. per jaar kostte. Thans is 4.4 milliard Dollar geleend tegen 2 per jaar, af te lossen in 50 jaar. Dit hetekent, dat de Engelsen per jaar aan rente en af lossing tezamen 3.18 hebben te be- talen. Indien de Amerikanen de lening van thans zouden hebben verstrekt op de- zelfde voorwaarden als in 1917, dan zou bij gelijkblijvende verplichtingen voor Engeland de lening niet 4.4 mil liard, doch slechts bijna 2.4 milliard Dollar hebben kunnen bedragen. Voor het overige moet er nog de aan dacht op gevestigd worden, dat de 4.4 milliard Dollar niet alleen voor aankoop van goederen bestemd zijn. Een bedrag van 650 millioen Dollar is hierin begrepen voor de verrekening van lend-lease leveranties na V. J.-day en aankoop van in Engeland aanwezig Amerikaans materiaal. Men kan niet anders concluderen, dan dat de Ameri kanen door hun leveranties ingevolge deze overeenkomst aan Engeland op 650 millioen Dollar te stellen ook hierin welwillend zijn geweest. De Brits-Amerikaanse Financiële Overeenkomst. In een stormachtig débat heeft het Lagerhuis eergisteren de Amerikaanse lening met 345 tegen 48 stemmen goed- gekeurd. Noël Baker, minister zonder porte feuille, diende de leden van repliek in- zake de toestand in het Verre Oosten. VOOR DEN GRONINGER POLITIERECHTER. Diefstal van zout. In de tijd van de grote behoefte aan zout zijn de fabrieksarbeiders Roelf M. te Kolham en Harm G. te Foxham in verzoeking gekomen van de opslag, welke er op hun fabriek was (de Che- mische fabriek van W. A. Scholten te Foxhol) een hoeveelheid weg te nemen, welke zij niet anders hadden kunnen bereiken dan door het forceren van een schuurdeur. Zij verkochten het voor f 1800.welk bedrag zij verdeelden. Het geld is later weer bij hen in beslag genomen. De offitier van justitie zeide in aan- merking te willen nemen, dat het om- trent beide verdachten ingewonnen rap port gunstig is; ook wilde hij rekening houden met het feit, dat de diefstal is bedreven in de tijd der bezetting, n.l. op 23 Febr. j.l., toen de mensen tôt allerlei diefstallen kwamen om er den bezet ter mee te benadelen; maar die tijd is nu voorbij en voortaan zullen dergelijke diefstallen met gestrengheid worden ge- straft. Spr. zeide in dit geval nog een voorwaardelijke veroordeling te zullen eisen en wel van 1 mnd. gev.straf. De Politierechter wilde er ook rëkening mee houden, dat het zout toentertijd zeer schaars was en veroordeelûe de verdachten conform de eis; 1 maand voorw. met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstelling van het Winscho- ter Reclasseringsbureau. Verduistering. Gerrit S. te Hoogezand stond terecht wegens verduistering van een bedrag van f 200.Hij had dat geld ontvan gen van mej. J. C. Hemelrijk, toen deze over de grens ging. Zij had hem ver- zocht het te willen afdragen aan haar familie te Amsterdam. Verdachte kon die familie echter wegens het slechte verkeer en de even slechte postverbin- ding, naar hij zeide, niet bereiken en hield het daarom vast. Maar toen hij op een gegeven moment op zwart zaad zat, gebruikte hij het voor een deel vooï aflossing van schuld. Hij had de be- doeling het bedrag later weer aan te zuiveren; maar voor het zover kwam, werd hij achterhaald. Hij heeft het geld tijdens de zitting weer gedeponee'rd eri kwam er nu met een voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 mnd. af, (proef tijd 3 jaar). 