Bonthuizerbrug LadyL Britse Rijk niet. Gronniger Braiven Kapitein Gay De Nederlandse Spoorwegen D G 3 3 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD oPgericht 1870.Qfficieel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer M en onderschatte het De Herbouw van de SPORT nu en in de Toekomst Waarin opgenomen de ,,SLOCHTER COURANT" wordt huis aan huis gelezen te Hoogezand, Sappemeer, Slochteren, Noordbroek, Zuidbroek en Muntendam. Engeland, Rusland en Amerika Financiën en Economie Plaatselijke Berichtcn S-¥=| j^jpnçŒasw ^tWPW telS-TTipTipi» Naar het Land van de Misdaad. Wie wordt ETGHFORD ^Ln_ijnjnipi>miw1 75ste Jaargang ZATERDAG 2 FEBRUARI 1946 No. 9. ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 et. p. mm. Zogen. ,,Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) 00STG00R Verschijnt Woensdag en Zaterrtag Uitg. T. K. KREMER. Sappemee Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 Hoofdredaeteur: R. F. Kremer. Redacteuren: J. D. B. Lammerts en H. Bonewit Amerikaanse staltingen. Bij de Amerikaanse loonstakingen zijn nu betrokken: vleesindustrie 300 duizend, staal 800.000, auto 175.000, electrotechniek 200.00Q, landbouwwerk. tuigen 30.000 man. Het is een machts- strijd, want de arbeiders verliezen meer aan loon, dan ze in jaren door loonsver- hoging kunnen verdienen. De patroons kunnen wel een poosje rusten, want ze hebben reusachtige winsten gemaakt. Dat belooft dus voor de toekomst niet veel goeds, daar Amerika markten dreigt te verliezen aan de Engelsen, die hard werken, en Amerika ook moeilijk- heden krijgt met de vleesvoorziening. Toch mene men niet, dat de Ameri kaanse macht wezenlijk wordt aange- tast. Van 50 millioen werkenden staken er 1.700.000, zij het in enkele basis-bedrijven. Hoe sterk Amerika we'l uit de oorlog is gekomen moge hieruit blijken, dat de Ver. Staten nu vol- gens de laatste cijfers 56 millioen ton scheepsruimte hebben, de Engelsen 17, de Noren t, Canada 3 en de Neder. landers 2. Voordien had Engeland steeds verreweg de sterkste vloot. Engeland op het tweede plan De vraag doet zich dan ook voor, of Engeland op het tweede plan is geraakt, in dien zin dat zowel Amerika als Rus land het hebben overvleugeld. De Rus- sen schijnen het te denken, en al hun kracht te richten tegen het volgens hen zwakke Groot-Brittannië. Toch zou Moâkou zich wel evenzeer kunnen ver. gissen als Berlijn. Nooit heeft Enge land zozeer aan zich zelf geloofd, heeft het ook zo'n groot prestige gehad. Het moge ten achter zijn geraakt bij de Ver enigde Staten, dat is met Rusland waar- schijnlijk in nog meerder mate het ge. val. Men moet er niet aan denken, dat zij elkaar zouden gaan toetsen. Maar Engelse staatslieden verstaan nog steeds de kunst,, een compromis te vin- den. Toch wordt de wereld onbehaaglijk. Met radar, radiografisch gerichte éner gie,, heeft men nu de maan bereikt. Het eersle waaraan men nu denkt, is er ra- ketbommen op af te sturen. Worden we zelfs een gevaar voor hét heelal? IVIaxtmump rijzen voor paarden. Tet algemene kennis wordt gebracht, dat wel is waar met ingang van 19 No- vember 1945 de handel in paarden is vrijgegeven, doch dat zulks niet inhoudt dat bij de koop en verkoop van paar den een willekeurige prijs mag worden bedongen. Nog steeds ziin maximum- prijzen van kracht,, die niet overschre- den mogen worden. Deze maximum- prijzen variëren naar de leeftijd van de verhandelde dieren en zijn de navolgen- de: 1 jaar f 1100.2 jaar f 1145. 