Om de Groene Tafel LadyL Sappemeers Bonthuizerbrug NIEUWS- en A DVERTENTIEBLA D Opgericht 1870. Qfficieel Qrgaan voor Hoogezand en Sappemeer Frankrijk dwarsboomt de Russen Philips-Directie wist van Duitse Oorlogsplannen SPORT No. S Waarin opgenomen de ,,SLOCHTER COURANT" wordt huis aan huis gelezen te Hoogezand, Sappemeer, Slochteren, Noordbroek, Zuidbroek en Muntendam. Buitenlands Overzicht Plaatselijke Berichten nadert voltooiing Naar het Land van de Misdaad Financiën en Economie Wie wordt ETGHFORD „Visite, Papa?" riep Carrie. ,,Ahem! Ja Lady Letchford en juf- ■ÏJk 75ste Jaargang ZATERDAG 19 JANUARI 1946 ABONNEMENTSPRIJ S f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 et. p. mm. Zogen. ,,Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres: Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 Hoofdredacteur R. F. Kremer. Redacteuren J. D. B. Lammerts en H. Bonewit Enige weken geleden was het de con ferentie van Moskou, die' de aandacht van de gehele wereld vroeg, en thans staat de bijeenkomst van de Organisa- tie der Verenigde Volkeren in het mid- delpunt der belangstelling. Er worden redevoeringen gehouden door ministers en allerlei berichten en geruchten flad- deren om de wereld. Deze na-oorlogse tijd staat in het te- ken van conferenties. En al die confe- renties hebben één doel: de wereldvrede te bestendigen.want wel rusten thans de wapens, maar toch hangt de dreiging van oorlog over de aarde. Twee machten botsen teg|pn elkaar: het kapitalisme en het communisme. Maar het is geluk- kig niet noodzakelijk. dat die botsing met wapengeweld gepaard gaat, want dat zou het einde betekenen van de we- reldcultuur. (Men denke aan de atoom- bom). De huidige buitenlandse politiek der mogendheden is gebaseerd op vvan- trouwen en vrees, en deze zijn slechte raadgevers. Er is geen sprake van een gezampnlijke opbouw van de geschonden wereld; bij aile landen is een streven merkbaar eigen belang te dienen, zich- zelf in veiligheid te stellen. En bij dat streven botsen de belangen hier en daar tegen elkaar. De kwestie Azerbeidsjan in Perzië moet niet gezien worden als epn Russische penetratie. Eerder is de houdlng, die de Sovjet Unie hier aan- neemt gebaseerd op wantrouwen jegens Amerika: de Russen vrezen, dat Ame- rika de beschikking zal krijgen over de Perzische oliebronnen. Ook in China zijn de belangen van Amerika, dat de cen trale regering in Tsjoengking steunde, en die van Rusland, dat eigenlijk ook aan de zijde van de Centrale regering stond, maar in werkelijkheid de Com- munistische agitatie steunde, tegen el- kander gebotst. Door de overefcnstem- ming weïke door de beide partijen in het Chinese Rijk is bereiKt, waarbij de Com- munisten zich, zij het dan onder be- paalde voorwaarden, hebben overgege- ven aan de regering van Tsjoenking, hebben de Russen eigenliik een neder- laag geleden. V"oor China is deze innerlijke vrede PREDIKBEURTEN Zondag 20 Januari 1946. Ned. Herv. Kerk. Sappemeer: 10 u. ds. Zevpnboom van Wildervank. Kielwindeweer10.30 u. ds. Wasch. Kropswolde: 3 u. ds. Vinkenborg van Haren. Zuidbroek: 10 u. ds. van Mullem (Ame- rikaanse groet voor u). Noordbroek: 10 u. ds. van der Meiden. Doopsgezinde Gem. Sappemeer: Geen dienst. Geref. Kerk. Sappemeer: 9.30 u. ds. W. Tom, voorber. H.A. en Openb. Bel.; 7 u. ds. H. Steen. Martenshoek: 10 u. Leesdienst voorber. H.A.; 4.30 u. ds. W. Tom. Ned. Herv. Kerk (Ev.) Sappemeer: 10 u. d.hr. K. Pruijsen; 4 u. d.hr. K. Pruijsen, Voorber. H.A. Baptiste Gemeente. Hoogezand: ds. Hekhuis; 4 u. geen dienst wegens Gemeenteverg. 