3. Kapitein Gay vertelde vlug het doel van zijn reis en de ander stemde dade- lijk toe hem in ailes te helpen. ,,Ik wist dat je er voor te vinden zou zijn," riep Jim, terwijl hij weer van boord in zjjn roeiboot klauterde. 4. Glimlachend stond kapitein Gay bij de verschansing den braven scheepsbou- wer vaarwel te wuiven, daarna keek hij naar 't hijsen der zeilen. „Ik heb de beste bemanning, die een schipper zich wensen kan," zei Billy trots. SPORT. V oetbalprogramma's le klasse A Be Quick— G. V. A. V. V eendamAchilles H. S. C.Velocitas LeeuwardenHeerenveen SneekFrisia 2e klasse B W oltersumMuntendam W. V. V.Zwartemeer F. V. V.-Helpman N oordsterAppingedam EmmenHoogezand G. R. C.—Bato Hoogezand IIVelocitas III MeedenH. S. C. II Noordbroek—H. S. C. IV Zuidbroek IKwiek I Kwiek IISiddeburen Handbal H. S.—S. V. H. (heren) Hockey: Gron. Stud. IDash I (heren) Dash IH. C. W. I (dames) Dash II—H. C. W. I (heren) lehaken. Uitslagen van de Schaakver. ,,Hooge- :and—Sappemeer" A KolthofR. Bijlstra J. Kuipersdrs. A. M. Koldijk L. ScheenJ. C. Overman N. N.J. H. Oterdoom In deze groep gaat R. Bijlstra aan de kop met 5 punten uit 6 partijen, ge- volgd door J. C. Overman met 4 punten uit 4 partijen, die er dus theoretisch het beste voorstaat. Groep I. 2 u. 2 2 aanv. 2 u. 2 10.15 u. 2.30 10.30 11.30 0—1 0—1 afgebr. 0—1 G. PentingaJ. Kremer 10 H. van BockhovenJ. Aaldring 01 J. KremerJ. Reijne Sr. 0J P. BeersmaG. Pentinga 10 In deze-groep gaat J. Reijne Sr. aan de kop met 6 punten uit 7 partijen, ge- volgd door G. Pentinga en P. Beersma met 4 uit 6, en J. Aaldring en H. van Bockhoven met 3 uit 5. VERENIGINSMEDEDELINGEN. V. V. HOOGEZAND. Programma voor Zondag a.s. Emmen IHoogezand I aanv. 2 u. Hoogezand IIVelocitas III 2 Opstelling Hoogezand I: A. Vos, B. Brugge, W. de Vries, B. Huizing, L. Scholtens, S. Mulder, W. Boit, J. Adams G. Scholtens, G. Koster, G. Hekert. Reserves: H. de Boer, W. W. de Boer. Vertrek om 10 V2 uur per Roland vanaf Rowaan. Opstelling Hoogezand II: H. Bos, G. Brummer, W. v. d. Veen, J. Smallen- broek, N. N., A. Bleeker, H. Por, H. van Delden, H. Westerdiep, O. v. Dij- ken, J. Venema. Res.: W. F. v. d. Ark, W. Smallenbroek, J. P. v. Leusden, M. Huizing. Leider: D. de Boer. VOETBALVER. „KWIEK" Zuidbroek IKwiek I aanv. 2 u. Kwiek IISiddeburen 2 Kwiek I: F. v. d. Werff, B. Mulder, M. Clobus, H. Geling, A. Helmers, R. Drent, P. Deiman, N. Mulder, J. Bak- ker, B. Scholte, A. Duitser. Vertrek per fiets om 1 uur vanaf Kleinemeersterbrug. Kwiek II: J. Koeneman, H. Clobus, H. Bodewes, N. Nagengast, G. Heller, G. Scheen, B. Bulder, H. Haverkort, Chr. Meijer, R. Geling, A. Wajon. Res.: G. Galdermans, H. Wijnants Sr. H. Wijnants Jr. Terrein klaarmaken om-10 uur H. Bo dewes en H. Haverkort. Hedenavond om 7% uur precies club- avond voor adspiranten en leden bene- den 20 jaar. M. H. C. „DASH". Wedstrijden voor Zondag 16 Dec. a.s. Heren: Gron. Stud. IDash I. Aanv. 2.30 uur. Vertrek per bus om 1.30 pre cies vanaf Hgz. brug. Opst.: A. Smit, S. Jonker, J. Reints, J. v. d. Werff, H. Jonkeren, O. Begeman, G. de Vries, J. W. Bronsema, H. Boss, Hk. de Vries, Hn. de Vries (aanv.) Dames: