IE r Plaatselijke Berichten. J{apitein Çay Conferentie te Moskou i"1 fS Slotcommuniqué Voor de Vrouw SPORT ruilen. ÉMM blijdi van Zool Sapi Neq Tijl Mi wij l van Mil naL Me wij h van q" 1 Hoc Hoo Verioo Slochti Hélium Inp Verloof a Hoogez t Amsterc g| Verloofc 1 M. Hoogezaj Knijpslal Langewij Recef Verloofd Ann Hoogezar Werfkade Sappernec Receptie Verloofd Fr Jar j Hoogezanc Kielsterstn Winterswij Thuis v Verloofd Jantje Piei Sappemeer, Hoogezand, Sloc le Kei Verloofd j Grietje A ri Zuidbroek, 1 Westeind C Verloofd Tiny Joh. HJ Zuidbroek, K< Voorburg, He Receptie le Kerstdag Titie Remmelt Hoogezand, il Sappemeer, N Receptie Verloofd Annie M c Andries E le Kropswolde il Scharmer F 74 Verloofd Ida v. ui en Han K Sappemeer, Zuic Boskoop, Goud; le Kerstd; Receptie vai' Café Dost. Verloofd j Jantje ES erj Klaas I Sappemeer, le I Molenstraat 24. Noordbroeksters Receptie In plaats van Verloofd Rensje de en Roelof Jan Catharina J en Uhel Cazer Hoogezand Parall Statio Veenwouden, Nw. le Kerstd Receptie van 3 3i Stationsweg 18. In piaats van k Verloofd A. G. Groen en i D. Alting Scharmer F 74 Harkstede G 152. Arnhem receptie 2é 3—4.30 uui Harkstede thuis 6 jan Met dank ai grote blijdschap kennis van de g een Dochter die AAFKE JA noemden. H. G. R Sappemeer, Bo Tijdelijk R K. Maria Paviljoen, Verloofd Nijs Nijl en Willem K Hoogezand, 3( Eendrachtsweg Pieter Venemal Receptie 3—5 i Verloofd Maria J. van en Roelf H. B Foxhol, G. Imbos Ter Apel, Viaduc le Kerstdag Receptie van 3.30 Verloofd Mary Kwebi en Willem S Sappemeer, 27 De Noorderstraat 117 Noorders'traat 14 Thuis van 7—S straat 14. Verloofd Sien Màssj en Klaas Rijk Foxhol, 2e Kerstd,' Klaas Nieboerweg Slochteren, B 308.! In plaats van 1, Verloofd W. Postei en J Hartma Vroombos, le Ken Slochteren D 285. Vroombos D 289, Geert Hilbrand S en Grietje Bake hebben de eer, ma wederzijdse Ouder: geven van hun vo( Huwelijk, waarvar trekking zal plaats Woensdag 9 Januai nain. 3 uur te Sapq Veendam, Middenw Sappemeer, Kleinel' Receptie Café Vr< nemeer, van 4.30 -} van de I"> R- H, S. C Iloewel het 1 spelen is, ontij vlug op en nea hanct wordt ej komt het meej buitenspel won thuisclub geari hoede zit stee] krijgt kort aehj te nemen, weltj Jammer is het, lluizen bij de spierverrekking man valt hiers tering blijkt te Er ontstaan! menten voor 1 luk heeft H.S.C middels ook ni langzamerhand men. Toch kon punt aan die li wacht werd. He opgezette aanv brengen. Als ev een hard schot dit te keren. zich weer va een laag schot De druk op aanhouden en voorkomen, dat voorsprong ver| Ondanks dezi C. goèd dooi' e in de aanval. I len stranden on blijven de gad corners leveren hard in 't zijne schot van Pik corner wordt. E v. Dorst te kel lijk geen geluk ruststand 02 van het tôt nu Hoewel na j aanvankelijk be komen de gast weer beter in. i liand weer het i weer het meest thans heeft zij Na plm. 10 r Pool uit een go man met een stand op 12 ti gejuich op de 1 nen teweeg brei 'Hierna blijft 1 tas wordt totaal riode wordt doi enige malen de lijn gewerkt. Bij de voortdi: Velo-doel redt rend, doch moet goed samenspel de laatste insch] gelijk maakt. Er gespeeld worden gelijk. Als bij ee uit doel is, gaa naast. Een door vert niets op. Bij het schot van verslapt dan en thuisclub, wat jg moment de karis er zeker was. Wij noteren ej aanvallen. Wege H.S.C. een kans Daar het spel blijft de spannin zijn beurtelings i slechts enige m komt onverwach genomen hard si Velo-doelpunt 2 H.S.C. doet ne lijk te maken, di meer gelukken.K rechter Oldenbui nu juist niet ko schillende van z aanvechtbaar)1 een teleurstellen gespeelde wedstr; EmmenHo Hoogezand hei SAPPEMEER. Maandagavond gat de Buurtvereniging ,,Zeldenrust" (Hee- renstraat) in het Hôtel Venema haar eerste jaarlijkse uitvoering. Ailes wat voor het voetlicht werd gebracht, en door eigen krachen werd opgevoerd, was zeer geslaagd. Onder de gepresenteerde éénacters muntte ,,De Spion" uit. Aan de heren L. Bakema, directeur der zang- vereniging, en Douma, régisseur, wer- den bloemen aangeboden. De heer K. Ploeger en zijn ensemble zorgden voor de nodige stemming. Donderdagmiddag werd de brand- weer gealarmeerd voor een schoorsteen- brandie bij den heer Damhof in de