Bestraffing van NSBers LadyL Kapitein Gay ïi&dekijÂ&M-QaticauAô te, Hoag£,%an,d In de Beklaagdenbank —■■S». NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD oPgericht isto. Qfficieel Qrgaan voor Hoogezand en Sappemeer Herdenking Geboortedag van Lord Baden Poweli m M Waarin opgenomen de ,,SLOCHTER COURANT" wordt huis aan huis gelezen te Hoogezand, Sappemeer, Slochteren, Noordbroek, Zuidbroek en Muntendam. De Schoenendistributie een Tragédie KU N S T Financiën en Economie Plaatselijke Berichten Wie wordt ETCHFORD Naar het Land van de Misdaad. xx. 75ste Jaargang WOENSDAG 2? FEBRUARI 1946 No. 16 ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 et. p. mm. Zogen. ,,Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) 00STG00RECHT Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 Hoofdredacteur: R. F. Kremer. Redacteuren: J. D. B. Lammert* en H. Bonewlt «IN NEN LAN DS OVERZICHT. Op 20 FebrUari 1s de affaire Mussert voor het Hof van Cassatie geweest. De eig hield in wat oijkans iedereen ver- wachtte. De advocaat fiscaal vroeg om verwerping van het cassatÈe-verzoek. Dat betekent dus, dat de doodstraf ge- handhaafd blijft^. Dit is echter alieen nog maar de eis. De uitspraak is be paald over vier weken of eerder. Er zul len dus weer enige weken verlopen al- vorens het Hof zich over de strafnorm zal uitspreken. En hoeveel weken zul- len er dan nog verlc/pen voordat het te verwachten vonnis zal worden voltrok- keii? Er zit schot in'' hoort men da- gelqks aankondigen. Inderdaad er zit schot in de wederopbouw van ons land. Maar in de bestraffing van N.S.B.ers zit geen schot|. Er is nog geen dood- vonnis geëxecuteerd. tur ligt inderdaad een moeilijkheid in de beantwoording van de vraag of een mens gerechtigd is een medemens van het leven te beroven. Maar laat mien eens bedenken dat de kopstukken van de N.S.B. hebben mede- gewerkt aan de plundering van ons land, aan de knechting van ons volk, dat zij hebben getolereerd dat duizen- den Nederlanders over de grens werden gesleept, dat zij mede verantwoordelijk zijn voor de dood van 22 van iedere 1000 landgenoten. Toen wij in de bezettingsjaren ffi don- kere schuurtrjes of holen ons oor tegen de luidspreker drukten, werden ons door de regering Gerbrandy allerlei be- loften gedaan. Er werd gewaarschuwd tegen bijltjesdag, want zo zei men de landverraders zouden hun gerech- te straf niât ontgaan. Wat is er van die beloften terecht gekomen? Een deel van de politieke geïnterneerden wordt maar weer op de maatschappij losgelaten. Zij, die tôt de doodstraf veroordeeld worden wachten weken, maanden op procès, uitspraak en executie. Men vraagt zich wel eens af: Heeft de Nederl. regering te Londen ons misschien gepaaid met beloften, die zij onmogelijk kon nako- men? Wij kunnen dit nlet geloven.Maar zeker is dat er wat hapert. Ligt het mis schien aan de rechterlijke macht,; die niet de verantwoordelijkheid van een doodstraf op zich durft nemen? Die het niet aandurft politieke delinquenten een rechtvaardige straf te geven. Indien dat het geval is, ware het de taak der re ring !n te grijpen. Zelfs al is zij krach- tens de grondwet niet bevoegd rechters uiti hun functie te ontheffen, dan we- gens bedelarij, landloperij en openbare dronkenschap. Er zijn nog meer redenen om te mop- peren. "Familieleden van personen, die bij de Duitse Weermacht hebben ge- diend, hebben daarvan in de bezettings jaren geprofiteerd. Zij kregen verschil- lende extra bonnen en voorrechten. Extra toewijzingen zijn natuurlijk inge- trokken. Deze mensen krijgen nu even- veel als U en ik. Nu zijn deze mensen natuurlijk niet allemaal van de verkeer- de richting. Maar indien een ex-onder- duiker, gehuld in een half versleten re- genjas omdat hij geen winterjas meer bezit huiverend door regen, sneeuw en koude gaat, en de bloedverwanten van Nederlanders die vrijwillig in het, Duitse leger hebben gediend, lopen rond in warme kleren (dank zij hun voorrechten, tijdens de bezetting ge- kocht) en een sigaartjje in hun mond, dan vraagt men zich toch wel eens af: Is dit rechtvaardig? Hierbij sluit aan de kwestlie van de kinderen van N.S.B.ers. Die kinderen Zeer binnenkort zullen aile in omloop gebrachte schoenenbonnen