9ncUë Ui de. BJuutditig.. J{ipitein Çay LadyL Speelterreinen nodig wn NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Opgericht 1870. Officieel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer De Jeugd heeft SPORT Teleursteilingen te Londen Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" wordt huis aan huis gelezen te Hoogezand, Sappemeer, Slochteren, Noordbroek, Zuidbroek en Muntendam, fctelSndwe.n stemming werd bereikt. Plaatselijke Berichten Wie wordt ETGHFORD „0, stil!" zei ze. „,Ik ik moest niet ïïkIW?',l,T' Stoffer Ho™n en Seljer Van Hendr* 75ste Jaar'gang ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 et. p. mm. Zogen. ,,Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) ZATERDAG 16 FEBRIJARI 1946. No. 13 Verschynt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administra tie- en Redactieadres: Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 Hoofdredacteur: R. F. Kremer. Redacteuren: J. D. B. Lammerti en H. Bonewlt De ogen van de wereld zijn gevestigd den Onder-koning in Brits-Indië. Na be- op Nederlands-Indië. In Londen duren paalde. nader vast te stellen tijd zou de debatten voort. Het is wel heel îndië dan geheel onafhankelijk worden moest j en kunnen kiezen of het tôt het Ko- merkwaardig dat de kwestie worden aangevoerd door een Oekraïn- se delegatie, terwijl wij toch gevoeg- lijk kunnen aannemen, dat de gemiddel- de Oekraïn evenveel weet van Nederl. Indië als de doorsnee Nederlander van Thibet of Liberia. Maar daar zullen we Rusland wel achter moeten zoeken. In Batavia moet dr. v. Mook de Ne- derlandse voorstellen verdedigen. Deze zijn gedeeltelijk geïnspireerd op de En- gelse voorstellen aan Brits-Indië. Een Indisch parlement, een daaraan verant- woordelijke regering, maar als leider een vertegenwoordiger van de (Neder- landse) Kroon, om de rechten van min- derheden enz. te beschermen. Deze gou- vemeur-generaal zal een veto-recht hebben (maatregelen der Indische rege ring kunnen verbieden) zoals ook de Britten zich dachten ajs privilégié voor Voetbalprogramma voor Zondag a.s. District V eerste klasse: Be Quick-Heerenveen SneekAchilles LeeuwardenG.V.A.V. H.S.C.Fris la VeendamL.S.C. H.S.C., dat dit jaar in de com- petitie een zo glorieuze entrée maakte, zakte na de eerste overwinningen sterk af. In de laatste weken konden de Sap- pemeersters het nitt meer tôt een over- ninkrijk zou willen behoren of niet. Het zijn radicale voorstellen, die in 1941 bijvoorbeeld nog als een volkomen revolutie. zouden zijn beschouwd. Nu echter is Indië vier jaar lang bestuurd... zonder Nederlanders. De psychische en politieke gevolgen daarvan onderschatte men niet. De Japanse onbekwaamheid heeft het bestuur in inheemse handen gebraeht.Reeds prof. Snouck Hurgronje haalde het inheemse spreekwoord aan: „Soort over soort is genade". De kans op het weder invoeren van Nederlands bmiifenlands bestuur op Java is niet groot; en zullen de achterlijke gewes- ten. als Bornéo en Nieuw-Guinea niet zeer spoedig elgen inheems bestuur eisen, als het op Java wordt ingevoerd De vraag is dus maar, of de nationalis- tische leiders inzien, dat ze Westers kapitaal, technische hulp, levensmidde- len en kleren enz. nodig hebben, zodat het voorlopig voordellger wordt geacht, binnen het Nederlandse koninkrijk te blijven. Zelf hebben ze al voorgesteld, aan Nederlanders, die dat wensen, het Indonesische staatsburgerschap te ver- lenen. Op die zakelijke basis zal men zich een accoord moeten indenken. Als Intussen is het Oekraïnse voorstel Hgz. De rapporten van Dr. Cazemier en verworpen. Het voorstel kreeg slechts 2 pro-stemmen. Ook het Egyptische voorstel en het Russische amendement daarop, dat inhield een commissie te benoemen, werd verworpen. De Raad is thans tôt het volgende punt van de agenda overgsgaan, zonder te besluiten tôt het ondernemen .van enige actie in- zake Indonesië. ZE HAD HET ALLEMAAL GEKREGEN VAN HAAR BOY!! Ondanks de regen, die neerkletterde als een douchebad, ondanks de storm, die loeide als een troep hysterische W.A.