Miel- denstraat. Er behoefde geen water te worden gegeven. Schade is niet aange- richt. Voor een uitverkochtê' zaal gaf de vereniging „Naar de Vrijheid" op de eerste Kerstdag een geslaagde toneel- uitvoering in het Parkhotel. Opgevoerd werden ,,Voor Zonsopgang" een spel m 3 bedrijven, gevolgd door ,,De Moord op het Zuderdaip". De zaal was feest was feestelijk goede muzikale het Zuderdaip versierd. Er was begcifciding. Woensdag, 2e Kerstdag, bood de R K. Werklieden Ver. te Hoogezand Sappemeer in het Verenigingsgebouw aehter de R.K. Kerk te Sappemeer den kinderen der R.K. Lagere School te Sappemeer een Kerstboomfeest aan, dat als uitstekend geslaagd beschouwd kan worden. Kerstliederen, Kerstverhaîtm, tableaux-vivants, betrekking hebbende op het gebeuren te Betlehem en een kampvuur der R.K. Welpen, hielden de kinderen op prettige wijze bezig, terwijl vanzelfsprekend de tractaties en een Kerstcadeaut jewaarmee îeder kind begiftigd werd, in goede aarde vielen. Vooral de tableaux, waaraan door de Eerw. Zusters en Mej. T. Bogaerts veel zorg was besteed, wisten de kinderen te boeien. De woorden van dank, ge- sproken door den voorzitter der orga- niserende Vereniging, tôt bovengenoem- de personen en toi allen, die hadden meegewerkt aan het welslagen van dit feest, benevens de bloemen aan mej. Bogaerts aangeboden, waren dan ook gesproken inderdaad namens aile aan- wezigen. HOOGEZAND. Door de Kerkeraad der Gereformeerde Kerk, alhier, werd beroepen als tweede predikant, speciaal voor de arbeid te Martenshoek, ds. T. Lopers te Bellingwolde. Bij de Gemeente Politie zijn in- lichtingen te verkrijgen betreffende de volgende gevonden voorwerpen: 2 tex- tielkaarten, 1 lederkaart, 1 dubbele fietstas, 1 gebreide handschoen, 1 doosje met bonnen en een toewrjzing. De C.E.N.V. organiseerde Zater- dagavond j.l. in het Hôtel Rowaan voor ouden van dagen een gezellige bijeen- komst, welke geheel gratis werd aan geboden. De ver weg wonenden werden per autobus van huis gehaald en na af- loop weer thuis gebracht. Aile aanwe- zigen hebben kunnen genieten van een zeer gevarieerd programma van toneel, muziek en zang. Met verschillende ouderwetse liederen stemde het publiek mee in. Tussen de verschillende num- mers werd enige malen getracteerd op koffie met koek. De C.E.N.V. kan met voldoening op deze avond terugzien. Naar de voorzitter ons mededeelde, zal binnenkort een dergelijke avond te Sappemeer plaats vinden. KIELWINDEWEER. De sociale dorpseommissie voor de landbouw voor de streken Kiel-Windeweer, Nieuw Compagnie en Vossenburg (gem. Hoo gezand) is samengesteld uit de heren. G. Meesters, Kielwindeweer, voorz.; J. Daning, Kielwindeweer; E. Joosten, Kielwindeweer; W. R. Niehuis, Nieuw Compagnie; P. Braam, Kielwindeweer; A. Huisman, Kielwindeweer, secr. TRIPSCOMPAGNIE. Door de Land- arbeiders Org. en de Landbouw Org. is de Sociale Dorpseommissie voor Trips- compagnie als volgt samengesteld: K. Westerveld, voorz.; A. Dijkstra; B. Munnik; B. Slim; F. Flik en P. Pan- man, secretaris. SLOCHTEREN. Op 18 Dec. j.l werd in 't café Degenhart, in een geheel be- zette zaal, een gecombineerde vergade- ring der Ver. v. Oud-Leerl. der L. H. S. en de Ver. v. Oud-Leerl. der L. L. S. te Slochteren, onder leiding v. d. Heer G. Kroon gehouden. Deze gecomb. verg. had een bijzonder feestelijk karakter. Opgevoerd werd het stuk ,,Laifde en Zuudloarder Maarkt", door het gezel- schap „Vesta" van 't'en Post, vooraf- gegaan door een één acter ,,Dwarsbon- gel", hetgeen veelsucces oogstte. Het was reeds laat in de avond toen de voorz. deze gezellige, zeer geslaagde, gûv'omb verg. sloot. Met ingang van 1 Januari zal het Gemeentehuis alhier 's middags voor het publiek gesloten zijn. Men wordt alleen 's ochtends van 9 tôt 12 uur ge- holpen» Wie op een andere tijd komt wordt teruggestuurd. KOLHAM. Maandagavond hield de Buurtver. Knijpslaan haar eerste bijeen- komst, en wel in de zaal Braam. Er werden o.a. enige toneelstukjes opge voerd zoals ,,De Weddenschap" en ,,De vis wordt duur betaald". Het publiek toonde zich zeer voldaan. HARKSTEDE. De heer Staalstra, exploitant van de bekende uitspanning Staalstra, is overleden. ZUIDBROEK. De vereniging van Volksvermaken hield haar jaarvergade- ring in het hôtel Themmen. Uit het jaarverslag van den secr.