1 Flitsen uit but illégale leven. Meubilaire Goederen, N. V. H. - Wit - Blauw Sinaasappel Levertraan. Kerstfeest DANCING lij Fa. H. HAX 4 Zoon, Zelfs in de donkerste tijd konden wij II lem„ I BOELDAG Boeldag - Sappemeer. diverse Inboedels Winkelbehuizmg, Baptiste Gemeente Vakgroep Kappers H.S. bloeiende Hyacinthen. HARM SCHAAPHOK, Tandarts STEENBEEK Tandarts DE JONG LEGER DES HEILS een Kerst Oratorium „Case" Landbouw- en Dorschtractoren Koop- en Verkoop Gezamenlijke Banken Kalenders Boekhandel ROUKES, SPORT Jaf Indië. gesloten. Thijmsiroop Hoestsiroop R. BOUWMAN, Levertraan SGHEPERS bij K. AMERIKA Muziekschool /n A bl\ vai. Zoo Sa Ne T var 1V~ n M wij van H H Verii SIocl Helli Verla Hoog Amst( Verloi Hooge( Knijps Lange- Kej Verloo Hoogej Werfka- Sapperj Recef Verloof Hoogez Kielster. Winters Thuii Verloofc Sappemf Hoogeza S le Verloofd F Grii Zuidbroel Westeind Verloofd I TiÀ, Joh. Zuidbroek Voorburg, Jij Recejr le Kerstdi. Ti Remn Hoogezam Sappemeef Receptj Verloofd Annit Andrie Kropswold Scharmer Verloofd 1 Ida t H ai Sappemeer, f Boskoop, le Kej Receptie Café Dost. Verloofd Jant Kl Sappemeer, Molenstraat Noordbroek Rece In plaats Verloofd Rensjc Roelol Catharij Ubel C Hoogczand P S* Veenwouden, le Kej Receprie varj Stationsweg 1! In plaats v! Verloofd A. G. G e D. A Scharmer F 74 Harkstede G 1 Arnhem reeept 3—4.3( Harkstede thuis Op de Boerderij. Hartelijk was het afscheid van hun gastheer en gastvrouw. Bijna 14 dagen waren ze hier geweest. Vol liefde waren ze hier opgenomen en verzorgd. Het weinige wat ze hadden was met blijdschap door dezen met hun tijde- lijke logés gedeeld. Deze eenvoudige christelijke mensen hadden getoond hun naaste even lief te hebben als zichzelve. Het afscheid was als van naaste familie. Van dank wilden noch de huisschilder noch diens vrouw iets weten. Ze vonden het eenvoudig eerste mensenplicht de twee onderge- dokenen te helpen. Door zijn connectie in politiekringen was het mogelijk via een veldwachter in een naburig dorp geborgen te wor den bij een boerenfamilie. Piet de Groot en echtgenote genoten van de avondlucht. Wat was het weer eens fijn buiten te zijn. Zijn kleedij, een pet op alsmede de kraag van zijn jas omhoog en een-voor hem nieuw- kneveltje maakten hem zeker niet zo gauw te herkennen. Waarschijnlijk was dit ook niet, want wel 60 K.m. waren ze verwijderd van hun eigen stadje, dat ze moesten verlaten omdat hij ook werkzaam was geweest voor „de goe de zaak". Juist op tijd ontvingen ze een waarschuwing en konden ze als zo velen door te „duiken" arrestatie en verdere gevolgen ontkomen. Tegen negen uur kwamen ze in het dorp aan bij den veldwachter die hun onmiddellijk naar hun nieuw tehuis bracht. Weldadig was het in de warme mooie kamer van de boerderij. Op het oog prettige belangstellende mensen. Koffie met suiker en room. Een on- gekende heerlijkheid. Vol medelijden waren ze en beloofden het hun naar de zin te maken. Het lijkt me toch goed, sprak de Groot, in de loop van de eerste avond, eens te spreken over een vergoeding welke we moeten geven. Het is na- tuurlijk dat we de onkosten die u voor ons maakt voor onze rekening zullen nemen. Ik kan er anders weinig tegen over stellen. Precies hetzelfde was den schilder gezegd en deze had het met verontwaardiging afgewezen. Bedachtzaam haalde de boer zijn kort onsmakelijk uitziend pijpje uit zijn mond. Dikke rookwolken kringel- den om hen heen. Wat had je gedacht, vroeg hij kort. Ja, zij de Groot, gek- scherend, een boer moet weten wat de boter kost niet Weer een korte stilte. Het drong nu tôt hun door dat de boer hier ailes regelde, want niemand mengde zich in het gesprek en allen waren in af- wachting. Het lijkt me toch gewenst dat jezelf eens je gedachte uitspreekt, klonk het even-later. Gek ineens werd de Groot