-mannen, fietste dezer dagen een jonge dame door nachteljjk Eindhoven. Zij vertoefde nog in de hogere sferen der liefde, want ze kwam juist recht- streeks van haar zoetelier, en haar geest stortte van 'n duizelingwekkende noogte neer, toen een tweetal dienaren der wet haar gebood af te stappen. Zij bleek niet alleen in het bezit te zijn van een flinke partij borstrokken, hand- schoenen,, hemden, rollen katoen, onder- broeken, maar zelfs van vliegerattribu- ten, zoals een paar vliegerlaarzen, sok- ken, beenstukken en zowaar een para chute, welke gezien het neerstortèn van haar geest defect moet zijn geweest. Allemaal gekregen van mjjn boy'', zei de juffrouw. OVEREENKOMST TUSSEN N.V.V. EN E. V. C. De secr. van de E.V.C. deelt mede. dat Dr. Rodenhnis betr. de consultatiebu- reaux zi; voor de fin kle bevredigend. Dit geldt ook leuterbureaux. Uitbreiding van de uitleenmaterialen is noodzakelijk. vui uvuucu uujiu( ri De r®kea®n£ ,*®^5> uitgebracht bjjeenkomst der verenigde volkeren door dhr. de Glint sluit met 10.502.88 - - Men moet wel een zeer gr'oot optimist zijn, om vol te houden, dat de Londense f*"" aeeuoia moeten maenaen. aïs bii de beinrekinp-en on 19 en 19 h»7«. tenminste de fanatieke nationalisten tussen E \Pc en N V voor rede vatbaar zijn. Want zo niet, ^omen opbflna flictî' Erg opwekkend klinkt .het niet. In Maart verhulst de Veiligheids- Iraad naar New York. worden gerekt, het nationalistisch be, stuur zal zich verstevigen al zal ARRESTATIES BIJ DE UNILEVER. net economisch met enorme moeilijk- De economische recherche heeft 15 winning brengen, zelfs niet tôt" gélïfk neden .te kampen hebben en de in- leidende personen by de Unilever Ver- spel, totdat Zondag j.l. een verrassende ,rnationale situatie kan steeds gecom- k'oopcentrale, w.o. de gehele directie 41 zege op Heerenveen de tôt die P*iceerder worden. Heeft Wisjinsky in gearresteerd. Het schijnt dat er duizeu nederlaag ongeslagen 1 eiders van het1 Donden niet gezegd ,,Dat de toestand den boterbonnen zijn verduisterd en op district, werd behaald. Het is te honen in Indië wel eens de vonk kon z0n in nieuw in omloop gebracht. dat door deze overwinning* het zelf ver- kruitvat van een nieuw wereldcon- trouwen in de H.S.C. ploeg is terugge- keerd. Dan zal zij in staat zjjn het haar tegenstander Zondag met een nederlaag huiswaarts te sturen. District V tweede klasse B: W.V.V.Woltersum AppingedamBato EmmenF.V.V. HelpmanZwartemeer NoordsterHoogezand G.R.C.Muntendam Verdere voetbalwedstrijden Hoogzand II—Be Quick III Kwiek nNoorbroek I Westerbroek 2G.V.A.V. 8 Westerbroeok 3Via 3 11 uur 2 2 uur 10 Het verslag over de j.l. Zondag ge- cfpeelde wtds.trijd F.V.V.-W.V.V. (4—4), dat ons te laat bereikte om in ons Woensdagnummer te worden opgeno men, laten wij thans hieronder volgen: Direct na de aftrap ontwikkelde zich een spannende strijd, waarbij W.V.V. iets gevaarlijker is, waardoor Huizenga handelend moet optredèn. Hoewel F.V.V dan in de aanval komt weet W.V.V. toch de leiding te nemen, door- dat Huizenga een schot van Jager los- laat en Sluiter gemakkelijk scoort. Hiema krijgt F.V.V. een inzinking en 10 minuten later is de stand reeds 30. De Foxholsters weten zich los te wer- ken en Meyer maakt het eerste tegen- punt. Maar ook W.V.V. voert de score op (14). Als de rust komt heeft Brugge de stand echter op 24 ge bracht. In de tweede speelhelft neemt F.V.V. het spel in handen. Toch duurt het een kwartier voor een bal van Kaman via Meijer in het doel verdwunt. Even daar- na zet Huizinga Jr. goed voor en dank zij de benen van een W.V.V. back wordt het 44. W.V.V. doet nog hardnekkige po- gingen om twee puntjes in de wacht te slepen, doch zonder succès. F.V.V. kreeg nog eenmaal een mooie kans, maar Mejjer kopte over de lat. De stdnd blyft 44, zodat F.V.V. erin geslaagd is de Winschotenaren een punt je te ont- futselen. Handbalprogramma. Dames eerste klasse: 14.— uur H.C.G.H.S. Heren eerste klasse: 15.uur VoorwaartsW.I.K. Dames tweede klasse C: 14.Bato IINoordbroek Heren tweede klasse C: 11.— S.V.H.—H.S. Heren derde klasse C: 11.— uur W.I.K. II—H.C.W. III 9.