Dash IH. C. W. I. Aanv. 10.30 uur. Opst.: A. Veerkamp, I. Jon keren (aanv.), H. Jonker, A. v. d. Bend, J. Wortelboer, A. Kliphuis, G. Pander, T. Bodewes, T. Kranenborg, R. Plinsin- ga, T. Benes. Res.: K. Siems, G. Kok. Scheidsrechters Hk. Jonkeren, Hk. de Vries. Heren: Dash nH. C. W. I. Aanvang 11.'0 uur. Opst. H. Hoepman, W. Bron sema, F. Huizinga (aanv.), B, Eikema, G. Groeneveld, J. Eikema, J. Holtman, H. Tuin, R. Wortelboer, G. K. de Vries, A. Wayon. Res.: H. Jonker Kzn., H. Jonker Hzn. Scheidsrechters: H. Boss, J. Reints. Kalken: Zaterdag 2 uur H. Tuin, Hk. de Vries. Eventuele aflassing der wedstrijden wordt bekend gemaakt bg hôtel Faber en Sporthuis Nijboer. BURGERLIJKE STAND. SAPPEMEER, 6—12 December 1945. Geboren Harmannus Rudolphus, z. v. Karel Geerdes en Lena Velema; Enge- lina Hendrika Maria Gebina, d. v. Jo- hannes van der Werff en Johanna Ge- zina Bakker, Hgz.; Sibolt, z. v. Hemmo Hendrik Hemmes en Luiktje Schrikke- ma, Muntendam. Ondei'trouwd: Geert Hilbrand Steren- borg, 27 j., Veendam en Grietje Bake- ma, 28 j., Spm.; Klaas Kremer, 26 j., Gron. en Aafke Elziena Prins, 24 j., Spm.; Aldert van der Laan, 19 j, van Scheemda en Geert je ten Cate, 20 j., Sappemeer; Trieno Albert Seggers, 25 j. Sappemeer en Harmanna Henderika ten Kate, 22 j., Veendam. Overleden: Jan Bakema, 87 j., wedn. van Hendrika Kok; Engelina de Vries, 70 j., gesch. echtgen. van Sijtse van der Werff; Gezinus Johannes Steenbeek, 82 j., wedn. van Elizabeth Jantina Scherpbier; Eppina Susanna Tebbenhof, 77 j. won. te Groningen, weduwe van Hendricus Johannes Janssen. HOOGEZAND, 612 December 1945. Geboren Roelfie, d. v. Berend Sluiter en Elisabeth Harm, Kropswolde; Hen drik, z. v. Conraad Smith en Geeske Eggens, Westerbroek. Ondertrouwd: Albert Hiddinga, 23 j., Spm. en Hemmechien Koning, 22 j., Hgz.; Jan van Donselaar, 40 j., Hgz. en Gezina Pepping, 29 j., Hgz.; Jan Dijkhuis, 29 j., Gron. en Jantje Buining, 28 j., Hoogezand. Overleden: Annegien Prins, 55 j., Kiel windeweer, echtg. van Hinderikus Muurman; Roelof Barteld van Leggelo, 73 j., Hgz.. echtg. van Geertruida Chris- tiene Brouwers; Anke Aaltje Spieker, 9 maanden, Hoogezand, d. v. Hemmo Spieker en Aaltje Battjes. SLOCHTEREN, 612 December 1945. Geboren: Pieterdina Rikste, d. v. W. Starke en K. C. van Heuveln, Schildw.; Jan Derk, z. v. K. Rusthoven en F. Klein, Schildwolde; Fennechien Jantje, d. v. Tj. Bos en J. Lambeck, Kolham; Pieterke, d. v. A. Stoppels en E. K. Riepma, Tjuchem. Ondertrouwd: H. Chr. Boelman, 32 j., en R. Scholte, 24 j., b. v. Harkstede; IL Hansjen, 23 j., Appingedam en E. Bos, 23 j., Siddeburen;" Joh. Voorma, 21 j., Groningen en F. A. Kamminga, 17 j., Slochteren; P. van der Laan, 27 j., en T. Kalk, 22 j., b. v. Slochteren. Getrouwd: H. van der Veen, 31 j., en F. Roggen, 27 j., b. v. Borgweg; J. de Muinck, 37 j., en A. Hageman, 26 j., b. v. Siddeburen. Overleden: H. Venema, 78 j., wedn. van J. Bos, Slochteren; H. Kolk, 87 j., wed. van H. Buitenkamp, Noordbroek; J. Puister, 73 j., echtg. van G. Rustho ven, Schildwolde; levenloos aangegeven kind van J. D. Prins en F. Glas, Kolh. ZUIDBROEK, 612 December 1945. Overleden: Martha Jantina Prins, 1 j., d. v. Albert Prins en Jantje Johan na Drenth. NOORDBROEK, maand November '45. Geboren: Fokko Jan, z. v. Christof Cornelis de Vries en Annechien Taaij; Thomachine, d. V. Gerrit Vroom en Pie- ternella Mulder; Elizabeth, d. v. Jacob Blaauw en Johanna Aafkea Meedema; Jakob, z. v. Foppe Nieland en Willem- tje Hassing; Riksta Gezina, d. v. Pie- ter Eltjo Noordhoff en Hilje Jantje Bol- huis; Tijtje, d. v. Eildert Meuken en Tijtje van der Veen. Ondei'trouwd: Hendrik Dijkgat, 30 j., Noordbroek en Stefina Nieboer, 23 j., Meeden. Getrouwd: Hinderikus Grunefeld, 35 j., Slochteren en Hendriëtta Vrugt, 30 j. Noordbroek; Wubbo Timmer, 23 j., Slochteren en Aaffien Koller, 24 j., Noordbroek. Overleden: Elizabeth Poppens, 67 j., vrouw van E. Kling; Hendrik Krans, 79 j., wedn. van J. Berg. AANVULLENDE BONNENLIJST 9 tôt en met 32 December 1945. Bonkaarten KA, KB, KC 513. 354 210 gr. ontbijtkoek 355 250 gr. grutterswaren 356 250 gr. peulvruchten 357 250 gr. jam, stroop, e.d. 358 200 gr. zout 359 100 gr. vermicelli, pudding- poeder, enz. 360 100 gr. gedr. Zuidvruchten 361 150 gr. vlees 362 2 kg aardappelen 363 1 kg aardappelen 364 250 gr. waspoeder A 35 1 Vz liter melk B35, C35 3 liter melk B 36 1 kg aardappelen Bonkaarten KD, KE 513 449 210 gr. ontbijtkeek 450 250 gram grutterswaren 451 250 gr. jam, stroop, e.d. 452 200 gram zout 453 100 gram vermicelli, puddingpoeder, enz. 454 100 gr. gedr. Zuidvruchten 455 5 liter melk 456 150 gram vlees 457 1 kg aarappelen 458 250 gram waspoeder Tabakskaarten enz. T 04 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-sigaretten) V 04 100 gr. chocolade of suikerwerken X 04 100 gr. chocolade of suikerwerken îndustriële artikelen 43, 44, 45, 46 1 eenheid brandstoffen 52 1 eenheid turf 169, 269 2 y2 liter petroleum 13, 14, 15, 16 krt. VA 510 13, 15 krt. VB 510 2 L. 64 krt. VC 510 petroleum 115, 116 krt. VD 510 1 tôt en met 15 krt. VA 510 textiel Bovengenoemda bonnen kunnen reeds sSappiui sap uba -s'b 'oag fi SepfuA do 12 uur af worden gebruikt met iiitzon- dering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 17 December mag worden afgeleverd. Bonaanwijzing Petroleum. Gedurende het tijdvak van 17 December tôt en met 19 Januari as wordt op de bonnen 569 en 469 der Bonkaarten K 513 drie Liter Petroleum beschikbaar gesteid. In verband ■net de bevoorrading van den handel is het mogelijk, dat de Petroleum niet overal direct verkrijgbaar zal zijn Voorinlevering der bonnen is echter niet oegestaan HOOGEZAND EN SAPPEMEER. Bon V 06 van de Viskaart tôt Maan- dagmiddag 12 uur geldig voor het ko- ;>en van één zure haring. Opdruk der bon 046. VOOR DE VROUWEN. Nagerechten met bloam. Een artikel, dat bijzonder geschikt is voor het bereiden van nagerechten en waar we niet al te zuinig mee om be hoeven te gaan, is de bloem. Wanneer er melk tekort is voor een toetje, dan tijn er met bloem allerlei gebakken ge- •echtjes, waarvoor geen melk nodig is, te maken. Deze kosten natuurlijk wel wat vet, doch iets mag het eten toch kosten. Poffert of Jan in de zalt. 250 gr. bloem, 2V2 dl. melk of water (50 gr. of meer rozijnen of ontpitte pruimen of cranberries of 1 appel), I2V2 gr. gist, zout, vet. De gist met een weinig lauw water of melk aanmengen. De bloem in een korn doen en met het zout vermengen De aangemengde gist aan het vocht toe- voegen en de massa tôt een soepel deeg roeren. De rozijnen, cranberries of fijn- gesnipperde pruimen of appel door het deeg heenroeren. Wat vet in een giet- j'zeren pannetje warm laten worden en het beslag er in gieten. Het deeg eerst op een vrij warm vuur, daarna op een matig vuurtje b.v. achter op de kachel of op de kachelplaat 40 minuten bakken met het deksel op de pan. Het deeg om- keren en aan de andere zijde nog 40 minuten zachtjes bakken. De poffert geven met stroop of suiker. Sloemvla. 