waardeloos worden. Iedlereen, die schoenbonnen bê- spoedig ZIJ MÂAKTEN HEMDEN VAN MUNITIZAKKEN. Enige mensen in West Brabant heb ben een lumineus idee gehad. Zij hebben de stapels munitie, dSe hier en daar op- geslagen zijn eens doorgesnuffeld en ge- hebben het in de bezettangstijd heel wat worden. Iedereen, die schoenbonnen be- vonden dat de granaten, waarvan som. beter gehad dan het kroost van goede zit is dus verplicht spoedig hierop mige een lengte hebben van 1.50 meter vaderlanders, Zij hebben wel voldoende schoenen te kopen. zijn opgeborgen in linnen en katoenen te eten gehad; zij kregen wel kleren en Wat kan men uit deze regeling af- zakken. Enige vindingrijke geesten on- schoeisel Thans hebben die kinderen leiden? Dat bonnen worden verstrekt der deze mensen hebben uitgepuzzeld, bij het aanvragen dezelfde rechten als aan personen, die niet dringend; schoe- 'dat twee van die zakken precies vol- de anderen. Het is duidelijk dat: men de nen nodig hebben. Immers, zij die geen doende waren om van de katoen één kinderen niet kan straffen voor hetgeen bruikbaar schoeisel meer bezitten zul- 1TJr"+ len niet wachten tôt wat sierlijker ge- vormde schoenen in de winkels verkrijg- baar zijn. Zij zullen kopen, wat er on- middellijk te krijgen is. Iedereen, die schoenbonnen aanvraagd moet een for- mulier invullen waarop ingevuld moet worden hoeveel bruikbare schoenen de aanvrager heeft. Verstrekt de distribu- tie schoenen aan mensen, die nog in het hun ouders hebben misdaan. En wan- neer er voldoende textiel en schoeisel was, ware er niets tegen deze regeling. Nu er een tekort is, nu er duizenden kinderen rondlopen op totaal versleten schoenen, onveldoende beschut tegen re gen en koude, verandert de zaak enigs- zins. Dan moet men bedenken dat de voorraad van die kinderen, die in bezet- tingstqd het hoogst nodige kregen, al zijn die kleren misschien wat klein ge- worden, in ieder geval groter is dan van de anderen.Is het dan rechtvaardig, zolang er nog kinderen van goede Va derlanders in lompen rondlopen, het kroost van N.S.B.ers dezelfde rechten te geven als de anderen? Men is dezer dagen begonnen colla borateurs te veroordelen tôt naar ons begrip zeer merkwaardige straffen. Een van deze ,,heren", die in zijn fabriek ca mouflage materiaal gefabriceerd had, werd veroordeeld jaarlijks een bepaald bedrag te betalen aan het Nederlandse luchtvaartfonds een ander moet voor eigen rekening een reddingsboot bou- wen voor de N. Z. H. Redding Mij. Men kan niet anders dan tevreden zijn met dergelijke straffen. Collaborateurs zijn in de meeste gevallen collaborateur ge weest om der wille van hun eigen por- temonnaie. Thans wordt een aanslag op hun portemonnaie gedaan. Bovendien helpen zij mede aan de opbouw van wat zij eerst hebben helpen afbreken. Indien de aanslagen op de portemonnaies groot genoeg zijn, dan is er niets op deze strafnormen tegen. hemd te vervaardigen. Het resultaat was, dat vooral in de nabijheid van het plaatsje Wouw, de voorraden munitie finaal werden geplunderd. „DER WEG ZURiiCK'». Twee Duitise krijgsgevangenen gingen op weg terug. Zij werden gepakt en gin gen een andere weg terug. De wapen- broeders, die uit een kamp te Cherbourg bezit zqn van een bruikbaar paar? Dat waren ontsnapti, hielden zich overdag kunnen wij niet veronderstellen. Aan- schuil, maar 's nachts marcheerden zij genomen moet dus worden, dat de aan- de weg terug naar hun Heimat. Zij lie- vragers onjuiste gegevens verstrekken. Bovenstaande misstanden bestaan niet alleen bij de schoenendistributie, maar ook bij het verstrekken van tex tiel. Hoe is het mogelijk, dat er ex- onderduikers en ex-gevangenen van de Duitsers zijn, die nog niets gekregen hebben Voor de dis tribu tiedi ensten is het moeilijk, zo niet onmogelijk na te gaan of aile aanvragers de formulieren wel naar waarheid invullen, maar laat men hier en daar de juistheid van een aanvage onderzoeken en bij gebleken onjuiste invulling straffen eisjen, die an deren tôt een afschrikwekkend voor- beeld zijn. IIET EINDRESULTAAT DER PROV. VERKIEZINGEN IN BELGIë. Het eindresultaat der Provinciale ver- kiezingen in België luidt: Chr. Volksp. 