7 u. Jeugddienst. Foxhol: 10 en 4 u. Ev. Veenstra; 7.30 u. Jeugddienst. Leger des Heils. Hoogezand: 10 u. Heiligingsdienst; 7.30 u. Verlossingssamenkomst; 2 uur Zondagsschool. van grote betekenis. Het reusachtige land heeft erg geleden door de jaren- lange worsteling tegien Japan. Veel is vernield, en de vooruregang is er door geremd. Thans kan China aandacht gaan besteden aan zijn land en zijn volk aan zijn economisch- en cultureel leven. Dat heeft de regering juist ingezien, en toegezegd eerst aan de bezetting van Japan te zullen medewerken, als de bin- nenlandse chaos is opgeruimd. Wanneer men erin slaagt China uit de toestand van verval op te heffen, zal het binnen afztenbare tijd een mogendheid worden, waarmede men rekening dient te hou- den, bovendien zal het een tegenwicht gaan vormen tegen Russische .expansie- drang naar het Verre Oosten. Aan de andere zijde heeft Rusland een overwinning behaald. De Sovjets waren niet gesteld op Franse vertegen- woordiging bij de besprekingen door de Vlaggen wapperen vandaag, want de jongste dochter van het Prinselgk echtpaar viert haar 3e verjaardag. Het is de eerste verjaardag, die Prinses Margriet op Vaderlandse bodem viert. wijzen. Daarom is de Conferentie van Moskou belegd, waaron slechts Ameri ka, Engeland en Rusland aanwezig wa ren. Frankrijk dwarsboomt de Russi sche plannen. In de eerste plaats op de Balkan, die Rusland in zijn invloeds- sfeer wenst te betrekken. jtmgeland en Amerika hebben weinig rechtstreekse betrekkingen met de Balkanstaten, maar Frankrijk wel. Hier zijn de Fran- sen dus de ..egenspelers van Rusland. Frankrijk, denkend aan eigen veiligheid, is tegen een centraa. Duits bestuur en vôdr de afscheiding van Rijn- en Ruhr- gebied van het riik. Rusland echter voelt wel wat voor een Duitse eenheid, omdat de Sovjets menen een centraal bestuurd Duitsland onder hun invloed te kunnen brengen, en bij een eventueel conflict aan hun zijde te kunnen mee- slepen. Zolang wantrouwen en eigenbelang onder de staLen blijven heersen, zal het oolitieke firmament bewollct blijven. Eerst indien men er in de een of andere grote mogendheden gehouden. In Lon- I conferentie in slaagt die weg te nemen den kon men Frankrijk moeilijk de deur is de weg vrij voor een duurzame vrede. Bonthuizerbrug nadert zijn j de kist opengebroken en er rookartike- l\T Arr ûrt Irftl a nmlrov. a1 j1* a len en enige andere din^en uitgenomen. Te Hoogezand werd de kist met de res- terende goederen in beslag genomen. Tegen de oneerlijke matroos is procès verbaal opgemaakt. Woensdagmiddag is op de Fox- hamsterhoofdweg de wielrijder J. Smit De voltooiing. Nog enkele weken, en dan zal ook deze brug in gebruik worden ge steld. Nu rolt de balans langs de Noorder- straat. Deze balans werd door de fa. Borcherts afgewerkt, maar kon niet per bok naar de plaats van bestemming worden gebracht, omdat het gevaarteuit Hoogezand door een auto aangere- met onder het ,,hooghout" door kan. den, en aan het hoofd gewond. Bij Op rollet jes (letterlijk) gaat het langs onderzoek bleek, dai de auto gefin be- Ve_ Noorderstraat, maar in figuurlijke hoorlijk functionnerende remmen had. In verband daarmede is de bestuurder bekeurd. Smit werd naar het ziekenhuis te Gro- ningen gebracht. Vandaar kon hij naar huis terugkeren. zin gaat het helemaal niet op rolletjes. Bij het huis van Dr. Beukema wordt de balans op een bok geplaatst. Maar om het gevaarte over de weg te rollen is geen sinecure. SAPPEMEER. Voor de geheel gevul- de zaal van het Parkhotel heeft de to- neelgroep van de buurtvereniging ,,Zel- Hpnnist'» Zondagavond een uitvoering Programma voor Zondag. Voetbal: District V, le klasse. VeendamG.V.A.V. VelocitasFrisia HeerenveenL.S.C. AchillesLeeuwarden H.S.C.Sneek 2e klasse B. W.V.V.—Helpman WoltersumBato AppingedamZwartemeer EmmenNoordster Overige wedstrijden. Alcides II—H.S.C. II G.V.A.V. m—Hoogezand II Westerbroek IBe Quick V 2 u. Westerbroek IIIVia III 10 Noordbroek IHoogezand III 2 Adspiranten: Hoogezand BKwiek B 10 Hoogezand AKwiek A 11 VERENIGIN GSMEDEDELIN GEN. V. V. HOOGEZAND. Wadstrijdprogramma voor Zondag 20 Januari a.s. G.V.aV.V.IIIHoogezand II aanv. 2 u. Noordbroek IHoogezand III 2 Adspiranten Hoogezand BKwiek B 10 Hoogezand AKwiek A 11 Vertrek Hoogezand II per trein vanaf H.S. om 11.15 uur. Vertrek Hoogezand III per Gado vanaf Rowaan om 12.30 uur. Opst. Hoogezand II: H. Bos, W. v. d. Veen, W. W. de Boer, H. van Delden (aanv.), S. v. d. Laan, M. Huizing, H. Westerdiep, H. Por, R. W. Boit, J. .Smallenbroek, J. Venema. Res.: G. Brummer, A. Bleeker. Opst. Hoogezand III: K. Lammers, H. Blaauw, A. Ballema, R. Scholtens, L. de Haan; H. Geerdes, G. Huizing, C. de Jong", B. van Veen, W. Smallenbroek, G. van Dalen (aanv.). Res.: R. Vinckers, H. Geerdes Jr., J. Springelkamp. Leider: D. de Boer. Opst. B Adspiranten: B. Aten, M. Heerlien, J. Bakker, A. uandman, J. Smit (aanv.), J. Nijborg, A. Smit, J. Landman, M. Niemeijer, E. Blaauw, J. v. d. Velde. Res.: F. Udema, G. Olthof, F. Ker- lien. Leider: A. Laphor. Opst. A Adspiranten: G. van Djjken, H. Berg, Joh. Bruis, R. Tepper, K. Wind (aanv.), B. Stoker, G. Werkema, J. Brummer, E. T. Baptist, Jac. Smit, H. ;Struik. Res.: E. H.Appelbrij, S. D. Smitten- iberg, W. Springelkamp. Leider: A. Laphor. M. H. C. „DASH". Wa'.dstrijd voor Zondag 20 Jan. a.s. Dames: Dash IDaring I. Aanvang 2.30 uur. Oppstelling: A. Veerkamp, H. Joniker, I. Jonkeren (aanv.), A. v. d. Bend, J. Wortelboer, A. Kliphuis, T. Be- nes, R. Plinsinga, Tr. Kranenborg. T. Bodewes, A. Smit. Res.: K. Siems, G. Kok. Scheidsr.: Hk. Boss, J. Reints. Kalken: Zaterdagmiddag of Zondag G. 13. S. de Vries, J. Holtman, J. R. gmit. denrust" gegeven van de revue „Bezettingstijd en Vrijheid". Er werd een aantal to- neelstukjes opgevoerd. Veel van de dra- matische schets ,,De Spion" ging ver- loren door het rumoer veroorzaakt door laatkomers. Zang en muziek comple- teerden het programma. Over het onderwerp ,.Een vaste Koers" heeft Dinsdagavond de WelEd, Heer K. Pruysen en rede gehouden. Spr. gaf als zijn mening te kennen, dat de lijnen van Humanisme en Christen- dom niet parallel ûoeh kruislings lopen, waardoor een botsing onvermijdelijk is. Naar aanleiding van de rede werden enige vragen gesteld. Zaterdagavond werd in het café Deiman een druk bezochte, feestelijke vergadering gehouden door de Buurt vereniging „Borgerc.straat". Er werd een gevarieerd programma ten tonele gebracht. Woensdag hield de Padvinders- groep ,,De Trappers" van Hgz.-Spm. haar eerste groepsavond in Hôtel Stru- vé, waarbij ook vertegenwoordigers van zusterafdelingen uit deze gemeenten zowel als uit Slochteren en Groningen aanwezig waren. Na de opmars werd de avond met een kort woord van den leider geopend. Na afwerking van hei. programma sprak de voorz. v. d. oudercommissie, de hr. G. Wiegertjes. Met het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus werd de avond be- sloten HOOGEZAND. Na een gedwongen rust van plm. 3 jaar neeft de afd. Hoo gezand v. d. Bond v. Staatspensionering besloten de richtlijnen van het hoofdbe- stuur en van de federatie Groningen te volgen en opnieuw actie te begin- nen. Een feestelijke propaganda verga dering staat op het programma. Voor het kappersvakdiploma zijn te Groningen geslaagd de heren W. Spoor en H. Schoemaker. Zaterdag j.l. herdacht de heer W. Winkler, thans inspecteur der belastin- gen, alhier, de dag waarop hij 25 jaar geleden in Rijksdienst traa. In een bij eenkomst van ambtenaren voerden di verse sprekers het woord. De sprekers getuigden van achting en waardering jegens den heer Winkler. Als blijvende herinnering werd hem een boekwerk aangeboden. Mevr. Winkler kreeg bloe- men ten geschenke. De jubilaris dankte voor de betoonde hulde. De melkslijter V. heeft een bus met melk, die langs de weg stond, en voor een ander bestemd was, medege- nomen. Hij werd door den eigenaar op heterdaad betrapt, en de politie werd in de zaak gemengd. Tegen V. is pro cès verbaal opgemaakt. R., die 3e kl. matroos is bij de Amerikaanse marine, heeft, toen hij met verlof ging van een vriend een kist meegekregen om bij de ouders van de ze vriend te bezorgen. R. heeft echter De Stichting Huishoud- en Indu- strieschool voor Hoogezand en Omstr. heeft Kon. goedkeuring verkregen voor oprichting en instandhouding dezer school. Aan het Guitoad bij de Van Royenstraat, zal een permanente zender voor de Nederl. Radio worden gebouwd. Het uitbreidingsplan van Hooge zand, tussen Knijpslaan en Verlengde Kalkwijksterdiep, is door Ged. Staten goedgekeurd. Met ingang van 15 Januari is benoemd tôt plaatsvervangend leider van de distributiekring Hoogezand, de heer A. J. Veldman, voorheen chef van de uitreikingsgroep van genoemde dis- tributiekring. TRIPSCOMPAGNIE. Op 15 Jan. hield de buurtvereniging Tripscompagnle haar eerste reestavond in Café Kerlien, Borgerc. De voile zaal genoot van de opvoering van „Vergeet mij niet'' opge voerd door de fam. Kok. Daarna werd er