— S.V.H. H—H.C.W, II VERENIGINGS MEDEDELINGEN. V.V. HOOGEZAND. Wedstr(jdprogramma voor Zondag 17 Februari a.s.: Noordster IHoogezand I 2 uur Hoogezand II—Be Quick III 11 Juniores: Hoogezand AVelocitas A 9.30 Opst. Hoogez. I: A. Vos, B. Brugge, W. de Vries, B. FSiiizing, L. Scholtens, S. Mulder, W. Boit, J. Adams, G. Schol- teng, G. Hekert, H. de Boer. Res.: W. W. de Boer, S. v. d. Laan. Vertrek 12.30 uur vanaf Rowaan. Opstelling Hoogezand II. H. Bos, W. v. d. Veen, H. v. Delden (aanv.), K. Roos, M. Huizing, G. Huizing, H. Westerdiep, J. Smallenbroek, W. Smallenbroek, J. Venema. Res.: G. Brummer, A. Bleeker, J. van Leusden, W. v. d. Ark. Leider L. Appelbrij. Opstelling Adspiranten A: G. van Dij- ken, H. Berg, Joh. Pruis, R. Tepper, K. Wind (aanv.), B. Stoker, G. Werkema, N. N., E. T. Baptist, Jac. Smit, H. Struik. Reserves: E. H. Appelbrij, S. D. Smittenberg, W. Springelkamp, J. Brummer. Leider: A. Laphor. Scheidsrechter: H. J. Nijboer. VOETBALVER. „KWIEK'\ Kwiek IINoordbroek I, aanv. 2 uur. F. v. d. Werff, H. Bodewes, N. Mulder, J. Gibcus, H. Geling, G. Scheen, B. Bul- •der, H. Haverkort, Chr. Mejjer, M. Scheen, A. Wayon. Res.: H. Visser, N. Nagengast. Zondag 24 Febr., ScheemdaKwiek. M.H.C. „DASH". Zondag 17 Febr. a.s. Dames: Seleclewedstrjjden: J. Wortel- boer, T. Kranenborg. Heren: H.V.A. ID^sh I. Aanvang 2.30 uur. Vertrek 1 uur per bus vanaf Gado. Opst.: A. Smit, S. Jonker, J. Reints, R. Wortelboer, H. Jonkeren, O. Begeman, G. de Vries, J. Bronsema, H. Boss, Hk. de Vries, Hn. de Vries (aanv.). H.C W. IDash H. Aanv. 11 uur. Ver trek per trein 8.59 uur station H.S. Bus terug 15.05 uur. °pst.. H. Hoepman, W. Bronsema, G. /des, B. Eikema (aanv.), F. Hui- i, J. Eikema, J. Holtman, C. Jager, uin, H. Jonker (Kzn.), A. Wayon. De jeugd moet zich na schooltijd naar hartelust kunnen vermaken. Niet in de bedompte sfeer van de huiskamer, waar ravotten bijkans niet mogelijk is van- wege de schade die dit aan het inven- taris zou kunnen veroorzaken, maar in de frisse buitenlucht. Daarvoor zijn speelterreinen nodig. Stukken grond waar zij vrij is te te doen en te laten wat ze wil, waar verschillende gymnas- tiektoestellen staan, en waar zij een bal kan gooien zonder dat glasgerinkel het gevolg kan zijn. In de grote steden, waar het verkeer een veel groter gevaar voor de kinderen is dan hier, bestaan al sinds jaren dergelijke terreinen, z.g. speeltuinen (niet te verwarren met aan café's verbonden tuinen), waarvan men voor een kleinigheid lid kan worden. Het ware wenselijk het voorbeeld van de steden hier na te volgen, om der wille van de jeugd, en om der wille van de ouders, die zich dan niet meer ang- stig behoeven af te vragen: ,,waar zou den mijn jongens zitten?" Er komen verschillende klachten van opvoeders. Na schooltijd zwerft de jeugd langs de straat. En langs de straat zwervende jeugd doet nitt altijd toelaatbare dingen. Ze het is alles- zins begnjpelijk speelt hier of daar, een partijtje voetbal, wat gevaarlijk is, van een Dem. Soc. Vrouwengroep (met voor de jeugd, maar voor de rui- der resultaat. Intussen had de 20-jarige B. zich over de loslopende hond ont- fermd. Hij deed het dier een halsband om, zette hem op de trein en verkocht hem te Groningen. Inmiddels had de eigenaar een des- kundige in de arm genomen, en deze trof het dier aan op de markt te Gro ningen, juist op het moment, dat een inwoner van Leeuwarden eigenaar was geworden. De hond werd in beslag ge nomen en aan de eigenaar teruggege- ven. Tegen B. is procès verbaal opge- maakt. Op uitnodiging van de afdelingen Hoogezand en Sappemeer der S.D.A.P. sprak Dinsdagavond in 't ho: Groeneveld Mevr. A. J. AarsenJansen, weth. van Groningen in een vrouwen- vergadering over het onderwerp- ,,De Taak der vrouw in onze Beweging''. Spreekster schetste de vele moeilijk- heden die er zijn geweest tijdens de be- zetting en de vreugde bij de bevrijding. Er is daarna volop feest gevierd, doch thans is de tijd van bezinning ge- korr.en. Ook en vooral in de pas nieuw gestichte Partij van de Arbeid is voor de vrouw een belangrijke taak te ver- vullen. Er werd besloten tôt de oprichting w.o. een voordelig saldo van f 254.90 Opbrengst contributies f 7082.50, subsi- dies: 2500 van de