kriebelig. Den helen avond was het steeds U geweest als de boer hem aansprak en nn kon hij zich ergeren aan heet JE, hoewel hij bij den schil der nooit anders was aangesproken als met je en het daar prettig had gevonden. Vindt u het goed dat we f 100 per maand geven vroeg hij. Het vieze petje op dikke boerenhoofd werd even verschoven, Ja dat is wel goed antwoorde hij. Wellicht zou je ons ook wel met het werk kunnen helpen en zal Annie je vrouw de boerin met het karnen en spinnen enz. be- hulpzaam kunnen zijn. In het voor- uitzicht niet aile dagen doelloos het einde der oorlog af te wachten en blij behulpzaam te kunnen zijn stem- den ze toe. En in de mooie kamer schonk de boerin het vierde kopje koffie in. 's Avonds in het vreemde bed in het kleine opkamertje spraken ze el kaar moed in. Beiden waren ze te- leurgesteld in hun gedachte vreugde- onderdak op een boerderij en wilden het voor elkaar geen woord hebben. Aile twee bespraken ze de lichtzijde. Drie maanden later. Nog was het einde der oorlog niet in het zicht. Wat duurde dat toch lang. Al dien tijd dat ze hier waren geweest was het hun erg lang gevallen. Al zeer spoedig bleek het hun dat ze werden beschouwd als een gemakkelijk en niet gauw weg te lopen echtpaar. waarvan de man het werk van een knecht en de vrouw meidenwerk kon verrichten. En dan nog wel betalende Reeds na enige dagen werd hij met de anderen om 5 uur gewekt en hielp hij mede aile voorkomende werkzaamheden te verrichten. Zijn familie of collega's moesten hem eens kunnen zien achter een mestkar of aan het melken. Nu wist hij dat het boerenleven ook een schaduwzijde had. Vooral in het begin had hij erg veel moeite gehad. Het viel hem, nooit zwaar werk verricht te hebben, erg tegen. Maar zijn taaien wil en doorzetten had het zover gebraeht dat hij met hun op kon werken. Wel verkondigden de boer en zijn zoon steeds dat hij er niet veel van terecht bracht maar hij wist wel beter. Neen voor het werken zelf had hij geen schaamte, maar de on- heuse behandeling was hemeltergend. Ook Anie zijn vrouw was een flinke hulp voor de boerin. Karnen en spin nen waren spoedig tôt haar dagelijkse bezigheden gaan behoren. Maar de hy giene in de keuken was haar ten aile tijde een gruwel. De afwasdoeken voor in de boer derij aile voorkomende werkzaamheden te gebruiken en dan zonder de mins- te gewetensbezwaren weer de potten en pannen er medeschoon te maken, neen daaraan zou ze nooit kunnen wennen. Ze had nooit gedacht dat er nog zo veel met aile hygiene werd gespot. Tegen negen uur waren De Groot en zijn vrouw met de anderen te bed gegaan. En even als elken avond werd hier weer ailes besproken wat hun na aan het hart lag. Weer huilde zij met ingehouden woede en teleurstelling. De mooie gedachten over het boeren leven waren allang vervlogen. Weer een jammerklacht over het eten dacht Piet. Ja meid, dat vind ik nog daar aan toe. Zelf krijgen ze ook niet anders. Het is hier nu eenmaal aile dagen aardappelen met pap na. En de verde- ling zal altijd wel zo blijven. Vol bij- tende humor zegt hij eérst Heit dan Moeder de vrouw en de kinderen dan Piet en dan Annie. Dat Heit eerst het eerste en het vetste uit de juskom neemt en zo vervolgens iedereen een beurt krijgt (of soms niet meer) och daar wen je ook al aan. Ik heb ook wel eens momenten dat het je aanvliegt maar wat geeft het. Weet je dat Heit enige koeien „zwart" heeft verkocht. Zeker enige duizenden guldens extra verdient. En als je dan denkt aan de luizige honderd gulden waarmede de dominé is afgescheept voor onderdui- kers dan begint het in je te koken. Ook als ik de prijzen hoor die ze maken voor de boter die jij moet karnen dan spijt het me niet in functie te kunnen zijn. Maar die tijd zal komen en dan kom ik hier nog eens terug. Ze liggen te praten tôt diep in den