ïEteedô meeA Q,ienMett J(apitein Çay LadyL De Oprichting van de Partij van de Arbeid Ernstig ongeluk te Zuidbroek MIEUWS- en A D VERTENTIEBL A D Qfficieel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer in &xfl£aitatLe, (tip de K,£,ïïi. A tmm Waarin opgenomen de ..SLOCHTER COURANT" wordt huis aan huis gelezen te Hoogezand, Sappemeer, Slochteren, Noordbroek, Zuidbroek en Muntendam. Opgericht 1870. Binnenlands Overzicht Slittaneiett en Economie Plaatselijke Berichten Luchtvaart Een dode te betreuren. Wie wordt ETGHFORD Naar het Land van de \lisduad. (Wordt vervolgd) 75ste Jaargang WOENSDAG 20 FEBRUARI 1946 ABONNEMENTSPRÏJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 et. p. mm. Zogen. ,,Klelntjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) No. 14 il Verschijnt Woenadag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 Hoofdredacteur: R. F. Kremer. Redacteuren: J. D. B. Lammerts en H. Bonewit De belangrijkste gebeurtenis in het binnenlandse politieke leven van de laatste dagen is de oprichting van de Partij van de Arbeid. De pogingen, welke in de afgelopen jaren zijn gedaan om tôt een politieke eenheid te komen zijn daarmede met succès bekroond. Reeds iu, de bezettingstijd heeft men gepoogd een- machtige politieke stro- ming te vormen. De Nederlandse Unie werd toen opgericht. Maar aangezien het programma van de Unie de Nederl. tradities hoog wilde houden, en het Unie-speldje door velen werd beschouwd als een symbool van anti-Duitse ge- zindheid, werd de Nederlandse Unie door de bezetters verboden. Daarmede was een einde gekomen aan de hoop van velen, dat de Nederlandse sfeer, on- danks de bezetting, gehandhaafd zou worden, dat Nederland zichzelf zou kun- nen blijven, in traditie en volksaard. Maar al werd de Nederlandse Unie dan vermoord en begraven, toch bleef er iets van hangen, dat was de geest van coordinatie in het politieke leven, de wens om het systeem van meer dan 50 politieke partijtjes af te breken en in plaats daarvan eèn systeem op te bouwen van machtige politieke groepe- ringen. Die geest bleef voortleven in ons geknecht volk, als een tere, pas- ontkiemde plant in een dorre bodem. Maar toen de vrijheid als een voedende mesvt over de dorre aarde werd ver- spreid, schoot die plant wortel en groeide fors uit. Uit de chaos in het politieke leven kwam de N.V.B. naar voren, niet zozeer alsi politieke partij, doch als beweging, als mogelijkheid voor aanhangers van verschillende politieke organisaties om satnen te werken aan de opbouw van ons land. Thans is de Partij van de Arbeid ge- boren. Vermoedelijk zal dit het einde betekenen van de Nederlandse Volks Beweging, die in de nieuwe partij zal opgaan. Het betekent ook het ejnde van de S.D.A.P., V.D. en nog enige oude politieke groeperingen. Hoe zal ons volk zich over deze politieke fusie uitspreken Daarop zullen de komende verkiezingen het antwoord geven. Zwartehandel en prijsbpdrijving. Voeding en kleding zijn belangrijke zaken. Vele jaren hebben wij ons met te weinig tevreden moeten stellen. In een deel van ons land heeft de hongers- nood slachtoffers geëist, en er was een nijpende behoefte aan kleding en schoei- sel. Het grote tekort en de nijpende be hoefte hebben de zwarte handel doen ontstaan. En daar de gifhandel een mo gelijkheid vormde om zonder te werken veel te verdienen, al was het dan dik- wijls ten koste van de gemeenschap, vond zij vele beoefenaars. Een-ander ge- volg van schaarste is prijsopdrijving. Zwartehandel en prijsopdrijving, twee euvels geboren in bezettingstijd, zijn blijven voortleven tôt op heden. Want in tenminste één opzicht onderscheiden vele mensen zich ongunstig van het dier, dat is de zucht naar geld. ,,Wat doet het ertoe of de mensheid gebrek lijdt en ziekten als t.b.c. loerën om hun onschuldige slachtoffers te bespringen, als wij maar dik worden, goed gekleed gaan, profiteren van de wereldse genie- tingen en onze bankrekening groeit", dat is de leidende gedachte van gifhan- delaren en prijsopdrijvers, de parasieten van de samenleving, die profiteren van de ellende van anderen. Van regerings- zijde wordt veel gedaan ter besltrijding van deze kwalen. De C.C.D. en prijsbe- heersing zijn