gem. Hgz., en f 40 van pl. Nut. De balans sluit met f 12.524.41. Het bestuur der veneniging alsmede dat van de t.b.c. comm. werd herkozen. Voor Kielw., Kropsw. en W.br. werden toegevoegd de h.h. Schieving, G. Klein en J. B. v. d. Werff. Het bestuursvoor- stel tôt hefing van 10 et. incasso en 10 et. bij d rage voor de getroffen gebieden werd aangenomen. De Vereniging ,,Volksonderwjjs" had Woensdagavond een propaganda- vergadering georganiseerd in Hôtel Fa- ber. Na een kort openingswoord van den voorz., hield dhr. Westers, hfd. van een school te Ter Apel een propagandisti- sche toespraak. Na de pauze gaf hij een lezing met lichtbeelden getiteld: „Op de rug v. d. Golfstroom naar de monsters van de Nrdl. IJszee''. Het programma werd gecompleteerd door muziek van het ensemble Wever en het optre- den van dhr. en mej. Plinsinga begeleid door dhr. Nienhuis. Tien slotte-sprak de heer Wiertjes (voorz.) dhr. E. de Boer, die naar elders gaat vertrekken, toe. Zaterdagavond j.l. gaf de toneel- groep van de O.E.N.V. haar eerste revue-uitvoering in de goed bezette zaal van café Rowaan. Ter completering van onze door plaatsgebrek bekorte bespreking van de film, die in 't begin van deze week hier draaide, zij nog vermeld, dat op de eerste avond deze rolprent werd mgeleid door Wethouder Plinsinga, die in zijn inleidend woord er o a. op wees hoe de Bioscoopbond in Nederland deze film had overgenomen om ze geheel vrijwillig te laten draaien in de bij haar aangesloten theaters, wier direc- ties de totale opbrengst der entréegel- den ter beschikking stellen van N.V?H„ hetgeen hier te Hoogezand evqneens ge- schiedde, waarvoor spreker den Direc teur der Hoogezandster Bioscoop, de heer Milius, dank bracht. ten van de in de nabijheid staande hui- zen). En het is bovendien niet bevor- derlijk voor het behoud van de schoen- zolen. Attentie distribuée! Maar wat erger is dan het voetballen: ze haalt kattekwaad uit! „,Ledighéid is des dui- vels oorkussen'', zegt een spreekwoord, en dat geldt nog meer voor de spes patriae dan voor ons ouderen. Van nietsdoen, van doelloos rondzwerven komt kattekwaad, en er is sîechts een vage grens tussen kattekwaad en bal- dadigheid. SAPPEMEER. Op 21 dezer herdenkt de Damclub „Houdt Stand" haar 30- jarig bestaan. Dit jubileum wordt in Café Groeneveld gevierd: 21 Febr. met een officiele avond en 23 Febr. met een feestavond. SAPPEMEER. voor 'n vrij groot aan- tal belangstellenden van Prot. huize heeft d.hr. Meijer in het Bontehuis één en ander verteld over emigratie in groepsverband naar Zuid-Amerika. De mededelingen en adviezen werden met grote belangstelling gevolgd. In de vacatures mej. Boon en de heer G. Boer zijn resp. tôt leden van de doopsgzinde kerkeraad gekozen mej. H. Boer Jand en dhr. K. P. Boon. Van de kapstok in een openbare gelegenheid werden een mantel een he- renjekker alsmede enige kleinigheden ontvreemd. De politie doet nasporingen. Enige dagen geleden liet de heer V. L. zijn jonge, dure rashond uit. Het dier keerde echter niet terug en de na sporingen van den eigenaar bleven zon- HOOGEZAND. Onder voorzitterschap van dhr. F. Jansma hield de afd. Hgz. van de bond v. Staatspen. een openbare vergadering in Hôtel Faber. De voorz. wees erop, dat krachtige actie nodig is om resultaat te behalen, in het bijzon- der wat betreft aanwas van het leden- tal. Als bestuur werden gekozen de hh. J. Alssema, J. D. Groeneveld, C. Jager, H. Kldk, H. Nieborg en J. Tuin, de voorz. dhr. Jansma, die zich niet her- kiesbaar steld werd vervangen door Ds. Schmidt. Er is een oude bekende van de Hoogezandsters op bezoek, maar het is geen bekende in gunstige zin, en zijn verblijf is een politiecel. Het is de heer Spoelstra, landverrader en oud-burge- meester van Hoogzand, .die van Veen dam naar hier is overgebracht om door de politie aan de tand te worden ge- voeld. In Hôtel Faber werd een alg. ledenverg. gehouden van de gefusio- neerde afd. Hgz., Westerbroek, Krops- wolde en Kielw., van de Ver. „Het Groene Kruis". De secr. Mej. Quirijns gaf een verslag van de lotgevallen der vereniging in 19431944 en 1945. Een heimelijke inzameling