210 jaar f 1650.10 jaar en ouder f 1500.Voor stamboekpaarden mogen deze prijzen met 15 worden verhoogd Degenen, die na inschrijving op Spaar- certificaten en Grootboek 1946 nog een restant op geblokkeerde rekening over- houden van minder dan f 100.grootte, zullen per 1 Maart deblokkade van dit restant verkrijgen. Voor het overige zal de mogelijkheid worden geopend om, zodra de heffing van de bijzondere be- lastingen begint, geblokkeerd tegoed en inschrijvingen Grootboek 1946 over te boeken. Zulks onder voorwaarde, dat de overdracht dient ter betaling van belas. tingen van den koper en daartoe recht- streeks aan de Schatkist wordt gedaan en verder, dat de verkoper zijn eigen belastingen heeft betaald. Ook op deze wijze is dus nog deblokkade mogelijk: betaling door de kopers zal immers in vrij geld geschieden. Voor het overige zal in de toekomst nog wel meer geblokkeerd tegoed ont- staan, bijvoorbeeld tengevolge van de afrekening van achterstallige Ameri kaanse dividenden. Naar schatting van den Minister zal slechts 20 tôt 30 in vrij geld worden betaald. Indien men aanneemt. dat gemiddeld de totale achterstand over de achter ons liggende jaren een 20 van de Amerikaanse be- legging is, dan betreft dat 300 millioen gulden. Hiervan zou 70 tôt 80 ofwel 210 tôt 240 millioen gulden op geblok keerde rekening worden geboekt, het- geen dus op het totaal, dat thans ge blokkeerd is, niet veel uitmaakt. Kabels lopen door de Kees de Haan- straat en Noorderstraat; lange païen Klaaikloeten, Jan 1946. wijzen naar de winterhemel. Hier klinkt Bèste Maargie, I het lied van de arbeid ,hier wordt ge. Wat was dei lèste. ja 'n kort, kwoad werkt aan de wederopbouw, want de braivie Maargie! Niks as ,,Wobbegie" der boven en allaine Maargie" der on der. Bist kwoad wicht? Dat spiet mie, moar wel haar dat nou dînken kînd, dat der zooveul euînde uut vdt komen kon en dat dei doomnei van Bovenburen' zoeh 't aantrekken zol. Och joa, 't is beter dat zoowat nait weer in kraande komt. Wat is echter 't gevaal. Dei kraantkerel komt nog al ais voak bie ons in Klaaikloeten, Kloas hèt hom as klant. In d' oorlog hèt Kloas aal zien pakken keerd, hai wuir tou ook nog al moager en mozzen zien pakken ver- naauwd worden. Noa d' oorlog begunt hai weer te gruien en mout nou de bou- del weer verwied worden. Hai drinkt voak 'n koppie kovvie bie ôns en is gek op naissies. Dien lollege braiven lezen w' hom wel ais veur, door stèkt ja niks in. Din zègt hai nog al ais gaauw: ,,dou mie dat ding mit, dat is wel wat veur ôns kraande. Klain Hinderk krigt din voak 'n kwartje van hom in spoarpot. 'k Zai der ook niks in, onze kraande wordt in Zaandbulten toch nait lezen... As aei doomnei die nou moar nait op 'n te hoog voutstuk zet Maargie. Zoo moar tuzzen aal dei Bibelsche figuren inzet worden, dat mag nait veul vraauw- luu overkomen. Moust in 't vervolg moar nait weer over doomneis schreiven Maargie. Nogmoals c spiet mie dat 't zoo loopen is, 'k zei mie verbeteren, moar 't lôpt op roezie mit klain Hin derk uut. Waist wat wie doun mouten Maargie, wie willen aales direct goud uut de zied hebben, doar mout niks zit- ten blieven. Dinsdagmiddag goa ik mit de fietse noar Bovenburen, 't zel tegen haalf dreie bie dien nichte, juffraauw Kuutje, wezen. Zorg doe din das der ook bist din kinnen wie aales ais deurproa- ten, das beter as aal dat geschrief. Me- schien hèst ook nog wel tied om even noar doomnei te goan om hom te be danken veur de eer dei hai die bewezen hèt. Nou din tôt Dinsdag. vrundeleke grouten, ook Mit Kloas. van Dien vrundin, WOBBEGIE. Handbalprogramma voor Zondag. Dames: 2e klasse. D. O. S.—H. C. W. Groen WitS. V. H. NoordbroekBato II Heren: lste klasse. W. I. K.Voorwaarts 2de klasse C. Groen WitS. V. H. S. G. V.