actief. Velen die niet vrij- uit gaan vlogen tegen de lamp. Zo wer- den in December 2700 processen ver- baal opgemaakt wegens prijsopdrijving. Een droevig beeld, témeer omdat te noge prijzen schadelijk zijn voor het economisch herstel van ons .land. Er is slechts één radicaal bestrijdingsr middel tegen zwarte handel en prijs opdrijving, dat is overvloed. Maar aan gezien de schaarste. internationaal is en dreiging van hongersnood in vele ge- bieden haar schaduw vooruit werpt, kunnen wij daaraan vooralsnog niet denken. Maar hebt U er wel eens aan gedacht, dat zwarte, handelaars en prijs opdrijvers moeten bestaan van hun klanten? Indien niemand van hen kocht zouden deze ,,heren" spoedig een ander beroep moeten kiezen. Doch het is bij- kans niet mogelijk om dat te bereiken, daarvoor speelt het egoïsme in den mens een te grote roi. Hoe groot dat is, bewijst het feit dat de ,,heren'' lei- derg van de Unilever Verkoopcenrale door de economische recherche moesten worden gearresteerd. Meer dan kleine zwarte tiandelaartjes zijn deze hoge funct.ionarissen zich bewust van het misdadige van hun daad, en de zwaarst mogelijke straf is hier eigenlijk niet zwaar genoeg. Men moge het er dan al over eens zijn, dat de voor-oorlogse omstandighe- den niet in haar voile omvang zullen te- rugkeren en voor een deel ook niet mo gen terugkeren, toch was het voor de- genen, die belang hebben bij de effec- tenbeurs een uitermate verheugend feit, dat Maandag 11 Febr. weer een fonds in zeven tijdvakken werd verhandeld. Den 2% Spaarcertificaten, waarvan de verhandeling in vrij geld geschiedt en niet gebonden is aan enige vergun- ning, viel de eer te beurt, als eersten een overigens nog bescheiden poging te mogen doen, de beurs haar vroegere glans van activiteit te, verlenen. De verwachtingen waren over het al- gemeen niet zo hoog gespannen maar de koersen vielen mede; de eerste koers was al direct boven pari, n.l. 100% 100%, terwijl later op de eerste dag nog een verbetering intrad tôt 100% Dinsdag werd zelfs 100% bereikt. Er bleek dus nogal wat belangstelling te bestaan, doch blijkbaar niet van de zij- de van hen, die Spaarcertificaten wen- sen te benutten om er belastingen mede te betalen. Dezulken zouden immers op deze wijze wel zeer onvoordelig hande- len: zij kunnen hun aanslagen t.z.t. be- ter voldoen uit geblokkeerd of vrij te- goed. Attractief voor belastingbetalers worden de Spaarcertificaten eerst, wan- neer de prijs, verhoogd met deop de aankoop vallende kosten, nog een ze- kere marge laat en dus op ongeveer S8 komt. Kennelijk kwam de vraag van andere zijde, ni. van de zijde van een aantal grote beleggers, die in deze certificaten een aantrekkelijke belegging ôp korte termijn voor hun liquide middelen zien. Het resultaat voor de handel zal op deze wijze wel zijn, dat de Spaarcertifi caten na uit het bezit van inschrij- vers te zijn overgegaan in handen van deze grote beleggers verder aan het verkeer onttrokken worden, zodat na enige tijd het fonds ztvlanig geclasseerd is, dat een enigszins ruime handel niet meer plaats vindt. Voor de beurs, die het waarlijk niet druk heeft, is deze ontwikkeling te betreuren. Overigens heeft de bovengeschetste be langstelling voor de Spaarcertificaten legger bijvoorbeeld, die deze fondsen ook voor het verwachte koerspeil de nodige gevolgen. Een institutionele be- aankoopt tegen b.v. 100% dient het halve procent agio, dat hij betaalt, te verdelen over de vijf jaren looptijd, d.w. z. dat hij per jaar niet 2% doch rekening houdende met de kosten 2% °/i rente maakt. Op de geldmarkt wordt momenteel voor December-papier (jaarspapier is niet te krijgen) circa 1% gemaakt. Het schijnt derhalve op het eerste gezicht inderdaad voordeliger Spaarcertificaten aan te schaffen. (Uit Financiële Inlichtingen van de Robaver). Het. Brusselse „Manneke'' bevorderd. Het Brusselse ,,manneke" iedereen kent het heeft eigenlijk een langere naam. Er word,en drie of vier letters aan toegevoegd, die zich er niet toe lenen in de gebruikte volgorde in de krant te worden afgedrukt. Aan dit stenen kereltje, dat een der folkloris- tische bijzonderheden van de Belgische hoofdstad vormt heeft het 707e batal- lon der Am. militaire