344, Lib. 53, B.S.P. 231, C. P. 58 en Cartel 10. De resultaten van re ver- kiezingen in 1936 waren resp. 227, 88, 221, 28 en 0. Voor wie de beurs kent, doet zich het verbazingwekkende verschijnsel voor dat dit instituut momenteel niet meer reageert op welk bericht van financieel- economische aattl ook. Inderdaad ver- bazingwekkend, want juist de zo fijn- gevoelige beurs placht voorheen elk be richt op zijn belang voor de fondsen- markt te toetsen en prompt in de koer- sen te verdisconteren. Wellicht zou slechts een detonerende atoombom in staat zqn, de beurs uit haar léthargie te wekken, ware het niet, dat zij ten- gevolge daarvan wel in een andere léthargie zou verzinken. Veel verschil zou dit overigens niet eens maken. Want de beurs is practisch dood. Ondanks de omstandigheid, dat het aantal verkoopvergunninge'n dagelijks met ongeveer één millioen gulden nomi- naal toeneemt, lopen de omzetten terug. De handel in 2% Spaarcertificaten, die zich in de eerste dagen van een zijde liet kennen, welke hoopvolle verwaeh- tingen wekte voor de toekomst, is inge- schrompeld tôt minimale proporties, ondanks het voorschrift, dat aile trans- actles in Spaarcertificaten via de beurs moeten geschieden. Nieuws is er overigens genoeg. Zo werd dezer dagen bekend gemaakt, dat ook de banken als kopers van Spaar- certifiiaten zouden mogen optreden, of- schoon zij tengevolge van de maat- regelen in verband met de geldisanenng feitelijk niet over ,vrq" geld beschik- ken, behalve natuurlijk tôt het beloop van de gemaake winsten. Ben en ander heeft de vraag echter niet doen toene- men: het koerspeil is blijkbaar niet aan- trekkelijk genoeg voor de grote beleg- gers. Voor het overige mag men aannemen, dat de Spaarcertificaten waarvan er bliikens een officiële mededeling j. 117 millioen geplaatst zijn ook wel met meer in grote getale zullen worden aan- geboden. Er mag nog wel een neigxng tôt verkopen verwacht worden, wan- neer de stukken zijn afgeleverd en de koopprils derhalve onmiddellijk ontvan- sen kan worden, doch in algemene zin kan het fonds reeds nu als „geclas- seerd" worden beschouwd. Nieuws was ook het bericht, dat er m totaal voor ruim één milliard gulden is ingeschreven op het 3 G,ro? °e, 1946, hetgeen overeenkomt met de eer ste schatfingen, doch lag;er is, dan later werd verwacht. Het ligt in 'le bed|oeling, de mogeljjkheid tôt inschrijven te zijner tijd weder open te stellen. Er schvjnt echter wel enige reden te zijn voorde verwaching, dat er alsdan niet veel animo voor deze inschrijving zal be staan. Immërs, het moment van in- schriiven zal een stuk dichter bij het moment liggen, waarop belastmg- nlichtingen aan hun verplichtingen heb ben te voldoen, zodat het belang van de rentevergoeding minder wordît, anderszins niet aannemelijk is, dat de aeblokkeerde saldi ondertussen een zo- danige uitbreiding zullen orfergaan, dat daardoor een nieuwe catégorie van inschrîlvers wordt gecreëerd. (Uit ..Financiële Inlichtingen van de Robaver.) ders van Noordbroek, Zuidbroek en Slochteren een kerkdienst georganiseerd in het schoollokaal achter café Hommes te Slochteren. De dienst werd geleid dbor ds. J. P. van Mullem, Ned. Herv. predikant te Zuidbroek. Het was jammer, dat deze dienst niet in de kerk gehouden kon worden, daar de predikant te dezer plaatse bezwaar had om in de dienst de padvinderswet te laten voorlezen,. SAPPEMEER, Zondag j.l. herdacht de St. Vincentius Vereniging haar 45-jarig bestaan. Dit jubileum werd gevierd met een plechtige mis in de R.K. Kerk. Tij dens de mis hield die heer Loman uit Groningen eien liefdadigheids predica- tie. Er werd een collecte gehouden, die zeer veel opbracht. Na de kerkelijke plechtigheid werd een reunie gehouden bij den président, waarbij ook Geeste- lijken tegenwoordig waren. Tegelijk met het 45-jarig jubileum der vereniging vierde de heer G. J. v. d. Werff uit Hoo gezand zijn 45-jarig lidmaatschap, welk feit door den président werd herdacht. Den heer v. d. Werff werd een oorkon- de aangeboden vervaardigd door den kunstenaar Nico Bulder. De heer C. Wijsbeek vierde zijn 25-jarig lidmaat schap. BORGERCOMPAGNIE. De toneelver. ,,Nieuw Leven" ontstaan uit de Buurt- vereniging Borgercompagnie gaf Zater- clagavond 23 Febr. haar tweede