—Bato 3de klasse C. W,. I. K. II—H. C. W. II 14 Sparta—S. V. H. II 14 Voetbalprogramma der plaatsel. clubs (Voor zover ons door de verenigingen medegedeeld) H. S. C. I—Sneek I 2 u. Hoogezand IHelpman I 2 Alcides IIH. S. C. II Bonthuizer brug nadert de voltooiing. Uit de puinhopen van de oude brug is een nieuwe verrezen, mooier en mas- siever. Reeds is het metalen geraamte gereed, de rijweg is reeds gelegd. Het werk vordert «nu ziehtbaar. Dagelijks kan men waarnemen dat de voltooiing steeds dichterbij komt. De ingebruikne- ming zal dan ook binen een redelijke tijd te verwachten zijn, en daarmede is dan de laatste van de drie grote brug- gen, welke de terugtrekkende Duitsers hadden vernield, hersteld. Aan de liqui. datie van de erfenis der Duitsers wordt hard gewerkt, niet alleen hier maar ook elders in ons land. SAPPEMEER. Morgen herdenkt de heer K. Dolfing, thans wachtmeester der Kon. Maréchaussée groep Sappe meer, de dag waarop hij 30 jaar geleden bij de politie in dienst trad. De jubilaris is reeds 21 jaar als politie-dienaar te Sappemeer werkzaam geweest. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. H. ten Cate, vrouwenarts en gynaecoloog te Meppel,, promoveerde te Amsterdam tôt doctor in de genees- kunde op het proefschrift: ,,Enige toe- passingen van de Ultra-kortegolfthera. pie in de gynaecologie.'' De Ver. v. Oudleerlingen der Tuinbouwvakschool, alhier, vergaderde in café Venema o.l.v. den heer K. Ame rika, Kolham. De leerlingen en leraren der Tuinbouwvakschool waren uitgeno- digd deze vergadering bij te wonen. Na een welkomswoord van den voorz. sprak Ir. J. Heemstra, rijkstuinbouw. consulent, over bedrijfsvoering en kost- prijzenberekening in de tuinbouw. Spr. deelde mede, dat er een belangrijk stre- ven bestaat om te komen tôt vrije prijs- vorming der tuinbouwproducten. Ten opzichte van exportmogelijkheden naar Engeland toonde spr. zich niet optimis- tisch. Waarschijnlijk is uitvoer van vroege tomaten en uien te verwachten. Nadat nog versehillende vragen wa ren beantwoord sloot de voorzitter de bijeenkomst. Het gemengd koor ,,Oefening Baart Kunst I", dat onder leiding van den heer L. Bakema Zaterdagavond in de stampvolle zaal van hôtel Struvé een concert gaf, heeft daarmee op overtui- gende wijze zijn goede naam gehand- haaft. Vooral Goede Nacht" met bari- ton- en Angélus" met sopraansolo werden een succès. Genoten werd even- eens van de opvoering van enige kluch- ten. Een dansje vormde het slot va,n de mooie avond, die door den voorzitter, den heer Veerkamp werd ingeleid en be- sloten. Donderdagavond werd in het hô tel Struvé de oprichtingsvergadering gehouden van de vereniging voor Vei- lig Verkeer. Na een welkomswoord, aan de ongeveer dertig aanwezigen, door den WelEd. heer A. W. Stronkhorst, bur. gemeester van Sappemeer, werd het woord gevoerd door den heer P. Galis uit Groningen. In zijn toespraak wees de spreker op de noodzakelijkheid van de invoering van lessen in de Verkeers- regels in de hoogste twee klassen der lagere scholen. Ook meende spreker te kunnen mededelen dat het aan toekom. stige leerkrachten verplicht gesteld wordt, dat zij naast de verkeersregels ook de versehillende verkeerswetten moeten kennen. Na het noemen van enkele cijfers be- treffende het wegverkeer en de in het verleden voorgekomen verkeersonge- lukken, sprak spreker over de ver- scherpte eisen welke straks zouden wordt ingesteld ten opzichte van het verkrijgen van een rijbewijs. Spreker meende met stelligheid te kunnen me dedelen dat in de toekomst ten minste vijf soorten rijbewijzen zouden worden uitgegeven. Zo zou het niet meer voor kunnen komen, dat iemand, die in een truck met trader zal rijden zijn examen aflegt in een klein D.K.W'.tje of een oud Ford je. Na de toespraak werd overgegaan tôt de oprichting van een afdeling met als voorzitter de heer A. W. Stronkhorst, secretaris de heer J. J. Perdon, en de heren J. A. Kampenj, A. Kiewiet, H. J. Koeneman, A. Edzes Koerts, A. G. Lar. moyeur en E. Perdok als verdere be- stuursleden HOOGEZAND. Maandagavond had de E.V.C. een openbare vergadering belegd in het hôtel Faber, waarin de landelijke voorz., de heer B. Blokzijl sprak over ,,Eenheid is onze kracht". Spr. wees op de verdeeldheid in de 12 u. 14 16 10 15 16 11 VERENIGIN GSMEDEDELINGEN V. V. HOOGEZAND. Wedstrijdprogramma voor Zondag a.s. Hoogezand IHelpman I aanvang 2 u. Opstell. Hoogezand I: A. Vos,, B. Brug- ge, W. de Vries, B. Huizing, L. Schol- tens, S. Mulder, H. de Boer, J. Adams, G. Scholtens, G. Koster, G. Hekert. Res. W. de Boer, W. Boit, S.v.d.Laan. S. V. H. Vanaf heden begint de kaartverkoop voor onze uitvoering bij de bestuursle- den en onzen leraar. De komende week zullen de kwitan- ties eerste kwartaal '46 worden aange- boden. 