nacht. En dan spreekt zij het uit. Beider gedachte. We gaan weg bij hem zijn ook aile bezwaren weg. De risico van herkennen tijdens de reis naar een andere provincie, de risico van herkennen in omgeving van hun ouders. Het telt niet meer. Hier weg. Stoinverbaasd was de boerenfamilie den volgenden morgen toen ze hun onderduikers zagen met gepakte koffers en gereed om te vertrekken. Wat nu? Willen jullie gepakt worden bijt de boer hun toe. Nu wordt Piet de Groot de grote Piet. Ailes wat drie maanden is op- gekropt komt nu los. En de boer krijgt een lesje dat hem zijn leven lang zal heugen. Scherp, binnen de perken, wordt hem zijn uitbuiting voorgehou- den en zijn handeling die steeds maar draait om zijn eigen „ik". Een ogenblik later zijn ze op weg naar het station en trachten een trein te halen die hun naar hun ouders zal brengen. Verheugd over hun genomen besluit wachten ze de komende dingen maar weer af. Met llank aan God en grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van een Dochter die wij AAFKE JANTJE noemden. H. W. A. Rath. G. Rath Dodde Sappemeer. Borgercomp. 42 Tijdelijk R K. Ziekenhui Maria Paviljoen, GronF'gen Verloofd Nijs Nijburg en Willem Kinds. Hoogezand, 30 Dec. 1945. Eendrachtsweg 6. Pieter Venemakade 117. Receptie 3—5 uur thuis. Verloofd Maria J. van Kalsbeek en Roelf H. Bolwijn. Foxhol, G. Imbosstraat 73. Ter Apel, Viaductstraat 89. le Kerstdag 1945. Receptie van 3.30-5 uur. Verloofd Mary Kwebeman en Willem Suk. Sappemeer, 27 December '45 Noorderstraat 117a Noorders'traat 14 Thuis van 7—8, Noorder straat 14. Verloofd Sien Massink en Klaas Rijkehs. Foxhol, 2e Kerstdag 1945. Klaas Nieboerweg 22. Slochteren, B 308. In plaats van kaarten. Verloofd W. Postema en J Hartman. Vroombos, le Kerstdag 1945 Slochteren D 285. Vroombos D 289, Slochteren Geert Hilbrand Sterenborg en Grietje Bakema hebben de eer, mede namens wederzijdse Ouders kennis te geven van hun voorgenomen Huwelijk, waarvan de vol trekking zal plaats vinden op Woensdag 9 Januari a s. des nam. 3 uur te Sappemeer Veendam, Middenweg 42. Sappemeer, Kleinem.diep 17 Receptie Café Vroom, Sap- nemeer, van 4.30 -6 uur. In plaats van kaarten. G. Hovenkamp Jr. en M. Ploeger hebben de eer U namens we derzijdse Ouders kennis te t;even van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrek- king zal plaats vinden op Zaterdag 29 Decdes voor- middags 10.30 uur te Hooge zand. Hoogezand, Dec. 1945 Eendrachtsweg 20. Kalkwijk Oost 33. Receptie van 3.30—4.30 uur Maandag 24 Dec, hope onze geliefde Ouders, Be huwd- en Grootouders Petrus Antonius Lambeck en Geertruida Dijk hun 35-jarige Echtvereniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen. Londen Willem en Fabie. Hoogezand: Hendrik en Janna Southampton Poole, Klaas en Evelyn Hoogezand: Petrus en Kleinkinderen Zondag 30 Dec. 1945, hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders Poppo Reinek en Geertruida Hofman hun 40-jarige Echtvereniging te herdenken. Hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Martenshoek, Molendijk 1. Maandag 24 Dec. zijn onze lieve Opa en Orna Petrus Anthonius Lambeck en Geertruida Dijk 35 jaar_getrouwd. Hun liefhebbende Klein kinderen, Hebbo, Geertruida, Willem Grietje en Petrus. Burg. v. Royenstr. W. 15. Maandag 24 Dec. a.s, hopen onze geliefde Ouders Behuwd- en Grootouders J. Tonkens en G. 1. de Graaf hun 35-jarige Echtvereniging herdenken. Dat ze nog lang gespaard inogen blijven is de wens >an hun dankbare Kinderen Behuwd-, Kleinkinderen en Verloofde. Noordbroek, Stootshorn C 15 Hiermede betuigen wij onze hartelijde dank voor de vele blijken van belangstelling voor en bij ons huwelijk ondervonden R. Hut. G. Hut~Ruiter Kielwindeweer, Dec. 1945. Venemakade 40. Voor de vele blijken van belangstelling ondervonden bij onze 55-jarige Echtver