uitvoe- ring in het café Kerlien, alhier. Opgevoerd werden: „Appie brengt Oetkomst", ,,Trek uut de Lôterij'' en ,,011e Jongens". Het muzikale ge. deelte werd verzorgd door het ensemble Schuiling. SLOCHTEREN. De burgemeesier deelt mede, dat hii niet Zaterdagoch- tend, doch Zaterdagmiddag ziting zal houden en wel van 2 tôt 4 uur. De in het begin van deze winter hier opgerichte ontspanningsvereniging, met verschillende onderafdelingen als toneel, zang, sociëteit en damelub, heeft Vrijdag j.l. een gezellige avond georga niseerd in de concertzaal van Degen- hart. De avond werd hoofdzakelijk gevuld met bijdragen van eigen krachten ter- wijl de heer J. Zijl verschillende malen optrad met schetsjes en voordrachten in het Gronings dialect. De genoeglijke avond werd met een gezellig dansje be. sloten. Een bvjna verstoorde trouwparty. Vrijdag j.l. reed een trouwstoet, in een hevige sneeuwbui vanaf Schild- wolde naar het gemeentehuis. Ter hoogte van het Slochterdiep slipte die auto, waarin de ouders van het bruids- paar waren gezeten. Deze zou zeker te water zijn gereden, was het niet dat op dezelfde plaats een schip lag, waar de pen dbor Frankrijk, België, en in Ne- derland,. eindigde de reis. Te Nispen werden ze gevat en al spraken ze een mengelmoes van Engels, Frans en Duits, hun tjongval verried ze. Toen leidde de weg terug naar Cherbourg. DE ARRESTATIES BIJ DE UNILEVER. De arrestaties bij de Unilever omvat- tyan reeds 24 personen. De ,,pot" waar- uit het personeel mocht putten (waarbij de directeur en drie adjunctrdirecteuren het voorbeeld gaven) bevatte in bezet- tingstijd bonnen voor 125000 kg. mar garine. Na de bevrijding werd het spel- tje voortgezet. Ter herdenking van de geboorte- auto tegen aan bleef hangen. De inzit. dag van Lord Baden Poweli was j.l. tenden waren natuurlijk ten zeerste ont- Zondag voor de gezamenlijke padvin- daan, maar daar bleef het gelukkig bij. -------- op Vrijdag j.l. hield de afdeling Slochteren van het A. G. P. Ziekenfonds een vergadering voor leden en belang- stellenden in de zaal van café Hommes. De heer Boelens gaf een uiteenzetting van doel en wezen van het fonds. Bij de bestuursverkiezing werd voor Kolham gekozen de heer A. Rozema, voor Schildwolde de heer H. Smedes, terwijl door vertrek van den heer G. Kuper voor Slochteren werd gekozen de heer J. Broekman. De heer Bergen hield! een inleiding over de rechten en plichten van de le den van het fonds. Uit deze inleiding bleek dat het fonds op een zeer gezonde financiële basis staat, doch dat een premieverhoging noodzakelijk is. ZUIDBROEK. In een bijeenkomst van de A.R.Kiesvereniging in de Christelijke school heeft de hr. Siebsema uit Leeu. warden gesproken over de regerings- plannen en concludeerde, na het pro gramma van de A. R. Partij er tegen- over gesteld te hebben, dat de rege- ringsplannen voor de Anti-revolutionai- ren onaanvaardbaar zijn omdat deze z.i. de weg openen naar socialisatie van de bedrijven en geleide économie. Gedurende de overgangstjjd was re- geringsleiding nodig, maar zo spoedig mogelqk moet het bedrijfsleven gefun- deerd zijn op particulier initiatief. Spr. besloot met een beroep te doen op de aanwezigen niet hun stem uit te bren- gen op de Partij van de Arbeid maar op de A. R. Partij, omdiat bij de A. R. Par tij de belangen van de middenstand veilig zijn. Er werden nog verschillende vragen gesteld. Voor een slechts matig bezette zaal het slechte weer zal hieraan niet vreemd geweest zijngaf de orkest- vereniging ,,Orpheus" van Hoogezand Sappemeer een concert in het hôtel Buining. Het concert werd gegeven op initia tief van het Plaatselijk Nut, zodat het jammer was, dat het publiek niet in grotere getale was opgekomen, vooral ook, omdat het gegevene op vrij hoog peil stond. Het best beviel ons de ouver ture Marinarella van Fucik, dioch ook het Suite Ballet van Popy met zijn 5 delen en de ouverture Pique Dame van Supé werden prachtig weergegeven. De ouverture Dichter und Bauer hebben we wel eens beter gehoord, even als de wals Wiener Biirger. De Voorz. ds. van Mullem was de tolk der aanwezigen, toen hij na afloop van het concert het orkest en zijn di recteur den heer Bogaerts, bedankte voor het gegeven kunstgenot. Door de besturen van de afde ling S.D.A.P. en van de de V.D.B. werd in Ons Gebouw een voorlopige bespre- OVERNAME NUCHTERE KALVEREN. Nuchtere kalveren zullen vanaf 25 dezer worden overgenomen te Gronin gen: Veemarkt, 's Dinsdags en Vrijdags, 912 uur. Te Zuidbroek: Exportslagerij v.h. Bos, 's Maandags 24 uur. i De Donaulanden hebben niet vol doende levensmiddelen om Oostenrijk te kunnen helpen. Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat Stalin Opperbevelhebber is geworden van Land- en Zeemacht. Wegens diefstal van turf, toebeho- rende aan den heer K. Schnuck te Wes- De oprichting van rederijkerskamers voor de beoefening van de tpneelkunst dateert uit de Middeleeuwen. Zij wor den ten onrechte wel eens beschouwd als een onbelangrijlte overgang van de Middeleeuwen naar de 17e eeuwse bloei- tijd. Maar tiot diep in de 17e eeuw ont- plooien zich de rederijker-werkzaamhe- den. De rederijkers période heeft van het oude naar het nieuwere geleid. In de kamers verenigden zich burgers die to neel en voordrachtskunst wilden be- oefenen. Ook in deze tijd bestaan er nog rederij kerskamers. En er zijn kamers, welker leden prestaties leveren, welke die van beroepsacteurs benaderen. Dat heeft het concours van Rederijkerskamers. dat in de Schouwburgzaal Faber werd gehou den op Donderclag en Vrijdag bewezen. Nadat de voorzitter van de recepië- rende vereniging ,,Tollens" in een kort openingswoord erop had gewezen dat dit het eerste rederijkers-concours is in een herrijzend Nederland en mededeling had gedaan van het feit dat in de jury mej. d,s. Brugman uit Amsterdam werd vervangen door den heer H. W. Plinsin- ga, droeg hij de leiding van het con cours over aan de voorz. van het Prov. Gr. Red. Verbond, dhr. S. K. Wiersema. De eerste avond, bracht twee kamers met hun nummers ten tonele, n.l. ,,Stre- ven n. Volm." uit Kommerzijl en ,,Vriendschap" uit Appingedam. Tevens vond een wedstrijd in voordrachten plaats, waarbij de jury prijzen mé daillés toekende aan dhr. G. v. Dam, Zuidhom, met ,,Het Lied der achttien Doden", mej. T. Sijtsma Poil Grijpskerk (le pr.), mej. E. J. J. Wiersma Kom merzijl (2e pr.), beide met „Verwor- venheid" en mej. W. A. de Waard,, Kom merzijl met ,,Het Wilde Zusterke". Op de Vrijdag gehouden Alg. Verg. werd als vice.voorz. van het Verbond gekozen de heer G. Lincjenberg te De Hoorn. De memorisatiewedstrijd werd gewonnen door dhr. G.Schuiringa, Kom merzijl. De tweede avond werd geopend door een kort woord van dhr. Wiersema, waarin h(j enlcele mededelingen deedi over het verbond en dank bracht aan de medewerkenden. Er werden éénacters opgevoerd door de kamers Union" uit Uspuert, ,,Nic Grijp" te Grijpskerk en ,,Praedinius" te Winsum. Van de vijf terbroek, had Obbe v. d. Z. zich voor personen die „De Noordlzee" voordroe. den Groninger Politierechter te verant woorden. Verdachte beweerde, dat hij aile turf, die op het betreffende veld stond te drpgen, had gekocht, maar Schnuck vertelde dat zijn turf op een afstand van ca. 12 meter had gestaan van de hopen welke verdachte had ge kocht, en dat heel goed te zien was, dat zijn turf niet bij de andere behoorde, omdat zij droger was. Verder had Al bert Lesselaar, die thans als getuige werd gehoord. verdachte gewaarschuwd. Voor de gestolen turf achterhaald kon worden was deze reeds grotendeels ver brand. v. d. Z. werd veroordeeld tôt f 30. boete of 30 dagen heehtenis'. king gehouden, om te komen tôt de plaatselijke oprichting van de Partij van de Arbeid. Zo spoedig mogelijk zal een ledenver- gadering worden gehouden om een voorlopig bestuur te kiezen en waar een spreker een uiteenzetting zal geven over de nieuwe partij. NOORDBROEK. Het bestuur der afd. v. d. Bond voor Stlaatpensionnering be- staande uit de heren B. Prins, G. Kost- 5 gen, werd mej. de Waard met de prijs bij uitnemendheid bekroond, hoewel de prestaties dicht bij elkaar kwamen. Ten slotte maakte dhr. Azing Kamps de prijswinnaars v. d. toneelwedstrijd) bekend. Dat waren: Groep A (zonder beroepsregie) ,,Str. BIOSCOOP HOOGEZAND. Slag om Rusland. Vanavond zal men nog de gelegen- heid hebben te gaan zien de film ,,Slag om Rusland", die een overzicht geeft van het vele dat genoemd land