24. ,,Dat lijkt wel iets op het blaten van een schaap," mom- pelde hij, terwijl hij voorzich- tig over een rotspunt voort- schuifelde. Toen hij de hoek was omgegaan, ontdekten zijn verbaasde ogen een op de rots- rand liggend meisje. vakbeweging, en besprak de onderhan. delingen tussen N.V.V. en E.V.C. welke thans worden gevoerd om tôt een fusie te komen. Vervolgens deed hij mededelingen over de havenstaking te Rotterdam, waarover het publiek volgens zijn me- ning fout was voorgelic'ht. In verband met de Indonesische kwestie drong hij erop aan de regeringsplannen te steu- nen. Nadat de heer Rootlieb,, districtssecr. van de E.V.C., had gesproken over col- lectieve arbeidsovereenkomsten in de aardappelmeelbedrijven en de plannën, die er bestaan om ook in de strocarton. industrie tôt dergelijke overeenkomsten te komen, beantwoordde de landelijke voorz. de gestelde vragen. Hierna volgde sluiting. Woensdag zijn door de politie 3 inwoners van Zwaagwesteinde aange- houden, wegens zwarte handel in tex- tiel. Deze zwarte-handelaren werden door de politie aan het station te Mar- tenshoek opgewacht. Zij werden naar het politiebureau gebracht, waar zij werden opgesloten. Het was hun bedoe. ling met de voorraad goederen, die zij bij zich hadden langs de huizen te ven- ten. De Buurtvereniging v. Royenstr. O.Sportterreinstraat en Eendr.weg organiseert op. 16 en 23 Febr. feest- avonden voor haar leden in het hôtel Rowaan. Door de Fam. Kok wordt me- dewerking verleend. Voordacht voor onderwijzeres aan de o.l. komschool, alhier: 1. mej. A. v. d. Wal, tijd. ond. Hoogezand; 2. mej. H. Udding, ond. Anderen; 3. mej. B. G. Kliphuis, ond. Eexterveen. Geslaagd te Groningen voor het doctoraal ex. Geneeskunde de heer W. E. Marring. SLOCHTEREN. Op een daartoe door haar gedaan verzoek, is aan Mej. R. Scheidema, met ingang van 1 Februari, eervol ontslag verleend als onderwijze res aan de Bijzondere lagere school, ter wijl met ingang van deze datum, als tij- delijk onderwijzeres is benoemd, mevr. J. Blaauwwiekel.Been te Froombosch. Volgende week houdt de burge. meester van Slochteren speekuur op Dinsdag 5 Febr. 1946, van 10 tôt 11 uur, Woensdag 6 Febr. 1946, van 10 tôt 11 u. Donderdagavond had het vertrek- kende en reeds vertrokken personeel v. h. Distributiekantoor Slochteren een feestavond georganiseerd. Het café Hommes was geheel met genodigden gevuld. De openingsrede werd uitge- sproken door den heer A. J. Wever, plv. leider. De avond werd gevuld met muzielç, voordracht en toneelspel, ter wijl er na afloop volop gelegenheid was tôt een dansje. Ongetwijfeld zal deze avond er toe hebben bijgedragen tôt een prettige sa. menwerking te komen tussen distribu- tieambtenaren en winkeliers. Daarom is het initiatief van de distributiedienst Slochteren, en in het bijzonder van den heer Wever, bij wien de leiding berustte, een voorbeeld, dat navolging verdient. SIDDEBUREN. In het café De Witte Linde" werd een muziek. en toneelavond gegeven. Medewerking werd verleend door het gemengd koor Crescendo. OVERSCHILD. Bij K. is "een sten.gun (soort machinegeweer) met 200 patro- nen in beslag genomen. Tegen K. is pro cès verbaal opgemaakt. ZUIDBROEK. Wegens de slechte weersomstandigheden en de gladheid van de weg kwam een luxe auto van de GADO te Hoogezand in botsing met een wagen met stro. De auto bekwam ernstige schade, maar de chauffeur, contrôleur van de GADO, kwam met de sehrik vrij. Na