-penn. bleek, dat er over 1944 een nadelig saldo was van f 388.22 en over 1945 een voordelig saldo van f 1052.03. Als bestuursleden werden verkozen R. Mandema en H. Oostindiër. In de Ned. Herv. gemeente éijn herkozen als ouderling J. Zuidema, als diaken D. P. Beereboom, als kerkvoogd R. Toxopeus, als notabelen H. de Vries en B. Gras. VEBGADERING VAN DE BAAD der gemeente SAPPEMEER op Vrijdag 21 December 1945, des namiddags 7 uur. Aanwezig de heren G. Boer, A. Kie- wiet (wethouders), H. Fabritius, H. J. Geling, J. Huizing, W. J. Kliphuis, E. H. Klomp, A. T. Lieberom, D. Mulder, E. D. Postma, P. Schâfer en A. J. C. de Wit. Afwezig de heer T. Albronda. Voorzitter is de heer G. Boer. Secretaris de heer J. J. Perdon. Aan de orde: I. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tôt het aangaan ener geld- lening. 4. Voorstel tôt het wijzigen der be- groting 1944. 5. Ministeriële beschikking betreffende ontslag Burgemeester. In deze vergadering is mede aanwezig de heer A. Jonkeren tôt 1 December j.l. Burgemeester dezer gemeente, alsmede twee zijner kinderen. 1. Notulen. Hierbij merkt de heer Schâfer op dat hij de vorige vergadering de wens heeft uitgesproken om de leden van de di verse commissies in het bezit te stellen van de betrekkelijke verordeningen. In de notulen is hiervan niets vermeld. Spreker hoopt, dat zijn verzoek niet zal worden vergeten. De voorzitter stelt den heer Schâfer dienaangaande gerust. De notulen worden hierna goedge- keûrd 2. Ingekomen stukken. Ingekomen is een schrijven van de Buurtvereniging Heerenstraat omtrent de aldaar aanwezige rails over de straat en over de slechten toestand waarin ge- noemde straat verkeert. Burg. en Weth. zeggen in hun advies dat zij omtrent de rails overleg zullen plegen met de Ned. Heide Mij en zo mo- gelijk tôt opruiming zullen overgaan. Wat betreft de slechte" toestand mer- ken zij op.dat natuurlijk ook aan de Heerenstraat zal worden gedacht. Voor- lopig zal getracht worden de slechtste punten te verhelpen. Door den heer Fabritius wordt opge- merkt dat hij blij is dat de misère zo- mogelijk zal worden verholpen. Spreker vestigt tevens de aandacht op de aldaar aanwezige voetstraat. Hiervan is zelfs een gedeelte opgebroken. Ook hier heeft bij kinderen blijkbaar de afbraakwoede getiert. Misschien is hier met wat oude steen veel verbetering te brengen. De aldaar wonende ouders van kinderen moeten trachten dergelijke vernielingen te voorkomen. Nadat de heren Mulder, Lieberom en de Wit in gelijke geest enkele opmer- kingen hebben gemaakt wordt overeen- komstig het voorstel van Burg. en Weth. besloten. De Buurtvereniging zal hiermee kennis worden gesteld. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tôt het aangaan ener geldlening groot 150 duizend gulden. Doordat in de loop der jaren diverse kapitaalsuitgaven hebben plaats gehad en mede tengevôlge van de tekorten op de begroting heeft deze gemeente aan tijdelijk kasgeld opgenomen een bedrag van rond f 250.000. Aangezien er momenteel op billrjke voorwaarden leningen kunnen worden gesloten. stellen wij U voor een lening aan te gaan, groot f 150.000,tegen een rente van hoogstens 3 per jaar voor onderstaande objecten: Aankoop dubb. woning Middenstraat Aanschaffing brandblusmiddelen Demping Kleinem.sterdiep Aanleg Sportterrein Werken uitbreidingsplan Inrichting privaten Ger. School PREDIKBEURTEN. Zondag 30, Maandag 31 December en Dinsdag 1 Januari. Ned. Herv. Gem. Sappemeer: Z. 10 u. ds. Ruitenberg van Veendam; M. 5 u. ds. v. Mullem v. Zuidbroek. Hoogezand: Z. 10 u. ds. Schrmdt (doop) M. 7.30 u. ds. Schmidt. Kielwindeweer: Z. geen dienst; M. 7 u. ds. Wasch (coll.). Westerbroek: Z. 10 u. zendeling Schuur- mans. Kropswolde: Z. 10 u. mej. Hoving (af- scheid uitgesteld); M. 6 u. Mej. Ho ving. Noordbroek: Z. 7 u. M. 7 u. ds. v. d. Meiden. G©ref< Kôrk. Sappemeer: Z. 9.30 u. ds. L. M. Wynia; 5 u. ds. W. Tom (Openb. Belijdenîsj M. 7 u. ds. W. Tom; D. 10 u. ds. W. Tom (Bevest. Ambtsdragers); Martenshoek: Z. 10 u. Leesdienst; 4.30 u. ds. L. M. Wynia (Openb. Belij- denis) M. 8 u. ds. L. M. Wyni'a. Doopsgez. Gem. Sappemeer: Z. geen dienst; M. 7.30 u. ds. R. de Zeeuw. Noordbroek: Z. geen dienst; M. 4 u. ds. R. de Zeeuw. Nesd. Herv. Kerk (Ev.) Sappemeer: Z. 10 u. ds. Schoenmaker van Kolham; 4 u. d.hr. K. Pruijsen; M. 7,30 u. d.hr. K. Pruijsen; D. 10 u. d. hr. K. Pruijsen. Baptiste Gemeente. Hoogezand: Z. 10 en 4 u. ds. Hekhuis; 2.30 u. Kinderkerk; 7 u. Jeugdd.; M. 7.30 u. ds. Hekhuis; D. 10 u. geen dienst; 3 u. Nieuwjaarsvisite voor allen. 