bracht f 1392.50 op (thans gestegen tôt f 1400.88) welk bedrag aan de reserve is toegevoegd. Voor liun toegewijde arbeid werden met ere genoemd Zr. Noordewier, Hgz., Zr. Hoexum, Kielw. (thans naar Arnhem vertrokken) en Zr. Hofstee, W.brk., alsmede congierge Stuit. Aantal leden in 1945 3512 waarvan 2447 van de Afd. SLOCHTEREN. In de week van 17 t.m. 23 Febr. is de Burgemeester des Maandags en des Zaterdags van 10—11 uur, voor het publiek te spreken. ZUIDBROEK. Door de toneelgroep Anton Gerlach van Amsterdam werd in Ons Gebouw een zeer geslaagde opvoe- ring gegeven van Rooie Hans, een schets uit het Amsterdamse volksleven van Dirk Janse. Een uitverkochte zaal volgde met spanning de opvoering, naast een gulle lach, die telkens opklonk, waren er ook momenten, waarin de zakdoeken te voorschijn kwamen. Een daverend applaus aan het slot was het beste bewijs, dat het gebodene in de smaak was gevallen In Ons Gebouw vergaderde de Toneelvereninging Onda. In verband met de gewijzigde omstandigheden zal de vereniging zich in het vervolg als Dem. socialistische toneelver. Onda" aandienen. Medewerking werd toegezegd aan een te organiseren feestelijke vergade ring van de afd. Zuidbroek van de Par tij van de Arbeid. Tenslotte werden de rollen verdeeld voor een met Paseri te geven uitvoering met het blijspel „Hoogmoeds waanzin''. De onlangs door de Economische dlenst in beslag genomen vooroorlogse cigaretten en lucifers bij den kapper T. N. B. alhier, zijn wederom vrijgegeven zonder oplegging van straf. de UNO ook maar enigszins aan de verwachtingen zou beantwoorden. In- tegendeel, we geloven dat geen pessi- mist heeft voorzien, dat het zo erg zou worden. Wanneer namens de Russen Wisjiensky dreigt, dat hij een einde zal maken aan de internationale samenwer- king, indien Engeland voortgaat de Ne derlanders in bescherming te nemen wanneer Manoeilsky de Engelse en Ne derlandse troepen er van beschuldigd, voor de Koninklijke Shell, de grote pe- troleum-maatscheppij te vechten, aan bemerkt men toch, dat elk diplomatiek fatsoen weg is. Bevin is ook niet vrien- del(jki, maar hjj zoekt zijn kracht meer in wrange grapjes, ten koste van de op dit gebied zeer gevoelige Russen. Daar- bjj worden er stommiceiten begaan, waarom men in een andere omgeving zou lachen, maar die hier onmiddellijk aanleiding zfln tôt woedende uitvallen. De afgevaardigde van Uruguay, een braaf anti-fascistisch land overigens, stelde voor, de oorlogsmisdadigers te Neurenberg niet met de dood te straf- fen, onder het motief dat levenslange oosluiting veej erger was. Dit voorstel noemeien de Russen fascistisch, zij zou den vertrekken als het werd aangeno men enz. Gelukkig is het nu van de baan. Maar wat het gekste is, dat is wel, dat de UNO te Londen niets met Neurenberg heeft te maken. Voor dit procès hebben vier landen, Amerika, Engeland, Rusland en Frankrijk een aparté strafwet opgesteld, een „Char- ter", dat de doodstraf mogelijk maakt, deze vier bondgenoten (men zou nu ge- 034 033 B 13 B 14 OFFICIëLE BONNENLIJST (17 Februari tôt en met 2 Maart 1946) Bonkaarten KA, KB, KC 603 040 t.m. 046 800 gram brood 038, 039 200 gram bloem 037 400 gram suiker 035, 036 250 gram margarine 100 gr. kaas 100 gr. kaas (extra rants.) 800 gram brood 1 kg. aardappelen Bonkaarten LA, LB, LC 602. 021, 022, 023 vlees 100 gram vlees 017 aardappelen 2 kg. aardappelen A 07 melk iy2 liter melk B 07, C 07 melk 3 liter melk Bonkaarten KD, KE 603. 540, 541 800 gram brood 538 539 200 gram bloem 500 gram suiker 250 gram boter 125 gram margarine 100 gr. kaas n 100 gr- kaas (extra rants.) D 13, D 14 400 gram brood 13 500 gr. r(jst of kindermeel Bonkaarten LD, LE 602 521, 522, 523 vlees 100 gr. vlees 01^_aa^0appelen 1 kg. aardappelen S u yelk 51iter melk Tabakskaarten enz. T 10 2 rants. rook- of shagtabak vi 9 'Ç®en sigaretten of sigaren) v 13 100 gr. chocolade of suiker- 537 536 535 534 533 X 13' gr. chocolade of suiker- werken. 