een inleiding van mevr. Aar. senJansen van Groningen is alhier een Sociaal-Democratische vrouwenclub opgericht. In het bestuur werden ver- kozen mevr. Steenhuis-Westrup, voorz. mevr. DoddemaSpringer, secr. en mevr. TimmerVos, penningm. Als leidster werd benoemd mej. M. Praktiek Bij de N.V. Mandema en Zonen vielen een aantal lange païen, welke te gen de houtlpods waren gestapeld, door ae storm naar beneden. De chauffeur K. de Vries, die bezig was een auto te laden, kreeg één der païen tegen het lichaam, zodat hij bewusteloos bleef liggen. De dokter, die enige kneuzingen constateerde, liet de patient naar zijn woning vervoeren. In ons gebouw spraken voor de afd. Zuidbroek van de E.V.C. de heer Ekamper van Beerta en de heer K. Staasen van Oostwoud (N.H.) Sprekers zetten de oprichting en de doelstelling van de E.V.C. uitéén, waarbij ze de na,- druk legde op het feit, dat de E.V.C. geen communistische mantelorganisatie is, maar een vereniging, die is ontstaan door de drang van de arbeiders naar eenheid. De vergadering was goed be. zocht en de sprekers hadden een aan- dachtig gehoor. Steeds meer wentelende wielen IL. 1 Januari 19 46 M" éâaa.7— nrm Elke train s;. '00 freinen per dag voor uutpratin jEH Elke ofjtandio nheid stelt 1000 treinkilométer per dag voor «oaraonAk U Bovenstaand beeldgrafiekje geeft een overzicht van het aantal treinen dat resp. op 5 Mei 1945 (vrnl. in het Zuiden) en op 1 Januari 1946 liep, waarbp de reizigers- en goederentreinen zijn samengevoegd. De aantallen waren (in cij. fers, resp. 150 en 1442. De lrjn onder de treinen geeft een voorstelling van het aantal (door goederen- en reizigerstreinen) afgelegde treinkilometers per dag, in getallen resp. 3992 en 63.000 km. Er zijn slechts weinig mensen, die te- vreden zijn met ons- huidig spoorweg- verkeer. Men moppert over de geringe frequentie, het ontbreken van verlich- ting en dikwijls ook van verwarming, de ongerieflijkheden van veewagens en de geheel of gedeeltlijke geblindeerde ramen. Er is inderdaad reden genoeg om te mopperen, maar daarbij moet men *niet vergeten met welke moeilijk- heben de N.S. heeft te kampen. Er be staat een nijpend gebrek aan locomotie- ven. W'el is waar zijn er 316 van Enge land geleend, maar deze zijn eigenhjk niet snel genoeg, en bezitten geen m- richting voor stoomverwarming voor de rijtuigen. Die wordt er thans in aan- gebracht maar dat kost tijd en materi. alen, en dit laatste moet uit Engeland komen. Bij de bevrijding bevonden zich 132 Duitse locomotieven in ons land, doch dat is slechts een povere vergoe- ding voor de 564 die werden geroofd, temeer wanneer men bedenkt dat van de Duitse locomot. slechts 25 bruikbaar waren. Intussen druppelen de gestolen machines terug naar ons land. Reeds zijn er 343 gearriveerd, maar in dusda- nige toestand, dat tôt nu toe slechts 81 weer in gebruik konden worden geno men. Met de wagons is het al even treu- rig gesteld. Ons goed materieel is over de Oostgrens verdwenen. en we moeten ons tevreden stellen met oude beest- jes uit Duitsland, België, Frankrijk en vele andere landen. Datgene wat uit Duitsland terugkomt is ernstig bescha- digd, --- Maar ondanks de moeilijkheden waar mede de N.S. hebben te kampen toont iedere nieuwe dienstregeling, die wordt uitgegeven, een stapje voorwaarts, en de redenen om te mopperen worden voortduend kleiner, al is het dan in een zeer langzaam tempo. Er wordt bij de N.S. hard gewerkt om het spoorwegnet, voor zover dat thans mogelijk isr, weer op te bouwen, een werk, dat voor het herstel van ons economisch leven van groot belang is. Daarom is het treurig, dat de jeugd, en misschien ook wel een aantal volwas- senen, ruim 8 maanden na het einde van de oorlog, de mentaliteit van de oorlogsjaren, toen men er al dan niet terecht prat op ging iets te hebben .georganiseerd", nog steeds niet heeft af