politie dezer da gen een politie uniform met de onder- «jeheidingstekenen van sergeant majoor aangeboden met complété uitrusting, zoals repolver, beenkappen, helm enz. Er waren verschillende hoge officieren aanwezig. De burgerneester dankte de Amerikaanse vrienden. Het „manneke'' trok zich van de drukte en het rumoer om zich niets aan. Met zijn witte helm op ging hij rustig door met zijn traditionele functie, zonder zich er iets van aan te trekken, dat er openbare waterplaatsen zijn, en dat het verboden is deze handeling in )iet openbaar te verrichten NOORDBROEK. Wegens slechte bezorging van ons blad hebben wij onzen loper door een andere vervan- gen. Wij vertrouwen, dat een en an der thans vlotter zal verlopen. In tegenstelling met geruchten wijzen wij erop dat van verlaging van loon onzerzijds geen sprake is. DE BELGISCHE VERKIEZINGEN. Volgens het resultaat van de Belgi sche verkiezingen zal de kamer als volgt worden samengesteld: aantal zetels thans in 1939 Chr. Volks Partij 92 73 Socialisten 68 65 Liberalen 18 33 Coipmunisten 23' 9 U. D. B. 1 Premier van Acker heeft Prins Karel het ontslag van het kabinet aangebo den. De leider van de C.V.P., de Schrij- ver, bestudeert mogelijkheden een nieu we regering te vormen. Bidault heeft mat Bevin het Franse plan tôt inernationalisering yan het Ruhrgebied besproken. HOE IS DAf MOGELIJK? Iedèr volk telt misdadigers onder zijn leden, er zijn dieven, rovers, moorde- naars. Maar de laatste jaren hebben bewezen, dat het aantal van deze para sieten onder de Duitsers wel heel erg groot is. En zelfs na hun nederlaag heb ben de Duitsers nog niet genoeg van hun misdaden. Dat moest een dezer da- gei) de heer v. Stipdonk uit Geldrop ondervinden, toen hij ontdekte, dat zijn stal was opengebroken en «en kalf be- nevens een zak aardappelen waren ver- dwenen. Een politieonderzoek wees uit dat 5 geïnterneerde Duitsers deze wan- daad hadden gepleegd. 's Nachts waren zij uit het kamp ontsnapt. Het kalf hebben zij op éen afstand van enige honderden meters van de boerderij van den heer v. S. geslaeht. Hoe is het mo gelijk, dat geïnterneerden dergelijke nachtelijke uitstapjes kunnen maken? In de Duitse concehtratiekampen kreeg geen mens gelegenheid te ontsnappen. En indien iemand het probeerde moest niet alleen hij, maar met hem nog een aantal anderen dat met de dood beko- pen. Indien het in Nederland mogelijk is, dat geïnterneerden op stap gaan, deugt ôf dé omheining van de kampen niet, ôf leiding en bewakers zijn ongeschikt voor hun taak. In beide gevallen dienen onmiddellijk de nodige maatregelen te worden getroffen. Wegens gifhandel is tegen een Muntendammer procès verbaal opge maakt. De tnan verkocht elastiek tegen prijzen, die rijkelijk hoog waren. In de nacht van 14 op 15 Febr. werden bij den landbouwer Ottens 3 kippen ontvreemd. De heer P. Middel slaagde voor het 3e deel van het notarieel examen 1945. KROPSWOLDE. Mo'rgen is het 25 j. geleden, dat de heer J. G. Topper werd gekozen tôt bestuurslid van de Landb. Ver. ,,Advendo". Het ligt. in de bedoe- ling het jubileum op feestelijke wijze te „P®, Nederlandse Luchtvaart en de herdenken, waarvoor het toneelgezel- K.L.M. zijn twee begrippen, welke onaf- schap „De Oud Groene Wezen" werd seheidelijk aan_ elkander zijn verbonden geëngageerd. vlechten zich tezamen tôt een net. dicht net, want de toekomst van Een het Vliegtuigen trekken lijnen over de vervoer van post en passagiers is aan aarde, rechte en gebogen. Die lijnen de luchtvaart. I y KIELWINDEWEER. De plaatselijke afd. van de Bond v. Plattelandsvr. hield zijn maandelijkse bijeenkomst. De inge- komen stukken werden behandeld en er werden enkele voordrachten gehouden. De vergadering van Plaatselijke belangen was slechts door 10 leden be- daarom is 4 Maart, wanneer de K.L.M. drie lijnen heropent niet alleen een grote dag voor de maatschappij, maar ook voor de gehele Néflerlandse lucht vaart. Ons Nederlands burgerluchtverkeer, dat zich straks zal uitstrekken -van de Verenigde Staten tôt Java van Noord- zocht. Het bestuur trad in zijn geheel Europa tôt Zuid-Afrika, vetoont thans af. De heer B. Kremer wenste geen her- reeds in Europa en groei, die in het benoeming. Herkozen