gedaan en geleden heeft, om met zijn geallieer- de vrienden de eindoverwinning te kun nen behalen. Na in beeld gebracht te hebben hoe reeds meerdere malen in de loop der historié vreemde heersers hun handen begerig uitstrekten naar het rijke land, maar telkens weer werden teruggeslagen door de onverzetbare vrij- heidszin van het Russische volk, laat de film zien waarom dit land zo'n begeerd bezit was, n.l. door de grote rijkdommerl van zijn bodem. Hierna gaat de rolprent er toe over de gebeurtenissen der laatste oorlogsja- ren te schetsen in een serie van duide- delijke en overtuigende beelden. Het winder, Joh. Jansen en P. Kiel is met personen vergroot door benoeming van geeft weer hoe ailes in het werk werd de heren S. K. Janaen, F. Wolf, J. gesteld, hoe aile krachten werden inge- Boomsma Jb Kruijer en F. Bos Jr. een spannen, hoe ailes samenwerkte om den en ander als gevolg van het groot aan- vijand, die het land was binnengedron- tal leden. Éfen stuiten en te vernietigen. Maar Een aantal ingezetenen zijn benoemd ook laat de film zien wat Rusland leed tôt leden der Advies Commissie. Deze door de barbaarse Duitsers: gemartel- commissie is ingesteld om het bestuur de en gedode vrouwen en kinderen, ver- ter zijde te staan. moorde mannen, worden in simpele Te dezer piaatse is opgericht een beelden den toeschouwer getoond. En de kiesvereniging onder de naam „Gemeen- film eindjgt met het roemvolle ontzet te Belangen". Reeds zijn een groot aan- van Stalingrad. tal leden toegetreden. L- 30. Toen zij even rust. ten, vroeg Gay zo langs zijn neus weg, wat dat toch voor een kasteel was, dat hij voor zich zag. Er verscheen een angstige trek op het meisjesgezicht en zij vertelde dat het op het kasteel niet geheel pluis was. FEUILLETON door CHARLES GARVICE. 26) ,,Sst!" zei May, maar mijnheer Dal- ton was eveneens te vlug. „Wat is dat?" zei hij. ,,Wie z'n ring van Sir Héron? Wat ter wereld. Toen staarde hij May aan en zijn eigen gezicht werd bleek van hoopvolle spanning. .Waarom waarom zeg je niets? Heeft Sir Héron je die ring ge geven?" „Ja," zei May. ,,May!" gilde Carrie, en bleef met open mond naar haar kijken. „Je had niet zo voorbarig moeten zijn. kindlief," zei May, zich bukkend om haar een kus te geven; ,,maar het is waar, Sir Héron heeft me gevraagd zijn vrouw te worden." De heer Dalton sprong van zijn stoel en hapte naar lucht als een vis op het droge. ,,Je gevraagd? Is het heus waar? Het is toch geen gekheid?" Maar op het zien van May's emstig, ontroerd gezichtje, sloot hij haar in zijn armen en l'iep, triomfantelijk, maar ietwat schor van aandoening: ,,God zegene je, mijn beste kind! God zegene je! Dit is voor je ouden vader het mooiste ogen- blik van zhn leven! Sir Héron Je je zult Lady Letchford worden, May. Ik heb altijd wel geweten, dat je je hart op de rechtte plaats had zitten en dat je de familie nog eens eer zoudt aandoen. Lady Letchford! Béware me! En en laat me nu die ring eens bekijken. Wel wel! Eh eh Carrie, geef me de whisky en het sodawater eens aan." Helemaal vah streek zonk hij in zijn stoel en snoot daverend zijn neus. ,,Lady Letchford!" mompelde hij. ,,Lady Letchford!" Toen lachte mj en knikte wijsgerig. ,,'t Is een verrassing, dat is zeker, maar toch niet zo'n grote verrassing als jullie wel denkt! Ik heb het zien aankomen! Ik wist, uit welke hoek de wind woei, en ik geloof dat ik ha! ha! vanavond een handje gç- holpen heb. Ja, ja, je hebt uitstekend je best gedaan, May, en het doet je eer aan. Maar vergeet niet," hij senudde schertsend zijn vinger ,,dat je oude vader je een aardig eindje op weg ge- holpen heeft. Ik heb altijd gezegu, dat ik dat zou doen als het zo ver kwam, en ik heb m'n woord gehouden. Ik heb open kaart gespeeld, en ik schijn er niet verkeerd aan gedaan te hebben. D'r gaat niks boven open kaart spelen." „Wat bedoelt u?" Vroeg May, met moeite haar weerzin onderdrukkend. „Wel, beste meid, ik geloof dat ik vanavond de knoop voor je heb door- gehakt. Ik wou niet dat ze zouden den- ken, dat ze een sjlechte koop deden. en waarom zouden die Letchfords er dan vies van zijn?" ,,Wel?" vroeg May ijzig. ,,Nou kind maar wil je niet gaan weèr misdaan? zitten? Carie, geef je zuster eens