gelegd. De Nederlandse Spoorwegen doen daarom een zeer dringend beroep op al- len in de ruimste zin des woords die met de opvoeding der jeugd te ma. ken hebben, om met aile kracht de strijd tegen dit ergerlijke vandalisme aan te binden. In het belang van ons land en ons gehele volk. Breekt niet af, wat uw eigen spoor wegen voor U opbouwen! Over vier of vijf jaar zullen de mop- peraars een ander object moeten zoeken om hun ontevredenheid te tonen. Want dan zal de modernisering van het spoor wegnet zijn voltooid dan zullen ge. stroomlijnde electrische IN HET KORT. Gisteren hield de Assemblée te Londen 2 voltallige zittingen. In de vei- ligheidsraad zette de Russische delega. tie de Griekse kwestie uiteen, waarop Bevin van repliek diende. OFFICIëLE BONNENLIJST (3 t.e.m. 16 Febr. 1946) Bonkaarten KA, KB, KC 602 763 t.m. 769 800 gram brood 761, 762 200 gram bloem 760 400 gram suiker 759 250 gram margarine 758 125 gram margarine 757 100 gram vet 756 100 gram kaas 755 2 doosjes lucifers B 79, B 80 400 grafti brood B78 1 kg. aardappelen B 77, C 77 1 ei Bonkaarten LA. LB, LC 602 013, 014, 015 vlees 100 gram vlees 016 vlees 8 oz. (225) gr. meat and vegetables 009 aardappelen 1 kg. aardappelen A 03 melk 1 y2 liter melk B 03, C 03 melk 3 liter melk Bonkaarten KD, KE 602. 868, 869 800 gram brood 866, 867 200 gram bloem 865 500 gram suiker 864 250 gram boter 863 125 gram margarine 862 100 gram kaas 861 1 ei 860 2 doosjes lucifers D 71, D 72 400 gram brood E 71 500 gram rijst of kindermeel Bonkaarten LD, LE 602. 513, 514, 515 vlees 100 gram vlees 509 aardappelen 1 kg. aardappelen D 03, E 03 5 liter melk Tabakskaartfen enz. T 11 2 rants. tabaksartikelen (geen importsigaretten) V 11 100 gram suikerwerken X 11 2 rants. tabaksartikelen (geen importsigaretten) De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig t.e.m. Zaterdag 9 Febr. a.s. Voor de week van 10 t.m. 16 Febr. a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, jam thee, ta- bak, versnaperingen en gedroogde Zuid- vruchten. Op bon ,,,016 vlees'' is uitsluitend ver- krijgbaar 8 oz. (plm. 225 gram) meat and vegetables. De eieren op bon B 77, C 77 en 861 kunnen betrokken worden bij een de- taillist, die eieren op rantsoenbonnen voor zieken pleegt te verkopen. l'indakaas. Voor personen van 1421 jaar zal een potje pindakaas van 370 gram beschikbaar gesteld worden. Op 10 dezer zal een voorinleveringsbon be. kend gemaakt worden. Versnaperingen. Op bon V 11 zijn alleen suikerwerken dus geen chocolade verkrijgbaar. XVII. Op de fies lees ik Graves Su périeur" en dat schrikt mij niet af, treinen11 door want ik heb deze w0n altiJd lekker ge- ons land razen met een snelheid van vonden' Ze zijn niet zuinig en schenken ongeveer 150 km. per uur. Dah zult U 1T[1-' efn bierglas vol. Ik drink het van Groningen naar Amsterdam kunnen ,e5 kruiP daarna weer onder gaan in 1 uur 55 min. of van Groningen de dekens- Even later worden er andere -»,rA-i-i-j. - flpsspri a.a.np'phrnkpn pn ik hpn nn wp naar Maastricht in 3 uur 12 min. Om vanuit Amsterdam naar Hengelo te ko men zullen de treinen 1 uur 57 min. no- dig hebben, en in 2 uur 4 min. zullen zij vanuit de hoofdstad Maastricht be- reiken. Geen slechte toekomst muziek! Men verwaclit dat Lie tôt secr. Gen. der Org. der Verenigde Volkeren zal worden benoemd, daar hij enige can- didaat is. De zitting der Assemblée te Lon den eindigt 12 dezer. De zitting van de Veiligheidsraad is permanent. Montgomery is benoemd tôt chef van de Militaire Rijksstaf in Engeland. PREDIKBEURTEN. Zondag 3 Februari 1946. Ned. Herv. Kerk. Sappemeer: 10 u. ds. Jager. Hoogezand: 10 u. ds. Schmidt. Westerbroek: 1.30 u. Kinderkerk; 3 u. ds. Vînckenborg. Kielwindeweer Geen dienst. Kropswolde: 10 u. ds. Wasch. Zuidbroek: 10 u. ds. Van Mullem(Dood- straf, daarna vragen stellen). Doopsgez. Gem. Sappemeer: 7 u. ds. R. de Zeeuw. Noordbroek: 10 u. ds. R. de Zeeuw. Geref. Kerk. Sappemeer: 9.30 u. leesdienst; 4.30 u. ds. W. Tom. Martenshoek: 10 u. ds. W. Tom; 5 u. ds. L. M. Wynia, Em. pred. Ned. Herv. Kerk (Ev.) Sappemeer: 10 en 4 u. d.hr. K. Pruijsen Baptisten Gemeente. Hoogezand: 10 u. d.hr. J. Reinholdt; 4 u. bev. diaken door ds. Hekhuis; 2.15 u. Zondagsschool 7 u. Jeugdd. Foxhol: 10 en 4 u. Ev. Veenstra. FEUILLETON door CHARLES GARVICE. 