werden de heren bijzonder met het oog op onze deviezen- L. Drenth en L. Lambers en gekozen positie verheugend genoemd mag wor- de heren H. Vegter, G. Viel en Tj. Schu- den. ringa. De kas sloot met een saldo van Het Europese luchtverkeer van de ruim f 90. Het aantal leden bedraagt K.L.M. zal van 4 Maart af alweer zeven 197. Tôt het verbeteren van de weg, lijnen tellen,terwijl verschillende buiten- van de P. Venemakade en van vele bit- landse maatschappijen in samenwerking tings en loopbruggetjes zullen ernstige met de K.L.M. dit aantal nog belang- Bij de Hollands-Zweedse Zaadfa- briek vond Vrijdagmiddag een vreselijk ongeval plaats. Terwijl men bezig was, in een van de grote loodsen van de fa- briek, om zakken bietenzaad te verla- den, sloeg plotseling een gedeelte van de hoog opgestapelde balen naar bene- den. Het noodlottig gevolg was; dat 5 mensen onder de zakken werden bedol- ven. Terstond werden aile pogingen in het werk gesteld, demensen uit hun be- narde positie te verlossen. Voor de op- zichter der fabriek J. Klat kwam de huîp te ïaat.de levensgeesten waren ver moedelijk door verstikking reeds gewe- ken. De arbeiders K. Vos en B. Klat hadden kwetsuren aan rug en benen en werden naar het academisch ziekenhuis te Groningen vervoe'rd. Joh. Stabler en A. Doddema hadden lichte kwetsuren en konden naar hun woningen worden vervoerd. De oorzaak van het ongeval is onbekend. Door dr. Weeke en Zr. Gooiert, die terstond ter plaatse waren werd de eerste hulp verleend. Ook de Burgerneester en de politie waren op het terrein van het ongeval aanwezig. SAPPEMEER. Door huisbezoek is het aantal leden van de Bond v. Staats- pens., alhier, gestegen van 950 tôt 16o0. Tôt bode van de begrafenisfver- eniging is benoemd Mej. B. Freij, alhier. Voor de vacante betrekking van onderwijzer(es) aan de Oosterschool hebben zich 16 sollicitanten aangemeld. De heer H. van der Meulen. op- geleid door de Handelsavondscjiool te Hoogezand, slaagde voor het associatie- examen Ned. Handelscorrespondentie. De N.V. Kantoorboekenfabriek .Atlanta" v.h.' F. F. Beukema te Hoo gezand zal binnenkort het pand aan de hoek van de Slochtrstraat inrichten tôt een nevenfabriek. Naar we van de Di- rectie vernemen zullen hier spéciale kwaliteitsartikelen op het gebied der moderne administratie worden gefabri- ceerd. HOOGEZAND. De plaatselijke afde- ling van de Stichting 19401945 te Hoogezand heeft een drietal propagan- da-avonden georganiseerd, waarvan de opbrengst de stichting ten goede komt. De eerste avond wordt gehouden in het café Rowaan, waar vertoond zal wor den ,,Schaduwen van het Verleden" door de toneelvereniging ,,Centrum". De beide volgende propaganda-avonden vinden plaats in Hôtel Faber. De eerste wordt gevuld met toneelspel. Het ge heel wordt overgoten met een muzi- kale saus van Eveline Novacek en haar ensemble. De laatste avond geeft de orkestvereniging ,,Orpheus'' een uitvoe- ring." Het doel van de stichting 19401945 het steunen van nagelaten betrek nage kingen van overleden illégale werkers, het herstel van oud illégale werkers, ex-gevangenen van Duitse concentratie- kampen enz. te bevorderen. Voor dit laatste zijn intussen zes sanatoria in gebruik genomen. Bij de gem. politie zijn inlichtin gen te verkrijgen over de volgende ge- vonden poorwefpen: gevoerde bruine leren handschoen, paar wanten, bos sleutels, dubbele leren fietstas inhou- dende pet en paar handschoenen, bruin lederen motorkapje, bruine linnen fiets tas, contact sleutel, groene enveloppe inh. f 25.benzinetrechter en vulpen. Zaterdagmiddag kwam de Arb. Muziekver. „T.S.S.D.S." in vergadering bijeen. Na de opening door den voorz. de hr. G. Reinders,werden dôor dezen de leden A. Gruizinga en B. Dorenbos, wel ke de vereniging door de dood zijn ont- valten, in gevoelvolle woorden her- dacht. De voorzitter wees hierbij vooral op ket vele werk, dat Gruizinga als pennmgmeester jarenlang voor de ver eniging heeft gedaan. Door den secretaris, de heer K. Pruis, werd een uitvoerigè uiteenzetting gege- ven van de werkzaamheden tijdens de bezetting en sinds de bevrijdîng gedaan om de geroofde bezittingen terug te krijgen. Mec algemene stemmen werd dit beleid goedgekeurd. Ernstige ontstçmming werd door de vergadering Uitgesproken over; de belof- ten, gedaan door de regering in Londen, en wat hiervan is terechtgekomen, ten opzichte van die verenigingen welke zich niet aan de Duitsers wilden over- geven. Grote dank werd gebracht aan het bestuur van de Provinciale Bond voor haar medewerking, om weer in 't bezit van instrumenten te komen en verder aan aile verenigingen welke in één of andere vorm steun hebben verleend. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Als penningmeester werd benoemd de heer J. v. Weeren. pogingen worden aangewend. Zaterdagochtend was men voor de schoenklolnpenfahriek van de firma Kok bezig met het afladen van bomen. De arbeider J. Niemeijer kreeg een der bomqn op een arm, waardoor deze brak. Hij \^erd naar Groningen vervoerd, van- waar hij, na behandeling, weer naar zijn woning kon terugkeren. Onze landbouwvereniging verga- derde in 't café ,,Centrum' o.l.v. dhr. L. Lambers. De heer H. de Vries bracht verslag uit over het vraagpunt ,,Groen- bemesting", de heer P. Braam ovef ,,Motorkennis." De heer Tj. Schuringa bracht verslag uit over de pogingen een paar sproel- machines aan te schaffen. de heer L. Lambers over de streekvergadering, 24 Jan. 1.1. in 't Hôtel Faber te Hoogezand gehouden. Als lid van de dorpseommissie werd wegens het bedanken van den heer A. Huisman als zodanig benoemd de heer L. Lambers. FOXHAM. Op 13 Februari had de afd. Foxham en Omstr. van de Bond v. Staatspens. een vergadering belegd in het café Wiardi, welke zich in een druk- ke opkomst mocht verheugen. Er wa ren ook vele dames aanwezig. Het be stuur werd samengesteld uit de h.h. E. de Boer (voorz.), H. Vischer (secr.), H. Menke (penn.), L. Blik. Joh. Peters, B. Klunder en H. Zuur. HARKSTEDE. De Rechtbank te Gro ningen, uitspraak doende in de zaak te gen de beide maréchaussées J.R. en R.R. te Harkstede, die terecht hadden ge- staan wegens mishandeling van twee arrestanten, veroordeelde beiden tôt f 60 boete subs. 30 dagen hechtenis. ZUIDBROEK. In de vorige maand werd door de afd. Zuidbroek van de op- sporingsdienst voor de prijzen tegen 52 personen procès verbaal opgemaakt we gens prijsopdrijving. Door de afdeling Zuidbroek van Volksonderwijs werd in Ons Gebouw, een feeijtlijke propaganda avond gehou den, met als spreker de heer Boit van Hoogezand, hoofd van de U.L.O. School, aldaar. De spreker hield een warm plei- dooi voor de openbare school en wekte de ouders op pal te staan voor het open bare onderwijs. Na de pauze werd met welwillende medewerking van enige le den van de toneelvereniging Ondd, een opvoering gegeven van ,,Henkie", een kiucht in twee bedrijven. Een goed ge- slaagde verloting tôt dekking van de kosten werd gehouden. Bij zijn slui- tingswoord kon de voorz. mededelen dat 18 nieuwe leden voor Volksonderwijs waren gewonnen. Ds. M. J. C. Bosscha, Geref. pre- dikant te Zuidbroek heeft het beroep naar Winschoten aangenomeu. NOORDBROEK. De heer B. Slijm te Noordbroeksterveen verkocht zijn ar- beidershuis met grond aan den heer T. Fluks, alheir Het ledental van de Bond v. Staats'.'pens. is na gehouden huisbezoek gestegen tôt 778. Zaterdagavond 9 dezer had de buurtver. Polder" haar 2e feestavond georganiseerd. Het programma werd met eigen krachten uitgevoerd. De tosstand te Almelo. In Almelo is het water zoveel gezakt, dat de stad bijkans geheel weer droog is. Demobilisatie In de V.S. Van het Amerik. leger van 8.300.000 man van Mei 1945 zullen Juni a.s. 7.800.000 man zijn ontslagen. Dezer da gen werd de 6.0Ô0.000ste man uit de mi litaire dienst ontslagen. De volgende maand komt de Vei- ligheidsraad te New York bijeen om 28. Na het meisje veilig boven op de werkwijze en wijze van stemming te be- rots te hebben gebracht begon onze spreken. held zijn tweede tocht. Hij ging nu het In Vaticaanstad ontvangen heden lam halen en weldra kon hij het dièrtje de nieuwe kardinalen de kardinaals- aan zijn verheugde meesteres terugge- hoed. yen. rijk vergroten. Op genoemde datum zul len de K.L.M.