eniging betuigen vtij onze hartelijke dank. K. Vos. H. Vos Klunder Borgweg, Dec. 1945. Voor de vele blijken van belangstelling bij ons huwe lijk ondervonden betuigen wij onze hartelijke dank. R. Gruisinga. J. Gruisinga Kliphuîs Voor de vele blijken van belangstelling bij onze 25-j Echtvereniging ondervonden betuigen wij mede namens onze Kinderen onze harte lijke dank. Foxhain, Hoofdweg 141. B Moesker. P. Moesker—Hulshof. Voor de vele blijken van deelneming ondervonden bi, het overlijden van onzen ge- liefden Vader, Behuwd- en Grootvader ROELF PATJE, betuigen wij onze hartelijke dank. Sappemeer, Dec. 1945, Fam. Patje Voor de vele blijken van deel- îcrning, die wij ontvingen bij de ziekte en bij het over lijden van onze lieve Vader, Behuwd-, Groot- en Over- grootvader Johannes Theodorus Brugge, betuigen wij onze hartelijke dank. in 't bijzonder aan de Buurtverenig. Werfkade, onze vader bewezen. Hoogezand, Dec. 1945. Fam. Brugge, Werfkade. aan de Nieuwelaan E 246. Op Maandag 24 Decem ber 1945, des namiddags 1 uur, zullen ten verzoeke van de erven en echtelieden H. Schafer en A. Weyer, aan de Nieuwelaan E 246, publiek worden verkocht tegen con tante betaling als .Tafels, Stoelen, Potten, Pannen, Kachels, Wastobbe, Tuingereedschap, partij Aard appelen, Hooi, Bonen, enz. Bezichtiging één uur voor den verkoop. J. L. L. C. HOOGENBOOM, Notaris te Hoogezand. Omstreeks half Januari zal in Café VENEMA te Sappe meer wederom boeldag wor den gehouden van en andere goederen. Opgave van bij te brengen goederen kunnen worden ge- daan bij voormeld Café of bij R. BOUWMAN, Makel.-Veilingh., Slochteren (Zie nadere advertentie.) Te koop aangeboden waarin gevestigd goed be- klante Kruidenierszaak, aan de Kalkwijk te Hoogezand. Bij de winkel is ruintt woning, terwijl van het perc woningen apart word,en verhuurd' De winkelinv. kan ook apart worden overgen. Te bevr. bij K. VENEMA, Café, Slochterstr., Sappemeer HOOGEZAND. Aankondiging en uitnodi ging tôt het bijwonen van de volgende diensten en samen- komsten Zondag 23 Dec., 10 en 4 uur Adventsprediking ds. Hekhuis Geen Kinderkerk. 7 uur Jeugddienst. 1e Kerstdag, 10 uur Kerstprediking ds. Hekhuis. 3 uur Kinder-Kerstfeest. 7 uur: Kerstfeest v. d. jeugd Allen welkom. 2de Kerstdag 10 uur: geen dienst. uur: Kerstfeest voor allen Vrij woord, declamatie en zang. Allen welkom. Maandag 24 December gehele dag GEOPEND Beide Kerstdagen G ES LOT EN Maandag 31 December toi 5 uur GEOPEND. Nieuwjaarsdag GESLOTEN. Afdeling SLOCHTEREN Nederland helpt Steunt de geldinzameling in de week van 7-12 Januari '46 Gemeentelijk Comité. Wegens vacantie van 25 Dec. tôt 2 Januari Gretha Wiegertjes Hoofdstraat 72, Hoogezand. G. J. FRANSSEN Parallelweg 48 Hoogezand Tel. 518. Als U een leeg flesje mee- neemt, hebben we weer voor U, die goede ouderwetse Uw Drogist Ass.-Apoth. hoek Slochterstr. Zondagsdienst Doktoren Gemeente Slochteren. 23 Dec. Dr, Berg, Scharmer; Dr. Kriiger, Siddeburen. 25 Dec Dr. Kok en Dr. Jensema. 26 Dec. Dr. Kruijer en Dr. Berg Zondagsdienst Doktoren Hoogezand-Sappemeer. 23 Dec. Dr. Jensema. vraagt een ASSISTENTE voor de practijk. A F W EZ I G tôt 3 Januari Aanvrage Kerstpakketten kan geschieden bij Kapt. Krommenhoek, Sport- terreinstr. 