3450.- 10000.- 8000.— 8000.1 118000.— 5000.— Auto met 1000 kg. shag aangehouden. Bij een door de politie, in samenwer- king met de militaire politie, gehouden contrôle op eender hoofdverkeerswegen welke toegang geeft tôt Den Haag, werd een mlixaire vrachtauto aange houden, waarin ongeveer 1000 kg shag was geborgen. Twee verdachten, die in de wagen zaten, zijn aangehouden en ingesloten. Eén verdachte zal voor den officier van justitie worden geleid. Gisternacht om 3 uur is in Washing ton, Londen en Moskou het slotcommu niqué van de Conferentie van Moskou bekend gemaakt. Over de atoomenergie is overeenstemming bereikt. Er zal een desbetreffende commissie der Verenig- de Volkeren worden benoemd. Elémen taire wetenschappelijke bevindingen zullen tussen de landen worden uitge- wisseld. Roemenië en Boelgarije zullen door Engeland en Amerika worden erkend, indien 1 lid der boerenpartij en 1 libe- raal lid in de regering zitting nemen. Verder moet het bij de komende verkie- zingen aan aile partijen worden toege- staan candidaten te stellen. Met betrekking tôt Japan zijn twee nieuwe lichamen benoemd: een com missie voor het Verre Ooosten, bestaan- de uit 11 leden, en een geallieerde raad voor Japan bestaande uit 4 leden. Korea wordt een onafhankelijke democrati- sche staat. China zal een verenigd de- mocratisch land worden, bestuurd door de Centrale regering. De Amerikaanse en Russische troepen zullen zo spoedig mogelijk uit China worden teruggetrok- ken. In een onderhoud over het slotcom muniqué zei de Britse minister van Bui- tenlandse zaken, Bevin, dat Perzië met wordt genoemd. Dit land is volgens ae minister, wel besproken, doch er kon geen overeenstemming worden bereikt. De Engelse kranten wijzen erop, dat ook Turkije niet in het communipué is genoemd, en dat blijkbaar ook geen overeenstemming bereikt is over het in- stel'.en van een centraal bestuur over Duitsland f 152450, rond f 150.000.—. Nadat de heer Kliphuis de opmerking heeft gemaakt, dat bij een looptijd van beneden 20 jaren geen hogere rente mag worden gegeven dan 2% en in verband daarmee aan Burg. en Weth enige vrijheid van handelen wordt ge- laten, wordt overeenkomstig het voor stel besloten. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tôt wijziging van de begroting, dienst 1944. Als gevolg van de bijzondere omstan- digheden sluit de begroting voor het dienstjaar 1944 niet op 1 Juli 1945 doch op 31 December 1945. Derhalve worden nog steeds uitgaven uit de dienst 1944 gedaan. In verband met o.m. de uitbetaling van onderduikersgelden, verhoging van de jaarwedden van gemeente-ambtena- ren, terugbetaling van de te veel uitbe- taalde kostwinnersvergoeding enz. zrjn de betrekkelijke posten oversehreden. Wij stellen U daarom voor, de begro ting dienst 1944 te wijzigen opdat bo- venbedoelde uitgaven kunnen plaats hebben. 5. Ministeriële beschikking betreffende ontslag Burgemeester. De voorzitter leest het van Z. Ex. den Minister van Binnenlandse Zaken ont- vangen besluit, waarbij de heer A. Jon keren overeenkomstig zijn verzoek, in verband met zijn gezondheidstoestand van de waarneming van het burgemees- tersambt wordt ontheven. Het gevolg van dit besluit is derhalve, volgens spreker, dat hiermee het ambt van Burgemeester voor den heer Jon keren is geëindigd en zegt naar aanlei- ding daarvan tôt den heer Jonkeren, dat het hem verheugt, dat deze aan zijne uitnodiging om hier hedenavond te verschijnen gevolg heeft gegeven en de Raad in de gelegenheid stelt om per- soonlijk afscheid te nemen. Op de 15 Juli 1927 hebt U het ambt van Burgemeester der gemeente Sap pemeer aanvaard, dat is nu dus ruim 18 jaren geleden. Veel is er in die tijd verbeterd geworden en dan zien we in bracht, terwijl de weg over Borgercom- pagnie veel i„ verruimd en verbeterd. De Slochterstraat werd in een geheel nieuw kleed