2 rants. tabaksartikelen (geen import-sigaretten) Voor de week van 24 Febr. t.e.m. 2 Maart a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen jam, koffie, cacao, tabak versnaperin- neigd zijn ex-bondgenoten te zeggen) gen huishoudzeep en lucifers hebben een militair gerechtshof inge- Uiterlijk vandaag moeten de bonnen steld, dat in Neurenberg met een slak- B, C, D of E 73 van bonkaart K fino kengang een procès voert. De onthul- worden ingeleverd orn voor sinaasaone lingen zijn belangwekkend genoeg len in aanmerking te komen In ^-i" ^na,trf waar°m ze nlat onmiddellijk ge- merking komen dus alleen personen die diukt worden en aile moeten worden m of na 1925 ziin treboren voorgelezen, begrijpt niemand. Zo zal Leder. Bon 5 van de lederkaart is aan- het procès nog wel een half jaar duren. gewezen voor schoenenreparatie Maar ter zake: in plaats dat het dus ScHeerzeep. De scheerzeen op bon T18 volkomen foutejvoorstel van Uruguay wordt na 3 Maart afgeieverd Het onmiddellijk van de agenda wqrdt af- gevoerd, is het aanleiding tôt felle de batten. Het Indische vraagstuk. De Indonesische kwestie echter blijft op het programma staan en veel langer dan men wel dacht. Hier schijnen de Russen zich principiëel op vast te bij- ten. Ze willen niet, dat de Britse troe pen vertrekken, maar keuren af, dat deze en Japanse troepen zijn gebruikt tègen de inheemse extremisten. Tegen de nationalisten, zeiden ze, maar minis- ter van Kleffens heeft verzekerd, dat ze uitsluitend tegen plunderaars en rampokkers zouden worden ingezet Bevin stelde zich op het standpunt, dat de Britse troepen, die kwamen om Ja- panners te ontwapenen en geïnterneer- den te bevrijden, door inheemse extre misten zijn aangevallen, en zich toen wel moesten verdedigen. De Russen bleken met te best ingelicht, en met - afgeieverd stukje bedraagt 50 gram. name bleek er weinig van inlichtingen verkregen van Soekarno of Sjahrir. waarvan ze eerst hadden gerept In plaats daarvan veel knipsfels uit de in ternationale pers. Natuurlijk geldt het hier een Russische aanval op een Brits- Amerikaanse opperheerschappij in de Stille Zuidzee. Amerika noemen ze niet - hoewel de Britse troepen er ziin in Amerikaanse opdracht, namens het hoofdkwartier van Mac Arthur maar de Amerikaanse oppermacht in Japan en China en de Zuidzee-eilanden zit den Russen damg dwars. Hoe men de zaak ook beziet de Russen voelen zich be- dreigd. Ze hebben zich bastions verwor- ven, barrière's om zo te zeggen, in Oost- Europa, Perzië, Mantsjoerije en de Aleoeten, en ze voelen zich op die voor- posten nu aangevallen. 27. Kapitein Gay nam het meisje in zijn stevige armen en begon de rots te beklimmen. Zij was tenger en licht ge- bouwd en voor een flinke kerel zoals Gay, kostte het weinig moeite de top te bereiken. Predikbeurten, Zondag 17 Febr. 1946 Ned. Herv. Kerk. Sappemeer: 10 u. ds. Poot van Eexta. Hoogezand: 10 u. ds. Schmidt; 11.30 u Kinderkerk. Westerbroek: 9 uur Kinderkerk; 10 u as. Wa^ch. Zuidbroek: 10 u. ds. van Mullum (Te- vreden opstandigheid) Doopsgez. Gemeente. Sappemeer: 10 u. ds. R. de Zeeuw. Geref. Kerk. Sappemeer: 9.30 u. dr. H. Steen; 5 uur ds. W. Tom. Martenshoek: 10 u. ds. W. Tom- 4.30 u dr. H. Steen. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) Sappemeer: 9.45 u. ds. Jongeling- 4 30 u. ds. Jongeling, Heid. Cat. Zon dag 36. Ned. Herv. Kerk (Ev.) Sappemeer: 10 u. geen dienst; 4 u. dhr. Pruijsen. Baptisten Gemeente. Hoogezand: 10 en 4 u. d.hr. J. Rein- holtd19 Febr. 7.30 u. Bidstond. Foxhol: 10 en 4 u. Ev. Veenstra. Leger des Heils. Hpogezand: 10 u. Heiligingssamen- komst; 2 u. Zondagsschool; 7.30 u. Verlossingssamenkomst o.l.v. Luit. Jac. Ridderhof. FEUILLETON door CHARLES GARVICE. 