-dienstên op Londen en Parijs worden heropend! De dienst op Londen wordt onder- houden door the Netherl. Military Air Transport Service. Op 4 Maart gaat deze lijn weer in burgerhanden over. Tevens opent de K.L.M. dan diensten op Brussel en Parijs. Vanaf Amsterdam (Vliegveld Schip- hol) kan men de volgende plaatsen be reiken Stockholm per K.L.M./A.B.A; Kopen- hagen/Malmo per K.L.M. of A.B.A.; Praàg per K.L.M.; Zurich per K.L.M. of Swissair; Brussel p. KLM of SABENA: Parijs' per K.L.M. of Air France; Ma- drid/Lissabon per K.L.M.; Londen per K.L.M. of B.O.A.C.; Batavia of tussen- liggende stations per Netherlands Air Transport; New-York per American Overseas Airlines (aan dit verkeer zal de KLM, zoals bekend is, zeer binnen kort ook gaan deelnemen), en in het binnenlandse luchtnet: Eindhoven, Maastricht; Enschede en Leeuwarden/ Groningen per regeringsvliegdienst. New YorkAmsterdam door de luchi. Vanmorgen om 11.05 uur wordt op het Amsterdamse vliegveld Schiphol het eerste toestel verwacht van de we- iijkse dienst New YorkAmsterdam. De machine vertrok gisterenmorgen om 6 uur uit New York, nadat enkele offi- ciële redevoeringen waren gehouden. Ei worden goederen en pasagiers medege- nomen. Opstand in een gevangenis. In een Spaanse gevangenis is opstand uitgebroken. In de betreffende gevan genis werden een viertal personen ge- vangen gehouden, die ter dood veroor- deeld waren wegens een aanslag op de veiligheid van de Spaanse staat. On- danks de afzondering gelukte het hun toch met de andere gevangenen in con tact te komen, waardoor een opgewon- den stemming onstond. Teneinde hier- aan een einde te maken, wilde men de executie bespoelligen, doch bij het horen van dit berielu besloten de overige ge vangenen in hongerstaking te gaan en niet meer te werken. Toen de directeur beval het lied der falangisten te zingen (hetgeen intussen niet meer verplicht is) w<yd dit algemeen geweigerd. De executies hebben plaats gehad, doch de autoriteiten hej-ben ervah af gezien de verantwoordelijné personen van de op stand op te sporen, aangezien allen zich veranwoordelijk verklaarden. BIJ HET AFTREDEN VAN MINISTER ICKES. Washington, 14 Febr. (USIS). De Minister van Binnenlandse Zaken Harold L. Ickes heeft zijn ontslag ge nomen uit het kabinet van Président Truman in verband met het ..Pauley in cident". Président Truman had name- lijk verklaard, dat Ickes onjuist was ge- weest in zijn getuigenis voor de Se- naatscommissâe terzake van de benoe ming van Edwin W. Pauley, een olie- magnaat uit Californië, tôt Onder- staatssecretaris van Marine. Door deze uitlating van Président Truman achtte Ickes zijn positie als lid van het Kabi net onhoudbaar geworden. Ickes heeft nog te kennen gegeven, dat zijn aftreden niet betekent, dat hij oppositie tegen Président Truman zou gaan voeren. Hij «was van oordeel, dat het bestuur van Président Truman de libérale traditie van Président Roose- velt volgt. Met Ickes is de laatste van de oor- s/pronkelijk door Roosevlet benoemde leden van het Kabinet heengegaan. Sir St. Cripps wenst geen papier in Am. te kopen, doch de dollars te ge- bruiken om voedsel aan te kopen. Russische spionnage in Canada. Door Mackenzie King. de Çanadese mi- nister-president werd medegedeeld, dat door de politie een aantal personen in hechtenis zijn genomen wegens het ver- strekken van geheime en vertrouwelijke inlichtingen aan leden van een buiten- landse missie. Het blijkt dat het mede- delingen zijn over de atoombom ver- s(.rekt aan de Russen. Onder de gear- resteerden bevinden zich zowel lagere als hogere ambtenaren. Een en ander heeft grote consternatie gewekt. FEUILLETON door CHARLES GARVICE. 25) „Maar ik kan toch niet helpen dat ik inzie, da- je niet tegen May Dalton die dingen moest zeggen die je daar- juist zei. Al was ik van te voren steke- blind geweest wat niet het geval was deze avond zou in elk geval mijn ogen geopend hebben voor de afstand die oris scheidt; en niet ons alleen, maar onze families." „ja ik begrijp natuurlijk wat je bedoelt. Maar moet je nu terwille van de kilheid van twee vrouwen „Eén ervan is je moeder," herinnerde zij hem. ,,Eén ervan is mijn moeder met al de zwakheden van een moeder haar trots, haar eerzucht. n.n dââraan zou je mij willen opofferen? Je ziet hoe kalm ik ben. Ik voel dat ik vecht voor 't geluk van mijn leven.1' ,,,Of de ellende! Veronderstel zij brak af. ,,Ga