gestoken. De slooten wer den gedempt en trottoirs aangelegd. terwijl de aansluiting aan de hoofdweg aanmerkelijk werd verbreed door het wegbreken van een huis. Het voorma- lige stenen voetpad langs de Noorder straat werd vervangen door een tegel- trottoir en verbreed. Het Kleinemeer- sterdiep werd gedempt om daarop een dubbele straat te leggen. Tengevôlge van materialen schaarste kon nog slechts een zijde worden klaar gemaakt. Voorts werd de Luthersche Kerkstr. met verbindingsstraten aangelegd. Het uitbreidingsplan N.Z. waarmee in het voorjaar van het oorlogsjaar 1940 werd aangevangen is in de daarop vol gende jaren voltooid geworden. Echter is aldaar nog slechts één woning ge- bouwd kunnen worden, zulks als gevolg van het gedurende de oorlogsjaren ge'l- dend bouwverbod en materialen schaarste. Spreker is echter overtuigd, dat in de toekomst zal blijken, dat de aanleg van dit uitbreidingsplan in een noodzakelijke behoefte zal voorzien. Bij het uitbreken van de oorlog lagen mede voor uitvoering gereed een plan voor een nieuwe Westerschool alsmede voor een gymnastieklokaal. Helaas zijn deze beide belangrijke gebouwen nog niet gebouwd kunnen worden. Zich vervolgens meer speciaal tôt den heer Jonkeren wendende zegt spreker: ,,U hebt vele raadsvergaderingen ge leid en wij hebben mogen constateren, dat U dit onpartijdig hebt gedaan, zon- der aanzien des persoons. De laatste ja ren van Uw ambtsperiode vielen in de oorlogsjaren en bezettingstijd. Deze waren voor U de moeilijkste. U kon het niet verdragen, dat een vreemde macht ons land had bezet en U als burgemees ter gehouden was aan opdrachten van de vreemde macht mede te moeten uit- voeren. U hebt dit laatste altijd in ver- traagd tempo gedaan en enkele op drachten heeft U niet uitgevoerd. u hebt zich daardoor de onwil van den bezetter op de hais gehaald en dit heeft tenslotte geleid tôt Uw ontslag. Het ontslag, dat U evenwel in 1943 door den; toenmaligen rijkscommissaris voor het bezette Nederlandse gebied, dr. Sey3 Inquart is gegeven, is door de over- frote meerderheid van de bevolking van appemeer nimmer erkend. Op de o Sepfember 1944 is echter een K.B. ver- schenen waarin in art. 2, le lid is ge- regeld dat de Burgemeester, die op 10 Mei 1940 het ambt vervulde bij de be- vrijding werderom met deze functie werd belast. En in gevolge dat K. B. nam U op de 14e April van dit jaar wederom het roer in handen. Helaas hebt U dit om gezondheidsredenen niet langer dan een maand kunnen doen. Het aan U toegestane ziekteverlof is daarna op Uw verzoek in ontslag over- gegaan. Het ontslag dat U thans heeft bekomen is een ontheffing ingevolge voormeld K. B. tengevôlge waarvan het betrekkelijk besluit in ietwat ongewone bewoordingen is geschreven. Het is evenwel geheel in overeenstemming met het K. B. van 5 Sept. 1944 en hierm be- hoeft niets bijzonders te worden gezien. Ik wil U bij dezen dank zeggen voor hetgeen U in de loop der jaren voor de gemeente Sappemeer hebt gedaan en ik hoop, dat het U en Uw gezin in de toekomst wel moge gaan." Bij monde van den heer Sienko Jon keren, wordt het volgende gesproken: ,,Geachte heren Wethouders, Secreta ris en Raadsleden. Daar mijn broer ziek is moet ik als jongste het woord tôt U richten en U namens mijn vader dank zeggen voor Uw hartelijke woorden. Mijn vader was blij op deze manier in de gelegenheid gesteld te worden om afscheid te kunnen nemen. Hij dankt U voor de prettige samenwerking, die al tijd met Heren Wethouders, het Secre- tariepersoneel, de Raad, alsook daar- buiten heeft bestaan. Zeer speciaal dankt vader de heer Boer, die steeds met zo grote welwillendheid en be- ONTVANGEN UITGAVEN. Van de hand van Ir. H. van Swaay te 's-Gravenhage is verschenen een vlugschrift getiteld ,,Indië in Nood" waarin stelling wordt genomen tegen de huidige wijze van voorlichting over de toestand in Nederlands Indië, welke de schrijver onvoldoende noemt. Hij wijst erop, dat de juiste maatregelen slechts genomen kunnen worden op grond van de kennis der feiten, en dat deze kennis slechts verkregen kan wor den door goede voorlichting. Ir. van Swaay pleit verder voor een goede voor lichting ook buiten ons land, en wel in het bijzonder in Engeland en