23) „Ja, heel zeker," zei May, zo onbe- vangen als onder de gegeven omstan. digheden mogelijk was. „Mooi!" zei Sir Héron. „Ik zal u weg- brengen, als u 't goedvindt, om de wol- ven op een afstand te houden hè, juffrouw Carrie?'' ,,En ik zal me ook bij het gezelschap voegen om de aanvallen af te weren van verraderlijke leeuwen en tijgers die in de bossen huizen," zei Vane, op hen toekomend, maar Sir Héron hief het hoofd op en keek hem met een eigen- aardige blik aan. ,,Nergens voor nodig, Vane,'' zei hij, en Vane Vavasour, die veel te verstan. dig was om zijn machtig familielid te gen zich in te nemen, ghmlachte vrien- om te gaan struikelen. Vreemd 't was nauwelijks drie jaar geleden, dat hij door weer en wind naar zijn kan- toortje in de binnenstad liep, zonder zich ooit te beklagen; en nu was hij diep verontwaardigd dat hij van de Eikhof naar zijn eigen vorstelijk ver blijf moest wandelen en zijn équipage had gemist! May, die zijn arm had ge. nomen en zich daaraan vastklemde, Sir Héron overlatend aan Carrie, was hem van weinig nut, want ze leek wel half te dromen en lette nauwelijks op, waar ze haar voeten zette. ,,'t Is vreselijk donker gromde," hij nogmaals, en deze keer hoorde Sir Héron hem. „Wacht!'' klonk de diepe stem achter hem; maar May trok hem haastig voort, bijna rukkend aan zijn dikke arm. ,,Als u even wilt wachten, zal ik voorop gaan," zei Sir Héron Zeker zeker! Dank u wel, Sir Hé ron. Beware me, May! Waarom heb je zo'n vreselijke haast?'' ,.Het is werkeljjk erg donker," zei Héron, die hen had ingehaald. ,,Als u mijn arm eens nam, juffrouw Dalton, dan gaan wij samen voorop.'' May aarzelde, maar haar vader was delijk en inschikkelijk. Hij vergezelde hen echter tôt de grote eiken deur, ging maar'al te blij, haar te ruilen voor Car- toen terug naar de salon, en, tegen rie, die rustiger liep, en gaf haar een de schoorsteenmantel leunend, keek zacht duwtje. Ze legde haar uiterste hij op de zwijgende dames neer met een vingertoppen op Sir Heron's arm, maar glimlachje dat boekdelen sprak. HOOFDSTUK XI. Als haat verandert in Ilefdei ,,'t Is nogal donker en nat," pruttelde de heer Dalton, zodra hij in de oprijlaan stond; en hij maakte meteen aanstalten hij nam ze en trok ze zachtjes verder; en zo zette de kleine stoet zich opnieuw in beweging. Het was doodstil in de bossen; alleen de bomen drupten. May was bang, dat hy het felle bonzen van haar hart zou kunnen horen, en dwong zich tôt een onverschillige opmerking. ,,Stil is het, niet?'' vroeg ze. Ze voel- de, dat hij zich naar haar had toege- keerd, dat zijn ogen in het donker de hare zochten en dat ze straalden van die wonderlijke tederheid, die ze zo op- vallend veranderd had. ,,Ja,'' zei hij zacht. ,,Heb je nog pijn?" ,,Neq, het doet geen pijn zolang ik mijn arm niet beweeg. Het is heus niet de moeite waard om nog over te praten. Ik was het al helemaal vergeten." ,„Vergeten? Maar je zult toch niet vergeten, wat er vanavond allemaal nog meer gebeurd is?" Ze antwoordde niet, maar hij voelde haar kleine hand beven op zijn arm. «,Dat zul je niet doen, wel?" drong h(j aan. ,,U u hebt me beloofd, dat u er van avond niets meer over zoudt zeggen," mom- pelde ze, bijna onhoorbaar. .,Heb ik dat? Dan moet ik mijn be- lofte terugnemen. Waarom zou ik er niet over spreken? Ben je boos op me ,,Nee," zei ze heel zwakjes. ,,Ik was ruw en ongemanierd," ging hij berouwvol voort; ,.maar daar zijn wel enige verontschuldigingen voor. ik wgs zo blij, je weer te zien bijkomen; je zag er uit als een dode!" Hij onder- drukte een huivering. ,,Zo blij, zo onzin- nig blij, toen ik hoorde, dat ik een dom- me vergissing had gemaakt!" ,,Vergissing!" echode ze verbaasd. ,.Een vertrissing die me dagenlang el- lendig heeft gemaakt zô ellendig, dat ik daaruit al had moeten begrijpen dat ik je liefhad naar u luisteren. Toe, laten we er over zwijgen."- Waarom waarom Waarom zou ik je niet mogen vertellen dat m van je houd? Is dat zo onnatuurlijk ,,Het is onverstandig," zei ze. „U moest zulke dingen niet zeggen." Hij zweeg een ogenblik en zij liepen vlugger voort, zodat ze in minder dan een minuut uit het gezicht van aen heer Dalton verdwenen waren. Onverstandig onverstandig!" her- haalde hij. „Het zou alleen maar onver standig van me zijn, wanneer bleek, dat je niets om me gaf.En wil je me dat be- duiden? In Godsnaam, neen, niet- waar ,,Wat doet het ertoe hoe ik er over denk?"i, vroeg ze, haar uiterste best doende om heel rustig te spreken. „Het kan niet het rninste verschil maken. U had dat ailes niet tegen me moeten zeg gen en ik had niét mogen luisteren.'' „May laat me je May noemen je wilt me toch niet wegsturen om 'n gril een hersenschim, een of ander onzinnig idée fixe? Ik heb je