1 liter melk, 60 gr. (1 kopje) bloem, 10 gr. cacao of vruchtenessence, 50 gr. Ikopje) suiker. De melk op een klein deel na aan de kook brengen. De bloem en een snufje zout met de suiker (en de cacao) ver mengen en met de rest van de melk tôt een glad papje roeren. De kokende melk onder goed roeren hiermee bin- den. De via nog enige minuten laten doorkoken en onder af en toe roeren koud laten worden. DE B. S. REVUE. Met betrekking tôt de B.S.-revue schrijft de heer A. Lichtendahl ons het volgende: ,,Met belangstelling las ik het verslag van R. D. naar aanleiding van de laat ste uitvoering der B. S.-revue. Het verheugt mij in hoge mate, dat het succès zo groot is geweest. Uw verslaggever was blijkbaar aan- gaande het muzikale gedeelte Onvol- doende ingelicht, daar ik in 't geheel niet als ,,de" componist kan worden beschouwd. Ik componeerde op verzoek ni. slechts enige onderdelen t.w.: ,,De rij- wielvordering", ..Entreelied", ,,Mar- va's" en de dans ,,Van duisternis tôt licht". ,,De Lach" b.v., dat uw verslaggever minder geschikt acht voor samenzang (wat ik volkomen met hem eens ben) bestond reeds lang. Als ik voor de com ponist hiervan zou doorgaan, was de originaiiteit inderdaad ver te zoeken geweest. Ik mag dan ook wel aannemen, dat de opmerking „niet geheel origineel" geçn betrekking had op de bovenge- noemde door mij gecomponeerde stuk- ken." Nota's van de Iranse Regering. De Iranse regering heeft nota's ge- richt tôt de Britse, Russische-, en Amerikaanse ambassades te Téhéran, waarin onmiddellijke terug- trekking der geallieerde troepen uit Iran wordt geëist. VEEMARKT GRONINGEN 12 December 1945. Kalf- en melkkoeien, le srt f 850950, 2e srt. f 700—775; 3e srt. f 450—575. Kalfvaarzen f 600850, le srt. f 400 f 500; Vare koeien, le srt. f 375580; Kalveren en pinken, 1 srt. f 100150; Weideschapen, le srt. f 5590; Vette lammeren, le srt. 5560; Vette scha- pen, le srt. 150160; 2e srt. 120140; Biggen, le srt. 1455. Aanvoer: Runderen 815, kalveren 285, schapen 460, varkens 2, biggen 432, paarden 103, totaal 2097. Het aanbod was iets minder groot, met over het geheel een langzame han- del.Alleen in de geschikste kalf-en melk koeien was een vlugge handel waar te nemen, met prijzen ruim zo hoog als die der vorige week. De markt eindigde zeer langzaam. Op de afdeling wolvee, was voor de prima vette schapen de kooplust tame- lijk goed, doch de markt verliep overi- gens zeer hoog en nauwelijks prijshou- dend. De handel in biggen verliep ook over het geheel zeer traag. Alleen de beste soorten waren nog het meest gevraagd. De vorige prijzen handhaafden zich met moeite. Paarden ruim aangevoerd, beste exemplaren duur, afwijkende soorten minder goed te plaatsen.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 2