Amerika. Nederlands Indië is in Nood, en daarmede tevens Nederland!", aldus Ir. van Swaay. ,,Niet alleen vanwege het lot van de ca. 200.000 Ne- derlanders, die zich nog ginds bevinden, voornamelijk vrouwen en kinderen, voor wier hulpverlening de Prinses haar rede uitsprak, doch ook wegens de terug- slag op het gehele economische leven hier te lande, ja op ons hele volksbe- staan. Indien Indië verloren ging, wij van dat land los kwarrien, zou wat er nog van onze welvaart over is, verdere geduchte knak krijgen om nog niet «te spreken van de funeste morele invloed, die het zou hebben, indien een streep gezet werd onder onze roeping ginds, die wij gedurende geslachten OLIEBOLLEN, appelbeignets en an dere oudejaarsavondgerechten worden in diep vet gebakken. Er zijn enige rantsoenen olie voor nodig om ,,frituur- vet" te maken. Voor het bakken in diep vet nemen we een pan, welke tegen hoge verhitting bestand is, bij voorkeur een gietijzeren of een braadpannetje. Deze vullen we voor niet meer dan met olie. De te bakken gerechten b.v. oliebollen, worden slechts inkleine hoe- veelheden in de pan met het frituurvet gedaan, om te voorkomen, dat de olie over de pan bruist, Als het gebakkene klaar is, late men het zorgvuldig boven de pan uitdruipen om olieverlies te voorkomen. OLIEBOLLEN. 250 gr. bloem, ruim 2 dl. melk, 10 gr. gist (100 gr. rozijnen of 1 appel), zout, olie. Van bloem, melk, gist (rozijnen en/of appel) en zout een stevig, gelijkmatig beslag maken en dit tenminste een uur laten rijzen, op een warme plaats. Een gietijzeren pan met olie vullen, de pan mag niet hoger dan voor gevuld zijn. De olie vrij heet laten worden (deze moet nog niet dampen). Van het beslag met twee lepels ballen vormen en deze bruin en gaar bakken. Te lang- zaam gebakken oliebollen worden vet en krijgen een harde korst. APPELBEIGNETS. 250 gr. bloem, 3% dl. bier of spuitwater, zout, 6 appelen (liefst zure), olie om in te bakken. De olie zo heet laten worden, dat er blauwe damp afkomt. De appelen schil- len, met een appelboor het klokhuis er- uit boren en de appelen in vrij dunne plakken snijden. De bloem met het bier of souitwater en het zout. vermengen. De plakjes appel door het beslag wen- telen en in de hete olie bruin en gaar bakken, deze met een schuimspaan, breinaald of lardeernaald uit het vet- nemen, uit laten draipen, op een warme schaal leggen en met suiker bestrooien. AAN ONZE LEZEIIS. In verband met Nieuwjaarsdag zal ons blad Woensdag a.s. niet versch(jnen. De Directie. AANVULLENDE BONNENLIJST over het ttjdvak 23 Dec.5 Jan. KA, KB, It€ 601. 522 250 gr. bloem 523 200 gr. zout 524 250 gr. jam of stroop 525 500 gr. peulvruchten 526 2 kg aardappelen 528 225 gr. huish. 529 2 doosjes lucifers B 45 1 kg aardappelen A 46 1% J- melk B 46, C 46 3 1. melk zdep KD, 616 617 618 619 620 621 622 623 KE 601. 250 Z.H. Exe. Mgr. Dr. Joannes de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, tôt Kardinaal verheven. Door den thans regerenden Paus Pius XII zijn om het Kardinalencollege aan te vullen, dat gedurende de oorlog velen zijner leden zag sterven, verschil lende nieuwe kardinalen benoemd, waar- onderonder ook den Aartsbisschop van Utrecht Mgr. de Jong. Betreft dit be- richt op de eerste plaats de Neaerlanôse Katholieken, ook de niet-Katholiekf landgenoten zal het niet moeilijk vallen over deze benoeming zich te verblijden. Immers, de minister-president, die één der eersten was, die den nieuw benoem- den Kardinaal kwam gelukwensen, heeft verklaard, dat ongetwijfeld ook, naast andere eigensciiappen, de moedige houding tegenover den nationaal-socia- listischen bezetter van gewicht moet zijn geweest, die door deze benoeming geëerd is. ,,Het gehele Nederlandse volk," aldus de minister président, ,,Katholiek, Protestant en onkerkehjk ziet in de verheffing van Dr. de Jong tôt Kardinaal de erkenning van de juist- heid van het standpunt van het Neder landse Episcopaat in de waardering van de moed, waarmede de Aartsbisschop gr. bloem 200 gr. zout 250 gr. jam of stroop 250 gr. peulvruchten 1 kg aardappelen 5 1. melk 225 gr. huish.zeep 2 doosjes lucifers Tabakskaart enz. T 06 2 rants, tabaksart. (geen importsigaretten) V 06 100 gr. chocolade of suikerwerken X 06 100 gr. chocolade of suikerwerken Dank van generaal Simonds aan Nederlandse Pers. Luitenant-Generaal Simonds, bevel- hebber van de Canadese strijdkrachteh in Nederland, richt de volgende bood- schap tôt de Nederlandse dag- en weekbladen Headquarters, Canadian Forces in the Netherlands. 