gedanst. SLOCHTEREN. Zaterdagmorgen is bij Froombos, tengevolge van uitwijken voor een melkwagen, een truck geladen met stropakken tegen een lantaampaal gereden. Een aantal pakken werd van de wagen geslingerd. Tengevolge van het ongeval zrjn de electnsche draden gebroken, -Door de politie alhier is aange- houden V., woonachtig in Groningien, die als politie-arrestant uit het zieken huis, daar, is gevlucht. Tegen enige personen, waaronder zekere T., is pproces verbaal opgemaakt wegens mishandeling gepleegd te Froombos. Viermaal in een week is bij de landbouwer Virk te Schildwolde inge- broken, en steeds weroen levensmidde- len ontvreemd. Men vermoedt, dat de Pevluchte geïnterneerde, uit de Slikken, ieterburen, die afkomstig is uit Schild wolde, de schuldige is. De BURGERLIJKE STAND. SAPPEMEER, 10—16 Januari 1946. Geboren: Harm, z. v. Hendrik Bos en Rixtelina Prins, Hoogezand; Roelf Wil lem, z. v. Folkert Reemt Groeneveld en Dieverdina Jantje Sprik, Hoogezand; Anna Jantje, d. v. Aeilke Bakema en Christina Meijer; Geessien Sieka, d. v. Leendert Gelling en Alida Teubina Nie meijer, Hoogezand; Albert Hendrik, z. v. Alko Roek en Magrieta Ruiter; Jan Pieter, z. v. Kornelis Postema en Antje Roelfina Drent, Hoogezand; Jan, z. v. Jan Kremer pn Afien Huisman, Hgz. Ondertrouwd: Roelf de Vries, 21 j., Groningen en Teupkina Johanna Kui- pers, 22 j., Sappemeer; Berend Johan- nes Bos, 36 j., en Harma Ernstina Dost, 34 j., b. v. Sappemeer; Henderikus Kerstholt, 32 j., Groningen en Hinderi- ka Valentina Vroom, 30 j., Sappemeer; Wilko Jan voor de Wind, 40 j., Sappe meer en Gerritdina Koning, 27 j., Gro ningen; Melle Zwerver, 20 j., Gronin gen en Pieterdiena Moesker, 19 j., Spm Overleden: Geertruide Steffens, 79 j., echtg. van Gerhardus Hendrikus Har- mannus Savenije; Hindrik Ekema, 84 j., wedn. van Bouktje Werkema. HOOGEZAND, 1016 Januari 1946. Geboren: Jansje Klaassien, d. v. Fok- ko Pestman en Grietje Spijker, Mar tenshoek;' Hindrik Kasper. z. v. Andries Broersma en Maria Johanna Tonkens, Foxhol Roelfien, d. v. Jan Sluiter en Stijntje Hilbrink, Kropswolde; Michiel, z. v. Hendrik Alberts en Zwaantje Jan- sema, Martenshoek. Ondertrouwd: Berend Klopstra, 22 j., Hgz. en Dievertje Kemper, 21 j., Oude Pekela; Jan Geert Landman, 24 j.,Wes terbroek en Grietje Meijer, 19 j., Fox hol; Johannes Kalk, 29 j., Slochteren en Albertje Jager,22 j., Hoogezand. Gerouwd: Jan Dijkhuis, 29 j., Gronin gien en Jantje Buining, 29 j., Hgz. Overleden: Hinderika Langbeek, 72 j., Hgz. echtg. van Abel de Haan; Maria Voorma, 49 j., Martenshoek, echtg. van Siert van der Laan. SLOCHTEREN, 10—16 Januari '46 Geboren: Geertje, d. v. H. Noordman en G. de Vries, Siddeburen; Roelffien, d. v. N. v. d. Poel en A. Vos, Schildwolde; Klaas Arend, z. v. J. A. Woltjer en J. Holman, Kolham; Sabina Christina Jan- tina, d. v. Tj. K. Geertsema en K. W. Wolters, Schildwolde; Ment je Henderi- ka, d. v. D. J. Rijnvis en M. H. Elslo, Kolham. Ondertrouwd: R. J. Heeringa, 25 j., Kropswolde en A. Begeman, 25 j., Harkstede. Getrouwd: G. Buitenkamp, 31 j., en P. Ludolphie, 18 j., b. v. Slochteren; F. Scheper, 21 j., Westerbroek en E. Kempinga, 20 j.. Slochteren. Overleden: J. Tjabrinçra, 71 j., echtg. van G. Doornbos, Schildwolde. ZUIDBROEK, 10—16 Januari 1946. Op een persconferentie te Eindhoven 1 heeft P. S. F. Otten, president-direc- OFFICIëLE BONNENLIJST teur van de N.V. Philips, medegedeeld, (20 Jan. t.m. 2 Febr 1946) dat hij en dus het Philips-concern, reeds Bonkaarten KA, KB KC 602 in Mei 1939 nauwkeurig op de hoogte 700 t.m. 706 800 gram brood waren van de aanvalsplannen van 707, 708 200 gram bloem Duitsland en dat onze eigen regering, 709 alsmede verschillende andere regerin- 710 gen, daarvan in kennis waren gesteld Van een Oostenrijks financier, dien hij 711 op een vacantiereis toevallig trof, kreeg 712 hij tal van bijzonderheden te horen over 713 Duitslands oorlogsplannen. Voor de aan- 714 val op het Westgri kon de Oostenrijker B 61, B 62 niet het juiste tijdstip noemen in tegen- B 63 stelling met dat voor de aanval op Po- Bonkaarten LA," LB, LC 602^ 400 gram suiker 1 tablet Eng. chocolade t Plm. 55 gram 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine 100 gram kaas 400 gram brood 1 k.g. aardappelen len. Maar behalve dat, en het feit, dat parachutisten en vijfde colones zouden worden gebruikt, wist hij te vertellen, dat de veldtocht tegen Polen slechts en kele weken zou duren, dat de aanval op het Westen vooral gericht zou zijn te gen Sedan, dat de Duitsers achter de ivlaginotlinie om zouden trekken en hij wist zelfs de namen te noemen van Blaskowitz en andere bevelhebbers. Philips kreeg later, doch ook nog voor de inval van andere zijde deze gegevens bevestigd en handelde er naar door ailes voor te bereiden voor de toestand van oorlog. XV. Hij is evenwel niet doodgeschoten doch in de cel teruggebracht en toen verscheidene keren geducht afgeranseld. Wanneer hij in het kamp Neuengamme arriveert zitten al zijn tanden nog los in de mond en eens, roen hij dien Com mandant, de 28-jarige grote schurk ,,Tumann" ontmoet, vraagt deze wat hij te doen heeft. Als hij vertelt dat hij bij de Denen en Noren vraagt om sui- kerklontjes voor de Dysenteriepatiënten slaat deze schurk hem de loszittende tanden in een keer met een geweldige slag uit de mond.. Ondanks al deze te- genspoeden is deze 35-jarige Ingénieur nog vol goede moed, bezield met een ijzeren wilskracht en een sterk vertrou- wen in God. Bij zijn gevangenneming was hij 180 pond terwijl hij nu vermoe- delijk de 100 niet meer zal kunnen ha- len. Ik ga met hem mee en wanneer hij mij vraagt waar de kerel isb moet ik tôt mijn genoegen constateren, dat hij verdwenen is. Wij hebben dus vrije doortocht en daar ontmoeten wij in oe straat enige Engel- i sen, in een tank Als mijn Hollandse 802, 803 804 805 806 807 808 809 Getrouwd: Cornelis Nagtegaal, 27 j. I vriond met lien een praatje gaat maken en Trientje Zuidema, 22 j.. b. v. Zuidbr. f™ .XdL<- -era,nc',enaar sta Overleden: Trijntie Kruizenga, 32 j., echtg. van Wiebrand Wolthof. NOORDBROEK. 1—11 Jan. 1946. Ondertrouwd: Joh. Westerhuis, Hoo gezand en Saakje Vos, Noordbroek; Tj. Niehof en Roelflie Blaauw, b.v. Noordbr. Overleden: Maria Wedema, 61 j., on- geh.; Reint Vos, 90 j., wedn. Alb. Oost- hoff. Zoals te verwachten was, blijft de handel ter beurze van beperkte om- vang. Er worden blijkbaar nog steeds niet genoeg verkoopvergunningen aan- gevraagd, om aan de vraag te kunnen voldoen, tenminste: het koerspeil blijft al is het in de loop van de afgelopen week iets gezakt op een niveau, dat zich boven pari beweegt. Pandbrieven worden nog steeds gevraagd tegen koersen van circa 103 waarin zich kennelijk de nog steeds aanwezige fou- tieve mening manifesteert, dat de hou- der van een pandbrief enig recht op on- roerend goed zou hebben. Dat de pand brieven der in de Verenigde Staten werkzame Nederlandse Hypotheekban- ken zeer hoog gewaardeerd worden, ligt voor de hand: de gestegen prijzen voor onroerend goed in Amerika hebben tôt gevolg ^ehad, dat de in die landen werkzame hypotheekbanken zeer voor- WOlUCi L4C OLllUlUiLC XO111(111 i l zwerft al enige weken rond en de po- to.t r^ a l.e van haar belangen litie is er nog steeds. niet in geslaagd ^£aF.„te hem op te sporen. Zij die hem onder- dak, voedsel of op enigerlei andere wijze hulp verlener. zullen met internering worden ges.raft. Spreekuur Burgemeester Maan- dag 21 Januari en Zaterdag 26 Januari. Nieuws van de vergadering Verenigde Volkeren te Lond der en. Nadat de Engelse minister van bui- tenl. zaken, Bevin Donderdag in de as semblée had gesproken, werd Vrij dag het woord gevoerd door Russische ge- delegeerden. Heden zal de Franse mi nister Bidault een rede houden. De rede van Bevin vond grote bijval in de Engelse pers. Hij heeft gesproken over Britse steun aan de organisatie der Verenigde Volken, het onder voog- dij stellen van diverse gebieden en het maken tôt een souvereine staat van Transjordanië. Het leven in Frankrijk is na de oorlog zeven maal zo duur geworden als daarvoor. houders van pandbrieven enz. hier te lande wel de vruchten zullen kunnen plukken. (Uit: Financiële Inlichtingen van de Robaver.) Militair- en Burgervliegveld Leeuwarden W(j vernamen, dat na een vergade ring en na onderzoek ter plaatse, door een commissie Vliegvelden en vert, van de