19) ,,0 ja 't is verbazend. gezellig," zei Rose Vavasour, haar mooi gezichtje naar hem toekerend met een lachje van welkom. „Als ik niet bang was, onbeleefd te schijnen, zou ik zweren, dat je half zat te slapen," zei hij bedaard. ,,Juffrouw Dalton, wilt u een beetje muziek voor ons maken?" Ma" keek op en glimlachte weifelend, maar op 't zelf de ogenblik ving ze een blik van juffrouw Vavasour op, die voor Lady Letchford bedoeld was, en die duidelijk zei: ,,Ze kan niet eens piano spelen!" Inplaats van te weigeren stond May dus op en liep rustig naar de piano. „Is 't krukje zô hoog genoeg?" vroeg Vane attpnt. ,,En wil u nog wat meer licht hebben?" Niettegenstaande May hem eraan herinnerde, dat ze geen mu ziek bij zich had, kwam hij met een extra schemerlampje aandragen. Rose Vavasour keek toe met die air- van beschermende nieuwsgierigheid; waarmee de ene vrouw de andere bij zulke gelegenheden zo krenken kan. Zij was zelf een begaafd musicienne; Bach en Mozart waren haar zo vertrouwd als goede kennissen. May's repertoire daar- entegen was maar heel bescheiden, maar ze had een frisse jonge stem en in de oude dagen van villa Boszicht had ze haar vader en Carrie dikwijls ver- gast op mooie oude balladen. „,Zal ik iets zingen?" vroeg ze, om- kijkend naar de anderen. ,,Ik ben bang, dat ik alleen maar een paar eenvoudige balladen ken, maar ,,Ja toe, zingt u in elk geval, en pre- cies wat u zelf wilt," zei Sir Héron en Lady Letchford verzekerde beleefd, dat ze aan een simpele ballade de voorkeur gaf boven wat ook. ,,Zing de jonge minstreel," verzocht Carrie verlegen. Bij de eerste tonen, die zo, rond en vol en helder klonken, en zo volkomen ongekunsteld, kleurde Rose Vavasour en sloeg de ogen neer. Sir Héron keerde zich, bijna met een ruk, af van den heer Dalton, die nog steeds doorzaagde over politiek, en Lady Letchford hief het hoofd op en tuurde door het sche- merig vertrek met onderdukte nieuws gierigheid. Warm en ontroerd zong de voile jonge stem het ene naïeve couplet na het an dere, en het duurde niet lang of de oude dame staarde met knipperende ogen in het vuur; Rose Vavasour zag bleek van teleurstelling en jalouzie en Carrie, die altijd trouw huilde bij ,,de jonge min streel", had twee dikke tranen in haar ogen. Zacht en klagend verklonk de laatste toon; toen werd het stil. hebt me bijna aan 't huilen gemaakt. Ik heb ,,de jonge minstreel" wel hon- derd maal gehoord; maar nooit in een vertolking, me het hierbij halen kon. Waar hebt u zô leren zingen?" ,,Ik weet 't zelf niet. Bevalt 'tu? Ik placht die ballade altijd te zingen voor de meisjes op de kostschool waar ik assistente was," zei ze, zo helder en verstaanbaar dat de anderen elk woord opvingen. Lady Letchford rilde. Rose Vavasour keek op met een glimlach; maar op niemand hadden die eenvoudige woorden zo'n fatale uitwerking als op papa Dalton. Hij kreeg een schok, werd vuurrood en snoof daverend zijn neus in zijn zijden zakdoek natuurlijk tôt overmaat van ramp de rode, die hem per ongeluk in de trillende hand kwam. Alleen Sir Héron misschien omdat de mededeling geen nieuws voor hem was scheen volkomen onbewogen. Vane Vavasour was de eerste die zich her- stelde. ,,Dan wenste ik, dat ze mij naar die kostschool gestuurd hadden" schertste hij. „Zou ik u mogen vragen om nog iets te zingen?" „Als u belooft, dat u niet zult hui len," antwoordde May glimlachend en ze zong een ander olenvoudig