lief met m'n hele hart en ziel wil je me ge lukkig maken en mijn vrouw zijn?'' ,,Neen." zei ze, naar hem opzienc^, en haar hand sloot zich krampachtig om zijn arm. „Ik zou je niet gelukkia ma ken. Integendeel, ik zou je ellendig ma ken, en al je vrienden „Ah!" zei hij, „het is dus een idée fixe!" „Neen, dat is het niet," hernam ze. (Wordt vervolgd) BURGERLIJKE STAND. SAPPEMEER, 713 Febr. 1946, Geboren: Wilhelmina Johanna d v Albert Lowie Smit en Johanna de Vrij- Hinderikus Bemardus, z. v. Jacobus Hmderikus Bodewes en Wilhelmina Ma ria Ollemans, Hoogezand, Pieter, z. v Heiko Hoepman en Saaktje Bekius Hoogezand. Ondertrouwd: Watze Roelf Jansen, 22 j.. Hoogezand en Grietje Koning, 21 j., Sappemeer. Getrouwd: Harm Bakker en Hin- dnktje de Raad, Sappemeer; Sander Kmpers en Sina Michailowna Sekreta- ruk, Sappemeer; Roelf de Vries, Gro ningen en Teupkina Johanna Kuipers Sappemeer; Koen Wagenaar, Sappe meer en Riemke v. d. Schoot, Ooststel- nng-werf. Tryntje H^zing" K°k' 80 J" eChtffen- v' HOOGEZAND, 713 Februari 1946 boren; Jacobus, z. v. Jacobus de Wk" enT., ertJe Ro^en- Martens hoek, Grietje, d. v. Albert Vis- scher en Harmtien Klinkhamer, Fox- nol; Fransisca Margriet, d. v. Wilhel- mus Scheper en Henderkien Wind, Fox- Aaltje Wijsbeek, 's-Gravenhage. Gehuwd: Berend Bosman, 23 j., Fox- t1 en Katrina van Kalsbeek, Foxhol- Jan Folgert Kostwinder, 23 i. Sappe meer en Jacoba Ypeij, Hoogezand. cti- Ie ^eden: Klaassie Huisman, 48 j. SLOCHTEREN, 713 Febr. 1946 Geboren: Jacoba, d. v. G. Kuper en M. Stam, Siddeburen; Aaltje Hinderika, q Ji-, ^Ulder en A. Rademaker, Schildwolde; Klaas Jacob, z. v J van der West en J. E. Martini, Siddeburen; Hmdnkje, d. v. H. van der Laan en P Bos, Slochteren; Aafien, d. v. Joh Velt- man en J. Nijborg, Harkstede. Ondertrouwd: A. J. Koops, 28 j., en H- Tj- Keizer, 25 j., b. v. Siddeburen. Getrouwd; A. Battjes, 25 j., en B Skrzypczak, 24 j„ b. v. Siddeburen; M. J. Oomkes, 31 j., Garmerwolde en T. Zuur, 23 j., Borgweg. Overleden: A. Blaauw, 3 j., z. v H Blaauw en R. Seip, Slochteren; L. Ben- ninga, 64 j., echtg. van J. Veenkamp, Overschild; W. Kuipers, 69 j., echtg. v. H. Smit, Kolham. ZUIDBROEK, 713 Februari 1946. Ondertrouwd: Jakob Boit, 27 j., Delf- z(jl en Annechiena Dingena Ama'ar, 21 j.. Zuidbroek; Geert Vos, 28 j., en Hin- derkien Bosscher, 24 j., b. v. Zuidbroek; Willem van der Woude, 28 j., en Feike Venema, 23 j., beiden van Zuidbroek. Getrouwd: Harmannus Berend Steg- meijer, 37 j.. en Elsje Daanje, 23 j., b. v. Zuidbroek, Overleden: Geessien van Alteren 73 jaar, echtg. v. Geert Kruijer. CRITIEKE TOESTAND IN ALMELO. In Almelo stond, tengevolge van over- stromingen, hier en daar het water in de straten 1 y2 meter hoog, tengevolge waarvan de voedselvoorziening zorgelijk werd en de gas- en electricite*îtsvoorzie- ning op grote moeilijkheden stuitte. Ge lukkig is de toestand in de nacht van Woensdag op Donderdag iets verbeterd, doordat het water ca. 25 cm. daalde. FORBIDDEN MUSIO. (Verboden muziek) Op een Augustusdag in 1942 was het een vrolijke boel geweest in het café van Koning te Haarlem. Er was gezon- gen; er was gezongen het verboden liedje Nederland is gevallen door ver- raad -Engeland kwam natuurlijk weer te laat. Hitler is een grote ploert, die op kleine landjes loert. Neder land is gevallen door verraad." Gerritje Dixon, een Nederlandse vrouw, die met een Duitser getrouwd is, had het gehoord en het aan de autori- teiten onvergebracht. Toen zij op het politiebureau was ontboden had zij het liedje zelfs voorgezongen. Bovendien heeft zij het voor de autoriteiten opge- schreven (misschien wilden die het ook leren!) en van commentaar voorzien. Koning had het aan de 75 verklaringen van cafébezoekers te danken, dat hij niet naar een concentratiekamp is ge- zonden. Nu stond Gerritje Dixon voor het Bijzonder Gerechtshof terecht en hoorde tegen zich eisen 1 jaar opslui- ting in een rijkswerkinricht'ing en ont- zetting uit de kiesrechten voor 20 jaar. Er is een gecombineerde boot trein verbinding Rotterdam—Tsjecho- Slowakije geopend.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1946 | | pagina 1