door!" .Veronderstel eens," zei ze, en het hete bloed steeg __haar naar de wangen,, dat ik dat ik ja zou zeggen..." ,,Zèg het!" zei hij, en greep haar hand, die hij vast in de zijne gekneld hield. ,,Hoe zouden ze je dan ontvangen, wanneer je met dat nieuws thuis kwam Me dunkt dat ik hun gezichten duidelijk vôér me zie!" „,Als ik thuiskwam om miin moeder te vertellen, dat een prinses me haar hand beloofd had, zou ze zuchten en zeggen, dat het verbaZend jammer was, dat het geen keizerin had mogen zijn." ,,Zie je wel! En ik ben geen prinses. Ik ben een doodgewone schooljuffrouw, wier vader geluk heeft gehad met spe- culeren „,Wel,'' zei hij levendig, ,,ik wil ailes toegevten wat je zegt. Een dame kan onmogenjk méér zijn dan een dame. En jij Hij brak af met een kort, onge- duldig lachje. ..Hemel. wat is dat aile maal bespottelijk! Je zult toch waar- achtig om zoiets mijn leven niet willen verknoeien? Maar je hebt mijn vraag met al dat nog niet beantwoord. Mis- schlen zou dat verdere discussies over- bodig maken. May. je hebt me nog niet gezegd dat je van me hield; dat is wat ik weten wil. Al de rest laat me koud. Zeg dat je me liefhebt en ik zal je laten zien hoeveel waarde ik hecht aan de onzinnige vooroordelen van mijn fami- lie. Grote hemel. als de hele wereld neen zei terwijl jij ja zei, dan zou ik je ne- men ondanks jezelf. May, ik houd van je ik houd van je!" Zonder nog een gedachte te wijden aan haar vader en zusje, bleef hij staan en trok haar naar zich toe. Er was iets in de wilde kracht van zijn hartstocht, in zijn trotse, sterke mannelijkheid, dat al May's argumen- ten wegvaagde als kaf voor de wind. Bevend zocht ze naar woordën, niet in staat zich te béwegen of een protest uit te brengen. Vaag zag ze de twee don- këre gedaanten die hen tôt nog toe ge- volgd hadden opdoemen en argeloos voorbijlopen. ,,Laat me gaan!" smeekte ze;; bijna klagend want ze voelde dat haar kracht haar begaf en dat ze het volgend ogenblik zou bezwijken. ,,Laat me gaan! Oh, Sir Héron! Laat me gaan!" „Neen!" zei hij, bijna heftig, en zijn arm hield haar als in een schroef ,,Er moet een eind aan komen nu, ogen- blikkelijk. Zeg hier, nu, dadelijk, zonder enige bijgedachten ,,ik houd van je," 6f," zijn stem werd schor, „of stuur me weg, voorgoed." May beefde over al haar leden. Zou zé hem redden tegen wil en dank? Ze hoefde alleen maar koud en onverschil- lig te zeggen ,,ik houd niet van je," om hem een toekomst vol leed en strijd te besparen. Ze traehtte al haar moed bij een te rapen -de woorden zweefden haar op de lippen. .,Ik ik en toen liet ze met een nlotselinge snik haar hoofd op zijn borst zinken en stiet uit: ,,ik houd zo van je!" t Hij sprak geen woord, maar ze voelde „Het is je eigen schuld. Je hebt me gek gemaakt; ik dacht dat ik je zou moeten verliezen. Ik dacht dat je trots het toch nog winnen zou van mijn liefde. May, als ik je verloren had Hij hijgde naar adem. „0, maar je familie jammerde ze weer ,.,En je weet nog niet eens ai les Ze dacht aan haar ongelukkige broer, van wiens bestaan hij zelfs nog geen vermoeden had. ,,Ik weet één ding, en meer kan ik vanavond onmogenlijk verwerken." zei hij. „Ik weet dat je van me houdt! Dat is meer dan genoeg!" May keek weemoedig naar hëm op en traehtte haar plicht te doen door hem te vertéllen dat hij nog niet eens wist hoe erg het was; dat hij behalve een poenige, blufferige schoonvader nog een weggejaagde vagebond van een zwager zou krijgen; maar ze voelde er zich niet toe in staat. Ze zou het hem morgen vertellen. Arme Sidney! Arm zwart schaapf Ze moest hem vanavond maar laten rusten. Ze liepen nu heel langzaam verder, zijn arm om haar heen geslagen, haar hoofd rusttend aan zijn hart. Het was goed hij met elk steentje van de weg hoe hij diep adem haalde toen hij haar vertrouwd was, anders had deze manier dichter naar zich toe trok. Met beide van voortwandelen ongetwijfeld tôt on- handen hief hij haar gezicht op; een gelukken geleid! vloed van hartstochtelijke kussen regen- de op haar lippen, haar ogen,, haar ha- ren. Hijgend en trillende, als een wilde ree die in een strik gevangen is, liet ze hem begaan. Eindelijk kreunde ze: „0„ nee nee, je doet me pijn!" „Vergeef