een P"™'" stoel. Nou toen ik en Sir Héron en mijnheer Vavasour gezellig onder me- kaar waren en bij de wijn zaten, heb ik maar eens ronduit "gepraat en ze ver- teld, dat ik me niet zou laten kennen als m'n dochter naar mijn zin trouwde. Nou en ik hield Sir Héron stiekem in de gaten; hij zat daar maar met z'n benen languit bq het vuur, net of hij niet luisterde, maar toen ik er vierkant mee voor de dag kwam, dat ik je veer- tigduizend mee zou geven, als je een keus naar m'n srnaak deed, zag ik 'm opspringen ofie 'n schot had gekregen. Moet je weten," ging hij, zich verkneu- terend, door, „ik had er toevallig de lucht van gekregen, dat de Letchfords op 't ogenblik nogal op zwart zaad zit ten anders had ik niet zô'n reuze- som genoemd natuurlijk. Maar dat is nou eenmaal mijn lijfspreuk: biedt hoog week ze acht]eruit en liep de kamtïr uit. ,,Nou breekt m'n klomp!" riep d e verbaasde vader uit, ,,wat heb ik nou ,,0, Papa!" zei Carrie. door haar tra- nen. „Waarom hebt u dat gezegd? Be. grijpt u 't nu niet? O, die arme May!" „,M'n kop er af als ik er iets van snap!" was het onverwijld antwooord. ,,Tut tut! Wat ter wereld De hemel be- ware me! Zô'n raar kind heb ik nog nooit May's tranen droogden op nog voor ze haar kamer bereikt, en de warme glans van geluk kwam weer op haar gezichtje en straalde uit haar ogen toen Carrie, die haastjg de trappen was op- gevlogen, haar armen om haar hais sloeg en haar onstuimig kuste. „0, May, huil jij maar niet hoor dlenk er maar niet meer aan. Net of Sir Héron er een steek om zou geven of je een penny hebt of een millioen pond! O, May, ik ben zo blij en ik hou zoveel van hem omdat! hij van jouw houdt. Maar hoe kon 't ook anders hé 3e als je de boel met aile geweld wilt heb- j bent 't liefste, mooiste, schattigste il. 1.,1 .m 14- ri r. VlOtYlor1 wininln lllf 't Vlolo lanH I MîlO" llî PT* Hlfit ben"biedt hoog, dan valt de hamer meteen. Je hebt braaf je best gedaan, als een flinke meid; maar die veertdg- duizend hebben de doorslag gegeven, reken maar hoor Met een wit, vertrokken gezicht en bijna zwarte ogen keek May op hem Vertel mq niet, dat die grote lui niets neer; toen sloeg ze plotseling haar han- om geld geven. Ik weet wel beter; 't is den voor haar gezicht en barstte in ook heel natuurlqk tenslotte. Iedereen hartstochtelqk snikken los. Mijnheer houdt van geldv Beware me, vqftig pro- Dalton sprong verschrikt op, maar met cent van aile mensen trouwt om 't geld, I een gebaar van verontwaardigden trots meisje uit 't hele land! Mag ik er niet even in komen. Nou geef me dan maar een extra nachtzoen. En o, May, ik wou dat 't maar vast ochtiend was! En May, stel je toch voor dat je nog maar n paar weken geleden zei, dat je je hem haatte, weet je nog?" dat (Wordt vervolgd). naar Volmaking", Kommerzijl, Indivi- duele prijzen in deze groep werden toe- gekend aan mej. Wiersma en dhr. Schuiringa Pzn. Groep B (met beroepsregie): le pr. ,„Nic.Grijp", Grijpskerk; 2e pr. „Union" te Usquert. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door het ensemble Novacek. Het wil ons voorkomen, dat indien het programma vlot was afgewerkt, zonder de vele nodeloze en nutteloze onderbrekingen het geheel aan aan- trekkelijkheid had gewonnen. H. B. Ook op onze kamer waar wij met 4 Nederlanders vertoeven moeten nog 2 in het ziekenhuis worden opgenomen.De ene, een jongeman van 23 jaar is tôt mijn grote vreugde later teruggekeerd doch de andere, een man van 56 jaar, moet helaas hier ook nog de dood vin- den. In dit kamp maken wij evenals in het concentratiekamp kennis met gevan- genen van vrijwel aile Europese natlo- naliteiten. Om al deze nationaliteiten te kunnen onderscheiden, wordt ons ver- zocht, de kleuren van de Nederlandse vlag op (Je jas aan te brengen. Wij heb ben aan dit verzoek voldaan en dit le- verde veel gemak op, omdat je daar door ogenblikkelijk wist of je tegen- over een landgenoot stond. Wanneer wq enige dagen op deze plaats zijn en reeds ettelijke keren zijn ontluisd, wordt eindelijk de poort voor ons opengezet en kunnen we dus ook in het stadje Neustadt een kijkje nemen. Velen zijn daarvoor nog te zwak, doch ik voel mij zo goed dat ik maar besluit meteen te gaan. Mijn eerste weg