145, Hoogez. GER. ZONDAGSCHOLEN Voor Tripscompagnie in zaal Talens op lste Kerstdag om 2.30 uur. Voor Borger- compagnie, Langewijk, Kalk wijk en Martenshoek, in de Geref. Kerk op 2de Kerstdag om 2.30 uur. HOTEL SCHRAGE NOORDBROEK Zondag 23 Dec. aanv. 7 uur. Toegang 18 jaar. Het NED. HERV. KAPEL KOOR S.D.G. en het GER. KERKKOOR L. D. H Dir. R. Smidt, zal D.V. Maandag 24 Dec 's avonds 8 uur, uitvoeren in de GEREF. KERK te SAPPEMEER. Openingswoord door de Eerw. Heer K. Pruijsen. Slotwoord door de Weleerw Heer Ds. W. Tom. Zie verder raambiljetten. Ga eens gezellig winkelen in onze Kerstafdeling U vindt er cadeautjes voor Jong en Oud. Kerstboom versierse- len in vele soorten. Pakjes sneeuw, mos en feeënhaar. Kerstkande- laars met kaars. Kerst- en Nieuwjaarskaarten vanaf 2 cent. Cakevormpjes 8 cent. U weet het a 11 ij d succès bij TEL.23 MARTENSHOEK H.H- Landbouwers. Als Districtsvert.w. aange- steld voor Ieverbaar van 22 tôt 55 P.K met petroleum zowel als met Oieselmotor, voor het district Veendam-Muntendam-Sappe meer- Hoogezand-Kropswolde <iel - Annerveensekanaal en Wildervank. Vraagt inlichtingen en prijzen Off. „Case" Vert.w. el.2004 - Borgercompagnie. van Roerende en Onr Goederen. BOELDAG EN,zowelinbreng als voor particulier. Hypotheken, Assurantiën en Administraties, verzorgt voor U Beëd Makelaar en Veilinghouder, SLOCHTEREN. Nederlandsch Wetenschap- pelijk Bureau voor Astrologische Adviezen Emmakade 40 Zz., Tel. 5224, Leeuwarden, verstrekt Radix (geboorte) horoscopen Karakter analyses, Adviezen beroepskeuze en Adviezen inzake spéciale moeilijkheden De Kantoren van de te Hoogezand-Sappemeer zijn de gehele dag gesloten, op 22 Dec. 24 Dec. 29 Dec. en 31 Dec. (29 Dec. is de Boerenleenbank geopend; tôt 12 uur.) Week-, Maand- en Luxe Kalenders. Kerst en Nieuwjaarskaartsn Grote sortering, Hoogezand, Hoofdstraat 132. Sappemeer, n.d. R.H.B. schooS, Vol op voorradig, schone flessen. meenemen. Grote voorraad Suikerwerken, Chocolade en V S. Pepermunt. Zolang de voorraad sfarekt prima Zoetmiddel. Levensmiddelenbedrijven, HOOGEZAND. toen vele van uw leveranciers U lieten zitten, of het bestelde ieder jaar nog laat gingen zenden, Neem nu ook het goede besluit en be- stel uw Zaaizaden Zaadhandel Kolham Postbus 12, Hoogezand. De bestelkaarten kunnen on- gefrankeerd per post worden verzonden.) A. H. WARNARS jHoogezand-Sappemeer) Aang. Leerlingen, ook aan huis' Piano-, Orgel-, Viool-lessen.. Gedipl. Leraars(ressen.) Opgave - inlicht. schrift. Postbus 30, Groningen Telef. 25875. ■=5 wij H, S. C.—Velocitas 23. Hoewel het terrein zeer zwaar te be- spelen is, ontwikkelt zich direci. een vlug op en neergaand spel. Langzamer- hand wordt echter H.S.C. sterker en kcmt het meest in de aanval. Wegens buitenspel wordt een doelpunt voor de thuisclub geanuleerd. De H.S.C. voor- hoede zit steeds voor 't Velo doel en krijgt kort achter elkaar enkele corners te nemen, welke echter niets oplevereh. Jammer is het, dat in deze période v. d. i tuizen bij de thnisclub wegens een spierverrekking moet uitvallen. Koene- man valt hiervoor in, wat geen verbe- tering blijkt te zijn. Er ontstaan enkele gevaariijke mo- menten voor het Velo-doel, doch ge- iuk heeft H.S.C. niet. Velocitas heeft in- middels ook niet stil gezeten en weet langzamerhand aan de druk te ontko- men. Toch komt onverwachts een doel punt aan die kant, waar het niet ver- wacht werd. Heideveld weet na een goed opgezette aanval de stand op 01 te brengen. Als even later rechtbuiten Plas een hard schot inzendt, weet Hofkamp dit te keren. Direct hierop werpt hjj zich weer vallende op de bal bij een laag schot van denzelfden speler. De druk op 't H.S.C.-doel blijft echter aanhouden en Hofkamp weet niet te voorkomen, dat tenslotte de gasten hun voorsprong vergroten tôt 02. Ondanks deze achterstand zet H. S. C. goèd door en komt weer het meest in de aanval. Enkele van haar aanval- len stranden op buitenspel. Tôt de rust blijven de gastheren sterker. Enkele corners leveren niets op. Eleveld schiet hard in 't zijnet, terwijl even îâter een schot van Pik via één der Velo-backs corner wordt. Een schot van Pool weet v. Dorst te keren. H.S.C. heeft werke- lijk geen geluk met haar schoten. De ruststand 02 is geen weerspiegeling van het tôt nu toe vertoonde spel. Hoewel na de hervatting Velocitas aanvankelijk beter speelt dan H.S.C., komen de gastheren