nummertje van haar repertoire. „0, môôi!" rien Vane uit. ,,Allerliefst," zei Lady Letchford met gedempte stem. Sir Héron zei nog steeds niets, maar Vane Vavasour was de eerste die stond tegen de tafel geleund met gebo- sprak. Igen hoofd en zijn ogen strak gevestigd .Juffrouw Dalton," zei hij ernstig, op het tapijt. „u hebt heel wat op uw geweten. U ,,Ik schaam me werkelijk om mijn mu- zikale onwetendheid zo ten toon te spreiden," zei May, opstaand. Juffrouw Vavasour moet mijn gebroddel goedma- ken met wat echte muziek." ,,Ja,Rose," zei Lady Letchford. Mk ben degpne, die me schamen moets om me na juffrouw Dalton te durven laten horen," prevelde Rose. Ze sloeg de toetsen aan met de zekerheid van een geoefende pianiste, en zong. Een van de meest gevierde zangers van het ogenblik had haar machtige stem geschoold. Haar t echniek was werkelrjk volmaakt, maar haar ge- luid miste die natuurlijke warmte en dat trillend gevoel, dat zo tôt de harten der luisteraars spreekt. Toen haar lied uit was, keek Lady Letchford op met iets als een zucht. Ook Sir Héron scheen de spraak te ruggekregen te hebben en mompelde een koud: ,,Dank je wel". Daarna boo; hij zich over Carrie heen en legde een hand op haar schouder. Houdt u veel van muziek, juffrouv Carrie?" vroeg hij. ,,Ja," zei Carrie. ,,Ik zou er eeuwig naar kunnen luisteren." ,,Dat is een hele tijd ,,Ja, ik becjoel als May muziek maakt", zei ze met kinderlijke openhartigheid flessen aangebroken en ik ben nu wel zodanig met de Russische taal op de hoogte dat ik, zonder veel beleefdheids- vormen in acnt te nemen, mij weer in mijn onderkleren bij hen aansluit. Ik lees nu op de fies ,,Onvers»edien Griek se wijn". Op mijn verzoek worat mij een bierglas half vol geschonken. De smaak is buitengewoon en houdt 20 ongeveer het midden tussen Cognac en Oude Kla- re, doch is veel pituger. Wanneer ik dan ook dit halve glas geledigd heb, maak ik mij zonder meer van het clubje los en zoek mijn ledikant weer op. Eén van de Russen, die mijn afwezigheid bemerkt, komt naar mij toe en biedt mij qen sigaar aan. ik rook ueze sigaar in bed op en geraak in een uitgelaten stemming als ik steeds weer denk en door ^eze behandeling er aan wordt herinnerd dat ik ihans vrij ben. De Russen neuoen schijnbaàr al heel wat opgehaald want even later openen ze grote bussen inhoudende zoete ge- condenseerde melk. Zij wenken mij en ik zoek mijn lepel uit mijn binnenzak en begin uit de bussen te eten. De inhoud smaakt mij heel goed, doch is zeer zoet. Langzamerhand maak ik aanstalten om op te staan. Als ik mij wil wassen bemerk ik, dat ik ondanks mijn andere onderkleding, toch nog tamelijk erg last heb van de luizenplaag. Het dood- knippen van luizen staat mij echter zo tegen, dat ik al deze beestjes maar de verdrinkingsdood laat sterven onder de waskraan. Na mij zo goed mogelijk te hebben gereinigd begeef ik mij weer naar mijn kamer. Plotseling schiet mij iets te binnen en. wanneer ik dit aan den lezer mededeel, zal hij uit misschien kinderachtig vinden. In het concentratiekamo vond ik een 1 franc stuk. Ik heb dit stuk steeds be- waard en mij voorgehouden, dat wan neer ik deze munt bij mij hield, mij dit zou behoeden voor de dood. Ile heb het geldstuk dus beschouwd als een soort talisman. Men houde mij dit eehter ten goede, en bedenke daarbij, dat men in het ,,Maar ze zingt niet als je het hebben wilt. Vroeger zong ze 's avonds wel voor kamp tegenover niemand zijn hart ka.li ons, als papa uit de stad thuis kwam uitstortjen, omdat ieder genoeg heeft vôôr ze van huis wegging, bedoel ik". aan zijn eigen groot verdriet. Daarom ,,0, ze zong voor u en papa. Voor nie- had ik misschien wel dit geldstuk be- mand anders?" waard en er enige waarde aan toege- (Wordt vervolgd) kend. (Wordt vervolgd) fw

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1946 | | pagina 3