K. v. K. Ind. en B. W. van Leeu warden werd besloten, dat het vlieg- veld Leeuwarden als burger- en militair vliegveld zal dienen. Het door de Duit sers uitgebreide terrein zal aanzienlijk verkleind worden, maar groter worden dan het voor de oorlog was. De mogelijkheid van een verbinding door de lucht met enkele waddeneilan- den zal nog nader worden bestudeerd. FRANKRIJK. Bij de bespreking van buitenlandse aangelegenheden in het Franse parle ment heeft de regering een motie van vertrouwen ingediend. Er werd de eis te luisteren, wordt miin lichaam nog- maals doorstroomt met dat niet onder woorden te brengen gevoel, dat ik thans weer een vrije Nedenander ben, weer een mens in de maatschappij. Mijn lotgenoot vertelt vàn de ver- schrikkingen in het conoentratiekamp en zegt dat wij beiden zo dankbaar en gelukkig zijn, dat we de mannen in de tank wel kunnen omhelzen. De Engels- man pakt een bus met koekjes en geeft ons daarvan ieder twee, voor ons een grote en ongekende weelde; de koekjes zijn zeer spoedig in de holle en uitge- hongerde magen verdwenen. Mijn vriend stelt mij voor naar het strand te gaan om nog een laatste eer- biedige groet te brengen aan onze vrienden die zich in zo grote getale op het zinkende schip bevinden. Het schip brandt nog en maakt slagzij; met de tran,-en in de ogen aanschouwen wij dit machtig schouwspel dat voor een ogen- blik een grote schaduw werpt op ons eigen geluk. Met weemoed denk ik aan den visser van het voormalige eilandje Urk, die met mij zijn laatste stuk brood heeft gedeeld, aan mijn slaapgenoot de neger en zoveel andere gevangenen die thans, op de drempel van de bevrijding, de doodstrijd hebben aangebonden met de golven van de Oostzee. Ook de zo be- 005, 006, 007 vlees 100 gram vlees 001 aardappelen 2 kg aardappelen A 01 melk iy2 liter melk B 01, C 01 melk 3 liter melk Bonkaarten KD, KE 602. 800, 801 800 gram brood 200 gram bloem 250 gr. rijst of kindermeel 500 gram suiker 1 tablet Eng. chocolade o*o v. (JPIm- 55 eram) 250 gram boter 125 gram margarine 100 gram kaas D 61, D 62 400 gram brood E 61 250 gr. rijst of kindermeel Bonkaarten LD, LE 602. 505,506,507 vlees 100 gram vlees 501 aardappelen 1kg aardappelen D 01, E 01 melk 5 i. melk Tabakskaarten enz. T 09 2 rants. tabaksartikelen (geen import-sigaretten) V 09 100 gr. chocolade of suikerwerken x 09 2 rants. tabaksartikelen (geen import-sigaretten) Petroleum, période 21 Jan.23 Febr. Bonkaart KA 602 730, 830 3 1. petroleum (geen voorinlevering) De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig tôt en met Zaterdag 26 Ja nuari a.s. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 18 Januari a.s. van 's mor- gens 8 uur af worden gebruikt, met uit- zondering van de bonnen voor vlees, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 21 Januari mag worden afgeleverd. SCIIEERMESJES BONVRIJ. Scheermesjes zullen binnenkort zon- der bon verkrijgbaar gesteld worden. Binnenkort een nieuwe regeling voer Serviesgoed. De verstrekking van serviesgoed aan oorlogsslachtoffers zal bal binnenkort eindigen. Binnen drie vier weken zal voor serviesgoed een nieuwe distributie regeling uitkomen. VOOR DEN GRONINGER POLITIERECHTER. Mishandeling. Andries G., los arbeider te Hoogezand, thans uit andere hoofde gedetineerd, heeft den landbouwer Th. S. Joosten, aldaar een slag tegen de onderkaak ge geven, toen ueze hem verbood te vissen in zijn sloot. De slag was zo hevig ge- weest, dat Joosten bewusteloos neerge- zegen was. De eis luidde 1 mnd. gev.- straf. De Politierechter, in aanmerking nemende, dat verd. al gevangenisstraf ondergaat, wilde het nog eenmaal met deze proberen en stelde de straf op f 40.boete, subs. 40 d. hechtenis. IN HET KORT. Gisteren om twaalf uur zouden de stakers in de Amerikaanse staal-in- dustrie hun antwoord bekend maken op een geheim voorstel van président Tru- man. In Los Angelos heeft de politie van traangas gebruik moeten maken om een menigte van jloOO stakende ar- beiders uit de electriciteitsfabrieken uit elkaar te drijven. ser, vindt hier de dood. Omdat op dit kende communist, de heer Louis de Vis- !t grote schip nog enig comfort was' wa- vanwëge de Vereniging voor