er toch spoedig weer beter in. H.S.C. krijgt langzamer hand weer het beste van het spel, komt weer het meest in de aanval, doch ook thans heeft zij niet veel geluk. Na plm. 10 min. spelen weet echter Pool uit een goede voorzet van Koene- man met een schitterende kopbal de stand op 12 te brengen, wat geweldig gejuich op de tribune en langs de lij- nen teweeg brengt. Hierna blijft H.S.C. aanvallen. Veloci tas wordt totaal overspeeld. In deze pé riode wordt door enkele Velo-spelers enige malen de bal onnodig over de zij- lijn gewerkt. Bij de voortdurende belegering van 't Velo-doel redt v. Dorst vaak schitte- rend, doch moet toch zwichten, als na goed samenspel tussen Pool en Eeleveld de laatste inschiet en de stand op 22 gelijk maakt. Er moet nog plm. 25 min. gespeeld worden en ailes is dus nog mo- gelijk. Als bij een Velo-aanval Hofkamp uit doel is, gaat het schot van Slijfer naast. Een door Velo genomen corner le- vert niets op. Bij een H.S.C. aanval gaat het schot van Eleveld over. Het spel verslapt dan enigszins, vooral bij de thuisclub, wat jammer is, omdat tôt dit moment de kans voor een overwinning er zeker was. Wij noteren enkele gevaariijke Velo- aanvallen. Wegens buitenspel gaat bij H.S.C. een kans verloren. Daar het spel verder gelijk opgaat, blijft de spanning volop. Beide partijen zijn beurtelings in de aanval. Als er nog slechts enige minuten te spelen zijn, komt onverwachts uit een van dichtbrj genomen hard schot van Slijfer het 3e Velo-doelpunt (23). H.S.C. doet nog enkele pogingen ge lijk te maken, doch het mag haar niet meer gelukken.Kort hierop fluit scheids- rechter Oldenburger, wiens leiding wij ni! juist niet konden bewonderen (ver- schillende van zijn beslissingen waren aanvechtbaar), het einde. Voor H.S.C. een teleurstellend einde van een goed gespeelde wedstrijd. EmmenHoogezand 2S. Hoogezand heeft zich prachtig her- steld van de nederlaag tegen Appinge- dam, door de uitwedstrijd tegen Em- men te winnen. Gemakkelijk is dit niet gegaan, de Emmenaren speelden voor wat ze waard waren, de Hoogezand ver- dediging heeft het dan ook zwaar te verantwoorden- gehad. Direct na de af-' trap ontwikkelde zich een levendig veldspel met Hoogezand iets in de meer- derheid. Na plm. 20 min. nam Errimen de leiding toen Scholtens even treuzel- de en Rademaker inschoot. 10. Hoogezand liet zich niet ontmoedigen en pakte flink aan. Na mooi samenspel kwam G. Scholtens even vrij en bracht de stand op 11. Na de rust pakten de Hoogezandsters weer flink aan en na plm. 15 min kreeg Hekert de bal goed toegespeeld en met een mooi diagonaal schot nam Hooge zand de leiding. Toen kwam Emmen op- zetten en de Hgz. defensie werd lelijk in het nauw gedreven. Het was maar goed dat keeper Vos deze middag zeer betrouwbaar was, anders had het er voor Hoogezand slecht uitgezien. Toch moest hij zwichten voor een hard schot van de Emmen midvoor Rotgers. 22. Zo ging de strijd door tôt vijf min. voor het einde, toen bij een alge- mene aanval van Hoogezand G. Schol tens de bal mooi vrij van rechts kreeg. Eien mooie voorzet volgde, en Hekert kogelde de bal onhoudbaar in. Zo kwam het einde van deze meer spannende dan fraaie wedstrijd welke door scheids- rechter Brasser uitstekend geleid werd. F. V. V.Helpman 2—4. Helpman, dat de wind tegen heeft, opent de wedstrijd met enige goede aan vallen. Doordat Klopping de rechtsbin- nen hinderde werd aan Helpman een vrije schop toegekend, die door Emmel- karap in een doelpunt werd omgezet. (01). Hierna wordt de strijd aan- trekkelijker. Bij goede aanvallen van de thuisclub wordt keeper Ringer duchllg op proef gesteld. Een schot van Dodde- ma stuit tegen de paal. Uit een voor zet van Huizenga weet Veen de bal echter in het net te krijgen 11. Daar mee kwam de rust. Na de hervatting redde keeper Hui zenga enige malen op uitstekende wijze een hachelijke situatie, doch voor een schot van Emmelkamp moest hij zwich ten (12). Na dit doelpunt kom F.V.V. opzetten. Doddema zet goed voor en de jonge speler Brugge, maakt de stand gelijk. Dan is de beurt weer aan Help man. Dijkhuis schiet de bal over Huizen ga, en met succès (23), en als Dille- ma nog eenmaal voor de gasten in schiet in het pleit voor F.V.V.