me, lieveling," fluisterde hij .Geef me je hand eens, liefste," fluis terde hij. ,,Die heb je toch vast," zei May naïf. (Wordt vervolgd) XIX. Ik begroet deze mededeling met een luid hoera-geroep, daarbij vergetende dat ik temidden van Duitsers sta, die misschien wel niet allen met de nazi- bacil zijn besmet, doch voor wie deze mededeling toch nog een pijnlijke open- baring van de werkelijkheid ig. Wanneer ik mij na enige dagen weer wat sterker -begin te gevoelen wil ik gaarne eens een kijkje nemen in de plaats Neustadt, doch wegens het heer- sen van besmettelijke ziekten in het kamp, hoofdzakelijk typhus, mag nie mand het kamp verlaten. Daarom ga ik het kamp maar eens aan een onderzoek onderwerpen. Zo kom ik bij een loods waar zeer veel voor het Duitse leger is opgeslagen. Ook hier, hebben de Duit sers in de haast ailes moeten achïer- laten. Hier is aanwezig, toilet zeep, touw;, zwemgordels, werkbroeken, pa pier, lampen, borden, vorken, tafelmes- sen, hamers, bijlen, enz., teveel om op te noemen. Op de bovenverdieping vind ik echter iets wat mij erg goed te pas komt. Hier ligtjen n.l. bergen wollen hakenkruisvlaggen. Ik neem een vlag en scheur deze tôt zakdoeken. Voor re serve neem ik nog maar een tweede grote vlag mee. Nu ik hiermede toch één keer bezig ben, neem ik ook nog 5 nieuwe werkbroeken en 3 oliejassen. Hiermede beladen, aanvaard ik de te- rusrtocht. Wanneer mijn makkers mij zien aankomen, stormen zij op mij toe, met het gevolg dat ik in een ommezien al de meegebrachte kleren kwijt ben. Ik neem mij voor nog eens weer heen te gaan doch gevoel mij voor deze dag, daartoe niet meer in staat. Onderweg ontmoet ik nog een oude vrouw, in lompen gehuld. Ik vraag mij af hoe zo'n vrouw toch wel in een con- centratiekamp is gekomen en begin daarom een gesprek met haar. Hieruit blijkt mij, dat ze afkomstig is uit Let- land en dat zij is gevangen genomen omdat zij een Rus ve'rmoedelijk een terrorist voeding heeft verstrekt. Als ik weer op de kamer ben en aan een mijner kamerbewoners vertel wat ik allemaal heb gezien, zegt deze tegen mij: ,,waarom hebt U geen borden, ter rines, lepels, vorken, messen enz. mee- genomen, wij konden ons het hier clan wat meer huiselijk maken". Ik ben echter nog zo gewoon uit een vuile ge- emailleerde kom te eten, met een lepel die ik steeds in miin binnenzak draag, dat ik daar in 't geheel niet aan gedacht heb. Ook ben ik nog in een toestand dat een dergelijke luxe volkomen langs mij heen gaat. Als genoemde persoon de volgende dag echter weer een beroep op mij doet, zelf is hij nog niet in goede conditie begeef ik mij nogmaals naar de op- slagplaats en keer daaruit met een zeer volledige verzameling huishoudelijke ar- tikelen, terug. Toen ik aan land was had ik gedacht dat al het leed was geleden doch hierin ben ik erg teleurgesteld. De dood grijpt n.l. nog erg om zich heen. Vele gevangenpn zijn bij de bevrijding magazijnen binnengedrongen en hebben zoveel vlees, boter, enz. gegeten, dat ze nu ongeneeslijk ziek zijn opgenomen. De andere zieke mensen worden ook in ziekenhuizen opgenomen en ik heb ge- gronde hoop dat ze nu spoedig zullen herstellen. Van deze gevangenen over- lijden echter nog schrikbarend veel: het lichaam is in de meeste gevallen zoda nig uitgeput dat hier geen kruid meer voor is gewassen. Vele van mijn makkers maken dan ook de bevrijding mee. doch keren niet met mij terug. De prachtkerel die met mij van het schip is afgekomen moet het leven laten, evenals mijn kennis met wien ik 7 weken in dè gevangenis heb doorgebracht. Als tragische bijzonder- heid zij hier nog vermeld, dat laatstge- noemde, bij ons vertrek naa>' Neder land, nog in het Ziekenhuis in Neustadt was opgenomen. Toen de familie. bij on ze aankomst in Groningen hiervan in kennis werd gesteld, begaf deze zich met een auto vanuit Groningen naar Neustadt teneinde miin kennis op te halen. Aldaar aangekomen is deze vriend van mij juist overleden, zodat ze de terugreis moesten aanvaarden, he- laas zonder de gelukkige huisvader. Wegens besmettingsgevaar de over- ledene was gestorven aan typhus kon ook het lijk niet worden vrijgegeven.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1946 | | pagina 1