Veilig Ver Vergadering Veilig Verkeer. De Burgemeester der gemeente SAP PEMEER nodigt belangstellenden uit tôt bijwoning ener vergadering, waarin de Vereniging voor Veilig Ver- ren op de Cap Arcona ook vele S.S. keer .Groningen en aangrenzende Ge- schurken aan boord, maar om hen kan ik niet treurig zijn. Hun laatste schand- daad is immers geweest, dat zij, met de dood voor ogen, van af het zinkende schip, het vuur nog nebben geopend op mijn medegevangenen, die van het schip af in zee zijn gesprongen om zodoende te trachten aan land te komen. Korte tijd uaarna kiest ook het schip Athen, waar wij zijn afgekomen, weer zee en tôt onze verwondering staat dit schip een ogenblik later eveneens in brand. Waarom de- Engelsen dit schip hebben laten zinken is mij nooit duide- lijk geworden. f Wordt vervolgd.) FEl ILLETON met een gebaar zo vriendelijk als van frouw Vavasour,'' zei hij, terwijl zijn door CHARLES GARVICE. 16) Een minuut het had een eeuw kun nen zijn ging voorbjj; toen dook er iets glads en donkers op naast de boot en een witte hand klemde zich om de rand. Even later stond Sir Héron in de boot en wierp hun over zijn schouder een korten geruststellende blik toe; hij greep de boom, terwijl het water hem aan aile kanten uit de kleeren droop en spatte. Met een geknars liep de vlet vast in het grint van de oever en hij stond voor hen met het médaillon op zijn vlakke, uitgestoken hand. Bleek en bevend nam May het van hem aan; haar ogen verlieten geen seconde dat trotse g;ezicht, dat nu hard en strak stond, bijna verwrongen. ,,Hoe hoe kan ik u danken?" sta- melde zij ten laatste. ,,Dat is niet nodig,'' zei hij. ,,Ik ben blij, dat ik het voor u gevonden heb. Goede middag.'' May kleurde en de tra- nen sprongen haar in de ogen. ,,Wilt u wilt u me geen hand ge- ven?'' vroeg ze, hem schuchter de hare toestekend. Hij keerde zich om, nam haar hand en keek haar vol in het ge- zicht met een blik, die heel haar verder leven in haar herinnering bleef gegrift. Toen streek hij Carrie over de wang, een vrouw en sprong in zijn bootje ,,0, May,'' fluisterde Carrie, ,,heb je 66it zoiets meegemaakt? Wat moedig wat edel van hem! Denk toch eens, hoe vreselijk koud dat water moet zijn! O, ik ril als ik er aan denk. Ik zal nooit vergeljen hoe hij daar naar beneden dook en hoe het water zich boven hem sloot en voortstroomde, net of hij dood op de bodem lag.'' ..Stil stilzei May bevend. ,,Ja„" er klonk iets als triomf in haar stem ,,het was edel en moedig wat hij deed'\ ,„En en jij hebt zo'n hekel aan hem," kreunde Carrie. ,,Je maakte aldoor ruzie met hem zolang we in de boot waren, en hij is zo goed en en vriendelijk. O, May, ik vind het wer- kelijk gemeen van je!" May, die een paar uur geleden dade- lijk een verontwaardigd antwoord klaar gehad zou hebben merkte Carrie woor den nu in het geheel niet op, zo was ze fi gedachten verdieDt en zij gingen zwij- gend naar huis. Juist toen ze in de hall kwamen, ging de deur van de salon open en de heer Dalton kwam te voor- schijn. Zij handen staken diep in zijn zakken en hij straaide van triomf. ,,Waar hebben jullie gezeten? Ik wil- oogjes letterlijk twinkelden van voldoe- ning. ,,En haar Ladyschap was zo vriendelijk, ons te dineren te vragen op de eikhof.'' ,,Dinerpn op de Eikhof!" echode May, zich voor 't eerst in het gesprek mengend. ,,En en hebt u 't aangeno- men, Papa?" ,,Heb ik 't aangenomen!" her- haalde hij, in verontwaardigde verba- zing. ,,Denk je nu heus dat ik eh zo gek zou zijn om wat anders te doen! Aangenomen! HOOFDSTUK IX. Het diner. De heer Dalton beende op en neer door de hal, worstelend met een paar witte glacé's De rrjke eigenaar van huize Gresham was als regel gezegend met een fris rood gezicht; maar van- avond was het zo purper als de rode zij- den zakdoek, die diep in zijn broekzak verstopt zat, en waaraan hij steeds de voorkeur gaf boven ue witlinnen, zo vaak hij dat ongemerkt doen kon. Die kleur was hem nu eenmaal vertrouwd sedert zijn jonge jaren en hij kon dat kleine zwak maar niet overw'innen. ,,Wat ziet Papa er vergenoegd uit," fluisterde Carrie, over de trapleuning de dat jullie niet altiid uitgingen zon- neerkijkend op de