18 December 1945. To the Netherlands Press, At this season m extending to you my very best wishes for Christmas and the New Year. I take the opportunity of thanking you for the co-operation which I have received from the Nether lands Press in furthering the good rela tions between the Canadian Forces and the people of the Netherlands. I am sure that the fostering of good relationship and understanding will have most valuable results in the future and I believe that the contribution you have made is a very important and considérable one. Very sincerely (signed) GUY SIMONDS. Lieut-general, goc. Canadian Forces in the Netherlands van Utrecht het geestelijk verzet tegen hebben yervuld, tôt groot van het mooie een on-Christelijke levensbeschouwmg land onder de evenaar, evenals van Ne derland zelf." Binnenkort opening van een wekelijkse luchtdienst New York-Amsterdam. De American Overseas Airlines een dochtermaatschappij van de Ameri can Airlines is voornemens een dienst te openen van New York op Amsterdam en Berlijn. Het zal voorlopig een weke lijkse verbinding worden. In de eerste week van Jan. a.s. zal een proefvlucht worden gemaakt. Naar voorts vernomen wordt zijn overeenkomsten gesloten voor een we kelijkse dienst van New York naar Ko- penhagen en Stockholm1, te beginnen m Februari a.s. GIRALE SALDI VRIJ. Met ingang van het nieuwe jaar zul len de girale saldi geheel worden vrij- gegeven. heeft geleid." Zeldzaam was in de loop der jaren de benoeming van een Nederlander tôt Kardinaal, Mgr. de Jong is de vierde. De eerste was Adriaan van Utrecht, de latere Paus Adriaan VI. Deze benoemde tôt Kardinaal zrjn landgenoot, den Noord-Brabander, Willem van Encke- voort. Eerst een paar eeuwen later kreeg Nederland wederom een Kardi naal in zijne Eminentie van Rossum. Mgr. Dr. J. de Jong, die op 10 Sept. 1885 op Ameland werd geboren, vol- tooide, na zijn gebruikelijke studies hier in het land, zijn wetenschappelijke vor- ming, door te Rome te studeren, waar hij de graden van dr. in de wijsbegeerte en in de godgeleerdheid behaalde. Na in verschillende kerkelijke functies werk- zaam te zijn geweest, werd hij in 1935 benoemd tôt coadjutor van den toen maligen Aartsbisschop Mgr. J. Jansen, dien hij in 1936 als zodanig opvolgde. De vertaling luidt als volgt: Hoofdkwartier der Canadese Strqd- krachten in Nederland. 18 December 1945. Aan de Nederlandse Pers, Nu dit jaar ten einde loopt, zend ik U mijn beste wensen voor het komende Kerstfeest en Nieuwjaar. Tevens maak ik van deze gelegenheid gebruik om U •dank te zeggen voor de samenwerking, welke in van de zijde der Nederlandse Pers ontving bij het bevorderen van foede betrekkingen tussen de Canadese trijdkrachten en het Nederlandse volk. Ik ben er van overtuigd, dat het aan- kweken van goede betrekkingen en we- derzijds begrip in de toekomst de meest waardevolle resultaten zal hebben, en tevens geloof ik, dat uw bijdrage in deze van het grootste belang is ge weest. Geheel de Uwe, (get.) GUY SIMÛNDS, Lieut. général goc. Canadian Forces in the Netherlands Wachten bij het gedenkteken voor Lenin. Reuter meldt uit Londen, dat bij het gedenkteken voor Lenin aan de Holford Square (Finsbury), dat reeds vijfmaal ernstig is beschadigd, thans wachtpos- ten zijn geplaatst. f 9.000.gestolen. De vorige week is op een middag uit een auto van de P.T.T., welke langs de verschillende postkantoren te Amster dam reed om pakjes af te geven, op de Haarlemmerdijk een geldtrommel ont- vreemd inhoudende f 9.000. Men vermoedt dat de dief een valse sleutel heeft gebruikt. de eerste plaats naar de Kees de Haan- straat (toen Stationsstraat)die geheel kwaamheid voor hem is ingevallen is vernieuwd met trottoirs en riolering Voorts hoopt vader, dat het de ge en aanmerkelijk breder is geworden. meente in de toekomst goed moge gaan Eveneens de Borgercompagniesterstraat en hij wenst U allen het allerbeste." alwaar tevens een trottoir