—beslecht. Het einde komt met een 24 stand. In deze strijd was S.V.H. verreweg de meerdere. Dat het met de rust nog slechts 02 was, lag voornamelijk aan het feit, dat de gasten tegen de sterke wind in speelden. Na de rust had H. S. niet veel in te brengen en werd de stand successieve- lijk tôt 012 opgevoerd. Door deze uitslag gaat S.V.H. nog steeds aan de kop. MINISTER MANSHOLT SPREEKT VOOR DE VERENIGING VAN BEDRIJFSORGANISATIES IN DE WIERIN GERMEER. Op uitnodiging van de vereniging van bedrijfsvoorlichting in de Wieringer- meer sprak minister S. L. Mansholt, minister van landbouw, visserij en voed- selvoorziening, voor de in grote getalè opgekomen Wieringermeerboeren in café ter Laan te Winkel. De minister wenste de aanwezigen geluk met de drooglegging van de Wieringermeer. Nederland behoort naast Rusland tôt de meest zwaar getroffen gebieden van Europa, aldus spreker, hetgeen ook uit cijfers van het aantal doden blijkt. Het valt thans op, dat de bodem in 1945 to taal uitgeput bleek, terwijl tôt 1944 tàal uitgeput bleek. terwijl toot 1944 nog bevredigende oogsten konden wor den binnengehaald, hetgeen spr. aan de hand van cijfers aantoonde. Tegenover anderhalf millioen varkens in 1939 wa ren er in 1943 nog slechts 700.000. Van de anderhalf millioen koeien resteren nog 1.2 millioen en het aantal kippen, dat in 1939 32 millioen bedroeg, is te- ruggelopen op 4 millioen. Naast deze zichtbare achteruitgang is er dan nog de onzichtbare in de vorm van slrjtage van inventarissen enz. Achterwege ge- bleven herstel en vernieuwing brengen straks verhoogde uitgaven met zich mee, die wegens de geldsanering niet kunnen worden gedekt door besparin- gen. Hiermede zal echter zeker reke- ning moeten worden gehouden bij de bepaling van den vermogensaanwas van de boeren voor en na de oorlog. De kostprijs der producten zal een voor- name factor vormen nu ons land zich in vijf jaar niet heeft kunnen meten met de overige landen op de wereld- markt. Landbouw en veeteelt zijn in Amerika en Engeland zeer vooruitge- gaan waar men zich meer en meer op het gemengde bedrijf heeft toegelegd. Voor onze melkvetten zullen andere wegen moeten worden gevonden, daar wij met onze boter niet langer kunnen concurreren. De boterprijs bedraagt op de wereldmarkt bv. f 2.51 tegen een prijs van f 4.00 in ons land. Een oplos- sing zou kunnen worden gevonden in de productie van kaas, melkpoeder en gecondenseerde melk. In dit vêrband wees spr. op de voor- uitgang van het mechanische mêîken in Engeland. Onze regering maakt thans op korten termijn een studie van het mechanische melken, om dit wegens het tekort aan arbeidskrachten, ook hier ingang te doen vinden. De kunstmest positie is over de gehele wereld slecht, waarbij Nederland er met een toewijzirig van de ,,combain board" in Amerika va-n ongeveer 125 kg stikstof per ha. niet ongustig is afgekomen tegenover een behoefte van 180 kg. per ha. van voor de oorlog. Wat phosphorzuur be- treft, zal driekwart van de behoefte kunnen worden gedekt. Voor de tuin- bouw zal het van groot belang zijn, dat Duitsland, dat vôdr het nazi-regiem n grote afnemer was, niet economisch ten fronde gaat. De binnenlandse behoef- en aan groenten blijkt inmiddels tôt het dubbele te zijn gestegen. Wij eten îeer groenten. De regering ontwerpt thans een koel-ketting, d.w.z. de plaat- sing van een duizental koelhuizen, die ook voor de