gedrongen gedaante der ahem! even te komen zeggen beneden, die werkelijk iets van een kal- waar jullie heengaan. Ik heb visite ge had eh voorname visite, die hier nog 'n hele poos op jullie heeft zitten wachten." koen had. „Ja," zei May. ,.Eén, twee, drie zes diamanten en allemaal zo groot als erwten. Lady Letchford zal denken dat we eigenaars zijn van een dlamantmjjn. En niemand geen heer althans gesteld, dat Frankrijk de betrekkingen met het Franco-Spanje zou verbreken, en in onderhandeling zou treden met de republikeinse regering. Minister Bidault antwoordde, dat Frankrijk niet alleen tegen Spanje zou optreden. Drie inwoners van Naarden zijn gearresteerd. Zij bekenden 20 inbraken 2-4 uur overige categorieën. te hebben gepleegd. Sappemeer: Woensdag 23 Januari 1946: maenten'' een uteenzetting zal worden gegeven van het streven dezer vereni ging, zulks. teneinde te komen tôt op richting van een plaatselijke afdeling in Sapp?meer. Bovenbedoelde vergadering wordt ge houden op Donderdag 31 Januari a.s., des avonds te 19.30 uur in het Hôtel Beereboom. Sappemeer, Januari 1946. De Burgemeester voornoenrj A. W. SniONKnORST, vnd. Disfrributiedienst HOOGEZA ND met Agentschap SAPPEMEER. De uitreiking van de extr.-, rantsoenen voor bijzondere arbeid (vuile arbeid in- begrepen), over de 2e période vindt als volgt plaats: Voor Hoogezand: Maandag 21 Januari 1946: 912 uur aardappelmeelfabrieken 24 uur scheepswerven. Dinsdag 22 Januari 1946. 12 uur Ned. Heide Mij. draagt teeenwoordig diamanten. Doet 912 uur aile catagorieën die momen- er niet toe. Vooruit maar; ik voel me 24 uur teel in aanmerking komen. van minuut tôt minuut strijdlustiger De uitreiking van rantsoenbonnen worden!" [voor vuile arbeid aan personen, die niet ..Strijdlustiger? Ik begrijp je niet," uit hoofde van andere werkzaamheden zei Carrie; maar May lachte alleen voor extra-rantsoenen in aanmerking maar, en ging haar voor naar het rij- komen, vindt plaats voor Hoogezand: tuig. Donderdag 24 Januari 1946: ,,A1 vijf minuten over tijd," zei mijn- van 912 en 24 uur. heer Dalton, zijn geweldig repeteerhor- voor Sappemeer: Vijdag 25 Jan. '46: ,,A1 vijf minuten over tijd," zei mijn- aJl 'J los-e raadplegend, dat hij aan een gou- den ketting droeg, zwaar genoeg om er een olifant mee vast te leggen. ,,We zullen vroeg genoeg zijn voor Lady Letchford," zei May, ernstig en veelbetekenend. Zo scheen dit inderdaad, want ge noemde dame, die op dat ogenblik hoog- opgericht in haar grote leunstoel zat, dicht bij de haard in de salon, keek al- lesbehalve verrukt in het vooruitzicht van het diner met haar buren. ,,Ik hoop ik hoop werkelijk, dat we geen vergissing begaan hebben, Rose," zei ze, ietwat zenuwachtig opziend naar het mooie rijzige meisje, dat een van haar kleine voeten bri het houtvuur stond te warmen. ,,Een vergissing?" ,,Ja, ik ben nog maar niet overtuigd, dat we zé verstandig doen. Ik wilde eigenlijk, dat we Héron van te voren Donderdag 24 Jan. van 24 uur! verteld hadden, dat we er een visite Bij aanvraag en indiening overleggen zouden gaan maken we hadden dan de Tweede Distributiestamkaarten. eens kunnen zien, hoe hij dat opnam. Nauitreiking bonkaarten voor de 2e Toen ik hem zei. dat we er geweest période aan zelfverzorgers. waren en dat we ze te eten hadden Hoogezand gevraagd, leex hij verbazend onverschil- Dinsdag 22 Jan. '46 van 912 en 24 u fig. i Sappemeer: (Wordt vervolgd.) I Woensdag 23 Jan. v. 912 en 2u. van 912 en 24 uur. Behalve de toeslagkaarten dienen te- vens aile Tweede Distributiestamkaar ten te worden medegebraelit. Sehoenen Voor kinderen van de leeftijd van 1 15 jaar kunnen aanvraagformulieren voor sehoenen worden afgehaald, indien nog geen aanvraag lopende is, en de laatste (eventuele) verstrekking min- stens 6 maanden geleden heeft plaats gevonden. De formulieren worden als volgt uitge- reikt: Voor Hoogezand op Dinsdag 22 Jan. van 912 uur. De indiening vindt plaats op Donderdag 24 Jan. van 912 uur. Bjj aanvraag en indiening overleggen de Tweede Distributiestamkaarten. Voor Sappemeer: afhaling op Dins dag 22 Jan. van 2—4 uur. Indiening op

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1946 | | pagina 1