werd aange- Hierna sluiting. Uitslagen van Zondag j.l. le Klasse -District V. VelocitasBe Quick 20 H, S. C.Veendam 22 L. S. C..Frisia afgel. HeerenveenSneek 30 2e Klasse B District V. ZwartemeerHelpman 20 BatoWoltersum 12 HoogezandG. R. C. 12 NoordsterEmmen 12 MuntendamF. V. V. 01 W.V.V. IHoogzand I aanv. 2 u. Kwiek IIHoogezand III 2 H. S. C. IIVeendam II 44 H. S. C. IIIFroombos 91 H. S. C. IV—S. G. V. 3-A lîandbaluitslagten 23 Dec. 1945. W. I. K. IVlugheid en Kracht 515 NoordbroekS.V.H. (dames) afgel. S.G.V. I—S.V.H. I (heren) 0—11 W.I.K. II—S.V.H. II (vr.sch.) 7—2 Voetbalprogramma voor Zondag a.s. le klasse A District V: G.V.A.V.Velocitas H. S. C.—Be Quick le klasse B: FrisiaLeeuwarden L. S. C.Sneek 2e klasse B, District V: EmmenMuntendam WoltersumAppingedam W.V.V.Hoogezand F. V. V.—Bato G. R. C.Helpman N oordsterZwartemeer. H. S. C. IIBe Quick II 12 Wildervank IKwiek I aanv. 2 u. VERENIGINGS MEDEDELINGEN VOETBALVERENIGING H. S. C. H. S. C. IBe Quick I aanv. 2 u. H. S. C. IIBe Quick II 12 Opstellingen jcx.S.C.I: P. Hofkamp, F. Wubbeling, F. Olthof, R. Tempel, J. Pik, P. Oostef- wijk, J. v. d. Huizen, H. Barelds, B. Pool, H. Blijham, D. Eleveld. Reserves: J. Koeneman, A. Reinders, M. Alons. PI.S.C. II: W. Schrik, E. Zwart, R. Kliphuis, J. Schut, J. Kraaima, H. v. d. Schoot, H. Veenma, J. Bakema, T. Kuitse, J. Schomaker, K. Pot. Reserves: A. Mulder, W. Wieringa, R. Wolthuis. V. V. HOOGEZAND. Programma voor Zondag a.s. 30 De cember 1945. W.V.V. IHoogzand I aanv. 2 u. Kwiek IIHoogezand III 2 Opst. Hoogezand I: A. Vos, B. Brug- ge, W. de Vries, B. Huizing, L. Schol- tens, S. Mulder, G. Koster, J. Adams, G. Scholtens, G. Hekert, H. de Boer. Reserves: W. Boit, S. v. d. Laan, H. Por, W. W. de Boer. Opst. Hoogezand III: C. de Jong, A. Ballema, A. Bleeker (aanv.)., R. Schol tens, K. Roos, W. F. v. d. Àrk, G. Hui zing, H. Geerdes, B. van Veen, W. Smai- lenbroek, L de Haan. Reserves H. Blauw, G. van Dalen, W. Buurke, R. Vinckers. Vertrek Hoogezand I per auto 12 uur Café Rowaan. Voetbalvereniging „KWIEK" Wildervank IKwiek I aanv. 2 u. Kwiek IIHoogezand III 2 Kwiek I: F. v. d. Werff, N. Mulder, A. Helmers, H. Geling, B. Deiman, B. Mulder, J. Bakker, B. Wilbrink, H. Schreur, B. Scholte, P. Deiman. Vertrek per auto om kwart voor één vanaf Bonthuizerbrug. Kwiek II: H. Bodewes, H. Clobus, R. Drent, L. v. d. Werff, J. Gibcus, G. Gal- dermans, B. Bulder, H. Haverkort, Chr. Meijer, G. Scheen. A. Wajon. Res.: N.N., H. Wijnants Sr. S. V. H. Deze week is er geen les in de Turn- hal geweest. In d week van 30 Dec. '45 t.e.m. 5 Jan. '46 is er voor onze vereni ging echter weer normaal les. Denken de leden om het inleveren van het formulier voor ons clubblad? Deze kunnen t.e.m. 31 Dec. a.s. wor den ingeleverd. Wie geen formulier ont- vangen heeft, kan deze nog in ontvangst nemen bij den secr. H. Prins, Beukema- straat 37, Hoogezand. 9. ,,Laadt no. één van de stuurboord kanonnen!" riep Billy. ,,Dat is het schip van Black. De zeeschuimers zijn ons ge volgd. Geeft ze eens een lepel van hun eigen medicijn. Met een hoeratje begon de bemanning het kanon klaar te ma ken. 10. Aan boord van de vervolgers ston- den Sir Richard met Black naar het werk van de bemanning te kijken. „De volgende kogel zal ze wel temmen, Sir Richard," meende Black. 11. Het volgende ogenblik vloog een kogel door het touwwerk en vernielde de grote mast, Sir Richard's hoofd op een haar na missend. Met een schreeuw sprong deze opzij om de mast die op het dek viel, te ontwijken. 12. Gay's matrozen lieten een luid hoera horen toen zij de grote mast van de zeeschuimer zagen vallen, een gewel- dige ruine veroorzakend, ,,'Ze zijn ge- kortwiekt, kapitein," riep Billy vrolijk. ,,Zij kunnen ons niet meer volgen". 13. Met de brandende lont nog in de hand stond kapitein Gay naar het zwaar beschadigde piratenschip te kijken. Nu de kruidamp wat was opgetrokken, kon men duidelijk de schade zien, die de ko- fel had veroorzaakt. 4. Met een van woede en teleurstel- ling vertrokken gezicht schudde kapi tein Black de vuist tegen zijn tegen- standers. ZZijn schip had nu geen kans meer en zrjn kanonniers waren gewond. /W#*9**"

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1945 | | pagina 2