groenten- en visexport, eventueel later ook voor de vleesexport, van grote betekenis zullen blijken te zijn. De akkerbouw zal zich meer op pootgoed en zaadteelt moeten toeleggen waarbij aan hoge selectie-eisen zal moe ten worden voldaan. Er zijn reeds di verse landen, die momienteel onze zaai- en tuinbouwzaden afnemen, o.a. Zwe- den, Zwitserland, België en Frankrijk. Ten aanzien van bloembollen en andere sierteeltproducten moeten wij voorzich- tig zijn met uitbreiding van het arse- naal, daar ook in het buitjenland zo min mogelijk luxe uitgaven worden ge- permitteerd. Op de vraag wat ons te doen staat, antwoordde minister Mansholt: ,,niet te veel kankeren, maar doen." Hard wer ken om er weer bovenop te komen, Er zal hard moeten worden gewerkt en onder sombere omstandigheden, om de achterstand weer in te halen en om te zetten in een voorsprong. Te kleine be- drijven zullen moeten worden samenge- voegd tôt bedrijven van 5 tôt 8 ha. waarop een .gezin kan leven en waar meer economische bedrijfsvoering moge lijk is,waartoe reeds een noodwet in voorbereiding is. Het aantal lagere landbouwscholen zal moeten worden uitgebreid. Land- bouwcursussen voor landarbeiders moe ten worden georganiseerd. Mechanisatie ook van de kleinere bedrijven is nood- zakelijk en mogelijk. Z.g. werktuigen- cooperaties, die werktuigen verhuren, kunnen uitkomst bieden. Verder zal de regering maatregelen treffen voor pro- ductencontrôle, o.a. is een nieuwe zui- velwet in voorbereiding. Veel nut zal de in opbouw zijnde buitenlandse land- bouwvoorlichtingsdienst kunnen afwer- pen. Bovenal is echter nodig een loyale houding van producent en consument. In Engeland b.v. denkt de boer er niet over om clandestien veevoeder te ge- bruiken, dit is ,,against the law" en men respecteert daar de wet. De regering is van haar kant bereid een aantal be- perkingen op te heffen mits men kan rekenen op een eerlijke en loyale medc werking van de boeren. De regering overweegt welke crisismaatregelen er kunnen worden afgeschaft en is bereid daarbij een ruim standpunt in te nemen. DE NIEUWE WASTARIEVEN. Naar aaleiding vàn een bericht over de nieuwe wastarieven, dat in een deel der pers heeft gecirculeerd, schrijft het Bestuur van de Sectie Groningen- Drenthe der Vakgroep ,,Witwasserij Industrie" ons het volgende: Bij prijsvaststelling no. 139/HG/L50 heeft het Directoraat-Generaal van de Prijzen bindende voorschriften gçgeven inzake de tarieven voor wasbehandeling per stuk of per K.G. Door deze prijsvaststelling zijn de tij- delijke verhogingen op de vooroorlogse prijzen vervallen, zodat men voortaan vaste prijzen op de rekening vindt. Elk bedrijf is verplicht zo spoedig moge lijk zijn clientèle van de nieuwe tarieven op de hoogte te stellen. Deze tarieven zijn gebaseerd op de vooroorlogse ver- hoogd met 50 of op die van 18 Sept. 1944 (voor zover ze officieel waren vastgesteld) verhoogd met 25 Afwijkingen van deze regel zijn mo gelijk: 1. Omdat er in genoemde prijsvast stelling maximum-prijzfen zijn genoemd waar men niet boven mag gaan. 2. Omdat er prijzen zijn vastgesteld, welke in elk geval mogen worûen bere- ken 1. De ledenvergadering van bovenge- noemde Sectie heeft besloten de onder 2 genoemde tarieven als minimum aan te mi.ien. Een bijzonderheid is verder, dat voortaan zowel voor het afhalen der was als voor het thuisbezorgen der zending het totaalbedrag der rekening met f 0.10 wordt verhoogd. Heden overleed, nog zeer onverwachts, onze lieve Broer, Zwager en Oom Will.em Albert Elles, in de ouderdom van 47 jaar. Sappemeer, 17 Dec. 1945. Uit aller naam Fam. Elles. Heden overleed, onze beste Buurman W. A. ELLES. Zuidbroek, 17 Dec. 1946. Westeind C 47. Fam. H. Vedder. Wed. T. Smit. LUXE-EN HUiSHOUDELIJKEART.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 6