is naar een kapper. Immers mijn hoofd- haar ziet er nog erg boefachtig uit, wantj de linkerhelft van mijn haar is gemillimeterd, terwijl de andere helft niet weer is geknipt. Geld heb ik niet, doch uit h et magazijn heb ik stukken toiletzeep weggenomen terwijl mij door de Engelsen sigaren zijn verstrekt Ge- wapend met deze artikelen hoop ik te slagen. Bij aankomst in het stadje, ongeveer 10 minuten gaans van het kamp gele- gen, wordt ik weer getroffen door de schoonheid van dit' plaatsje, gelegen in Holstein aan de Oostzee. Het grootste gedeelte van de plaats is op een hoogte gelegen. In het midden is zoiets als een brink en deze ligt wel 10 meter hoger dan de rand van dit stadje. Aan deze z.g. brink bevindt zich een prachtige Evangelische Kerk met oude lindebomen er voor, terwijl verder om deze brink welke als marktplaata wordt gebruikt grote warenhuizen, hotjels e.d. staan. De bliklten waarmee ik door de bevolking wordt opgenomen zijn niet bepaald vriendelijk en ik denk onwillekeurig aan de wijze waarop een doorsnee.Nederlander een Duitsen sol- daat aankeek. Aan mijn kleren en mijn hol gezicht, bovendien nog ontsierd door een wond afkomstig van de laatste mishandeling op het schip. zien de Duitsers immers ogenblikkelijk dat ik uit het concentra tiekamp kom. En deze domme Duitser, ofsëhoon ze het niet durven zeggen, zien me daarom nog aan voor een grote misdadiger of in het gunstigste geval voor een zware terroriste Nu kan ik mq overigena wel inden- ken, dat de bewoners van dit stadje, met de nederzetting waarvan ik deel uitmaak, niet erg ingenomen zijn. Onze collega's de Russen heb ben n.l. reeds een der eerste dagen geheel op eigen houtje en zonder enig systeem een fietsenvordering op touw gezet. Een ,,vordering" dan vol- gens „Duitse begrippen", wat dus, zoals wij dat aan den lijve hebben ondervon- den, neerkomt: op zuiver diefstal. Zij zijn daardoor allen in het bezit van een Duits vehikel gekomen. Tôt vervelens toe rijden ze hiermede over het terrein en fungeren daarbij als ver- keersobstakels want, in tegenstelling met de Nederlanders, zijn de Russen zeer slechte fietsers. Men moet dan ook onwillekeurig lachen om de vele valpar- tijen die vooral voorkomen wanneer ze van een hoogte afrqden. Een keer tjoen ik over het terrein liep, met een kist vol blikken met vis op de rug, kwam ook zo'n tweede Pijnenburg met een geweldige snelheid van een hoogte af, hij kon niet tijdig vaart mm- deren met het gevolg, dat hij mq par- does onderste boven reed. Toen ik weer omhoog krabbelde, te- nidden van vele blikken met haring in tomatensaus, die door de valpartij over- il verspreid lagen, keek ik onwillekeu- ig naar de Russische wielrijder, die een emdie verder pogingen aanwendde om onder zijn Duits „Rad" vandaan te komen. Ik maakte hem nog. uit voor vuile dief" doch hij begreep mq niet n toen ik enigszins van de schrik was bekomen moest ik mij ook nog wel af- vragen of hij eigenlijk wel een dief was. Hij had immers slechts iet„ terug- genomen van het vele, dat zijn landge noten door de Duitsers was ontstolen. Ik laat mij daardoor echter niet af- schrikken en ga in een zijstraat de eerste de beste kapperszaak binnen. In deze korte tijd heb ik de Duitsers reeds anders leren kennen en dat is in het algemeen, gedwongen vormelqk en enigszins bevreesd. In de binnengetreden zaak bevmden zich edhter een 20-tal klanten en dat doet mij besluiten te verdwijnen en mqn geluk elders te beproeven. Vlak in de nabijheid ontdek ik een tweede zaak en on goed geluk stap ik deze binnen. Hier zit slechts één Duitser onder hev mes. Met een vragende blik kijkt de kapper mij aan, waarop ik hem te ken- nen geef, dat ik gekapt wens te wor den Hij antwoordt mij, dat dit onmo gelijk is, omdat hrj bijna niet meer op zijn benen kan staan. Ik vermoed onwil en begin dus maar eens, als overwinna.ar uit de strijd, uit een ander vaatje te tappen. Hij wil mij evenwel overtuigen en laat daarom zqn benen zien. Wanneer hij dat doet, vraag ik hem, of hij wel weet wat er met mq zou zijn gebeurd wanneer ik dergelqke verontschuldigingen aanvoerde in het concentra tiekamp. (Wordt vervolgd)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1946 | | pagina 1